Wij zagen de Rijn in het R.A. I. gebouw „ontspringen" Pim, hm, Pom en BATAVUS A r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Schreierstoren, eeuwige sneeuw en de Lorelei Verdachte Hof ontkende pertinent LS HET HART SPREEKT. UNIEKE EXPOSITIE IN WORDING Sproeten? SPRUTOL f Amsterdam-Rijnkanaal eindelijk een feit Drie koninklijke sluizen Wim van Est start weer in Bordeaux-Parijs Warschau-Berlijn-Praag voor Britten Vrouwen! Het Radioprogramma N/og geen spoor van de vermiste bruid Op 6 September collecte voor kankerbestrijding De roofoverval ie Bergen Een dozijn getuigen DOOS RENEESHANN WOENSDAG 14 MEI 1952 Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk (Advertentie. Ing. Med.) (Van onze speciale verslaggever) IN HET middernachtelijk uur van Dinsdag op Woensdag zaten we op hei ruime Rijnterras te Keulen en wat nog nooit in de geschiedenis van de mach tige rivier gebeurd was, aanschouwden wij bü het licht van felle schijnwerpers op dat moment: er was geen water in de Rijn. We konden het gehele stroom gebied van de rivier van Dusseldorf naar Keulen, van de Domstad naar de Lore lei, van deze historische rots naar de beroemde waterval van Schaffhausen overzien en moesten het andermaal constateren: er stond geen druppel water in de brede bedding van de uit Zwitserland naar de Lage Landen gaande rivier. Toen, om kwart voor twaalf, maakten wij een gedenk vaardig ogenblik mee. Er werd een kraan opengedraaid onder het bliksemlicht van de camera's van talrijke persfotografen en plotseling begon het water te stromen. Hier en daar in de bedding van de Rijn ontstonden plassen, dat waren de eerste liters van de twaalfhonderdduizend liter, die de dode Rijn weer tot leven moesten wek ken, de Rijn in de R.A.I., tweehonderd meter lang en van oever tot oever tien meter breed. LIET was een voorproefje van het boeiende beeld en machtige be wegende stuk van de internationale tentoonstelling, die Amsterdam zal herbergen van 22 Mei tot en met 15 Juni, ter gelegenheid van het in ver vulling gaan van een sinds tientallen jaren vurig gekoesterde wens van de havenstad Amsterdam: een betere en doeltreffende scheepvaartverbinding met de Rijn en de belangrijke interna tionale industriegebieden, waarvan deze rivier in alle opzichten de slag ader vormt. Behalve voor ons toeschouwers was het zeker voor de mannen, die in de afgelopen vjjf dagen hier de Rijn had den gebouwd ook een spannend mo ment. Als men alleen al bedenkt, dat men nu het directe antwoord kreeg op de vraag: Zouden de oevers van de Rijn de druk van het water wel kun nen weerstaan? Nu Carel Briels, aan wiens fantasievolle brein de idee van deze Amsterdamse Rijn was ontspro ten, zijn talrijke technische medewer kers, de heer F. de Boer, voorzitter van de Stichting AmsterdamRijn kanaal, kortom al die werkers, die voor een enkel moment hamer, verf kwast en lasapparaat met rust lieten, glunderden. Het lukte en daarmede was de eerste spanning van het razend snelle, uur na uur, dag en nacht tem- powerk gebroken en een nieuwe prik kel gegeven om de opbouw van het reusachtige geheel, dat de hallen van de RAI gaat omtoveren tot de groot ste sinds de bevrijding in de hoofd stad te houden expositie, tijdig te vol tooien. Langs de oevers QNDER leiding van Carel Briels. die zich te midden van al het lawaai slechts met behulp van een scheeps roeper verstaanbaar kon maken, wan delden we vervolgens langs de boor den van de Rijn. Daar stond reeds de eerbiedwaardige Schreierstoren, waren de paviljoens van Frankfort. Dussel dorf, Keulen in opbouw, zagen we een houten stellage, die straks zal zijn om getoverd in de romantische rots van de Lorelei. de in de rivier drijven de" eilanden, waarop over enkele da gen de ranke nimphen van het „Bal let der Lage Landen" zullen dansen en ten slotte de nog zwijgende water val van Schaffhausen. Zo nu en dan moesten we een sprong maken over een nog op de vloer liggende hoop „eeuwige sneeuw", elders lagen de van doek en gaas geconstrueerde berg' hellingen die de lovers van de rivier zullen omzomen. Zo zal het nog we! een warwinkel en een koortsachtig werken blijven, totdat H.M. de Konin gin a.s. Woensdag 's middags om half zes met een druk op de knop de wa terval van Schaffhausen in beweging zal zetten en bij het eerste ruisen van het water het „Wilhelmus" door de grote ruimte zal klinken. Dezelfde avond om half negen gaat de gala-première van het sprookjes achtige waterspel „Aquama Rijn" ten aanzien en aanhoren van tweeduizend gasten, die zich hebben neergezet op de terrassen langs de ook onder water verlichte snelstromende rivier. Een spel van kleur, klank, charme en gra tie, dat werkelijk uniek belooft te Voor de plechtige opening van het Amsterdam—Rijnkanaal zuilen H.M. de Koningin en Prins Bern- hard zich op 21 Mei te Tiel in schepen op het jacht „Piet Hein". Zij zullen vergezeld zijn van de prinsessen Irene en Marijke. Ach tereenvolgens zal gevaren wor den door de drie nieuwe sluizen hij Ti el, Ravenswaay en Wijk bij Duurstede, welke de namen gaan dragen van Prins Bernhard en deze beide prinsesjes. Tijdens de doorvaart zullen in de sluizen door de koninklijke naamgever- en geefsters herinneringspla- quette's worden onthuld. Het spreekt vanzelf, dat ook in Tiel en Wijk bij Duurstede de opening van dit belangrijke waterbouw kundige werk, met veel feestelijk vertoon zal worden gevierd. worden en gedurende de gehele duur van de manifestatie in het RAI- gebouw zal „gaan". f\RIE weken lang zal Amsterdam feest- stad zijn. Er is een zeer uitgebreid en attractief programma samengesteld met ontvangsten van grote groepen officiële buitenlandse gasten, rond vaarten, drie massa-openluchtbalavon- den. vorktruckwedstriiden voor haven arbeiders, schilderijententoonstellin gen, filmvoorstellingen, een bromfiets- rallye, filmvoorstellingen, sport- en opstelwedstrijden op de scholen. Van het oeenblik. dat het koninklijk jacht „Piet Hein" op 21 Mei het lint gespannen voor Europa's grootste bin- nensluis bij Tiel zal stukvaren, ligt Amsterdam aan de Rijn. kan de stad die door Joost van den Vondel reeds als wereldhaven werd bezongen, een nieuwe bloei tegemoet gaan, een ont wikkeling, waarvan gehoopt wordt, dat heel Nederland er wel bij varen zal. Aan de wedstrijd Bordeaux—Parijs op 25 Mei zullen de volgende renners deelnemen: Forlini (Fr.). Germain de Rijcke (B.), Robic (Fr.>, Sforacchi (It.\ Wim van Est (N.) Varnajo (Fr.), Berton (Fr.), Edouard Muller (Fr.), Dolhats (Fr.), Meunier (Fr.). Diot (Fr.), Jean Gueguen (Fr.), Baldassari of Sciardis (Fr.), Breuer (B.), M. Buys- se (B.), en Teisseire (Fr.). Dit is de derde maal dat Wim van Ets tot de deelnemers aan Bordeaux Parijs behoort. Hij won de wedstrijd in 1950 en moest zich in 1951 met de tweede plaats tevreden stellen, het geen, naar men zich herinnert, goed deels toegeschreven moest worden aan onjuiste voorlichting op een critiek moment over de positie aan de kop. De etappewedstrijd Warschau-Ber- Hjn-Praag, over een afstand van 2088 km. is gewonnen door de Engelsma Steel. Winnaar van de laatste étappe, van Budejovice naar Praag (195 km) werd de Tsjech Skorepa in 5 uur 30 mi nuten 14 seconden. Tweede werd de Duitser Schur. Verder kwamen door de finish: Svoboda en Vesely (Tsj-Slow.), Sitzwohl (Oostenr.) en Verhelst (Bel gië). In het eindklassement werd Steel eerste met 56 uur, 56 min., 17 sec. Twee de Vesely (Tsj. Slow.) 57 uur 8 min. 52 sec., derde Stablevsky (Frankr.) 57 uur 9 min. 15 sec., vierde Verschuren (Bel- gie) 57 uur 13 min. 2 sec., vijfde De Groot (Ned.) 57 uur 15 min. 51 sec. Onze landgen ot Lagrouw eindigde op de twaalfde plaats. Ploegenklassement: Gr. Brittannie 171 uur 37 min. 40 sec.; 2. Tsjecho Slowa kije 172 uur 7 min. 10 sec.: 3. Oost- Duitsland 172 uur 33 min. 29 sec.; 4. Belgie 172 uur 54 min. 31 sec.; 7. Neder land 174 uur 23 min. 26 sec. 47. Hoofdschuddend volgde Karel- tje zijn vriend naar buiten en pas. toen Billie hem alles uitgelegd had, be gon zijn gezicht weer een beetje op te klaren. „Kijk eens", had Billie hem verteld. „Zó krijgen we die vaas nooit in ons bezit. We moeten een list be denken en tevens moeten we zorgen, dat die Pim, Pam en Pom ons niet her kennen kunnen. Daarom zullen we eerst een uitdragerij opzoeken, je weet wel zo'n winkeltje, waar je allemaal oude rommel kunt kopen". Toen ze even later in zo'n oud winkeltje ston den, keek Kareltje een beetje onge rust om zich heen, vooral toen hij zag welk een oude smerige jas Billie aan het uitzoeken was. „Hier Karei trek eens aan!" „Zeg je wilt toch ze. ker niet, dat ik dat aantrek?" fluister- de Kareltje onsteld. „Natuurlijk wil ik dat, heb jij ooit van vodden-koopman nen gehoord, die in hun beste pakje langs de straat liepen? Ik niet!" En Billie lachte hartelijk, terwijl Karei met een vies gebaar de jas om zijn schouders liet glijden. „Ja Karei, het is per slot van rekening jouw schuld, dat we al die comedie moeten voeren. En je gaat er heus niet dood van, hoor! Het is maar voor een paar uurtjes en het is voor een goed dóel, moet je rekenen!" Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijn' doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onsch-delijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0."5, 2.40 en 8.88. (Advertentie Ing Med.i 62. Jimmy Brown liet zich door me neer Kees Kleuntjes nauwkeurig op de hoogte brengen van hetgeen er met deae en commissaris Kwabber- teen was gebeurd. „Ik en de commis saris", vertelde meneer Kleuntjes be scheiden, „zijn op dezelfde avond door de bende ontvoerd en wel laat op de avond, terwijl wij een onderzoek in stelden naar de in de vórige nacht ver dwenen politionele beambte Doris Drabbelkoek. Wij werden door de ben de in een hinderlaag gelokt en voor- DONDERDAG 15 MEI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Kamerorkest en solisten. 14.30 Gramofoon- muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ham mondorgelspel. 15.25 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool, cello en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Viola da gamba en clavecimbel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Geva rieerd programma. 21.0021.35 Familie competitie. 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette-Orkest. 12.25 „In 't spionrietje" 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12.33 Pianoduo. 12.50 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.- inuziek. 13.20 Lichte muziek. 14.00 „De Familie Malinden", hoorspel. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.05 Her sengymnastiek. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 1745 Regeringsuitzending: P. J. Merkelijn: 1 „Hoe wordt Nleuw-Gulnea bestuurd?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Dansmuziek. 19.15 Causerie over de schade en expertisedienst. 19.25 Dans muziek. 19.40 Ronde Tafel-Parlement 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en so list. 21.05 Gesproken brief uit Londen 20.10 „Nederland bouwt verderhoor spel. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.30-24.00 Lichte muziek. dat wij 't wisten lagen wij geboeid met proppen in de mond in 't voor onder van een vieze schuit Wij wer den rechtstreeks naar dit verblijf ge bracht, waar ons voedsel wordt ver strekt door een domme klungel, die Fokke heet en die er zich niets te goed voor voelt ons bij het minste of ge ringste met zijn vuile vishanden te mishandelen. Ik zou u aanraden héél beleefd tegen hem te zijn, want an dersMeneer Kleuntjes kreeg geen gelegenheid zijn zin af te maken, want buiten het verblijf weerklonken zware voetstappen en dit geluid scheen Kees Kleuntjes heftig te verontrus ten.... Hij retireerde althans onmid dellijk naar het andere eind van het vertrek, waar commissaris Kwabber- teen zich ijlings bij hem voegde. Zij kropen allebei zo ver mogelijk weg en uit héél hun houding sprak grote ongerustheid. Jimmy stond even met diepe minachting in zijn blik naar dit gedoe te kijken. Maar toen ging de deur open MAN LOOFT BELONING UIT Van de jonggetrouwde vrouw die tussen Napels en Paestum spoorloos verdwenen zou zün terwijl haar echt genoot op zoek was naar een monteur voor de defect geraakte auto, waarbij zij was achtergebleven en die even eens verdween, is nog steeds geen spoor gevonden. De echtgenoot, wiens naam volgens de berichten Rudolf van Stephen zou luiden en die uit Rotterdam afkomstig zou zijn, doch omtrent wiens identiteit van bevoegde Ned. zijde geen nadere be vestiging verkergen is kunnen worden, heeft een beloning van twee millioen lire uitgeloofd voor de opsporing van zijn twintigjarige vrouw. De auto en de bagage, waaronder waardevolle sieraden, wil hij aan eventuele ont voerders overlaten wanneer zij zijn vrouw in vrijheid stellen. Ter plaatse van de verdwijning heeft men een Zwitsers paspoort ten name van „Da niël Leman" aangetroffen, doch dit schijnt niet authentiek te zijn. Een inwoner van Rome heeft de po litie medegedeeld, dat hij, op de weg tussen Napels en Paestum, de thans verdwenen auto heeft zien volgen door een cabriolet met drie inzitten den, die volgens het nummerbord ook uit Rome afkomstig zou zijn. De Luxemburgse Kamer van Afge vaardigden heeft het plan-Schuman met 47 tegen 4 stemmen geratificeerd. Alleen de communistische partij stem de tegen. De grote jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding zal dit jaar worden gehouden op 6 September a.s. De enige fiets met de 5 plussen N«. 41 Stevige buUbumper (Advertentie. Ing. Med.) (Vervolg van pagina 1) Uit het strafblad van deze verdach te bleek dat hij reeds vier veroorde lingen wegens diefstal op zijn naam had staan. Hij is echter niet, zoals eer der was gepubliceerd, bij de W.A. ge weest. „Onschuldig". Het enige dat verdachte H. wilde toe geven was, dat hü met Van der V. een gesprek had gehad in café 't Haasje. HU Leeft mü daar gevraagd of ik niets wist. Ik heb hem toen gezegd, dat bü Akkerman een kist juwelen op hem stond te wachten, en ik heb hem een revolver geleend. Zeer pertinent ont kende verdachte, dat hü met Van der V naar de boerderij van A. was ge gaan. -oov „Waar is u dan rvej geweest", infor meerde de president. „Nadat ik dat gesprek had gehad met Van der V. ben ik naar de Boomkamp straat gegaan. Omstreeks een uur of acht ging ik naar de Rozenstraat, waar ik een vriendinnetje heb zitten. Zij had mij verteld, dat haar man die avond de deur uit zou zijn om te kaarten, maar toen ik daar aankwam ontdekte ik, dat zij niet alleen was. Daarom ben ik achter het huis omgelopen en klom over de schutting om te horen wie of er binnen waren. Bij die klimpartij haalde ik mijn neus open aan een was lijn. Ik heb daarna enige tijd in de om geving van het huis rond gezworven, maar daar de kust niet veilig bleek, ben ik met de trein van half tien naar Amsterdam gegaan. De volgende dag ben ik daar Van der V. tegengekomen, die op de Nieuwendijk inkopen aan het doen was. Hij heeft mij 250,in mijn handen gestopt, waarvan ik zijn inko pen heb betaald". „Zo is het dus gegaan", merkte de president laconiek op. „U weet dat er (Advertentie, Ing. Med.) FEUILLETON 19. Dat zou Joan ook. En wel bij de eer ste de beste gelegenheid. Koppig be sloot ze. dat, wat haar vader of moe der ook mochten zeggen, niets haar verder contact met Benny zou belet ten. Alleen wist ze niet, hoe dat con tact tot stand te brengen. Als ze maar een vriendin te Londen had, zou 't ge makkelijk gaan, maar haar beste vrien dinnen, twee of drie, die ze op school had leren kennen woonden wat een pech! in het Westen van Engeland. Ze had in de hoofdstad hoegenaamd geen relaties En tóch moest er iets aan gedaan worden, want het leven zoy eenvoudig waardeloos zijn zonder Ben ny. Telkens als ze afscheid van hem nam, verlangde ze alweer naar de dag, dat ze hem zou terugzien. ,,'t Is erg jammer, Joan". hernam haar moeder koeltjes, „dat je zo wei nig kritisch bent bij het kiezen van je vrienden". „Ik begrijp niet. waarom u dat zegt", zei Joan met gloeiende wangen. „Niet? Ik dacht anders, dat het nogal duidelijk was". Bijna schreiend vroeg Joan: „Waarom doet u altijd zo lelijk tegen mij? Waar om belet u mij, gelukkig te zijn?" „Je weet heel goed, dat dit absoluut onwaar is". „Dat weet ik niet. Ik vind, dat u be paald slecht voor me is en dat u h?t ook altijd is geweest". „Nu praat je natuurlijk helemaal onzin". „Niet waar. U is óók slecht voor Heather, maar omdat ze ziek is, kunt u niet zo tegen haar optreden als u wel zou willen. Bryan is de enige, die bij u in de gunst staat. Dat is altijg zo geweest, ook toen we nog kinderen waren". „Heus, Joan, ik ben niet van plan, zulke dwaze praat aan te horen". „Het is geen dwaze praat, maar de waarheid, 't Spijt me, moeder maar ik zie niet in, waarom ik er niet eerlijk voor zou uitkotnen. Als u ook maar een ogenblik denkt, dat u een volmaakte moeder is „Lieve kind, dat denk ik natuurlijk geen ogenblik. Maar jij bent ook alles behalve een volmaakte dochter". „En u vindt Bryan zeker wel een vol maakte zoon!" „Laat alsjeblieft Bryan er buiten*. „Ik weet eigenlijk ook niet, wat dit alles er toe doet", merkte Joan nijdig op. „Ik evenmin", beaamde mevrouw Melrose. „We spraken over Benny Jackson. Welnu, ik ben niet van plan, je te laten omgaan met een slecht op gevoede klaploper...." Wit van woede viel Joan haar moe der in de rede: „Wilt u alsjeblieft uw mond houden7" „Met een slecht opgevoede klaplo per", ging mevrouw Melrose, nu .vat luider sprekend voort, „van wie je vader en ik niets Weten". Joan was opgestaan en beefde over al haar leden. „Als 't er op aankomt, loop ik weg en trouw met hem". Even kreeg mevrouw Melrose een schok. Maar ook slechts even. Zelfs Joan, hoe eigenzinnig en koppig ook, zou niet aan zo iets krankzinnigs kunnen denken. „Ik geloof, Joan, dat je verstandig zou doen, er verder geen drama van te maken en je te bezinnen", sprak ze. En toen juist op dit ogenblik de deur werd geopend, liet ze er op volgen: „O, daar is Jenkins met de thee. Dank je wel, Jenkins. Ja. ik wil graag te tafel wat dichterbij hebben". Een ogenblik keek Joan haar on danks haar moeder bewonderend aan, omdat ze zo snel van toon en uitdruk king kon veranderen, 't Leek wel, of zij en Joan het meest vriendschappe lijke gesprek hadden gevoerd, toen de komst van Jenkins de conversatie had onderbroken. Dit, zo veronderstel de Joan in haar verbittering, was wat men noemde de schijn ophouden tegen over het personeel. Haar moeder was nu al lievigheid en vriendelijkheid je gens Jenkins, deed blijkbaar haar uiterste best, hem de zijdelingse beris ping van enige ogenblikken geleden te doen vergeten. Bedienden moest je ontzien, anders gingen ze weg. Ze kon den je elk ogenblik de dienst opzeg gen en vertrekken. Maar dochters kon den dat niet, tenminste geen dochters, die van haar ouders afhankelijk wa ren. Ze moesten blijven, hoe slecht ze ook werden behandeld, hoe ellendig er ook aan toe waren! Woedend stoof Joan haar moeder voorbij en de kamer uit, rende de gang door, de brede eikenhouten trap op en naar haar eigen kamer. Daar sloot ze de deur en wierp zich op het bed, het lichaam schokkend van 't snikken'. Hoe lang ze zo bleef liggen, wist ze niet en evenmin hoorde ze eerst het lichte kloppen op haar kamerdeur. Langzamerhand echter drong het tot haar wat verdoofde zintuigen door. Ze vermoedde, dat iemand naar haar toe gestuurd was. „Ga weg", riep ze boos. „Joan, er is thee in de bibliotheek". Het was de rustige, kalmerende stem van juffrouw Newcombe, dat wist ze reeds. O, juffrouw Newcombe was een beste, het enige werkelijk menselijke wezen in dit zo ellendiyr h"i«' Deson danks wilde Joan haar nu nu: :-n. Ze wenste niemand te zien, Benny u - >e zonderd. En als ze niet naar hem mocht, zou ze hier blijven liggen tol de dood! „Joan, ik verzoek je, me binnen te laten". Joan slikte haar tranen in en schoof het haar van 't voorhoofd naar ach teren. „Neen", antwoordde ze. „Kom nou", riep Barbara zachtjes. „Als je me weg wilt hebben, zal ik geen minuut blijven". Met tegenzin stond Joan op en ont sloot de deur. „Ik kom niet beneden" zei ze /er- drietig. „Moeder is zo hatelijk tegen me geweest". Barbara wist, dat Joan en haar moe. der ruzie hadden gehad. Dat had zij wel bemerkt uit de manier, waarop mevrouw Melrose haar had verzocht eens te gaan zien, of Joan ook boven was. Haar stem had hard en koud ge klonken, haar ogen hadden kil als marmer gestaan. „Wil ik wat thee voor je hier bren gen?" vroeg Barbara. ,,'t Zou me te veel schokken", zei Joan, melodramatisch 't hoofd schud- dend. (Wordt vervolgd) getuigenverklaringen zijn, die een ge heel andere indruk van uw activiteit geven?" „Dat kan wel zijn, maar ik heb met die overval in Bergen niets te maken". Niet minder dan twaalf getuigen wa ren door de officier opgeroepen om te proberen het verhaal van verdachte H. te ontzenuwen. Als eerste verscheen dr W. Froentjes. Op w etenschappelüke manier had deze getuige de kleding van H. onderzocht. Daarop had hij drie soorten verf aangetroffen, die zeer veel overeenstemming vertoonden met de verf, waarmede de boerderij van Ak kerman was geschilderd. „Is het niet uitgesloten, dat die verf- deeltjes die u op de kleding van ver- dacht? heeft aangetroffen, van een an dere plaats afkomstig z(jn", wilde de verdediger, mr Buers, van getuige weten. „Ik kan niet pertinent beweren dat de verf, op de jas van verdachte, inder. daad bij de boerderij van A. vandaan komt. Het is echter wel zeer opmerke lijk dat ik van rode, witte en groene verf deeltjes heb aangetroffen, die vele eigenschappen gemeen hebben met dezelfde kleuren die op de boerderij zijn aangetroffen', aldus dr Froentjes. „Wat heeft u daarop te zeggen ver dachte?" .„Als dr Froentjes gezegd had, dat de verf op mijn jasje dezelfde is als de verf van de bóerderij van Akkerman, zou ik hebben gezegd dat hij staat te liegen". Na deze boude uitspraak verschenen verschillende getuigen, die weinig po sitieve verklaringen konden afleggen. Anders was het met Van der V., die nu als getuige onder ede verklaarde, wat hij even te voren als verdachte had bekend. Ten slotte was er nog een rap port van een arts, die verklaarde, dat de verwonding van H. waarschijnlijk door een harde klap was ontstaan. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat H. dit letsel had bekomen door het stoten tegen een waslijn. Het strafblad van deze verdachte vermeldde twee veroordelingen. Bü de laatste veroordeling, zes maanden we gens diefstal, was een reclasserings- rapport uitgebracht, waarin men enig vertrouwen in H. had gesteld. „Maar dat is dan ook lang geleden", merkte de president op. De pleidooien. De verdediger van verdachte Van der V.. mr F. Zeiler, merkte op, dat zijn cliënt niet het type was van de aggressieve geweldpleger. Pleiter vond het daarom niet onwaarschijnlijk dat verdachte bij de overval niet actief was geweest en de daad, behoudens het weggraaien van de portefeuille aan H- had overgelaten. Deze jongeman heeft de overval gedaan om zijn ouders te verlichten en hoewel de methode na tuurlijk volkomen verkeerd geloof ik toch wel. dat hier geen plaats is voor een straf als door de officier geëist. Mr Zeiler bepleitte clementie en verzocht de rechtbank te overwegen of het mo gelijk was verdachte naar een jeugd gevangenis te brengen. Mr Buers was van mening, dat niet was komen vast te staan dat H. debet is geweest aan de overval. Het is niet onmogelijk dat verdachte Van der H. als de andere verdachte aanwijst, om zijn deel in deze affaire zo klein mr gelijk te kunnen maken. Bovendien rijn er nog wel andere redenen te be denken. waarom de vorige verdachte de werkelijke mededader verzwijgt en mijn cliënt er bij wil lappen, aldus mr Buers. Volgens verdediger was H. vol komen eerlijk in zijn verklaringen. Hij had niet geschroomd ronduit te verkla ren. dat hij de tip had gegeven en een revolver had uitgeleend Aan het ein de van zijn pleidooi kwam mr Buers tot de conclusie, dat de officier er niet in was geslaagd de schuld van H. te bewijzen en dat verdachte diende worden vrijgesproken. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. ACHTJARIG MEISJE VERDRONKEN Het stoffelijk overschot van het acht jarig dochtertje Egberdfen van de fa^ miJie Bron3ela. wonende aan het Asser vaartje te Assen, is gisteren uit de Drentse Hoofdvaart opgehaald. Bet meisje werd sinds Donderdag vermist- Zij is met haar fiets te water geraak»-

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4