Potasch en Perlemoer Theedoek-Reclame Fa. Gebrs. Leen Sterke maakt persoonlijkheid van de Koningin in V.S. diepe indruk Klaas Paarlberg ondervond vele teleurstellingen Oostenrijkse hoofdarbeiders strijden voor hun bestaan 98 ct DAMES! Ons land verwacht een grote stroom van Amerikanen UW OMZET VERGROTEN Casino - Schouwburg Theedoeken Bezoek Vorstelijk Paar voor Ameri kaanse provincieeen evenement „Legerkoerier bestaat een jaar GOEDE VERDIENSTE CORRIE kossem M ÉÉR DAN KAAS EN BLOEMBOLLEN Een huisvrouw die goed kan gokken De liftman vergiste zich Niettemin werd hij een welvarend man Grote nakomelingschap Landmacht heeft een voortreffelijk blad riw™, h„ te»» OjmlWj Olifant verdient meer dan een jong jurist Spreiding over een langere tijdsduur Russische order voor IJmuiden Hoge functie voor jhr Van Vredenburgh Bij Noordailaniische Raad ring. Dat daarnaast bij monde van onze Koningin nog eens duidelijk tegen over de wetgevers werd getuigd van de noodzaak „ons (Europeanen) niet al te zee-r te haasten" was een wijze en doel bewuste politieke daad, waarvoor de Koningin de dank van West-Eu ropa heeft verdiend. Haar uitlatingen omtrent het opgeven van brokjes sou- vereiniteit door de Europese landen heeft daarnaast critische Amerikaanse wetgevers gerustgesteld over de ernst, door Nederland aan de dag gelegd, ten aanzien van Europa's eenwording. <Van onze correspondent te New York) |^ET BEZOEK, dat het Koninklijk Paar thans aan de Amerikaanse „provincie" brengt, zal, als de voorspellingen uitkomen, die aan Washington en New 4 °f» r "ar'eUikheid van de zijde der bevolking betreft zeker nog ver over treffen. Een regerende vorstin te kunnen begroeten, is voor de bevolking hier dan ook zeker een veel groter „evenement"' dan voor die van de grote steden langs de Oostkust van de Ver. Staten. Het gebeurt maar zeer zelden, dat monarchen, of zelfs premiers van belangrijke landen zich dieper in het Ameri kaanse „binnenland" wagen dan Washington. Tijdnood is daarvoor het geijkte argument. En de Amerikaan van deze contreien, die evengoed zijn belasting betaald als de banketbakker uit New York en de regeringstypiste in Washing ton, ergert zich daar blauw aan. Koningin Juliana komt wel en geeft daarmede een wijze les aan andere staatshoofden en -leiders. Door haar reis tot en met de Westkust uit te breiden, getuigt Zij te beseffen, dat er ten Westen van Washington ook Amerikanen wonen, die meetellen. Voor een aantal adviseurs van het Koninklijk Paar, die aanvankelijk het nut van deze verre en ver moeiende reis niet hadden ingezien, zal het zeker een openbaring zijn, de wereld van het Midden-Westen en het verre Westen te ontdekken. QVER de belangstelling voor het be zoek in het gehele land bestaat geen twijfel. Een collega van een van de grote Amerikaanse persbureaux ver telde ons, dat zelfs van de kleinste bladen en radio-stations verzoeken worden ontvangen om „More on Julia na". Dit bureau had een dergelijke er varing nog nimmer meegemaakt, zelfs niet tijdens het recente bezoek van (toen nog) Prinses Elizabeth van En geland. Men had terecht kunnen ver moeden, dat de toenmalige Britse kroonprinses het Amerikaanse volk dichter bij zou staan dan de Koningin der Nederlanden. Dat dit een onjuiste gedachte is gebleken, is een van de grootste complimenten, die men onze vorstin kan maken. Wil men de oor zaak van de uitzonderlijke populari teit van koningin Juliana in dit ver band analyseren, dan is er in de eerste plaats het feit, dat het publiek eerder geïmponeerd wordt door een vorstin dan door een kroonprinses van de groctste mogendheid. Maar, in essentie, is het een kwestie van persoonlijkheid. Prinses Elizabeth toonde zich een char mante verschijning. Maar wat zij te zeggen had. kwam niet uit en kon ook niet uitkomen boven de nor male zinsneden, die bij dergelijke sta- tiebezoeken door de stroom der con fetti worden meegezogen. Koningin Juliana, daarentegen, had een zeer sterke eigen persoonlijkheid. En zij hlid iets te zeggen. Men kent in Nederland veelal het Amerika van Broadway, Hollywood, de machtige industrie-steden. Zeer weinigen beseffen echter de invloed van het zo vormelijke, sterk-religieuse platteland. Het is vooral daór geweest, waar de niet altijd even scherp-om- liinde, maar steeds sterk-idealistische diep-religieuse en politiek-humanitai- re lijnen aangevende gedachten van Nederland's hoge vertegenwoordigster een diepe indruk hebben gemaakt. In deze maatschappij van grote zakelijk heid „viel" de door deze vrouw uitge dragen levensphilosophie bijzonder ge lukkig. Het contrast tussen de dage lijkse werkelijkheid der bevolking, en het sterk ideële beeld door de Konin gin opgeroepen, boeide. De V.S. en wij. HIT is een belangrijk feit. Nederlands papieren in de V.S. staan sedert mensenheugenis zeer goed. De Indone sische kwestie heeft kwaad gedaan aan de vriendelijke opinie die voordien had bestaan. De verschijning van de Ko ningin en haar optreden hebben een nieuwe wending aan Amerika's be langstelling voor Nederland gegeven. Juliana bracht meer dan kaas en bloembollen: zij verpersoonlijkte gees telijke waarden, die men in Amerika wel kent, doch waarnaar men dieper moet graven om ze te ontdekken. Dit voor Amerikanen nieuwe aspect van Nederland is van veel belang voor onze positie in wetenschappelijke en ideële kringen, die zowel in Ameri ka als elders grote invloed uitoefe nen op de gang van zaken in de rege- Men behoeft zich derhalve niet te verontrusten over het feit, dat een (populair, in de zin van „goedkoop") dagblad zich over dit bezoek heeft uit gelaten op minder plezierige toon. „Al lemaal quatsch, dit schermen met Nieuw-Amsterdam", schreef de hoofd redactie. „de Nederlandse Koningin komt hier om geld te halen". Dit is nu juist een aspect van dit bezoek, dat noch rechtstreeks, noch zijdelings op de proppen is gekomen. Integendeel: dit is een dankbezoek voor verleende hulp. Dat er daarnaast, zoals door tussen komst van de Prins in Washington is geschied, besprekingen zijn gevoerd over de verkoop van Nederlandse Ma rine-patenten aan Amerika, valt toch niet onder de rubriek „geld halen". Wanneer de Amerikanen een dergelijk patent van betekenis achten zullen zij het wel kopen. Maar welk bedrag met deze transactie die zich overigens nog in een zeer pril stadium bevinat gemoeid moge zijn, het is een zaak op betrekkelijk kleine schaal, waarbij beide partijen belang hebben. Er is een aantal Amerikanen meestal de zéér kleine man dat zich wat teleurgesteld toont over het feit, dat onze Koningin „zo gewoon" is. Deze lieden de liftman in ons apar- tementsgebouw behoort ertoe zijn teleurgesteld wanneer een Vorstin op straat een hoed draagt in plaats van eenkroon. De Amerikaan verwacht daarbij een sierlijk gecostumeerde en tourage (wellicht zelfs a la Volendam) en in dit opzicht stelden jhr. Tjarda van Starkenborgh, Baron van Heecke- ren en de overige leden van het gezel schap bepaald teleur. Gelukkig maar.. Mrs. Lilian Guest, een 50-jarige huisvrouw uit Godalming, Surrey (Eng.), die een bedrag van 75.000 uit een voetbalpool won, werd dc week daarop verrast door de mede deling, dat zij uit een andere pool veneens eenzelfde bedrag heeft gewonnen. |)E LEVENSBESCHRIJVING van Klaas Paarlberg (17361776), de kleinzoon van de stamvader, geeft ons enig inzicht omtrent de aard der teleur stellingen, die de mens in vroeger da gen op zjjn levenspad ontmoette. Door dat de geneeskunde toen nog weinig ontwikkeld was kwam het vaak voor, dat men reeds op jeugdige leeftijd zijn ouders verloor. Waren deze ouders arm, dan was het kind verder afhankelijk van de diaconie of de vroedschap. Zó wat dit het geval met Klaas Paarl berg. Zijn moeder overleed bij zijn ge boorte en Engel Paarlberg, zijn vader, werkte op een scheepswerf in Zaandam en bezocht zijn kinderen in Warmen- huizen slechts weinig omdat de reis lang was. Zij waren ondergebracht bij hun grootvader, Andries, die zich ech- ted al spoedig niet meer met de op voeding kon belasten wegens zijn ou derdom. Op zesjarige leeftijd kwam Klaas alleen te staan doordat zijn vader op weg naar Amerika overleed. Ondergebracht bij een der inwoners van Warmenhuizen kreeg Klaas onder wijs van Jacob Mesjes, die van 1733 tot 1763 aldaar onderwijzer was. Na zijn schooltijd koos Klaas niet het be roep van zijn vader, die timmerman was geweest, maar was hij werkzaam in de landbouw. Dat Klaas zich in dit beroep voortuit- werkte blijkt uit verschillende trans acties, die hij in later jaren verrichtte. Op 14 November 1767 trad hij te Warmenhuizen in het huwelijk met Maartje Slootemaker. Omdat in die tijd een ze!#ire belasting werd geheven bij het sluiten van een huwelijk - even eens bij een begrafenis - en hiervan aantekening werd gehouden, kunnen we uit de huwelijksacte afleiden, dat Klaas reeds in dit jaar enige welstand had bereikt. Deze belasting was n.L hoger naarmate de huwenden meer be zittingen hadden. Klaas Paarlberg en Maartje Slootemaker verklaarden „te gehooren onder de 'classis van elk 6 gulden", het bewijs, dat Klaas reeds tamelijk welgesteld was. Ongeveer een half jaar na zijn huwe lijk - in Mei 1768 - verkoopt hij aan Jan Kroon ,",een huys en erve, zijnde een herberg met een stal daar tegenover staande ende geleghen tot Warmenhuy- zen". voor f 385.Deze herberg heette „de Mooriaan". Op 17 Februari 1770 weer een verko ping: „Claas Paarlberg, als in huwelijk hebbende Maartje Slootemaker, ver koopt aan Pieter Koning een huys. tuyn, boomgaart en een werfje, staande en geleghen bezuyden de kerk alhier tot Warmenhuyzen voor f 450.Met dit „werfje" bedoelt men het om het huis gelegen erf. Uit het huwelijk werden vier kin deren geboren n.L Lijsbeth, Jan, Trijn tje en Engel, resp. in 1769, 1770, 1773 en 1774. In 1775 geschiedt, wat in vroeger tijden bijna gold als iets gewoons: bij het ter wereld brengen van het vijfde kind stierf de vrouw. De aantekening, die wij hiervan aantroffen, is slechts een van de vele in hetzelfde boek: „1775, 3e Tebr. gaff Klaas Paarlberg aan 't Lyck van zijn huysvrouw Maartje Slootemaker en zijn knd.'beide alhier overleeden, als gehoorende ieder onder de classis van 6 gulden dus voor bei de f 12.Op dezelfde wijze als Klaas zijn moeder had verloren verloor hij ook zijn vrouw, en hij zou haar slechts kort overleven. Reeds het volgende jaar nX - op 18 Juli 1776 - overlijdt ook hij, vier kinderen ouderloos ach terlatend. Hetz 'fde lot, dat hem in zijn jeugd had getroffen, was thans voor zijn kinderen weggelegd. Verdere nakomelingen HENDRIK PAARLBERG, de broer van Klaas, vestigde zich te Oudkarspel, waar wij hem o.a. genoemd vinden als schepen. Hij was gehuwd met Trijntje Jacobs Pool. Jan, een van de kinderen van Klaas Paarlberg en Maartje Slootemaker, ont ving in zijn jeugd onderwijs van mees ter Dirk Pool. Door zijn familie werd voldoende aandacht besteed aan zijn opvoeding. Ook hij ging werken in de landbouw. Op 24 Mei 1795 huwde hij te Warmenhuizen met Antje Kroon, een dochter van de man, die in 1768 van zijn vader „de Mooriaan" kocht. Uit hun huwelijk werden tien kinderen geboren In tegenstelling tot zijn vader en groot vader bereikte Jan een hoge ouderdom. Op 77-jarige leeftijd kreeg hij nog het kruis te dragen van het verlies van zijn zoon, die als emigrant naar de Nieuwe Wereld reisde en onderweg overleed. Zelf stierf hij op 9 October 1854, bijna 80 jaar oud. De verdere nakomelingen, van wie velen werkzaam waren in de landbouw, verspreidden zich vanuit Warmenhui zen over geheel Noord-Holland. Nog on langs is in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam een grote bijeenkomst ge weest van leden van het geslacht Paarlberg. Alle te Langedijk wonende Paarl- bergs vinden hun stamvader in Hendrik, de zoon van Engel. Een van Hendriks zonen was daar tijdens de Franse over heersing schout. A. MEKKEN. „I EGERKOERIER L„„.,„ van de 1 het officiële or gaan van de Koninklijke Land macht. bestaat deze maand één jaar. Er zijn dan twaalf nummers van dit aantrekkelijke maandblad verschenen. Juist op deze verjaardag van het blad heeft de Minister van Oorlog besloten het toe te zenden aan alle reserve officieren van «Ie K. L., die met groot verlof zijn. Men krijgt daardoor een zekere band tussen het leger en het Korps reserve-officieren, »en contact, waarom ook van de zijde van de Ver eniging van Ned. Res. Officieren her haaldelijk is verzocht. Nu er twaalf nummers van Leger koerier verschenen zijn, kan gezegd worden, dat het maandblad, dat gere digeerd wordt door twee beroeps-jour nalisten, die tevens reserve-officieren zijn. volkomen beantwoord aan de oor spronkelijke opzet. In haar eerste num mer schreef de redactie: „Een eigen orgaan schept de mogelijkheid allen, die tot het Leger behoren zowel hier te lande als overzee te berei ken, hen in te lichten over de belang rijkste gebeurtenissen in de Kon. Land macht en hen op de hoogte te stellen van mededelingen en gegevens, die van gemeenschappelijk belang zijn. Een dergelijk blad biedt de gelegenheid door middel van reportages en artike len over de verschillende delen van het Leger, elkanders arbeid te leren kennen, de militaire kennis te verrij ken en de Landmacht daardoor beter toe te rusten tot haar taak. En ten slotte is zulk een maandblad een niet gering middel om de saamhorigheid te versterken en de onderlinge waarde ring te vergroten. Het Leger te vertellen over het Le ger, dat is het doel dat Redactie zich voor ogen Heeft gesteld." Allen die in het afgelopen jaar de „Legerkoerier" in handen hebben ge had, en dat zijn er tienduizenden zullen het met ons eens zijn, dat re dactie en redactie-commissie hier in goed overleg prima werk hebben ver richt. Hoewel het opvoedende en instruc tieve element nimmer wordt verwaar loosd, heeft elk nummer een pakken de .boeiende inhoud, het is goed „op gemaakt" en rijk geïllustreerd, zodat elke soldaat het graag ter hand neemt. Er is slechts één bezwaar. De oplaag is te klein. Elke zes soldaten ontvan gen één nummer. Dat is te weinig. Hoewel de redactie reeds talloze aan vragen kreeg, ook uit de kringen bui ten het leger, om een abonnement te mogen nemen, kan men helaas ook dé ze weg niet inslaan. „Legierkoerier" wordt niet tegen betaling beschik baar gesteld. Reeds enige jaren bezat de Marine haar eigen bjad „Alle Hens", de Lucht macht haar „Vliegende Hollander." Tot voor een jaar heeft het leger eigenlijk nimmer een specifiek eigen orgaan ge had. In die leemte is thans voorzien door „Legerkoerier', en het valt alles zins toe te juichen dat dit blad thans ook in het bezit zal komen van vele duizenden reserve-officieren met groot verlof. zitter van het ontvangstcomité van uetroii. (Van onze correspondent te Wenen) np 10 MEI zullen de leden van de „Bond voor Kunst en Wetenschap", samen gesteld uit 150 toonaangevende culturele verenigingen van Oostenrijk, ln een grootse betoging tegen de noodtoestand van kunst en wetenschap demon streren en in gesloten gelederen over de Ringstrasse naar het parlement mar cheren om daar hun eisen te overhandigen. Het is niet de eerste keer, dat Oostenrijkse intellectuelen een openlijke demonstratie organiseren. Verleden zomer veroorzaakte de ongewone optocht van 700 jonge artsen, die in hun witte jassen in rijen van vier naar het stadhuis marcheerden, groot opzien, ln de tussentijd hebben zich allerlei verenigingen aangesloten. Protestbetoging in Wenen UET IS jammer voor de Engelsen, dat zjj dit jaar minder reis-deviezen toegewezen krijgen dan in 1951. Het is ook jammer voor ons land, want bet gevolg zal wei zijn dat er deze zomer minder Engelsen de Noordzee zullen oversteken dan in vorige jaren het ge val was. Daarentegen zullen in de ko mende maanden zeer veel Amerikanen Nederland bezoeken. Een van de groot ste Nederlandss reisburean's dat in New York met een staf van vijftig man werkt en in de Verenigde Staten nog enkele bijkantoren heeft schreef reeds vier maal zoveel Amerikanen in, die in de zomer een bezoek aan het Old Europa willen brengen, als verleden jaar. Het heeft zelfs assistentie aan het Nederlandse hoofdkantoor moeten vra gen, omdat het al het werk niet meer afkan. Verheugend is het, dat de Amerika nen niet meer staan te dringen om al lemaal ongeveer gelijktijdig de Oceaan over te steken. Er valt spreiding in het bezoek te constateren. Al vrij vroeg beginnen zij te komen, waartoe o.a. heeft bijgedragen de aantrekkelijkheid van de „Keukenhof" te Lisse, die voor- a' in het voorjaar talrijke Amerika nen lokt. De Nederlandse vreemdelin genindustrie streeft er nu naar een aantal andere attracties over het jaar te verdelen, om daardoor verzekerd te zijn van een gelijkmatige stroom van buitenlandse gasten over een lange pe riode. De Amerikanen „doen" Europa ge middeld in 36 dagen. Slechts 6 pCt. van die tijd bestemmen zij voor Nederland. Zij mogen dan gemiddeld maar een dag of drie in ons land vertoeven, de indruk, die zij van ons land krijgen, moge een vluchtige zijn, de dames en heren ko men met keiharde dollars, die in den In de IJmuidense haringhaven zijn twee Russische sleepboten gearriveerd, de „Chesha" en de „Wiround", die elk 700 ton meten en waarvan de laatste, die door de „Chesha"' de haven is binnengesleept, in een van de IJmui dense machinefabrieken een grote en langdurige surveybeurt zal ondergaan. Deze reparatie zal vier vijf maan den in beslag nemen. Men denkt het werk te verrichten op .de onlangs in gebruik genomen nieuwe sleephelling. regel nog al los in de zak zitten. Een reden te meer om onze poorten wijd open te zetten en door een gastvrije ontvangst, door een goede voorlichting en door hun zo veel mogelijk van wat Nederland aan schoons en interessants te bieden heeft, te laten zien, het ver langen bij de vreemdelingen te wekken hun verblijf hier te lande eens wat langer uit te strekken. J-IET bewustzijn, dat alleen een ster ke organisatie de geestelijke wer kers kon helpen, recht op beloning van hun prestaties te verkrijgen, brak zich steeds meer baan en op 10 Mei zal voor het eerst in de moderne ge schiedenis de gehele „vijfde stand" van het volk: intellectuelen, kunste naars en geleerden, een gemeenschap pelijke actie op touw zetten en zijn recht tegenover de staat tot gelding trachten te brengen. Nog is het woord „vakbond" niet uitgesproken, maar wel heeft de bekende geleerde dr Stratil-Sauer reeds, wijzende op de opkomst van de arbeidersklasse, c'eze als voorbeeld aangehaald „hoe een benadeelde stand zich met eigen kracht zijn recht kan veroveren". Inderdaad is het thans in Oosten rijk zo ver gekomen, dat de achting voor kunst en wetenschap tot een af schrikwekkend laag niveau is ge daald. Een olifant uit een circus, die met reclameborden voor tandpasta door de straten van Wenen sjokt en 50 shilling per uur krijgt, verdient per dag even veel als een pasbegin- nend jurist in een hele maand. Aan de Oostenrijkse universiteiten zijn te genwoordig meer dan 50 leerstoelen onbezet, in het buitenland bekleden meer Oostenrijkers mathematische leerstoelen dan aan de binnenlandse universiteiten. Geen enkele van de Oostenrijkse Nobelprijswinnaars werkt in Oostenrijk. De eerste schrede, die de .„vijfde stand" in het openbaar wil zetten, heeft voornamelijk ten doel de verwe zenlijking van vier eisen: meer mid delen voor kunst en wetenschap, vo) doende salariëring der hoogleraren, assistenten en wetenschappelijke hup- krachten, oplossing van het economi sche en sociale probleem der privé- docenten, proefleraren, gastartsen, juridische volontairs, enz., vrijstel ling van belasting voor cultureel waar devolle uitvoeringen, beurzen en schenkingen, bescherming van auteur» en uitvinders en ten slotte ouder domsrente voor zelfstandig werkende geleerden en kunstenaars. Lord Ismay, secretaris-generaal en vice-voorzitter van de Noord-Atlanti sche Raad maakte Zaterdag bekend dat hij jhr mr H. L. F. C. van Vredenburch heeft benoemd tot plaatsvervangend secretaris-generaal van de Noordatlanü- sche Raad. Jhr Van Vredenburch was tot dus verre voorzitter van de Nederlandse de legatie bij de conferentie te Parijs over de Europese Defensie Gemeenschap. Jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, permanente verte genwoordiger van Nederland in de At lantische Raad, zal nu tevens het voor zitterschap van de delegatie te Parijs overnemen. Zeven vliegers zijn om het leven gekomen, toen twee Canadese marine vliegtuigen bij het uitvoeren van een schijnaanval op de kruiser „Quebec" met elkaar in botsing kwamen en in zee stortten. WOGNUM, 18 April 1952. Veilingver eniging Wognum. Spinazie 18—23; 8000 kg Witlof A 22—32; Witlof B 18-27; Witlof C 9—24; Stek 5—13; Rabarber 25. alles per 100 kg; Sla per 100 stuks 6.20—12.40; Goudreinet 3554; Jonathan 4074, alles per 100 kg. OBDAM. 18 April 1952. 16000 kg Wit lof I 20—34; Witlof II 20-29; Witlof III 9—19; Witlof IV 9—18. DAMES GEVRAAGD als depóthoudsters, voor het aannemen en door zenden van dameshoeden (vervormen). Liefst met het vak bekend. Br. met inlichtingen onder Nr. HA 1039 Bur. Ver. Noordh. Dagbladen, Voordam 11, Alkmaar. Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatsen in dit dagblad ZATERDAG 26 APRIL, 8 uur Toneelgezelschap JOHAN KAART met JOHAN KAART en JOHAN BOSKAMP. Prijzen: ƒ3.00, ƒ2.50, ƒ2.00 bel. inb. Plaatsbespreken van DINSDAG 22 April dagelijks van 11—12 en van 7—8 aan CASINO. Telefonisch 2066 b.g.g. 2201. Deze voorstelling was dit seizoen in Alkmaar voor de 10e maal uitverkocht Bijzondere W\j brengen vandaag in verkoop een erote partij prachtige met frisse, rode ruit van de beste kwaliteit. Door bijzondere omstandgheden heaft de fabrikant ons deze partij zeer goedkoop kunnen leveren, zodat U reeds voor de gelukkige bezitster van mooie doek kunt worden. llaast U dus naar deze SPOORSTRAAT 17—1» Meer dan 40 jaar textiel. i'w huis wordt veel gezelliger met een KANTEN KLEEDJE van KEIZERSTR. 9 TEL. 8216 1 ONDERLING BOEKEN VEKZEKEKINGSFONDÖ te Leeuwarden In] b "STJ; HVP°1HfcEK OP BOERDERIJEN. EEMAN, Nassaulaan 24. Alkmaar.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4