Eisenhower wordt door Ridgway in Europa opgevolgd MarkClark naar Korea Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn weer in ons land terug Bestandsbesprekingen in Korea zijn voor onbepaalde tijd verdaagd Nog geen beslissing over de „Turk Geallieerd hoofdkwartier in Tokio laatste order uit gaf HU Enthousiast welkom op Schiphol Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Westen bereid ieder voorstel voor een onpartijdig onderzoek te overwegen Dinsdag 29 April 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN - 77a Jaarsans N°-1 398 mJMAN MAAKT BELANGRIJKE BENOEMINGEN BEKEND Gruenther blijft chef van Atlantische staf Adenauer stelt vorming Saarcommissie voor V N achten algehele overeenkomst mogelijk Het zoeken naar de 176 vermisten gestaakt Beroep in de zaak van Westerling behandeld Sowjet-ambassadeur deed aanval op vredesverdrag Harriman beschuldigt oliemaatschappijen Zij vragen te hoge prijzen Geen Britse minister voor Europese zaken Antwoord op Russische nota is gereed Commandante MARVA gaat de dienst verlaten prinsessen Drie oudste renden naar voren Elizabeth wordt 2 Juni 1953 gekroond Nieuwe hoop voor Benelux Senaatcommissie beknot Trumans hulpplan Mevrouw vindt het vast wel goed Ondertekening uiterlijk 20 Mei Nederland ten japan zullen ambassades vestigen Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Na enige weken van spanning en gissingen aangaande de opvolger van gene raal Eisenhower is thans de keuze van president Truman bekend geworden. Na de gistermiddag gehouden bijeenkomst van de Atlantische Raad is officieel medegedeeld, dat het commando over de geallieerde strijdkrachten in Europa zal worden opgedragen aan generaal Ridgway, thans opperbevelhebber van de strijdkrachten der A erenigde Naties in Korea. Tevens is generaal Mark Clark, thans opperbevelhebber van het Amerikaanse landleger, belast met het bevel over de verbonden strijdkrachten in Korea. Luitenant-generaal Gruenther zal op speciaal verzoek van Ridgway chef-staf van de NAVO-strijdkrachten bl«- ven. De nieuw-benoemde Europese opperbevelhebber is bij zijn ondergeschik ten zeer gezien. Hij is steeds een vriend voor de frontsoldaten geweest en staat bekend om zijn grote persoonlijke moed. Truman heeft aan Ridgway een per soonlijke boodschap gezonden, waarin hij hem zijn gevoelens van persoonlijke hoogachting overbrengt en hem het beste wenst bij de vervulling van zijn nieuwe functie. Ten aanzien van de benoeming van Mark Clark heeft de president nog medegedeeld, dat deze generaal in Korea de politiek van Ridg way zal voortzetten. Dat geldt ook voor het streven, om zo mogelijk tot een eervolle wapenstilstand te komen. Ridgway zal dezelfde bevoegdheden hebben als zijn voorganger. Zijn benoe ming is waarschijnlijk een gevolg van het feit. dat hij een ruime ervaring heeft van de strijd te velde. Gruenther, die overigens een ongeëvenaarde ken nis van de NAVO-organisatie en de GENERAAL MARK W. CLARK ....niet naar Rome.... Kanselier Adenauer heeft de Franse minister van buitenlandse zaken voor gesteld een commissie van twee (Frank rijk en Duitsland) in te stellen voor de Saarkwestie. Het is niet zijn bedoeling een commissie van drie (Frankrijk, Duitsland en het Saargebied) te vor men, zo verluidt te Bonn. daarmee verbonden problemen heeft, en ook in andere opzichten een grote bekwaamheid heeft, mist deze ervaring, waardoor hij minder geschikt werd ge acht voor de belangrijkste militaire functie van de Westerse wereld. De be noeming van Ridgway is allerwege met grote voldoening en instemming be groet. De nieuwe Europese opperbevelheb ber is in 1895 geboren te Fort Monroe (Virgn) en verliet in 1917 de militaire academie van West Point. Hij maakte tot 1939 deel uit van tal van missies naar het buitenland, werd in 1942 be velhebber van een divisie infanterie welke hij vormde tot een luchtlan dingsdivisie en viel hiermee in Juni 1943 Sicilië binnen. Zijn aandeel in de campagne in Italië leverde hem het Distinguished Service Cross op. Hij vocht voorts in Normandië, bij Eind hoven, in de Ardennen, bij Wesel en aan de Elbe en ontmoette tenslotte op 2 Mei 1945 de Russen aan de Oostzee. Naderhand nam zijn corps nog deel aan de intocht in Japan. Na de oorlog GENERAAL MATTHEW RIDGWAY .met aller instemming. AP verzoek van de noordelijken zijn de bestandsbesprekingen in Korea gisteren voor onbppaalde tijd ver daagd. Dit besluit is genomen op de eerste plenaire bijeenkomst sedert midden-Februarl. Aangenomen wordt, dat de Noordkoreaanse en Chinese af gevaardigden met hun regeringen overleg willen plegen. Brigade-generaal William Nuckols heeft r-eegcdeeld, dat het opperbevel van de N.V. van gevoelen is, dat een algehele oplossing van het probleem mogelijk is en daarom is vandaag zo'n oplossing voorgesteld. De drie voornaamste kwesties die een bestand nog in de weg staan, zijn: 1. De uitwisseling van gevangenen (de ver bondenen hebben na een onderzoek van twee weken onder burgerlijke en mili taire gevangenen de noordelijken mee gedeeld, dat 100.000 van de bijna 170.000 gevangenen niet gerepatrieerd willen worden). Hieronder bevinden zich 67.699 Noordkoreaanse en Chinese soldaten. Ramp van de Hobson De Amerikaanse marine heeft het zoeken naar de 176 vermiste zeelieden van de „Hobson", de torpedobootjager, die Zondagnacht op de Atlantische Oceaan in botsing is gekomen met het vliegdekschip „Wasp", opgegeven. het achtste Amerikaanse leger opvolg de. Op 11 April werd hij in de plaats van generaal MacArthur tot opperbe velhebber van de verbonden strijd krachten in Korea benoemd. Generaal Mark Clark heeft in de oor log het bevel gevoerd over in Europa strijdende Amerikaanse troepen en werd verleden jaar voorgedragen als had hij verschillende functies, voor en Amerikaans ambassadeur bij het Vati- aleer hij op Eerste Kerstdag in Korea de bij een auto-ongeluk omgekomen generaal Walker als bevelhebber van caan. Wegens het felle verzet van het Congres werd deze voordracht door Truman teruggenomen. Gedurende drie kwartier heeft de eerste kamer van de Amsterdamse Ar- rondissements-Rechtbank onder presi dium van mr B. de Gaay Fortman gis teren in raadkamer het beroep behan deld van de Officier van Justitie tegen de vrijlating van de voormalige kapi tein van het ex-K.N.I.L„ R. Westerling. Naar bekend wees de rechter-com- missaris, mr. J. Knottenbelt, onlangs een verzoek van het Openbaar Mini sterie tot gevangenneming van Wester ling van de hand. Wel besliste hij, dat een gerechtelijk voor-onderzoek tegen de ex-kapitein zal worden geopend. De raadkamer van de hoofdstedelijke rechtbank behandelde het beroep om te kunnen (beoordelen of .het verzoek van de Officier voor een bevel tot be waring al dan niet moet worden inge willigd. Vermoed wordt, dat de bekend making van de beslissing van de recht bank nog enkele dagen op zich zal la ten wachten. Westerling, zijn echtge note en zijn twee advocaten: Jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland uit Den Haag en mr A. G. Veldhuis uit Naar- den, waren tijdens de zitting in het Gebouw van Justitie aanwezig. Het algemeen hoofdkwartier van het opperbevel der geallieerde strijdkrach ten te Tokio heeft zijn laatste order uit gegeven, die als historisch document in de Japanse archieven zal worden be waard. In deze „algemene order no tien wordt aan de zes afdelingen, die voor heen het grootste gedeelte van het Ja panse openbare leven regelden, op dracht gegeven, zich bij het hoofdkwar tier van het commando in het Verre IETS WARMER Verwachting tot hedenavond In de ochtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking met nog slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Iets hogere temperaturen WOENSDAG: Zon op 5.12, onder 20.04. Maan op 912, onder 1.54. Oosten te voegen ten einde zich „met de kortst mogelijke vertraging" te ontbin den. De Sowjet-ambassadeur in Washing ton, Alexander Panjoesjkin, heeft in een verklaring het Japanse vredesverdrag en Japans—Amerikaanse veiligheids verdrag „de voorbereiding van een nieuwe oorlog in het verre oosten" ge noemd. Averell Harriman, de directeur van het Mutual Security Agency, heeft drie grote Amerikaanse oliemaatschap pijen, namelijk de Standard Oil of New Yersey, de Socony Vacuum Oil Co en de California-Texas Company, bescnul- digd van het vragen van te hoge prij zen voor olieleveranties aan Westeuro- pese landen. Volgens Harriman zouden deze maat schappijen de Amerikaanse regering in totaal 70 a 80 millioen dollar teveel in rekening hebben gebracht Harriman heeft bij het departement van jusitie een formele klacht uige- diend en er krachtig op aangedrongen, dat getracht zal worden het teveel be-r taalde terug te vorderen. Premier Churchill heeft in het Lager huis meegedeeld, dat hjj voorlopig niet van plan is een minister voor Europese zaken te benoemen. De Labour-afgevaardigde Walker zei, dat op de laatste bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg alle conservatieve afgevaardigden voor het instellen van zulk een ministerie had den gestemd. Churchill antwoordde: Er is verschil tussen het woord en de daad. Er zou dan nog een bureau bij moeten komen en er zijn er al zoveel op het ogenblik". De hereniging van Duitsland IN het ontwerp van het Westelijke ant- woord op de tweede Russische nota inzake Duitsland wordt gezegd, dat de drie Westelijke mogendheden ieder voorstel betreffende een onpartijdig on derzoek naar de omstandigheden voor het houden van verkiezingen in Duits land zullen overwegen. Zoals bekend verwierp de Sowj et- Unie in haar nota van 10 April het Westelijke voorstel om de commissie der V.N. in alle vier zones van Duits land een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden voor het hou den van vrije verkiezingen. De Russen stelden daarentegen voor, een dergelijk onderzoek te laten instellen door een commissie van de vier bezettende mo gendheden. Volgens genoemde bron vragen de Westelijke mogendheden nadere bijzon derheden over het Russische voorstel Zij verklaren echter ook, dat het ver leden de waardeloosheid van vier-mo- gendheden-besprekingen over de be trokken kwestie heeft aangetoond. Voorts wordt in het ontwerp-ant- woord gevraagd, welke status een rege ring voor geheel Duitsland vóór het sluiten van een vredesverdrag, naar de mening van de Russische regering, moet hebben. Er wordv echter de na druk op gelegd, dat eeh dergelijke re gering voor geheel Duitsland vrij moet zijn om tot regionale bondgenootschap pen toe te treden, die verenigbaar zijn met het lidmaatschap van de Verenigde Naties, aldus een zegsman te Londen, die ten slotte mededeelde, dat het ant woord, naar verwacht wordt, in de eerste week van Mei naar Moskou zal worden gezonden. De commandante van de Marine- vrouwenafdeling, mevrouw H. van Slooten, hoofdofficier MARVA der tweede klasse, heeft ontslag uit de dienst gevraagd. Vermoedelijk zal zij het korps op 1 Juli a.s. verlaten. Wie haar zal opvolgen is nog niet bekend. ANDER ZEER GROTE BELANGSTELLING kwam gistermiddag het K.L.M.- vliegtuig „Utrecht" met Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord uit het laaghangende wolkendek zakken om precies om half vier een perfecte landing op het vliegveld Schiphol te maken. Onder enorm gejuich verscheen Hare Majesteit als eerste in de deuropening. Het gejuich verstomde evenwel, toen de Amsterdamse politiekapel het Wilhelmus inzette. digden waren de ministers Van den Brink. Lieftinck, Wemmers en Beel, de Canadese ambassadeur Dupuy en de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ail- ly. Bij een kort onderhoud met de ver tegenwoordigers van pers, televisie en radio zei Koningin Juliana, dat haar de buitengewoon hartelijke ontvangst in UET koninklijk paar daalde vervolgens de trap af en plotseling renden tot een ieders verrassing de drie prin sessen Beatrix, Irene en Margriet uit de Icahal tussen de touwen door, waar mee een breed pad was afgezet, naar haar moeder en vader toe. Nog bij de trap staande sloot de Koningin haar drie dochtertjes achtereenvolgens in de armen, waarop ook Prins Bernhard haar alle drie met een kus begroette. De eerste, die de Koningin daarna op vaderlandse bodem de hand drukte, was minister-president dr W. Drees. Onder de andere vooraanstaande geno- Thans is officieel meegedeeld, dat koningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. Men zal waarschijnlijk reeds spoedig niet de voorbereidingen beginnen. Alleen het voor de plechtigheid gereed rua ken van de Westminister Abbey zal drie tot vier maanden vergen. De kos ten van de gebeurtenis zullen bijna een millioen pond sterling bedragen. Amerika en Canada bijzonder had ge troffen. Over de Nederlandse emigran ten in de nieuwe wereld zei de Konin gin, dat de veeboeren in Californië het uitstekend maken, en dat de emigran ten in Canada het in het begin niet ge makkelijk hebben, doch het over het algemeen wel redden, wanneer zij zich „door de eerste rijstebrijberg hebben heengegeten". Ten slotte namen Koningin Juliana en Prins Bernhard afscheid van de be manning van de „Utrecht" en vertrok ken tezamen met de prinsessen in een hofauto van het vliegveld. Wie verre reizen maakt kan veel vertellen. De prinsesjes luisteren aandachtig naar het relaas van de Koningin. toegestemd dat de burgerlijke gevange- De noordelijken hebben er al eerder in nen zelf beslissen waarheen zij willen gaan, maar zij staan er op, dat alle mili taire gevangenen worden teruggestuurd. 2. De benoeming van neutrale waar nemers bij een wapenstilstand (de noor delijken vinden dat de Souwet-Unie als zodanig in aanmerking komt. De geal lieerden zijn daar tegen). 3. De eis van de V.N. dat de aanleg van vliegvelden wordt beperkt gedu rende een wapenstilstand. De nieuwe Belgische nota inzake de Benelux, die vorige week aan de Ne derlandse regering werd overhandigd, stemt, zo vernemen wij 'van bevoegde zijde, tot voldoening. De teleurstelling, die het antwoord uit Brussel van II April had gewekt, is door de nieuwe nota weggenomen, ofschoon wèl mag worden verwacht, dat nog vele bespre kingen een nieuwe ministeriële con ferentie zullen moeten voorafgaan. Met vreugde is hier te lande kennis genomen, dat men het eerste Belgische antwoord niet zo moet uitleggen, rlat Belgie een spoedige verwezenlijking van de economische unie zou betwij felen. Van Belgische zijde is men over tuigd, dat een unificatie van de han delspolitiek der Benelux-landen tegen over het buitenland zo spoedig moge lijk dient te worden nagestreefd. Wel stelt Belgie, dat de interne eco nomische politiek van beide landen gelijktijdig zal dienen te worden ge coördineerd. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich uitgesproken voor besnoeiing van Trumans program voor hulp aan het buitenland met een milliard dollar. Het door Truman voorgestelde bedrag is 7,9 milliard dollar. Senator Tom Connally, de democra tische voorzitter van de commissie, zei dat de verlaging, die neerkomt op i2.66 procent, procentsgewijze zal worden verdeeld over alle posten van het wets ontwerp. Cotmally zei, dat hij het na de verlaging „een goed wetsontwerp" vond en dat het naar zijn mening door de senaat zou gorden aangenomen. Mevrouw is toch rijk genoeg, dacht hét vijftienjarige dienst meisje en ze nam het „leuke zil veren ringetje met het steentje" mee naar huis. Mevrouw zat echter in zak in as, toen zij ontdekte, dat het „leuke ringetje", een platina ring met briljant ter waarde van twee duizend gulden, verdwenen was. De recherche vond de ring terug in de ouderlijke woning van het meisje. „Ik dacht: Mevrouw vindt het vast wel goed" snikte ze. Om dat ze de waarde niet kende kreeg- ze geen. proces-verbaal maar een streng vermaan. De verdragen mei Duiisland Spoedige bijeenkomst van de Westelijke grote drie? De Westduitse regering eu de weste lijke geallieerden hopen dat de verdra gen, die een einde zullen maken aan de bezetting van West-Duitsland, uiterlijk 20 Mei ondertekend kunnen worden, zo heeft een hoge geallieerde functionaris gisteren te Bonu verklaard. De westelijke ministers van buiten landse zaken zouden voor de onderteke ning naar Bonn komen. Het verdrag be treffende het Europese leger zou op een andere dag te Parijs worden getekend, waarna alle verdragen gelijktijdig van kracht worden. Naar in gewoonlijk welingelichte Franse kringen wordt vernomen, zal vermoedelijk tegen midden Mei te Pa rijs een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk worden gehou den om de nog hangende kwesties tus sen de geallieerden en West-Duitsland, voortvloeiend uit de verdragen ter ver vanging van het bezettingsstatuut, te regelen. De Nederlandse en de Japanse rege ring zijn overeengekomen, dat hun wederzijdse vertegenwoordigingen met ingang van 28 April 1952 de status van ambassade zullen bezitten. Nederland zal te Tokio worden ver tegenwoordigd door de heer P. E. Tep- pema. In afwachting van de 'komst van een nog te benoemen Japanse am bassadeur zal de Japanse ambassade on der leiding staan van de heer Takezo Siiimoda als tijdelijk zaakgelastigde.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1