Geen algemene belastingverlaging Mr Besar zoekt Nederlandse krachten rt motor voor grotere welvaart Expo Fraude in Leeuwarder gevangenis Amsterdam wacht een groot fees Eerste Kamer verenigde zich nie met Grondwetswijziging Zaak-Westerling op het tweede plan Afdeling Nd-Holland van Nederlands Bijbelgenootschap kwam bijeen KoaI B&ileJk Altijd mooi weer en nóóit belasting betalen Minister Lieftinck in Tweede Kamer Binnenlands verbruik niet hoger Oorlogsstrafrecht door Tweede Kamer aanvaard Mobilisatie-invaliden maken bezwaren Welter en het hemd vdn Directie en personeel kwamen voor de rechter Een zeer trieste zaak Baal papier stortte op voorbijganger HET 64ste LUSTRUM VAN DE UNIVERSITEIT Onder de titel „Sensa 1952' Meningen over de „Turk" zijn verdeeld JEUGDHERBERCHOUDERS GAAN TONEELSPELEN Voor jubileumgeschenk aan de N. 1. H. C. Boudewijn in Vlissingen Vijf jaar wegens doodslag NRG. telt 134.000 contribuanten Bankiers steunen plannen Rijn-Main-Donaukanaal Burgemeester van Roden ontslagen Expositie Woning en Kleding duurt tot 14 Mei De aanrjnding in Groesbeck DONDERDAG 8 MEI 1952 £EN belangrijk deel van de tijd, die de Tweede Kamer gisteren nog heeft ge- w ïjd aan de exportnota, werd in beslag genomen door redevoeringen van de ministers van den Brink en Lieftinck. De laatste besprak het verband tussen belasting- en exportpolitiek en merkte daarbij op, dat voor het ogenblik een grotere, algemene belastingverlaging zeker niet kan worden doorgevoerd, i i 'jjtr an ^'e verdere behandeling van de nota gistermiddag inleidde, noemde de export de belangrijkste motor in het proces voor de wei- vaartsbevordering, van ons land. Dit is thans voor een ieder wel duidelijk ge- v orden en de industrie is er gevoelig voor. Angst voor verwaarlozing van de binnenlandse markt behoeft zeker niet te bestaan. De zuigkracht ervan mag echter niet te groot worden, want dan zou de afzet naar het buitenland ver minderen en dit zou een ramp voor onze betalingsbalans betekenen. Voor een algemene verhoging van het binnenlands verbruik zeide de minister daarom op bet ogenblik niet te voelen. Ook dat zou de betalingsbalans weer benadelen. delen meer rechtstreeks in het fonds te storten. Hij bestreed de stelling dat de belastingpolitiek een goede export- politiek onmogelijk maakt. Daardoor zijn n.L de voorwaarden geschapen voor een hechte opbouw van onze export- politiek. Met toezeggingen aan de Horeca bedrijven wilde minister Lieftinck iets voorzichtiger zijn dan zijn collega van Economische Zaken. Niet al deze be drijven brengen dollars in. Voor gehele TN HET vervolg van zijn rede zeide 1 prof. Van den Brink, dat de steun, die de regering biedt aan exporteurs naar markten overzee, gegrond is op de gedachte, dat het een levensbelang is voor onze industrie nieuwe markten te veroveren. Dergelijke ondernemin gen zijn riskant en het is daarom bil lijk, dat de ondernemers die extra ri sico's dragen o.a. door belastingfacili teiten worden tegemoet gekomen. Daar aan een grotere uitbreiding geven is echter niet mogelijk, omdat in de agra rische sector niet zo eenvoudig een structuurverandering tot stand kan worden gebracht. Er zijn echter enige hoopvolle aspecten, b.v. de verhoogde uitvoer van vlees in blik naar de Ver. Staten. Door betaling van een bepaal de premie o.a. voor research en re clame zal de Amerikaanse en Canadese markt worden gesteund. De minister was van mening, dat ernstig moet wor den overwogen of ook aan de Horeca bedrijven dergelijke hulp kan worden gegeven. Benelux XTAAR aanleiding van vragen over de stand van zaken bij de Benelux ver klaarde de minister, dat de Nederland se regering er bij de Belgische regering op heeft aangedrongen toe te stemmen in een officiële publicatie van de on langs gewisselde nota's. Een antwoord op dit verzoek kan binnenkort worden tegemoet gezien. Hij verklaarde zich voorts een groot voorstander van een gezamenlijke handelspolitiek in Bene- lux-verband. Onze aandacht is hierop gericht. De belangen van de drie lan den kunnen niet beter worden gediend Anders dan de heer Hofstra (PvdA) was de minister van oordeel, dat om belangrijke handelspolitieke doeleinden te bereiken de fiscale politiek als een hulpmiddel kan worden gebruikt, mits ja verhouding van het algemeen belang. Minister Lieftinek begon zijn rede tatt da goede hoop van de regering uit te spreken, dat de huidige moeilijk heden zullen worden overwonnen en de Europese Betalings Unie zal worden voortgezet, ook als de Ver. Staten blijft bij het voornemen geen verdere mid- Met een en zestig tegen elf stemmen (CPN en de heren Nederhorst, Stuf- kens. Vermeer, mevr. Ploeg, Van Lien- den, Boekhoven en De Goor van de P v d.A.) heeft de Tweede Kamer gis termiddag het wetsontwerp „vaststel- ling van de wet oorlogsstrafrecht aan- genomen. Alvorens tot stemming over te gaan, werd nog gestemd over het amendement-Donker, dat de toepassing van de doodstraf wil beperken door de bepaling, dat deze straf slechts kan worden uitgesproken als de rechter bij eenparigheid van stemmen oordeelt, dat de veiligheid van de Staat of de maatschappij in het geding is. Het amendement werd verworpen. Voor net amendement waren de fracties der CPN, VVD en de P.v.d.A., met uitzon dering van de heren Willems, Schepen en De Kadt. Daarna verklaarde de heer Stufkens (P.v.d.A.), dat enkele leden van zijn fractie om principiële redenen tegen het gehele wetsontwerp zouden stemmen. „Wij hebben gewetensbezwa. ren tegen de doodstraf" aldus spreker. Vandaag hoopt de voorzitter aan de Kamer nadere mededelingen te doen over de behandeling van de vier wets ontwerpen inzake de burgerlijke ver dediging. De nota van de regering aan de Twee de Kamer inzake ie financiële verzor- ging van de mobili-atie-invaliden 1914- 1918 is voor de Bond van Mobilisatie invaliden en hun nabestaanden aanlei ding geweest, een uitvoerig request tot de leden dier Kamer te richten. Hierin wordt in den brede betoogd, dat de uit voering van de Wet, die bedoelde fi nanciële verzorging regelt, onvoldoende en niet volgens de regelen van recht en billijkheid is uitgevoerd. De nota wordt een verdediging van het ministerie van Sociale Zaken tegen rechtvaardige grie ven en klachten van betrokkenen ge noemd: er wordt generlei oplossing aan de hand gedaan. Derhalve wordt op kor te termijn verbetering gevraagd. afschaffing van de vereveningsbelasting was hij niet. Het zou lichtvaardig zijn van een bedrag van 275 milli°efi af- stand te doen. Door de exportfacilitei ten zal de schatkist toch al 60 millioen moeten missen. Werkloosheid DIJ de replieken bracht de heer Sta- pelkamp (AR) nog eens zijn be zorgdheid over de werkloosheid tot uit drukking. De verwachting van de mi nister dat de werkloosheid deze maand tot 100.000 man beperkt zou zijn. is niet uitgekomen. Er zijn thans ruim 130.000 werklozen. De heer Haken (CPN) drong nog eens aan op uitbreiding van de export naar het Oosten. Zijn fractiegenoot Hoogkarspel diende een motie in, waar in wordt gesteld, dat bevordering van de uitvoer niet mag gaan ten koste van het levenspeil van de werknemers. Mi nister Van den Brink was tegen de mo tie, daar z.i. wenselijkheden als onver vulbare mogelijkheden worden voorge steld. Stemming over de motie werd uit gesteld tot hedenmiddag. Vervolgens werd. zoals gezegd, de nota voor ken nisgeving aangenomen. Tijdens de behandeling van de exportnota in de Tweede Kamer vroeg de Keer Welter (KVP) wat de regering zélf heeft gedaan om tot handel met China te komen De minister van Economische Za ken had n.1. medegedeeld, dat als gevolg van de economische confe rentie te Moskou enkele verzoe ken om uitvoervergunningen naai China zijn binnengekomen. De heer Welter achtte de Chinese markt r.l. zeer belangrijk. Als, zo zei hij, alle vierhonderd veertig millioen Chinezen hun hemd eens tien centimeter langer zouden maken, zou er in de wereld een tekort aan textiel zyn...— De Meervoudige Kamer van de Rechtbank te Leeuwarden heeft «ich gisteren de gehele dag tot 's avonds laat bezig gehouden met de behande ling van een fraudezaak gepleegd in de gevangenis in de Friese hoofdstad, waarbij de directeur A. J., de adjunct- directeur van de arbeid in dezelfde inrichting V., de opzichter in de kleer makerij S., de werkmeester S., de bouwkundig ambtenaar Van K., als mede vier andere personen, waaronder een vrouw waren betrokken. Het voor onderzoek in deze zaak heeft ruim acht maanden geduurd. Zeer laag ge schat, is het Rijk voor een bedrag van f 25.000 benadeeld. De behandeling van deze bijzondere aangelegenheid trok van de zijde van het publiek veel be langstelling. Schilderijen, voetballen, kleden, meu bilair en stoffen vormden in de rechts zaal de ongewone bewijsstukken voor deze wel heel trieste zaak. De direc teur van de gevangenis kreeg van de zijde van de Officier, mr. Hollander, felle verwijten te horen, inzake het door hem gevoerde wanbeleid. Hij en de adjunct-directeur waren verdacht van verduistering van diverse voor werpen, grondstoffen en materialen. De Officier zeide geen enkel verwijt te willen uiten tegen het nieuwe gevan genissysteem. Wat hier veroordeeld wordt, is het systeem J„ die wel een harde werker was, maar heeft bewe zen niet aan het hoofd van een inrich ting als de Leeuwarder gevangenis te kunnen staan. Hij eiste tegen J. een voorwaardelijke straf van drie maan den, tegen V. eenzelfde straf plus f 250 boete, waarbij hij rekening hield met het hem te verlenen oneervol ont slag. Tegen de opzichter S., die klosjes garen, overhemden, jekkers, leer en voetballen had ontvreemd, werd een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan zeven maanden voorw. met aftrek, tegen de werkmeester S., die lood en zink had gestolen, een jaar waarvan zes maanden voorw. met aftrek en tegen de bouwkundige, die in de ge vangenis een kampeerwagen had laten maken, waarvoor voor f 650 aan ma teriaal werd gebruikt, ook een jaar, waarvan zes maanden voorw. mét af trek. Uitspraak 21 Mei. Man dodelijk geirollen In de Vierwindenstraat te Amster dam is gisteren een vijftigjarige voorbij ganger. D. J. S., dodelijk verwond door een baal oud papier, die van de tweede verdieping van een aldaar geves'igde papierhandel naar beneden viel. Een arbeider was met een steekwagentje op de tweede verdieping een baal oud pa pier van 276 kg aan het verkruien. Hij loste de baal op ongeveer 1 y, meter af stand van een geopend luik aan de straatzijde. De baal kantelde en viel naar buiten. Tot burgemeester der gemeente Schaesberg is benoemd de heer H. M. J. Dassen. De heer Dassen is lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Onder de titel „Sensa 1952" (Sensa is het oude Italiaanse woord voor een feestelijke jaarmarkt) or ganiseert het Amsterdam se studentencorps in de periode van 5 Juni tot en met 3 Juli a.s. ter gele genheid van het 64ste lustrum van de gemeen telijke universiteit te Amsterdam een groot aantal feestelijkheden, waaraan ook de burgerij zal kunnen deelnemen. Op 5 Juni zal in het Stedelijk Museum de lus trumtentoonstelling „De duivel in de beeldende kunst" worden geopend. Op deze expositie, die drie maanden geopend zal blijven, zullen de ver schillende verschijnings vormen van de duivel in de beeldende kunst te zien zijn Voorts worden twee kabinetten gewijd aan de heksen en de hek senprocessen. Op Vrijdagavond 20 Juni zullen de feestelijk heden officieel worden geopend, met een piere menten tournament, waarbij een jury het stijl- en schoondraaien van alle Amsterdamse orgels zal beoordelen. Het plan is om op de ga lerij rond het Frederiks- plein een expositie in te richten „Kunst in bloei tijd" die het culturele en maatschappelijke leven in de Italiaanse boeitijd: de renaissance tot onder werp heeft. Vorts wil men op het plein de sche ve toren van Pisa doen herrijzen met daaraan verbonden een prijsvraag hoe hoog deze Amster damse toren van Pisa is. Het derde programma punt, waarover nog geen definitieve beslissing is genomen, is een opera festival voor amateur operazangers uit de Jor- daan. Voorts zijn nog be sprekingen gaande ove een grote show op he Frederiksplein „Amster dam. het Venetie van he noorden", die men va: 23 tot en met 29 Juni de: avonds wil organiseren Op Maandag 23 Jun wordt op het terrein voo de sociëteit een fancj fair gehouden, waar stu denten van de verschil lende disputen kraampje zulle i exploiteren en ar tisten belangeloos zullet meewerken, alles ten ba te voor Pro Juventute et het Nederlandse Studen ten Sanatorium. Voort! wordt op het Frederiks plein, in samenwerking met de gemeente een Lunapark in Italiaans* stijl georganiseerd. Het hoogtepunt van Sensa 1952 zal zijn uittocht van de Dogi naar de haven op zijn statieschip „Bucintoro' Dit schip zal op Donder dag 26 Juni van de Am stel, nabij de sociëtei vertrekken en naar he Oosterdok varen. (Vervolg van pagina 1) Uitvoerig motiveerde de mirister vervolgens het standpunt van de re gering met betrekking tot de wijzi ging van het veertiende hoofdstuk, de nieuwe rechtsorde van het Konink rijk. Hij acht het niet te betwisten, dat'ook de thans voorgestelde redactie, en dit in tegenstelling met de opvat ting van de heer Van Walsum, het re gelen van de status van Nieuw-Guineri brj verdrag mogelijk maakt. Het is alleen niet nadrukkelijk ten overvloe- de in het voorstel vastgelegd. Ove rigens is de regering van oordeel, dat een vasthouden aan het veertiende hoofdstuk de realiteit miskent; de voorgestelde wijzigingen hebben haart inziens uitsluitend redactionale en for mele betekenis. (Advertentie. Ing. Med.) Zeker niet de zaak Westerling, doch veel meer het zoeken naar Nederlandse krachten voor Indonesië is de opdracht, die de Indonesische regering heeft ge geven aan mr. Besar, secretaris-gene raal van het ministerie van justitie in Indonesië, die gisteravond per KLM- vliegtuig in ons land is aangekomen. „Zolang Westerling niet zelf in Indo nesië aanwezig is, valt hij buiten de competentie van onze Justitie", zo ver klaarde mr. Besar bij zijn aankomst op Schiphol. Wel heeft hij stukken over de kwestie-Westerling uit Djakarta meegebracht, oude gegevens over diens optreden in Indonesië, die hij zal over handigen aan de vertegenwoordiger van de republiek Indonsia in Den Het is de bedoeling, de Nederlandse Jeugdherbergcentrale ter gelegenheid van haar vijf-en-twintigjarig bestaan een kapitaal aan ,e bieden, voldoende voor de stichting van een .ïieuwe jeugd herberg. Het geld hiervoor wordt op al lerlei wijzen bijeengebri cht. Ook de va ders en moeders van een aantal jeugd herbergen nemen aan deze actie deel. Zo gaat er een groep op tournee; door middel van een aks toneelvoorstellin gen wil zij een flink bedrag bij elkaar spelen. De keus is gevallen op „De kunstenmaker 'amphalon" van Nicolai Ljeskof, vertaald door mevrouw W. A. Flick-Lugten en voor toneel bewerkt door Jan Post, de jeugdherberg!'ader van de Assumberg te Heemskerk. Men hoopt in tenminste vijftig plaatsen te kunnen optreden. Met de „Dalerdijk" van de Holland- Amerika lijn arriveerde gistermorgen vroeg de prinses van Rethy, de echt genote van ex-koning Leopold van Belgie uit Amerika op de rede van Vlissingen. Zij werd aan boord begroet deer koning Boudewijn, prins Albert en prinses Josephine Charlotte, die met de sleepboot C. A. van Woelderen in Vlissingen aan boord waren gebracht De Dalerdijk is later naar Antwerpen opgestoomd. Koning Leopold keert over drie weken terug. De koning en de prinses hebben deelgenomen aan een Frans- Columbiaanse expeditie, welke een on- deizoek heeft ingesteld naar de bron nen van de Amazone en de Orinoco. De Amsterdamse rechtbank heeft de 22-jarige H. K. G. de W. uit Amster dam wegens doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevangen,sstraf met aftrek zulks overeenkomstig de eis. Hij ver moordde op 15 Maart zijn verloofde die de relaties met hem wilde verbre ken. Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo. Uiteraard zou hij met deze laatste de zaak-Westerling wel bespreken. Mr. Besar zeide niet van plan te zijn een poging in het werk te stellen om tijdens zijn verblijf in ons land Wes terling als getuige een verhoor af te nemen, om het proc -s-verbaal daarvan later in Indonesia te gebruiken bij een eventuele berechting van sultan Hamid, tenzij een dergelijk besluit uit zijn overleg met mr. Susanto zou voort vloeien. Op de vraag wat de Indonesische be volking over de arrestatie en het on middellijk daarop weer vrijlaten van Westerling door de Nederlandse Justi tie dacht, antwoordde mr. Besar, dat de meningen waarschijnlijk verdeeld zijn. Hij verklaarde voorts, dat hij onbe voegd was iets te vertellen over het al of niet indienen van een verzoek tot uitlevering. Ook dit was een aange legenheid van de Indonesische rege ring. Als zijn voornaamste taak schilderde mr. Besar het opsporen van Neder landse juristen en ingenieurs, die be reid en geschikt zijn om in Djakarta te gaan werken bij het Indonesische bureau voor patenten en octrooien, dat hij in de naaste toekomst hoopt op te richten. Bovendien zoekt mr. Besar naar Nederlandse krachten voor de verzekeringskamer in Djakarta en zal hij trachten het Nederlandse personeel, dat werkzaam is op het Indonesische immigratie-kantoor in Den Haag, te vervangen door Indonesische krachten. De Nederlanders zijn voor een deel, zo zeide hij, toch al gepensionneerd en de overigen zullen pensioen krijgen. Mr. Besar zeide tot slot, dat het jaar lijkse immigratie-quotum van 1000 Nederlanders naar Indonesië,, dit jaar waarschijnlijk zal worden overschre den, omdat er thans reeds 850 zijn ge ïmmigreerd. Het getal van 1000 moet men dan ook volgens mr. Besar niet als een strikt maximum, doch veeleer als een basisgetal beschouwen. Hechte grondslag J-JET voorstel inzake de buitenlandse betrekkingen besprekend, stelde minister Beel prof. Anema gerust. De regering zal van de bijzondere^ van de normale gang van zaken afwijkende bevoegdheden tot het aangaan van verdragen slechts een uiterst spaar zaam gebruik maken. De door een enkel Kamerlid ter sprake gebrachte kwestie van het toetsingsrecht van de rechten van bezettingsmaatregelen aan internationale overeenkomsten in oorlogstijd leent zich niet voor een bindende uitspraak van de regering; dit is immers de taak van de rechterlijke macht zelf, die een even tuele beslissing binnen de grenzen van het volkenrecht zal hebben te nemen. De regering ten slotte hoopt, dat het nieuwe rechtsinstrument van de toet sing door de rechter, niettegenstaande de aanvankelijk gekoesterde beden kingen, zich in goed zin zal ontplooien en zal bijdragen tot de verwerkelijking van de internationale rechtsorde. „Mogen ook deze wijzigingen er toe bijdragen, dat de grondwet een hechte grondslag voor ons staatkundig leven blijft vormen", aldus besloot minister Beel. Hierna schorste de voorzitter de zitting, teneinde de fractie gelegen- Een veertigtal vertegenwoordigers van afdelingen van het Nederlandseh Bijbelgenootschap in Noord-Holland heeft gisteren in het Bijbelhuis te Amsterdam de voorjaarsvergadering bijgewoond, 's Morgens werden huis- In verband met de aflossing van Korea-vrijwil- ligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat opnieuw gelegenheid tot dienstneming bij het NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe. Frederikskazerne, geb. E 4, kamer 19a te 's-Gravenhage, tel. 72 38 60. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder officieren tot 35 jaar). (Advertentie, Ing. Med.) houdeljjke zaken afgewerkt. Medege deeld werd o.a., dat het NBG thans 134.000 contribuanten telt en dat in het voornemen ligt dit aantal In d« komende jaren op te voeren tot 200.000. Het hoofdpunt op de agenda was het verslag, dat de heer R. van Holst Pellekaan, tweede secretaris van het agentschap van de samenwerkende genootschappen in Djakarta, uitge bracht over het werk in Indonesië. Het vertalen van de bijbel in Indonesië gaat onverminderd door. De revisie in de Bahasa Indonesia staat daarbij in het middelpunt van de belangstel ling, als is er op het gebied van de landstalen ook nog veel te doen. Ge heel dit vertaalwerk wordt verricht in voortdurend overleg met de Indo- nesische kerken. De colportage krijgt, nu er weer grotere voorraden bijbels en bjjbelge deelten zijn, nieuwe kansen. In Sep tember 1951 kwam het Indonesisch bijbelgenootschap tot stand, dat zich in nieuwe samenwerking met de buiten landse genootschappen o.m. bezig houdt met de reorganisatie van een binnenlandse actie en met de distribu tie van de bijbels. De vraag naar de bijbel is enorm. Vooral bijbelgedeelten in grote druk voor hen, die pas hebben leren lezen, aldus de tweede secretaris ^LLES is betrekkelijk, vrienden, zelfs voor mensen, die niet Einstein le zen tijdens hun lunch. Dit bleek Theo- loor weer eens, toen hij een adverten tie bekeek, waarin een nieuw was middel werd aangeprezen. Men zag op lll!lllilil!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIillllll!!lllllllll!lllilllll toestanden in Veenhuizen middeleeuws en ze beschuldigen de Nederlandse re gering van ongehoorde wreedheid je gens de zestig gevangenen. Alsdat 't maar 'n jaar of zes geleden is Even een merkwaardige notitie om- de foto een juweel van een vrouw, die waar ongeveer zestig Duitse soldaten trent ons zonnetje, dat de laatste we- tot een ander juweel zei: „Mijn wasje is toch maar lekker veel witter dan de jouwe. Jij gebruikt zeker geen met het schuimwekkende goedje er in?" Nu vroeg Theodoor zich maar weer af, of deze wondermooie dames niet in staat waren geweest een man te trouwen, die welgesteld genoeg was om de was bij een wasserij te laten doen. De voorzitter van de Engelse Labourpartij is een man, die wat kernachtige uitspraken betreft, de eeuwige vriendschap van uw lijf aap heeft verworven. De voorzitter sprak namelijk dezer dagen: „Een li beraal is iemand, die met beide benen in de lucht staat!" O En Churchill, die er ook mag zijn: „Er bestaat voor een natie geen betere beleggingsmogeliik- heid, dan die van melk in pasgeboren babies". Verschillende Duitse bladen hebben het zoeklicht gericht on het Nederlandse strafkamp Veenhuizen, wegens oorlogsmisdaden hun straf ken zo goedgunstig is. Theodoor las uitzitten. De Duitse bladen noemen de ergens, dat de zon in massa krimpt en slinkt met een snelheid van 250 mil- Tïfïf-""] Eerste Kamer: Zij zijn oud ten wijs) genoeg om ons te kiezen, maar te jong (en te onwijs) om naast ons te zitten. lioen ton per minuut. Neem dus vacan- tie, voor ze uitverkocht zijn, boven. Jaques Fath, de Parijse modepresident heeft een kraag ontworpen, die ertoe bijdraagt, dat men sneller bruin wordt. De kraag is vervaardigd uit gepolijst aluminium en ze weerspiegelt de zon nestralen, die erin vallen. Het is echt iets voor mensen, die weinig tijd hebben om in de zon te zitten. O Gis teren kreeg Theodoor een brief van onze correspondent in de Sahara. De man vroeg om water. Theodoor direct naar de betreffende instanties die echter gemelijk zeiden: „Ze kla gen maar wat op niks af. daar In de Sahara". Waarop uw lijfaap: „Ja maar nu schjint het werkelijk heel erg te zijn. De postzegel is met een speld op de enveloppe vastgepriktI" hed te geven zich te beraden ovet het regeringsantwoord. Na het beraad van de fracties, namen de heren Kropman (KVP), Van de Kieft (PvdA). Molenaar (VVD), Van Wal sum (PvdA) en Van Santen (CPN) het woord om het resultaat van dit overleg mede te delen, waarna de stemming volgde. De bankiers, die deel uitmaken van de delegatie van Nederlandse econo mische en commerciële deskundigen, welke een bezoek aan West-Duitsland brengt en op het ogenblik tn Noord- Beieren vertoeft, heeft de Rhetn-Main- Donau A.G. hun volle medewerking toegezegd om de uitvoering van het plan voor de aanleg van een kanaal tussen de Rijn, de Main en de Donau te bespoedigen Het kanaal, waarvan een gedeelte reeds gereed is, zou met d; in West- Duitsland ter beschikking staande middelen eerst over 40 jaar geneel ge reed kunnen kom-n. De Nederlandse bankiers verwachten, dat met hun hulp nog slechts 10 jaar voor de voltooiing va:i het gehele project nodig zullen zrr wanneer althans vol doende medewerking van de bondsre gtrirg wordt verkregen. ADVERTENTIE Gelukkige mensen moeten dat zijn in Monaco. Altijd schijnt er de zon en de Staat heeft geen belasting nodig omdat het Casino van Monte Carlo genoeg opbrengt. U zoudt er natuurlijk óók kunnen gaan wonen, maar ach.'t is een dure reis en zoals 't klokje thuis tikt. Maar, U hoeft helemaal niet écht op reis te gaan om de wereld te leren kennen. Met het prachtige Faam-album „Vlaggen van alle landen" reist U waar U heen wilt. Vol met interessante beschrijvin gen van alle lar.den van de wereld is het een aardrijkskundige ency- clcpaedie waar Uw kinderen spelend uit leren. Wetenschappe lijk verzorgd door Drs. Hopmans leraar aan het Lyceum te Roosen daal. Laat Uw kroost genieten van het sparen van de prachtige leerzame vlaggeplaatjes die ze bij elke rode rol Faam-pepermunt cadeau krijgen. Laat ze genieten van de gezonde frisheid van echte Faam pepermunt! Gun ze de weelde van een prachtig verzorgd ongelooflijk goedkoop boekv/erk. Bestel het, voor slechts f 2,bij Uw winkelier of bij de N.V. De Faam Breda! (Giro 6192). (Advertentie, ing. Med.) Met ingang van 28 April 1952 is aan H. Helwerda ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Roden. De heer Helwerda is een maand ge leden geschorst wegens onregelmatig heden op het terrein van de voorschrif ten met betrekking tot de woningbouw. Hij had deze als particulier bedreven. Deze schorsing is thans in een ontslag omgezet. De tentoonstelling „Woning en Kle ding". die deel uitmaakt van de z.g. agrarische jaarbeurs te Utrecht, is tot 14 Mei verlengd met het oog op de grote belangstelling hiervoor. De ten toonstelling op het terrein Croeselaan zal ook 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur geopend zijn voor het publiek.: Gistermiddag vernamen wij, dat de toestand van het slachtoffer van de aanslag in de bossen van Groesbeek, m xt *n Canisiusiiekenhuis te Nijmegen verpleegd wordt, nog zeer ernstig is. De rijkspolitie zet haar on derzoek naar de dader voort

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3