Ondertekening der contracten met Bonn op 24 Mei verwacht Geen accoord mogelijk in het visserijconflict Europese verdedigings-gemeenschap zal enkele dagen laier volgen Conferentie de vrede in voor Azie Verduisteringen bij de luchtmacht Het te volgen parcours KANS OP HERVATTING VAN R.T.C. Nieuwe poging Senator Taft leidt thans ook in de staat West Virginia Donderdag 15 Me! 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11413 dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Chinees initiatief VIER AUTO'S BOTSTEN OP ELKAAR i Drie ernstig gewonden Oprichting van Oostduits leger is zeker In het kamp van Zeist „rommelde' iedereen Weerbericht JONGETJE GEDOOD DOOR TRAP VAN EEN PAARD Eden waarschuwt tegen nieuwe verkiezingen Russische atoomindustrie van geen geringe omvang Anti - atoombomoefening op Korea Reders verwierpen meeste tegenvoorstellen Rijksbemiddelaars moeten uitspraak doen Staalarbeiders dreigen met nieuwe staking Dr Drees doet beroep op de delegaties HOCERE LONEN VOOR DE OLIE-ARBEIDERS IN V.S. Ook wordt overwinning in Indiana verwacht Accoord over Triest zal evenwicht verstoren Twee gewonden bij een botsing onder Schoorl Directie: J. BIJLSMA en C. KRA*; Hoofdredacteur;. H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. nun. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bü vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 Radio Peking heeft bekend gemaakt, dat een groep Chinese leiders heeft be sloten op 28 Mei te Peking „een voor bereidende vergadering voor een confe rentie voor de vrede in Azië en het ge bied van de Stille Oceaan" te beleggen. Er is een uitnodiging gezonden „aan alle volken van Azië en het gebied van de Stille Oceaan, die de vrede bemin nen". Radio-Peking verklaart, dat ter confe rentie voornamelijk gesproken zal wor den over „de geldigheid van het vredes verdrag met Japan en de herleving van het militarisme in Japan; 2. de dreiging van een chemische, bacteriologische en atoomoorlog in het Verre Oosten; 3. de huidige vredesonderhandelingen in Korea". De datum 28 Mei was voorge steld door de culturele delegatie van India onder leiding van mevrouw Vij- ajalaksjmi Pandit, zuster van Pandit Nehroe, die 29 April in Peking arri veerde. Woensdagavond, na afloop van de voetbalwedstrijd NederlandZweden, zijn op de rijksweg AmsterdamDen Haag vier auto's op elkaar gebotst. Drie mannen, waarvan twee uit Bre da, werden hierbij ernstig gewond. Zy zijn in ziekenhuizen in Amsterdam op genomen. Het derde slachtoffer kon later op de avond naar zijn woning terugkeren. Het plotseling afremmen van een voor dit viertal uitrijdende auto heeft de botsing veroorzaakt J)EZE MAAND zal twee zeer belangryke momenten brengen in de politieke ontwikkeling van West-Europa. Ten eerste wordt thans in onderhande lingen te Bonn tussen de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, en de hoge commissarissen van Amerika, Engeland en Frankryk de laatste hand ge legd aan de contractuele verdragen, welke het bezettingsstatuut zullen ver vangen en West-Duitsland zijn souvereiniteit zullen hergeven. De onder tekening hiervan wordt verwacht tegen 24 Mei a.s. in Bonn. Enkele dagen later zal te Parys de ondertekening volgen van het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap. Deze zal vallen tussen 27 en 30 Mei. eerden een belangrijke concessie heb ben gedaan op het stuk van een even tuele herziening van de verdragen. Tot dusverre stond in de tekst, dat deze zou kunnen worden herzien, wanneer de hereniging van Duitsland haar beslag zou krijgen. Men is het er thans over eens geworden, dat deze revisie auto matisch haar beslag zal krijgen. Het is thans zeker, dat de onderte kening van de contractuele verdragen zal leiden tot de officiële oprichting van een Oostduits leger. Franz Dahlem, lid van het politieke bureau van de Oostduitse socialistische eenheidspar ty, heeft dit in een redevoering in Berlün officieel aangekondigd. De vor ming zal geschieden, zodra de con tractuele overeenkomsten tussen West- Duitsland en de Westeiyke geallieer den zijn ondertekend. HET laatstgenoemde verdrag zal in de komende dagen nog eens worden bezien door de hoogste vertegenwoor digers van de erbij betrokken landen. Maandag aanstaande zullen namelijk de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, Nederland, Bel- gie, Luxemburg en West-Duitsland in Parijs bijeenkomen, om de laatste hand te leggen aan de tekst. Deze is in de afgelopen weken door deskundigen uit de zes landen aan de hand van de eer der genomen besluiten opgesteld. De laatste paar dagen is in Bonn nog breedvoerig onderhandeld over allerlei kwesties, welke in de contrac tuele overeenkomsten met Bonn zullen worden geregeld. Over het verloop der onderhandelingen is over het geheel zeer weinig bekend geworden. Slechts verluidde gisteravond, dat de gealli- In Essen kwam het kort geleden tot ernstige botsingen tussen de politie en enige honderden jeug dige communisten van de F.D.J. partij, welke een dode en verschei dene gewonden eisten. Naar mede delingen van de politie waren ruim 30.000 jeugdige communisten voor een massademonstratie naar Essen gekomen. „Wy moeten op onze onder-officieren kunnen vertrouwen. Als zy niet deu gen, dan moeten zij er uit, hoewel ze op het ogenblik bijna niet gemist kun nen worden", aldus oordeelde de auditeur-militair over een aantal onder officieren van de luchtmacht, dat zien schuldig had gemaakt aan verduiste- ringen in het kamp van Zeist te Soes- terberg en deswege gisteren door de krijgsraad te velde-West werd berecht. „In dit kamp", aldus de auditair-mili- tair, „was geen enkele controle en ieder „rommelde" maar wat. Toen de marechaussees daar met hun onder zoek begonnen, keek ieder schichtig De 37-jarige korporaal J. L., chef van een afdeling retourgoederen, be kende 110 autobanden en 10 motorrij - wielbanden ter waarde van f 2000.— verduisterd te hebben. Een deel daar van had hij als zwyggeld aan de Verwachting tot hedenavond. OCHTENDMIST In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolken velden en vooral in het binnen land vry zonnig. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. In het Noorden ongeveer dezelfde, in het Zuid iets hogere temperaturen dan gis teren. VRIJDAG: Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 1.56, onder 11 dienstplichtigen, de soldaat L. v. A. uit Gorinchem en de korporaal F. ter B. uit Rhenen gegeven. L. werd veroor deeld tot acht maanden gevangenis^ straf met aftrek en verlaging tot de stand van soldaat laagste klasse, L. v. A. en F. ter B. tot 14 dagen voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar, een boete van f 100.— en terugbeta ling aan het rijk van de schade van resp. f 280.— en f 220.—. Sergeant J. F., die auto-onderdelen ter waarde van enkele duizenden gul dens had verduisterd, werd veroordeeld tot een jaar met aftrek, terugzetting tot de stand van soldaat laagste klasse en onmiddellijke in arreststelling. De sergeant J. van B., die in Eindhoven een zelfde feit had gepleegd, zü het dat hier de waarde f 300.— bedroeg, kreeg drie maanden gevangenisstraf, terug zetting tot de stand van soldaat laagste klasse en onmiddeliyke in arreststel ling. Deze onderofficier, die „zijn ge wicht in goud waard is", bleek op het ogenblik een zeer verantwoordelijke positie in te nemen bij de tactische luchtmacht. Hij had 50 mensen onder zich en 90 auto's .Dat hij niet geschorst was, ontlokte de president de uitroep: Mijn hemel, hoe is dat magelyk? De sergeant-kok W. H. v. D., beschuldigd van verduistering van een flinke hoe veelheid levensmiddelen, kreeg tenslot te twee maanden met aftrek en even eens terugzetting in rang. Dinsdagmiddag is het 5-jarig zoontje van de fam. H. te Roosendaal gedood toen een paard het kind tegen de borst trapte. Het ventje, dat bij zijn groot ouders op bezoek was, ging wat spelen in een wei waarin een paard liep. Toen het 5-jarig kindje op het paa-d toeliep rende het di^r plotseling weg. waarbij het met een boef het kind trof. De Duiise herbewapening De Engelse minister van Buitenland se Zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat elke poging, nieuwe belangryke voorwaarden voor de herbewapening van Duitsland te stellen, de kans op overeenkomst zou vernietigen. De leiders van de Labourpartij had den verklaard, dat in West-Duitslahd nieuwe verkiezingen zouden moeten worden gehouden, voordat de Duitsers worden herbewapend. „Een dergelijk voorstel", aldus Eden, „zou neerkomen op het saboteren van al het werk, dat jaren lang voor de opbouw van de de fensie van Europa is verricht. Het zou betekenen, dat de zaak voor onbepaal de tijd wordt tegengehouden en voor de herfst of de winter van het volgen de jaar niets zou kunnen worden on dertekend. De huidige Duitse regering is ten volle gerechtigd namens de be volking van de federale republiek te spreken evenals iedere andere op de mocratische wijze gekozen regering". Malik verklaari De Sowjetrussische afgevaardigde in de ontwapeningscommissie der V. N„ Jacob Malik, heeft verklaard, dat de atoomindustrie in de Sowjet-Unie „geen geringe omvang" heeft. De commissie besprak de oprichting van een stelsel van internationale con trole op de productie van atoomener gie. „In de atoomondernemingen in de VS., zijn verscheidene milliarden dol lars geïnvesteerd, zei Malik. Ik heb de precieze cijfers niet by me, maar de atoomindustrie in de Sowjet-Unie heeft geen geringe omvang". Hij verklaarde, dat er geld zou moe ten worden verschaft om deze onder nemingen over te nemen en onder één controle-instantie te plaatsen. Waar zou dat geld vandaan komen? „Zal het rijke Uncle Sam zyn?" vroeg Malik. Proeven in Nevada als basis De Amerikaanse troepen op Korea nemen op het ogenblik proeven om na te gaan, welke problemen zich kunnen voordoen als een vyand een aanval met een atoombom zou uitvoeren. Het grootste gevaar acht men bü een der gelijke aanval, dat de troepen in de frontlinie zullen worden afgesneden van het hoofdkwartier. Bij de oefeningen op Korea zal geen echte atoombom worden geworpen. Men maakt gebruik van de gegevens die zijn verkregen bij de proeven in de Verenigde Staten. RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND Een somber beeld uit de eerste Ronde van Noord-West Nederland. Wij kunnen slechts hopen dat Pluvius, evenals vorig jaar verstek zal laten gaan en de start en de lange tocht doör de provincie door een stralende zon zal worden overgoten. Nu reeds bereikten ons uit verschillende plaatsen van Noord-Holland telefoontjes waarin ons werd verzocht mede te delen langs welke steden, dorpen en gehuchten de wielrenners en de lange karavaan die daarbij behoort, zich door onze provincie zal slingeren. Hier volgt de route: Alkmaar, Egmond aan de Hoef, Bakkum, Limmen, Uitgeest, Beverwijk, Westzaan, Zaandam, Koog aan de Zaan, Wijde Wormer, Purmerend, Oosthuizen, De Hulk, Berkhout, Hoorn, De Bruine Hengst, Enkhui zen, Andijk, Wervershoof, Medemblik, Lambertschaag, Aartswoud, Waard- brug (Kolhorn), Stolpen, De Kooi, Den Helder, Julianadorp, 't Zand, De Stolpen, Schagen, Zijdewind, Niedorperverlaat, Sluis Noord-Schar- woude, Boterdijk, Huigendijk, Omval, Alkmaar. Het is niet mogeiyk gebleken, in de onderhandelingen over de loonbepaling in de haringvissery tot een accoord te komen. De vakbonden, verenigd in de Unie-Verkeer, hebben thans besloten, het conflict voor te leggen aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. De reders schijnen eveneens van plan te zyn, zulks te doen. Gistermorgen zag het er naar uit, dat in de besprekingen tussen werknemers en reders een accoord niet onmogelijk was. De loonraad der reders had by de werknemers voorstellen ingediend, die niet onredeiyk leken. Er werden een aantal sociale verbeteringen voorgesteld, zoals een vacantietoeslag van twee pro cent, een vergoeding voor slijtage aan oliegoed, een verdeling van het seizoen in drie teeltperioden, elk met een an der garantieloon en aanvaardbare deel- percentages. De vakbonden konden zich met d*ze voorstellen wel verenigen, hoewel ze niet geheel overeenkwomen met de verlangens. De Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie heeft met algeme ne stemmen besloten opnieuw in sta king te gaan, wanneer de werkgevers niet onmiddellijk een bevredigende loonsverhoging geven. De loonstabilistatieraad heeft, als ge meld, aanbevolen dat de arbeiders een loonsverhoging van 17% dollar cent per uur zouden krijgen en dat hun arbeids voorwaarden ook in andere opzichten zouden worden verbeterd. De directies der Amerikaanse staalbedrijven hebben evenwel geweigerd de aanbevelingen van de raad uit te voeren. Regering, werkgevers en werkne mers zijn in de raad vertegenwoordigd. De vertegenwoordigers der regering en van de werknemers hebben tegenover die der werkgevers een lyn getrokken. In het gebouw der directie van openbare werken te Tunis is gistermid dag een bom ontploft. Er zijn drie ge wonden. Nadat algemeen de voorlopige beëin diging der RTC met de West werd ver wacht, doordat vrijwel alle leden der Surinaamse delegatie te kennen hadden gegeven, Vry dag a.s. te zullen vertrek ken hetgeen de voorzitter der Antil liaanse delegatie tot zijn voorstel bracht van het instellen van een kerncomité, dat in Nederland het overleg zonder beslissende bevoegdheid sou voortset- ten werd Woensdagavond laat als een volkomen verrassing bekend, dat dr. W. Drees, ais voorzitter der confe rentie, een beroep had gedaan op de overzeese delegatie) om niet te vertrek ken. Na een receptie, door de vertegen woordiger van Suriname, mr dr Pos, Woensdagavond in het Palace-Hotel te Scheveniagen gegeven, hebben beide delegaties naar aanleiding van dit ver zoek vergaderd 'n hotel Du Vieux Doe len. De Surinaamse delegatie heeft het verzoek ernstig in beraad genomen. De leden der redersvereniging kwa men 's middags in spoedvergadering bijeen, teneinde de voorstellen te be spreken. Zij verwierpen er een groot deel van. De besprekingen zyn thans definitief vastgelopen. Om nu voor 20 Mei een oplossing mogelijk te maken, zal de zaak aan de Rijksbemiddelaars worden voorgelegd. De Amerikaanse raad voor de loon- stabilisatie heeft Woensdag de loons verhoging, die aan de 90.000 stakende arbeiders in de Amerikaanse olie-indu strie kan worden verleend op vijftien dollarcent per uur gesteld. Dij herhaling hebben wij onze bezorgd» heid uitgesproken over de remili- tarisatie van West-Duitsland. Wij deden dit niet, omdat wij van oordeel zijn, dat de Westduitse Bondsrepubliek buiten de Europese defensiegemeenschap moet blijven, maar omdat wij de sterke indruk hebben dat enerzijds de Duitser als zodanig nog niet ryp ia voor een nieuwe plaats in het demo cratische Westen en van de andere kant, omdat de met name door Frank rijk tegen deze onrijpheid gevraagde garanties, niet in voldoende mate zyn gegeven. Het staat voor ons vast, dat ook ne het tekenen van de zogenaamde „con tractuele accoorden" er een Duits pro bleem zal blijven bestaan, dat acuter wordt naarmate de Duitse heropstan ding zich in sneller tempo voltrekt. Onze beduchtheid is dus niet een ge volg van het feit dat wij er van over tuigd zijn, dat de inschakeling van West-Duitsland in de Europese defen siegemeenschap de laatste stap is op de weg naar een nieuwe oorlog. Integen deel, de completering van dit defen sieve blok door de voorgenomen toe voeging van de Westduitse potentie, is een belangrijke stap op het pad van de vrede. Verschil van mening kan met andere woorden alleen bestaan over de vraag of de Westduitse Bondsregering en het Duitse volk zo verstandig zijn een bescheiden gebruik te maken van de plaats waarop zij, als gevolg van externe politieke omstandigheden, zyn gesteld. Uet is duidelijk, dat van communisti sche, of laten wij zeggen van sterk „progressieve" zijde, bij voortduring pogingen worden gedaan de Europese defensie onmogelijk te maken ofwel af breuk te doen. Zo ontvingen wij vandaag van het Nederlandse Secretariaat voor een „In ternationale Conferentie voor de oplos sing van het Duitse vraagstuk zonder militairisme, in vrede en in internatio nale samenwerking" een oproep tot het bijwonen van een conferentie terzake op 13, 14 en 15 Juni a.s. te Parijs Wij zijn verplicht er, evenals bij vorige ge legenheden, op te wijzen, dat deze op roep, zo hij al niet direct uit communis tische kring afkomstig is, toch is samen gesteld door lieden die, misschien in al hun politieke onschuld, de mening zijn toegedaan, dat de defensieve acties van de Westelijke democratieën een „hete" oorlog dichterbij brengen; maar die, propaganda voerend voor hun ideeën, tegelijkertijd een eensgezindheid door breken, welke tot doel heeft de Russi sche aggressieve macht tot werkloos heid te doemen. Deze lieden zullen wellicht de tegen standers van hun opvatting voor de voeten werpen, dat zij militairistisch zijn. Zij maken daarbij de enorme ge- dachtenfout, dat men de vrede kan lief hebben en juist terwille van deze vrede het geweer in de hand kan nemen. gezien wij even de ondertekenaars van de ons toegezonden Neder landse oproep, dan vinden wij daarbij vrouwen en mannen van notoir linkse allure, zoals Prof. Minnaart uit Utrecht, Ds Strijd uit Den Bosch, Prof. Presser uit Amsterdam en de heer Davids van de Groene Amsterdammer. Deze oproep is dus een nieuwe po ging om de Westelijke democratieën tot eenzijdige ontwapening aan te spo ren. Als zodanig moet hij op deze plaats scherp worden afgekeurd. Bij de voorverkiezingen in West- Virginia hebben candidaten, die sena tor Taft steunen, de leiding in 13 van de 16 afdelingen. Candidaten, die Eisenbower steunen, leiden in twee afdelingen. Bij de voorkeurstemming om de po pulariteit van de candidaten te onder zoeken heeft Taft op het ogenblik vijfmaal zoveel stemmen als de vroe gere gouverneur van Minnesota, Stas- sen. Voor deze verkiezingen is gene raal Eisenhower niet ingeschreven Volgens de laatste ramingen is Taft blijkens de tot op heden gehouden voorverkiezingen op de nationale con- Joego-Slavie vreesi Joego-Slavië heeft in de aan de Amerikaanse ambassadeur en de Brit se ambassaderaad in Belgrado over handigde nota's verklaard, dat de te Londen met Italië gesloten overeen komst over de zóne A van het vrye gebied van Triëst het evenwicht ver stoort, dat het vredesverdrag met Italië wilde scheppen. De nota noemt de overeenkomst een onwettige schending van het interna tionale statuut voor de zóne A en een ernstige aanslag op de rechten en be langen van Joego-Slavië. Het officiële Joegoslavische persbureau beschuldigt de autoriteiten van Triëst er van „een belangrijke groep in Zuid-Amerika woonachtige Italianen" naar Triëst te laten overbrengen om er deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, die 25 Mei gehouden worden. ventie zeker van de steun van 349 af gevaardigden tegen Eisenhower 302 en Stassen 23. Verwacht wordt, dat Taft ook in Indiana, waar de republikeinen hun districtsafgevaardigden naar een conventie van de staat op 6 Juni heb ben gekozen, zal winnen. In drie van de elf districten hebben republikeinse leiders zich vóór Taft uitgesproken. Men ziet hierin een ondersteuning van de verwachting dat de meeste van de 32 afgevaardigden van Indiana naar de republikeinse nationale conventie voor Taft zullen zijn. Gisteravond tegen negen uur heeft zich op de Duinweg te Schoorl, tussen d» Bosmansweg en bet pension Schoorl- tax van de heer A. P. Raat een ernst!/ verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee inwoners van Bergen, de heer lxa Graaf en zyn zuster, ernsti, zyn ge wond. Beiden zyn uaar het. Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De heer Stennebgrg kwam ,net zijn auto de Bosmansweg uit en n.ï Duin weg oprijden met de bedoeling, zich te begeven naar de garage van de heer Raat. Hij liet met het oog daarop zyn linker richtingwijzer uitstaan. Op dat moment kwam uit. de richting Schoorl met flinke vaart een nieuw motorry- wiel aanrijden, bestuurd door de heer De Graaf. Zijn zuster was duopassa- giere. Vermoedelijk heeft de heer De Graaf de richtingwijzer niet gezien of de betekenis ervan niet begrepen en gedacht, de wagen nog te kunnen pas seren. Dit mislukte. Het gevolg was, dat hij in botsing kwam met de auto, een boom en een stenen paal. De be rijders van de motor werden ernstig gewond. De heer De Graaf klaagde over inwendige pijnen, zijn duorijdster had een been gebroken. Dr Risselada uit Schoorl verleende de eerste hulp.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1