Scandinaviërs hadden zege verdient de <ha<3 naar» De Nederlandse door Nilsson c.s. volkomen lamaelead Uw smaak i BESCHUIT Nederland-Zweden bleef onbeslist maar.. Kraak in grootse vorm werd een obsessie voor zijn tegenstanders Holland-Zweden in de huiskamer Twee-entwintig sportvliegers naar Texe! KoM. B&jJteJk TURKSTRAs ism-M De ouverture was veelbelovend Ook keuzecommissie in hoge mate ontevreden Voor tweede naoorlogse rondvlucht LOF VOOR NOLTEN Mr. d' Ailly nu voorzitter Ver. van Gemeenten De Loosduinse tuinbouw loopt gevaar Prins Bernhard bezocht oefening „De Kempen" HONDERD AG 15 MTI 1953 (Van onze sportredacteur) (jISTERAY OND HEBBEN DE ZWEDEN voor de vijfde maal vergeefse pogingen aangewend het Nederlands elftal op eigen bodem een nederlaag te bezorgen. Als die Scandinaviërs echter eens een overwinning voor het grijpen hebben gehad, was dat toch in de wedstrijd van gisteren het geval. Zonder dat de Oranje-defensie veel grove steken liet vallen, heeft het trio Ix>fgren, Westerberg, Brodd enkele welhaast niet te missen kansen om zeep geholpen. Bovendien troffen de Zweden het wel bijzonder slecht dat onze nationale doelman. Kraak, zjjn beste vorm naar het Olympisch Stadion had gebracht en last but least had de IJmuidenaar In deze interland weer eens *i)n spreekwoordelijk geluk mee. Wat echter ook de reden is geweest. Kraak was niet te passeren. Dat doelman Svensson de prestatie van zjjn overbuur man evenaarde mag geen verwondering wekken. Onze aanvalslinie bleef in deze interland zo ver onder de maat, als wij na de oorlog nog nimmer heb ben gezien. Het was zonder meer droevig en alleen Van der Kuil en bij vlagen Abe Lenstra waren in staat de ruim zestigduizend Nederlanders op de tribune tot enig enthousiasme te wekken. VEEN, lang zal deze interland niet in herinnering blijven. Daarvoor wa ren de spannende momenten te schaars en was het spelpeil van de Nederlan ders te slecht. Zeker, wij hebben kun nen genieten van de uitstekende bal behandeling van de Zweden, van ver scheidene uitstekende reddingen van Kraak en van de flair waarmede de Vitessenaar Alberts de rechtervleugel van de Zweden lam legde. Over het algemeen was onze verdediging niet slecht en het is zonder twijfel een ver dienste dat die defensie tegen de tech nisch betere Zwedenheeft kunnen stand houden. Maar onze kanthalvcrs moesten in die verdediging zo veel werk verzetten dat zii in hun aanval lende taak schromelijk te kort scho ten. Het gevolg was da\ de voorhoede volkomen los van de rest van het elf tal ergens in het niemandsland zweef de, ook al omdat Bennaars als ver bindingsspeler volkomen faalde, Cla- van totaal uit vorm was en Van Melis tegen de blondgelokte Nilsson niets had in te brengen. Wij hadden een voorhoede die voor drie-vijfde deel was lamgelegd en als Svensson twee goede schoten heeft moeten stoppen is de kans groot, dat wij ons aan over drijving schuldig maken. r*E duizend automobilisten die in de omgeving van Wassenaar in een verkeerstremming terecht waren ge komen en ongeveer een kwartier te laat in het Stadion verschenen, hebben het beste deel, wat de Nederlanders betreft, gemist. De ouverture liet het beste vermoeden. Snel reageren van Clavan en Van der Kuil was oorzaak L De leden van de keuzecommissie en van de technische commissie van de K.N.V.B. konden moeilijk enthousiast zijn over het ver toonde spel aan Nederlandse zijde tegen Zweden. Zowel de heren A. W. Verlegh, H. Mommers en de Vries, leden van de keuze commissie, als verscheidene ver tegenwoordigers van de techni sche con.missie hadden slechts een mening: Teleurstellend. Dat kwam misschien ook, omdat de onge twijfeld goede wedstrijd tegen Sunderland van Donderagavond te Rotterdam nog te vers m het geheugen lag. De heer Verlegh zet bijv., dat de generale repetitie zeer bevredigend was geweest, maar dat de wedstrijd zelf niet voldaan had. Het had ook anders om kunnen zijn: een slechte ge nerale repetitie en een voortref felijke landenwedstrijd. De heer Mommers vond. dat er iets looms otier de oranjehemden had gele gen, iets, dat niet te verklaren was, want waar was in het uiy pisch Stadion dat enthousiasme gebleven, die felheid om een on getwijfeld hetere tegenstander te overwinnen? Was het voetb - moeheid of waren de spelers te veel over zich zelf tevreden na de match t.epcv Sunderlaud. dat de Zweden reeds na drie minuten twee corners moesten weggeven, maar de lange Zweedse achterspelers, die minstens een voet langer waren dan de Oranje-aanvallers, konden zonder al te grote krachtsinspanning hun doel gebied zuiveren. Maar nadat Bennaars uit een scrimage enkele fotografen ver schrikt uit elkaar had laten stuiven en Clavan een meesterlijke pass van Lenstra volkomen verkeerd had behan deld, vonden de Zweden het genoeg. Met strakke passes bouwden zij een verraderlijk netwerk op, waarin de Nederlandse defensie bijna dreigde te verstikken. Terlouw, ook ditmaal de centrale figuur in de verdediging, tot zijn eer moet worden gezegd dat hij zich nu eens niet aan te grof lijf aan lijf-werk schuldig maakte, moest alle hulptroepen laten aanrukken om Kraak niet voor al te grote puzzles te zetten. De Spartaan mocht daarbij op de gedegen hulp van Alberts en Oden- thal rekenen, doch zonder Biesbrouck en Wiertz zou de Oranje-veste zonder twijfel onder de voet zijn gelopen. Slecht plaatsen HAAR al die spelers uit het verdedi- gingsblok wel hard schoten, maar abominabel slecht plaatsten en de Zweedse halflinie het middenveld vol komen beheerste, werd de bal prompt geretourneerd om telkens weer ver warring te stichten voor het heiligdom van Kraak. Het was in deze periode dat Alberts uitblonk, hoewel hij wel een tikkeltje te vrijgevig met zijn cor ners was. Met de hoog voor het doel geplaatste ballen, die het gevolg van een serie corners waren, had Kraak echter niet de minste moeite. Alleen die vierde corner zal de Ne derlandse doelman zich nog wel enige tijd blijven herinneren. Het was een geraffineerde „inswinger'' van links buiten Sandberg. De bal draaide met een fraaie boog om Odenthal, die zich bij de voorste doelpaal had opgesteld heen en pas op het laatste moment had Kraak in de gaten dat hij moest ingrij pen. Dank zü zijn snel reactievermogen kon hij de bal nog het veld mstompen. Het gevaar,was echter nog niet bezwo ren. De jeugdige en snelle Zaaberg pik te de bal op en gaf een afgemeten voorzet en met een keiharde kopstoot kanjerde middenvoor Westerberg de bal in de richting van het Nederlandse doel. De Zweedse aanvalsleider, ken nelijk bevreesd om over de lat te kop pen, knikte het leer op de grond, en kele meters voor de doellijn. Kraak was geslagen, maar wonderlijk genoeg sprong het bruine monster met een sierlijke boog over de lat. Een snelle uitval van Van der Kuil bracht even de zo noodzakelijke ver ademing. Andermaal wist Clavan ech ter niet beter te doen dan de keurig vrijgespeelde bal naar een Zweedse verdediger te plaatsen, die met een ferme trap opnieuw zijn voorwaartsen aan het werk zette. Kraak op zijn best moest met handen en voeten zijn doel verdedigen. Het lukte, tot wanhoop van de Zweden in het veld en hun landgenoten op de tribunes. Vlak voor de rust zag Van Melis kans een fraaie combinatie van Van der Kuil en Len stra in de soep te draaien, waarmede één van de weinige Nederlandse kan sen verloren ging. De tweede helft werd voor de Neder landers zo mogelijk nog slechtei Na ongeveer vijf minuten moest Ter louw met een oogblessure, ontstaan in een van de vele kopduels met Wester- Kraak, bijges'.aan door Terlouw, slaat een aanval van de Zweden af. Gelukkig voor Nederland ver dween ook deze bal uw het doel. berg, het veld verlaten. Hendriks kwam zijn plaats innemen. Een zelfde type speler als Terlouw. Even fors en donker, zeker niet minder aggressief en alleen tweebenig. Toch mogen wij niet zeggen dat hij de verdediging kwam versterken. Nu trof hij het wel bijzonder ongelukkig dat de Zweden, kort na het uitvallen van Terlouw, het befaamde Hollandse kwartiertje tot het hunne maakten. Maar eerst kreeg Alberts nog even gelegenheid zijn voetbalbroek, die in het heetst van de strijd was gesneuveld, voor een ander exemplaar te verwisselen. Wat de Zweden de Oranje-verdediging daarna voorschotelden was ruimschoots vol doende om aan een nederlaag te gaan geloven. Vloeiende combinaties van Brodd, Sandberg en Löfgren stelden hoge eisen aan de defensieve kracht van de Oranjeploég. Misverstanden konden niet uitblijven èn meer dan eens moest Kraak in het geweer ko men, zonder dat hij tijd of gelegenheid kon vinden zijn handen te gebruiken Odenthal redde Met het aandrijven van de laaghan- t geilde mistbanken werd het voor- uitzicht voor het Nederlands elftal in gelijke mate somberder. Met nog on geveer twintig minuten te spelen scheen het te gebeuren. Hendriks, Al berts en Kraak werden door drie snel le Zweden volkomen uit positie ge speeld en op het moment dat Brodd i deze feilloze aanval wilde gaan afwer ken, was er niets meer dat een doel punt in de weg kon staan. De Zweed- se rechtsbinnen nam echter te veel tijd om zijn treffer in het open doelde plaatsen, waardoor Odenthal gelegen heid kreeg met een wanhoopssprong een zeker schijnend doelpunt in een corner te veranderen. Het laatste kwartier vond de feil loos leidende Italiaanse scheidsrechter Orlandini het noodzakelijk, een witte bal in-- het veld te dirigeren. Het was geen overbodige luxe want de hoog geplaatste ballen waren voor het pu bliek soms niet meer in hun baan te volgen. Ook dit witte bal vermocht niet de inspiratie te brengen, die nood zakelijk was om een ommekeer in het Nederlands elftal te bewerkstelligen. Integendeel, Hendriks faalde ln een zeer lastige situatie, Kraak moest een akelig hard schot stoppen en liet de bal uit zijn handen vallen. Gelukkig had Hendriks in een oogopslag het ge vaar door en voor twee toestormende Zweden kon hij de bal weg werken. (Van één onzer redacteuren) ''VIJ hebben NederlandZweden ge zien. Zonder wekenlang in spa>- ng te hebben verkeerd over de to Ijzing van een kaartje, zonder een s te hebben gemaakt naar Amstcr- tm en zonder ons bloot te hebbr steld aan een frisse lenteavond een, zeer onsportief maar geriefelijk een fauteuil gezeten met voor o et zilveren toverscherm, waarop de .ngens van de televisie ons voor de zrste maal een interlandweds'rijd „aan huis" bezorgden. En laat ons direct vaststellen, de eerste proeve is ons uitstekend bekomen en smaakt nacr meer. Er waren weliswaar storingen, 'echnische feilen en wensen voor de toekomst, doch deze doen o.i. niets af aan de eindconclusie, dat de eerste uit zending geslaagd is. De ervaring, welke de cameramen sen onlangs bij een wedstrijd van Blauw-Wit heeft opgedaan, is niet te vergeefs gebleken. Men kwam besla- oen ten ijs en hieraan danken vele snortenthousiasten, die in café's. hotels cf radiozaken de wedstrijd in het Olympisch Stadion volgden, een vlot wedstrijdverslag. De technische staf >an de Nederlandse Televisiestichting h"d één camera op het dak van de ere- "ibune geplaatst, welke voor de long •hots zorgde, een camera achter ieder doel bracht de doelworstelingen en de oeheurtenissen langs de lijn op het scherm. Op deze wijze kreeg men een "oed overzicht van het wedstrijdver- 'oop. Aad van Leeuwen sprak aan vankelijk ietwat onwennig eén be geleidende tekst.. Toen plotsklaps de oeluidszender uitviel, schakelden vele T.V.-kijkers het „ouderwetse" radio toestel in en werd de radioverslagge ver ir. A. E. van Emmenes ongevraagd en ongeweten tot plaatsvervangend televisie-reporter gebombardeerd. Dat er tussen de blauwe shirts van de Zweden en de oranjehemden geen verschil te zien was en beide elftallen in witte broeken speelden, zodat men voor het snel herkennen van de spe- le's was aangewezen op de zwarte kousen en de rugnummers van de o as ten, was niet de schuld van de N T.S. Evenmin kan men er haar een verwijt van maken, dat na de rust de duister nis intrad, het steeds moeilijker werd de bal te volgen en 20 witte broekjes, waarin onzichtbare svelers staken, vriend tot vijand en vijand tot vriend maakten. Met vreugde begroetten wij en met ons de toeschouwers in het stadion! de komst van de witte bal, die kogelbanen over het scherm trok, uit het niets opdook en in het laatste stadium van de strijd maar beonnsti- gend dicht in de buurt van het Neder landse doel bleef. Het Nederlands elftal tijdens het spelen van het volkslied. Twee en twintig sportvliegers heb ben met hun vliegtuigen thans inge schreven voor deelneming aan de tweede na-oorlogse Nederlandse rond vlucht die Vrijdag 23 Mei om onge veer 15.30 uur ,.van het Haagse sport- vliegvrld Ypenburg" af zal beginnen. Elf ,,Piner Cubs drie T>eounes", twee „Piper Supercruisers", één „Aus- tei", één „Luscombe Silvair", één „Ti- ger Moth", één „Miles Messenger", één De Franse sportpers gewaagt met lóf van de verrichtingen van Jan Nolten die in de route de France de eerste plaats in het algemeen klassement in neemt. Na de zege van de Nederlands- Deense ploeg in de tijdrit Royan-Cog- nac kende men hem als een groot trem- loper. Maar men wist nog niet wat hij in de bergen zou presteren. Nu Nolten echter een prachtige overwinning be haald heeft in de Pyreneeën-etapoe van Oloron St. Marie naar Bagneres de Luchon is men ook op dat punt ge fixeerd. Nolten had op de Aspin 58 sec. achterstand op de leider Avmard, maar hij ging als eerste over de pasovergang van de Peyresourde, met 1 min 50 sec voorsprong op Adriaenssens en 1 min. 57 sec. op Aymard. Tijdens de afdaling bleven deze verschillen ongeveer ge handhaafd. zodat Nolten de etappe won. „Nadat Nolten op de vlakke weg gedraaid had in de stijl van Schulte klom hij in de bergen met de elegantie en de doelmatigheid van Koblet en maakte hij de grootste indruk van het hele veld", schreef 1'Equipe, daarbij te vens verzekerend dat Nolten verdient de eindzege te behalen. CR is weer een Franse regeringscrisis! De zestigjarige Marcel Silberstein, die ruim vijf jaar eerste geneesheer der Franse volksvertegenwoordiging is ge weest, is er plotseling van beschuldigd de geneeskunde onwettig te hebben uitgeoefend, daar hij niet de volledige bevoegdheid voor arts bezit, zoals deze in Frankrijk wordt vereist. Silberstein, die in Odessa is geboren, werd na de oorlog in Frankrijk als geneesheer er kend op grond van zijn verklaring, dat hij daarvoor ook in de Sowjetunie de bevoegdheid bezat. De deken van de medische faculteit te Lyon beweert nu echter, dat Silberstein daar slechts twee jaar heeft gestudeerd en dat hij zijn studie voor arts niet voltooide. De Franse volksvertegenwoordigers zijn eensklaps zeer benauwd voor hun (ver waarloosde?) gezondheid geworden. In Polen is de koude oorlog al zover, dat er weer een warme distributie wordt ingevoerd. Deze week wordt de suiker er namelijk gerantsoeneerd. De bonnensuiker zal tegen een speciale lage prijs verkrijgbaar zijn, doch men (hier waarschijnlijk 'n beperkt begrip) llllllllllllllllltUtlllllilllilll!iillilll!IIIU!inilillllllll!li;il!!lllll!lili!l!lli:illllllllll!lli(l zal de suiker vrij kunnen kopen tegen ae „handelsprijs". o Een 53-jarige Oostberlijner, die het met deze toestan den achter zijn IJzeren Gordijn niet 't Was toch maar een doelloos spelletje! eens was, schreef aan een Westberlijnse vriend, dat de ganse Ocstduitse rege ring moest worden opgeknoopt. Een listige censor vermoedde kwaadwillig heid en een verkeerd gerichte politieke oriëntatie achter deze volzin, en de s.hrijver moet thans zes jaar brommen. De opzienbarende „vliegende scho tels", die velen niet van deze wereld achten, beginnen onrustbarend dicht in de buurt van onze vriendelijke, kleine samenleving te komen. Ooggetuigen zagen er gedurende het weekend twee dartelen boven La Roche-sur-Yon in West-Frankrijk. Volgens de berichten waren de mysterieuze voorwerpen ver licht en vlogen geruisloos en met grote snelheid. O In Londen werden de af gelopen maand op even geheimzinnige wijze 22 inbrekers, werkelijk goede vaklieden, geruisloos en met grote snel heid op heterdaad betrapt en gearres teerd. Op vele plaatsen zijn namelijk automatische alarminstallaties aange bracht, die zonder een kik te geven Scotland Yard, door middel van een gramofoonplaat, op de hoogte brengen van het adres, waar wordt ingebroken. „Sokol" en één „Briecker Bestmann" zullen dan uitzwermen voor het eerst traject naar Texel, waar burgemeeste en wethoud"rs hen op het nieuw spcrtvliegveld van het eiland zulle wachten. Zaterdag 24 Mei begint met een ex cursie naar de broedplaatsen van vc gels op Texel, daarna een vlucht ron'' het eiland. Vervolgens komt men wee bijeen op het vliegveld, waar de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst dan het vliegveld officieel ze- openen. Tenslotte starten de 22 vlieg tuigen voor de volgende etappe nas het vliegveld Leeuwarden, vanwaa men Zondags naar het sportvliegvel Teuge bij Deventer vliegt. In de mie dag zal een deel van de sportvlieger ook nog het vliegveld Hilversum aan doen. <z>i g- ril RAAGT 5*»* (Advertentie. Lng Meel., Tijdens de gisteren in Den Haag ge houden vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is in di vacature, ontstaan door het bedanker van mr P. J. Oud, burgemeester var Rotterdam, tot voorzitter van de ver eniging gekozen mr Arn. J. d'Ailly burgemeester van Amsterdam. Mr Oud zag zich benoemd tot ere-voorzitter. Aangezien volgens de statuten van een zelfde gemeente niet meer dan éér persoon in het bestuur zitting mag ne men, stelde de heer B. C. Franke, wet houder van Amsterdam, zijn zetel be schikbaar. In zijn plaats werd verko zen de heer J. van Tilburg, wethouder van Rotterdam. In de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heren H M. Oldenhof, H. Ploeg Jr. dr W. P. Ber- huis en J. W. H. HoubierS, werd voor zien door de benoemingen van de he ren mr W. baron Michiels van Kes- senich, burgemeester van Maastricht, J Tjalma. burgemeester van Hoogeveen J. A. Hosang, burgemeester van Rens- woude en Woudenberg en J. Voetelink. burgemeester van Steenwijk. Voorts werd besloten tot de instel ling van een verenigingsraad, waarin naast de bestuursleden, vertegenwoor digers van de provinciale afdelingen zitting kunnen hebben. Residentie dringt steeds meer op In het onder de rook van Den Haag gelegen tuindersdorp Loosduinen heerst grote onrust, daar men vreest, dat het Haagse gemeentebestuur binnenkort de beslissende aanval zal openen op de laatste 450 ha cultuurgrond, welke Loosduinen nog resten. Sinds Loosdui nen in 1923 door Den Haag werd gean nexeerd, is het glazen dorp van kassen en warenhuizen steeds meer in zuid westelijke richting teruggedrongen ten behoeve van de zich uitbreidende resi dentie. De nog resterende 450 ha. cul tuurgrond brengen per jaar ongeveer tien millioen gulden op, waarvan acht millioen aan deviezen, en geven werk aan 7000 Loosduiners. Bovendien heeft de Loosduinse tuinbouw pioniersarbeid verricht bij het veroveren van buiten landse markten door de zgn. primeurs, vooral kaskomkommers en tomaten. Zweden en Finland bijv. hebben juist door deze primeurs hun markten voor onze export ontsloten. Prins Bernhard heeft gisteren in zün hoedanigheid van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht met leden van zijn staf militaire oefeningen bij gewoond, die ten Zuiden van Eindho ven werden gehouden. De manoeuvres werden uitgevoerd door de gevechtsgroep, gevormd uit de jongste lichting, die de eerste oefening van acht maanden heeft beëindigd De bewegingen maakten deel uit van een grote tiendaagse oefening dwars door Noord-Brabant en Limburg, welke op 8 Mei begon en de codenaam „De Kern. pen" ontving. De groep zal in Septem ber aan de geallieerde manoeuvres in Duitsland deelnemen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3