Filmmensen van Hollywood boden Koningin Juliana een preitige dag W.-Duitsland van bezet gebied deelgenoot in Europese Defensie Gemeenschap Hare Majesteit op „studio'-schip met „ruw zeevolk" Brits protest tegen beperkingen import in V.S. Ondertekeningen 17 Mei in Bonn en Den Haag Twee luchtvloten in West-Europa Nederlands bekendste politie-expert Van Ledden-Hulsebosch overleden Grootscheepse wapenleveranties van t-Rusland aan N.-Korea Sovjet- De leeuwin Nelly sloeg weer toe Clyde'Thames-expres ontspoord Twee belangrijke verdragen Nederlandse eenheden ingeschakeld Plafond van schouwburg viel in de zaal Vooraf conferentie in Parijs Tal van grote zaken bracht hij tot klaarheid Apotheker kwam voor expertise naar Alkmaar Verklaring van stafchef luchtmacht der VS VELE GETUIGEN IN DE AFFAIRE KATYN Dompteuse Belita aan de arm gewond Hond beet een en vijf tig kippen dood .STILTE", RIEP DE REGISSEUR EN OOK DE KONINGIN ZWEEG Bezoek aan sfudio ,,15'' Voorstellen van Moskou niet waardeloos Sir Stafford Cripps is ernstig ziek GEDOOD VIA KNOP VAN EEN RADIOTOESTEL Maandag 21 April 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN "e JaarganS No. 11391 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna VOLGENS welingelichte kringen te Bonn rijn de ministers van Buitenlandse l® Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen, waarbij een eind komt aan de bezetting van Duits land, en zich diezelfde dag per vliegtuig naar 's Gravenbage te begeven voor de ondertekening door de zes leden van de Europese verdedigingsgemeenschap van het verdrag voor het Europees leger. De ondertekening te Bonn zal ge schieden in het paleis Schaumburg, waar kanselier Adenauer zetelt, die voor Duitsland zal tekenen. Of de datum van 17 Mei gehandhaafd kan worden, hangt daarvan af, of de voorbereiding van de verdragen dan voltooid is. De bevelhebber van de Geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa heeft bekendgemaakt, dat binnenkort twee tactische luchtvloten, ter ondersteu ning van de landstrijdkrachten in ge val van gevaar, in West-Europa zul len worden gevormd. De eerste vloot zal Britse, Belgische en Nederlandse eenheden omvatten. Deskundigen noe men de reorganisatie een belangrijke stap naar de samensmelting van de luchtmachten der NAVO-landen tot gevechtsformaties, zonder taalgrenzen of de beperkingen van een nationaal commando. De Nederlandse eenheden bestaan uit de 311e en 312e escadrilles. De luchtvloten hebben tot taak, de toegangen tot West-Europa te bewa ken. Kort voor het einde van de voorstelling van de opera „La Traviata" in de Heerlense stads schouwburg, stortte een deel van het plafond in de zaal, tengevolge waarvan dirigent en orkestleden ijlings het hazenpad kozen. Een paniek onder de toeschouwers kon door kordaat optreden van de schouwburgdirecteur worden be dwongen. In de verjjbarring werd echter wel een lid van het orkest, de cellist Thomasso onder de voet gelopen. De man bekwam een ge broken been. Na enige tijd werd de voorstelling voortgezet. Het incident zou men in dit geval be grijpelijk willen noemen, aange zien „La Traviata" betekent: „De gevallene HE ondertekening van beide verdra- gen moet gelijktijdig geschieden, daar West-Duitsland het einde van de bezetting verkrijgt in ruil voor de be lofte, zich bij de Westelijke defensie aan te sluiten. Het wordt echter om psychologische redenen uitgesloten ge acht, het verdrag, waarbij het Europe se leger wordt opgericht, in Duitsland te tekenen; vandaar de noodzaak van de vliegtocht naar Den Haag. Beide verdragen worden gelijktijdig van kracht, wanneer zij door alle be trokken parlementen worden bekrach tigd, waarmee naar verwachting enke le maanden gemoeid zullen zijn. Acheson wordt 9 Mei in Europa ver wacht. Tussen zijn aankomst en de voorgenomen datum van onderteke ning zullen de ministers naar verwach ting een slotconferentie houden, ver moedelijk te Parijs. In welingelichte kringen te Bonn gelooft men, dat het enige punt, dat de voorgenomen datum in gevaar zou kunnen brengen, de verdeling is van West-Duitslands bijdrage tussen zijn eigen troepen en de in Duitsland ge- stationnerde geallieerde troepen. De bekendste politie-expert, die Nederland ooit had C. J. van Ledden Ilulsebosch is Vrijdagmiddag in zijn woning te Amsterdam op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Honderden expertises heeft de heer Van Ledden op zijn naam staan en de resultaten, die hij boekte door privé-onder- zoekingen hebben in enkele gevallen ook buiten ons land zijn naam een bijzon dere klank gegeven. Hij was de eerste deskundige, die ultra-violette stralen bij het politie-onderzoek toepaste en was wat men zou kunnen noemen, een groot meester op het gebied der dactyloscopie. komst eigenlijk verzocht was) vervan gen. De expertise werd een succes. La ter bracht de heer Van Ledden tal van grote zaken tot klaarheid. Hij was of ficier in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Officierskruis in de Orde van Leopold II van Belgie. Van middag zal zijn begrafenis op zijn verzoek in alle stilte geschieden. De heer Van Ledden was van 1912 tot 1942 politie-scheikundige bij de hoofdstedelijke politie en hij was me de-oprichter en voorzitter van de „Aca demie Internationale de Crimilistique", waarvan het bestuurscentrum te We nen gevestigd is. In 1902 begon de toen 25-jarige met de studie van crimino logische chemie en physica en in 1914 stichtte hij de eerste school voor we tenschappelijk politie-onderzoek. In 1923 werd hij privaat-docent in de rechtswetenschappen (opsporing van het strafbare feit) aan de Amsterdam se unversiteit. De eerste expertise van Van Ledden Hulsebosch vond plaats in opdracht van de Alkmaarse politie, inzake een zedenmisdrijf in „Ter Coulster" te Hei- loo. De heer Van Ledden was destijds naar Alkmaar gereisd, met niet meer ervaring dan die van een beginnende apotheker. Hij was namelijk juist geslaagd voor het apothekersdiploma en op zijn goed gesternte vertrou wend, had hij zijn vader (om wiens Generaal Hoyt Vandenberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft tijdens een plechtigheid ter gelegen heid van de 177ste verjaardag van de ■lag bij Lexington verklaard, dat de Noordelijke legers in Korea ongeveer 900.000 man tellen en wapens hebben, die „grotendeels door de Sowjet-Unie zijn verschaft". De Sowjet-Unie zou sedert het be gin van de onderhandelingen over een wapenstilstand begonnen zijn met het leveren van ongeveer 500 artillerie- Polen en Russen wensen de verhoren niei bij ie wonen Een vijftigtal Duitsers en eenl nog onbekend aantal Polen zullen vandaag te Frankfurt getuigenissen komen ai- leggen voor een Amerikaanse Congres commissie, die het onderzoek leidt naar de schuldvraag inzake de massa moord te Katyn. Zoals men zfch her innert werden in de bossen bij Katyn. ten Westen van Smolensk, 4600 Poolse officieren vermoord. De Poolse en Sowjetrussische regering weigerden de getuigenverhoren te Frankfort by te wonen. Persfotografen zullen tijdens de zittingen geen opnamen mogen ma ken van sommige getuigen. W-ejeA&eMcJht Weersverwachting tot hedenavond. MEER WIND Veel bewolking met tydelijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen tussen 12 e 15 graden. DINSDAG: Zon op 5,28, onder 19.50. Maan op 4.29, onder 17 58. stukken, vele tanks en pantservoertui gen en luchtafweergeschut aan de Noordelijke strijdkrachten. De „door de Sowjet-Unie bevoorrade en opge leide" Noordelijke luchtmacht, welke boven Korea in actie is, bestaat uit ongeveer 1700 vliegtuigen, waarvan meer dan de helft straalvliegtuigen, aldus de generaal, volgens wie de Sowjet-Unie maandelijks ongeveer 70 Migs aan de Noordelijke luchtmacht levert om de verliezen ongedaan ie maken en de luchtmacht in actie te houden. Tijdens de gisteravond in het circus Mikkenie te Den Haag gehouden voor stelling, heeft dezelfde leeuwin, die Dinsdag de persfotograaf Smit be dreigde, nu de dompteuse miss Belita aangevallen en haar ernstig aan de rechterarm gewond. De temster is on middellijk naar het gemeentezieken huis overgebracht. Zoals gewoonlijk had miss Belita ook nu de zes leeuwinnen voorge bracht. Tijdens het afwerken van het eerste deel van het programma was het weer de grootste leeuwin Nelly, die zich zeer onrustig gedroeg en slechts schoorvoetend aan de bevelen gehoor gaf. Plotseling deed zij een uitval naar de dompteuse en bracht haar met haar klauw enkele slagen in de rechterarm toe. Zonder de dieren, die zich bij het zien van het bloed eveneens nerveus begonnen te gedragen, uit het oog te verliezen, ging miss Belita, die zich uitermate koelbloedig gedroeg, in de richting van de vluchtdeur. Daar had de eigenaar van de dieren, de heer Klant, postgevat. Hij opende direct de deur en ging zelf de kooi in om vol gens het vastgestelde programma het nummer af te werken. Onder het pu bliek ontstond geen paniek. Alles speelde zich in enkele ogenblikken af. Zaterdagnacht heeft een hond een bezoek gebracht aan het kippenhok van een landbouwer te Vught. De ge volgen waren catastrofaal, want het dier heeft in het nachtverblijf der kip pen zodanig huis gehouden, dat 51 kip pen het leven lieten. Een uitgebreid onderzoek naar het dier is onmiddel lijk ingesteld. Bij 'n mijnramp te Zwickau in Sak sen (Dld.) zijn dertien mijnwerkers om het leven gekomen en 27 gewond. Vijfenveertig personen werden gewond toen de Clyde-Thames express jl. Vrijdag in de nabijheid van Hellifield in Yorkshire, verongelukte. De trein werd door twee locomotieven getrokken, de tweede locomotief liep door onbekende oorzaak uit de rails, waarbij hij vijf rijtuigen met zich mee sleepte. TOEN IK acht jaar was, werd ik verliefd op een allerliefste en allercharman- ste jongedame. Die jongedame was toen tien jaar. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes en zjj heeft het nooit gewetenIk zag haar pas twee- en-vijftig jaar later, toen zjj mij het geschenk gaf, dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn, n.1. de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film, die ik heb gemaakt over het leven van Neder landers in de Oost. De jongedame was, aldus de regisseur van Paramount, Cecil de Mille, tot H.M. de Koningin tijdens een bijeenkomst in een der snel wat opgeruimde studio's van Metro Goldwyn gedurende Haar bezoek van Za terdag aan Hollywood, uw moeder, koningin WilhelminaHet was volkomen stil in de studio, toen De Mille deze „bekentenis" deed en om die stilte te ver breken, zei hij schertsend: Zo zouden we het elke dag wel willen hebben, maar dan zijn vijftien man nodig, die elke minuut „stilte" schreeuwen. Het Konink lijk Paar was 's morgens op het vliegveld van Los Angelos aangekomen, waar de burgemeester ter verwelkoming aanwezig was. Koningin Juliana en Prins Bern- hard brachten tijdens hun Ameri kaanse reis een bezoek aan de Norris Dam. V.l.n.r.: Gordon Brow ning, Gouverneur van Tennessee, Koningin Juliana, mevr. Gordon Brouwning, Prins Bernhard en Gordon R. Clapp. LjOLLYWOOD, de stad, die leeft van schijn, een vergaarplaats van talent en figuratie, ee i stad van imitatieho ven, namaakkeizers, -koningen en -koninginnen, een stad waar marmeren trappen en gouden kandelaars zijn ge fabriceerd van vurenhout en karton, een stad, waar kunstmatigheid hoogtij viert, dit Hollywood heeft Zaterdag geheel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid, die kan leven onder schijngoud, harde zakelijkheid en „make-up glamour stars". Wij wisten tot nu toe maar een plaats aan te wijzen, waar de konin gin zich tijdens het drukke program ma van Haar reis volkomen, maar dan ook volkomen heeft thuisgevoeld en dat was tijdens de bijeenkomst met de journalisten van de Washington Na tional Pressclüb. Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ont- vangcomité's, journalisten etc. te over troeven door de opvoering van een „show", die een uiting was van pure menselijkheid en puur sentiment. De regisseur was de hierboven al genoem de Cecil de Mille, die in een der stu dio's was gezeten naast de koningin met rondom zich figuren als Dorothy Lamour, James Mason, Dick Powel, Jean Russell, Gene Tierney, Robert Taylor en andere grootheden van het witte doek. De studio, waarin de bijeenkomst werd gehouden, was alleen maar enigs zins opgeruimd. Caroussels, benodigd heden voor opnamen van een Franse film, draaiden lustig rond voor de ta feltjes, waaraan de filmspelers, zo uit hun werk gekomen, de lunch gebruik ten. Daar vertelde regisseur De Mille ook over zijn „verliefdheid". Bij de sterren. Na de lunch onderhielden enige ster ren zich met de koningin, zoals de thans verlamde Lionel Barrymore in een invalidewagen, de charmante Hedy Lamarr en de roodharige Irene Dunne. Daarna begaf de koningin zich arm in arm met Dori Schary naar studio vijftien, waar opnamen gemaakt wer den van de film „Gevangene van Zen- da" met Stewart Granger en Deborah Kerr, die de rol speelt van prinses Flavia. De namaakprinses maakte een knieval voor de echte koningin op de dansvloer van het paleis. (Zie verder elders in dit blad) Schuman over Duitsland „Frankrijk acht de laatste Russisch» voorstellen over Duitsland niet waar deloos en is bereid over deze voorstel len besprekingen te voeren, als Rus land werkelijk vrije verkiezingen in geheel Duitsland aanvaardt", aldus heeft de Franse minister van Buiten landse zaken, Schuman, Zondag te Charleville (Noord-Frankrijk) op een bijeenkomst van zijn partij, de MRP, verklaard. Het voorstel voor herleving van een Duitse „Wehrmacht" kon Frankrijk echter niet aanvaarden. Schuman zeide. dat alles zal worden gedaan om een einde te maken aan het huidige conflict in Korea en in Indo- China, omdat Frankrijk overal en met iedereen aan de vrede wil bouwen. De toestand van Sir Stafford Cripps, voormalig minister van Financiën van Engeland, is zeer ernstig geworden, al dus heeft de Zwitserse specialiste, dr Liechti, die hem behandelt, verklaard. Cripps is thans buiten bewustzijn. Te Montmilieu (Frankrijk) is een jongeman door de bliksem gedood, toen hij gedurende een onweer aan de knop van een radiotoestel draaide. Zyn lichaam werd door een openstaande deur naar buiten geslingerd. GENERAAL EISENHOWER HEEFT EEN KEELONTSTEKING Generaaal Eisenhower heeft keelont steking en moet zijn afscheidsbezoek aan Oslo uitstellen, aldus maakt het opperbevel van de geallieerde strijd krachten in Europa bekend. -* De Russisch-Orthodoxe Pasen is Zaterdagnacht met luisterrijke kerk diensten, waaraan meer gelovigen dan ooit deelnamen, gevierd. Nadat Italië enkele dagen geleden had geprotesteerd tegen de Amerikaan se invoerbeperkingen, heeft thans ook Engeland officieel een gelijkgestemd geluid laten horen. Het departement van Buitenlandse Zaken der V.S. deelt het Britse standpunt, dat importbeper king vermindering van de dollar-in komsten der Europese landen veroor zaakt en daardoor verzwakking van de Wst-Europese defensie. De Ameri kaanse regering zal de beide protesten gebruiken in een actie, die nieuwe importbeperkingen moet voorkomen. Het valt echter te betwijfelen of de regering het Congres zal kunnen be wegen de restricties af te schaffen. De voorzitter van de Amerikaanse raad voor de Handelspolitiek heeft verklaard, dat West-Europa geen Ame rikaanse hulp kan verlangen, als deze hulp de ondergang van Amerikaanse producenten zou veroorzaken. Acheson wijst er op, dat men de Sowjet-Unie in de kaart speelt, als men buitenlandse goederen buiten de gren6 tracht te houden. De economische conferentie te M. scou speculeert duidelijk op die omstandigheid. Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur- H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—14 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1