De komende Tweede Kamerverkiezing Prins vertelde over de Amerikaanse reis Aanwijzingen voor afwezige en zieke kiezers Eerste Kamer keurt wijziging der Marine-begroting 1952 goed Vroeger in dienst of veel later Zware brand verwoestte twee Haagse lompenhandels Enkele belangrijke of typische punten werden belicht KoM IftjtbleJk Manuel van Loggem schreef de novelle „Insecten in plastic" Het best verzorgde boek in 1951 Stemmen in een andere gemeente Amerikaanse opdracht voor bouw van 32 mijnenvegers op Nederlandse werven P.v.d.A.-critiek op het ontwerp pensioenwet Wat de eindexamen- candidaat moet weten Suriname wil het overleg opschorten Om zich nader le beraden over de nieuwe rechtsorde „VLAGGETJESDAG" GAAT TOCH DOOR Ook als de haringvloot later uitvaart Uitstekend proza Vuurzee van tachtig bij vijf-en-zestig meter Lezing voorde American Businessmen's Club Nieuwe onderdelen bij de Luchtmacht Vierhonderd „stemmen" Een mooie prestatie van Meyers Drukkerij te Wormerveer Nachtelijke steekpartij in Amsterdam WOENSDAG 14 MEI 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Alom in den lande heeft de indienimr ,i i- 4 Qe ,nolenuiK van de lijsten met de namen van de „1 worden gestemd, plaats gehad. Hiermede is de Taaü'te r h 4 'n,C,Uid MCt het het ,eÏdaetCl N°om aanmerkelijk afwijkt van'vrager" regHingen' lo^h 't """"h t?h0ren"genik Cnke,e **a™k< regeUnSen °nd" d< ALTIJD blijken er vrij veel kiezers te n zijn, die door afwezigheid, ziekte of invaliditeit verhinderd zijn zich op de dag van de stemming tijdens de daar voor bestemde uren aan hun stembu reau te melden, teneinde hun stem uit te brengen. Onder de oude kieswet was hier in talloze gevallen niets aan te doen, maar de in de nieuwe wet aange brachte wijzigingen beogen zoveel mo gelijk kiezers in de gelegenheid te stel len een van hun belangrijkste burger schapsrechten uit te oefenen. Zo is het thans aan een kiezer toe gestaan te kiezen, waar hij aan de stemming wil deelnemen: öf in zijn eigen woonplaats öf in de plaats waar hij op 25 Juni a.s. voor zaken of om andere redenen verblijft. Onder woon plaats wordt hier verstaan de gemeente in welker bevolkingsregister men van daag staat ingeschreven. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wenst te maken, moet zich persoonlijk vóór of uiterlijk op 10 Juni a.s. bij een gemeen tesecretarie te zijner keuze aanmelden, teneinde hiervan mededeling te doen. Dan moet men tevens o.a. een adres in de plaats, waar men op 25 Juni denkt te verblijven, opgeven; men doet er derhalve goed aan zich hier van te voren op te bezinnen Van een en ander wordt ter secretarie een verklaring opgemaakt, welke de kiezer goed moet bewaren, aangezien hij deze bij de stemming moet inleve ren en hem bij verlies geen nieuwe wordt verstrekt. Deze regeling brengt met zich mee, dat een ieder, die waarschijnlijk op 25 Juni in een andere plaats zal zijn, er verstandig aan doet een dergelijk ver zoek in te dienen. Immers, gaat de reis onverwacht niet door, dan kan alsnog rustig in de woonplaats worden ge stemd; de kiezer heeft in deze de vrije keuze. Stemmen bü volmacht INDIEN het een kiezer bekend is, dat hij vermoedelijk op 25 Juni niet in zijn woonplaats aan de stemming zal kunnen deelnemen, maar hem onbe kend is, waar hij die dag wel zal ver blijven, of indien hij op deze datum vermoedelijk in het buitenland zal zijn, kan hij vóór of uiterlijk 10 Juni a.s. een verzoekschrift bij burgemeester en wethouders van de gemeente, waar hij vandaag in het bevolkingsregister staat ingeschreven, indienen om bij volmacht te mogen stemmen. Voor dit verzoek moet gebruik worden gemaakt van een formulier, dat op iedere gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar Is en dat schriftelijk of mondeling kan wor den aangevraagd. Uiteraard moet men de redenen voor zijn verzoek vermel den en tevens een gemachtigde, (b.v. een ouder, echtgenote, huisgenoot of nend). aanwijzen, die zijnerzijds moet verklaren bereid te zijn als zodanig op te treden. Deze gemachtigde moet zelf bevoegd zijn aan de stemming op 25 Jum a.s. deel te nemen. Heeft men een maal een gemachtigde aangewezen, aan Kan men zelf niet meer aan deze stem ming deelnemen. Ook een kiezer, die blijkens een door een arts ondertekende verklaring ten gevolge van zijn lichamelijke toestand vermoedelijk niet in staat zal zijn naar het stembureau toe te komen, kan bij volmacht stemmen volgens de boven aangegeven gang van zaken. Een moeilijkheid in het laatstge noemde geval is, dat vele huisartsen zich blijkens ons van bevoegde zijde verstrekte inlichtingen op het stand punt stellen, dat zij op grond van de voorschriften, uitgevaardigd door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst met betrekking tot het verstrekken van medische verklaringen niet bevoegd klaring af te geven. Deze verklaring wordt echter in ieder geval, zo ver zekerde men ons. door de „Afdelings vertrouwensartsen" van bovengenoem de Maatschappij verstrekt Een zieke, of invalide, die bij vol macht wenst te stemmen, doet derhalve verstandig zich allereerst met zijn eigen huisarts te verstaan en vervolgens, zo nodig, door bemiddeling van zijn huis arts met de bedoelde vertrouwensarts, wiens naam en adres aan iedere arts ter plaatse bekend zijn. Medewerking arts noodzakelijk? DEHALVE deze practische aanwijzin- gen willen wij tenslotte, naar aan leiding van het gesprek, dat wij met een der „Afdelingsvertrouwensartsen" hadden, nog een enkele critische op merking maken. Het vragen van medi sche verklaringen voor allerlei doelein den heeft in en na de oorlog zulk een ontstellende omvang aangenomen, dat hier beslist paal en perk aan moest worden gesteld, mede teneinde de artsen vrijer ten opzichte van hun pa tiënten te doen staan. Dit paal en perk stellen heeft tenge volge, dat het verkrijgen van medische verklaringen in het algemeen aanzien lijk minder gemakkelijk is geworden, zodat de vrees gegrond is, dat de ove rigens zeer te prijzen bedoeling van de jongste wijzigingen in de kieswet voor hen, die door ziekte of invaliditeit wor den getroffen, van slechts geringe prac tische betekenis zal blijken te zijn. Ons inziens moet dan ook zeer ern stig worden overwogen, of bij een vol gende wijziging van de kieswet de re geling voor het stemmen bij volmacht niet zodanig kan worden veranderd, dat de thans vereiste medische verkla ring komt te vervallen. Ten profijte zijn de door de kieswet vereiste ver- van artsen en zieken beiden! JN de vergadering der Eerste Kamer is gistermiddag behandeld en aangenomen, het wetsontwerp tot wijzigiMg van de begroting 1952 van het departement van Marine. Blijkens de memorie van toelichting wordt Nederland, dank zij de hulp van Amerika, in staat gesteld te geraken tot een noodzakelijke uitbreiding van de sterkte van de Koninklijke Marine, waartoe een overeenkomst is gesloten voor de bouw van 32 mijnenvegers op Nederlandse werven. r\E bouwkosten van veertien dezer vaartuigen, ten bedrage van 76.3 millioen gulden zullen worden gedekt uit tegenwaardegelden, voortvloeien de uit economische en militaire hulp verlening, terwijl de overige achttien mijnenvegers, die eveneens voor de Koninklijke Marine zijn bestemd, voor Amerikaanse rekening komen en in dollars zullen worden betaald. Boven dien wil Amerika voor Amerikaanse rekening hier te lande een vijftal pa trouillevaartuigen voor onze Marine laten bouwen. De heer Van Santen (CPN), ver baasde zich over de snelheid, waarmee was gehandeld (het ontwerp is geda teerd 12 April 1952) en over het feit, dat het ontwerp was ondertekend in Sea Island, in de Amerikaanse staat Georgia. De CPN-fractie wilde dan ook (Van onze militaire medewerker J\E meeste mannelijke leerlingen van middelbare scholen, die zich op het ogenblik op hun eindexamen voorbe reiden en van wie velen inmiddels al gekeurd zullen zjjn voor de militaire dienst, zijn weinig op de hoogte van de regeling inzake uitstel van opkomst voor eerste oefening voor studenten aan instellingen van hoger onderwijs. In het algemeen kan worden gezegd, dat uitstel van eerste oefening aan stu denten aan universiteiten of hogescho len wordt verleend, indien de studie is aangevangen uiterlijk in het kalender jaar, waarin zij 18 jaar oud worden. Iemand, die derhalve in 1934 is gebo ren, moet uiterlijk in 1952 de studie aan een universiteit of hogeschool aan vangen om voor uitstel in aanmerking te komen. Kan hij echter pas in 1953 deze studie beginnen, dan zal hem ongeacht aan welke oorzaken deze ver traging is te wijten geen gelegen heid worden geboden de universitaire studie te voltooien alvorens de eerste oefening als dienstplichtige te hebben volbracht. Zij. die in 1933 zijn geboren, zullen, behoudens enkele uitzonderingen, in de loop van 1953 ter inlijving worden op geroepen om onmiddellijk daarna de eerste oefening aan te vangen. Het verdient, aanbeveling, dat zij, die in 1933 zijn geboren en in ip52 einia- examen afleggen, een verzoek bij net Hoofd van het Centraal Indelingsburea" van het Ministerie van Oorlog te s- Gravenhage indienen om vervroegd de eerste oefening te mogen aanvangen. Hierdoor worden cvnodig tijdverlies, alsmede de teleurstelling van de studie te moeten onderbreken, voorkomen. Deze verzoeken kunnen reeds deze maand bij het Hoofd van het Centraal Indelingsbureau van het Ministerie van Oorlog worden ingediend, ook al weet de verzoeker nog niet, of hij voor het eindexamen is geslaagd. Mocht het eindexamen een negatief resultaat op leveren, dan zal hem uitstel van opkomst worden verleend, indien dit nodig is om in 1953 andermaal examen af te leggen. Wie zijn hogere studie op 19-jarige (of oudere) leeftijd aanvangt, kan tóch blijven studeren, indien men tijdelijk ongeschikt is verklaard voor de mili taire dienst en bij de aanvang van de universitaire studie nog niet weet of men definitief is goed- of afgekeurd. De studenten in de- medicijnen en pharmacie, voor zover zij de studie uiterlijk in het kalenderjaar, waarin zij 19 jaar oud worden, hebben aangevan gen, vallen onder de z.g. medische re geling (eerste oefening bij gedeelten tijdens de universitaire vacanties en het resterende gedeelte na afloop van de studie). Hetzelfde geldt voor de tandheel kundige studenten, met dien verstande, dat de studie uiterlijk moet zijn begon nen vóór 1 October van het kalender jaar, waarin zij 20 jaar oud worden. Degenen, die tijdens de bezetting van Indonesië door de Japanners enige ja ren in gevangenkampen aldaar hebben vertoefd, zullen in de gelegenheid wor den gesteld om aan een universiteit of hogeschon' te studeren, mits de studie uiterl'j'i in het kalenderjaar, waarin zij 21 1 ar oud werden is aangevangen. worden geacht te hebben tegen ge stemd. Hierop behandelde de Eerste Ka mer het ontwerp pensioen- en spaar fondsenwet, dat ten doel heeft de in williging van de in uitzicht gestelde pensioenaanspraken zoveel mogelijk te verzekeren. De heren Vixseboxse (CH) en Mole naar (WD) hadden woorden van lof voor dit initiatief van de regering, hoe wel de laatste geleidelijke invoering op prijs zou hebben gesteld. De heer Kramer (P.v.d.A.) was van mening, dat het ontwerp geen waar borg biedt, dat de werknemer op de oude dag een behoorlijke uitkering zal ontvangen. Het bevat niets over de hoogte der pensioenen, over de keu ring, over de toelatingsleeftijd of over terugbetaling van premies, wanneer men langer dan een jaar en korter dan vijf jaar heeft gestort. De staatssecretaris van sociale za ken, de heer Van Rhijn, zette uiteen, dat de bedoeling van het ontwerp was teleurstellingen na gedane toezeggin gen te voorkomen, en hierbij zoveel mogelijk vrijheid in het treffen van regelingen te laten. Bovendien zei spreker, dat het wetsontwerp zeer om zichtig te werk gaat om de werkgever niet af te schrikken van het stichten van ondernemings- of bedrijfspen sioenfondsen. Hierna werd het wets ontwerp zJi.s. aangenomen. Ten slotte heeft de Kamer het ont werp Hinderwet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De RTC mei de West Nadat, aansluitend op het overleg in de afgelopen week, in de vergadering der centrale commissie op Maandag j.1. voor enige belangrijke punten nieuwe redacties zijn vastgesteld, waarmede een nagenoeg afgerond geheel is ver kregen, is Dinsdag in de vt gadering van de centrale commissie door de Su rinaamse delegatie het voorste' gedaan om het thans gevoerde overleg tijde lijk op te schorten, teneinde zich in Su riname nader te kunnen beraden om trent de te vestigen nieuwe rechtsorde. Dit voorstel zou heden in de delega ties worden besproken, waarna de cen trale commissie hierover hedenmiddag eer beslissing zal nemen. Het staat thans als een paal boven water, dat de vlaggetjesdag in Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmuiden in volle fleur gevierd zal worden. Hier over zijn reders en haringvissers het in alle opzichten eens. Of de vloot op de twintigste Mei zal uitvaren is op dit moment nog een open vraag, hoe wel men hoopt alsnog tot overeen stemming over het toe te kennen loon by de komende baringteelt te komen. De besprekingen tussen de reders >'.1 de haringvissers, die gisteren nog geen resultaat hadden, worden vandaag voortgezet. De feestelijkheden van de Vlagge tjesdag, de vijfi e na de oorlog, liggen wat het zwaartepunt betreft dit jaar in Vlaardingen. Op 17 Mei zal een gro te optocht door Vlaardingen rijden, ge titeld „Vlaardingende haring". In de avond zal een openluchtspel „Vlag getjesdag 1952 Vlaardingen" worden vertoond. In Scheveningen en IJmuiden zal in de late avond een taptoe worden ge houden. Te IJmuiden wordt boven dien een optocht gehouden van mu ziek-, sport- en jeugdverenigingen. Verder zal daar een wielerronde voor amateurs worden gehouden. Ook de vloot van Katwijkse en IJmuidense schepen te IJmuiden zal geheel wor den verlicht. Op 18 Mei is in alle drie havens de z.g. „kijkdag". Dan zullen overal de vlaggen opnieuw wapperen. Verwacht wordt, dat ook een zeer groot aantal buitenlanders deze eve nementen in de drie voornaamste vis sershaven zal bezoeken. Prijsuitreiking in msterdam (Van onze speciale verslaggever) Niet minder dan vier-en-dertig schryvers maakten gebruik van de gelegen heid om een novelle in te zenden, waaruit ten slotte die gekozen zou worden, die ter gelegenheid van de Boekenweek 1952 in grote getale werd versprei# onder het Nederlandse publiek. De novelle, waarop ten slotte de keus van de Jury, waarin 01. zitting hadden Hella S. Haasse. prof. dr G. Stuiveling, Anton Coolen en Ben Stroman, viel, was zoals bekend het opmerkeiyke verhaal „In secten in plastic", dat een oplage kreeg van honderddertigduizend. Anton Coolen: Inzendingen stonden op hoog niveau' In een officiële bijeenkomst, die gis termiddag in het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam plaats vond, werd in aanwezigheid van de secretaris-generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr J. H. Reinink, en talrijke schrijvers en schrijfsters, de naam van de auteur der bekroonde novelle, n.1. Ménuel van Loggem, bekend gemaakt. De schrijver werd door de voorzitter van de com missie voor de propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leef- lang, de prijs van 2.00Ö, uitgereikt, die hem voorts veel succes toewenste met zijn toekomstige literaire arbeid. Daarna reikte de heer Leeflang aan moedigingsprijzen uit aan drie andere inzenders, die elk ook werk van bij zonder gehalte leverden, n.1. W. A Wa- gener uit Rotterdam voor zijn novelle: „Fluwelen wimpers", B. Rijdens uit Haarlem voor „Rive gauche" en Sieg- fried E. van, Praag uit Brussel voor diens novelle „Monsieur Jean". Het was de voorzitter van de jury, Anton Coolen, die daarna uitvoerig „verantwoording" aflegde van het be- oordelingswerk. Het grote aantal deel nemers aan deze letterkundige prijs vraag bewijst, zo zeide hij, dat deze een prikkel voor de Nederlandse schrijvers is om meer en meer aan dacht te wijden aan de novelle-vorm. Er waren verschillende novellen op zeer hoog niveau van mededinging, waardoor de keuze van de jury een spannend karakter kreeg. „Insecten in plastic" van Manuel van Loggem, de bekroonde novelle behandelt een actueel onderwerp: de uitholling van de persodnlijkheid en- der het totalitaire systeem. Het onder' werp, aldus de mening van de jury, is uitstekend behandeld en werd niet Tonnen oud papier en grote voor raden lompen en metalen zün verloren gegaan door een brand op een terrein aan de Binckhorstlaan in Den Haag, waar de firma's Van Weers en Plat- teel, handelaren in afvalstoffen, haar opslagplaatsen hebben. Ondanks het feit, dat de Haagse brandweer door twintig stralen kubieke meters water op het vuur wierp, kon zij niet ver hinderen, dat byna alle loodsen en ge bouwen op het terrein verwoest of zwaar beschadigd zün. De brand werd gistermiddag om vier uur ontdekt in een loods van de firma Van Weers. De felle Zuidwestenwind wakkerde het vuur sterk aan en in een ommezien stond niet alleen de hele voorraad oud papier en lompen van deze firma maar ook alles van de gebr. Platteel in lichterlaaie. De vuurzee be sloeg toen een oppervlakte van tachtig bij vijf en zestig meter. Een moment liep ook de belendende rietmattenfa- briek van de firma Rijnbeek groot ge vaar, doch deze wist de brandweer te behouden. Tegen zes uur was bij de heer Van Weers alles uitgebrand. Deze schatte de schade op 150.000 gulden. Veel later slaagde de brandweer erin, ook de vlammenzee in de opslagplaat sen van de firma Platteel te bedwin gen. Brandende pakken papier en lom pen werden in een kanaaltje gewerkt en met grote moeite verschafte men zich toegang tot een grote loods, waar het nog fel brandde. Daar is het blussingswerk nog tot hedenmorgen voortgezet. Een van de brandweermannen is door de rookont wikkeling bedwelmd. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen zeker heid. Vermoedelijk is er een ongeluk gebeurd bij het koken van teer. Vast staat, dat men het met de voorschrif ten voor de brandveiligheid niet al te nauw heeft genomen. Veertig man zijn door de brand werkloos geworden. Nadat de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, een toast had uitge bracht op Koningin Juliana en het koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten „really a great suecess" had ge noemd, heeft Prins Bernhard gisteren aan een lunch van de American Businessmen's Club in het Amstel Hotel te Amsterdam een causerie ge houden over de reis naar de Verenigde Staten. De prins wilde niet uitweiden over elk punt van het programma, daar men dat in de couranten heeft kunnen lezen. Hij bepaalde zich daarom tot het belichten van enkele belangrijke of typische punten. De restauratie van het Witte Huis achtte de prins volko men geslaagd. Het is een stijlvol en smaakvol geheel geworden en een waardig verblijf voor Amerika's eer ste burger. Met lof sprak Z.K.H. over het werk van de Nederlandse bloem kwekers die de bloemen bij de maal tijd in de Nederlandse ambassade had den verzorgd en die, naar de prins verzekerde, de grote roep, die er van de Nederlandse bloemisterij uitgaat, volkomen hebben bevestigd. Het had het koninklijk paar goed gedaan, hoe talloos vele Nederlanders soms uit verre omtrek waren opgekomen om de vorstelijke bezoekers op de recepties voor Nederlanders te begroeten. Ook de bezoeken aan Grand Rapids en Luchtverdediging versterkt Met ingang van 25 Februari ji. is gericht het S.O.C., het Sector-Gevechts leiding-Centrum. In dit centrum komen de gegevens samen, welke via Stations over de bewegingen van vlieg Juigen boven ons grondgebied zijn Kregen. Mt ingang van 15 Mei a.s. wordt P gericht het administratief squadron va de staf van het Commando LuchWer «lediging. In dit squadron is het hu s houdelijke gedeelte van venneld ondergebracht. Deze onderdelen wor den beide onder de rechtstreekse b len gesteld van de commandant Lucnt- verdediging, de commodore vil g waarnemer J. van der Wem. I Tit de ten dienste staande gegevens O blijkt dat het Nederlandse publiek in 1952 'in geld uitgedrukt voor circa 60 pet. heeft gekocht van hetgeen in de overeenkomstige periode van 1951 aan textiel werd gekocht. Als men rekening houdt met de prijsdaling kan de consumptie op 85 pet. van het NiiitKDiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiininiiiiHiniiiniiiifliiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiniiiiiifli het naar den vleze te gaan. Hij drie dagen geleden gekozen tot vpor om strijd de top van 's werelds hoog ste berg, de Mount Everest, te willen bereiken. Bij de regering van Nepal, de eigenaresse van het gevaarte, zijn tot en met 1955 reeds aanvragen inge- diend door expedities. Daar Nepal r_ slechts één expeditie per jaar toe staat, worden de aanvragen voor het vorieé iaar^ worden gesteld. Zolang er zitter van de Japanse progressieve houden van klauterpartijen reeds ver „4_ .„wan fevtiel ziin. zal (oppositie) partij. Men schijnt we scheidene jaren tevoren ingediend. nog grote voorraden textiel zijn, zal de productie moeten worden inge krompen, waardoor personeel moet afvloeien en op wachtgeld woiden gesteld. Het ziet er nog steeds niet naar uit, dat de Duitse vliegtuigbou wer Meserschmitt de g9F«le. strakkei moet gaan aanhalen. Hij is nu in Madrid om besprekingen te voeren over de bouw van een transportvlieg tuig met straalaandrijving, dat snelheid van 1000 km. per uur hebben, n Ook de voormalige Japan- se minister van buitenlandse zaken Sjigemitsoe, die in 1945 de capitulatie van Japan tekende en in November van het afgelopen jaar werd ontslagen uit de gevangenis, waar hij als oor logsmisdadiger verblijf hield, blijkt een zal „Zou Fechteler zijn (Le) Mond(e) hebben voorbijgepraat?" In Chelsea (Massachusetts) heeft zich een merkwaardige ontploffing voor gedaan aan boord van het 818 ton metende Amerikaanse tankschip „Ha- rold Reinaur", waarbij drie leden van de bemanning ernstig zijn gewond. De gehele bovenbouw van het schip werd de lucht ingeslingerd en kwam hon derd meter verder rechtstandig op straat neer. De rest van het schip schrok zo van dit landverraad, dat het besloot onmiddellijk te zinken. De Indonesische staatspolitie gaat het eveneens in de lucht zoeken. Men heeft namelijk het plan opgevat om een afdeling luchtpolitie te vormen. Hiervoor zal een aantal Pipercubs wor den besteld. Holland hadden grote indruk gemaakt. „De intocht in deze steden", aldus de prins, „leek in heel veel op de binnen komst in een feestvierende Nederland se stad". Eén van de mooiste momenten vond Prins Bernhard deaanbieding van het carillon namens het Nederlandse aan het Amerikaanse volk. Uit tal van reacties is gebleken hoe dit geschenk, juist omdat het van alle groepen en klassen van ons volk kwam, is gewaar deerd. „Ik mag niet verzuimen", zo ging de Prins verder, „hier iets te zeggen ever de Amerikaanse persmensen en foto grafen, die ons in dit zo publicity min ded land in grotén getale omzwerm den. Als Nederlander moet men wel even wennen aan zo'n snelvuur van camera's en aan de vriendelijke of smekende uitroepen, waar dit mee ge paard gaat. „Please, queen. look this way". „Hold the key up". „Once more' „Yes, that is right". Maar ik kan niet anders zeggen dan 'dat onze verhou ding tot pers en fotografen uitstekend is geweest en dat zij steeds er op be dacht zijn geweest het ons niet moei lijker te maken dan nu eenmaal voor de vervulling van hun taak noodzake lijk was. Zo heb ik het zeer gewaar deerd ,dat men ons tijdens onze korte Paasvacantie op Sea Island (een ideaal vacantieoord) inderdaad volkomen met rust heeft gelaten".. Na verteld te hebben over de ver. bluffende indruk, welke de Fordfabrie ken op het koninklijk paar hadden ge maakt, verhaalde de prins van het be zoek aan de Westkust en de wande ling door de Metro Goldwynstudio's, waar de leden van het gezelschap zorg vuldig omgeven waren door alle be roemdheden van het witte doek. „Of sommigen onzer alsnog een aanbod zullen ontvangen om in Hollywood een rol te komen vervullen, is mij niet bekend", aldus de prins. Terwijl de Koningin tot blijde verrassing van vele emigranten een tocht door Canada maakte, voerde Prins Bernhard be sprekingen met zakenmensen in New York. Ook met de redactiestaf van het bekende weekblad Life en met de hoofdredacteur van de New York Ti mes had hij een bijzonder prettig in formeel contact. opgeschroefd. De verschillende er in behandelde standpunten zijn gewetens vol gehanteerd. Deze novelle is goed van compositie en spanning en in uit stekend proza geschreven". Ook mr Rienink bood mede namens de regering en minister Rutten Manu el van Loggem gelukwensen aan. Hij wenste eveneens de schrijvers geluk, dat zij zovele jonge sterke talenten in nun midden hebben en noemde het jammer, dat hun werk. in tegenstel ling tot de Korte Nederlandse films, die dezer dagen in Cannes werden bekroond, piactisch niet tot het buiten landse publiek kan worden gebracht. Aan de Boekenweek was ook de gebruikelijke wedstrijd voor het pu bliek verbonden, waarbij men kon ra den, wie de schrijver van de bekroon de novelle was. Van de 8450 inzendin gen raadden slechts 400 juist. Merk waardig was dat b.v. A. Herzberg 720 Stemmen" kreeg en Revis 1850. De hoodfprijzen gaan naar mevr. M. P. Kleyn, Den Haag, mej. G. Rubinstein, Amsterdam en de heer C. Balk te Baarn. En daarmede behoorde ook de Boe kenweek 1952, zo voortreffelijk geor ganiseerd door de „Vereniging ter behartiging van de Belangen des Boek handels" (en der schone letteren zou den wij daaraan willen toevoegen) weer tot het verleden. (Van onze speciale verslaggever) Ook dit jaar heeft de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek uit de gedurende 1951 in Neder land uitgegeven boekwerken verdeeld over zes rubrieken, een keuze gedaan van de vyftig „best verzorgde" uitga ven en daarvan een expositie inge richt, die gistermiddag in het Vondel parkpaviljoen te Amsterdam werd ge opend door de secretaris-generaal van het departement van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen, mr J. H. Rei nink. De secretaris-generaal bracht na mens de regering de dank over aan de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, die jaar lijks deze „wedstrijd" organiseert en de uitgevers en drukkers, die zulk mooi werk leverden. De voorzitter van de jury, ir C. J. Asselbergs, merkte naar aanleiding van het ingezondene o.a. op, dat nog te weinig werk uitblinkt door oor spronkelijke vormgeving. Men volgt bij de druk, het binden en de algehele op\ atting te graag het weinig risico brengende procédé, terwijl met meer aandacht en vakkennis toch betere resultaten kunnen worden verkregen, die niet altijd gepaard behoeven te gaan met een hogere kostprijs. De jury meende haar gedachten het best te kunnen weergeven met een citaat van de in Januari gestorven meester-drukker Charles Nypels, die schreef: „....de veerzin of vrees voor het avontuur en het speelse (ook in de typografie) moet niet in de regionen verzanden van fantasieloze degelijk heid". Lettermateriaal en zetwerk waren over het algemeen goed, maar variatie in de druk laat wel eens te wensen over. In tegenstelling tot uitsteken de foto-illustraties (o.a. in het beken de werkje „Bonjour Paris, Bonsoir Paris" van onze correspondent in Pa rijs Jan Brusse), is het aantal oor spronkelijke illustraties te gering en verdient het aanbeveling onze Neder landse tekenaars meer opdrachten te verstrekken. Dit kan niet anders dan de schoonheid van het boek en ook de verkoopbaarheid ervan verhogen. Waarom, zo vroeg de heer Assel bergs zich af, is het schoolboek meest al zo lelijk? De eerste kennismaking van het kind zelf met het boek, werkt op die manier afstotend. Ook op het gebied van kinderboeken is het roer slechts zeer ten dele om. Wij staan op dit gebied b.v. bij Scandinavië en Zwitserland ver ten achter. Van de Noordhollandse drukkers was het de N.V Meyers Boek- en Han delsdrukkerij te Wormerveer, die vijf door haar verzorgde werken voor ver schillende uitgevers, onder de vijftig bekroonde uitgaven mocht zien opge nomen. Voorwaar een niet geringe prestatie. Van 20 tot 31 Mei zal de expositie voor het publiek zijn ondergebracht in de Universiteitsbibliotheek te Am sterdam. Bloed in de Bloedstraal Gisternacht is in een perceel aan Ce Bloedstraal te Amsterdam een steek- party geweest, waarbij een 46-jarige man A. H. en een 41-jarige vrouw A. H. S. verwondingen opliepen. De man en de vrouw, die samen wonen, waren uit geweest en kregen na thuiskomst ruzie. De vrouw was net bezig boterhammen te snijden. De man ontnam haar de broodzaag en trachtte haar met dit wapen in de borst te steken. De vrouw pareerde de stoot, waarna het mes in haar dijbeen drong. Tijdens de worstelpartij, die toen ontstond, werd de man door het mes, dat hij nog steeds in de hand had, in de borst gewond. Beiden werden in het Binnengast huis behandeld. De vrouw werd nabe handeling naar haar woning vervoerd. De man is ingesloten en zal een dezer dagen worden voorgeleid. t

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3