Biljartdemonstratie trok zeer veel belangstelling KLEINE HANDELSADVERTENTIES Nieuws van het eiland Texel Nieuws uit Anna Paulowna Prachtige staaltjes van techniek Strijd om gouden kruis verliep rumoerig Texelse Boys-Texel2: 32 Schoolvoetbal Zwitserse gasten Naam van mej. Gollarts aan Prot. Rustoord verbonden Betrouwbaar heidsrit slaagde uitstekend BIJZONDERE NARCIS Callantioog Vlotte V.V.V.-opvoering van „Haar andere man" Breezand „Lagedijkers" brachten „Kunst na arbeid „Van ander ras" gaf een goede uitvoering Urk Zeer druk bezoek SPECIALE EN DOELTREFFENDE RUBRIEK EEN Coupons! Grasmachines Uw adres Een schone kamer 't Zand Bestelwagen 1951 \.E.G. wasmachines, Robertson's Slijterij Voor betere Radio Haasdijk Zelf schoenen maken? Voor f 1.50 Breiwol Met een lamp Olie voor alle merken Geef Uw auto Waarom De hoogste waarde Z.g.a.n. radio Ruime keuze Dames opgelet! Hout Enorme voorraad Hoor-toestellen Dames- en Heren- Phllips- DONDERDAG 17 APRIL 1952 Zaterdagavond had de Biljartclnb Texel 'n demonsti'atieavond georgani seerd in de biljartzaal van N. dl Graaf. Geopend werd met 'n partij van 200 caramboles libre tussen de heren J Dekker (kampioen) en H. van Dijk (3e op de ranglijst). Tot de helft van de wedstrijd behield de kampioen de leiding, maar na 'n poedel en kort daarop 'n „touché" van de arbiter, raakte hij even de kluts kwijt. Van Dijk greep meteen zijn kans en legde n serie van 29 en later nog een van 30 op tafel. Eindstand: v. Dijk 200 en Dekker 135. Gemiddelde van v. Dijk 8.33. Na de daad kwam 't woord. Voor zitter de Wilt heette de demonstratie spelers H. Wessels en J. Feeken, be nevens 't vrij talrijke publiek hartelijk welkom en zette het doel van de avond uiteen. Hij sprak 'n afscheidswoord tot de heer v. Dijk, die voor anderhalfjaar naar Nieuw-Guinea vertrekt en deed dit vergezeld gaan van 'n foto en 'n lidmaatschapskaart voor twee jaar. De voordelen van 'n aansluiting bij de Kon. Ned. Biljartbond werden nog eens gereleveerd en 't plan van het bestuur bekend gemaakt om te trach ten in de zomer, met steun van de V. V.V.,' de grootmeesters van 't groene laken Piet v. d. Pol en Kees de Ruyter, hier op Texel te doen spelen. Vervolgens kwamen de demonstran ten voor 't voetlicht. Gespeeld 'werd 'n partij cadre 382 van 400 caramboles. Feeken, die de acquitstoot miste, bracht in zijn 2de beurt reeds 61 pun ten op 't scorebord en stond de leiding niet meer af. Later produceerde hij nog een serie van 81, die afbrak op 'n iet wat riskante massé. Overigens liet Wessels zich niet onbetuigd en kwam na 'n zwak begin sterker opzetten. Zijn spel maakte echter 'n ietwat noncha lante indruk en vaak had hij vele moei lijke stoten nodig, voor de ballen weer in 'n redelijke positie lagen. Toch liet hij series van 55. 60 en 65 zien. Het tempo van Feeken lag aanzienlijk lager Hij speelde zeer secuur. Zijn kleine spel was bijzonder goed; hij speelde soms prachtig la ligne. Texelse Boys ontving Texel 2 in de jaarlijkse strijd om het Gouden Kruis. Ook deze wedstrijd kenmerkte zich door veel sensatie en weinig voetbal. Het scheidsrechterlijke fluitje had zel den langer dan een halve minuut rust. Ontelbare vrije schoppen, meestal ten gevolge van overmatige ijver, en. twee penalties, voor beide partijen één, maakten de wedstrijd op de geëigende manier spannend. Nadat Texel door een penalty de leiding had genomen, scoorde de boys eenmaal, doordat de Texel-keeper de bal precies op het been van de Boys-midvoor liet vallen, 11. Op een simpel voorzetje verzuim de Rijk andermaal in te grijpen, waar na de back de bal over de eigen doel lijn deponeerde. Dat de rust toch met een gelijk spel inging, was te danken aan de Boys-achterhoede, die een hoge bal rustig in het doelgebied liet neer dalen, van welke gelegenheid Texel dankbaar gebruik maakte. Na de rust deelde de Boys overwe gend de lakens uit, vooral nadat M. Boogaart een hoge Voorzet van links netjes ingekopt had. Het verweer van Texel werd hierna veel geringer. Met 32 voor Texelse Boys kwam het einde. Het eerste succes is behaald. ULO 2 won nadat de wedstrijd tegen RHBS 4 in een gelijk spel was geëindigd (11), door 'n 2e serie van vijf strafschoppen. Jammer was, dat de wedstrijd, die om half drie moest beginnen volgens het schema, ruim een uur te laat aanving, zodat de jongens, die reeds vóór half twaalf van huis waren gegaan, na en kele uren in Den Helder te hebben rondgedoold, eerst om half negen in Den Burg arriveerden. Hopelijk klopt 'n volgende keer het tijdschema beier. Woensdag 16 April treedt ULO 2 weer aan. Dinsdag speelt het le elftal tegen ULO 1 uit Den Helder. Van de zijde van het VVV vernamen wij, dat het Zwitserse reisbureau „Po- pularis" ook vierdaagse tochten naar Texel op zijn programma heeft staan. Gedurende de Paasdagen bracht dit buiten de 70 leden van de Zwitserse automobielclub 35 Alpenbewoners naar 't „Gouden Boltje". De commissie tot stichting van het Protestantse Rusthuis voor Bejaarden heeft besloten, de naam van mej. Gol larts, die door de schenking van een zeer aanzienlijk legaat de bouw heeft bevorderd, als blijvende herinnering aan de stichting te verbinden, door het tehuis te noemen Klazina Emilie Gol larts Rustoord. TAFELTENNISNIEUWS Mej. D. Dros, die de T.T.V. Ready vertegenwoordigde bij de Ned. Jeugd kampioenschappen in Amsterdam, heeft maar weinig succes geboekt. Zij speel de drie wedstrijden, waarvan zij et twee verloor en één won. De omstan digheid dat zi.1 eerst om één uur arri veerde en onmiddellijk moest gaan spe len, was hieraan zeker niet vreemd. PARFUMERIEZAAK HEROPEND Paas-Zaterdag heropende A. v. d Slikke zijn zaak in parfumerieën en ga lanterieën in de Parkstraat. In korte tijd is hier veel arbeid verricht. Kleurige bloemstukken prijkten overal en boden 'n fleurige aanblik. Eindstand 400 om 291 in 15 beurten, met 'n gemiddelde voor Wessels van 19.40 en voor Feeken van 26.66. Twee korte partijen driebandenspel volgden: H. Wessels—P. de Graaf 15— 11, gem. 0.681 en 0.500, en 'n hoogste serie voor beiden van 2. J. FeekenJ. Hooyberg 1512, gem. 0.555 en 0.444 en 'n hoogste serie van 3 van J. Hooyberg. Tot slot demonstreerde J. Feeken nog 'n serie kunst- en fantasiestoten, die 't publiek telkenmale met 'n dankbaar applaus beantwoordde. Enkele grapjes zoals „concours hippique" en „zesdaag se" oogstten veel vrolijkheid. De voorzitter dankte en bood de gas ten als herinnering een fraaie ets van Texel aan. Vijftien donateurs en 20 leden meld den zich op deze avond aan. EEN NIEUW PENSION. In De Koog heeft de heer Y. Brou wer een nieuw pension geopend. Dit pension, dat plaats biedt aan 15 gasten valt op door zijn keurige, maar vooral buitengewoon practische inrichting. Zeer zeker zal pension „De Lepelaar" een welkome aanwinst zijn en een goe de toekomst tegemoet gaan. NIEUWE DIRIGENT VOOR HET R.K. KERKKOOR De heer W. v. Heerwaarden, is diri gent van het R.K. Kerkkoor geworden en volgt hierin H. Zijm op, die onlangs zo plotseling overleed. MARKTBERICHT DEN BURG: Aangevoerd werden 30 biggen f 50f 70; 2 graskalveren f 180 f 230 en 95 nuchtere kalveren f 40 f 65. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aanvoer van zeevis in de week van 7 April tot 13 April 1952 aan de visaf- slag te Oudeschild: Schol 754 kg f 47—f 20, tong 215 kg f 2.20f 1.80. tarbot 25 kg f 1.25 f 0.70, schar 595 kg f 0.27—f 0.16, bot 338 kg f 0.37—f 0.20, kabeljauw 3 kg f 0.50f 0.50, wijting 312 kg f 0.20 f 0.16, handelsgarnalen 1847 kg f 0.50 f 0.50, exportgarnalen 1520 kg f 0.75 f 0.75, pufgarnalen 703 kg f 0.02—f 0.02, kruikels 1439 kg f 0.20—f 0.20, kokha nen 1440 kg f 0.35f 0.35, zalm 6 kg f 6.50—f 5.50, flint 59 kg f 0.37—f 0.25. Bij stralend Paasweer werd de eerste van de 6 kampioenschapsritten voor 1952 verreden, rr Betrouwbaarheidsrit over 'n prettig parcours van 88 km. Vier en dertig deelnemers meld den zich aan de start op de Waal- derweg en elke minuut knetterde er 'n motor 't wijde Texelse landschap in. De tocht ging kris kras over 't ei land, over asfaltwegen, waar de lucht al trilde van de hitte, over landwegge tjes, door de polders en langs de dui nen. „De mooiste rit die ik ooit maakte", zei een der deelnemers. Zestien controleposten moesten de 'rijders aandoen, maar de 1'e zat listig verborgen. Vijf rijders bereikten de finish niet. De beste prestatie leverde K. Mets met 3 strafpunten. A. J. Vonk, L. Bak ker en G. P. Plaatsman volgden met 9 strafpunten. A. Brans 10, L. Goenga en K. Zegel 11, A. v. d. Vis 12 en M. de Vries 14. M. de Vries was de eerste van de lichte motoren. De zware en lichte motoren vorm den een klasse voor de prijzen, doch niet voor de kampioenspunten. De eerstaankomende in elke klasse krijgt 10 kampioenspunten (zw. klasse K. Mets en lichte klasse M. de Vries) en elke volgende een punt minder. De prijzen bestonden uit medailles. De firma Wero uit Amsterdam, toe vallig op 't eiland aanwezig, stelde 'n paar motorhandschoenen beschikbaar. Op 2de Pinksterdag zal weer 'n be trouwbaarheidsrit worden gereden. In een veld Fortune-narcissen van de heer D. Eelman te Den Burg groeide hoog en trots een zeer rijk exemplaar. Heeft de gewone narcis zes meeldraden en zes kelkbladen, lichtgeel en 'n oranje trompet, dit exemplaar telde er vier maal zoveel. Tenminste bijna, want er waren slechts 23 meeldraden en 23 of 24 kelkbladen. Verder waren er 5 of 6 stampers, keurig op 'n rij en de trom pet was wijd neergeslagen. Overigens waren er alle kenmerken van 'n enkel voudige bloem. Ook duidelijk één sten gelkanaal, zonder tussenschotten. De bloem mat 10,5 cm in doorsnede; de stengel ruim cru bij 'n lengte van 50 cm. De heer Zeeman, bollencontroleur voor 't noord-westelijke rayon, ver klaarde 'n dergelijk exemplaar nog nooit te hebben gezien. WEEKBERICHT DEN BURG. Aangevoerd in de week van 712 April 1£)7.450 eieren prijs f 2.10 per kilo. (Vorig jaar in dezelfde periode 125.799, prijs f 1.72). Uitbetaling oude kippen per kilo f 2. Het blijspel „Haar andere man", dat de toneelgroep van de WV met Pasen in zaal Vriesman bracht, is een blij spel van het ingewikkelde soort, met zo veel verwikkelingen, dat het staat of valt met de vertolking die er van wordt gegeven. Is die vertolking vlot, dan worden alle onwaarschijnlijkheden geslikt. In het tegenovergestelde ge val wordt het een fiasco. VVV heeft er voor gezorgd, dat het publiek het stuk grif slikte en had aan het einde een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Mevrouw ToornstraTho- masz en de heer Schmidt hebben van hun rollen iets goeds gemaakt. De eer ste als degene die kwasi een andere man moest accepteren, de laatste als noodgedwongen butler. Daarnaast de heer Jac. de Wilde als de opgedron gen echtgenoot. Het geheel speelde zich om een erfenisacte. De anderen sloten zich goed aan. Mevrouw Bran- tenaarBarten was een leuke dienst bode. Langeveld 'n uitstekende pseudo- butler. Mevrouw KossenBoerman, de vriendin, was eveneens zeer verdien stelijk, terwijl we ook het spel van de heer Vogelzang en mevrouw De Wilde Vos konden w 'arderen. HARMONIE EN TONEEL Op de uitvoering, die de harmonie „Concordia" a.s. Zaterdag geeft, ver leent de toneelvereniging „Klein Begin medewerking. Zij voert het blijspel „De Ridder van de Kouseband" op. NOORDERMARKTBOND, 16 Aprtl 9500 kg gele kool 14.80--15.10; 36000 kg Deense witte kool 1018; 5600 kg witlof: 1 28—38, 1B 24—36, II 24—31, II B 21—28, III 11—27, af wijkend 6—8. W ARMENHUIZEN, 16 April. 16.800 kg rode kool 14,20—23,10; 14.200 kg gel* kool 13,90—15,40; 1800 kg Deense wltt* kool 13,90—15. Verantwoorde opvoering van uitstekend toneelstuk „De Lagedijkers" hadden een vrjj- wél volle zaal toen zij op de avond van de tweede Paasdag in Veerburg „Van ander ras" opvoerden, het „spel van strijd en eerzucht tussen blanken en kleurlingen in de nieuwe wereld" van Arnand d'Usseau en James Gow. Het is het bekende stuk van de neger, die als officier uit de wereldoorlog te rugkeert in een der zuidelijke staten van de U.S.A. met haat in het hart tegen alle blanken, die hem om zijn huidskleur als minderwaardig be schouwen. Als de heer van het huis, waarin hij is groot gebracht, merkt dat hij niet zo gedwee is als mijnheer de senator wenst dat alle zwarten zul len zijn, als zijn inviocd op de andere kleurlingen wordt gevreesd, vindt de man, die de spreuk „eer boven alles" zegt hoog te houden, het niet beneden zijn waardigheid om „de nikker" val selijk te beschuldigen van de diefstal van een horloge. Het blanke ras moet immers, kost wat kost, de baas blij ven! We menen met het bovenstaande genoeg gegeven te hebben om de ver dere geschiedenis (die ook te veel ruimte zou vergen) in het geheugen terug te roepen van allen, die het stuk als hoorspel volgden. Andere lezers zagen het misschien ook van een be roepsgezelschap. Er is zeker moed voor nodig om als dilettanten dit stuk te gaan opvoeren. Een enkele immers mag eens een be roepsspeler benaderen, een groep in haar geheel doet dit vrijwel nooit en er worden allicht vergelijkingen gemaakt als eenzelfde stuk door beide ge speeld wordt. Was het dan overmoed van de Lagedijkers om er zich aan te wagen? Als we op de reactie van het publiek letten zeker niet. Er werd vol komen meegeleefd en waar het spel soms te kort schoot deed de inhoud van het stuk wel de rest om het pu bliek na elk bedrijf met luid applaus zijn waardering te doen uiten. We gaan niet op het spel van elk der elf medespelenden in. De grime was goed verzorgd; alleen hadden we ons de negermoeder wat ouder gedacht (en wat eenvoudiger in kleding). Da stoffering was voor een kamer in een huis, dat in een der zuidelijke staten van Amerika staat, te zwaar, te Hol lands-warm. Door RECTIFICATIE het wegvallen van een enkel woord in het verslag der opvoering van Tehuis voor daklozen" zou een ver keerde gevolgtrekking kunnen worden gemaakt. Waar we het hadden over de heer C. Geerligs was onze bedoeling te laten uitkomen dat deze, die voor het eerst bij „Kunst na arbeid" meespeelde, door de wijze waarop hij zijn rol ver tolkte, zeker geen slecht debuut maakte. WEER TWEE HUISJES De Jong Co., de verzekerfaars van de gemeenteeigendommen, hebben bi- inschrijving op de Woningbouwlening te kennen gegeven, dat f 20.000 bij voor keur ten behoeve van woningbouw in Anna Paulowna moet komen. Het is in het blijspel van Ed Terlin- gen en Henk Bakker^ dat „Kupst na Arbeid" Zaterdagavond in de zaal van de heer De Boer opvoerde een wat ingewikkelde geschiedenis met het „Tehuis voor daklozen", waaraan de naam ontleeend wordt van dit stuk. Na een kort voorspel is de toeschouwer in de waan een kijkje te zullen krijgen in een werkelijk bestaande instelling van een heel menslievende toneelschrijver, maar als hij drie bedrijven lang de ge beurtenissen in dat z.g. tehuis heeft gevolgd, wordt hem duidelijk gemaakt, dat die auteur misschien, zoals hij zelf zegt, wel philanthropische ideeën, maar geen philanthropische neigingen heeft en dat alles slechts met een bepaalde bedoeling in scène is gezet. Als het stuk van deze franje is ontdaan blijft echter toch over de schets van hetgeen in een tehuis voor daklozen zou kun nen gebeuren met een uitbeelding daarbij van typen, die aan de zelfkant van de maatschappij leven. Namen als Linke Na en Gekke Nellie zeggen op zichzelf al genoeg over de figuren waar voor ze bestemd werden. Deze vonden, resp. in mej, P. Rezelman (die ook de regie voerde) en mevr. A. BlokOost- dijïc, uitstekende vertolksters. „Teun de Neut" is een verlopen student, die ondanks zijn beneveld brein, vaak snedige opmerkingen lanceert. De heer C. Geerligs Gz. maakte in deze rol zeker geen debuut. De heren J. Olt- mans en D. Stins, die in het voorspel resp. toneelschrijver en theater-direc teur waren, voldeden als bezoekers van het tehuis onder de namen „de Filo soof" en „de Groene" beslist beter en ook „de Manke" kreeg van de heer S. Tijsen een goede vertolking. Andere,, logé's in het tehuis, dat Piet (N. Gou- ma) en Mina (mevrouw G. Oltmans- Martens) tot „vader" en „moeder" heeft, zijn „mooie Willem" (A. Olt- mans) en het chantage-slachtoffer An- ge.a (mevr. Schuiling-Trompetter). Natuurlijk heeft de politie met zo'n uitgezocht stel bezoekers een appeltje te schillen. Een agent (H. Schuiling) heeft daarbij een minder belangrijke rol, maar het werk van een inspecteur komt er meer op aan en de heer A. Blok knapte dit zeer goed op. Over de grime van de heer Groothuizen kan „Kunst na Arbeid" zeker tevreden zijn. Het aantal bezoekers zal men zich ech ter, ook om de kosten, die een opvoe ring toch altijd meebrengt, wel groter hebben gewenst. Het bezoek aan Urk met de Paas dagen kon zeer druk worden ge noemd. Honderden auto's, bussen, fiet sen enz. stonden geparkeerd. Voor ve len was het een teleurstelling dat de fijne IJselmeerpaling niet verkrijgbaar was. PLOTSELING VERSCHEIDEN Dinsdag werd de vrouw van de heer J. de Vries in wijk 2 plotseling onwel. De ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren door hartverlam ming. Plaatsing elke Dlnsd. en Dond.dag Prijs: 4 gedrukte regels grote kop inbegrepen ïj{ 1.50. elke reg meer 0.30 Kopy minstem één dag tevoren voor spotprijzen bij Droog's Stoffenhandel, Sluisdykstr. Koop een machine die goed is met S.K.F. kogellagers vanaf 49.75. J. M. Glotze, Keizerstraat 35. voor timmer-, metsel- en betonwerk, scherp concur rerend. Machinale houtbe werking. Firma Wed. M. de Vries en Zn., Binnenhaven 12. vraagt een nieuwe lampe- kap. Een pracht collectie in alle prijzen vindt U bij Tydeman, Sluisdykstr. 121, Ook voor uw sanitair. 1 VISSERIJBERICHT URK. Woensdag werd door 26 vaar- In 't Zand zijn gedurende het week—tuigen aangevoerd: 1905 pond lijnaal einde gevonden een wit parelsnoer 1.18—1.29. 44 pond fuikaal 95 cent, alles en een grijze dameswant. Inlichtingen 1 per pond; 26 manden puf f 3 per mand bij de rijkspolitie. j en 4 bak nest f 2.49 per bak. jemuiê' -rrréeai Zo goed als nieuwe 1/4 tons Ford gesloten voor slechts 2750,bjj Maarten Smit, Tel. K 2285 202), Julianadorp. '•errassende wascapaeitei- en, koopt U nog voordelig laarten Smit, Tel. K 2235 202), Julianadorp. voor- en achterduo's. wind-, schermen, enz. Fa. Moree. Sluisdijkstraat hoek Ruyghweg. Californiestraat 3. Whiskey Black White, per fles 16.50. kousenreparatie „Succes". Alle ladders 5 cent. Mevr. Varenhorst, Am- bonstraat 84. Philips - Erres. Erkend reparatiebedrijf. Spoorstraat 92. Tel. 3407. Dan koopt U natuurlijk uw gereedschap en materiaal bij Van der Vliet's leder handel, Sluisdykstraat 17. p. week koopt U reeds een Philishave. Inlichtingen bij Radio Moor, Sluisdykstr. 39 Tel. 3413. Kelimwol, Smyrnawol, Rits sluitingen alle maten. 'Iet Kelimhuis, Keizerstraat 25. Tel. 3090 an Schellinger een gezel- bromfietsen in verzegelde 1 L. blikken a ƒ1.95 per stuk bij Maarten Smit, Tel. K 2235 (202), Julianadorp. in één dag een nieuw hart. Een Ford-ruil-motor met volle fabrieksgarantie van 300 tot 640 (exclusief montage) by Maarten Smit, Tel. K 2235 (202), Julianadorp. zoudt U in de rij wachten Uw spoorkaartje ligt klaar bij pass.bureau Velthuys, Koningstr. 2 Corr. Lissone-Lindeman. voor Uw gebruikte goede ren, lompen, metalen en aapier geeft I J. Vos, Breewaterstr. 73 Tel. 2903. in luxe uitvoering. Spot koopje. Schagenstraat 85. goedkoop behangselpapier. A. Stam, Slulsdykstraat 7. Schilder en behanger. Tel. 2918. Waarom zou U Uw ge zin in de steek laten, als U thuis gepermanent kan worden. Wjj sturen zonder prijsverhoging één van on ze kapsters. Damessalon v. d. Velde, Keizerstraat 26. 'ige kamer. Compl. kamer- 1 A,.fn. mnfnr ampen v a. 19 60; Lees rtu[ü mülOr- 'ampkappen 10.20; Kaars- en tractorolie in de beste 1 apjes 2.—; Slaapkamer- kwaliteit In verzegelde fus schalen 1.69. Vnorzorgze- ten 4 85 cent per liter bij gel* word»n aano-onotnen. Maarten Smit, Tel. K 223." Van Galenstraat 48. (202), Julianadorp. boord en triplex voor par ticulieren. geschaafd en op maat. Machinale Houtbe werking Jan Schnt, van Galenstraat 5 en 8. Tel. 3430. rijwielen. Zie onze etalages. Prettige betalingsregeling. Fa. Moree, Sluisdijkstraat, hoek Ruyghweg. Ook U hoort er weer b(j!! met een Hoor-app. van „Radio De Zeeuw", Keizer straat 30. Tel. 3055. Betaling in overleg met koper. Batterijen alle typen voorradig!!! maatkleding. Stelt U prijs op een mooi maatcostuum. Laten wij het dan voor U maken. De nieuwste coupe, volle borstbewerking, de beste stoffen en voeringen cn lage prijzen. Henk Slykerman. kleermaker, Singel 90. Oroogscheer-app, „Ivoor" f 1.50 p. week. 1 jaar ga rantie. Vraagt inl. bij: .Radio De Zeeuw", Keizer straat 30. Tel 8055. Erkend Phllips-Philishave- Service Inr.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7