Tweede Kamer stemt in met de Werkloosheidswet Li Internationale bezinning op de Rode-Kruisdag Onverminderd streven naar een premievrij staatspensioen Hij vergat spoorbomen te sluiten Amsterdammers hielpen berucht N.S.B.-er over de grens Brandweerwezen is gemeentezaak Gouden tijd voor Staatsmijnbedrijf K.L.M. ontving eerste nieuwe DC 6 B Tweede Kamer aanvaardt regeling Achttien auto's en 60 bromfietsen verduisterd Credieten voor werkverruiming Tijdslimiet blijft gehandhaafd Bond voor Staatspensionnering Algemene vergadering in Amsterdam POSTBESTELLER TE LAREN CEARRESTEERD Overwegwachter raakte in gesprek,... Visser op het IJselmeer verdronken Kunst en Cultuur Indra Kamadjojo terug Pleegmoeder wilde haar kind niet afstaan MARIA MONTESSORI IN STILTE BEGRAVEN Een moederdagtaart voor H. M. de Koningin Verlichting van veel menselijk leed MillioenenJ mensen zijn nog in nood Gevangenisstraffen geëist Twee Amsterdamse jongens gaan per vrachtauto naar Kaapstad Burgemeester leende zijn verrekijker Reeds 60 mille voor oud-verpleegsters De agrarische jaarbeurs boekte vele orders Vier mannen aangehouden verdacht van overval Achter de cockpit een honeymoon-cabin KERKELIjK NIEUWS KoJilB&dteÈ ■luiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiin VRIJDAG 9 MOT 1952 (Van onze parlementaire redaeteurl Met kennelijke voldoening beant woordde minister Beel Donderdagmid dag de verschillende opmerkingen, ge maakt naar aanleiding van het wets voorstel inzake het brandweerwezen, dat even later zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen- Het is toch met dit wetsontwerp, dat beoogt regelen te stellen met betrek king tot het voorkomen, beperken en bestrijden van brand, het beperken van brandgevaar, alsmede het voorkomen en beperken van ongevallen bij brand, een lange lijdensweg geweest, voordat dit tot een openbare behandeling kwam. Eerst na moeizaam overleg kon overeenstemming worden bereikt over het hoofdpunt: hoe de in begin sel door een ieder aanvaarde regel, dat het brandweerwezen een gemeen- lijke en niet een rijkszaak is, in de practijk moest worden uitgewerkt. Aan de ene kant is immers, wil de brandweerbestrijding effectief zijn, onder meer een zekere mate van normalisatie en standaardisatie van het te gebruiken materiaal noodzake lijk, aan de andere kant zouden, ge lijk de heer Ritmeester (VVD) op merkte, te grote bevoegdheden voof de centrale overheid de gemeentelijke zelfwerkzaamheid ten dode opschrij ven. Zo mag stellig de inspectie voor het brandweerwezen, waarvoor ver schillende afgevaardigden hun grote waardering uitspraken, niet een con trolerende taak hebben in zodanige zin, dat de minister van Binnenlandse Zaken het toch weer voor het zeggen krijgt, meende de heer Verkerk (AR). Hetgeen door de minister werd be aamd. De bewindsman,- voor wiens beleid in deze alle sprekers lof hadden, bleek ten slotte bereid een nog overgeble ven steen des aanstoots weg te nemen door een amendement, dat schrap ping wilde van zijn bevoegdheden met betrekking tot het tegen de wil van de bewoners binentreden van een wo ning over te nemen. Verdachte in Belgie gegrepen De eigenaar van een auto-verhuur- inrichting in Amsterdam, die door ae Amsterdamse recherche werd gezocht, verdacht van het verduisteren van 18 personenauto's en 60 bromfietsen met een totale waarde van honderdduizend gulden, is in Antwerpen gearresteerd. De Nederlandse politie zal zijn uitle vering verzoeken. Dat aan de nieuwe weikloosheidswet zeer hoge kosten verbonden zullen zijn, is gisteren in de Tweede Kamer nog eens duidelijk gemaakt door minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn, toen zii de opmeikingen van verschil lende Kamerleden beantwoordden. Zij hebben namelijk medegedeeld, dat on der deze nieuwe wet aan zestigduizend werklozen 1.8 milioen gulden per week ten koste zal worden gelegd. Dat eist van de staat een zeer groot financieel offer. Daarom verzetten bei de bewindslieden zich ten sterkste te gen de gedachte van sommige sprekers, dat het stellen van een tijdslimiet voor het verkrijgen van rechten op een uit kering onbillijk zou zijn. Minister Joe kes meende, dat het integendeel onjuist zou zijn, de wet te doen gelden ook voor hen, die geen premie hebben betaald. Niettemin diende de communistische heer Gortzak bij de replieken vijf mo ties in .welke tegemoetkomingen voor verschillet.de groepen werklozen ver langden Ze werden alle verworpen, waarna het wetsontwerp met 61 tegen 6 stemmen werd aangenomen. De beide leden van de SGP onthielden zich van stemming. Werkverruiming Voorls heeft de Kamer zich bezigge houden met twee wetsdfitwerpen in verband met de werkverruiming. 25 milioen gulden werd aangevraagd voor voorschotten ten behoeve van de werk verruiming door lagere publiekrechte lijke lichamen. 7 millioen werd nodig geacht voor het voorbereiden van toe komstige werkverruiming en de post „kosten werkgelegenheidspolitiek" dien de naar het oordeel van de regering te worden verhoogd van 36 tot 51 mil lioen. Nadat de heer Nederhorst (Arb.) twijfel had uitgesproken in de doel treffendheid van het hiervoor bestem de apparaat en had aangedrongen op het vormen van een voorraad van plan nen, gaf minister Lieftinck te kennen, dat voor twijfel geen reden was en dat de werkloosheid sinds het begin van dit jaar behoorlijk was teruggelopen. Ook deze wetsontwerpen werden ver volgens aangenomen. Tijdens de algemene vergadering, die de Bond voor Staatspensionnering gis teren in Amsterdam heeft gehouden, zijn nög eens doel en standpunt van de Bond in een uitgebreide resolutie neer gelegd. Gestreden wordt voor een pre- mievrü staatspensioen als bodempen sioen voor man en vrouw op een na der door de regering vast te stellen leef tijd, en wel zodanig, dat de ouden van dagen daarvan op bescheiden voet on bezorgd kunnen leven. Een besteller van het postkantoor te Laren is door de recherche gearres teerd en naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht, verdacht van het plegen van onregelmatigheden met poststukken van de legerplaats kamp Laren. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Gistermiddag heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam, mr. J. F. Hoeffelman, bevestiging gevraagd van het vonnis van een week hechtenis, dat de politierechter te Utrecht op 9 November 1951 heeft uit gesproken over een overwegwachter bü de N.S. Verdachte, de 56-jarige D. de J., gaf toe dat hij in Juni van het vorige jaar In de nacht van Woensdag op Don derdag is de Harderwijker visser Evert Foppen op het IJsselmeer ter hoogte van Urk verdronken. De 24-jarige Evert Foppen bevond zich samen met zijn broer Goossen op een botter ter visse rij. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Goossen Foppen verklaar de, toen hij in overspannen toestand in Harderwijk terugkeerde, dat zijn broer is verdronken tengevolge van een ongeluk met de zeilen. Omdat de netten waren uitgezet, zou Goossen reddingspogingen hebben moe ten uitstellen tot de netten waren ge kapt. Toen het zover was, zou Evert reeds verdronken zijn. In de maand Juli 1948 werd bij het rijksbureau voor huiden en leder een bedrag van f 37.637,82 aan rijks- gelden ontvreemd. Het terzake door de politie ingesteld onderzoek heeft nog steeds geen resultaat opgeleverd. Na zyn tournee door de Ver. Staten is de danser Indra Kamadjojo in ons land teruggekeerd, waar hn Zondag middag voor het eerst in het Museum voor de Tropen te Amsterdam met een nieuw reportoire voor het voe licht zal komen. Daarmede wordt weer een reeks van dansmatinee s in ui museum geopend, die daar met uitzo - dering van de eerste Zondag der maand, elke Zondagmiddag van ane tot vier uur zal worden gegeven. TENTOONSTELLING LEONARDO DA VINCI GEOPEND Gistermiddag is in het gemeentemm seum te Den Haag een tentoonstelling geopend, gewijd aan Leonardo da v ei, die vijfhonderd jaar S^denlo Florence werd geboren. De expo blijft geopend tot 8 Juni. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin Zaterdagawlten- het gebouw voor Kunsten en schappen te Den Haag het gala">n<ce bu te wonen, dat zal worden geeeve door het Boston Symphonie Orcnestia onder leiding van Charles Munch. op de spoorwegovergang Soestduinen de bomen niet gesloten had, zodat een personenauto slechts enige seconden vóór een naderende olietrein de over weg passeerde. Slechts door een ge lukkig toeval was er geen ongeluk ge beurd. Verdachte wilde zo verklaarde hij nog even zijn brood en koffie halen, voor de trein langs kwam, was toen in gesprek geraakt en had vergeten de bomen te sluiten. Verdachte vroeg cle mentie wegens zijn leeftijd. Hij vertel de reeds 32 dienstjaren achter de rug te hebben. De directie der spoorwegen heeft volstaan hem een ernstige onte vredenheidsbetuiging te geven. De verdedigster, mevrouw mr. T. Soennito-Heyligers, vroeg een voor waardelijke veroordeling. De uitspraak is vastgesteld op Dins- da 20 Mei. Besloten werd, dat door eigen actie, eventueel in samenwerking met andere organisaties, een definitieve regeling voor de oudedagsvoorziening tot stand komt, waarbij deze voorziening op ba sis van verzekering wordt afgewezen en de financiering zal moeten geschie den door middel van belasting naar draagkracht van het gehele Nederland se volk. In de resolutie werd voorts gezegd, dat de Bond met voldoening heeft ken nis genomen van de maatregelen, die zijn getroffen om bij de toepassing van de noodwet-Drees f 100 van het eigen inkomen van aftrek vrij te stellen. Hier in ziet de Bond een belangrijke princi piële beslissing voor de toekomstige blijvende ouderdomsregeling. Ten slot te worden de leden aangespoord grote re activiteit te ontplooien „om te be reiken, dat een pensioen voor ouden van dagen zonder aftrek van eigen in komen en zonder een regeling van ge meenteklasse indeling tot stand zal ko men". Tijdens de vergadering zeide het hoofdbestuurslid, de heer C. J. van Lienden, dat de voorstellen der rege ring de indruk geven, dat men op het departement nóg altijd streeft naar tér, oplossing van het vraagstuk in de richting van een verzekering, met de mogelijkheid van vrijstelling van pre miebetaling in speciale gevallen. Spre ker was van oordeel, dat het de taak van het hoodfbestuur zal zijn om met de vakcentralen in contact te treden, om een nadere interpretatie over de regeringsvogrstellen te krijgen. Voor de Roermondse rechtbank is de Venlose mevrouw H. tot een dag voor waardelijk veroordeeld. Het echtpaar H. had enige jaren geleden een kind aan genomen en was later ook met de voog. dij daarover belast. Onlangs eiste de moeder echter het kind op, waartegen mevr. H., die aan het kind zeer gehecht was. zich verzette. Zij nam met het kind de wijk naar Duitsland, waar zij door de Duitse politie werd opgespoord. Het kind is inmiddels aan de moeder teruggegeven. Kompels schonken monument De gouden tijd voor het staatsmijn- bedrijf is aangebroken. Gistermiddag werd dit gesymboliseerd door een ar beiders-afgevaardigde, die aan de vfer leden van de directie gouden hor loges met kettingen, inscripties en... garantiebewijzen aanbood. Die horloges waren gekocht van het door de ar beiders bijeengebrachte geld om het gouden jubileum van hun mijnen door een waardig monument te gedenken. Dit monument werd een bronzen le vensgrote mijnwerker, vervaardigd door de Haagse beeldhouwer J. Me lis, dat een plaats in de hal van het hoofdkantoor der staatsmijnen heeft gekregen. De afgevaardigden memo reerden, dat de verhouding van de directie tot de arbeiders is als die van vaders tot hun familie en zij zeide van harte te hopen, dat deze verhou ding zo zou blijven. Dat beloofde de president-directeur van de staats mijnen, dr ir Ch. Th. Groothoff, mede namens zijn mede-directeuren, gaarne. Namens beambten en maandloners werd een portret van de directeuren van de hand van de schilder Harry tooien en vier gebrandschilderde ra men van Charles Eijck geschonken, waarna door een stroom van relaties meer dan zeventig geschenken wer den aangeboden. In de parochie Maria ad Mare te Noordw(jk aan Zee is gistermorgen om half negen de plechtige uitvaartdienst gehouden voor mevrouw dr Maria Montessori. De mis van requiem werd gecele breerd door pastoor W. Bende, die te vens de absoute verrichtte. Het stoffe lijk overschot is in alle stilte op het R.K. kerkhof te Noordwijk aan Zee ter aarde besteld. Er waren geen offi ciële persoonlijkheden bij de uitvaart en bij de begrafenis aanwezig, waar mee voldaan werd aan de laatste wens van de overledene. Op het paleis Soestdijk is gistermor gen aan Koningin Juliana een moeder dagtaart aangeboden, vervaardigd door leerlingen van de R.K. vakschool voor banketbakkers en de Nederlandse vak school voor banketbakkers in Amster dam. Van een viertal leerlingen, dat ver gezeld was van de directeuren dezer scholen, en de heer H. J. Vfijers, voor zitter van de ondervakgroep banket bakkerij, heeft de koningin de taart persoonlijk in ontvangst genomen. Geschaard onder de universele standaard van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan streven honderd millioen mannen en vrouwen in acht en zestig landen naar verlichting van het menselijk leed, zonder rekening te houden met verschillen van politiek, ras en godsdienst. De Ver. Naties, aldus de secretaris-beneraal Trygve Lie in een rede over de UNO-zenders ter ge legenheid van de internationale Rode- Kruisdag, buigen zich voor die stan daard en groeten de Rode-Kruisvereni gingen, die haar mensleijke taak in hun naam volvoeren. Ook de Nederlander, dr G. J. van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, heeft een bood schap tot het Rode Kruis in Genève gericht. Hij uitte de hoop, dat nog meer mensen zich aaneen zullen sluiten om de verworpenen en ongelukkigen dezer wereld te helpen. „Moge de geest van Henry Dunant, die eens het Rode Kruiswerk begon alle mensen inspi reren, want er zijn in de wereld nog immense wanhoopsgebieden en millioe- nen ellendigen, die hulp behoeven". Het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur van het" Nederlandse Rode Twee Amsterdamse vrijgezellen, de 25-jarige Karei Kramer, voormalig handelsemployé, en de 28-jarige auto- techniker Jan Helms, stonden gisteren vol trots naast hun omgebouwde, sterke iegervrachtwagen, de „Dromedaris 2", waarmede zij volgende week het ruim 18.000 km lange traject dwars coor Europa en Afrika naar Kaapstad zuilen aanvaarden. Namens burgemeester Arn. J. d'A Uy overhandigde de chef van het gemeen telijke bureau pers en propaganda, mr. P Mijksenaar, hun op de binnenplr ts van het stadhuis de eigen verrekiji <>r van de burgemeester, die zij op de 5- mende tocht mogen gebruiken. De twee jongens hebben zich terdege voorbereid op dit avontuur. Zij hebbe i zich van de daadwerkelijke steun van diverse grote bedrijven verzekerd en zijn op alle gevaren, die hun in de Afrikaanse wildernis kunnen bedreigen voorbereid. Hun tocht valt 300 jaar na die van Jan van Riebeeck. Daarom zullen zij juist als hun beroemde voorganger de Schreierstoren in Amsterdam als vertrekpunt nemen. Aan boord van hun Chevrolet- vrachtwagen hebben zij talloze cadeaux (op het dak) voor Afrikaanse opper hoofden, voorts brieven van de Am sterdamse burgemeester voor ambtge noten in diverse steden, die de jongens zullen passeren en voorts de Amster damse vlag, die zij als onofficiële bode van de Nederlandse hoofdstad naar Kaapstad zullen overbrengen. Bo vendien heeft mr. d'Ailly op een z.g. tape recorder een begroetingswoord vastgelegd voor de burgemeester van Kaapstad, dat de twee reizigers bij hun aankomst aldaar voor hem hopen af te draaien in hun auto, die n.L ook nog voorzien is van uitgebreid film-, foto- en radiomateriaal. Dank z|j de medewerking van drie bewoners van de hoofdstad, heeft de beruchte NSB-er Slot in 1947 kans ge zien uit ons land te ontsnappen. Hjj was uit zijn gevangenis ontvlucht en dank zti het verlenen van onderdak en een vervalst paspoort over de Belgische grens verdwenen. De Justitie weet dat Slot thans in Duitsland vertoeft. HU was tot een hoge gevangenisstraf ver oordeeld. Zij die hem hielpen stonden gisteren terecht voor de Amsterdamse rechtbank. De caféhouder P. werd ervan be schuldigd Slot onderdak te hebben ver leend. Ook zou hij vervalsing van een paspoort hebben uitgelokt. Een getuige vertelde, eenmaal te hebben gezien, dat S. in de huiskamer van de caféhouder de nacht heeft doorgebracht. P. gaf zelf toe, dat hij S. wel eens een boterham heeft gegeven, maar vroeg zich af of dat wel het „onderhouden" van iemand kan worden genoemd. S. bleef in het café van P. komer. en deze wist een zekere mevrouw De V. te bewegen een paspoort voor S. te „organiseren". Zij had dit tijdens de bezetting meer ge daan, maar voelde er aanvankelijk niet veel voor. Na overreding wist zij onder valse voorwendsels een paspoort in handen te krijgen. Zij verklaarde, dat ze het aan S. had gegeven en deze in de caféhouder eraan heeft zien knoeien. De caféhouder ontkende dit. Tenslotte heeft de fotograaf Van der L. een pas foto van Slot gemaakt en op het pas poort geplaatst. Hij meende, dat „Vink" zo noemde S. zich, een licht geval" was, die wilde uitwijken. De Officier van Justitie, rekening houdend met het feit, dat een en ander zich vijf jaar geleden afspeelde, eiste tegen de caféhouder een gevangenis straf van vijf maanden. De verdediger vroeg op juridische gronden vrijspraak. Tegen de fotograaf twee maanden ge vangenisstraf. De verdediger van de laatste vroeg een voorwaardelijke straf. Wegens oplichting werd tegen mevrouw De V. een gevangenisstraf van drie maanden geëist. De rechtbank zal op 20 Mei uitspraak doen. Dank zq het initiatief van de echt genote van de commissaris van de koningin van Noordholland zijn in vele plaatsen van derze provincie comité's opgericht, die zich ten doel stellen gel den bijeen te brengen voor het ere- fonds voor oud-verpleegsters, dat thans tot f 60.000.is gestegen. Het comité acht het zeer verheugend dat ook vele kleine plaatsen in Neder land acties ondernemen. Het is opval lend dat uit die plaatsen dikwijls zeer belangrijke bedragen binnenkomen. Dit was o.a. het geval met Streefkerk, Venhuizen, Jisp, Hoorn en Obdam. Ook de oproep tot het bedrijfsleven in Ne derland is niet vergeefs geweest. Ir. F. C. C. baron van Tuyl van Zuilen reikt het Kruis van verdien ste uit. V.l.n.r.: gen. maj. dr. J. Th. Wilkens, mr. C. H. Muntz, H. W. Prillevit en J. de Ruiter. Kruis kwamen ter gelegenheid van deze dag in Den Haag in vergadering bijeen. Aan personen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor het Rode Kruis of in de geest van het Rode Kruis hebben gewerkt zijn on derscheidingen uitgereikt. Het kruis van verdienste werd o.a. toegekend aan prins Frederic de Merode, voorzitter van het Rode Kruis in België en aan Jean Duchosal, secretaris-generaal van het internationale comité van het Rode Kruis te Genève. Voorts ontving een aantal Nederlanders het kruis van verdienste of de medaille van ver dienste. De agrarische Jaarbeurs, die per dag tienduizend bezoekers, onder wie vele buitenlanders, heeft getrokken is in zakeljjk opzicht volkomen geslaagd, zo deelde de directeur van de Jaar beurs mr J. Milius gisteren mede. Op de zuivelbeurs, die op het Vre- denburg werd gehouden, noteerde een firma een order voor een complet; in stallatie van een zuivelfabriek" ter waarde van driehonderdduizend gul den. Op het Croeselaanterrein kreeg een een Nederlandse inzender een order voor tweehonderd schoffelmachines, be stemd voor Turkije, en weer een ander verkocht niet minder dan 82 tractoren en 5 snoeimachines. Verheugend, aldus spreker, is de duidelijke vooruitgang in de opbouw van een eigen Neder landse landbouwwerktuigenindustrie. Ook in volgende jaren is men van plan de agrarische beurs afgescheiden te houden van de algemene jaarbeurs. Vier Rotterdammers, die betrokken zijn geweest bij de overval in de win kel van de waterstoker Van Eijk in de Vrouw Jannestraat, zijn gearresteerd. De daders konden worden achterhaald door het autonummer, dat bekend was. Hun buit bestond, zoals bekend is, slechts uit een portefeuille met kwi tanties. Alle vier zijn al eens eerder met de politie in aanraking geweest. Prins Bernhard zal vandaag In verband met zijn bezoek aan de jubi lerende staatsmijnen per vliegtuig op het vliegveld Beek (L.) aankomen. In de loop van de middag zal de hoge gast naar het vliegveld terugkeren voor de thuisreis. De eerste van zeven nieuwe DC 6-B's, welke de KLM gekocht heeft bij de Douglas Aireraft Company in Califor- nie is gistermiddag op Schiphol gear riveerd. Dr. A. Plesman stond op het platvorm toen gezagvoerder R. P. A. van Rees de „Jan van Riebeeck" na een ere-rondje boven de luchthaven op de grond zette. De DC6-B heeft een 1 meter lan gere romp da nde normale'DC 6 en kan maximaal 77 personen plus een beman- Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Melis- zand: P. H. de Ruiter, candidaat te Jutphaas. Beroepen te 's Grevelduin Capelle: J. v. d. Heuvel te Schoon- hoven. - Geret Kerken: Beroepen te Wol- dendorp: P. Heinen, candidaat te Heer |en> Baptisten-gemeenten: Beroepen te Hengelo-Borne: (met standplaats Borne)J. B. de Neef te Winschoten. Geref. gemeenten: Bedankt vo°i Werkendam: W. C. Lamain te Grand Rapida. P)E AMERIKANEN vormen een ge- makkelijk volk. Dat werd toch maar weer eens duidelijk gezegd door de commissaris voor het onderwijs in de V.S., die vond. dat men op de Ame rikaanse universiteiten meer aandacht moest gaan besteden aan de vreemde talen. Op een rondreis door 19 landen was de commissaris gebleken, dat de Amerikanen ernstig gehandicapt zijn als ze in het buitenland vertoeven, om dat de meesten alleen hun eigen taal spreken. Het be-talen vindt Theo- door belangrijker dan dè talen. En in ritselend bankpapier kunnen de Ame rikanen een aardig woordje meepra- 1 (i. Op Marken woont namelijk een vrouwtje, dat in haar 100 woorden En gels, de bezoekers uit de V.S. te woord staat en daarmee gemiddeld per dag f 24.verdient. Dat hebben ze uitge- relend. U weet wel wie. Bij dezelf de maatschappij, die de „Queen Mary' en de „Queen Elizabeth" heeft ge bouwd, wordt nu de kiel gelegd voor een nieuw koninklijk jacht voor de Britse vorstin. Het vaartuig zal zo'n tien Millioen gulden kosten. Het zal de ..Victcria and Albert", die in 1899 ge- bouwc werd, vervangen. Het laatste jacht is volgens deskundigen „een illllfflBllllllllilUIIIIIIIIIIIIIIIUMi'BiH wrak". D De ..Prawda", het orgaan van de Sowjetrussische communisti sche partij, vierde Maandag zijn veer- Generadl DoddDie doet praetische ervaring op.' tigjarig bestaan. Ter gelegenheid hier van schrijven de kranten in Rusland, d- t er momenteel meer dan achtdui zend bladen, met een oplage van meer dan veertig millioen exemplaren in de Sowjet Unie worden uitgegeven. Sinds de omwenteling zijn er 904 millioen exemplaren van werken van Marx, Lenin en Stalin verkocht. In Rot terdam heeft de politie een brillen- k(popman aangehouden, die de wereld dóór een bijzondere bril bekeek. De man maakte er namelijk een systeem van om brillen te „repareren" 'op een manier, die hem niets kostte. Wanneer men met een oude bril in de hand om nieuwe glazen kwam, dan deed de man niet meer dan de oude glazen oppoet sen en ze weer in het montuur zetten. Een vrouwtje van 69 jaar kreeg hem dóór, ondanks het feit dat ze geen bril op had (want die was in de reparatie. Een inwoonster van Drachten kreeg onlangs bezoek van een reclasserings- ambtenaar. die haar f 175.kwam brengen. Dit bedrag bleek de vergoe ding te zijn voor een fiats, die de vrouw drie jaar geleden was ontstolen De berouwvolle dief had f 2000.— aan de reclassering geschonken om de door hem aangerichte schade te vergoeden. ning van tien koppen vervoeren. Naar dr. Plesman echter meedeelde, zal van de maximumcapaciteit geen gebruik worden gemaakt, teneinde iets meer comfort aan de passagiers te geven. De „Jan van Riebeeck" zal als touristen- vliegtuig volgens de speciale tarieven op de Noord-Atlantische route worden ingezet. In totaal kan het toestel 20500 liter benzine meenemen tegen de DC 6 16.000 liter. Hierdoor wordt het maxi mum vliegbereik 7950 km. De machine is verdeeld in diverse kajuiten en leent zich voor verschillende klassen, zoals bij de spoorwegen. De KLM heeft het voornemen dit toe te passen op een van haar vijf diensten op Curagao. Een bijzonderheid is voorts de kleine kajuit links voor in de romp, achter de cockpit, doch nog enkele meters voor de vleugel, die uiterst geschikt is voor een huwelijksreis en dan ook reeds „honeymoon-cabin" wordt genoemd. De zitplaatsen kunnen tegen elkaar aan worden geschoven, waarbij de leuningen in horizontale stand komen, zodat zij dan getransformeerd zijn in een com fortabel dubbel bed. BURGEM. D'AILLY NAAR VENETIE De burgemeester van „Het Venetle van het noorden", mr. Arn. J. d'Ailly uit Amsterdam, heeft van zijn ambtge noot in het werkelijke Venetie een uit nodiging ontvangen diens stad te ko men bezoeken en deze dankbaar aan vaard. Op Zaterdag 31 Mei zal mr. d'Ailly met zijn echtgenote voor enige dagen naar Venetie vertrekken. Tijdens het congres van vertegen woordigers uit de landen, die samen werken voor het oprichten van inter nationaal laboratorium voor kern energie, is de Nederlandse professor C. J. Bakker benoemd tot voorzitter van de studiegroep voor de bouw van een synchro-cyclotron.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7