Rijks H.B.S. wacht op aanbesteding DE FILMS VAN DEZE WEEK Programma voor de Bevrijdingsdag Volgend jaar van Kerkgrachi naar Timorpark IN HET KORT Beiaard-bespelingen Dr L. A. Rademaker 80 jaar Het défilé op 5 Mei Concert Helders Mannen koor Opnieuw de zaak-Fonteyn DE WITTE: „Neptunus' dochter" De band, die het wint. ...EN HOLLAND IS DE BRUID... TIVOLI „Illusie van het geluk1' Tussen Haaks en Kuifje Aanbesteding Televisie Radio Stofzuigert Op bevrijdingsdag geen hockey Rust in Suezkanaalzóne is weergekeerd CR begint tekening te komen in de nieuwe Rijks H. B. S. Op papier al thans Wanneer de van vele kanten toegezegde medewerking inderdaad wordt verleend en alle betrokken in stanties de spoed betrachten, die in dit wel zeer urgente geval meer dan ooit noodzakelijk is, bestaait de mogelijk heid ,dat de cursus 19531954 in het nieuwe schoolgebouw aan de Timor- laan kan aanvangen De architect, prof. Wieger Bruin, maakt goede vorderingen met de be stektekeningen. Graag hadden wij een perspectieftekening, zoals wij onlangs van de ontworpen Ambachtsschool pu bliceerden, bij dit artikeltje opgeno men, maar zo'n tekening is van de nieuwe Rijks H. B. S. nog niet vervaar digd. Wel konden wij de beschikking krijgen over enkele plattegronden met een bijbehorende situatietekening. Deze Situatietekening, die een goede indruk geeft van de toekomstige ligging van het schoolgebouw op het terrein tussen Timorlaan en Celebesstraat, achter de reeds bestaande bebouwing van de Javastraat, drukken wij hierbij af. De pijl links op de tekening wijst naar het Noorden. Zo men ziet bestaat het hoofdgebouw uit een Zuidoostelijke en een Noordwestelijke vleugel, verbon den door een middenpartij. Het ge bouwtje aan de Noordzijde van het complex is de ruime rijwielstalling. Op de benedenverdieping van de Zuidoostelijke vleugel zijn „van links naar rechts" geprojecteerd het practi cum, een scheikundelokaal, twee kleine dienstvertrekken, een ruim natuur- kundelokaal en drie gewone leslokalen. Daarboven bevinden zich het biologie- lokaal en zeven gewone leslokalen. Het gymnastieklokaal, dat ook als toneelzaaltje en aula kan dienst doen, bevindt zich in de Noordwestelijke vleugel. Onder het toneel en de was- en kleedlokalen daarachter is de kelder voor de centrale verwarming met de kolenbergplaats geprojecteerd. Op de eerste verdieping ligt het tekenlokaal, met ramen op het Noordoosten. De middenpartij wordt gelijkvloers grotendeels ingenomen door de ruime en lichte betegelde hal, die zo nodig als foyer kan worden gebruikt. Daar boven bevinden zich o.m. de kamers voor de directeur en de docenten, die uitzien op het voorplein en het Timor park. De architect heeft zich voorgesteld, het gebouw op te trekken van zwart- geoliede baksteen met een witte om lijsting van de ramen. Voor de bekle ding van de lage kap wordt gedacht aan zink- of eternietplaten. Een even tuele uitbreiding in de toekomst is mogelijk aan de kant van de Celebes straat. De opzet van de nieuwe school, zo als deze uit de plattegronden en de toelichting blijkt, maakt een zeer prac- tische indruk. Uiteraard moest uit zui nigheidsoverwegingen de grootst mo gelijke soberheid worden betracht. De verwachting is gewettigd, dat het al zo dikwijls in dit verband uitgespro ken woordje „binnenkort" thans kan inhouden, dat de bouw van de nieuwe Rijks H.B.S. over enkele weken wordt aanbesteed. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. G. H. D. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890, en dr J. B. Proost, Zuidstraat 13, tele foon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van de Christelijke vereniging „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Celebesstraat Nagekomen predikbeurten: Ned.- herv. gemeent, Julianadorp 10.00 uur ds H. J. Trommel, Callantsoog 19.30 uur ds H. J. Trommel. De voor dit weekend aangekon digde lezingen in het Museum zijn uitgesteld tot de volgende week. Wijziging de predikbeurten van de Ned. Herv. gem., Palmstraat: 10 uur ds Van Noordennen, 19 uur de heer Wanders. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de Nationale Feestdag geeft de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito. een vieital concer ten op het carillon van het reddings monument. Van 8.00 tot 8.30 uur worden uitge voerd: Wilhelmus, Vlaggelied, Wij le ven vrij. Een liedje van de zee en Ferme jongens, stoere knapen. Van 12.00 tot 12.30 uur: Kent gij het land, Hollands Vlag, Wij willen Holland hou- en, Zeemans- en andere liederen. Van 16.00 tot 17.00 uur: Een lied van Ne derland .Marslied. Een scheepje, Varia en Mijn Nederland. Van 20.00 tot 20.30 uur: Preludium, Wilt heden nu treden, Merck toch hoe sterck, Bede voor het vaderland, Andante cantabile. Zee mans- en andere liederen, Wien Neer- lands Bloed. Op Vrijdag 9 Mei hoopt dr. L. A. Rademaker te Rijswijk, oud-hoofdre dacteur van „Het Vaderland" en één der oprichters van het Helden-der-zee fonds „Dorus Rijkers", zijn tachtigste verjaardag te gedenken. Het Dorus Rijkersfonds werd op 9 April 1923 opgericht als gevolg van een pennestrijd in „Het Vaderland" tussen dr. Rademaker en de toenmalige voor zitter van de reddersvereniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" te Den Helder, de heer W. F. la Lau. Dr. Rademaker is ook oud-hoofdbe stuurslid van de Vereniging voor fa cultatieve lijkverbranding. Zoals gemeld, wordt Maandagavond om half negen, in het kader van het officiële programma voor de Nationale Feestdag, met medewerking van vier muziekkorpsen door de leden van jeugd- en sportverenigingen gedefi leerd voor de burgemeester. De deel nemers hebben, voor zover nodig, na dere mededelingen van de besturen ontvangen. In afwijking van anders luidende berichten maken wij de le den van „Turnlust" er op attent, dat zij Maandagavond om kwart over zes bij de gymnastieklokaal in de Molen straat worden verwacht, en dat de groep van „OKK" om half zeven bij het clublokaal in de Wezenstraat wordt geformeerd. Het Koninklijk Helders Mannenkoor geeft onder leiding van de heer H. J. Arisz op Donderdagavond 15 Mei een concert in Casino. Als soliste treedt op de sopraan Annie Schoen, die enkele arias uit opera's en oratoria zal uit voeren .alsmede Léhar's „Vilja-lied" en de bekende wals „II Bacio" (de „Kuss- walzer") van Arditi. Voor het koor staan o.m. „Die Rose stand im Tau" van Robert Schumann, ,.'t Geuzenven del op de thuismars" van Roeske, „Die Allmacht" (met sopraan-solo) van Liszt en „Zegepraal" van Brandts Buys op het programma. De bekende zaak tegen de 52-jarige ex-sergeant konstabel van de Konink lijke Marine A. H. F. Fonteyn zal op nieuw worden behandeld en wel op Vrijdag 9 Mei, des middags om 2 uur door het Haagse Gerechtshof. 14.00 19.30 "0.30 Crvnrtmiddag op HRC-teiTein en bijbehorend tegelveld Gespeeld worden: jeugdvoetbal, handbal, korfbal, basketball cn voileybal. T,,ijanapark door Stedelijk Muziekcorps. Uitee. voercï worden: Wilhelmus, Feestmars (Van der Glas) Nabucco- nuverture Verdi)Winterstürmen (wals van Fucik) School. e„ volksUederen-potpourri, The M.ddy (mars van Alford). La füle du regiment CDonizetti), Défileermars Hazebroek). Tijdens het concert Tordt de feestverlichting ontstoken. Défilé voor het raadhuis, af te nemen door de burgemeester 10 00 verzamelen in de Ooievaarstraat. Route: Ooievaarstraat »straat Ruyghweg. Overweg. Brakkeveldweg, Violenstraat', Lijs u DAvanetraat. Tuinstraat, Asterplein, Act„. Goudsbloemstraat Rozenstraat, Tuinstraat Asterplein, Aster- S^t BrTkkevedweg, Dahliastraat, Lupinestraat. Sportlaan, Prof Zeemanshart, Prof. Blokstraat, Balistraat, Ceramstraa?,' Billitonstraat, Celebesstraat, Javastraat Soembastraat De ia Rey. straat Van Galenstraat, Kerkgracht, RAADHUIS, Singel, Jacob van Heemskerckstraat, A. IJ Kuiperstraat. Theodorus Rijkers, straat Helden der Zeeplein. Kanaalweg. Muzikale medewer king wordt verleend door: Helders Fanfarecorps, R K. Harmonie kapel Winnubst, muziekcorps Leger des Heils en Postfanfare Den Helder. 2115 Volksdansen en zang op de Kanaalweg, verzorgd door de sectie Jeugd van de Helderse Gemeenschap. Programma: Zang en volks dansen, zwaarddans, zang, volksdansen, zwaarddans. ?9 fio Ontsteking van een kampvuur op de Kanaalweg. Uitvoering van fakkeldans, verder eventueel declamatie en slotwoord. Esttier Williams, de bekende bad- costuum-ster, verschijnt Zondag- en Maandagavond op het doek in de Witte-bioscoop. Zij is ditmaal de direc trice van de Neptunus' badcostuum- fabriek, een baantje, dat haar vanzelf sprekend wonderwel ligt. Wat wij thans neerschrijven, is niet zo ingewikkeld als het wel lijkt, Eve Barrett (Esther Williams) heeft een zuster, die Betty (Betty Barrett) heet. Deze laatste leert José O'Rourke (Ricardo Montalban) kennen, die de aanvoerder is van een beroemd polo-team. Althansdat meent zij, want zij heeft eigenlijk al leen maar diens masseur Jack (Red Skelton) ontmoet. Er komen tenslotte twee José's in het spel, want Eve wordt ook op José verliefd, en dan natuur lijk op de „echte". Verwikkelingen en nog eens verwikkelingen zijn van deze misverstanden het gevolg. Alles komt natuurlijk goed, daar staat de roodhari ge Skelton u borg voor. Moet u zien, (Advertentie, Ing. Med.) Waarschijnlijk kent U deze dicht regels wel en inderdaad ziet Holland er momenteel zo fleurig uit dat men graag in een bloeiende boomgaard zou gaan wonen. Hol landers houden er echter reke ning mee dat het grootste deel van het jaar in huis moet worden doorgebracht zorg er daarom voor dat U gezellige zonnige be hangsels op de wand heeft. De G-B behangselcollectie 1952 maakt U het uitkiezen heel gemak kelijk kijkt U maar eens bij elke goede schilder/behanger. (Advertentie, üig. Med., FEEST Wandaag herdenken wij de doden, u en Gradus. Woensdag was het een heel andere dag, Koninginnedag. Verschillende trouwe lezers noopten uw stukjesschrijver er toe „oude koeien uit de sloot te halen". Ge begrijpt het Wel, er waren diverse op- en aanmerkingen aan gaande die goede, laatste Aprildag. Neemt Gradus eerst zijn „Oranjegezinde lezer", die schrijft: „Ik heb mij verwonderd over het feit, dat bij het gebouw van de Twentsche Bank en bij het Belastingkantoor (nota- bene een Rijksgebouw) kale vlaggenstokken stonden. Wanneer er niet wordt ge vlagd, wanneer onze konin gin verjaart, dan heeft die stok ook geen nut. Schrijver weet wel dat het personeel vrijaf was, maar zou er niet één zijn geweest, die de vlag had kunnen laten wap peren?" Mag Gradus hier buiten blijven, geachte briefschrij ver? Hij vertelt slechts uw mening, onthoudt zich van critiek. Het zou hem name lijk te ver voeren, op alle grieven van de laatste dagen in te gaan. Mijnheer „Lacher" bijvoorbeeld, heeft zich tijdens de Ronde van Den Helder afgevraagd, of deze wedstrijd was uitge schreven voor wielrenners of motorpolitie. Een andere stadgenoot, Optimist ge heten, vond het jeugdappèl buitengewoon slecht georga niseerd; meneer P. had ont dekt, dat enkele lampjes van de feestverlichting niet brandden; mevrouw J. had wel eens willen weten hoe men de voetbalwedstrijden van HCSC in verband wilde brengen met de Koninginne dagviering. En dat waren nog slechts enkele grieven, waarde Gradianen. „Rasechte Nieuwedieper" Was zeer ontstemd over het gedrag van de mensen tij dens de taptoe op Dinsdag, avond: Voor een rasechte Nieuwedieper is een echte, ouderwetse taptoe één van de hoogtepunten van zijn zijn leven. Voor velen al thans, want er zijn ook ge noeg mensen die onder het spelen van de taptoe menen, dat zij hun vrienden moeten vertellen hoe mooi of slecht de laatste film wel was. En dat is nog tot daar aan toe. Dat ze onder de tonen van ons Wilhelmus evenwel nog moeten vertellen hoe „Doris Day" was, vind ik uitgespro ken een schandaal. Kan de politie daar nu niets aan doen? Laat men bij derge lijke gelegenheden toch ook de borden plaatsen, die in het Julianapark worden ge bruikt. Misschien helpt dat". En zo is het nu maar, meent Gradus (diep onder de indruk). Enfin, vandaag herdenken we de doden. Er is een programma voor ge organiseerd, door mensen. Laten wij het vandaag beter doen. Zo goed, dat Gradus Woensdag geen „ergernis sen" te behandelen krijgt. De doden verdienen het. SUCCES [)e Helderse mandoline- vereniging „Tremolando" heeft verleden week te Hoorn deelgenomen aan een nationaal concours. In de tweede afdeling werd een tweede prijs in de wacht ge sleept. Een fraai succes, meent Gradus, die weet, dat voor een tweede prijs 225 •punten nodig zijn. Voor een eerste prijs staan 260 punten. Tremolando is zelf uiterst tevreden met het eervolle resultaat, want promotie naar de eerste afdeling ihet gevolg van een eerste prijs) zou momenteel nog een te grote stap zijn geweest. Nee, de dirigent, de heer J. Ge luk, doet het liever wat kal mer aan. „Niet te vlug op het paard", is zijn mening. Verstandig, vindt Gradus. SCHORT It/len roept Gradus' mede werking in. En hij wil voor dit geval gaarne een uitzondering maken, hoewel het een verloren voorwer- pen-kwestie betreft. Een katholieke wijkverpleegster heeft, terwijl zij haar dage- lijke bezoeken aan haar patiënten bracht, op de Ruyghweg haar witte werk- schort verloren. Zij is daar door natuurlijk gedupeerd, en Gradus vindt, dat wij haar een plezier moeten doen. Dat kan, wanneer het schort bij Gradus wordt af geleverd. Hij zal dan voor doorzending zorgen. PROTEST T~)e spelregel- en protest- commissie heeft het pro test van Helder (AFCHel der 21) afgewezen. Men kwam tot deze conclusie, omdat scheidsrechter Hes- sink in zijn beslissing bleef volharden. Men weet hoe het destijds is gegaan, men herinnert zich nog wel de „trillingen van 't zijnet" en zo. De arbiter hield vol, dat hij de bal 't doelvlak had zien passeren. En de commissie besloot daarop tot afwijzing van het protest. Kijk, Hel der zal er zich niet bar druk meer over hebben gemaakt, want het eerste elftal bleef tweede klasser, maar be vrediging heeft de protest geschiedenis niet geschon ken. ONBEKEND Qnbekend maakt onbemind. Dit gezegde wil Gradus nog eens nader met u al len bespreken. Het gaat hier weer over de mensen, die het vertikken, hun naam en adres te plaatsen onder de brieven voor deze goede, oude rubriek. Tot nu toe heeft Gradus nu en dan een uitzondering gemaakt voor niet-ondertekende geschrif ten, maar dat is van dit ogenblik af radicaal afgelo pen. Gradus past er langer voor, het verscholen mop peren en kankeren van on tevreden mensen (die maar liever onbekend blijven) op te nemen. Elke beschouwen de brief, die getuigt van op rechtheid. komt natuurlijk in aanmerking voor de 53ste graad, maar dan moeten naam en adres van de afzen der bij Gradus bekend zijn. Zo zit dat, voor goed! VLAGGEN Als een soort rectificatie het volgende. In zijn cur sieve stukje heeft Gradus een „Oranjegezinde lezer" aan het woord gelaten. De betreffende meneer heeft blijkbaar half met zijn neus gekeken, want na informatie bleek, dat bij de Twentsche Bank de vlag wel heeft ge wapperd. Bij het Belasting gebouw bleef de driekleur wel achterwege, tengevolge van een misverstand. Uiter aard behoefde men Gradus geen tékst en uitleg te ge ven, maar men heeft het wel gedaan. correct en vriendelijk. Op de Twent sche Bank voegde men er aan toe: „Stuur die meneer maar naar ons". En hier mede heeft Gradus zijn rectificerende plicht gedaan. PRIKKEL l\flevr. De B. heeft schade geleden aan haar mantel, toen zij over de Singel wan delde. Zij bleef aan prik keldraad haken, en vraagt zich nu af, wat dat prikkel draad daar moest en wat Gradus er wel van denkt. Deze Jaatste begrijpt niet, mevrouw, waarom u zich niet heeft gewend tot de be woners van het huis, waar vóór het draad was beves tigd. Zij kunnen u wellicht beter inlichten dan deze Gradus. Had u het misschien anders gedacht? hoe hij uiteindelijk het polo-team van José naar de overwinning voert! En dit was dan iets over „Neptunus* dochter", die in de Witte draait. Het is een bijzonder gezellige geschiedenis, waarmee men zich anderhalf uur lang ten volle amuseert. In het Tivoli-Theater wordt Zondag en Maandagavond een bijzonder boeiend liefdesdrama vertoond. „Illusie van het geluk" geheten. Een arme jongeman wordt door zijn oom aan een baantje geholpen, hij leert een meisje uit de fabriek kennen, wordt verliefd op haar Wanneer zij een kind verwacht, heeft hij inmiddels de bekoorlijke An- gela Vickers. een schatrijk meisje, ont moet. Het drama ontwikkelt zich ten slotte zo, dat hij besluit het eerste meisje te vermoorden, teneinde vrij spel te krijgen. Op het Reigermeer komt George (Montgomery Clift) evenwel tot inkeer. Hij zal haar nooit kunnen doden. Maar door een noodlottige be weging van het meisje (Shelley Win ters) slaat de boot om. Zij verdrinkt, en George wordt van moord beschul digd en krijgt de electrische stoel. Aanvankelijk is dit drama wat aar zelend in opbouw. In het tweede ge deelte evenwel wordt de film beklem mend .In de rechtzaal krijgt de ge schiedenis zijn hoogtepunt. Een uitste kende film. waarin vooral door Mont gomery Clift sterk spel wordt ge leverd. '6 Gistermiddag keerde Hr Ms „Mar- nix" in Nieuwediep terug, terwijl voorts arriveerde Hr Ms „L. 9608". Hr Ms „Y 861" kwam van de Werf en Hr Ms „Walcheren van het bassin weer in de haven. Verder deed de Nederlandse coas ter „Start" Den Helder aan, onderweg van Amsterdam naar Hamburg. Het is morgen hoog water oim 2.45 en 14.45 uur, en laag water om 8.15 en 21.30 uur. Maandag is het hoog water om 4.00 en 16.00 uur en laag water om 9.40 en 22.45 uur. Namens de Woningbouwvereniging „Anna Paulowna" zal architect A. Kersbergen uit Breezand op Maandag 19 Mei om twee uur in het raadhuis te Anna Paulowna aanbesteden het bou wen van achttien Woningwet-wo ningen, gelegen aan de Smidsweg. (Advertentie. In®. Med.) De sportmiddag van de Helderse Sportraad op de bevrijdingsdag zal het zonder hockey moeten stellen. Mede in verband met een onderling tournooi van Hermes" is het niet gelukt, voor de Adelborsten Hockeyvereniging een tegenstander te vinden. In plaats van zes zullen nu dus vijf balsporten wor den gedemonstreerd. Voorts werd ons medegedeeld, dat een eventueel batig saldo van deze sportdag ten goede zal komen aan het N.O.C., voor de uitzending van athle- ten naar de Olympische Spelen? De toe gangsprijs bedraagt vijf en twintig ct.; voor kinderen een dubbeltje. „RARE FAMILIE" IN CANTINE Door het toneelgezelschap „De Schouwspelers" wordt op Woensdag- en Donderdagavond 7 en 8 Mei in de Ma- rinecantine opgevoerd de klucht „Een 2»are,familie". De regie heeft Bram Boulee. De Postfanfare heeft op Koninginnedag een uitstekend debuut gemaakt. Gradus' lijfkieker heeft het gezelschap ook erg bewonderd en dan vooral de heren Visser en Van Vliet, die de sousaphoons bespeelden. De instrumenten zijn inderdaad in grootte verschillend. De kleine ts de es-bas, de grote de bes-bas. Je moet het maar weten. De laatste twee maanden zijn in de zone van het Suezkanaal geen geweld eden meer voorgevallen. Een Britse militaire woordvoerder noemde de toe stand Vrijdag „zeer bevredigend". Langzamerhand wordt de toestand weer normaal en ook Egyptische arbeiders Keren langzamerhand naar hun werk terug. De Britse soldaten zijn weer in staat hun normale oefeningen te houden. ALKMAAR, 2 Mei 1952. Kaasmarkt. 11 stapels fabriekskaas 2.03 per kg: ïL tP boerenkaas 2.05; totaal 27.000 kg. Handel goed.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2