Burg. Rehorst ontsloot hoofddeur van eerste permanente gebouw REEDTE Jimmy Brownen de b van Dolle Dirk Paar Kemper-De Vries won de N.O.C.-bridgedrive Drukbezochte receptie met vele sprekers ging opening vooraf Voor uiizending aihleien: f 172.75 Twee leerlingen uit '86 toonden belangstelling Geslaagde avond in „Formosa" Toneelavond „De Lyceïst" r\e marine-voetbalcompeti- u tie van district 1 is be slist. zoals u al enige dagen geleden in deze goede krant heeft kunnen lezen. Het elftal van CZM werd kam pioen. Als tweede plaatste zich ..Hertog Hendrik", dat nu in een herkansingsstrijd Steekvlam trof een klein meisje te Huisduinen Ogen waarschijnlijk ges paard Dronken matrozen exploiteerden restauratie TWEEHONDERD GULDEN BOETE VOOR OPKOPER Avondwijding Lutherse kfifk Groen van Prinsierer-school geopend ...eerite permanente school.... (Foto Ben Kool) HE LEERLINGEN van de Groen van Prinstererschool aan de Koningstraat ontvingen hun Paasrapport op de dag. die tij voor het laatst In het oude gebouw doorbrachten. Vandaag hebben zU de prachtige nieuwe school aan de Wilhelminastraat, die gistermiddag met gepaste feestelijkheid werd geopend. In gebruik genomen. Ook voor hen al waren ze er niet bü was deze officiële plechtigheid een belangrijke gebeurtenis. Het kan niet anders, of zij tullen voortaan met nog meer vreugde dan voorheen de dagelijkse gang naar school ondernemen. De volwassenen, die de betekenis van deze verbetering uiteraard dieper beseffen, acepteren de nieuwe aanwinst met des te groter dank baarheid, omdat het de eerste permanente school is, die na de bevrijding in onze stad werd gebouwd. De architect, de heer J. J. van der Leek, komt alle lof toe voor de wijze waarop hg] er in is geslaagd, architectonische en aestnetische eisen te paren aan de behoeften van het onderwijs. De nieuwe Groen van Prin- stererschooi, met de zes ruime leslokalen, het aardige kleuterklasje en de zeer moderne gymnastiekzaal, is niet alleen voor de schoolvereniging ..Laat de Kin- derkens tot Mij komen", maar ook voor het gehele Helderse onderwijs, een monument van doorzettingsvermogen en vooruitstrevendheid. van zijn gedegen toespraak het school bestuur en het onderwijzend personeel van de nieuwe school hartelijk namens het gemeentebestuur complimenteerde De inspecte ir van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, dp heer J. Bos, bood vervolgens met een kern achtig en van groot begrip voor de po sitie van het bijzonder onderwijs getui gend woord zijn gelukwensen aan. waar na de heer J. van Drunen, consulent voor de lichamelijke opvoeding, er zijn vreugde over uitsprak dat voor het eerst weer een christelijke school in Den Helder over een gymnastieklokaal kan beschikken. Alvorens burgemeester mr G. D. Rehorst in de vooravond de fraaie teakhouten hoofddeur van het forse gebouw aan de Wilhelminastraat ont sloot, werd in de bovenzaal van het Christelijk tehuis voor militairen aan de Kanaalweg de openingsreceptie ge houden. Het dagelijks bestuur en de bouwcommissie van de schoolvereni ging, gezeten achter de met groen en bloemen versierde tafel op het po dium, zagen voor zich een geheel be zette zaal. De heer G. J. Eijlders, voorzitter van het schoolbestuur, be greep weldra dat het onbegonnen werk was, allen te verwelkomen wier aan wezigheid deze middag bijzonder op prijs werd gesteld. Het gemeentebestuur was voltallig tegenwoordig, het perso neel der Christelijke scholen, afgevaar digden van kerkeraden, andere onder- wijs-instellingen, tal van ouders en zelfs een tweetal oud-leerlingen uit de dagen, dat het thans afgekeurde schoolgebouw aan de Koningstraat voor het eerst dienst deed. Beide „oudgedienden", mevrouw Cor- nieljeRiekwel en de heer J. Baas, werden door de heer Eijlders even op een gemoedelijke manier in het zonne tje gezet. „Ze zitten naast elkaar, dat was zes en zestig jaar geleden ook al zo", aldus de voorzitter, die zelf als nummer 535 in de registers van de 'oude Groen van Printererschool heeft ge staan. De overdracht. De heer Eijlders, die het samenzijn na het gemeenschappelijk zingen van psalm 89 vers 1 met gebed had geopend, gaf het woord aan de heer J. J. van der Leek, die met enkele welgekozen woorden het gebouw aan het schoolbe stuur overdroeg. De architect was zeer erkentelijk voor de grote mate van vrij heid, die bestuur en bouwcommissie hem hadden geschonken, voor de uitste kende samenwerking met alle betrok ken personen en instanties, en voor de wijze waarop de firma gebr. Smit uit Sint Pancras en de onderaannemers de hun opgedragen werkzaamheden had den uitgevoerd. De heer Van der Leek vestigde de aandacht op de artistieke en zinrijke decoraties, die de heer Kees Graaf in het royale trappenhuis en te gen de achterwand van de bovengang had aangebracht. De heer Eijlders aanvaardde het schoolgebouw onder het uitspreken van enkele herinneringen uit de voor geschiedenis van de Groen van Prin- stererschool. De grote betekenis, die de figuur van „Groen" voor het bijzonder onderwijs in Nederland heeft gehad, werd door de grijze voorzitter duidelijk aangegeven. Burgemeester mr G. D. Rehorst, die na een korte pauze de rij van sprekers opende, greep terug op hetgeen de heer Ejjlders over de oprichting van de Groen van Prinstererschool had gezegd. „Toen het gebouw aan de Koning straat op 3 Mei 1886 werd geopend, was in ons land de schoolstrijd in volle gang. Mannen als Groen van Prinsterer en Thorbecke hebben voor een lange reeks van jaren hun stempel op het maatschappelijk leven in Nederland ge drukt. De schoolstrijd is uitgewoed, de gelijkstelling van het openbaar en bij zonder onderwijs is bij de wet geregeld en de overheid heeft zich te stellen bo ven de verschillen van inzicht, die be staan tussen de voorstanders van het openbaar en het bijzonder onderwijs. Het gemeentebestuur van Den "Helder maakt in deze geen enkel onderscheid", aldus de burgemeester, die aan het slot NOG GEEN ONDERDAK VOOR MARINEHOSPITAAL Het rijk voert, volgens het Hdbl., on derhandelingen over de aankoop van de buitenplaats Eikenrode, aan de Herenweg te Heemstede, tegenover de Hartekamp. Het is de bedoeling, hier het marinehospitaal onder te brengen. Voor het archief. Metbijzondere aandacht werd voorts geluisterd naar de heer J. J. Adriaanse uit Amsterdam, oud-stadgenoot en zoon van de heer P. Adriaanse, die in 1886 als hoofd aan de Groen van Prinsterer school werd verbonden. Als zeer ge waardeerde attentie schonk de heer Adriaanse de meer dan duizend namen bevattende lijst met leerlingen, die ge durende de eerste jaren de „Bijbel- school" hadden bevolkt. De heer Bshs kwam als nummer 147 op deze lijst voor en de heer Eijlders als nummer 535. Het zou ons te ver voeren, indien wij trachtten al het vermeldenswaardige samen te vatten, dat door de volgende sprekers naar voren werd gebracht. Wij moeten volstaan met te vermelden, dat achtereenvolgens nog het woord werd gevoerd door broeder-overste Camillus (namens het r.k. schoolbestuur), ds F. Tolenaar. ds J. Hartkamp, ds I. van der Knijff, dr J. A. Stellwag, de heer A. van Markus (mede namens ds J. Borg- hardt), de heer G. P. Berkhouwer (in zijn kwaliteit van voorzitter der advies commissie rrt. 72 L.O.-wet), de heer W. de Boer (namens de prot.-chr. raads fracties), de heer J. N. E. Teune (voor zitter bestuur Ambachtsschool), de heer H. W. Kramer (namens de Zondags- schoolvereniging „Filippus"), de heer S. Sjoerdsma (namens de ver. voor christelijk voorbereidend lager onder wijs „Jachin"), de heer L. van Leeuwen namens het personeel der Christelijke scholen) en de heer J. v. Hartingsveldt (namens de oudercommissie van de Groen van Prinstererschool). De heer S. de Böck, het hoofd der school, gaf de sleutel van het oude ge bouw aan het schoolbestuur terug on der het uitspreken van een ernstig woord over de taak van het Christelijk onderwijs. „De mens zaait, maar God alleen kan de wasdom geven". Na het gemeenschappelijk zingen van het vers „Halleluja, eeuwig dank en ere" werd de receptie door de penning meester van het schoolbestuur, de heer P. van Dalen, met gebed besloten. Het gezelschap begaf zich toen naar de Wilhelminastraat, waar burgemees ter mr G. D. Rehorst de deur van de nieuwe school opende en daarna de sleutel aan de heer De Böck overhan digde. Men maakte een rondgang door het riant opgezette en keurig afge werkte gebouw, en kon zich er van overtuigen dat de reeds tijdens de re ceptie door enkele sprekers geuite woorden van lof alleszins gerechtvaar digd waren. .royaal trappenhuis.... (Foto Ben Kool) 44. Dat de oude bes ook nog doof scheen te zijn, beviel de man-met-de- neus allerminst. Hij stond kwaad op en schreeuwde tegen Jimmy: „Ik yroeg wat jij hier uitvoert? Wat mot je hier?" Jimmy begon zo lieftallig mo gelijk te glimlachen en zei: „Nou, als u denkt dat 't weer móói zal blijven dan zal 't wel waar weze. U is ten slotte zeeman en ik ben maar 'n oud mens enne...." De man-met-de-neus liet haar niet eens uitspreken. Hij stond met een ruk van zijn stoei op en smeet deze omver en baande zich een weg door de gelagkamer, waar hij dadelijk werd aangeklampt door een visser met een rossige rngbaard. „Maak u toch niet zo kwaad, ome Dirk," zei hij. „D'r steekt heus niks achter. Ze is op weg naar d'r dochter in Muidermonde, die daar ziek leit. Dat hebbe we al lang uitgevonden Denk-u dat wij hier verdaente perso nages binne late? Kom nou, we zijn toch zeker niet van gisteren! Ze is bo vendien zo doof als een kwartel. Dat heb-u trouwens zelf wel kenne merke. De man-met-de-neus duwde de ander van zich af en maakte zich meester van de stoel waarop deze had gezeten Met een geërgerd gezicht keek hij naar de kastelein er. riep: „fomp er noe wat van?" Deze haastte zich een nieuw glas brandewijn in te schenken ds visser met de ringbaard, die nu gee® zitplaats meer had. slenterde naar Jim. mv en liet zich neer op de stoel, waar" op ome Dirk had gezeten. „Ik z0u <j> nou maar 's vandoor gaan, oudje," zei. die. ,,'t Is nog een héél eind naar Mui. dermondé." In „Formo9a" heeft Den Helder gisteravond gebridged ten bate van het Neder lands Olympisch Comité. Zoals men wellicht weet, is deze actie voor de uit zending van athleten naar de Olympische Spelen landelijk georganiseerd door het comité „Combrio" (Comité Nederland bridget voor de Olympiade), dat ook de Helderse bridgeverenigingen heeft verzocht een dergelijke drive te houden. Dat die tot stand kwam was mede te danken aan de Helderse Sportraad, waar van de heren Maarse. Van der Linde en Buisman tezamen met de verschillende clubbesturen het voorbereidende werk verrichtten. Het werd een zeer geslaagde en sportieve avond, die de heren Kemper en De Vries een grandioze over winning opleverde. In zijn openingswoord noemde de hèer A. G. van der Linde het verheu gend, dat zo vele verenigingen met een geldelijke bijdrage dit doel hadden wil len steunen. Het was dan ook mogelijk gebleken, op één der biljarttafels een dertigtal fraaie prijzen uit te stallen. Niet in de laatste plaats dankte de spreker de heren, die op zo uitstekende wijze de drive tot stad hadden gebracht. Een extra woord van welkom werd toegeroepen aan een viertal paren uit Julianadorp en twee paren uit Bree- zand. In het totaal namen vijf en zestig rnren, honderd en dertig dames en he ren, deel. pe tephnische verzorging werd ver volgens overgedragen aan enkele des kundigen onder leiding van de heer Biersteker, aan wie een en ander wel was toevertrouwd. Het aardige was, dat bij de aanvang niemand wist welke lijn de hoogst geklassificeerde was. Uiter aard hadden de organisatoren, zo ver mogelijk althans, rekening gehouden met de sterkste van de dames en heren. Hierdoor had een ieder een kans op een prijs. De beste prestatie werd dus geleverd door de heren Kemper en De Vries, die maar liefst 74.3 voor zich lieten no teren. De andere eerste prijs-winnaars waren de paren: Van DijkGroot 63,42 CleeinputteMoerland 60,71 Van HarenMeerbeek 60,71'/»; SinnigeDe Boer 60,11 heer en mevrouw Van Boven 57,29 TigchelaarBos 57,14 en mevrouw Gomesheer C. Nijpels 54,16 In de verschillende lijnen (er werd in acht lijnen gespeeld) eindigden op de tweede plaatsen: BouwmanBim- mel 57.14 Van ElLuyckx 56 mevr. Lontemevr. Dorenbos 55.85 Van BroggeVocke 55,35 heer en mevr. Biersteker 55.26 Heyboer Rietdijk 55,20 Selier—Swennen 53,''6 en heer en mevr. Van de Rol 54.16 Voor de eerste prijs-winnaars kan deze drive nog een prettig „staartje" hebben, daar zij het recht verwierven mee te spelen in de districtswedstrijden En de opzet van dé drive gisteravond in Formosa: een bijdrage voor het N.O.C.? De opbrengst was niet mis. Netto kan worden afgedragen f 172,75. Op Woensdag 30 April geeft „De Lyeeïst" in Casino zijn toneelavond Opgevoerd zullen worden Hoe het weeuwtje uit 't Hof van Holland ge vrijd werd" en ,,Het slippertje LIEVELING pradus is met dit stukje misschien een beetje aan de late kant, want de zonnige hemel is inmiddels over trokken met een grauw dek. De speelweide in het Timor- park zal dus momenteel niet zo druk in gebruik zijn. Niettemin blijven onder staande regelen altijd ac tueel: „Op één onzer weinige zo merse dagen (ik was ver heugd. dat de jeugd zich zo kostelijk in ons onvolprezen Timorpark vermaakte) trof ik daar een dame die doende was haar lieveling met kam en schaar van overtollig haar te ontdoen. Zij was zeer kwistig met het haar van haar lieveling De op het gazon spelende kleuters konden het naar believen in hun mond ste ken, dan wel aan hun kle ding mee naar huis dragen, tot „vermaak" van de ouders. Na van de overtol lige buitenkant te zijn ont daan, wenst de lieverd ook inwending enigermate be vrijd te worden; dies zette zij zich neder op het gazon ter besproeiing. Opmerker vraagt zich af, of dit alles wel bevorderlijk is voor de hygiëne, en of dat zo maar mag, zelfs al was deze lieve ling ddn slechts een hond, die na de schoortheidsbe- bandelinp vrijelijk in het park ravotte". Wel, meneer de opmer ker, wat hebt u toch weer een gelijk. Inderdaad was het goede van die dame on smakelijk en inderdaad be staat de mogelijkheid, dat de spelende kleuters het in hun mondjes stoppen. Als algemene „officiële" regel zou Gradus dan ook willen aanhouden, dat in het Ti- m orpark geen onthanngs- processen worden aanhan gig gemaakt. Over dat an dere, opmerker, zit Gradus min of meer sprakeloos. Na veel denken heeft hij echter in overweging genomen, of hondjes dat ook wel eens in het Timorpark doen als het vrouwtje of het baasje er niet bij zijn. En Gradus' col lega heeft toen de knoop doorgehakt met de opmer king: „Vast wel". Wellicht is de onlossing een „vaste bewaker". Voelt u er iets voor? FILMS Tn de cantine aan de Bui tenhaven worden sinds kort voor het marine-per soneel ook films vertoond. Vrijdagavond is er weer zo'n voorstelling, heeft Gra dus gelezen. In het voorpro gramma draaien „Sindbad de zeeman" (tekenfilm in technicolor). „Rosen aus dem Süden". een muziek film. en „Wiener Blut". De hoofdfilm is getiteld „Het ijzeren masker", waarin Louis Havward, Joan Ben- nett en Alan Hale de hoofd rollen vertolken. Dat lijkt Gradus wel iets voor de ma rine-mensen, zo'n filmvoor stelling in eigen huis! VOETBAL zal uitkomen tegen de Ma riniers uit Doorn, die twee de werden in de competitie van district 2. En dat wilde Gradus de voetballiefheb bers in Den Helder nog even meedelen: MOK Hil versum (hier welbekend) werd daar kampioen. GENOEGEN Mog heel goed herinneren velen zich ongetwijfeld de genoeglijkheidscompeti tie. die verleden jaar bij zonder enthousiast op een schonkig veldje aan de Jan Verfailleweg werd bedre ven. Ook dit jaar wordt zo'n competitie gehouden, maar dan op een terrein, dat in derdaad overeenkomst ver toont met een voetbalveld. Niet dat Gradus geen waar dering had voor het stukje polderland van de heer Tes- selaar, maar er zat daar iets „scheef". Ook letterlijk. De organisatoren, die reeds druk uitgebreide besprekin gen voeren, hebben toestem ming gekregen om te spe len op het terrein nabij de marine-magazijnen, hoek Ruyghweg—Lijsterstraat. De trapperfj zal nu wellicht spoedig beginnen. In elk geval is reeds bekend, dat de Melkcentrale, Debo, Mar- mag. de Werfwerklieden, de Scheepsmakers en een com binatie Raadhuis /Fiscus zul len deelnemen. De prijs, die aan deze titanenstrijd is verbonden, staat momenteel in de prijzenkast van druk kerij De Boer. Wie de trophee dit jaar in zijn be zit krijgt, zal, naar Gradus hoopt, nog „genoeglijker" worden uitgevochten dan in het vorige seizoen. VACAVTIE I/tjic eens, waarde Gradia- nen, hebben wij te klu- gen? De meesten onzer zeker niet. Wij hebben ons natje en ons droogje (de één meer, de ander minder, maar goed en genieten des zomers zelfs van een prettige vacantie. De moge lijkheid daartoe scheppen wij onszelf, desnoods met veel en lang sparen. En dl komen niet allen aan een buitenlandse reis toe, al blijven ook velen in hun bloedeigen Nieuwediep, wij hebben het goed en plezie rig. Dat kunnen, en daarom gaat het hier, tal van kinde ren uit de grote steden nu niet direct zeggen. Zij ver toeven, wij kennen toch plaatsen als Amsterdam en Rotterdam, twee en vijftig van de twee vijftig weken tussen steenkolossen. De echte vacantiegenoegens aan zee of in de bossen kennen zij echter niet. Nu bestaat er een innige samen werking tussen het Huma nistisch Verbond en de Stichting „Humanitas" in zake deze belangrijke aan gelegenheid. Zij trachten voor een week of twee we ken gedurende de vacantie- maanden in Den Helder en omgeving pleegouders te vinden voor een aantal van die „bleekneusjes". Ach, beste vrienden, zullen wij er armer van worden als wij zo'n jongen of zo'n meisje een week of veertien dagen gastvrijheid bieden Ja natuurlijk, je moet maar ruimte hebben. Maar als die er is. dan zijn wellicht overige bezwaren over boord. Wie zo'n kind een korte wijle als logé wil heb ben (ge doet er goed werk mee), kan dit opgeven aan eén der volgende adressen- mevrouw C. A. Hamel- Dito, Soembastraat 36- mevr. N. Grobben—Van Steenwijk. Timorlaan 37; mevr. Roobol, Reigerstraat 51. daaraanvolgende^hebben^tfweTta^g^mjfen'^'k'6/1 <i<? week uurtjes doorgebracht in de Donkere Duinen' Da'erfaa"°ena»"' 'uk Gistermorgen om negen uur heeft zich een ontploffing voorgedaan in il« gaskachel van het Rode Kruis-gebouw- tje aan de Zeeweg te Huisduinen, waarin tijdelijk Fröbelonderwijs wordt gegeven. De onderwijzeres B. D. wil- de de kachel, die voor het eerst sinds jaren in gebruik zou worden genomen, aansteken, maar het gelukte haar niet. Een werkster slaagde er daarop «el in, maar toen had zich in de kachel een hoeveelheid gas verzameld die ontplofte. De ontploffing ging gepaard met een steekvlam, die via de uitlaat naar buiten schoot, juist in het gezichtje van het vijfjarige meisje T. P„ dat daar voor de opening met enkele kin- deren aan het spelen was. De politie verleende eerste hulp. waarna het kind per ambulance naar het gemeen- te-ziekenhuis „Parkzicht" werd over gebracht. Hoewel het meisje aan het gezichtje ernstige brandwonden oplieo, zijn zeer waarschijnlijk de ogen ge spaard gebleven. De andere kinderen kregen geen letsel. Wij vernamen nog, dat de insta!- leurs, die eergisteren de kachel voor het gebruik in orde moesten maken, hebben verzuimd de installatie eerst te proberen. Dit is vooral te betreuren, omdat in de loop der jaren is geble ken. dat de verwarming middels gas kachels met ernstige gevaren gepaard kan gaan, indien men niet op oordeel kundige wijze met deze apparaten weet te handelen. Op een kwaad moment hadden en kele matrozen zich genesteld ln de res tauratie van het station te Schagen. Daar zou niets op tegen zijn geweest, als zij maar niet als heer en meester hadden beschikt over de voorhanden zijnde flesjes limonade en chocomel en bovendien nog de kassa hadden ge* plunderd. Deze matrozen zullen zich voor een militair gerechtshof moeten verantwoorden, maar de Nieuwedieper Engel B. stond Maandag voor de po litierechter te Alkmaar terecht. Wel iswaar had hij in deze affaire geen ac tieve ról vervuld, maar wel had En gel zich een flesje chocomel goed la ten smaken en bovendien negen dub beltjes uit de kassa in de hand laten stoppen. Een en ander werd hem door een dronken varensgezel geoffreerd. Terzake heling werd h(j tot een boete van f 10.subs. 6 dagen veroordeeld. Mr. J. 't Hooft, de kantonrechter te Den Helder, heeft gistermiddag een flink aantal kleine zaakjes met de nodige soepelheid behandeld. Minder goed dan al die andere verdachten kwam de opkoper C. van T. er af. Men had hem gedagvaard, omdat hy in zijn register niet had aangetekend, dat hij van J. S. E. grondkabel had gekocht. De ambtenaar nam dit Van T. zeer kwalijk, te meer omdat de verdachte elders nog zal moeten verschijnen we gens heling. Hij eiste 100,— boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter maakte er evenwel 200,— of drie maandeh van. In de wekelijkse avondwjjding in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat/ die vanavond om acht uur weer wordt gehouden, verzorgt de heer J. H. Schendelaar het wijdingswoord. Het orgel wordt bespeeld door mevrouw A. Graaff-Kamp, die tevens enkele soli ten gehore brengt. In veroao" met de verjaardag van koningin JU" liana zal de avondwijding tatt Woens dag 30 April geen doorgang vinden. ADVERTENTIE BEHALVE BIJ DE K.L.M kunt U het beste met beide benen op de grond blijven het is nog altijd redelijk veilig op de grond Maarlaat het behalve veilig ook gezellig zijn in Uw wereldje maak er iets van, schep 'n vriendelijke zonnige sfeer in de woning waar U met Uw gezin het grootste deel van Uw leven moet doorbrengen. Met 10—12 rol G-B behang uit de prachtige collectie 1952 haalt U levensvreugde, decoratieve schoonheid en rust tegelijkertijd In huls voor zeer weinig ge'(i- Vraar vandaag nog bij de goede schilder'behanger naar de mo derne behangselcollectie 1952. (Advertentie, Wg.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2