Stad en Omgeving \r Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk DE FILMS VAN DEZE WEEK Ook in Den Helder een commissie voor huishoudelijke voorlichting Voorkeurs-clausule leverde onze gemeente f 125.000 op Donderdag een progaganda-avond in „Formosa" Alle richtingen werken enthousiast samen Vier mijnenvegers van de sterkte afgevoerd IN HET KORT Hermes-meisjes behaalden eervolle resultaten Helderse Rhythm Club maakt furore Aanrijding op Stationsplein De naiionale woningbouwleningen Overleg over woningbouw door Marine nog gaande TIVOLI: Tramlijn begeerte WITTE: „Lord Wanhoop Schoolvoeibaliournooi B.L.O.-school winnaar in verliezer-afdeling Weer jeugddienst in de Lutherse kerk Dezer dagen werd hier ter stede een afdeling opgericht van de landelijke Com missie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Een overeenkomstige organi satie bestond reeds kort na de eerste wereldoorlog, toen de zorgelijke economi sche omstandigheden 'n dergelijk voorlichtingsinstituut van bijzonder groot nut deden zijn. Ook thans is de algemene toestand zodanig, dat het „vak" van de huisvrouw, 'die officieel „zonder beroep" heet te zijn, zware eisen stelt Zelfs de beste huisvrouwen zullen profijt kunnen trekken van de werkzaamheden der tot nieuw leven gekomen instelling. Het eerste doel der plaatselijke com missie is het organiseren van cursussen in koken, naaien en kinderbescher ming, terwijl voorts wordt gedacht* aan belangrijke onderwerpen als de budget-verdeling, het scheppen van sfeer in de woning, de opvoeding der kinderen hygiëne, en dergelijke. In hoeverre deze gedachten worden ver wezenlijkt, hangt af van de belangstel ling die de Helderse huisvrouwen zelf demonstreren. Teneinde hieromtrent een indruk te krijgen, belegt de commissie op Don derdag 24 April in „Formosa" 'n pro- paganda-avond. De assistent-directrice van de landelijke commissie, mej. T. Courrech Staal, vertelt dan allerlei bij zonderheden over doel en werkwijze der organisatie, waarna vanwege het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad de film „Goede Voeding" wordt vertoond. Thans reeds kunnen wij mededelen, dat alle dames die getrouwd zijn of de leeftijd van twintig jaar hebben be reikt. zich voor deelneming aan de cur sussen kunnen aanmelden. Dank zij Bij beschikking van 8 April 1952 zijn Hr. Ms .mijnenvegers „Vlieland", „Over- flakkee", „Tholen" en .Voorne van de van de sterkte der Koninklijke Marine afgevoerd. Eerstgenoemde is een z.g. „micky" van het type „Ameland" en werd in 1942 gebouwd op de werf van Herd en McKenzie te Buckie. Zij stond geregis treerd onder het nummer M 868. De „Overflakkee" (M 822), „Tholen" (M 823) en „Voorne" (M 824) zijn alle drie van het type „Duiveland" en werden resp. gebouwd bij Richard Crowns Ironworks te Lowestoft (1944), P. K. Harris te Appledore (1943) en Hum- phrey Smith te Grimsby (1943). De vier genoemde mijnenvegers hebben resp. van 5 October 1942, 4 Maart 1944, 20 Juni 1943 en 12 Aug. 1943 bij de Ko ninklijke Marine dienst gedaan. Hr. Ms. „Vlieland" vertrok op 20 Maart 1947 naar Indonesië. De drie an dere „mickies" behoorden tot het flot tielje van acht mijnenvegers, dat be ging October 1945 met Hr. Ms. „Jan van Brakel" als moederschip naar Indonesië vertrok. Eén der schepen van dit flot tielje, Hr. Ms. „Walcheren", liep tijdens veegoefeningen op een mijn. Twee an deren werden in 1949 van de sterkte af gevoerd. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en A. de Meyer, Javastraat 1, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303 (ook ha zes uur). Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat. De sociale werkster van de Neder lands-hervormde gemeente houdt da gelijks (behalve op Zondag en Maan dag) aan het adres Tweede Vroonstraat 8, spreekuur 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donderdagavond van zeven tot acht uur. Vanmiddag omstreeks kwart over vier, na afloop van de finales der schoolvoetbalwedstrijden, reikt burge meester mr. G. D. Rehorst op het HRC- terrein de prijzen uit. In de Sportschool op de Rijkswerf begint vanmiddag om half vijf de ste- denontmoeting basketball tussen Den Helder en Haarlem. Voor de amusementsvereniging van PTT-personeel „De Postiljon" wordt vanavond in Casino het toneel stuk „De dorpsdokter" opgevoerd. Het cabaret „De Molenwiek" geeft vanavond in „Dennenheuvel" te Huis duinen een voorstelling ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. In „Formosa' begint om acht uur de feestavond van de Fryske Krite „Gysbert Japickx", De Hermes A-meisjes hebben dezer dagen te Amsterdam deelgenomen aan het tournooi om de „Truid Terwindt- beker. Zij speelden in de B-poule, en behaalden drie overwinningen. Slechts één wedstrijd ging verloren. In de eerste wedstrijd tegen BDHC b waren de Helderse meisjes nog niet erg op dreef. Het werd een 1—0 nederlaag. In de tweede ontmoeting met HGC b werd heel wat beter gespeeld. Er werd met 10 gewonnen. Tijdens de middag pauze speelde het Nederlands jeugd- elftal tegen een Engels team. Onze langenoten verloren met 5—1, maar de strijd was het aanzien meer dan waard. Vooral de Engelse rechtsbinnen viel op door zijn uitstekende spel. Hermes won ook de beide laatste wedstrijden. Groen Geel c werd met 30 geklopt, en Laren d moest zich met 20 gewonnen gegeven. Deze laatste wedstrijd was niet meer van belang, daar BDHC b reeds kampioen was geworden van deze poule. de regeringssubsidie is het cursusgeld bijzonder laag gesteld. Het dagelijks bestuur van de plaatse lijke commissie bestaat uit de dames N. Grobben—Van Steenwijk presiden te, N. van Hert, secretaresse, en A. Li- monardVan Gunst, penningmeeste- resse. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: burgemees ter mr G. D. Rehorst en zijn echtgeno te: mevr. Slot, echtgenote van de com mandant Zeemacht Nederland; mevr. Riedel, echtgenote van de directeur der Rijkswerf; mr J. Mulder, wethouder v. Sociale Zaken; de heer H. A. Boon, di recteur van Sociale Zaken; deken A. H. Harst; ds J. Borghardt, ds H. J. Trom mel; dr J. A. Swaters; mej. W. P. Hol, directrice van de Vakschool voor Meis jes; de heer P. S. van der Vaart, voor zitter Helderse Gemeenschap; mevr. G. R. VroomHemmes; mevr. T. Schrau- wenMonshouwer, arts en mevr. C. A. HamelDito, lid van de gemeenteraad. In de bovenzaal van „Centraal" kwam gisteravond de Helderse Rhythm Club bijeen. Deze jongste loot aan de stam der plaatselijke verenigingen kan bo gen op een voorspoedige jeugd, want het aantal leden nam in korte tijd toe van vijf tot vijftig. Gisteravond kon zij het ook met enige moeite een bestuur worden sa mengesteld. Voorzitter werd de heer H. W. Kraak, secretaris de heer P. Riteco. penningmeester de heer A. Friscus. muzikaal adviseur de heer E. Lange- rak. terwijl de heren G. A. Roos en J. Welbergen algemeen bestuurslid wer den. Met veel belangstelling werd gelui- terd naar Eddy Langerak, die een le zing hield over „Jazz in the Philhar- monic". een Amerikaanse show die op het ogenblik in ons land speelt. Het ge sprokene werd met pramofoonplaten van de heer Tielrooy geïllustreerd. Van de geleeenheid tot gedachtenwisseling werd ruimschoots gebruik gemaakt. De 65-jarige heer G. F. uit de Sta tionsstraat is gisteravond omstreeks half negen op het Stationsplein met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een passerende personenauto. De heer F. wilde een NACO-bus voorbij rijden, maar sloeg daarbij geen acht op het hem tegemoet komende ver keer. De bestuurder van de personen auto kon de bromfiets niet meer ont wijken. De heer F., die enkele vlees wonden en ontvellingen had opgelo pen, werd ter observatie naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. Gisteren kon van regeringswege worden medegedeeld, dat reeds voor een totaal bedrag van 97.000.000,voor de drie nationale woningbouwleningen was ingeschreven. Dat wil zeggen dat op het ogenblik de raming met bijna honderd procent is overschreden. Overeenkomstig de verwachtingen is het bedrag, dal met voorkeur voor Den Helder is gestort, verhoudingsgewijs niet groot. Aan rentespaarbrieven werd hier ter stede voor ruim 50.000.verkocht. De beide andere leningen leverden voor Den Helder totaal 75.000.op 41. Opoe Knuffel, alias Jimmy Brown, had in de gelagkamer van „De Gcede Vangst" alle visserlui stuk voor stuk goed aangekeken, maar de man- met-de-neus, die zij zocht, had ze niet kunnen ontdekken. Ze was juist van plan een praatje aan te knopen met 'n ouwe zeerob, die nog al dicht in haar buurt zat, toen de deur van de herberg met een klap werd openge smeten en er een man binnentrad, wiens verschijning alle gesprekken in de gelagkamer met één slag deed ver stommen. Iedereen staarde hem_. Y„ ontzag aan. „Goeie middag, ome DirK zei iemand op een toon alsof hij er zelt aan twijfelde of hij wel het recht had de nieuw binnengekomene zó vriend schappelijk te begroeten. De man, die veel gelijkenis vertoonde met een boze beer, gromde iets terug, dat op n groei moest lijken. Toen liet hij zich met een plof zakken op een stoel, die vlak naast de stoel stond, waarop onoe Knuffel zat uit te puffen. Hij zat daar amper, of de herbergier kwam reed» bedrijvig aandraven met een groot giM brandewijn. „Assublief", zei hij nede rig. „dat 't u wèl moge bekomen!" De man greep het glas, liet de inhoud in zijn keel klokken, likte zich daarna de lippen af, zei hè hè en wierp toen een achterdochtige blik op de oude juffer die naast hem zat..,. Vivian Leigh en Marlon Brando spelen de hoofdrollen in „Tramlijn Begeerte". Gezien de omstandigheid, dat onze gemeente zeer karig is bedeeld met ka pitaalkrachtige ingezetenen en ook het particuliere bedrijfsleven hier slechts op kleine schaal is ontwikkeld, mag dit resultaat zelfs tot bijzondere tevreden heid stemmen. Wij vestigden er reeds de aandacht op, dat onze gemeente in een ongun stige positie verkeert wat betreft het te verwachten percentage van de totale opbrengst der woningbouwleningen. Daarvan zou het gevolg kunnen zijn, dat Den Helder moeilijker dan ooit te voren de zo dringend noodzakelijke wo ningbouw kan financieren. Wat Den Helder betreft is het ver band tussen de werkelijke behoefte en de door de beleggers uitgesproken voor keur ver te zoeken. Wij mogen echter aannemen, dat zeer binnenkort een be slissing zal worden genomen ten aan zien van de woningbouw rechtstreeks door de Koninklijke Marine. Het over leg hieromtrent is nog steeds gaande. Van gemeentewege wordt ons ver zocht, de aandacht er op te vestigen, dat de rentespaarbrieven (in coupures van f 25.en f 100.behalve ten postkantore en bij de bankinstellingen thans ook verkrijgbaar zijn ten kantore van de Gemeente-ontvanger aan de Kerkgracht. Gewezen wordt voorts op de mogelijkheid, dat verenigingen één of meer rentespaarbrieven kopen bij wijze van geldbelegging. Hiervan is ook in Den Helder reeds verschillende keren gebruik gemaakt. Het beroemde toneelstuk „Tramlijn Begeerte" van Tenessee Wiliams, dat in 1949 in Den Helder door Comedia werd opgevoerd, heeft thans ook aan een Amerikaanse verfilming moeten ge loven. De Nederlandse nuchterheid is er wellicht oorzaak van, dat wij meer van Comedia hebben genoten dan van Amerika's „realiteit". Zeer duidelijk worden de karakters van de verschil lende pesonen getekend en daarbij ontkomt men niet aan de indruk, dat de accenten verkeerd zijn gelegd. Blan- che is aan lager wal geraakte on derwijzeres, dié ten slotte krankzinnig uit het huis van haar zuster Stella wordt weggevoerd. Zij moest er haar toevlucht zoeken, maar komt dan lijn recht te staan tegenover haar zwager, Stanley. De meest aanvaardbare mens is Stella, die door Williams niet zo stevig in de moeilijkheden wordt ge stoken als Blanche en Stanley. Laatst genoemde is een onverdraaglijk beest geworden, niettemin enigermate sym pathiek door de figuur van Marlon Brando. Blanche vestigt reeds in de eerste meters film de indruk, dat zij krankzinnig is. Onzes inziens zijn deze typeringen té sterk, een gevolg van Elia Kazans wijze van regisseren Het spijt ons dan ook. dat Tenessee Willi- dat deze film grote waarden heeft, ams, die voor de film zelf het scenario maar het „Hollandse" toneelstuk heeft schreef, zich met deze zienswijze kon ons destijds dieper getroffen. Men kan verenigen. Wij willen niet ontkennen, tot en met Donderdagavond in Tivoli zelf zijn mening vormen. Laat ons nog maar eens lachen, heeft de directie van de Witte-bioscoop ge meend, en het gevolg was, dat tot en met Maandagavond wordt vertoond „Lord Wanhoop". Er zijn enkele ko mieken die voor een dergelijk non- sensverhaal in aanmerking komen. Men koos Bob Hope, die al in zovele films tezamen met Bing Crosby, roem oogstte. Ditmaal heeft hij niet de „zilveren" stem naast zich, maar de charmante Lucille Ball. Trouwens, deze Bob Hope heeft Crosby niet nodig: u moet hem zelf maar eens horen zingen (in de keuken notabene). (Advertentie, Ing. Med.) SCHERVEN Mieuwediep schijnt de laat ste weken in een ner veuze stemming te verkeren. Daar zult ge van opkijken. Hoe weet ons aller Gradus dat, zult ge zich afvragen. Maar kijk maar eens rond in onze straten: overal scherven, glasscherven. Mochten wij er van uit gaan, dat deze vergruizelde flessen louter geluk brach ten, dan had niemand be zwaar tegen de scherven- regen. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat onze rijwielbanden heel wat te lijden hebben. Kom Gradia- nen, melkboeren, andere leveranciers en burgers, laat geen flessen meer uit uw vingers glippen. Het geeft slechts brokken. Waartoe toch al deze zenuwachtig heid? WEER Cchrijf eens over het mooie weer, heeft men Gradus gevraagd. Dat is echter niet zo eenvoudig, want wij ac cepteren het eigenlijk als iets heel normaals. Wij trek ken onze zomerbroeken aan, kopen een kleurige das, en de dames verstouten zich reeds om zich in fleurige en dunne kledij aan de zonne stralen prijs te geven. Men heeft de lente in het hoofd, heet dat in realistische be woordingen en men voegt daar een serie vaderlandse spreekwoorden aan toe om het te bewijzen. Er zijn tal van stadgenoten die al dage lijks aan het strand vertoe ven. De ouderen onder hen hebben een gerechtvaardig de klacht: de jeugd heeft nog niet voldoende ontzag voor onze duinen. Zij ver oorzaken met complete glijpartijen in vacantie- achtige overmoed hele zand- verschuivingen, die onze duinenrij niet ten goede komen. Deze onbewuste verniel zucht lijkt Gradus in dit ge val niet een eigenschap te zijn van de school-voetbal- lende-kereltjes. Die hebben het veel te druk op de vel den aan de Sportlaan, waar vanmiddag reeds de finales worden gespeeld. De ge. hele week hebben de jonge lui zich razend gelopen ach ter het bruine monster, enthousias t vechtend voor de eer van hun school. En als deze krant verschijnt zijn er al twee belangrijke finales achter de rug. Van middag moet u eens een kijkje gaan nemen bij de slot-wedstrijden'. Dat is de moeite waard. Neem de ont moeting tussen OLS 10 en OLS Julianadorp, twee ploe gen van lagere scholen dus. Daar zit pit in. Die wedstrijd begint om twee uur. En dan om drie uur de „grote" eindstrijd tussen Ambachts school en Avondvakteken- school.' Dat zal een klap geven. Wie dus eens een „onbevangen" partijtje voet bal wil aanschouwen, gaat naar het HRC-terrein. Af gesproken? OEFENEN LIRC 2 start waarschijnlijk volgende week met de promotiewedstrijden. De rood jakken-reserves hebben, zoals men weet, een prachtig seizoen achter de rug, en het speekt vanzelf, dat zij ook in de komende weken goed voor de dag willen komen. Een plaatsje in de reserve tweede klasse is de jongens veel waard. Morgenochtend om half elf, zo vernam Gra dus, is er voor HRC 2 een vriendschappelijke wedstrijd vastgelegd. Als tegenstander fungeert BKC 1, waarmee de roodjakken dus met heel hun hart kunnen „sparren". Gradus hoopt, dat deze oefenwedstrijd vruchten mag dragen. En dan om half drie natuurlijk naar Helder OSV, de laatste en beslis sende competitiewedstrijd van de witjakken. Een gelijk spel is voldoende, om de rode lantaarn achteloos ter zijde te schuiven, 't Zal een spannende strijd worden! COLLECTE Ja, beste lezers, weer een collecte. Gradus kan het ook niet helpen. Hij annon ceert van 21 tot en met Vrij dag 25 April huis-aan-huis de bekende Emmabloem- collecte. Op Zaterdag 26 April wordt de actie beslo ten met een straatinzame ling. Natuurlijk heeft men voor dit doel collectanten nodig. Zij kunnen zich aan melden (bij bosjes liefst) bij de heer H. W. Reijnen, Singel 2c. PRIJZEN Qp de provinciale postzegel tentoonstelling, die dezer dagen te Krommenie werd gehouden, behaalden de leden van de postzegelver eniging „Helder" met hun inzendingen drie eerste prij zen. En Gradus wenst de in zenders, de heren Quant. Keyzer en London. veel ge luk met deze mooie resul taten. EREWACHT Liet bruidspaar, dat gister morgen voor het oog van Gradus en zijn lijffotograaf het raadhuis binnentrad schreed door een erewacht van.... /babies. Schattige peuters lagen in moeders armen te lachen naar die stralende bruid, die haar leven zo verbazend veel ba- bies ter wereld heeft gehol pen. Maar liefst zevendui zend! Zevenduizend maal heeft een moeder de be kwame en toegewijde steun gehad van „Juffrouw Char mes", wier naam in Den Hel der een begrip is geworden. Nu gaat deze alom geachte vroedvrouw als mevrouw Van der Haagen naar de Verenigde Staten. Het con tact, dat juffrouw Charmes al tientallen jaren onder hield tussen de familie Charmes in Nederland en de familie Van der Haagen in Grand Haven (Michigan), vond gisteren een prachtige bekroning, vindt Gradus. En hij is niet de enige, die er zo over denkt. Dat zag hij voor het raadhuis, bij de Nieuwe kerk en in „For mosa", waar de receptie werd gehouden. Het gasten boek stond vol namen van vrienden, kennissen, oud patiënten, oud-collega's, ver pleegsters, jaen ook vaders, die nog niet verge ten waren wat juffrouw Charmes voor hun gezin heeft betekend. De bruigom, die pas Dinsdag uit ..The States was overgekomen, stond versteld van al die hartelijke belangstelling. Volgende week gaan de heer en mevrouw Van der Haa gen naar hun tweede vader land. met een hart vol her inneringen. Maar dat begrip „juffrouiy Charmes" vroedvrouw van drie ge slachten blijft in Den Helder achter. Dat kunnen zelfs een huwelijk en een verre reis niet uitwissen-! GRADUS zevenduizend babies Aggie Floud (Lucille Ball) is een rijke Amerikaanse, die wat Westerse beschaving komt opdoen. Een geluk zoeker heeft een oogje op haar en neemt, om indruk te maken, een der- derangstoneelschap als personeel in dienst. Humphrey (Hope) wordt de huisknecht. Effie komt zo van deze butler onder de indruk, dat zij hem ten slotte meeneemt naar Nieuw Mexi co, waar de mensen hem voor een graaf aanzien. Dit malle verhaal biedt volop gelegenheid voor een hartelijke schaterlach. Het einde zullen wij niet verklappen. Slechts dit: een happy-end! De voorlaatste dag van het school- voetbaltournooi heeft de O.L.S. Anna Paulowna middels een 21 overwin ning op de christelijke op e'dingsschool in afdeling A de derde prijs opgele verd. In de verliezersklasse ging O.L.S. 6 met de derde prijs strijken. Met dui delijke cijfers werd O.L.S. 8 (6—1) verslagen. Winnaar werd hier de BLO- school, nadat de wedstrijd tegen OLS 7 in een 11 gelijk spel was geëindigd. School 7 wist geen enkele penalty te benutten. De BLO-ers troffen de roos drie n aai. In afdeling B legde VGLO 2 beslag op de derde prijs door een 3—0 zege op VGLO 4. De strijd om de eerste en tweede plaats gaat hier vandaag tussen Lyceum 3 en Mulo Den Burg 2. VGL03 boekte in de verliezersafdeling een 1-0 overwinning op RHBS 4, waarmee de derde plaats was veroverd. Eerste werd RKULO 3, dat met 2—1 over ULO 22 zegevierde. In afdeling C ging ULO 2-1 met de dei de prijs strijken. Ambachtsschool 4 moest met 42 het onderspit delven. De verliezersafdeling bracht ULO 1 de derde prijs. Ambachtsschool 6 verloor Met 21. Ambachtsschool 3 toonde zich in de finale tegen de RHBS 3 met 5—1 de sterkste. De verliezersfinale van af deling D werd gewonnen door de RK ULO, dat de Kweekschool met 32 versloeg. Vanmiddag worden de laatste finales gespeeld: 2—3 uur OLS 10 tegen OLS Julianadorp; 34 uur Ambachtsschool 1 tegen AVTS 1. De voetbaldag werd gisteren besloten met een ontmoeting tussen eaa onder wijzerselftal en een team van drukkerij De Boer. Hoewel de meesters door de jeugd hartelijk werden toegejuicht, moesten zij zich toch met 41 gewon nen geven. Met de rust was de stand V-1- Pe doelpunten werden gemaakt door Zegel (onderwijzers) en Den Os (2) en Bruul (2). J" ,^e Lutherse kerk aan de Wezen- st aat wordt morgenochtend om half h» w®er een jeugddienst gehouden. Da «ÜÜr Schendelaar, die momenteel er, is van het landelijk Luthers i Sdwerk, zal spreken over het on- eiwerp „Én wy hoopten nog wel...."> "e gemeentezang wordt aan het orgel egeieid door mevrouw A. Graaf— zal brengen.°0k C"kele S°U ten geh0rC De „Van Calen" in Brazilië Nederlandse torpedobootjager p..^k is VriJdag in de baai van labara in Brazilië aangekomen. Op Pro8ramma staan talrijke manifes- vrifSj u3n Nederlands—Braziliaanse vriendschap.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2