Koninklijk Paar op bezoek bij Ford H M. sprak met de Prinsessen Verdwijning van de Unie Indonesië is mogelijk met De vakbonden tellen ruim een millioen leden iau:m Hogere subsidies voor bijzondere Middelbare Scholen VAJN LiUU JLUN'S MELKCHOCOLADEKORRELS De Speelwagen Clandestiene bankbili'ettendrukkerij Duikboot maakte vreugdesprong KoAt B&ileJk Bijzondere belangstelling voor Edison-instituut Minister Stikker in Detroit: Geen Nederlandse export achter het IJzeren Gordijn Aspirin; Richtprijs gerst en haver, oogst 1952 Dr Cravemeyer predikant voor immigranten? Amerikaanse wapenen in ons land aangekomen Nederlandse expeditie naar Kameroen „Willem Barendsz" had recordvangst Morrison in ons land WEER 25 VRIJWILLIGERS NAAR KOREA Een sterke groei sinds vorig jaar Kraagbeer in Blijdorp greep been van jongetje Huize „Duinrust" geen marine-hospitaal ||Éj0rI v - imÊÈÊm Tentoonstelling over Da Vinei in Den Haag Duitse vakbond-jeugd naar Nederland Gelijksielling van de eindexamen-diploma's 90 ct. 250 g. WE. Prinses Wilhelmina bij' Paasspe'opvoerinq Opnieuw 847 emigranten naar Canada WOENSDAG 16 APRIL 1952 J^ONINGIN Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren een bezoek gebracht aan de industriestad Detroit en hier ook de Ford-fabrieken bezich tigd, 's werelds grootste autofabrie- ken, waar meer dan 75.000 mannen en vrouwen dag in dag uit werken en 62 auto's per uur de lopende band verlaten. Het koninklijk paar, dat door Henry Ford Jr. 'werd begroet, volgde met gespannen interesse het gehele proces van de automobielfabri- cage. Bijzonder veel belangstelling legde de Koningin aan de dag voor het Edisoninstituut, dat op het terrein van de Fordfabrieken is opgetrokken. De vorstelijke bezoekers hoorden hier naar de geluiden, die Edisons eerste fonograaf voortbracht, en de Konin gin zette zich een ogenblik achter het door Edison zelf gebouwde orgel. Tijdens een persconferentie in het Cadillac-hotel te Detroit werd door de journalisten nieuwsgierig geïnfor meerd naar het zakgeld der prinses sen en prins Bernhard rekende ten slotte uit, dat dit ongeveer neerkomt op een dollar per maand. Koningin Ju liana vertelde bovendien nog, dat zij Zaterdag met haar dochters en met prinses Wilhelmina had gesproken. De Koningin bracht de persvertegen woordigers in herinnering, dat zij en Prins Bernhard reeds tijdens de oor log een bezoek aan Detroit hadden gebracht, dat echter te kort van duur was geweest. Gistermiddag heeft het koninklijke paar een bezoek gebracht aan het ge denkteken van generaal Patton in De troit en aan een baseball-wedstrijd in het Brigs-stadion. Tijdens een diner in het Sheraton Cadillac-hotel te Detroit heeft Koningin Juliana een rede uitgesproken, waarin zij o.m. sprak over het ontstaan en de historie van de V.S. en de daaruit ge groeide levensstandaard en karakter trekken van de bevolking. „Voor u heeft deze levensstandaard ongetwijfeld betekend, de poorten wijd open te zetten voor alle volkeren van de wereld, in kameraadschap en gast vrijheid. Wij houden ervan, onze vleu gels uit te slaan en vrij te zijn en zo houden wij ook van deze kameraad schap en gastvrijheid hebben wij altijd graag aanvaard, want ook wij hebben steeds gewild, dat onze poorten wijd open stonden. Zo kan in- of uitvliegen, gast of gastheer zijn. een gelijke moge lijkheid voor internationale omgang be tekenen", aldus de Koningin. Het gedenkteken van generaal Pat- ton, waaraan de Koningin ook een be zoek bracht, is geen gedenkteken in de normale zin van het woord, doch een jeugdinstituut. Hier boden enige kinderen poppen aan voor de vier prinsessen. De meisjes, aan wie deze eer te beurt viel, kwamen als ware prima ballerina's het podium opgehuppeld, toonden den volke hun geschenken, gaven de fotografen volop gelegen heid deze op hun voordeligst te foto graferen, liepen dan als kleine manne quins naar de Koningin en zeiden hun prevelementjes vlekkeloos. Tot besluit van dit bezoek voerde een aantal meis jes een kunstzinnig waterballet op. (Advertentie, ing. Med.l .ASPIRIN IS ALLEEN ECHT MET HET BAYERKRUIS (Advertentie. Ing. Med.) De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in over eenstemming met de Stichting voor de Landbouw de richtprijs voor gerst en haver van de oogst 1952, voorzover deze producten vallen onder een inleve ringsverplichting, onveranderd vastge steld op f 22,25 per 100 kg, franco pak huis handelaar. De inleveringsverplichting heefteven- als in het afgelopen jaar uitsluitend be trekking op de kleigronden en wordt slechts dan opgelegd indien de beteel- de oppervlakte gerst en haver globaal genomen, tezamen groter zijn dan ie oppervlakte tarwe. De inleveringsregeling blijft gehand haafd om verdere verschuiving van de teelt van tarwe naar voedergranen te voorkomen. Indien de teler er voor zorgdraagt dat zijn oppervlakte gerst en haver die van de tarwe niet te bo ven gaat, wordt de inleveringsverplich ting derhalve niet opgelegd. Aan dr K. H. E. Gravemeyer, de 69-jarige algemeen gedelegeerde van de Nederlandse Hervormde kerk, wordt op 19 April te Potchefstroom een eredoctoraat aangeboden. Hij komt in de tweede helft van Mei naar Nederland doch zal waarschijnlijk in September naar Zuid-Afrika terugke ren, teneinde gedurende twee jaren geestelijke leiding te geven aan de te verwachten stroom van Nederlands- Hervormde emigranten. jyjINISTER STIKKER heeft gisteren na de koninklijke persconferentie in het Cadillac-hotel te Detroit even eens een aantal vragen van de pers be antwoord en hierbij verklaard, dat er een mogelijkheid is, dat de Unie met Indonesië zal verdwijnen. De minister bleef echter vol hoop. dat economische samenwerking tussen Nederland en In donesië mogelijk zou blijven. Ten aanzien van de export naar de landen achter het ijzeren gordijn', zei minister Stikker, dat er hoegenaamd geen export van Nederlandse produc ten naar deze landen bestaat, dankzij de controle van de Nederlandse Bank. Als de andere landen eenzelfde strenge controle als Nederland zouden uitoefe nen op hun producten, zou er ook geen sprake kunnen zijn van heruitvoer door Nederlandse firma's van buiten Nederland gefabriceerde goederen. Sprekende over het Nederlandse prijspeil, noemde de minister Neder land een eiland, waar het leven goed koop is in tegenstelling tot de rest van de wereld. Toen hem gevraagd werd, of het zijn indruk was dat de V.S. naar het isolationisme terugkeer de. antwoordde minister Stikker tot grote hilariteit, dat hij daarop tot na de Amerikaanse verkiezingen het ant woord schuldig moest blijven. In Washington heeft minister Stik ker tweemaal een onderhoud van drie uur gehad met minister Acheson, ter wijl hij ook Averell Harriman had ge sproken. Hij kon zich hierover echter niet verder uitlaten. In de afgelopen dagen is weer een zending Amerikaans oorlogsmateriaal in ons land gearriveerd, dat werd ver strekt in het kader van het program voor wederzijdse beveiliging. Gisteren kwam in Rotterdam een Nederlands vrachtschip aan, dat vijf en twintig gemotoriseerde eenheden voor de land macht vervoerde. De eenh den bestaan uit een artillerietrekker en een affuit met vier machinegeweren kaliber 50. In de laatste weken zijn 189 van deze eenheden ontvangen. Verder heeft een vliegkampschip in de haven van Ko penhagen zestien Thunderjets F 84-g gelost, welke voor ons land bestemd zijn. In Maart zijn er reeds negentien aangevoerd, zodat de tactische lucht macht er thans vijf en dertig bezit. Vijf piloten zijn naar Kopenhagen ge vlogen om de toestellen naar Volkel te brengen. Deze maand vertrekt uit Den Haag de Nederlandse equator expeditie voor een 10.000 km. lange reis naar Kame roen. De expeditie bestaat uit de Haagse cineast, Van Sijn, de Wasse- naarse assistent cineast Van der Spek, de preparateur Hoog uit Den Haag en zijn echtgenote. De reis wordt ge maakt in een tot „woestijnwagen" omgebouwde auto met aanhangwagen. De expeditie is volledig uitgerust voor langdurig verblijf in de binnenlanden van Afrika. De reis zal een half jaar duren en wordt gemaakt via Frank rijk, Spanje Gibraltar, Tanger, Spaans Marokko, Frans West-Afrika, Nigeria naar Kameroen. Tijdens de reis en in Kameroen zullen wetenschappelijke films over het leven van dieren, plan ten en mensen worden gemaakt. Ook zullen voor enkele Nederlandse in stellingen preparaten worden gemaakt. De expeditie zal voorts wild gaan vangen voor het dierenpark „Wasse naar". In Amsterdam is een jongeman aangehouden, die er van wordt ver dacht, brand te hebben gesticht in een geparkeerde personenauto. *r. Gisteren is de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz" in de Noordersluis te IJmuiden, na een korte reis en met een recordvangsc van 110.000 barrels traan, binnenge lopen. Sinds de ochtend van de Twee de Paasdag heeft het schip voor de pieren gelegen. De belangstelling voor de thuisvarende walvisvaarder was allengs aangegroeid tot grote afme tingen. De „Willem Barendsz", die 26 September uit Nederland vertrok, ia via Buitenhuizen, waar het kruit werd gelost, naar de hoofdstad door gevaren. Herbert Morrison, voormalig Brits minister van buitenlandse zaken, is gistermiddag per BEA-toestel op Schiphol aangekomen. Hij zal Vrijdag en Zaterdag a.s. deelnemen aan het verkiezingscongres, dat de Partij van de Arbeid in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen zal houden en zal bovendien Vrijdagavond op een aparte demon stratieve bijeenkomst in de Markthal len te Nijmegen een rede uitspreken over „de taak van het democratisch- socialisme in een veranderde wereld". Met het KLM-lijntoestel naar To kio is gisteren het tweede aanvul lingsdetachement van 25 vrijwilligers naar Korea vertrokken. Bij dit deta chement, dat onder commando staat van adjudant onderofficier J. A. N. Loth uit Den Haag, bevinden zich ze ven vrijwilligers die voor de tweede keer naar Korea gaan. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse vakorganisaties tonen een gestadige groei, zo blijkt uit de laatst gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De drie grootste, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging en net Christelijk Nationaal Vakverbond tel den op 1 Januari 1952 tezamen 883.484 leden en op 1 Januari 1952. 917.004 leden, een toeneming dus van 33.520 le d<Het aantal leden van het NVVsteeg in het jaar 1951 van 405.570 tot 420.776 leuen, dat van de KAB van 3IJN- 321.478 leden en dat van het CNV van 166.487 tot 17-'.750 leden. Deze cijfers geven niet het totale aan- fal in Nederland georganiseerde arbei ders aan. Bij de Eenheidsvakcentil le zijn er nameliik rond 165.000 aan ges (Advertentie, Ing. Med.) ten en bij de Nederlandse Vakcentrale (on 1 Januari 1952) 16.970. in niet bij een vakcentrale aangeslo ten vakverenigingen zijn voorts nog ongeveer 150.000 arbeiders georgani seerd. Nederland telt dus meer dan een millioen bij een vakorganisatie aange sloten arbeiders. Gistermiddag greep een van de kraagberen in de diergaarde Biydorp plotseling door op zijn achterpoten te gaan staan het afhangende linkerbeen van het tienjarige jongetje B., die zich met zijn moeder boven op de bescher mende balustrade rondom de beren rots had gezet. Doordat de moeder haar >oontje wegtrok, greep de beer steviger vast met het gevolg, dat het been van het jongetje ernstig werd verwond1. De directeur van Blijdorp, die toevallig in de buurt was, zag kans de beer te dwingen zijn prooi prijs te geven, zodat erger kon worden voorkomen. Bet jongetje moest ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen. In nauwe samenwerking zijn de Amerikaanse en Duitse politie er in München in geslaagd een clan destiene bankbiljettendrukkerij op te sporen, die zich sedert het einde van de oorlog bezig hield met het na maken en uitgeven van bezettings dollars. Bij de inval werden twee millioen dollars en de gehele inven taris in beslag genomen. DR HIRSCHFELD IN NEDERLAND TERUGGEKEERD Dr H. M. Hirschfeld, regerings commissaris voor het Europese her stelprogramma, keerde gisteren uit Amerika in ons land terug. Hij heeft in de V.S. een vacantie doorgebracht. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het wetsontwerp tot wijziging van de ma rine-begroting 1951 (aankoop van het pand „Huize Duinrust" te Overveen) is ingetrokken. Zoals bekend waren er plannen om van „Duinrust" een ma rine-hospitaal te maken. Deze plannen gaan thans niet door. mm WBBB8& v - MHH Ter gelegenheid van de 500ste ge boortedag van Leonardo da Vinei zal op Woensdag 30 April in het Haagse gemeentemuseum een tentoonstelling worden geopend, gewijd aan het groot ste genie van de renaissance tijd. Op deze tentoonstelling, die gehouden wordt onder auspiciën van het Haags Cultureel Centrum zal een groot aan tal reproducties van schilderijen en te keningen een indruk geven van Ceo- nardo's meesterschap als kunstenaar, terwijl de Koninklijke Bibliotheek een prachtige collectie boek- en plaatwer ken ter beschikking stelt, die zijn veel zijdige werkzaamheid als wetenschaps man en uitvinder, als anatoom, water bouwkundige vestingbouwer enz. in het licht zal stellen. Voorts zullen ver schillende lezingen gehouden worden. De onderzeeboot „Pickerel" van Amerikaanse marine, voorzien van een Guppy-Snorkel II, heeft een tocht onder water gemaakt van 5200 mijl van Hong Kong naar Honolulu in 21 dagen. Aan het einde van de tocht dook de „Picke rel als een kolossale walvis uit het water op om zijn tevredenheid te betuigen met deze geslaagde over- tocht. Een aantal jeugdige leden van „des Deutschen Gewerkschaftbundes" zal deze zomer een bezoek aan Nederland brengen. Zij zullen de gasten zijn van de NVV-jongerenorganisatie „Jonge Strijd". Weisoniwerp in Tweede Kamer: Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de middelbaar-onderwijswet, de hoger- onderwijswet en de pensioenwet 1922. Uit de memorie van toelichting van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandse Zaken blijkt, dat het onderhavige wetsvoorstel enige punten betreft, die de onderwijsvoorziening zelf niet raken. De belangrijkste daarvan zijn: a) Verhoging van het percentage van het subsidie ten behoeve van bijzon dere hogere burgerscholen, middel- bre scholen voor meisjes en gymnasia in verband met de verlaging van de schoolgelden voor de rijksscholen. b) Gelijkstelling van de eindexamen getuigschriften der bijzondere middel bare scholen voor meisjes, handelsdag en handelsavondscholen met die der overeenkomstige openbare scholen. c) Het openen van de mogelijkheid, ook aan niet aangewezen bijzondere gymnasia subsidie toe te kennen. v 'V t' V v. i 'n Boterhambelegging die nooit verveelt 1 (Advertentie, Ing. Med.) HEBBEN dan wel de eerste bla ren doorgeprikt, maar desondanks grijpt Theodoor nog even terug naar Pasen, want dat was het toch heus. In Terneuzen, in de tuin van een kinder huis hadden allerlei lieve dames paas eieren neergelegd voor de kleuters uit het tehuis. Toen de zoekerij begon was het echter eer. trieste vertoning, want alle eieren waren spoorloos. Later ont dekte men de snode eierpikkers. Het waren vier jochies uit de buurt, die per mannetje zo ongeveer twintig eie ren hadden buitgemaakt. Eén ei is nu eenmaal geen ei. In een park te Haarlem trof een politie-agent een nette heer aan, die op een bankje lag te slapen. Desgevraagd zei de man, dat hij eens een paar fijne dagen uit had willen gaan, vanwege het mooie weer. Maar doordat alle hotels volgeboekt waren had hij maar een bankje in het park uitgekozen. Hij zag paars van de kou. Een Zweedse geleerde beweert, dat de toevoeging van bepaalde fluor- sar. enstellingen aan gewoon keuken zout, het landbederf zou kunnen te gengaan. p Gisteren zijn de commissies voor een wapenstilstand op Korea weer eens bij elkaar geweest. Ze heb ben 25 seconden vergaderd cn kans I!II!IIIIII!IIIIIII!IIIII)II!III!IIII!![||IIIIIII!!IIIIIII!>I!!I!I!UII!»I!i gezien tijdens die bijeenkomst 22 woor den te wisselen. Dit is een beetje een jubileum, want het was de derde keer dat de afgevaardigden minder dan een minuut vergaderden. De Geallieerde woordvoerder zei echter, dat de ver- Hoedt u voor de leeuw gaderingen serieus en belangrijk wa ren, ondanks hun korte duur. U her innert zich nog wel de heer Canaris, één der grootste vrienden van Hitier in diens tijd. De man was tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld voor een Belgisch tribunaal. Vrijdag is hij op vrije voeten gesteld en naar de Bel gischDuitse grens gebracht. O Uit Frankrijk verneemt Theodoor, dat het land van Marianne niet minder dan tienduizend en vijfhonderd personen zijn doodgeschoten wegens samenwer king met de Duitsers. Ruim achtdui zend van de terechtgestelden zijn zon der vorm van proces neergeschoten. J Zaterdag zijn in Italië regelmatige te levisie-uitzendingen begonnen. Men gelooft niet, dat er veel liefhebbers voor een toestel zullen zijn, want een televisie-ontvanger kost maar liefst 200.000 Lire. Acht en dertig Engelse barkeepers zijn gisteren in ons land aangekomen om op uitnodiging van de erven Lucas Bols een reisje langs de Hollandse dreven te maken. De heren gaan naar Keukenhof en de bollen streek en in Amsterdam zullen ze een ontmoeting hebben met hun Neder landse collega's, 't Zal wel bar gezel lig worden. De ministers acht het juist om, even als dit reeds voor de hogere burger scholen mogelijk is. ook voor de overige middelbare scholen, waar het onder wijs aan de er aan te stellen eisen voldoet, onafhankelijk van de vraag, of de school uit 's Rijks kas subsidie ont vangt, de mogelijk te openen, het eind examen af te nemen op de wijze, die voor de overeenkomstige openbare school is voorgeschreven, zodat het eindgetuigschrift dezelfde waarde ver krijgt als dat der openbare school. Voorgesteld wordt eveneens, de pen sioenwet aldus te wijzigen, dat het personeel van de aangewezen bijzon dere hogere burgerscholen, middelbare scholen voor meisjes en handelsdag- en handelsavondscholen, evenals tot dus verre het personeel van de aangewe zen bijzondere gymnasia, onder de wer king van die wet valt. Het belangwekkendste artikel van het zo juist door ons ontvangen num mer van „De Speelwagen" achten wij dat over„Oude scheepvaart en visse rij in het Noorderkwartier" van de hand van drs. A. Schaper, wetenschap pelijk assistent bij het Zuiderzeemuse um te Enkhuizen. De bijdrage, die is verlucht met een bijzonder interessant kaartje, wa rdoor men versteld staat van het aantal plaatsen en dorpjes, van waaruit in de vijftiende en zes tiende eeuw in onze gewesten de vis serij werd beoefend, alsmede enkele mooie foto's, is een uitstekend gedocu menteerd stukje streekhistorie. Boeiend is ook dat, wat M. Zwaagdijk uit sten oude Engelse reisbeschrijving noteert over „Het trouwen in Zaandam in 1816". Het doet ons genoegen, dat „De Speelwagen" (nu haar college-blad „De Zaende" is verdwenen) ook meer be langstelling gaat schenken aan de aan historie zo uitermate rijke Zaanstreek. Van J. van Twuiver vinden we in dit nummer weer een aardige schets, ge titeld „Op een Zaterdagmiddag naar Alkmaar". Prinses Wilhelmina heeft gisteravond, vergezeld van haar hofdame mevrouw L. Th. de Beaufort in de Nieuwe Re monstrantse kerk in Amsterdam-Zuid de opvoering bijgewoond van het Paas spel „De dag des Heren" van M Nij- hoff. Dit Paasspel werd opgevoerd door „Divina Commedia", de lekenspelgroep van de V.C.J.C. Met het s.s. „Waterman" zijn gis teren opnieuw 847 emigranten naai Canada vertrokken, daaronder bevon den zich 310 kinderen beneden de twaalf jaar en 20 zuigelingen. De„ „beroepen" dezer emigranten waren: landbouwer, landarbeider, electriciën, chauffeur, veehandelaar, wever, schil der, matroos en fotograaf. De „Wa terman" wordt 23 April in Halifax verwacht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3