Rotterdam bouwt DAGTOCHTEN A6 Apeldoorn en de Veluwe A7 Den Bosch en de Vennen A8 Nijmegen en Berg en Dal A9 Alphen a.d. Rijn en Den Haag AIO AmsterdamSchiphol en 't Gooi Het Openluchttheater in Valkenburg Bloemenfestijn in Apeldoorn B4 Drie dagen Valkenburg Duitsland BI Twee dagen Antwerpen BrusselLeuven B2 Drie dagen Valkenburg Ardennen Deviezenregeling 1952 B3 Vier dagen Belgie en Luxemburg B5 Vier dagen Duitse Rijn en Eifel B6 Drie dagen Valkenburg Zuid-Limburg (vervol g) Apeldoorn blijft geen enkel jaar achter als het er om gaat attracties uit te denken ter stimulering van het vreemdelingenverkeer en zo zullen deze zomer weer duizenden getrokken worden naar de bloemen-expositie in het bekende Berg en Bos, dat wij ook tot einddoel van deze trip hebben ge maakt. Buitendien biedt Apeldoorn nog allerlei bezienswaardigheden en attracties, zoals Paleis 't Loo, de Seisz- Inquart-bunker, echoput, Juliana- toren, enz., zodat een dag in feite te kort is om met dit alles kennis te maken. Daar komt bij, dat we de om geving geenszins mogen verwaarlozen, waarom voor de heen- en terugreis ook een verschillende route is geko zen, n.1. heen langs de hoofdweg over Amersfoort en terug binnendoor langs het Nationale Park „De Hoge Veluwe" en verder over Barneveld of Ede. Voor minnaars van natuurschoon is dit een uitgelezen trip. Reisdata: 15 Juli, 30 Juli en 14 Augustus. Reissom, met koffie en diner, 12,25. Velen in Noord-Holland hebben nog nimmer kennis gemaakt met het uitverkoren Vennengebied rond Ois- terwijk, in het hartje van het Bra bantse land; deze tocht biedt hiertoe een welkome gelegenheid. Ook hier leidt de route heen langs de mooie Vechtstreek naar Utrecht en vervol gens over de grote rivierbruggen naar Den Bosch. Voor deze gelegenheid nemen wij nu eens geen lunchpakket mee, doch wordt dit vervangen door een echte Brabantse koffietafel in de Raads- kelder, waar een heel aparte sfeer heerst. Mede door de voortreffelijke verzorging vormt deze koffietafel één der hoogtepunten van de dag. Wij ver laten Den Bosch niet zonder vooraf een korte rondgang te hebben ge maakt in de fraaie Sint Jans-kathe- draal. Na een half uurtje rijden wor den de Vennen bereikt; men moet er een korte boswandeling voor over hebben om deze meertjes in al hun Schoonheid te zien. Het enige bezwaar van deze tocht is, dat het traject Den BoschUtrecht ook terug gereden wordt anders zou de afstand te groot worden maar dan voert de reis "verder over Hilversum en is er dus nog afwisse ling genoeg. Reisdata: 3 Juli en 12 Augustus. Reissom, met Brab. koffietafel en entree kathedraal, 11,75. (Desgewenst met diner extra 15, Deze tocht is, wat de route betreft, vrijwel gelijk aan die naar Rhenen en Arnhem; alleen vervalt hier het boot tochtje op de Rijn, doch hiervoor in de plaats komt een prettig verleng- stukje. De oude Keizerstad Nijmegen immers is een bezoek nog altijd over waard en de omgeving, te weten Groesbeek en Berg en Dal, mag on getwijfeld worden gerekend tot de schoonste streken van ons land. Hier bestaat gelegenheid tot het maken van een attractief tochtje met de berg spoor, men kan er genieten van weid se panorama's, o.m. op Duits grond gebied, men kan het hart ophalen aan een heerlijke boswandeling of ver maak scheppen in een moderne speel tuin om maar enige mogelijkheden te noemen. Al te spoedig is de tijd voor opbreken weer gekomen en gaan we nog een kijkje nemen in Arnhem voor en aleer via Amersfoort de te rugreis naar Noord-Holland weer wordt aanvaard. Een behoorlijk lange, maar desondanks zeer dankbare tocht. Reisdata: 23 Juni en 28 Juli. Reissom, met inbegrip van koffie, bergspoor en diner, 13, Een echt vacantie-uitstapje, deze trip. Via Amsterdam of Haarlem wordt eerst Alphen opgezocht, nadat er tussentijds al eens voor de koffie is gepauzeerd. Natuurlijk geldt het bezoek aan Alfen het bekende Vo gelpark Avifauna, waar het in de ochtenduren over het algemeen nog vrij rustig is. Het lunchpakket wordt ook nu weer meegenomen en nadat wij ons de inhoud goed hebben laten smaken voert onze weg over Leiden (met het beroemde stadhuis) naar Den Haag. waar een aardige stads- tour wordt gemaakt. Hierin is o.m. de bezichtiging van het Vredespaleis op genomen. De tour zou niet compleet zijn, als daarna ook Scheveningen, de mondaine badplaats, nog niet even werd aangedaan. Al is de Pier ver dwenen, op de boulevard toont Sche veningen zich weer op haar best. En dan wordt het zo langzamerhand tijd voor het diner, dat zoals op alle krantenreizen uitstekend is ver zorgd. Rest alleen nog de tocht naar huis, die ongetwijfeld in de beste stemming verlopen zal. Reisdata: 18 Juli en 7 Augustus. Reissom, met kcffie, entree Avifau na en Vredespaleis, plus diner 11,75. Dit reisje is speciaal bedoeld als familie-trip en de kosten zijn zo laag gehouden, dat deze voor vrijwel nie mand een bezwaar kunnen zijn. De dag vangt aan met een rondvaart door de havens en grachten van Am sterdam, gevolgd door aanbieding van een kopje koffie met gebak. Hierna wordt een bezoek aan de luchthaven Schiphol gebracht met hieraan ver bonden een rondleiding, waarbij men op prettige en deskundige leiding wordt voorgelicht over het luchtvaart bedrijf in het algemeen en dat van de K.L.M. in het bijzonder. De derde pleisterplaats voor deze dag is het Gooi, met name Oud-Valkeveen, een ontspanningsoord voor jong en oud, waar de tijd veel te vlug om is. Het is echter de bedoeling, ook nog even in Hilversum rond te zien en een Het Vredespaleis te 's-Gravenhage. korte tour door deze tuinstad te ma ken en dan gaat de touringcar weer op de hoofdstad af en vandaar na een eenvoudig dinertje naar huis. Reisdata: 22 Mei, 14 Juli en 27 Augustus. Reissom, met rondvaartj rondleiding Schiphol, koffie met gebak en warme maaltijd, 10, Attentie. De bij de dagtochten vermelde reis- sommen gelden vanaf Alkmaar en Hoorn. Voor Den Helder is hierop een toeslag verschuldigd van 1,voor Enkhuizen en Schagen van 0,50, ter wijl voor Beverwijk en de Zaanstreek op de genoemde bedragen een reduc tie van 0,50 wordt verleend. De landduinen een eenzaam plekje op de Hoge Veluwe. Een gebouw, groter dan welk ander ook in Nederland en misschien zelfs in geheel Europa, is al verrezen op het oude diergaardeterrein, niet ver van het station D.P. Het heeft een lengte van 220 meter, een breedte van 80 m. en het telt 7 verdiepingen, die samen een hoogte uitmaken van 34 meter. Drie autorijbanen ziet men in het gebouw verdwijnen: een naar de kelder, die onder het hele gebouw doorloopt, een langs de begane grond en een naar de eerste verdieping, een autoweg die samen ongeveer een km. lang is. Rondom het gebouw, op enkele meters hoogte, loopt een luifel en het is voor ieder een lust onder die luifel te wandelen, want dan kan hij zijn ogen te gast laten gaan in de kos telijke winkels en showrooms, die door die luifel overhuifd worden. Ieder die Rotterdam bezoekt, zal zeker niet na laten daar even een kijkje te gaan nemen. En daarmee is dan een van de bedoelingen van de stichters en de bewoners van dit groothandelsgebouw bereikt. In dit gebouw n.1. zetelt de groothandel, d.w.z. het wordt als kantoor, opslagruimte, showroom en wat dies meer zij gebruikt door een honderdtal groothandelaren, die er ieder hun eigen afdeling hebben. De groothandel dat is de schakel tus sen producent en detaillist, tussen fa brikant en winkelier. En waar zal een winkelier, die voor zijn zaak moet gaan inkopen, liever heengaan, dan naar een dergelijk verzamelpand, waar hij te kust en te keur kan gaan! Dus: een trekpleister bij uitstek voor de winkelier, de koper, en dus is weer een van de bedoelingen der bewoners van dit gebouw bereikt! En ten slotte: een heel belangrijk voordeel is, dat in dit kolossale pand elk der bewoners toch goedkoper uit is, dan wanneer hij zijn eigen zakenpand zou hebben. Alles wat gemeehschappelijk kan, re creatieruimte voor personeel en der gelijke. wordt gemeenschappelijk ge daan. En het meest efficiënt is wel de gemeenschappelijke expeditie. (Spido-uitgave). In het Valkenburgse openlucht theater zal zeer waarschijnlijk in de tweede helft van Juni met de voor stellingen worden begonnen. Wel heeft Walram's genootschap te Valkenburg plannen om reeds op Tweede Pink sterdag 2 Juni 'n uitvoering te geven. Dit gezelschap zal in het nieuwe seizoen heropvoeringen geven van „De zigeunerbaron", komische opera van Joh. Strauss. De stichting „De Limburgse opera" brengt de opera „Faust" van Gounod, waarvan de première vermoedelijk op 6 Juli zai worden gegeven. Deze uit voeringen zullen grotendeels afwijken van de gebruikelijke. Er is zelfs sprake van een Faust-renovatie. Tot de andere stukken behoren verder nog „Die Czardasfuerstin", operette van E. Kallman, door „Het zingende Zuiden" te Vaals en „Drie koningenavond" van Shakespeare door de .speelgroep „Limburg". De drama tische kunstkring uit Heerlen en „De Schouwspelers" uit Treebeek komen waarschijnlijk met „Romeo en Julia" van Shakespeare. De „Flierefluiters" uit Heerlen en het Zuid-Limburgs Toneel hebben hun stukken voor het Openlucht Theater nog niet vastge steld. Ook de opera „Martha" van Von Flotow door de Limburgse Operaver eniging „Verdi", komt waarschijnlijk op het programma. Temidden van hoge bos- en heide landschappen ligt direct bij de be- bouwingsgrens van het grote vacantie- centrum Apeldoorn het 300 ha. grote parkbos „Berg en Bos", de bloem rijkste oase van de Veluwe. Het sterk geaccidenteerde terrein heeft een volkomen aparte bekoring. Een diepliggende vijverpartij, die haar glasheldere water ontvangt uit natuurlijke bronnen alsmede een sprengvallei, waarvan de hoogop- gaande steile wanden bezet zijn met duizenden rhododendrons, botanische rozen en bloemplanten, zijn in Neder land uniek. Het is in het vorenbeschreven ge deelte van het reservaat ter grootte van 15 hectaren, dat in Juli en Augustus 1952 een bloemendemon- stratie zal worden gehouden, die, zo mogelijk, de herinnering aan de Na tionale Betoging Bloemen in Berg en Bos 1948 zal doen vervagen. Buiten verfraaiingen en uitbreidin gen van de reeds jaren aanwezige mo- deltuinen, vaste plantenborders en de fleurige rotspartijen worden momen teel ruim 100.000 zomerbloeiende plan ten gekweekt waardoor in dit reeds fraaie terrein een accent zal worden gelegd, dat op de bezoeker een on vergetelijke indruk zal .maken. Evenals in 1948 wordt in het park- bos een volkomen in het landschap harmoniërende bloemenhal gebouwd, waarin gedurende de weken van 6 Juli t/m 30 Augustus inzendingen zul len worden getoond van o.a. rozen, dahlia's, gladiolen, chrysanten, bloe men van vaste planten, Aalsmeerse producten en éénjarige zomerbloemen. KRANT OPENT OOK DE GRENZEN VOOR II! Deze tocht is wat de route betreft op de eerste en derde dag gelijk aan die van de driedaagse reis naar Zuid- Limburg. Op de tweede dag echter wordt een uitgebreide trip door Duitsland ondernomen, en wel door Brussel is ongetwijfeld één der mooiste steden van West-Europa en bij de Hollanders, vooral na de laatste wereldoorlog, zeer in trek. Wij stellen U met deze tweedaagse trip in de ge legenheid op prettige wijze met deze stad kennis te maken en van haar schoonheid onvergetelijke indrukken op te doen. Heen leidt de route over Den Haag en Rotterdam, waarna via Maastunnel en Moerdijkbrug de Bel gische grens wordt bereikt. Natuur lijk is er te Antwerpen even gelegen heid voor een korte rondgang op de bekende Keizerlei en kort daarop wordt het eindpunt, Brussel, bereikt. Een sight-seeïng-trip door deze we reldstad voert U langs tal van be zienswaardigheden, zoals de Konink lijke paleizen, het Paleis van Justitie, het stadhuis, de Congres-zuil met het grar van de Onbekende So'daa., de Sint Gudule en niet te vergeten Manneke Pis. Na het diner maakt de reisleider met U een korte wandeling door de drukste winkelstraten en ziet U de boulevards, badend in een zee van licht. Desgewenst is er ook ge legenheid tot theaterbezoek. De volgende morgen zeggen we bij de machtige Cinquentenaire de Bel gische hoofdstad vaarwel en rijdt de touringcar naar het dorpje Tervuren, waar een kort bezoek aan het in een sprookjesachtige omgeving gelegen Museum van de Belgische Congo een interessante onderbreking vormt. In Leuven, de oude universiteitsstad, vraagt het fraaie stadhuis de aan dacht; nog even een kijkje in Meche- len en dan suist de touringcar weer naar de Hollandse grens. Terug leidt de route over Tilburg en Den Bosch met pauze voor het afscheidsdiner en ten slotte via Utrecht en Am sterdam naar huis. Reisdata: 2 en 3 Juni, 9 en 10 Juli, 8 en 9 Augustus, 1 en 2 September. Reissom, compleet verzorgd, 35, (Op 9 en 10 Juli met alleen diner, logies en ontbijt te Brussel, 27.50). De eerste dag rijden wij via Am sterdam, de mooie Vechtstreek en de Ten gerieve van onze lezers, die plannen hebben voor het maken van een buitenlandse reis, laten wij hier een over zicht volgen van de belangrijk ste deviezenbepalingen. Voor een reis naar het bui tenland kan men deviezen op nemen bij vrijwel elke' behoor lijke bankinstelling, zulks tegen overlegging van pas of bewijs van Nederlanderschap. Men ontvangt in dit geval een de- viezenboekje, waarop men per persoon kan beschikken over een maximum van 400.aan reisdeviezen per jaar. Voor per sonen beneden de 14 jaar is dit maximum op 250.bepaald. Per dag mag hoogstens worden beschikt over een tegenwaarde van 50,(voor personen be neden de 14 jaar f 25, Zonder vergunning mag een bedrag van maximaal 50, aan Nederlandse betaalmiddelen worden medegenomen. De rei ziger dient zelf voor aanteke ning in het touristendeviezen- boekje te zorgen. Dit Neder landse geld mag niet in het buitenland worden uitgegeven. Voor hen, die op één van de buitenlandse reizen van de Ver. Noordh. Dagbladen inschrijven, verlenen wij voor het aanschaf fen van een deviezenboekje en het opnemen van deviezen gaarne onze bemiddeling. grote rivierbruggen naar Den Bosch, waar gelegenheid is tot bezichtiging van de Kathedraal. Na de Brabantse koffietafel wordt de reis voortgezet via Eindhoven en Roermond naar Valkenburg, dat tijdig vóór het diner wordt bereikt. Men heeft hier verder de avond vrij. De Ardennentocht op de tweede dag is buitengewoon inte ressant en biedt zeer veel natuur schoon. Achtereenvolgens wordt op deze tocht een bezoek gebracht aan de machtige waterwerken bij de Gileppe, de mondaine badplaats Spa en het plaatsje Remouchamps met zijn beroemde druipsteengrot. Via de stad Luik, waar nog even wordt verpoosd en het romantische Maas dal arriveert men tegen de avond, weer in de standplaats Valkenburg. De thuisreis op de derde dag voert dwars door het Limburgse land naar de mooie omgeving van Nijmegen en Arnhem en vandaar over de Veluwe, Soestdijk en het Gooi naar het punt van uitgang. Reisdata: 23 Juni, 16 Juli en 4 Augus tus. Reissom, compleet verzorgd, 50, Deze tocht is zo rijk aan afwisse ling en dermate interessant, dat wij ons moeilijk iemand kunnen voor stellen, die hiervan niet hoogst vol daan huiswaarts zou keren. Voor het eerste gedeelte tot en met Brussel verwijzen wij naar de beschrijving onder reis No. B I. Vanuit Brussel vertrekken we op de morgen van de tweede dag via het belangrijke tuin- derscentrüm Wavre naar Namen, waar we een half uurtje rondkijken, om daarna het lieflijke Maasdal te volgen tot de eerste pleisterplaats Dinant, waar o.m. gelegenheid is tot j beklimming van de machtige Citadel, het onvergetelijk schone gebied "van Voorbij Dinant komen we aldra in Rijn. Ahr en Zevengebergte. Via de oude Keizerstad Aken wordt in de eerste plaats een bezoek ge bracht aan de ruïnestad Keulen met de majesteitelijke Dom, waarna we langs de grote autobaan naar de uni- versiteits- en regeringsstad Bonn rijden en vandaar naar de belang rijkste pleisterplaats Königswinter, waar de lunch wordt gebruikt en waar natuurlijk gelegenheid is tot bestij ging per tandradbaan van de Drachenfels. Vanaf Königswinter leidt de terugweg door het romanti sche en met wijnranken begroeide Ahrdal met o.m. oponthoud in het vriendelijke stadje Altenahr. Dwars door het vaak woeste Eifelgebergte bereiken we via Diiren en Aken wederom de Nederlandse grens, waar bij we kunnen terugzien op een zeer interessante en afwisselende dag. Vertrekdata: 24 Mei, 14 Juni en 23 Augustus. het hartje van de Ardennen en ge nieten we, stijgend en dalend, her haaldelijk van de prachtige panora ma's, die dit Belgische heuvelland biedt. We passeren Rochefort, pleisteren even in het te midden van de ko ninklijke jachtdomeinen gelegen St. Hubert om even voorbij Bastogne, waar de oorlog wel op z'n hevigst heeft gewoed, voorlopig afscheid te nemen van het Belgenland. Aldra constateren we, rijdend door rivier dalen en over bergtoppen, dat de schoonheid en romantiek van het Luxemburgse landschap die van dé Belgische Ardennen nog overtreft. Het plaatsje Diekirch, gelegen aan de Süre, is voor deze dag het eindpunt van deze tocht. De route voor de derde dag is bijzonder attractief. Op het programma staan o.m. een bezoek aan het oude stamslot der Oranjes te Vianden, aan het sprookjesachtig ge legen stadje Clervaux en aan de Cas cade de Coo. On dit traject, dat leidt door het hoogste gedeelte van het Groothertogdom, wordt het oog ge boeid door de steeds wisselende pano rama's, die vaak reiken tot ver op het Duitse gebied. Via Luik of Ver- viers bereiken we wederom de Ne derlandse grens en overnachten in Valkenburg, van waaruit op de laatste dag over Arnhem en Amersfoort de reis naar huis wordt ondernomen. Vertrekdata 30 Juni, 28 Juli en 18 Augustus. Reissom, compleet verzorgd, 72.50. Reissom, compleet verzorgd, 55, Het Brusselse stadhuis geldt nog bouwwerken van altijd als één der schoonste West-Europa. Het is volkomen begrijpelijk, dat de vierdaagse Rijnreizen de laatste jaren zo zeer in trek zijn gekomen; immers, ze bieden een bonte menge ling van natuurschoon, romantiek en Rijnlandse gemoedelijkheid, waarvoor niemand ongevoelig blijven kan. Dit zal men ook ontwaren op deze tocht, die de eerste dag via Arnhem en Elten naar Düsseldorf leidt (korte stadstour), vervolgens naar Keulen (bezoek Dom) en ten slotte langs de hoofdstad Bonn naar het hartje van het Rijngebied voor diner en logies. De tweede dag staat allereerst een bezoek aan Königswinter op het pro gram met bestijging van de Drachen fels per tandradbaan. Voorts is er ge legenheid om per raderboot een on vergetelijk tochtje op de Rijn te ma ken. waarna de touringcar U weer verder voert en langs een prachtige omweg naar onze vaste pleisterplaats in het hartje van de Rijnstreek terug keert. De derde dag staan het Ahrdal en de Eifel op het program; het Ahrdal, dat terecht beroemd is om zijn ro mantische schoonheid en de Nborde- lijke Eifel met z'n hoge en vaak woeste toppen. Langs het plaatsje Monschau bereiken we Aken en zit ten dan meteen weer aan de Neder landse grens, van waar uit aldra Val kenburg is bereikt, onze laatste pleis terplaats voor dii er, logies en ontbijt. Óp de vierde dag wordt de thuis reis aanvaard. N.B. Deze route is nog slechts in grote lijnen vastgesteld en het is mo gelijk, dat zij nog enige wijziging on dervindt, waardoor deze tocht nog aan aantrekkelijkheid zal winnen. Na dere mededelingen hierover zullen t.z.t. worden gepubliceerd. Reisdata: 21 Juli en 11 Augustus. Reissom, compleet verzorgd, 70,—. Deze tochten vangen speciaal op Zaterdag aan om de mogelijkheid te scheppen in en om Valkenburg een rustige Zondag door te brengen. 's Zaterdags wordt de kortste route gereden, n.1. over Utrecht, Den Bosch en Roermond. Terug gaat de reis via de mijnstreek, Nijmegen en Arnhem met een korte zij-trip naar het cor rectie-gebied bij Tuddern. Het voor deel van deze tocht is, dat men van Zaterdagavond tot Maandagochtend te Valkenburg vertoeft en dus volop gelegenheid heeft om te genieten van de schone natuur en di 'erse beziens waardigheden. Daarenboven zijn de deelnemers desgewenst in de gele genheid tegen betaling van een kleine toeslag Zondagmiddag deel te nemen aan een korte, doch interessante zwerftocht door Zuid-Limburg met bezoek aan het drielandenpunt te Vaals en aan het plaatsje Slenaken, dat bekend is geworden onder de naam van Klein-Zwitserland. Vertrekdata: 24 Mei, 14 Juni en 23 Augustus. Reissom, compleet verzorgd, 45>—

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 12