PROFITEER VAN DEZE Nog meer KLOPPER Koopkrachtige Lezers I --zZZZZX-™** 1 -ee ^.eno^e^veor ^hU 25 C. Raad Anna Paulowna benoemde de heer D. J.Doets totgemeentesecretaris Boeren betaalden 70 millioen voor lage melkprijzen Gemeenteraad Zijpe zal in komende vergadering dertig punten behandelen I WAARDEBON ^ef e^nVaLtlilin^mog^fis maar °nderZ°Cht of we,licht lat" Bouw van 18 woningen verzekerd Texel Het jubileumfeest van „Texel" r~ De „Wagemaker" hartelijk verwelkomd 't Zand Plaatselijk Belang hield jaarvergadering Langendijk Burgerlijke stand Noord-Scharwoude N.V. Spoorlijn keert drie procent dividend uit Zuid-Scharwoude Een gouden echtpaar BEURS MIDDENMEER De slachtveemarkt te Alkmaar Negentien millioen ver lies op boterexport Geen Nederlanders gewond bij treinramp in Sydney MARKTBERICHTEN MOEDERDAG TAARTEN EN HARTEN ....dus goed! Er zit niet alleen •tijging in ons abon nem enten aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate XXX Dadelijk uitknippen en zo gauw mogelijk inleveren DONDERDAG 8 MEI 1952 v&n \n n aZ Pa ulo wna een e" veerti& minuten duurde, heeft de raad onder «aren het ontsla? «na* T3" ee" twintiStal punten afgehandeld, waar- dat hem op de meeat V»'MW°0.,rdi8e Secretaris' heer C. Ke.jzer, He vele aan de eemeen» h w(J^e werd verleend, onder dankzegging voor mkl stand k ee d L v"n enSte" °°k a,S ambt^ar van de burger- 5 r KeUzer eervol ontslag, hoewel de heer C.erlings kwest^^was'ditniet moLÏÏik m°*e" 1behouden. In verband met pensioen- Op een vraag van de heer Schenk, hoe het staat met het plan voor het te huis voor ouden van dagen, antwoordde de voorzitter, dat er wat stagnatie was gekomen door de ziekte van de archi tect. De heer Geerligs wees op de slor dige naamborden in sommige gedeel ten van de gemeente. Er zijn nieuwe op komst. En dan kregen we de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. Als zo danig werd benoemd de heer D. J. Doets, thans hoofdcommies ter secreta rie aldaar, nret tien van de dertien stemmen. Op de heer Dam werden drie stemmen uitgebracht. De heer Glim stelde nog enkele pogingen" in het werk om zijn stem te motiveren, maar bur gemeester Mijnlieff maakte daar be zwaar tegen, omdat het niet de gewoon te is, om in openbare vergaderingen over personen te spreken. Geen van de andere raadsleden had verder iets op te merken en zo behoort ook deze secretarisbenoeming, waar over sommigen moeilijkheden hadden verwacht, weer tot het verleden. Klaar blijkelijk waren de moeilijkheden op gelost, vóór de vergadeding een uit spraak moest doen. Weinig spraakzaam Het vlotte in deze vergadering op buitengewone wijze. De raad besloot om aan de stichting kraamcentrum Den Helder een subsidie te verlenen van 1.— per verpleegdag. Op de eigen dommen van de gemeente werd erf dienstbaarheid geaccepteerd, daar de riolering op grond van particulieren is gelegen in de Burgemeester Lovink- straat. De gronden, waarop het verbe terde Ewijckspad is aangelegd werden door de raad aangekocht, terwijl men besloot om een bedrag van 8000 be schikbaar te stellen om verharding aan te brengen, bestaande uit een rijweg ter breedte van drie meter, met een keer plaats. Dan kregen we een reeks besluiten, betrekking hebbende op de woning bouw. Uit de nationale woningleningen zal de gemeente een bedrag van 108.625.kunnen putten. De gemeente zal voor een bedrag van 28.000 uit de gewone middelen en 8500.wegens afkoop van grafrechten deelnemen in de nationale lening, terwijl verder nog werd geleend een bedrag van 50.000. uit het Bloembollenpensioenfonds tegen een rente van ii/d voor de duur van twintig jaar, waardoor men de beschik king krijgt over een bedrag van hon derd tachtigduizend gulden of zoveel als nodig is, dat ter beschikking werd ge steld van de woningbouwvereniging Anna Paulowna, die daarvoor achttien woningen zal kunne bouwen. De heer Geerligs sprak zijn vreugde uit over deze gang van zaken, terwijl hij nog maals herinnerde aan de beschamende houding die door sommigen was aan genomen ten aanzien van de Bouw-mee actie. De raad had er deze keer geen bezwaar tegen, gelijk burgemeester Mijnlieff met een beminnelijke glim lach opmerkte, dat tot aanbesteding was overgegaan, vóór dit college er officieel in gekend was. De nieuwe straat op Ceres zal Cro- cussenstraat heten. De bedragen der vergoedingen voor de bijzondere scho len werden vastgesteld. R.K. school An na Paulowna krijgt over 1951 5920.—, idem Breezand 10.016.en de Chris telijke school 4454.De vergoedin gen voor het onderhoud van de toren uurwerken in Kleine Sluis en Breezand werden verhoogd van 50 - tot 100.-, waarbij toezegging werd gedaan aan de heer Gerligs dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van verlichting van de wijzerplaten. Besloten werd tot aankoop van 580 m2 grond achter het raadhuis, bestemd voor mogelijke uitbreiding, eigendom van de Ned. Herv. gemeente, tegen een prijs vtsn 2,50 per m2. Onbewoonbaar verklaard werden de percelen Zand- vaart 4 en Kleiweg 6, terwijl aan het bouwbedrijf Van Saane ontslag werd verleend uit de hypothecaire geldlening rustende op de percelen Tulpenstraat 9 en Zandvaart 56. Op een vraag van de heer Oudshoorn, of er geen sprake was van een geca moufleerde verkoop, antwoordde de voorz. dat het geld bij de ontvanger ge deponeerd is. Bij de behandeling van een supple toirs begroting bepleitte de heer Glim de b«uw van een aula op de algemene begraafplaats. Het plan is er reeds se dert 1939 aldus de voorzitter, maar bouwvolume en financieringsmaatrege len hebben de bouw verhinderd. Het heeft echter de volledige aandacht van B. en W. Op voorstel van de heer Geer ligs zullen er een paar nieuwe banken worden aangebracht. Het salaris van de heer Muntjewerf, voor wiens werk op de begraafplaats men grote waardering had, zal in verband met de uitbreiding worden verhoogd met 10.per week, De heer Raven vestigde de aandacht op een woning aan de Dijk, die reeds maanden leeg staat. Voorzitter ant woordde, dat er heel weinig animo is om er in te trekken. De heer Glim be pleitte het aanbrengen van een korf op het woonwagenterrein waarin de be woners papier e.d. kunnen deponeren. De voorzitter voelde er in principe wel iets voor, maar was bang voor moeilijk heden in de praktijk. De WC's zullen er verbeterd worden, alhoewel burge meester Mijnlieff niet kon nalaten te verklaren, dat hij zijn hond ook niet kon leren van een WC gebruik te ma ken. De opmerking van de heer Glim, dat men de bewoners van het woon wagenkamp niet met een hond kon ver gelijken. beantwoordde de voorzitter met de uitspraak, dat het allebei zoog dieren zijn. Met een trottoirpraatje over Breezand, ten aanzien waarvan geen beslissing werd genomen, kwam het einde van deze vergadering, die voor het eerst werd gepresideerd met een voorzittershamer, die geschonken was door de CBL en die door de raad werd aanvaard. Het programma voor de jubileum viering door de S. V. „Texel"', is als volgt vastgesteld: Op 14 Mei een her denking van de ten gevolge van de oorlog overleden clubleden bij het mo nument op het voetbalveld; Zaterdag middag 17 Mei receptie in hotel de Graaf; 's Avonds voor genodigden tn leden feestelijke bijeenkomst in hotel Texel; Zondag 18 Mei speelt Texe!" 'n erewedstrijd tegen de tweede klasser West-Frisia uit Enkhuizen. Op 25 Mei is er een jeugdtournooi. waarvoor de Helderse verenigingen worden uitgeno digd. SLECHTE WEEK VOOR „READY". 't Was een slechte week voor de tafeltennisclub „Ready". Het eerste he renteam verloor de degradatiewedstrijd tegen de Merletten uit Bergen (46) en het tweede damesteam verloor tle promotiewedstrijd tegen Treffers (3-7). SPORTDAG VOOR DE SCHOOLJEUGD. De lagere scholen van Texel organi seren op 2 Juli 'n gezamenlijke school sportdag, waarschijnlijk op het S. V. Texel-terrein. AANBESTEDING VAN RUSTOORD. Zaterdag zal door architect Schermer worden aanbesteed de bouw van het Klazina Emilie Gollards Rustoord. ENGELS BEZOEK BIJ FOKKER De Britse luchtmaarschalk sir John Boothman. die indertijd bekendheid verwierf als piloot in de Schneider cup races, en die thans onder do „minister of supply" optreedt als persoonlijk con troleur van de Engelse luchtmacht, heeft een bezoek gebracht aan de Fok kerfabriek op Schiphol. Hij bezichtigde de fabriek en vloog later met de Fok ker straaltrainer S 14.. Heel Oudeschild, was uitgelopen, toen op Bevrijdingsdag de Teso- boot „Dokter Wagemaker" feeste lijk gepavoiseerd de haven bin nenliep, na een afwezigheid van vele maanden, gedurende welke het schip vijf meter groter is ge worden en bovendien beduidend sneller door de vervanging van de stoommachine door een motor. In zaal Beeldman werd onder voor zitterschap van dokter Verheul een zeer matig bezochte jaarvergadering van de vereniging „Plaatselijk Belang" gehou den. Het verslag van de penningmeester leerde, dat er in 1951 vele uitgaven waren geweest, zodat het saldo slechts t 12,97 bedroeg. Het Oranje-comité beschikte over f 152,93, een bedrag, dat in kas bleef omdat er geen feest voor de kinderen was gehouden. De bestuursverkiezing bracht twee nieuwe leden in het bestuur: de heren W. de Leeuw en W. S. de Wit volgen wijlen de heer C. de Leeuw en de binnenkort vertrekkende heer Doedens op. De heren Popma en Verschoor werden herkozen. Er werd in deze vergadering o.m. ook gesproken over de mogelijkheden de wijk verpleegster aan een kleine auto te hel pen. Er is overleg geweest met „Het Witte Kruis" en de Bond van Plattelandsvrou wen. Het bestuur zal plannen uitwerken, zo werd tenslotte besloten. Kleuter helpt bij doorzagen van weesmeisje Geboren: Jacobus Mar'a, zoon van Jacobus A. Bruijn en Johanna B. Tet- teroo; Pieter, zoon van Jan de Ruiter en Maria K. W. Spaaij; Maart je, doch ter van Klaas Boon en Jacoba Giltjes; Gustaaf Willem, zoon van Willem Leegwater en Guurtje Schoen; Maria Cornelia, dochter van Siir.on X. Groen en Anna van Kleef; Dirk Albertus, zoon van Klaas R. ten Bruggcneate en Marie r-lom; Nico. zoon van Keimpe Heidsma en Wilhelmina Delver; Elisa- beth Afra Maria, dochter van Wille- brordus H. Vader en Gerharda H. van der Biezen. Getrouwd: Johannes H. Wolschrijn en Marijtje Vollmuller; Johannes Hink en Emmerentiania van der Vliet; Pie ter Bak en Maria Slot. Overleden: De Wit, 63 jaar, gehuwd met Adrianus van der Veer; Aaltje Best, 40 jaar, gehuwd met Cornelis Beenken; Jan Pluister, 57 jaar, we duwnaar van Elisabeth Kreijger. De Woensdag gehouden vergadering van de N.V. Spoorlijn station-dorp- Noord-Scharwoude besloot over het jaar 1951 drie procent dividend uit te keren. De rekening van de penning meester, de heer P. Deutekom, gaf een voordelig saldo aan van f 7615.34. De heer C. Vlugt uit Oudkarspel werd als bestuurslid herkozen. GESLAAGD KINDER-MEIFEEST De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Noord-Scharwoude heeft Woensdagmiddag in het theater Tivoli een kinder-Meifeest georganiseerd, waaraan door ruim driehonderd kinde ren werd deelgenomen. Er was een aardig filmprogramma met als hoofd nummer „De Spoorzoekers". Tussen de bedrijven door volgden tractaties. Het was een goed geslaagde bijeenkomst. Te Zuid-Scharwoude herdacht het "chtpaar G. Bakker en W. Bakker-Vel in de Oosterstraat gisteren onder veel belangstelling het vijftigjarig huwe lijksfeest. De heer Bakker hoopt 13 Juni drie en zeventig jaar te worden en zijn vrouw op 29 September. Zij mogen zich beiden nog in een goede gezondheid verheugen. KAMPIOEN BILJARTEN Het eindresultaat van de gehouden npetitie van de biljartclub „O.K,K." is, dat de heer P. Kraakman tot kam- ioen werd uitgeroepen. Daardoor legde j tevens beslag op de wisselbeker. John Evans de wereldvermaarde Engelse goochelaar, heeft bij zijn goochel trucs de assistentie nodig van zijn anderhalf jaar oude dochtertje Kim. De assistente in actie tijdens de bekende truc van het „doorgezaagde Weesmeisje MIDDENMEER, 7 Mei. Gerst 31- 33: haver 2426; rogge 2728.50; dui- venbonen 5560; capucijners 2629: bruine bonen 2834.50; karwijzaad 60 —64; blauwmaanzaad 7279. Het is een normaal verschijnsel, dat het verbruik van varkensvlees gedurende deze tyd van het jaar even toeneemt. Dit is echter niet alléén de reden van het vlugge verloop op de varkensmarkt van Maan dag. Het prijsverschil tussen het rund- en varkensvlees is momenteel zo gering, dat het konen van rundvlees maar weinig fi- nantieel voordeel biedt, en men dan ook weer gemakkelijker op varkensvlees over gaat. De zware varkens gingen minder vlot weg. Men kan van deze dieren het vlees wel plaatsen, doch het spek niet en voor de vorming van spekvoorraden be- atat hoegenaamd geen interesse. Lichte varkens en zeugen waren er maar weinig aangevoerd en het verhandelen geschiedde traag. Voor alle soorten golden hogere prijzen. Voor het betrekkelijk geringe kwan tum koeien bestond veel animo. Bij hoge prijzen was de handel toch nog matig te noemen. De allerbeste koeien gelden zeker f 3.25 f 3,30 per kg. De aankoop van nuchtere-kalveren voor export was oorzaak, dat de handel vlug is geweest. De orijzen zijn sterk gestegen Afgeslacht en uitgebeend komen de voor de worst bestemde kalveren op f 3,en de zware kalveren of f 3,20 per kg. Er bestaat in Nederland een Zuivel- fonds, waaruit de consumptiemelkprüs wordt gesubsidieerd en waaruit de ver liezen op de export van boter naar Engeland worden gefinancierd De ont vangsten bestaan voornamelijk uit een omslag over alle in Nederland gepro duceerde melk. Deze omslag leverde een bedrag op van rond f 77.000.000. Met enkele andere inkomsten bedroe gen de baten van het Zuivelfonds in het afgelopen jaar. dat liep van 5 No vember 1950 lot en met 3 November 1951 in totaal ongeveer f 81.00.000. Ten einde de melkprijs te houden op de hoogte, zoals die gedurende het jaar is geweest en zoals die voor het Nederlandse publiek redelijk werd ge acht, was een belrag nodig van rond f 70.000.000. De export van boter lever de een verlies op van f 19.000.000. Een en ander komt er op neer. dat het Zuivelfonds afsloot met een nadelig saldo van rond f 8.000.000. Opgemerkt zij hierbij, dat de baten op de export van boter naar Belgie een bedrag van f 15.000.000 vormden. Deze gelden kwamen echter niet in het Zui velfonds, doch in het Landbouw-Ega- lisatiefonds. Alleen gedurende de laat ste drie .dagen, van 13 November, vloeiden ze in het Zuivelfonds. Gedu rende die 3 dagen leverden ze f 120.000 op. De Stichting voor de I andbouw con cludeert uit het feit dat de boter export naar Belgie een aanzienlijk voordeel opleverde, dat de positie van onze boter heel wat beter is dan het verlies op de export naar Engeland zou kunnen doen denken. Daarnaast wordt er op gewezen, dat de Nederlandse veehouderij een bedrag van niet minder dan f 70000.000 bij eengebracht om ons publiek goedkope melk te kunnen laten drinken. Consul en secretaresse smokkelden koffie De raad der gemeente Zjjpe, die door de burgemeester in openbare vergade ring is bijeengeroepen op aanstaande Vrijdag, des namiddags te twee uur, zal een agenda van niet minder dan dertig punten te behandelen krijgen. Het belangrijkste punt van deze zeer uitgebreide agenda achtten wij het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de verbouw van de oude openbare school te Burgerbrng, waardoor deze geschikt wordt gemaakt voor het ge ven van kleuter- en gymnastiekonder wijs. De kosten van deze verbouw zullen ongeveer tienduizend gulden bedragen. Indien het plan doorgaat, zullen zowel de scholen als ZSC gebruik kunnen maken van deze inrichting. Getracht zal worden een geldlening voor dit doel aan te gaan, waarbij we kunnen ver melden, dat de inwoners van Burger- brug zich bereid hebben verklaard een bedrag van f 6000 bijeen te brengen, hetgeen tegen het geldende renteper centage aan de gemeente zal worden geleend. Het lig in de bedoeling een stichting in het leven te roepen, die het gebouw tegen een bepaalde prijs van de ge meente huurt, terwijl deze garant is voor het onderhoud. Verder wordt o.m. voorgesteld een wachtverbod in te stellen aan de Korf waterweg te Petten. B. en W. zijn van mening, dat de kampeerders te Petten Reuter meldt, dat bij het treinonge luk op het station Berala bij Sydney, dat vijf doden en honderd gewonden eiste, geen Nederlandse immigranten om het leven zijn gekomen. Voor zover uit de naamlijst der slachtoffers valt op te maken zijn ook geen Nederlanders gewond, aldus Reuter. Vandaag verleent H. M. de Konin gin op paleis Soestdijk audiëntie aan de Antilliaanse en Surinaamse delegatie van de conferentie Nederland-Surina- me-Ned. Antillen. De Deense Kamer heeft zich giste ren met algemene stemmen uitgespro ken voor een vierlandenbespreking over vrije verkiezingen in Duitsland. moeten bijdragen in de kosten die de gemeente zich ten opzichte van het kampeerterrein getroost en stellen daarom de raad voor een verordening op het heffen van kampeergelden* in het leven te roepers ter grootte van een kwartje per dag per persoon veer tig cent per weekend, een gulden per week of vier gulden per maand. De gemeente zal een geldlening aan gaan met de Bank van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, het voor- keur.bedrag, ter grootte van f 19950 Voorts zal aan de orde komen een vaststelling van een nieuw reglement voor de sociale dienst, evenals een nieuwe salarisregeling. Verschillende nieuwe benoemingen voor deze dienst zullen ook in deze vergadering moeten geschieden. HEM, 7 Mei 1952. „Zuiderkogge" Vroege aardappelen 6173; Bevelan ders 8,109.30; spinazie 2224; witlof 31—37, II 22—27, afw. 16—19; rabar ber 1012; sla 5,508,30; bloemkool 19 —39. ZWAAG, 7 Mei 1952. „Bangert en Omstreken". Vroege aardappelen 65 1.05; late aardappelen 10,1012,60; spinazie 822; postelein 39—42; uien 929; prei 12; rode kool 1522; witlof 945; tomaten 2,35; radijs 67; rabar ber 28; sla 5—11.20; bloemkool 13 61; perziken 1746; ardbeien 904; Goudreinet 44; Jonathan 34—87. BLOKKER, 7 Mei 1952. Aardap pelen 99,30; spinazie 823; postelein 39—44; prei 89; slabonen 3; witlof I 32—35, II 22—28, III 18—21; radijs 7— 8; rabarber 57; andijvie 2539; sla 59,10; bloemkool 2357; bindsla 35 38; Jonathan 3162. OBDAM, 7 Mei 1952. Witlof I 35— 46, II 3741, III 24—32, IV 21—25, IB 35—44, IIB 21—37, IIIB 24—31, IV B 1719; uien, grof 2626,10, middel 15,70, drielingen 20, stek 8,6012,50; gele kool 6,708,50; aardappelen 10— 12,60; prei 8 ct. verkocht en doorge draaid. WOGNUM, 7 Mei 1952. Vroege aardappelen, middel 7185, drielingen 8990, kriel 8793; late aardappelen 13,50; witlof A2 26—45, B2 25—37, C2 920, stek 819, aanvoer 2800 kg; aardbeien 1 3,203,42, 2 12,60; spina zie 8—24; rabarber 710; sla 612,10; bloemkool 1636; bospeen 32—41; Jo nathan 4056. Onlangs werd door het Weense ge rechtshof de zaak behandeld tegen de Argentijnse consul-generaal, José Ramon Virasoro en diens secreta resse, mevrouw Juliana Moeller, weduwe van een in Stalingrad ge sneuvelde Duitse generaal. Zij wor den er van beschuldigd betrokken te zijn in een smokkelhandel met koffie en scheermesjes tussen Oos tenrijk en West-Duitsland. Mevrouw Juliana Moeller wordt het gerechts gebouw binnengeleid. Kinderverlamming te Bolsward beperkt tot vier gevallen Mede dankzij de strenge voorzorgs maatregelen, zoals sluiting van kleuter scholen en afgelasten van openbare bij eenkomsten en vermakelijkheden, is het aantal gevallen van kinderverlamming te Bolsward tot op heden beperkt ge bleven tot vier, waarvan twee zeer lichte gevallen. In verband met het in- cubatietijdperk van de ziekte worden de voorzorgsmaatregelen nog enige tijd gehandhaafd. Ook de markt gaat op last van de burgemeester niet door. dan gewoonlijk hebben wij ons uiterste best gedaan op speciale Met zo'n geschenk maakt U moeder een jaar lang gelukkig! Ook ditmaal geldt: Het Is van Koningstraat 76 - Tel. 2510 lllilllIlllUlllllllllllillll f V „al 20 Mei 1952 en s De -^fXeJtare,In1alirDeGiuy«er-winkeIs. R

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7