Voorstel tot conferentie-van-vier inzake Duitsland jaar geëist tegen daders van roofoverval te Bergen Contractuele overeenkomsten zijn vrijwel gereed Verdachte Hof ontkende pertinent r Dollartekort VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Neutrale commissie zal mogelijkheid van verkiezingen onderzoeken Looncompensatie per 1 Juli gevraagd Selectie-ploeg is verplicht aan de start te verschijnen J DERTIEN PARTIJEN TREDEN IN HET POLITIEKE STRIJDPERK Europese burgemeesters bijeen Arbeiderscongres protesteert tegen de houding van de industrie Woensdag 14 Mei 1952 77e Jaargang No. 11412 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna WESTELIJKEN ANTWOORDEN SOWJET-UNIE Duitse regering moet in vrijheid kunnen handelen Le Monde'' ontrafelt Fechtelers verweer Deel Wesiduiise amendementen overgenomen Minister verkocht voor 28 mille spaarbrieven Op Zaandamse Braderie Vijf nieuwe groeperingen Weerbericht Bij officier was echter geen twijfel Wordt Taft-Hartley-wet toegepast Jhr. Mr. Michiels van Verduynen overleden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. pei maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol. osten Weekabonnementen ƒ0 49 rvE VERENIGDE STATEN, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag de Sowjet- unie in gelijkluidende nota's voorgesteld, een bijeenkomst van vertegen woordigers der vier mogendheden over de toekomst van Duitsland te beleg gen. zodra een „onpartijdige commissie" rapport heeft uitgebracht over de mogelijkheid van het houden van vr|je verkiezingen in geheel Duitsland. Deze nota's vormen een antwoord op de Russische nota van 9 April, waarin een eerder gedaan Westelijk voorstel om een commissie der V.N. het bovenge noemde onderzoek te laten instellen werd verworpen en een onderzoek door een commissie van vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden werd bepleit. VOLGENS do drie Westelijke mo gendheden moet op de door hen voorgestelde conferentie van vier over de volgende twee punten worden ge sproken, een en ander in het licht van het rapport van de neutrale commissie: 1. Het spoedig houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, De Raad van Vakcentralen, waar in N.V.V., K.A.B. en C.N.V. samen werken, staat op liet standpunt, dat de premie, die de ivs»knemers met ingang van 1 Juli voor de wachtgeld en weridoosheidsverzekc-ing moeten betalen, door een loonsverhoging ge compenseerd dient te worden. De Raad heeft, volgens HVV, een daartoe strek kend voorstel ingediend. De vakbeweging wil de vraag, of de consumptiebeperking van vijf percent geheel of gedeeltelijk ongedaan moet worden gemaakt, behandelen los van de compensatie der premie voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. „Een nieuw dementi" ii Na de persconferentie, die admiraal Fechteler Maandag te Washington heeft gehouden, heeft „Le Monde" een artikel gepubliceerd, getiteld „Een nieuw dementi". „Wie zal geloven, dat het Ameri kaanse ministerie van defensie de ver onderstelling van een bezetting van West-Europa door het Rode leger „zo ongewoon" vindt, om met de woorden van Fechteler te spreken, dat het er „zelfs niet veel aandacht aan heeft be steed?", aldus het blad. „Bovendien spreekt de admiraal zich even verder tegen door te zeggen, dat men „voor de tegenaanval met alle mogelijke ver onderstellingen moet rekening hou den". „Anderzijds is het opmerkelijk", al dus „Le Monde", „met hoeveel zorg de medewerkers van de admiraal 48 uur lang gezocht hebben of zich bij geval geen document in hun archieven be vond, dat de beweringen van „Le Monde" zou kunnen staven. Zoveel aandacht voor deze zaak, terwijl het ene dementi na het andere reeds is gepubliceerd, is wel verwonderlijk. Zouden de medewerkers van de admi raal niet veeleer gezocht hebben naar de oorzaak van de verdwijning van het document?" waarbij, zo nodig, de hiervoor vereiste voorwaarden moeten worden gescha pen. 2. De door de vier mogendheden te geven waarborgen, dat de regering voor geheel Duitsland, welke wordt gevormd op grond van de uitslag van deze vrije verkiezingen, in de periode, voordat het vredesverdrag van kracht wordt, de nodige vrijheid van hande len heeft. In de Westelijke nota wordt her haald, dat de drie mogendheden er weliswaar „sterk de voorkeur aan ge ven", dat een V.N.-commissie een cn- derzoek instelt naar de omstandighe den voor het houden van vrije ver kiezingen, doch dat zij „bereid zijn om ieder ander practisch en duidelijk om schreven voorstel, dat de Sowjet-Unie eventueel naar voren wil brengen, in overweging te nemen". De Westelijke mogendheden verwer pen echter het Russische standpunt dat het Duitsland verboden moet wor den, om tot bijzondere groepen van mogendheden toe te treden. In het bij zonder ingaand op de kwestie van het toetreden van West-Duitsland tot de Europese verdedigingsgemeenschap, zeggen de Westelijke mogendheden, deze gang van zaken te steunen. In de nota's wordt ook de Russische opvat ting bestreden, dat de Duitse Oostelij ke grens langs de Oder en de Neisse als definitief moet worden beschouwd. 0P EEN persconferentie tussen bondskanselier Adenauer en de Westelijke geallieerde hoge commissarissen is een deel van de amendementen van de Westduitse regering en de partijen van de regeringscoalitie op de contractuele overeenkomsten met West-Duitsland in het ontwerp opgenomen. De kwesties, waarover men nog niet tot overeenstemming is gekomen, zullen Donderdag verder worden behandeld. Men verwacht dat de ministers van buitenlandse zaken der betrokken landen, die kort vóór de ondertekening van het ontwerp bijeen zullen komen, alleen nog de verdeling van de Westduitse bijdrage aan de Westeuropese verdediging zullen behoeven te bespreken. Een Amerikaanse woordvoerder noemde de conferentie van Dinsdag een der succesrijkste sinds het begin der besprekingen. Bondskanselier Adenauer herhaalde zijn verklaring dat de overeenkomsten nog in Mei door de ministers van buitenlandse zake» te Bonn zullen worden ondertekend. RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND r ISTEREN SCHREVEN WIJ, dat de officials van de K.N.W.U. zonder twijfel be langstelling zouden tonen voor de Ronde van Noord- West Nederland, de klassie ker waarin op 22 Mei (He melvaartsdag) vele sterke amateurs de strijd zullen aan binden om elkaar de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te betwisten. Vandaag ontvin gen wij het verheugende be richt van de Sportcommissie van de K.N.W.U. dat de der tig wielrenners die voor eventuele uitzending naar de de Olympische Spelen en naar de Wereldkampioen schappen in aanmerking ko men, verplicht zijn in de Ron de van Noord-West Neder land te starten. Met andere woorden de Sportcommissie beschouwt de Ronde van Noord-West Nederland als één van de selectie-wedstrij den voor de renners die straks met de vertegenwoordigers van al die andere landen gaan strijden om de hoogste eer welke de sportman kent, een Olympische titel of een wereldkampioenschap. Slechts enkelen van die dertig amateurs zullen niet naar Noord-Holland komen. Het zijn de renners die uitgezonden zullen worden naar buitenlandse klassiekers. Vast staat nu reeds dat dit aantal zich zal beperken tot twee of drie. De belang stelling van de K.N.W.U. gaat dus reeds verder dan wij hadden durven denken. Als de Ronde van Noord-West Nederland in aanmerking komt om onze Nederlandse amateurs voor de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen te selecteren, is die Ronde van groter impor tantie dan wij zelf hadden gedacht. Het schenkt ons echter uiteraard zeer veel voldoening, dat wij met deze wedstrijd dus een kleine bijdrage kunnen leveren in het belang van de Nederlandse wielersport. De dertig renners die voor de selectie in aanmerking komen en des wege op Hemelvaartsdag aan de start moeten komen zijn: Braspen- nincx, A. J., Zundert; Cantineau, L. J., Breda; Cuyten, M., Mierlo; Donker, A. J., Amsterdam; v. Dijk, J. H., Hilversum; Ehlen, A., Broek- Sittard; v. Est, N., Fijnaart; Pooy, J., Maastricht; Gelissen, H., Beek (L); de Groot, D., A'dam; Haan, P„ Mechelen-Wittem (L); v. 't Hof, A„ Sassenheim; de Koning, H., Hoofddorp; Kuitwaard, H. S., Velsen; Kwantes, K., Wormer; La Grouw, J., A'dam; Maenen, J., Valkenswaard; v. Neerven, P., Mierlo; Nolten, J., Geleen; Paavmans, C. J., Tilburg; Plantaz, J., Eindhoven; Peters, P„ Haarlem; Pieters, P., Haarlem; v. Roon, P„ Haarlem; Rijnders, A„ A'dam; Snijders, W., Zwanenburg; Sonnemans, M., Eindhoven; Stevens, L., EIsloo; v. d. Veeken, R., St. Willebrord; Voorting, A., Haarlem. PIET VAN ROON .geselecteerd. I\E minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, is gistermiddag op de Zaandamse Braderie opgetreden als standwerker. Hij verkocht in één uur tijds voor niet minder dan acht en twintig duizend gulden aan woningbouwspaarbrieven. In totaal is er in Nederland voor 38 millioen verkocht, zo onthulde de mi nister, voordat hij het Zaandamse pu bliek aanspoorde hem „los te maken". Hij hoopte voor de sluitingsdatum van 1 Juni a.s. de vijftig millioen rond te krijgen. In Zaandam is gisteren in totaal voor f 40.575.omgezet. De aanstaande Kamerverkiezingen Dertien partijen hebben candidaten- lijsten ingediend voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke op 25 Juni 1952 zullen worden gehouden. Het *Ün de navolgende groeperingen; Anti-Rev. Partij Christelijk Historische Unie Comm. Partij Nederland Geref. Politiek Verbond Jong-Conservatief Verbond Kath. Volkspartij Kath. Nat. Party Middenstandsparty Party van de Arbeid Party voor Recht, Vryheid en Weivaart Socialistische Unie Staatk. Geref. ~*artij Volksparty voor Vryheid en Democratie De Middenstandspartij komt uit in 17 van de 18 kieskringen, het Jong-Con servatief Verbond in 12 van de 18. In Nijmegen werd de lijst van het Jong Conservatief Verbond 3 minuten te laat Ingediend; zij is teruggetrokken. De Middenstandspartij neemt t?iet veel aan de verkiezingen in de kies kring Maastricht. Het Jong-Conservatief Verbond neemt Verwachting tot hedenavond: MINDER WIND VeranderUjke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DONDERDAG; Zon op 4.46, onder 20.27. Maan op 1.35. onder 10.03. niet deel aan de verkiezingen in de kieskringen Den Bosch; Nijmegen; Til burg; Dordrecht; Middelburg en Maas tricht. Van bovengenoemde dertien partijen hebben acht een of meer zetels in de Tweede Kamer. Geen zetel hebben: het Ger. Politiek Verbond, het Jong-Con servatief Verbond, de Middenstands partij, de Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart en de Socialistische Unie. In café 'C Haasje had dit tweetal elkaar de middag voor de overval ge troffen. Blijkbaar waren zij immuun voor slechte voortekens daar zij hun snode plannen anders stellig in 'n ande re gelegenheid zouden hebben beraamd. In dat café, zo verklaarde verdachte Van der V. was H. met het voorstel geko- Ter oeleoenheid van de vergadering van het executieve comité van de internationale vereniging van gemeenten, beuindt zich thans een aantal i„r neme esters uit geheel Europa in Den Haag. Dinsdag bood burgemeestei cehnkkina van Den Haag een aantal buitenlandse gasten op het Haagse radhuis een lunch aan. V.l.n.r. de heren E. Rijdman (Helsinki), mr. P. J Oud (Rotterdam), mr. F. M. A. Schokking en prof. dr. S. E. Reuter (West-Berlijn), (Van een onzer verslaggevers) „Voor deze gevaarlijke misdadigers zie ik geen enkele reden tot clementie. Zij behoren niet in de maatschappij en daarom meen ik, dat voor ieder een ge vangenisstraf van zes jaar op zijn plaats is", aldus de officier van Justitie, mr Meischke, aan het einde van zijn requisitoir in de geruchtmakende zaak tegen de Alkmaarders Jacob van der Velde en Gerardus Hof. Het was dit tweetal, dat op de 4de Maart omstreeks elf uur in de avond een laffe roofoverval had ge pleegd op de alleenwonende veehouder P. Akkerman, die zyn boerderö heeft aan de Kanaaldijk onder de rook van Koedijk, in de gemeente Bergen. Mr Meischke bracht hulde aan het Rykspolitiekorps van Bergen, dat, mede dank zy de moderne wetenschap, binnen enkele dagen, aan de hand van slechts enkele simpele gegevens, het onderzoek tot een goed einde had gebracht. Wel iswaar ontkende verdachte Hof halsstarrig, maar het bewijsmateriaal had zich dermate hoog boven zijn hoofd opgestapeld, dat de officier zijn schuld volkomen bewezen achtte. Zijn compagnon in de misdaad bekende zonder meer. Het enige waaraan deze verdachte niet debet was geweest, was volgens zijn eigen ver klaring, de mishandeling van getuige Akkerman. men, nadat V. had gevraagd of hij niets voor hem wist. Deze vraag had echter betrekking op normale werk zaamheden. H. had dat echter anders begrepen en vertelde dat aan de Ka naaldijk een boer woonde die er warmpjes bij zat. Hoe het zy, de be sprekingen hadden tot gevolg dat Van der V. en H. op een fiets, gewapend met een revolver en twee maskers naar Koedijk togen. Van der V. had de revolver reeds gezien bij het gesprek dat zich in café 't Haasje had ontwik keld. Zij hadden dit wapen echter al leen meegenomen om de boer, als hij tegenstand mocht bieden, te kunnen imponeren. Bij de boerderij aangeko men werd de fiets op het erf neerge zet. Van der V. trok een zwarte kous. met twee gaten voor de ogen, over zijn hoofd en H. voorzag zijn gelaat van een zwarte doek. H. ging de boerderij naar binnen door een raam waaruit Van der V. eerst de glasruit had ver wijderd. Bij de huiskamer gekomen zagen zy de boer, die reeds onraad had geroken uit de slaapkamer komen, ge wapend met een stoffer. H. en het slachtoffer werden handgemeen, waar bij eerstgenoemde door een harde slag met de stoffer op zijn neus werd ge troffen. Niettemin moest A. het onder spit delven. Terwijl hij door zijn aan valler in bedwang werd gehouden zag Van der Velde kans een portefeuille uit het vest van A. te rukken, waarna het tweetal zich ijlings verwijderde. Via Schoorl fietsten zij naar Alkmaar waar in een zijstraat vlak voor de_ spoorwegovergang de Fabrieksweg, de buit werd verdeeld. H. gaf Van der V. f 385.— en hield de rest zelf in zijn zak. Verdachte Van der V. verkeerde in de veronderstelling dat de rest be stond uit een briefje van duizend en f 385.— aan ander bankpapier. Slachtoffer gaf andere lezing De volgende dag hadden de verdach ten elkaar in Amsterdam op de Nieu- wendijk getroffen. Van der V. had daar verschillende kledingstukken ge kocht, welke door H. werden betaald. Zo was in ieder geval de lezing van verdachte Van der V. Het wilde er bij de president mr. A. D. van Regteren Altena niet in dat deze verdachte vol komen passief was geweest bij de vechtpartij welke in de boerderij van Akkerman was ontstaan. Bovendien had het slachtoffer een andere lezing. Hij was door twee mannen aangeval len en van beiden had hij slagen en een trap in ontvangst moeten nemen. Vreemd vond de president het ook dat Van der V. zonder meer slechts f 385.zou hebben geaccepteerd, ter wijl de buit toch aanzienlijk groter was geweest. Akkerman verklaarde dat zich ongeveer drieduizend gulden in de portefeuille hadden bevonden, maar zelfs als dat niet het geval was, dan nog had verdachte Van der V. met zijn eigen ogen gezien dat H. f 1385. in zijn binnenzak had gestoken. ..Edelachtbare ik had voldoende aan f 385.Ik heb dit niet gedaan om er zelf beter van te worden, maar omdat mijn ouders door de ziekte van mijn broer in financiële moeilijkheden wa ren gekomen. Zij moesten een reke ning van ongeveer f 350.betalen en daarom nam ik genoegen met het geld dat H. mii gaf". (Zie verder elders in dit blad) DEZER dagen is de persoonlijke ver tegenwoordiger van president Truman in Europa, William H. Draper, in Ne derland geweest. Behalve over kwesties van de Amerikaanse hulpverlening aan ons land, heeft de heer Draper gespro ken over de Nederlandse dollarpositie, die nog altijd niet rooskleurig is. Op zichzelf is het natuurlijk juist, dat de door de Verenigde Staten in ons land geplaatste opdrachten voor het bouwen van mijnenvegers en torpedojagers een gunstige invloed zullen hebben op de betalingsbalans in het algemeen en op het dollartegoed in het bijzonder. Ons land staat er overigens' in de Europese betalings Unie lang niet slecht voor! Terwijl het eerste halfjaar voor onze handels- en betalingsbalans struc tureel ongunstiger is dan het tweede, terwijl de positie van de Franse franc dank zij Pinay sterker is geworden en alle experts waarschuwden voor een terugslag in de betalingsunie, gaat Ne derland rustig door zijn crediteuren plaats te versterken. In deze maand zijn wij de zogenaamde „vierde zone" binnengetreden. Dat wil zeggen, dat onze vorderingen thans voor 60 procent in goud of dollars moeten worden be taald. Komen wij mettertijd ook nog m de vijfde en laatste zone, dan moeten deze vorderingen voor 80 procent in goud of dollars worden afgedekt en daarna geheel. Dit klinkt nu wel erg mooi, maar de practijk kan ernstige moeilijkheden op leveren. Wij wijzen maar op de zorgen in het ryke België. Het is namelijk zo, dat het in 1950 vastgestelde quotum voor ieder land, dat aan de EBU deel nam,zowel voor debet als credit in vijf gelijke porties werd verdeeld. Bij het oplopen van de debetstand moest men dan, wanneer men van de ene naar de andere zóne ging, een steeds groter percentage aan dollars en goud afstaan. Bij bet oplopen van de creditstand wordt het percentage dol lars en goud, dat men te ontvangen heeft,- groter. Op 1 Juli moet de EBU verlengd worden. Zij is voor twee jaar aange gaan. Dan staat men voor het probleem wat er gebeuren moet met een land als België, dat altijd in credit-positie ver keert. Bovendien is de vraag hoe men aan de benodigde dollars moet komen om de surplus-creditsaldi af te dekken. Hieruit blijkt wel, dat de kern van de West-Europese economische proble matiek gelegen is in het dollartekort. De heer Lieftinck heeft er in zijn jong ste deviezen-nota op gewezen, dat het dollaroverschot óp de betalingsbalans van Indonesië vóór de oorlog bij het afdekken van het Nederlandse dollar tekort een belangrijke rol speelde. On der de huidige omstandigheden is dat, zoals men zal begrijpen, niet meer het geval. Hierin ligt de voornaamste reden van het Nederlandse i.a-oorlogse dollar probleem. Daar komt nog bij, dat de Verenigde Staten het West-Europa bijzonder moei lijk maken op eigen kracht dollars te verdienen. Wij herinneren in dit ver band aan de gebeurtenissen met de Ne derlandse kaas. Toen ministerpresident Drees in een interview met een Ameri kaans blad dan ook opmerkte, dat Amerika Nederland een kans moet ge ven, raakte hij de kwestie in de kern. Daar wringt precies de schoen. Her ziening van de Amerikaanse invoer- politiek zou economisch en psycholo gisch voor West-Europa van ontzagliike betekenis zijn. Van de andere kant zullen wij voor ogen moeten houden, dat de West-Europese productie (met de onontbeerlijke Amerikaanse hv'i) zó sterk werd opgevoerd en nog steeds wordt gestimuleerd, dat datzelfde Ame rika zo maar niet de grenzen volledig kan openen voor producten, die op de Amerikaanse markt de prijzen omlaag zouden brengen. Met het gevolg, dat de Amerikaanse volkshuishouding, dus ook de staatshuishouding, ernstig zouden worden geschokt. Het probleem, waarvoor de economen thans staan, is een middenweg te vin den, die voor allen bevredigende resul taten afwerpt. Bij de opening van een congres van arbeiders in de merikaanse staalin dustrie heeft de verenigde staalarbei- dersbond een rapport van 88 bladzyden ingediend, waarin de voorzitter van de ze bond, Phillip Murray, die tevens lei der is van de grote vakbond CIO, ver klaart dat de industrie vooral om twee redenen voldoende loonsverhoging wei gert te geven. Ten eerste streeft de industrie naar „een crp inflatie uitlopende en onver diende prijsstijging" en ten tweede voelt zij zich gesteund door de Taft- Hartleywet, die de bond tachtig dagen kan verhinderen te staken. Te Was hington gingen gisteren geruchten, dat president Truman misschien deze wet in werking zou stellen, wanneer de industrie en de bonden niet tot een compromis komen. Het congres werd door drieduizend afgevaardigden bij gewoond, die ruim een millioen ar beiders vertegenwoordigden. Murray verklaarde tijdens een rede voor dit congres, dat de industrie „alle regels van het gewone fatsoen" heeft overtre den" door onderhandeling over een nieuwe loonregeling te weigeren. „Wij zullen haar niet haar gang laten gaan", zo voegde hij er onder gejuich aan toe. Het Hoge Gerechtshof heeft voor de tweede en laatste dag mondelinge verklaringen aangehoord over de vraag, of Trumans maatregel (het be slag leggen op de staalindustrie) wet tig is. Volgens de advocaat-generaal Perlman is de industrie „er ten enen male niet in geslaagd" te bewijzen dat de maatregel van Truman enige on herstelbare schade ten gevolge zou hebben. Naar aanleiding van een vraag over de TafV-Hartleywet zei Perl man: „indien ge gebruik maakt van deze wet, lokt ge een onmiddellijke staking uit." Drie /aren Minister in het ka bi net-Ger brandy De Nederlandse ambassadeur te Lon den, jhr. mr. E. F M. J. Michiels van erduynen is gisteravond op 66-jarige leeftijd in een Lcndense verpleegin richting overleden. Hy was reeds enige tyd ernstig ziek en onderging vorig jaar twee grote operaties. In 1939 werd jhr Michiels van Ver duynen gezant te Londen, om in '942 te worden bevorderd tot ambassadeur. In datzelfde jaar werd hij minister zonder portefeuille in het kabinet-Ger- brandy en bleef dit tot Mei 1945. Op 1 Januari 1946 werd hij weer ambassa deur te Londen. In 1948 maakte hij deel uit van een speciale missie naar Indo nesië in verband met de Nederlands- Indonesische onderhandelingen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1