Wilhelm Pieck dreigt met vorming van Oostduits leger f Waaldijk bij Waardenburg verzaki r Amerikaanse staaltrusts beroep op Hof van doen een Appèl Geschenk voor zeventig Amsterdamse „gouden" paren Meibetoging in Tokio leidde tot straatgevechten Adenauer sprak met geallieerden Griekenland en Turkije moeten een unie sluiten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Als Bonn niet met het Westen breekt Ook Missouri voor Eisenhower Stakers hervatten het werk nog niet MILITAIRE INSPANNING Vrijdag 2 Mei 1952 77e Jaargang No. 11401 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna OM DUITSLANDS PLAATS IN EUROPA VERMISTE VLIEGTUIG IS VERONGELUKT Vijftig slachtoffers bij ramp in Brazilië PLENAIRE ZITTING TE PANMOENDjON Liever schoolreisje dan feest Ridgways hoofdkwartier met stenen bekogeld Vreemdelingen werden mishandeld Adenauer: Niets nieuws Vier kiesmannen voor Ike Een reisverbod naar de communistische landen Tegen loonsverhoging tijdens staatsbeheer Export van olie verboden Accoord over toekomst der oorlogsmisdadigers Bijdrage aan de EVG nog niet geregeld Ul&eAÜ-PA'UdV. Tulpen, worst en het bruidskoor uit Lohenqrin Hartelijke geste van onbekende NederlandseAmerikaan al tft. ïUcoIciai Ui YYlti trap op, trap Inkomen van Koningin en Prins wordt verhoogd Premier Piastiras verklaart: Directie: j BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol osten Weekabonnementen ƒ0 49 De „Pan American World Air-ways" jeeft medegedeeld, dat het wi*ak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Buenos Aires naar New York vermiste .Stratocruisei" nabij de stad Carolina jn Brazilië is gevonden. Men heeft geen tekenen waargenomen, dat iemand van de vijftig inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Volgens te Miami ontvangen berich ten is het toestel in tweeën gebroken en uitgebrand. Carolina ligt aan de rivier de Tocantino, ten Zuiden van Bleem en ten Westen van Recife. De „Startocruiser" had een beman ning van negen personen en 41 passa giers aan. boord, onder wie de Neder lander D. Radersma, onderdirecteur van het kantoor New York van de Borneo Sumatra Handelsmij. Het wrak ligt in een moeilijk bereikbaar gebied. Amerikaanse en Braziliaanse artsen zullen met valschermen op de plaats van het ongeluk worden neergelaten. Ook hefschroefvliegtuigen zullen wor den ingeschakeld. De Verenigde Naties hebben ingestemd met een communistisch voorstel van daag de bestandsonderhandelaars te Panmoendjon in plenaire zitting te laten bijeenko nen. Vier dagen geleden werden de voor naamste besprekingen geschorst, nadat de V.N. een „algemene oplossing" had den voorgesteld, waarvan de bijzonder heden geheim gehouden zijn. Volgens gezaghebbende kringen in Washington zou de oplossing de communisten het aanleggen van vliegvelden gedurende een bestand toestaan in ruil voor com munistische concessies op het punt van uitwisseling der gevangenen. ARGENTINIË ZOU ZIJN POLITIEKE GEVANGENEN MARTELEN Argentijnse politici, die zich in Mon tevideo in ballingschap bevinden, heb ben in een proteatschruvon aan de secr.- generaal der V.N., Trygve Lie, ver klaard. dat in Argentinië politieke ge vangenen worden gemarteld. Zij verzoe ken Lie, een commissie naar Argentinië te zenden om een onderzoek in te stel len naar het onderdrukken van politieke en burgerlijke rechten in dat land. Birma heeft de staat van oorlog met Japan beëindigd. Het is geen me de-ondertekenaar van het vredesver drag van San Francisco. De ver. plaatselijk Belang te Stroe (gemeente Barneveld) wilde de schoolkinderen een ver rassing aanbieden. Over het „hoe" waren de meningen ver deeld: de ene groep wilde de kin deren een extra groot jeest aan bieden, de andere 'n schoolreisje. Men besloot de kinderen te laten stemmen. De grote meerderheid bleek voor een schoolreisje te zijn. Enorme aantallen communistische arbeiders in Tokio hebben gisteren de eerste Mei gevierd met grootscheeps opgezette anU-Amerikaanse bet g g welke znn uitgelopen op relletjes en straatgevechten. Het hoofdkwartier van generaal Ridgrvay werd met stenen bekogeld, tientallen Amerikaanse sold t irburge" z^ LrhandeTd auto's vernield of beschadigd. De Japanse politie heeft de betogers met stokken en traangas uiteengedreven en velen Sear^" teerd. Naar verluidt is er een dode gevallen, een ambtenaar Wenseevaar werd getroffen* gewonden zijn er zeer velen, van wie zeventig in levensgevaar en gebruikte verder traangas. Na af- Op verschillende plaatsen in de Ja panse hoofdstad werden gisteren be togingen gehouden. Er werden anti- Amerikaanse leuzen geschreeuwd en op een massavergadering in een van de parken werd een resolutie aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat Ameri ka Japan in slavernij en vernedering houdt. De algemene raad van vakver enigingen. die in het gehele land be togingen had gelast, gaf een ve^kfr'"® Uit, waarin werd geprotesteerd tegen het vredesverdrag en tegen het bevei ligingsverdrag met Amerika. Gezeg werd, dat dit de Japanse hoop op vreae en onafhankelijkheid had vernietigd. Het vakverbond sprak zich uit teg herbewapening en voor een ware afhankelijkheid door verwijdering der Amerikaanse troepen. In de omgeving van het Amerikaan h-ofdkwartier begonnen de betoger «net stenen te smijten naar Amerik se militairen en naar de gebouwen Plaatse. Talloze ruiten werden inge komen en auto's vermeld De Arner kanen gingen niet tegen de oproerde menigte in, maar de Japanse P doeg de betogers met stokken loop van de gevechten was de straat be dekt met glasscherven en pamfletten (Zie verder elders in dit blad) Oost-Duitsland zal een gewapende verdedigingsmacht oprichten, wanneer de contractuele overeenkomsten van West-Duitsland met het Westen inderdaad tot stand komen, zo heeft Wilhelm Pieck, de president van de Sowjet-zóne, op een 1 Mei-betoging in de Russische sector van Berljjn medegedeeld. Deze nieuwe strijdkrachten zullen de politie behulpzaam zijn bij het bestrijden van „geheime agenten, saboteurs en scheurmakers" van de Westelijke mogendheden. Ook zul len zij dienen ter bescherming van het land en het herstelwerk en ter hand having van de vrede, aldus Pieck. Een millioen mensen hoorden zijn verklaring aan. In West-Duitsland is incn van mening, dat deze niets aan de bestaande situatie verandert. Na de rede van Pieck is er een défilé gehouden van de Oostduitse volkspoli- tie. Een divisie politie, gevolgd door een eenheid van tweeduizend vrouwe lijke leden der hulppolitie marcheerde voorbij het podium, waarop Pieck en de leden der Oostduitse regering had den plaatsgenomen. Zij voerden span doeken mee, waarop leuzen stonden als „Wij zijn paraat om iedere provocatie van de oorlogsstokers af te slaan" en „Onze wapenen dienen de zaak van vrede en vrijheid". De overeenkomst van Bonn met de Westelijke geallieerden, welke West- Duitsland zijn souvereiniteit zal her geven, zal gepaard gaan met zijn in schakeling in de Europese verdedigings gemeenschap. De Westduitse regering is voorstandster van het Amerikaanse recruteringssysteem en dus van vrij- willigerseenheden. Niettemin beweert de Oostduitse propaganda onophoude lijk dat eenden ander zal leiden tot in voering van* de dienstplicht. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat Pieck's verklaring niets nieuws inhield. „Zij hebben reeds een leger en sinds enige tijd zelfs een sterk leger. nl. de volkspolitie". „Piecks ver klaring houdt niet in het minst een dr iging in; er verandert eenvoudig niets". Missouri heeft vier republikeinse kiesmannen naar de nationale partij conventie afgevaardigd, die zich voor generaal Eisenhower zullen uitspreken. Tot nu toe hebben 274 republikeinse afgevaardigden zich voor generaal Ei senhower en evenveel voor zijn rivaal senator Taft uitgesproken. Een aantal afgevaardigden heeft zich nog niet uit gesproken. Op een candidaat der repu blikeinse partij voor de presidentsver kiezingen moeten op de nationale par tijconventie minstens 604 stemmen zijn uitgebracht. De Waaldijk onder de gemeente Waardenburg is niet ver van de spoor- en verkeersbrug over de Waal bij Zaltbommel over een lengte van ongeveer 30 meter verzakt als gevolg van het hoge water. Reeds enige dagen is de dijk voor het verkeer afgesloten. De verzakking moet geweten wor den aan de hoge waterstanden van de vorige maanden en het zware verkeer. Amerikaanse maatregelr Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een reisverbod naar alle landen onder communistisch bestuur is uitgevaar digd voor Amerikaanse burgers, tenzij een speciale vergunning wordt uitge reikt. HE Amerikaanse staalmaatschappijen Lebben het Hof van Appèl verzocht te L voorkomen, dat de Amerikaanse regering een loonsverhoging irtvoert, zo lang de vordering der industrie door de regering van kracht blijft. Het Hot van Appèl heeft dit verzoek echter met vijf tegen vier stemmen verworpen, eenzelfde stemmenverhouding als waarmee het Hof Woensdag de staalindustrie weer onder het beheer van de regering plaatste. productie van staal, dat de Ver. Staten zozeer nodig hebben, te waarborgen. De president voegde hieraan toe, dat het wellicht noodzakelijk zal zijn, dat het Congres een wetgevende maatregel treft. Nu ook 90.000 arbeiders in de olie industrie het werk hebben neergelegd, heeft de Amerikaanse regering de uit voer van olie en olieproducten naar alle landen behalve Canada verboden. De I/ORT voor deze uitspraak had de mi- nister van handel, Sawyer, verklaard, dat hij niet van plan was de arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk loonsverhoging te geven. Hij drong er bij de maatschappijen en de vakvereni ging op aan, nieuwe pogingen te doen om tot een vergelijk te komen. De vordering van de staalindustrie door de regering is door de uitspraak van het Hof van Appèl nog van kracht, zodat de arbeiders in deze industrie weer regeringsemployé's zijn, die niet wettig kunnen staken. Niettemin maken de 650.000 stakers nog geen aanstalten om het werk te hervatten. Zij wachten op instructies van hun vakvereniging. President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat hij zich zal neerleggen bij de uitspraak van het Hooggerechtshof over de wettigheid van zijn vordering van de staal industrie. Verontwaardigd ontkende hij, dat hij naar alleenheerschappij streefde. Hij zou echter alles wat in zijn vermo gen lag doen om de voortgang van de uitvoer van Californië, Oregon en Washington valt echter niet onder dit verbod. In sommige streken van de Ver. Staten zijn de benzinestations reeds uitverkocht. Aangenomen wordt, dat er in de Ver. Staten een benzine voorraad is, welke toereikend is voor 54 dagen. De industrie beschikt over on gekend grote olievoorraden. Volgens de vakbondleiders hebben de onderhandelingen over een regeling van het arbeidsgeschil een zeer gunstig ver loop. De arbeiders hebben hun eis voor een loonsverhoging verlaagd van 25 tot 22 dollarcents per uur. President Truman heeft Philip Mur- ray, voorzitter van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie, ver zocht de staking in de industrie af te gelasten. De Westduitse Bondskanselier dr Adenauer heeft Donderdag met dc drie Westerse hoge commissarissen in West-Duitsland gesproken over de toe nemende ontevredenheid in de West duitse volksvertegenwoordiging over uiteen Verwachting tot hedenavond. minder warm Over het algemeen wel"lg b®^ king en droog weer. Overwegend matige en in het uiterste No van het land vrij kraehtige N delijke wind. Iets lagere tempera turen. ZATERDAG: Zon op 5.07. onder 20 08. Maan op 12 50. onder 2.53. DE kalender gisteren de eerste Mei aanwees en de krachtige voorjaarszon een krachtige voorjaarszon een voorproefje gaf van de snel naderende zomer, reed door de Amsterdamse straten een onopvallende auto, die een afgezant van Sint Nicolaas" vervoerde. Zo kon men tenminste wel Amerikaan van Amsterdamse afkomst noemen, die fer gelegenheid van zijn eigen vijftigjarige bruiloft de gouden echtparen in de hoofestad w.ldbedenken en di heeft laten uitvoeren door de secretaris van de Nederlandse afdeling van de Jeugdvnendei-associatie, de heer D. J. Koopman. Met koffergramofoon was de gave van de onbe kende Amerikaan een uit komst. Zij hadden deze dag heel stilletjes willen laten voorbijgaan. Toen de v. as met tulpen te voorschijn kwam, gevolgd door een rokertje en een worst voor de oude baas „omdat een man niet snoept" en een grote doos chocolade voor 0^^ Zoals bekend wilde deze Amerikaah, die in de Govert Elinckstraat te Amsterdam is geboren, aanvankelijk zelf naar ons land komen >m zijn geschenken rond te brengen, maar zag hier- v-an af, toen zijn naam •en der dagbladen -nubliceerd. Een van ae eerste eent- ln werd paren, die van dit meeval lertje profiteerden, waren de oud-gangmaker Jan Slesker en zijn echtgenote in de Marnixstraat. Slesker. vooral bekend uit de pe riode van de duelr tussen Storm en Linart in het oude Amsterdamse stadion, toen hij voor Storm als gang maker fungeerde. Tegen woordig verkeert hij in nogal zorgelijke omstandig heden en v or deze oudjes (beiden bijna 80 jaar oud), moeder de vrouw, konden zij hun ontroering bijna niet baas. De tranen kwa men te voorschijn bij e muziek uit het bruidskoor uit „Lohengrin". ten ge hore gebracht op een kof- fergramofoon, die door de afgezant van de Amerikaan trap op trap af werd ge sjouwd. Het hoogtepunt van het bezoek aan het echtpaar Slesker en ook aan alle andere paren was wel de overhan liging van een bij zondere surprise, die voor de oudjes de meest wel kome gave was, ter waarde van 100. 76 WERDEN tien echtparen verblijd. Onder hen was een gouden paar, waarvan de vrouw al 21 jaar met een verlamm, ïg aan beide benen in bed ligt. Ook was er een bruidegom, ivoor- werker van beroep, die de onbekende gever wel dege lijk kent. Hij heeft name lijk in 1938 bij de Neder landse Amerikaan een dia mantbeitel gekocht, die hij nodig had voor het maken van biljartballen. Dat de dankbaarheid van alle echt paren groot was. behoeft nauwelijks te worden ver meld. Op vijf data in de maanö Mei zullen ruim zeventig gouden echtparen in Am sterdam een soortgelijk be zoek krijgen. Ruim zeven tig maal zal de koffergra- mofoon het br'iidskoor uit „Lohengrin" afdraaien en waarschijnlijk zrllen al deze paren dan stilletjes een traan wegpinken en denken aan vijftig jaar geleden toen de wereld aan hun voeten lag en zij een nieuw leven begonnen. de stand der onderhandelingen over de vervanging van het bezettingsstatuut. Overigens zijn „goede vorderingen" met de besprekingen gemaakt. Zo is onder meer overeenstemming bereikt over de toekomst van ongeveer zeshon derd Duitse oorlogsmisdadigers, die zich thans in Duitsland in geallieerde handen bevinden. Zij zullen ook na het van kracht worden der contractuele overeenkom sten, onder toezicht der geallieerden blijven. Zij zouden oorspronkelijk on der Duitse hoede komen, doch dit bleek onmogelijk. De oorlogsmisdadigers blijven tn Duitsland, doch een geallieerde „gou verneur" zal verantwqprdelijk voor hen zijn. Te Londen is indertijd besloten dat een gemengde Duits-geallieerde raad zal worden ingesteld, die tot taak zal krijgen de zaken dezer oorlogsmisdadi gers opnieuw in beschouwing te ne men. Dit besluit zal wel ten uitvoer worden gelegd. Het moeilijkste, nog niet opgeloste vraagstuk, —namelijk dat van de ver deling der Westduitse bijdrage in geld aan de Westeurooese verdediging in 'n bijdrage aan de E. V. G. en het uekos- tigen van een gedeelte der legerings- kosten voor geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland zal op een volgende bijeenkomst worden behandeld. Cr schijnt een geschil te zijn ontstaan tussen het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower en de Nederlands» legerleiding over het aandeel van ooi land in de aanstaande grote herfstma- noeuvres in Duitsland. Inderdaad is het een feit, dat Nederland met ongeveer één divisie minder dan oorspronkelijk gedacht naar Duitsland zal gaan. Het is ons niet bekend in hoeverre de Neder landse legerleiding hier het initiatief heeft genomen. Daarover zijn verschil lende berichten gepubliceerd. De leger, voorlichtingsdienst reageerde op deze publicaties mét de verklaring, dat de staf van generaal Eisenhower wegens materiaalschaarste nieuwe plannen had ontworpen, waarmee Nederland zich accoord had verklaard. Nu geloven wij niet, dat deze tegen stellingen louter en alleen haar oor zaak vinden in gebrek aan materiaal of in bezwaren tegen een bepaald soort wapen. (De Amerikaanse Sherman- tank schijnt namelijk niet aan de eisen te voldoen). Nederland ontving boven dien onlangs een aantal Thunderjet- straaljagers, terwijl artillerie geregeld wordt aangevoerd. Bij zijn afscheidsbezoek aan België heeft generaal Eisenhower dat land ge luk gewenst met zijn aahdeel in de Europese verdediging. Bel eien Neder land zijn de enige twee NATÜ-landan, die 24 maanden dienstplicht hebben. België heeft verzocht deze dienstplicht te mogen bekorten. Eisenhower's me ning is. dat de soldaat, niet alleen ter meerdere efficiëncv, maar ook voor eigen veiligheid, riet minder opleiding mag genieten. Het door de regering ge bezigde argument dat de Indonesië- veteranen genoegzaam geoefend zijn lijkt volmaakt juist. Helaas echter wordt dit argument verzwakt door voorgaande uitlatingen nopens deze militairen, toen bij gelegenheid van t'e vorige oefening in Duitsland van ho gerhand geklaagd werd over de weinige animo. Dit verwijt werd later herroe pen. Thans is er openbaarheid gegeven aan de zeer ernstige grieven tegen de wijze, waarop soldaten, voor herha lingsoefeningen te Oirschot onder de wapenen, behandeld znn. De barakken zouden vuil ziin, het eten ondeugdel'ik en slechts met moeite hebben de in structeurs zich van hun taak kunnen kwijten. De Minister heeft een onder zoek toegezegd. Men moet nu wel de indruk krijgen, dat Nederland, dat zelf uiteraard voor een enorm oorlogsbudget staat, niet steeds met de nodige efficiëncy werkt. De grief, dat Amerika niet ge noeg materiaal zendt, is zeker niet ge heel ongefundeerd. Anderzijds echter heeft de toenmalige Minister van Oor log, mr. Schokking, thans lid van de Raad van State, op een persconferen tie van circa twee jaar geleden, opge merkt, dat hij niet te veel wapens in eens kon ontvangen, daar hij niet ge noeg geschoold personeel had. Er is dus een zekere cirkelgang waarneem baar. De tegenstrijdigheden ziin hiermede echter nog niet uitgeput. In de /oor bereiding tot een defensie neemt de publieke opinie een zeer grote plaats in. Als meter van die publieke opinie dient mede de pers. Van Amerikaanse zijde is de ongelukkige opmerking ge plaatst, dat de militaire medewerkers van de Nederlandse bladen niet ter zake kundig zouden zijn. Er is hierop ten scherpste gereageerd: de meeste militaire medewerkers in ons land zijn officieren van de Generale Staf! He Europese defensie is te belangijk, dan dat zij door onderlinge ver schillen van inzicht in haar opbouw mag worden belemmerd. Trouwens wat doen competentiekwesties er toe, in dien het algemeen belang in het spel is. Het inzicht van generaals en zelfs van ministers is, vergeleken daarm»e, van volkomen ondergeschikte aard. Niettemin zijn er kwesties gerezen, die om een antwoord vragen. Wellieht zal het afscheidsbezoek, dat generaal Eisenhower in de tweede helft van deze maand aan ons land brengt, d* situatie verduidelijken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk I der rijksbegroting voor het dienstjaar 1952. Hierbij wordt voorgesteld het inko men van de Koningin te verhogen met f 500.000 en mitsdien te brengen op 1.500.000; het inkomen van Prins Bernhard te verhogen met f 100.000 en te brengen op 300.000 en de post on derhoud der koninklijke paleizen te verhogen met 250.000 en te brengen op 350.000. „Het Griekse en het Tnrkse volk zijn bet best van de volken van Europa ge schikt voor de strijd. Tien van onze divisies zijn dertig andere waard. In dien wij voldoende wapens hebben en ee.- verbond, of liever een unie slui ten, die de Dardanellen en de Aege- ische Zee beheerst, kunnen wij met goed gevolg het gemeenschappelijke gevaar van de wereld het hoofd bie den", aldus heeft de Griekse premier Flastiras, tegenover Turkse en andere buitenlandse journalisten verklaard. Een dergelijke unie. „zo gewenst door Ataturk en de grote Venizelos, kan bin nen twee maanden tot stand komen". De premier legde deze verklaring af ter gelegenheid van de besprekingen, welke thans tussen Griekenland en Turkije worden gevoerd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1