Koninklijk Paar thans in Californie Holland Festival 1952 brengt een Amerikaans ballet naar Nederland Het Humanistisch Verbond niet in de gevangenissen 16 en 17 April tot „Oueen Juliana days in Michigan uitgeroepen OVERSCHOT VAN FRUIT IN BLIK De kampeer- en legesverordeningen Nieuw ere-doctoraat voor Koningin Komisch misverstand in Grand Rapids... Radio-reportages van koninklijk bezoek Strav/insky krijgt bijzonder eerbetoon Verlaagde entreeprijzen voor de „kleine man" Het surplus thans op de binnenlandse markt? Nederlands invoer voor 9 7°/0 voor uitvoer gedekt Ex-gemeente-ontvanger verduisterde f 34.000 Poelier kocht- voorraden van Karei Doorman" Julia Cuypers' laatste gang De conferentie met de West Mr Mulderije in de Eerste Kamer: Begroiing van Jusiitie aangenomen Na de brand te Kampen Minisieriele uitspraak dringend gewenst Nieuw ministerie in Tunis Nota ouderdomsvoor ziening in boekvorm Nieuw ontvangcentrum voor emigranten in Australië Tarweprijs gaat misschien omhoog De stand van zaken in de kleine kerken KERKELIJK NIEUWS L. VRIJDAG 18 APRIL, 1952 A 47 A >1 verwezenlijken: het bereiken van be- KONINGIN JULIANA en Prins Bern- hard hebben gisteren, voordat zü Michigan verlieten om naar Californie le vertrekken .nog een bezoek gebracht aan de universiteit van Michigan te Ann Arbor. Nadat hier de directeuren, hoogleraien en professoren van Neder landse afkomst aan het koninklijk paar waren voorgesteld, bood de president van de universiteit, Harlan Hatcher, Hare Majesteit een eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan. In een toe spraak zei de president, dat de univer siteit van Michigan bijzonder trots was op haar banden met Nederland. De universiteit was gesticht in 1817, aldus de heer Hatcher. en burgers van Nederlandse afkomst hadden een be langrijke rol gespeeld bij de groei van de school en hadden de cultuur van beide landen tot beider voordeel „ge mengd". De Koningin uitte hierop in een rede haar grote dankbaarheid voor het haar verleende eredoctoraat en zei het te aanvaarden als een teken van de leven dige vriendschap, welke tussen beide volkeren bestaat. „Ik ben ervan over tuigd", aldus de Koningin, „dat het de cultivering van de vrijheid van de geest is, die uw universiteit dat unieke over wicht in de menselijke samenleving geeft, die vrijheid van de geest, welke voor ons allen zo onontbeerlijk is". Nadat de Koningin en de Prins hier op de lunch in het universiteitsgebouw hadden gebruikt, verlieten zij Ann Ar- Koningin Juliana is Woensdag ochtend tweemaal met haar vliegtuig in Grand Rapids aange komen, tenminste wanneer men het plaatselijke radiostation van deze stad mag geloven. De oor zaak hiervan ligt bij de journa listen, die de tocht van het konin klijk paar volgen, en die de radioverslaggevers een geduchte poets hebben gebakken. Zij kwa men n.l. met hun vliegtuig, even eens een Constellation, tien mi nuten éérder dan de koningin op het vliegveld van Grand Rapids aan. De journalisten begrepen wel, dat men daar beneden de indruk zou hebben dat het ko ninklijk paar elk ogenblik zou landen en om deze indruk te ver sterken, maakten zij onmiddellijk na de landing de deur van het vliegtuig open, haalden een vrou welijke collega naar voren en lieten die minzaam naar de be volking, die op het vliegveld was samengestroomd, wuiven. De radioverslaggever op de lucht haven werd het slachtoffer van deze grap en beschreef prompt voor zijn toehoorders hoe de ko ningin gekleed was en hoe char mant zij de bevolking groette. Tien minuten later, toen de ko ningin werkelijk kwam, kon hij opnieuw beginnen. bor en vertrokken naar Willow Run Airport bij Detroit, vanwaar zij met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar San Francisco vlogen. Woensdag heeft de gouverneur van Michigan, de heer Mennen, bij zijn af scheid van het koninklijk paar op het station van Lansing, de hoofdstad van Michigan, waar de speciale trein van de vorstelijke bezoekers op weg van Grand Rapids naar Detroit een opont houd had, een geste gemaakt, welke tot nog toe zonder precedent is. In een pro clamatie kondigde hij de bevolking van Michigan aan, dat in de toekomst de zestiende en zeventiende April in Michigan zullen worden beschouwd als „Queen Juliana days". In de proclamatie staat, dat zelden een bezoeker van dit land meer heeft I gedaan om de navolgende idealen te 19.15 en Hilversum 11 23.1523.25. verwezenlijken: het bereiken van be- gripdagen tussen landen, die hetzelfde geloof en dezelfde doelen nastreven. Deze twee dagen zullen in de toekomst als een soort nationale feestdagen wor den herdacht. Reportages over het koninklijk be zoek aan de V.S. zullen op de hier onder vermelde data en uren worden uitgezonden: Zaterdag 19 April: Hilversum I 21.55 22.10 en Hilversum II 18.5519.05; Zondag 20 April: Hilversum I 21.45 22.00; Maandag 21 April: Hilversum I 20.10 20.25 en Hilversum II 18.5019.00; Dinsdag 22 April: Hilversum 1 19.50 20.00 en Hilversum II 20.0520.15; Woensdag 23 April: Hilversum I 19.00 (Van onze Haagse redactie) UET Holland Festival, dat dit jaar voornamelijk in Den Haag en Scheve- ningen gehouden zal worden van 5 Juni tot 4 Juli, zal onder meer Balan- chine's beroemde New York City Ballet voor het eerst naar Nederland trekken. Zes voorstellingen zal deze balletgroep geven, en wel op 27 en 29 Juni en 2 en 3 Juli met medewerking van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en op 28 Juni en 1 Juli met medewerking van het Residentie-orkest. Op het repertoire staat o.a. het grote werk „De Vuurvogel", een schepping van Strawinsky en Balanchine samen. Cees Laseur, zal o.a. „Oudine" opvoe ren van Girandoux, de Nederlandse Comedie o.l.v. Johan de Meester o.a. in Delft op de Grote Markt het abele spel „Elckerlye", en in het Open luchttheater te Bloemendaal „De Bruiloft van Figaro" van Beaumar- chais. Het is opmerkelijk, dat dit jaar uit niet alleen verschillende Europese lan den, maar ook uit Amerika, Canada, Australië en Zuid-Afrika belangstel ling van de radio-omroepmaatschap- pijen getoond wordt voor dit Holland- Festival 1952. Ten slotte zij gemeld, dat ten behoe ve van personeels-verenigingen en Vakorganisaties plaatsen beschikbaar komen tegen sterk gereduceerde prij zen. Ter gelegenheid van Strawinsky's 70e verjaardag in Juni staan er trou wens meer werken op het program van dit Holland Festival, waarmee men zijn meesterschap ook nu weer wil eren. Het Concertgebouw-orkest en het Residentie-orkest zullen deze wer ken niet alleen uitvoeren, maar ook de Nederlandse Opera, welke groep o.a. Strawinsky's „Le Rossignol" en „Oedipus Rex" op haar repertoire heeft. Behalve Den Haag en Scheveningen zullen ook Gouda, Naarden .Muiden en Delft in het kader van dit Holland- Festival kunstmanifestaties beleven. In de Grote Kerk van Naarden zal Bach's Hohe Messe worden uitgevoerd met medewerking van het Concertge bouw-orkest, in de St. Janskerk van Gouda o.a. Bach's Mis in A grote terts. In het Muiderslot zal het Nederlandse Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel wer ken van Obrecht en tijdgenoten op voeren. Dit jaar zou het 500 jaar ge leden zijn, dat Jacob Obrecht werd geboren. In totaal zullen zich tijdens het Hol land Festival drie orkesten laten ho ren: het Residentieorkest, het Con certgebouworkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Verschillende gastdirigenten zullen de concerten van deze orkesten dirigeren, onder meer Rafael Kubelik, Josef Krips, Antal Do- rati, Igor Markevitch en Sergiu Celi- bidache, die voor de eerste maal in ons land optreedt. Het toneelprogram is dit jaar sterk uitgebreid. De Haagse Comedie o.l.v Er bestaat onder de fabrikanten van fruit in blik, alsmede in de kringen van handelaren en winkeliers, groot onge noegen over de in 1951 ingeblikte fruit- soorten. Op het ogenblik is naar ruwe schatting namelijk nog tussen de tien en vijftien procent van de productie van 1951 aan fruit in blik over, dat uit sluitend mag worden geëxporteerd. Alleen de aardbeien in blik zijn tot dus ver uitverkocht. Van de zijde van de fabrikanten wordt op de overheid aandrang uitge oefend om toestemming te verlenen dit overschot op de binnenlandse markt te plaatsen. In enkele gevallen is deze toestemming thans gegeven, aangezien deze kleine partijen niet lang meer houdbaar zijn. Het op de binnenlandse markt bren gen van dit ingeblikte overschot is echter niet naar de zin van de fabri kanten, die fruit op sap in glas voor het binnenland produceerden. Ook in kruidenierskringen voelt men er weinig voor. Een uiteindelijke beslissing op dit punt is nog niet genomen. Bijzonder gunstige ontwikkeling De waarde van de invoer in Maart 1952 bedroeg 774 millioen (voorgaan de maand 724 miljioen), terwijl voor een waard? van t 751 millioen (voor gaande maand 613 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage steeg van 81 op 97 cn bereikte zodoen de weer bijna het even wichtsniveau. Het verloop van onze buitenlandse handel in het eerste kwartaal 1952 is vergeleken met de dienovereenkomsti ge periode in 1951 wel bijzonder guns tig geweest. De daling van de invoer met 130 millioen b ijeen steigmg van de uit loer met 492 millioen, brachten "et dekkingspercentage van 68 op 93. De stijging van de uitvoerwaarde in Maart 1952 t.o.v. Februari 1952 mei f 108 millioen vindt voornamelijk haar oorzaak in een grotere uitvoer van Planten, bloemen en bloembollen (T millioen), vetten en oliën 6,1 hoen), minerale brandstoffen 16,4 millioen), parels, edelstenen en edeie metalen 10,8 millioen), electnscne machines en toestellen 7,3_mill'oe en vliegtuigen en schepen 20 mi - hoen). Inmiddels wordt vernomen, dat bui tenlandse markten, speciaal de Engelse, voor fruit op sap in blik weer iets be ginnen aan te trekken. Zoals bekend, ging de Engelse markt in November 1951 dicht, hetgeen een van de oorza ken was van de stagnatie van de uit voer van fruit in blik. Een paling van 1.83 meter Naar men ons mededeelt, is door een buitenvisser, de heer Rotgans te Hip- polytushoef, een paling gevangen met de kolossale afmeting van 1.83 meter. Deze reuze paling had een gewicht van 43 pond. Het is in ieder geval geen paling, welke men iedere dag vangt, maar wel een waarnaar iedere visser elke dag uitziet. De paling werd op de D.E.T.V.-afslag te Den Oever verhan deld. INSTITUUT VOOR SOCIAAL VORMINGSWERK Aan het Instituut Kerk en Wereld te Driebergen zal een Hervormde school voor maatschappelijk werk worden verbonden. Het is de bedoe ling, jonge mann n en vrouwen te vormen, die leiding kunnen geven aan de ontwikkeling van arbeid op het terrein der menselijke verhoudingen in de bedrijven, voor de handhaving en de opbouw van een gezond gezins leven en voor de opbouw van nieuwe gemeenschapsvormen op het platte land. In dit opzicht zal er een belang rijk onderscheid zijn met de gewone scholen voor maatschappelijk werk. De naam van de school wordt Insti tuut voor Sociaal Vormingswerk. De opleiding geschiedt onafhankelijk van de tegenwoordige vorming van jeugd leiders en evangelisten; deze wordt normaal voortgezet. JACOBA VAN BEiEREN Per hetschroetvliegtuig naar de Keukenhof Jacoba van Beieren, de schutspatro- ne van de tentoonstelling „Keukenhof", zal ook dit jaar, n.l. op 23 April, haar gebruikelijk bezoek brengen aan dit bloemenfestijn. Daar zij nu op haar slot te Oostvoorne vertoeft, zijn er bij zondere maatregelen genomen om haar tijdig te doen arriveren. Per hefschroef- vliegtuig zal Jacoba van Beieren daar om naar de „Keukenhof" worden ver voerd, waar zij 's middags om drie uur zal landen op het tentoonstellingster rein. Na aankomst zal de gravin met haar echtgenoot Frank van Borselen vergezeld van de jachtstoet naar het kasteel „Keukenhof" rijden. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden eiste gis termiddag tegen de 48-jarige voorma lige gemeente-ontvanger van Haren D. P. te Groningen een gevangenis straf van drie jaar met aftrek wegens verduistering van f 34.000 De recht bank had verdachte veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De verdediger mr J. Rutgers vroeg het hof de opgelegde straf te willen verlagen, subsidiair het vonnis te be vestigen. Uitspraak over veertien da gen. Wegens heling van uit de voorraden van 't vliegdekschip Hr Ms „Karei Doorman" gestolen goederen, is de vijf-en-twin- tigjarige Rotterdamse poelier T. H. gisteren veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 250. Het betrof hier 100 kg koffie, 10 kg thee, 6 kg cacao, 450 liter jenever en een hoeveelheid vet. De goederen waren verkocht door een sergeant-hofmees ter van het schip. Gisteren is het stoffelijk overschot van de actrice Julia Cuypers in tegen woordigheid van collegae, vrienden en bewonderaars op „Zorgvlied" te Am sterdam ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door Rika Hopper, Magda Janssens en Emma Mo rel. 's Morgens werd in de kapel van het Begijnhof een Mis van Requiem opgedragen. In de chapelle ardente van de Stadsschouwburg, waar het stoffe lijk overschot stond opgebaard, sprak de heer F. Sterneberg namens de Ver. van Ned. Toneelkunstenaars woorden van afscheid. De beide secties der conferentie NederlandSurinameNed. Antillen zijn thans gereed met de eerste lezing van het hun ter bespreking toegewe zen gedeelte van het werkstuk. Op deze eerste lezing is een aantal punten, waaronder verschillende ten aanzien waarvoor door Nederland wijzigingen waren voorgesteld, aangehouden voor nader beraad in de delegaties. Dit be raad heeft gisteravond plaats gehad. Hedenmiddag zal worden aangevangen met de tweede lezing in de secties. Op 80 -jarige leeftijd is Woensdag avond in Petwoorth House (Sussex) Lord Leconfield (C. H. Wyndham) overleden, op twee na de grootste grondbezitter in Engeland, die 60.000 ha. land bezat in Sussex, Schotland en Ierland. Zijn bezittingen gaan nu over op zijn jongere broer, de 72-jarige H A. Wyndham. i - - w.vtvfc.» De Aartsbisschop van Canterbury, Fisher, zegende het huwelijk in van zijn derde zoon Charles met de 22-jarige mej. Hammond uit Rhodesia. (Vervolg van pag. 1). UEN andere zaak, die nogal de aan- dacht trok, was die van een even tuele taak van het Humanistisch Ver bond bij de geestelijke verzorging van gevangenen. De bewindsman wenste het Humanistisch Verbod niet in de gevangenissen toe te laten. De kerken hebben krachtens haar karakter wel een taak bij de geestelijke verzorging van gevangenen. Het Humanistisch Verbond bezit daartoe echter geen enkele opdracht. Zo het al meent wel Aan het gemeentehuis van Kampen werden gisteren een spaarpot, inhoudende f 2.94 en twee kinderboeken bezorgd, ver gezeld van het volgende briefje: „Beste mijnheer de burgemeester: Ik heb van mama en pappa ge hoord dat Koosje alles verloren heeft en nu wil ik hem mijn spaarpot sturen. Er zit gelukkig heel wat in. Wat zielig toch, dat hij zo'ft verdriet heeft. Ik zal hem ook nog een boek geven, ik heb toch zo veel boeken. Mijn moe der en mijn vader en ik vinden het knap, dat hij zich gered heeft. Misschien wilt u hem de groetjes doen, ik heetdag mijn heer de burgemeester". Het vraagstuk der kampeer- en leges verordeningen is met het intrekken van de verordening te Putten (Gld.) niet van de baan, zo verklaart men van de zijde van de ANWB: Er bestaan in énkele gemeenten des lands gemeentelijke verordeningen, die het aanvragen van een karnpeervergun- ning, ook op erkende en goedgekeurde kampeerterreinen, vereisen. Naast der gelijke kampeerverordeningen bestaan legesverordeningen, die naar de smaak der kampeerorganisaties vaak niet in overeenstemming zijn met de gemeente wet. Immers leges worden ter vergoe ding van bepaalde werkzaamheden ge heven, dus worden verkapte belastin gen, zodra zij geheven worden in ver houding tot de tijd, waarvoor een ver gunning geldt. Men vraagt zich bovendien af, of het juist is „koppengeld" te vergen van kampeerders, die in het bezit van een kampeerkaart zijn en op daartoe aan gewezen terreinen kamperen. Het nieuwe Tunesische ministerie van Baccouche. V.l.n.r.: Moham med Dinguizli (openbare werken); Taieb Bahhiria (min. van staat); Baccouche (president); De Haute- clocque (generaal resident)Pons (secretaris-generaal van Tunis); Hadi Ben Rais (handel); achter tussen De Hauteclocque en Pons, Abdelaziz Menchari (landbouw). De nota inzake de toekomstige ouderdomsvoorziening, welke onlangs voor advies aan de socia?.l-cconomi- sche raad is voorgelegd, is thans ver schenen. Het boekje, dat 63 pagina s telt, bevat de vragen van minister (oekes en staatssecretaris Van Rhijn aan de Sociaal-Economische Raad, de in 13 paragrafen verdeelde nota in' zake de grondslagen ener wettelijke ouderdomsverzekering en als bijlage het plan van de Raad van Vakcentra- len. Het is jammer, aldus een woordvoer der van de ANW? dat de ministers van O. K. en W. en Binnenlandse Za ken nog geen duidelijk antwoord op de op de verordeningen betrekking hebbende principiële vragen van de heer Neder horst hebben gegeven. Het kampeer-seizoen breekt immers weer aan. Wij vragen ons af hoe lang in di verse gemeenten het totaal overbodige vergunningstelsel nog gehandhaafd zal worden. De Australische regering heeft be sloten, dat Nederlandse immigranten, die nog niet in het bezit zijn van eigen huisvesting in Australië, in het vervolg niet meer ondergebracht zullen wor den in het ontvangstcentrum Bathurst, maar in het ontvangstcentrum Bona- gilla. Bonagilla is een uitstekend inge richt oud-militair kamp, nabij het plaatsje Wodonga, dat aan de Zuidelij ke oever van de Murray-river ligt, daar waar deze rivier de grens vormt tussen de Australische staten Victoria en New South Wales. I_|ET BEZOEKEN van bioscopen kan in Wy V7 f) beeck bij zijn landing op de Kaap ver- bepaalde gevallen een bloedige lief- r| /lA r ï-ioA ïp fLc gezeld van het echtpaar Hendrik en hebberij worden. In een theater te Ant- J «J/C/XiMV Annetje Boom. Hendrik was de tuinman werpen draaide vorige week de film „In van jan vatl Riebeeck Precies od de de greep van de woestijn" en twee toe- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllM herdenkingsdag van de landing van Jan schouwers kwamen zo in de greep van van Riebeeck, "kwamen er weer twee deze greep, dat ze elkaar aangrepen, behoorlijk lange tijd gedaan!" Zes Boom's aan wal. Het waren de Neder- Het ging erom of Virginia mooier was weken geleden was in Clocolan (Oranje- landse emigranten Christiaan en Wies- dan Esther. De één zei zus en de ander Vrijstaat) een Siamese meisjestweeling ke Boom, die zich in Pretoria zullen schreeuwde zo en binnen enkele secon- geboren. Woensdag zijn de kinderen ge- vestigen. De appel valt toch niet ver den was de gehele zaal in een bloedig storven door uitputting van het ge- van de boom. Q In Roermond hebben gevecht gewikkeld. Twee mensen vie- meenschappelijke hart. Zoals ge na- ze een hele boom opgezet over de bouw len van de spanning in onmacht en tuurlijk wel weet was Jan van Rie- van een nieuwe lagere landbouwschool moesten worden weggedragen. De woes tijnfilm draaide rustig door, want in de projectiecabine had men niets gemerkt. Een heel bekende schrijver was de Parijse meneer Julien Besancon, de auteur van opzienbarende werken over „de eeuwige jeugd van de mens". Op negentigjarige leeftijd is'de heer Be sancon overleden. Het is inderdaad een merkwaardig lange jeugd. In Assen is Zondag de heer Mantel overleden in de gezegende ouderdom van 99 jaar. Zijn vrouw, die 98 is, wordt bij de jong ste dochter (63 jaar) in huis genomen. De weduwe verklaarde: 't. Is niks bij zonders, dat m'n man zo oud gewor den is. Hij heeft niets anders gedaan dan bijna honderd jaar lang niet te sterven. En daarover heeft hij nog een „En voor Opa nog eenmaal troelala!!" in Baarlo. Het zit zo: Het terrein, waar op de school zou verrijzen is door de ge meente van het Ned. Beheersinstituut aangekocht. De grond behoorde name lijk tot de bezittingen van een Duitse onderdaan. Het terrein was tevens al jaren gepacht door ene baron De Weichs van Wenne en deze handhaafde zijn pacht-aanspraken, ook nadat de gemeente eigenaresse van de grond was geworden. Het gemeentebestuur meende, dat deze aanspraken niet ge handhaafd konden wo/den en hield op gewekt een aanbesteding van de school. Krachtens een uitspraak van de Roer- mondse rechtbank is de bouw nu stop gezet. Inmiddels steekt het muurwerk van de school al £en meter boven de grond uit een opdracht te hebben, dan spruit deze voort uit de eigen visie van het Verbond. In het werk van het Verbond in de gevangenissen zag de bewindsman een propaganda-actie en daarvoor wil de hij de gevangenen niet beschikbaar stellen. Ontelbaar waren de vragen, die de afgevaardigden buiten de genoemde onderwerpen nog aan de minister ge steld hadden. De bewindsman ant woordde daarop o.a. dat hij zich aller minst schuldig voelde aan een trage wetgeving; dat het ontwerp van de commissie-Pit betreffende de leef tijdsgrens van notarissen aan de Broe derschap van Notarissen is toegezon den; dat het politie-vraagstuk nog even moet blijven rusten; dat de wet niet veranderd behoeft te worden om krachtig tegen de speelgelegenheden te blijven optreden; dat de promotie kansen van de jonge juristen bij de rechterlijke macht inderdaad door de aanstelling van Indonesische juristen enigszins zijn verminderd; dat de or dening in het beroep van rechtskundig adviseur en zaakwaarnemer uit de maatschappij zelf moet voortkomen; dat hij nog geen definitief standpunt kan innemen inzake een aantal tand- technici, die in strijd met de wet hun beroep uitoefenen en deswege worden vervolgd en dat hij onveranderd af wijzend blijft staan tegenover de voet balpools. De Kamer nam ten slotte de begro ting van Justitie zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de communisten tegen waren, aan. Te Londen is de achtste zitting van de internationale tarweraad begon nen. Hieraan nemen acht en veertig landen deel. Het voornaamste doel '3 de hernieuwing van de in 1949 te Washington gesloten internationale tarweovereenkomst. Waarschijnlijk zullen de landen, die tarwe uitvoeren, nl. Canada en Australië, hogere prij zen vragen. Die op de vrije markt liggen thans aanzienlijk hoger dan die, welke in de overeenkomst zijn opgenomen. Honderdeeneniwiniig gemeenien zonder predikant Aan het jaarboek van de Ctr. Geref. Kerken in Nederland ontlenen we, dat het totaal zielental dezer kerken over 1951 klom van 55004 op 56248. Xn laatst genoemd getal zijn begrepen 27091 be. lijdende leden. Het aantal plaatselijk» kerken bedraagt 152, het aantal dienst doende predikanten 90 en het aantal va cante kerken 68 Nieuwe kerken wer den geïnstitueerd te Emmelonrd, Hil- versum-Oost, Slootdorp en £,t. Jans- lkooster. 't Aantal emer.-pred. bedraagt 21 met inbegrip van de vier hoogle raren aan de Theologische School te Apeldoorn. Het aantal dienstdoende predikanten steeg met zes. maar ver minderde met drie.Eén der predikanten is als legerpredikant werkzaam, ter wijl er twee als missionair predikant werkzaam zijn. Het Kerkelijk Jaar boekje 1952 van de Geref. gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, maakt melding van een totaal zielenaantal van 65757 tegen 64415 in 1950. Hiervan zijn 33493 doopleden. De Geref. gemeenten tellen totaal 146 plaatselijke gemeen ten met slechts 25 predikanten. Het aantal vacante gemeenten bedraagt niet minder dan 121. In Amerika zijn 15 en in Canada 2 gemeenten. De 15 Amerikaanse gemeenten worden be diend door drie predikanten. Aan de Theologische School te Rotterdam stu deren slechts vijf studenten, zodat het tekort aan predikanten de eerstkomen de jaren niet zal kunnen worden inge lopen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek: P. J. F La- mens te Elspeet; te Reeuwijk: H. N. van Hensbergen t« Schalkwijk; te Nieuw Lekkerland: J. R. Couperus te Doornspijk. Bedankt voor Almelo: J. Uitentuil te Htuzem (Fr.).

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3