De Bevrijdingsdag zinvol gevierd Minister ziet noodzaak van snelle verbetering r Weer zweefden voedselpakketten boven Nederland Voorlopig geen conferentie van de vier Hoge Commissarissen Bradley acht 1954 gevaarlijk jaar Opstand in Canadese gevangenis richt 300.000 gulden schade aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vader benam ziek zoontje het leven Dr Drees sprak op hei Binnenhof Nieuwe revolte in Bolivia? Egypte zou Engels voorstel afwijzen VOORSTEL Dinsdag 6 Mei 1952 77e Jaargang No- 11404 Dagblad voor Den HelderKoegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Monarchisten demonstreerden in Naoels Hij wilde het kind uit zijn lijden verlossen Canadese gevallenen plechtig herdacht De oeververbinding voor het Noordzeekanaal Bewindsman ontving Noordhollandse delegatie Originele vlieg-radiowedstrijd Mooie prijzen Spoedig antwoord op Sovjet-nota Nieuw voorstel van Adenauer Baby van tien dagen in doos op straat Plan-Kaars Sijpesteyn kwam ter sprake Vijand dan in staat tot critieke schade Protest tegen de voeding MrBesarnaar Nederland voor zaak-Westerling Directie: J. B IJLS MA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 - -•s *4. -5 .- Aan het politiebureau te Eindhoven heeft zich de 33-jarige T. uit het stads deel Tongeire gemeld met de mede deling, dat hij zijn twee en een half jarig zoontje van het leven had be roofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. Geble ken Is, dat T. het kind een dodelijke dosis van een slaapmiddel heeft toe gediend. Het stoffelijk overschot van het kind is voor ae gerechtelijke sectie in _ag genomen. J. is opgesloten. Hy zal voor de officier van justitie wor den geleid. Hij verklaarde gehandeld te hebben met het oogmerk het kind uit zijn lijden te verlossen. Radio Moskou heeft de uitgifte door de regering van de Sowjetunie aangekondigd van een nieuwe natio nale lening van 30 milliard roebel met een looptijd van 20 jaren. Leden van de monarchistische nationale partij hielden in Napels een massa-demonstratie. De demon stranten, die het portret van ex- koning Vmberto met zich mee droegen, op weg naar het Politeama theater. v J5EGUNSTIGD door vrij goed weer heeft ons volk gisteren de dag herdacht, waarop vóór zeven jaar dank zij taai verzet, eendrachtig standhouden ook onder de scherpste druk van de bezetter en de onmisbare steun van machtige bondgenoten, het vijandelijke juk kon worden afgeworpen en de blijde roep „Nederland is weer vrij" de uiteindelijke verlossing uit knellende banden ac centueerde. Op het Binnenhof in Den Haag werd door de lekespelgroep van de VCJC Maurits Dekkers bevrijdingsspel „Leidens ontzet" opgevoerd. Vóór de opvoering hield de minister-president dr W. Drees een rede, waarbij hij aan sloot op de betekenis van de vrijheidsstrijd van de inwoners van de stad Leiden tijdens de tachtigjarige oorlog. In Bergen op Zoom werd 's morgens op de Canadese begraafplaats een herdenking gehouden van de op Nederlands grond gebied gevallen Canadese militairen. ren. Wij zullen alle krachten moeten inspannen en wij zullen ook de mense lijke en maatschappelijke verhoudingen binnen ons volk moeten verbeteren. De rede van de minister-president en het spel werden door de televisie-stich ting uitgezonden. Bij Bergen op Zoom 7EVEN jaar na de oorlog hebben de vrije volken zich opnieuw verenigd om stand te houden tegen de duistere machten, die onze beschaving bedrei- TN zijn „bevrijdings"rede zei dr Drees, dat men voor een bevrijdingsspel geen beter onderwerp had kunnen ne men, dan juist het ontzet van Leiden, waarvan wij door de barre jaren der bezetting beter dan ooit de betekenis hebben leren begrijpen. Wij zullen be ter kunnen voelen, wat er in Willem de Zwijger is omgegaan, die zich af vroeg of de wind zou keren en het wa ter zou opstuwen. Zo zal het ook onze Koningin en onze regering te Londen zijn vergaan, toen zij zagen dat onze bevolking in de' hongerwinter aan de laatste levensmiddelen toe was. De Leidse burgerij koos na de ontzetting als beloning de vestiging van een uni versiteit, een grote geestelijke en cul turele waarde. Van die universiteit is een grote roem uitgegaan. Moge ook in ons land de cultuur sterker en het besef der geestelijke waarden groter worden. Voorts spoorde dr Drees ons volk aan tot vaste wil om de grote dingen te ver werkelijken, waarvoor wij gestreden hebben en een bezinning op de hoge waarden, die we verkregen. Wij heb ben een grote taak ten aanzien van de internationale samenwerking en de be tere verstandhouding tussen de volke- De minister van Verkeer en Waterstaat is ten volle overtuigd van de dringen de wenselijkheid van een betere oeververbinding voor het Noordzeekanaal. Zijn departement wijdt de volle aandacht aan het probleem en is bereid suggesties voor een verbetering van de bestaande toestand, zoals ir J. C. Kaars Sijpesteyn president-commissaris van de Linoleumfabrieken te Krommenie, onlangs heeft gedaan, snel en nauwkeurig te onderzoeken. Deze mededelingen deed de heer Wemmers, toen hij dezer dagen de heren W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, A. Vis, voorzitter van de Kamer van Koophndel en Fabrieken voor Zaanland en D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier in audiëntie ontving. gen. Opnieuw zien wij de zelfde geest van vriendschap, samenwerking en on derling geloof, aldus een boodschap van de chef van de Canadese generale staf, die gistermorgen tijdens de herden kingsplechtigheid ter nagedachtenis van de Canadese gevallenen werd voor gelezen. De plechtigheid werd o.a. bij gewoond door de ambassadeurs van Canada, Frankrijk, Zuid-Afrika. India en Engeland, vice-admiraal N. Rost van Tonningen namens Koningin en Prins, de minister van Oorlog, ir C. Staf, de voorzitter van de Eerste Kamer en voorts ook door de ambassadeurs en gezanten van Luxemburg, Griekenland, Portugal, Turkije. Joegoslavië, Italië, Polen en andere staten. Ir C. 'Staf zeide in een rede, dat hij namens de Canadese ambassadeur de jongens en de meisjes, die de graven yan de Canadese militairen onderhou den moest danken. „Jullie hebben mee gedaan aan de internationale samen werking. Voor deze daad van piëteit aan de doden van onze bondgenoot Ca nada zijn al die Canadese ouders, echt genoten, broers en zusters, jullie dank baar". DOVEN Hilversum, De- venter, Goes, Assen, kortom in elk der provin cies een stad of dorp, zweefde gisteravond een verlichte parachute met een vrijheidswimpel en een voedselpakket. Deze elf parachutes waren door vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool uit geworpen in het kader van een bijzonder origi nele radio-vliegwedstrijd ter herinnering aan voed- sel-droppings van 1945. Deze parachutes moesten door feestvierders, die „met de beide benen op de grond" stonden, wor den gevonden. Door middel van de radio waren de luiste raars in de loop van de dag van de gang van za ken op de hoogte gehou den. De vinder diende de parachute zo snel moge lijk naar een daarop aan gegeven adres te gaan, waar een reporter aan wezig zou zijn om hem of haar naar zijn bevindin gen te vragen en de prij zen uit te reiken. Wim pel en voedselpakket mochten worden behou den. De prijs voor elk der vinders bestond uit biljetten voor een rond vlucht per KLM voor twee personen en een be wijs voor een vlucht in een tweezitter zweef, vliegtuig bij Arnhem, aangeboden door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. In elk der drie vlieg tuigen vloog een verslag gever mee. Dit waren Jan de Visser, Guus Weitzel en Wim Janssen. In de studio te Hilversum had Jan Boots de leiding. De radio-vliegwedstrijd werd uitgezonden in het natio nale programma. WEG... HORLOGE ATER op de avond werden de verschillen de ervaringen van dege nen die getracht hadden een parachute te bemach tigen bekend. In Gronin. gen zwom een adspirant- vinder door een kanaal om de parachute te be reiken. De boven Harder wijk uitgeworpen para chute werd gevonden onder Hierden, die boven Deventer kwam terecht onder Raalte. De para chute, die boven het vliegveld van Venlo werd afgeworpen was twee minuten daarna al in het bezit van de vin der. Wim Ruth, een der medewerkers aan dit programma, verloor bo ven Goes bij het uitwer pen van de parachute zijn horloge....... Ook de bevolking van Staphorst meende gister avond, dat boven het dorp een parachute om laag kwam. Doch spoedig ontdekten zij hun vergis sing. Het was n.l. de ge heel herstelde luchtbal lon „Henri Dunant" van het echtpaar Boesman, dat ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten in Zuilen (Utrecht) was op. gestegen en in het maan. licht een vlotte landing maakte. Kort na de start dreef de ballon over het paleis Soestdijk. Enthou siast liepen de prinsesjes naar buiten en zwaaiden naar de luchtreizigers, die kaarten met groeten uit wierpen. rr Parijs is gisteren in diplomatieke kringen verklaard, dat verwacht wordt, dat de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland binnen tien dagen zullen ant woorden op de laatste Sowjetnota over Duitsland. Voorspeld wordt, dat het Westelijke antwoord een „neutrale commissie zou voorstellen, om, moge lijk met deelneming van de vier bezet tende mogendheden, de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duits land te onderzoeken. Als deze commis sie enig succes zou behalen, zouden mo gelijk viermogendheden besprekingen over het algemene Duitse vraagstuk kunnen volgen. Het is onwaarschijnlijk, dat een Dy- eenkomst van de vier geallieerde Hg Commissarissen in Duitsland zal w - den voorgesteld, al leek het Maa g, dat men van Amerikaanse zijde m een dergelijke suggestie wilde kom Frans-Engelse reacties daarop waren in het algemeen n.l. ongunstig. D p matieke waarnemers menen, dat middellijke viermogendhedenbesprekin- gen, zonder grondige voorbereidingem voorbarig zouden zijn en slechts zou<ien leiden tot uitstel van de optekening der overeenkomsten met j_ Voorts zou een vruchteloos vierm g hedenconferentie mogelijk le een versterking van de mternation spanning, aldus deze waarnemers. Voorstel van Bonn Bondskanselier dr Adenauer he geallieerden voorgesteld u't.het van verdragen ter beëindiging UAesAJkMdbt WISSELEND BEWOLKT Verwachting tot Dinsdagavon Wisselend bewolkt met voorname lijk in de namiddag enkele bwen en een kans op onwaer. Meest ma tige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur bezetting, dat deze maand door de Wes telijke minister van buitenlandse za ken zou worden getekend, de punten waarover meningsverschil bestaat, te verwijderen, aldus een gewoonlijk be trouwbare bron in Bonn. Hierdoor zou vermeden worden, dat het schema voor het bezoek van minister Acheson aan Europa in de war zou komen door mo gelijk te maken, dat het tekenen der voornaamste punten van de verdragen kan doorgaan. Naar verluidt zijn geallieerde func tionarissen Adenauers voorstel niet gunstig gezind. Zij vrezen, dat het hem de kans zal geven het tekenen van de voor hem minder aantrekkelijke pun ten voor onbepaalde tijd uit te stellen, Volgens de Chileense politie is een eenheid van ongeveer 190 man van het Boliviaanse ieger in opstand gekomen. Twee officieren zouden zijn gedood. De Chileense autoriteiten hebben sluiting van de grens bevolen. Op de Loseweg te Apeldoorn zagen voorbijgangers op de stoep van een wo ning een doos staan, waaruit het gehuil var. een baby klonk. Bü onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes gestoken jongetje te bevatten van naar schatting tien dagen ord. Het kleintje is voorlopig in het Juliana ziekenhuis opgenomen. KONINGIN ELIZABETH THANS IN BUCKINGHAM-PALACE Koningin Elizabeth van Engeland heeft Maandag Clarence House verla ten en haar intrek genomen in het Buckinghnm Paleis dat 614 kamers be vat en waar volgenr. de traditie de Britse souverein wocnt. Deze delegatie, welke a.h.w. het voor bereidend comité vormt voor de dezer dagen te formeren commissie uit de Kamers van Koophandel, welke zich ten doel zal stellen op zeer korte ter mijn een betere oeververbinding voor het Noordzeekanaal te verkrijgen, heeft de aandacht van de minister gevestigd op het tunnelplan van ir Kaars Sijpe steyn en in een onderhoud van een half uur de noodzakelijkheid van een oplos sing van de kanaal-misère bepleit. De minister, die vergezeld was van de di recteur-generaal van de Rijkswater staat, ir A. G. Maris, verleende zijn gasten een gewillig oor en onderschreef hun mening, dat een goede verbinding over of onder het Noordzeekanaal van primair belang is voor de welvaart in het Noordelijk gedeelte van onze pro vincie. In een openhartig gesprek stelde de bewindsman het driemanschap op de hoogte van de huidige stand van zaken en deelde hun mede, dat het plan-Kaars Sijpesteyn na intensieve bestudering mogelijk elders in het land aan de prak tijk zal worden getoetst. Kapitein Carlsen heeft te Le Havre van een onbekende vrouw 100.000 francs gekregen. De kapitein heeft dit geld weer ter beschikking ge steld van de Franse en de Scandinavi sche vereniging voor hulp aan zee varenden. De Egyptische premier Hilaly Pasja zal, naar verwacht wordt, vandaag in een radiotoespraak meedelen, dat zijn regering de jongste Britse voorstellen afwijst, zo wordt in welingelichte krin gen te Cairo verklaard. Vermoedelijk zou de deur echter open gelaten wor den voor verdere besprekingen. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse ste.fchefs, heeft in Washington ver klaard, dat gezien het rhythme der ont wikkeling van de Sowjetrursische mi litaire macht de periode 1954 de ge vaarlijkste zal zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten". Getuigend voor een subcommissie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat verklaarde Bradley. dat „mili taire overwegingen die op dit ogenblik onze vijanden zich van oorlog doen ont houden, misschien tegen 1954 hun af schrikwekkend effect verloren zullen hebben". „Tegen die tijd zullen zij in staat zijn ons land critieke schade toe te brengen", aldus de generaal, die doelde op de mo gelijkheid dat de Verenigde Staten te gen 1954 hun superioriteit op het ge bied van atoomwapens mogelijk zullen hebben verloren. „Als onze vijanden van plan zijn een oorlog te ueginnen en zij hebben verklaard dat volgens hun theorie oor log met de vrije landen onvermijdelijk 's dan zullen zij al wat logischerwijs in hun macht ligt doen om de opb'.nw van onze paraa'heid te vertragen ey mogelijk besluiten toe te slaan voor wi sterk zijn", aldus Omar Bradley. De zeepkistenrace, welke op de Grote Markt te Haarlem gehouden werd. De voortbeweging werd ver zorgd door „levende motoren", die hun beste beentje voorzetten. gr is te dezer plaatse meer dan een# betoogd, dat de Duitse kwestie de toetssteen is van de kracht van het democratische Westen. Er liggen uiter aard vele andere tegenstellingen tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, maar zij zijn, menen wij, alle on dergeschikt aan het touwtrekken om de Duitse gunst. Wij weten, dat met name West-Duitsland daarvan een bij zonder handig gebruik maakt. Zó han dig, dat men soms moeite kan hebben met het antwoord op de vraag, wie nu eigenlijk de oorlog heeft verloren. Iets dergelijks zien we in het Verre Oosten met Japan, dat spoorslags in de Ame rikaanse verdedigingslinie moest worden opgenomen en daarvoor in ruil het beheer over eigen zaken her kreeg. Het is vooral Frankrijk, dat zich om redenen, die diep in de historie van dat land verankerd liggen, te weer heeft gesteld tegen al te grote voort varendheid van de Amerikanen .Van de andere kant dienen wjj bij het na gaan van de Amerikaanse drijfveren steeds voor ogen te houden, dat de Verenigde Staten weliswaar Duitsland de nederlaag hebben toegebracht, maar dat de Amerikaan, die leefde in een ander werelddeel en die naar Europa overkwam om zijn bondgenoten te assisteren in hun stryd, het „Duits- dom" niét in zulk een mate heeft le ren verfoeien als juist de volkeren van West-Europa. De Franse eisen ten aanzien van het nieuwe Duitse leger hebben wij bij vorige, gelegenheden volkomen onderschreven. De Engelse garantie-verklaring van enige weken geleden inzake de Westerse defensie heeft veel vraagtekens weggevaagd. Niettemin blaast West-Duitsland ook naar onze smaak te hoog van de toren. Indien er de laatste tien jaar helemaal niets was gebeurd, zouden wij ons nog over de grote woorden van etteljjke Duitse parlementsleden ergeren. En er is toch wel iets geschied, zouden we willen zeggen! J-fET is daarom begrijpelijk, dat in Engeland en Frankrijk grote ver bazing en zelfs verslagenheid zijn ge wekt door een suggestie van de Ver enigde Staten aan deze landen om Rusland een bijeenkomst der vier Ho ge Commissarissen in Berlijn voor te stellen, waar deze autoriteiten de mo gelijkheid van vrije verkiezingen in feheel Duitsland zouden moeten on- erzoeken. Men vreest, dat als gevolg van deze besprekingen de onderteke ning van het verdrag voor het Europe se leger en van het „vredescontract", dat de geallieerde bezetting van West- Duitsland moet beëindigen, zal wor den vertraagd. Wij kunnen ons de verbazing van Frankrijk en Engeland voorstellen. Nog niet zo lang geleden leek het of Amerika maar één politiek en militair doel had, n.l. de ondertekening van de beide genoemde verdragen. Het is bekend, dat de roepstem uit het Oosten in West-Duitsland weer klank vindt Het moet voor een Duit ser erg zijn te weten, dat zijn „rijk" in twee parten is verdeeld, gescheiden door een ijzeren gordijn. En de kreten „Heim ins Reich" zullen hier en daar wel weer gehoord worden. Bonn zou onverstandig doen geen aandacht t« besteden aan de roerselen van de ge middelde Duitser. Wonderlijkerwijs zijn het niet alleen neo-nazis, die om eenheid roepen, maar zijn het ook de sociaal-democraten van Schumacher, die van sterke overeenkomsten met het Westen niets willen weten. Zelfs indien het zo is, dat Schumacher be reid is alles te doen om Adenauer het leven zuur te maken, dan nog speelt hij uitermate gevaarlijk spel. Jntussen is er nog geen officiële be vestiging gekomen van het Ame rikaanse voorstel. Wij geloven, dat de Verenigde Staten dit balletje hebben opgeworpen om de Russen het initia tief uit handen te nemen. In Frankrijk zijn er zelfs groepen, die liever met de Sovjet-Unie tot overeenstemming willen geraken dan al te snel met de Duitse herbewapening in te stemmen! Overigens kan men nu wel reeds zeg gen, dat de Sovjet-Unie niet bereid zal zijn echte vrije verkiezingen toe te staan. Want afgezien van het resul- taal van een dergelijke stemming, waar zou Rusland het koude vuur brandende moeten houden? De opstand in de „Bordeaux-gevange nis" te Montreal, waaraan vijfhonderd gevangenen uit protest tegen de voe ding deelnamen, heeft naar schatting voor ruim driehonderdduizend gulden schade aangericht. Tien bewakers en gevangenen zijn gewond. De opstande lingen sloegen in een van de kamers der gevangenisleiding alles kort en klein en stichtten brand in cellen, de werkplaats, de cantine, het ontspan ningslokaal, de keuken en bü de ge vangeniskapel. De politie kwam spoedig na het uit breken van de opstand in grote getale bij de gevangenis aan, doch wachtte bijna vier uur buitpn, in de hoop, dat de gevangenen uit zichzelf zouden be daren. Toen dit niet het geval bleek te zijn, betraden zij het terrein van de ge vangenis, terwijl een politie-inspecteui Sulian Hamid wacht nog De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van justitie, mr Besar, zal zich vandaag per vliegtuig naar Nederland begeven voor een be spreking van de eis van Indonesië tot uitlevering van Westerling. De procureur-generaal te Djakarta, mr Suprapto, die Aneta deze medede ling verstrekte, verklaarde voorts, dat sultan Hamid reeds enige weken ge leden naar Djakarta is overgebracht en is opgesloten in de gevangenis Tji- ^nang. Hij zeide, dat de sultan wordt beschuldigd van strafrechtelijke mis- - - flnjven. Het tijdstip, waarop hij voor luide te kennen gaf, dat goed voedsri, het gerecht zal worden gebracht hangt or.der meer fruit, werd binnengebracl t. °f van de verdere ontwikkeling van Daarop trokken de gevangenen zich ig óe kwestie Westerling, aldu* de pro hun cellen terug. j cureur-generaal.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1