Dramatische wedloop gaande om de Mount Everest Taft is een ongemakkelijk heer Britse loontreksters vrouwen Problemen en perspectieven der Belgische studentenwereld Zeventienhonderd meter archief over de bezettingstijd In Mei leggen alle vogels een ei Russen en Zwitsers betwisten elkaar de zege Reeds menige mislukte poging Ontoegankelijk, zelfs tegenover zijn verwanten Zijn vrouw heelt veler sympathie Scherpe maatregelen van Z.-Afrikaanse regering Terreur over West-Java Van Fleet verscherpt het regime op Koie wwon verdere besnoeiing van Trumans hulpplan Als huisvrouwenorganisatie haar zin krijgt Nog veel oppositie Oppositie Streven naar versterking der onderlinge hulp boliaariteitsactie van cierd moeten worden door een natio nale of internationale lening. Communistische kunst Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie ordende chaos Belangrijk werk aan de Herengracht Het vertelt van jonge liefde I DONDERDAG 15 MEI 1952 '5T,: .r M historische wedlonn i d'e dramatiek n>et onderdoet voor dc historische \s edloop naar de Zu.dpool tussen Amundsen en Scott in 1911 De ..p .P dte in lm de S T\ "0r St0rm<"n *et'ist"d' Noordoostelijke bergrug rtend ÏS„!?T ber*bf k,i«"»«r George Leigh-Mallorv en zijn Iverheilendë «et „Th J? b"dt bo"»»««e,ijkc moeilijkheden. Schuin !LnÏ srhHnén icrti u Wande"' waar0"i" een aftrond van 4000 meter gaapt, schijnen iedere bestijging te trotseren. De Zwitsers volgen daarentegen een weg van het Zuiden uit, die de En gelse bergbeklimmer Eric Shipton verleden jaar reeds gedeeltelijk ver kend heeft Hij leidt van de Khoem- boe-gletscher over een gevaarlijke ijs- brug naar de „Western CWM". een gletsjerbekken, van waaruit de klim naar het Zuidelijke zadel ondernomen moet worden. Over de ijsbrug is Ship ton reeds voorgedrongen, maar verder kon hij op dit deel van de gletsjer niet komen, omdat door het voortdu rende instorten van ijstorens en het ontstaan van geweldige spleten de dra gers niet vooruit konden komen. Ship ton heeft in zijn verslag verklaard, dat de Zuidelijke bergrug voor de be klimming een veel gunstiger vorm heeft dan de Noord-Oostelijke kam, maar de Zwitsers bewegen zich van de Western CWM af op onbekend ter rein. Voor de strijd om de Mount Everest staan slechts enkele weken ter be schikking, want reeds in Juni begin nen de moessons, die iedere alpine- onderneming onmogelijk maken. Voorgaande pogingen De berg werd in 1855 voor het eerst door de Engelse kolonel Everest opge meten (8840 meter) en naar hem ge noemd. De belangrijkste expedities, die tot nu toe hebben plaats gevonden, waren Engelse. 1921: Bij de eerste poging, waarbij een expeditie van negen deelnemers de Mount Everest van het Noorden uit trachtte te bestijgen, kwam een van de geleerden, Dr Kellas, om het leven. In 1922 ondernam de expeditie van Generaal Bruce drie keer een aanval. Van hun kamp 3 op 6400 meter hoog te uit bereikten Somervell, Norton, Morshead en Leigh Mallory zonder zuurstoftoestel een hoogte van 8220 m. Bruce, Fineh en een jonge Gurkha, die met zuurstoftoestel een tweede poging ondernamen, kwamen tot 8300 meter. Enkele dagen later bedolf een lawine zeven dragers. Door een wonder kwa men Mallory, vier van zijn kameraden en de overige dragers er goed af. In 1924 bereikten Norton en Somcr- vell een hoogte van 7980 meter, waar- bij Norton sneeuwblind werd. Acht da-1 gen later ondernamen Leigh-Mallory en Irvine een aanval op de top. Odeli vergezelde hen tot het laatste kamp op 8200 meter hoogte. Hij volgde hun vorderingen en ontdekte ze voor hel laatst hoog boven aan de kant van de berg, toen een sneeuwstorm hen plot seling aan zjjn ogen onttrok. Sinds dien heeft men nooit meer een spoor van hen gevonden. Drie keer heeft Odell getracht ze te vinden, maar door de hevige storm mislukten zijn pogin gen. Misschien hebben ze de top be reikt. Niemand weet het In 1931 trachtten twee Amer'Vanen vergeefs over de berg te vliegen. In 1932 Slaagde de Engelsman Lord Clydesdale erin over de Everest te vliegen, maar het weer was zo siccht, dat hij geen foto's kon maken. In 1933, bij een neuwe expeditie on der Rutiedge, bereikten Eric Shipton, W'yn-Harris en twee andere deelne mers een hoogte van 8530 meter en vonden een jjshouweel in de sneeuw, dat van Mallory of Irvine geweest moest zijn. In 1934 waagde een Engelsman, Maurice Wilson, in zijn eentje een aan val op de berg en kwam niet terug. Een jaar later vond Shipton zijn lijk en daarnaast een Union Jack, die hij op de top wilde hijsen. In zijn notitie boekje stonden als laatste woorden: „Ik klim verderik eet sneeuw". In 1936 bereikte Rutiedge een hoog te van 8350 meter. In 1938 kwam Tilman nog 50 meter verder tot 8400 meter. In 1951 verkende Eric Shipton, die de sporen van de „Sneeuwmens" vond, de route uit het Zuid-Westen over de Khoemboe-gletsjer en de Western C. W. M. Of het de Zwitserse expeditie dit jaar zal gelukken de berg te bedwin gen? De Zwitsers zjjn beter en mo derner uitgerust dan alle voorgaande expedities. Als zö erin slagen over de gevaarljjke ijsbrug en de Western C. W. M. het Zuidelijke zadel te bereiken, zal het succes in zicht komen. Het laatste woord spreekt echter het weer. Tijdens de Mei-feesten in het plaatsje Knutsford Engelandwerd een tiorpshuwelijk uitgebeeld, compleet met slippendragers en bruidsmeisjes en om het geheel nog echter te doen gelijken, liep de dorpspastoor voorop. (Van onze correspondent) Senator Taft, die een greep heeft gedaan naar het hoogste ambt in de Verenigde Staten, moet de laatste we ken de hele dag door handen schud den en babies kussen; dat hoort er nu eenmaal bij. Hij moet zich echter, om aan deze gewoonte te voldoen en zijn toekomstige kiezers niet teleur te stel len, geweld aandoen, want hartelijk heid is nu eenmaal niet de sterkste kant van zijn karakter. Onlangs stond hij eens in een lift samen met een dame, die hem meende te herkennen. „Hoe gaat het met u. Senator, n kent mij toch nog wel?" Taft liet een ijs koude blik over haar heen glijden en antwoordde kort; „Neen". „Maar u weet toch nog wel", volhardde de dame, „ik ben toch mevrouw Dinges, ik ben in 1946 samen met n en Martha (me vrouw Taft) een weekend in X ge weest. Nu zult u het zich wel herinne ren!". Taft gaf haar nog een ijskoude blik en antwoordde weer: „Neen". „Maar Senator", drong de dame aan, „weet u nog wel, we waren bij onze vrienden Y gelogeerd. Zegt u dat nieta?" Taft zei nog eens bars „Neen". Op dat ogenblik stopte de lift en hij De Zuidafrikaanse minister van justitie, Swart, heeft de voorzitter van het Zuidafrikaanse Indiase Congres, dr. Dadoo, meegedeeld, dat hij binnen dertig dagen als voorzitter moet aftre den. Dr. Dadoo is tevens aangezegd, dat hij zich de komende twee jaar niet buiten Transvaal, waar hij woont, mag begeven. Dr Dadoo. die als arts werkzaam is in Johannesburg, is de voornaamste woordvoerder van de In diërs bij het uiten van hun grieven tegen de regering Malan. Voorts is twee fuctionarissen van de Algemene Afrikaanse Vakvereniging gelast binnen 30 dagen uit de Alge- mee Zuidafrikaanse Vakvereniging en uit het Afrikaanse nationale congres te treden. Ook zij mogen zich twee jaar lang niet buiten Transvaal begeven. De maatregelen zijn door de minister van justitie genomen volgens de wet op onderdrukking van "het communis me. De Zuidafrikaanse regering heeft onlangs meegedeeld, dat dr. Dadoo lid is geweest van het centrale bestuur van de 'opgeheven Zuidafrikaanse com munistische partij. Drie bussen aangehouden Drie autobussen, twee in het Cheri- bonse en één in de buurt van Tasikma- Igja, werden in de afgelopen dagen aangehouden door in hinderlaag liggen de terroristen. In het ene geval werden twee reizigers gedood, in het andere geval werd de bus in brand gestoken en in alle gevallen werden de passagiers beroofd. In het Cheribonse werd de dessa Ke- ringsa door een bende terroristen in brand gestoken, waarbij in totaal 125 woningen afbrandden en vijf dessabe- woners in de vlammen omkwamen. De materiële schade hierbij wordt geschat op een kwart millioen rupiahs. De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal James van Fleet, heeft Woensdag een bezoek aan het eiland Koje gebracht, waar krijgsge vangenen de vorige week generaal Dodd. de thans ontslagen kampcom mandant, in gijzeling hielden. Er is een .strenger regiem ingesteld op het eiland en de veiligheid-maatregelen zijn uit gebreid. Er bevindt zich nog steeds een groot aantal tanks op het eiland. De Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft met zeven tegen zes stemmen een voorstel verwor pen om het voor de Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland bestemde bedrag opnieuw te verminderen en wei met 400 millioen dollar. Dit jeeds verminderde bedrag be^opt thans 6900 millioen dollar. Dit >s eveneens goedgekeurd door de sena®[s.c voor de buitenlandse betretóm^m Het ontwerp is naar de Senaat terug gezonden. (Van onze correspondent te Londen) IN DE laatste dagen van April is in het Lagerhuis een wetsontwerp in behan deling genomen, dat ver buiten de grenzen van Engeland de aandacht trekt. Hoezeer tegenwoordig ook over de gehele wereld over de nooit voldoende naar haar werkelijke prestaties gewaardeerde huisvrouw gesproken wordt, men is toch nog nosit tot de consequentie overgegaan, die thans in Engeland aan de orde is. Hier is n.1. de eis gesteld, dat de huisvrouw een wettelijk vastgelegd recht op betaling voor haar werk zal hebben. Geestelijke vader, of beter ge zegd, moeder van het wetsontwerp is de vroegere secretaresse van de Engelse Vereniging van getrouwde vrouwen, mrs Helena Normanton, en de Labour- afgevaardigde, dr Edith Summerskill, die onder de regering van prime-minister Clement Attlee tot het kabinet behoorde. pvE BEIDE dames verklaren, dat de tegenwoordige status der huisvrou wen in Engeland onhoudbaar is. Ze hebben, volgens deze dames, absoluut geen rechten en worden als onmondig behandeld. Zij krijgen van hun echt genoten net zoveel, als deze haar uit genade en barmhartigheid bereid zijn te geven. Het wetsontwerp schrijft dan ook voor, dat iedere wettelijke echtgenote het recht zal hebben zich te allen tijde tot het gerecht te wen den. Dit moet van de ene kant van de man een nauwkeurige vermogensver klaring, een overzicht over de stand van zijn zaken en inzage van bankre keningen kunnen eisen. Aan de hand van deze cijfers kan het gerecht dan beoordelen, welke taak de vrouw in het huishouden van haar man te ver vullen heeft en welke werkzaamheden zij hiervoor moet verrichten. Na deze nauwkeurige overweging moet het ge recht het maand- of weekloon bepalen, dat de man aan zijn vrouw moet be talen. Huisvrouw zou hierbij een be roep worden als ieder ander. De echt genoot zal, als het ontwerp aangeno men wordt, er niet op behoeven te re kenen. dat het „wel los zal lopen". Bij de minste poging om de vrouw een gedeelte van het haar toekomende loon te onthouden, kan het gerecht onmid dellijk ingrijpen. De vrouw krijgt dan een erkende vordering, waarmede ze beslag kan laten leggen op het bank tegoed of andere bezittingen. Het debat over het wetsontwerp be looft zeer levendig te worden. De me ningen zijn nogal verdeeld. Wat de meeste mannen op het ontwerp aan te merken hebben, is het gevaar, dat de staat weer eens gelegenheid krijgt in het particuliere leven van zijn burgers in te grijpen. Overigens ondervinden de mannelijke critici ook van een groot gedeelte der vrouwen daadwerkelijke steun. Dit is zelfs aanleiding geweest tot zeer heftige discussie in de schoot der Vereniging van Engelse Huisvrou wen. Dr Summerskill en mrs Norman ton werden wegens hun plannen zó heftig aangevallen, dat ze aftraden. Sa men met ongeveer honderd andere le den hebben deze dames een ..Raad der vrouwen" opgericht, welks programma bestaat in de uitdrukkelijke verplich ting alle krachten in te spannen, ten einde het ontwerp te doen aannemen. Er is echter nog een andere opposi tie tegen het plan dat is de „Liga", een andere organisatie van dames, on der leiding van een vrijgezellin, miss Juanita Frances. die het ontwerp-Sum- merskill als onvoldoende beschouwen. Zij eisen dat de echtgenoot, na aftrek van de door hem te betalen kosten voor het huishouden, de helft van het overblijvende bedrag aan zijn vrouw zal afstaan. Het gaat, evenals bij het ontwerp-Summerskill, om een zuivere geldkwestie, wat door de initianten van het ontwerp ook onomwonden toe gegeven wordt. Dat is ook het punt, waartegen een niet onbelangrijk ge deelte van de geïnteresseerde vrou wenkringen bezwaar maakt. Andere vrouwen vrezen ook, dat een dergelij ke maatregel niet in het voordeel van de vrouw zal uitvallen, daar vele man nen voor een huwelijk terug zullen schrikken, als het materiële voordeel van een goedkopere huishouding weg valt. stapte uit, zonder nog een woord te zeggen. Zelfs tegenover zijn naaste familie leden is Taft niet toegankelijker. Eén van zijn schoondochters vertelt, hoe het haar gegaan is. toen ze eens zijn mening over een bepaalde politieke kwestie wilde weten. Hoewel ze weken achtereen ieder weekend in het huis van haar schoonvader door bracht, speelde ze het niet klaar hem ook maar één keer te storen om haar vraag te stellen. Ze probeerde het wel verscheidene keren, maar iedere keer werd haar door Taft of iemand uit zijn omgeving het woord afgesneden. Ten slotte bleef haar niets anders over, dan naar een politieke vergadering te gaan. waar Taft zou spreken en waar aan de toehoorders uitdrukkelijk ver zocht werd vragen aan de senator te stellen. Taft's schoondochter vroeg, evenals anderen, het woord, stelde haar vraag en kreeg zo eindelijk de inlichting, waar ze zo lang op ge wacht had. Veel menselijker eigenschappen heeft Taft's vrouw, Martha. die tot groot leedwezen van Taft's aanhangers niet aan de verkiezingsactie kan deel nemen, tengevolge van een ziekte. In de vroegere verkiezingsveldtochten was ze de belangrijke medewerkster van de senator. Met haar opgewekte humeur,, haar spontane aard, haar ver bazingwekkend geheugen voor namen en gezichten, haar talent om toespra ken te improviseren, won ze de sym pathie van velen, die niets voor Taft voelden. Nooit liet ze zich door onver wachte vragen uit het veld slaan. In een verkiezingsvergadering harinner- de één van de toehoorders haar aan een verkiezingsbelofte, die haar man gegeven, maar niet vervuld had. Me vrouw Taft vertelde, in plaats van te antwoorden, een verhaaltje en had meteen de lachers op haar hand. „Een zieke man legde eens de belofte af, dat hij. als hij weer gezond zou wor den, 20.000 dollar aan de kerk zoü schenken. Hij werd weer gezond. Een tijd later kwam de dominee bij hem, om hem aan zijn belofte te herinneren. De man brak in lachen uit en zei: „Wat u zegt dat ik 20.000 dollar be loofd heb? Ik moet toch wel heel erg ziek geweest zijn!" Het is nu de derde keer. dat Taft aan de verkiezingsstrijd voor het president schap deelneemt. Zijn zuster verklaart deze hardnekkigheid uit Taft's jeugd indrukken en vertelt hierover een zeer karakteristiek verhaal. Toen Taft's vader. William Taft. als presi dent geïnstalleerd werd. was Bob (de tegenwoordige candidaat) 19, zijn zus ter 17 en zijn broer Charles 11 jaar oud. „Charles en ik", herinnert zijn zuster zich, „vonden de lange ceremo nie erg vervelend. Charles zat de hele tijd in ..Treasure Island" te lezen. Al leen Bob scheen met grote belangstel ling iedere bijzonderheid van de plech tigheid in zich op te nemen. Is op dat ogenblik in zijn hoofd het plan ont staan om eens de plaats van zijn vader in te nemen? Ik kan het niet met ze kerheid zeggen in onze familie spreekt men oVer zulke dingen niet." (Van onze correspondent in Belgie) IAE BELG doet dikwijls denken aan de Amerikaan. Wat men op het ogenblik bezig is uit te denken voor de onderlinge hulp en opvoeding van Belgische studenten, is er weer een bewijs van. Er bestaat in Belgie een Universitair Comité voor Solidariteit. Dit comité is een afdeling van de Federatie der Stu denten in Belgie en heeft ten doei de opvoeding en onderlinge hulp van stu denten te bevorderen en alzo bij te dragen tot de ontwikkeling van het solidari teitsgevoel onder de studenten. Dit cQmité heeft zeer onlangs een plan opge steld dat goedgekeurd werd door de studenten-afgevaardigden van de Sociale Diensten van de Belgische universiteiten en de voornaamste instellingen van hoger onderwijs. Er komen vier punten in voor die de moeite waard lijken, ook ter vergelijking met Nederland, eens bezien te worden. e- i. j bouwen van zulke huizen zou gefinan- nrote omvano A1 deze plannen rijn nog ..in staat 3 van geboorte", maar wij kunnen wel ALLEREERST heeft men het idee ge- meedelen dat er veel sympathie voor Hhad om zogenaamde „Solidariteits- »f- zowel bij de overheid als bij het bons" te doen vervaardigen. Dit zijn bedrijfsleven en de vakbonden, bonboekjes, die men bij kennissen, fa milieleden of vrienden ter verkoop kan aanbieden, met de bedoeling dat de opbrengst der bons ten goede zou komen aan de minder met geld be deelde studenten. Het Comité wijst er namelijk op, dat de Belgische univer siteiten tegenwoordig meer en meer bezocht worden door jongelui uit de middenstand, de bedienden wereld cn zelfs de arbeidersklassen. Vele van deze studenten hebben het niet gemak-' kelijk. Aan de aanvraag om studie beurzen kan lang niet altijd worden voldaan. Maar dit is niet alles. Een tweede punt betreft de poging, door het Comi té ondernomen, om tussen de toekom stige intellectuele élite van het land en de werkende klasse een sfeer van al gemene en wederkerige belangstelling en waardering te wekken. Daartoe stelt het voor, dat studenten gedurende één of twee weken, tijdens hun verlof dagen. samen met de arbeider hetzelf de werk zullen verrichten. Omgekeerd zou aan de studenten gevraagd worden bewijs te leveren van hun solidariteit, door, langs de werkgevers om, een deel van hun loon te laten storten op re kening van het Sociaal Centrum van hun universiteit. Dat laatste lijkt ons nogal veel gevraagd, maar het plan kreeg intussen al de goedkeuring van verschillende hoge instanties. Een derde voorstel ligt op het gebied van een zogenaamd ..peterschap" over hun studenten door de professoren. De studenten zijn tijdens de meest be langrijke jaren van hun opvoeding vol ledig aan hun eigen lot overgelaten. Het comité hoopt de medewerking van alle professoren en docenten voor dit plan te krijgen. Eindelijk wordt nog het bouwen van studentenhuizen aanbevolen. De tegen woordige student wordt op veel te ho ge kosten gejaagd. Op kamers wonen is duur. De oplossing om spoorstudent te worden is voor velen financieel ook bezwaarlijk. De enige oplossing wordt gezien in het bouwen van studenten homes en hospitiums, waar het leven veel en veel goedkoper kan zijn. Het n£ FRANSE communistische partij heeft een grote conferentie belegd voor al de schilders en beeldhouwers, die lid van deze partij zijn. Het ging er om de talrijke artisten erop'te wij zen dat een goede communist soctolis- tisch-realistische kunst maakt. Dat wil zeggen bijna fotografische afbeeldin gen, die de arbeidersklasse in haar strijd helpen. Wanneer men nn echter weet dat verschillende van de groot ste Franse schilders communistische sympathieën hebben, maar alles behal ve aan de „artistieke" eisen hunner meesters voldoen, dan begrijpt men dat er voor dit congres in heel Fran krijk veel belangstelling bestond. Hoe zou de partijleiding staan tegenover het werk van Picasso, Matisse en Léger? Men heeft erg veel over de plaats van de schilder in de klassestrijd en over de burgerlijkheid van het surre alisme gesproken. Men heeft de kun stenaars aangeraden een vooroeeld te nemen aan de "ussische schilders, maar men is geëindigd met te consta teren dat Picasso en Matisse en Léger zulke grote genieën zijn. dat zij hun eigen weg mogen gaan. Dat de Pravda daar heel anders over denkt, blijkt geen bezwaar te zijn. (Van onze speciale verslaggever) J)E MEESTE, zo niet alle Nederlanders, willen elke berinering aan de be nauwde jaren der bezetting liefst zo ver mogelijk op de achtergrond hou den. Er is één plaats in Nederland waar dit niet het geval is. Dat is bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, gevestigd in een van die kostelijke, oude koopmanshuizen aan Amsterdams lommerrijke Heerengracht. Wie hier binnenstapt en sensatie zoekt, of zelfs maar onthullingen van onvermoede ge beurtenissen uit de jaren 1940—1945, komt bedrogen uit. Het is alleen maar een strak wetenschappelijk centrum, waar met uiterste nauwkeurigheid kilo meters documenten geordend, gerangschikt en vervolgens bestudeerd worden. En dank zij dit werk zal het nageslacht zich aanstonds een beeld kunnen vor men van onze bezettingstijd, dat de werkelijkheid zeer nabij zal komen. QNDANKS het strakke wetenschap- pelijke karakter van het Instituut, is er voor de toevallige bezoeker ruim te voor een glimlach. Die komt dan op het gezicht, wanneer men binnengela ten wordt in één der archiefkamers, tevens wachtkamer, en dan plaats mag nemen op een brede armstoel, die met rood leer bekleed is en in de rug het goud-zwarte driehoeksembleem draagt van wijlen de N.S.B. Of wanneer men in een der documenten de rapportcij fers tegenkomt van de H.B.S.-leerling Anton Mussert, die met zijn Duits maar niet boven een vier of vijf kon uitkomen, en van zijn moeite met dit vak als leider van de latere N.S.B. ook nog weer blijk gaf bij de conceptie van een felicitatie van enkeje regels aan zijn vermeende vriend Hitier. Voor het eigenlijke werk van het Instituut zijn deze feiten natuurlijk niet van betekenis. Oneindig veel be langrijker is het materiaal geweest, dat men eigenlijk nog maar kort gele den uit Duitsland kreeg. Dat was een gedeelte van het archief van Seyss In- quart. Het lag opgeslagen in het kan tongerechtsgebouw van het Duitse stadje Ibbenbüren, juist over de Ne derlandse grens. Merkwaardig is. dat er nog steeds nieuw materiaal binnenkomt Tot 1950 is het voornaamste werk gebleven or de te scheppen 'in de enorme chaos. Vrachtauto's losse papieren werden nu en dan bij het bureau bezorgd. Het is niet mogelijk zich voor te stellen, hoe veel tijd en moeite het gekost heeft daar enige orde in te brengen. WIE DIT overdenkt, verbaast zich nog alleen maar, dat er in die jaren in tussen ook nog belangrijke publicaties konden verschijnen. En dan denken we aan het publicistische werk over de April-Mei-stakingen van 1943; de raz zia's van November 1944 in Rotterdam, de verslagen over de processen tegen Mussert. Van Genechten, Max Blokzijl, en Christiansen, de vijf nota's van Mus sert aan Hitier over de samenwerking van Duitsland en Nederland en een Bond van Germaanse Volkeren, aan het boekwerk „Heusden geteisterd en bevrijd", en dan tenslotte ook aan het jongste product uit deze heksenketel „Het Woord als Wapen", dat dezer da gen verscheen en de geschiedenis is van de illegale bladen in ons land. Sommige archieven die voor het In stituut geenbepaalde waarde meer hadden, zijn inmiddels overgedragen aan het Algemeen Rijksarchief. Ande re stukken kwamen ter beschikking van de Koninklijke Bibliotheek. Zodat het Instituut op dit ogenblik niet meer dan slechts.... een zeventienhonderd meter materiaal nog in huis heeft. En hiermee kan men dan z'n werkpro gram afmaken. Zo is men sinds vorig jaar rechtstreeks begonnen met het sa menvattend werk over de geschiedenis van Nederland in de Tweede Wereld oorlog, dat verschillende delen zal om vatten. en geschreven zal worden door de befaamde historici prof. dr C. D. J Brandt, prof. dr I J Brugmans. dr J C H. de Pater en prof. dr L J Rogier Het zal nog geruime tijd vorderen, voordat het Instituut zal kunnen zeg gen met zijn werk klaar te zijn. Wij geloven dat hier een nuttig werk ver richt wordt en hopen daarom, dat dus L. de Jong c.s. de tijd gelaten zal wor den dit veelomvattende werk, dat tal van instanties al van nut was. te vol einden. Opdat dan dus voor het eerst in onze vaderlandse geschiedenis eer beeld van onze tijd zuiver kan wor den overgedragen aan het nageslacht. IAAT IS oude kost en bij U allen be- kend. Maar weet U nu ook waar zij dat eierenleggen doen? Een nest bouwen is niet ieders werk. Er zijn grondbroeders, die er zich niets van aantrekken, zelfs niet eens de moeite nemen een kuiltje te draaien, zoals b.v. de meeuwen. Zij vertrouwen, dat hun natuurlijke camouflage hen voldoende beschermt tegen de gevaren waaraan zij voortdurend blootstaan. Daar heb je de nachtzwaluw, de fazant, de hout snip. geen van allen doet iets om de kraamkamer in te richten. En het is maar goed, dat de vrouwtjes zo weinig opvallend van kleur zijn. Deze toege paste camouflage is dan meteen een goede verklaring voor het feit dat in de vogelwereld de mannetjes over het algemeen kleurrijker zijn dan de vrouwtjes. Deze laatsten offeren hun schoonheid op aan de moederplichten en in een getemperd verenkleed van grijs, geel of bruin trippelen zij door de wereld. Dit offer van eenvoud en haar onverstoorbare kalmte bij gevaar zien zij dikwijls beloond, doordat men nu haar nest voorbij loopt. Een kleurrijke vogel als een specht möèt wel andere maatregelen treffen. Geen wonder, dat deze vogels zich pas in een hol veilig voelen! Maar zo'n hol te maken is ook niet zó eenvoudig! Kop en snavel doen hier het werk van hamer en beitel en hoeveel malen per dag zal dat ijverige tik-tak-hamertje op de boomstam neerkomen? Daar moet je wel een „sterk hoofd" voor hebben! Meestal vindt men onder de stam waar het hol gjmaakt wordt, fijne; hout schilfers. Het kloppen wordt n.1. afge wisseld met vleugelzwaaien, waardoor het afgepikte hout via de rugzijde van het dier naar buiten wordt gegooid. Ja, deze vogels moeten er heel wat voor over hebben een dak boven hun hoofd te hebben! Architecten onder de vogels. WERKELIJK de echte pestbouwers mogen wij wel architecten noemen! Hoe kunstig is het nest soms geweven en hoe knap hebben zij gebruik ge maakt van geringe hoeveelheden bouw materiaal. IeEer paartje doet het weer c zijn eigen manier. De staartmees houdt ook van een dakje boven haar hoofd en bouwt een leuk rond koepeltje met een opening op zij. Dat kleine huis je is allemaal best zo lang er eieren in liggen en moeder Mees het alleen be woont. Maar hoe zal het gaan als de jonge m.ezen, met ook weer lange staar ten, daar door elkander aan het krioe len gaan? Steken zij die netjes door dat gaatje naar buiten? Tegen dat het zover is. valt de bodem uit het nest en houden de jonge mezen zich aan de wanden vast. In die stand ziin zij pas goed in hun element. Zo kennen w: ze ook als zij aan een opgehangen zwoerdje spek of een aaneengeregen notenketting zitten te pikken. Met onze ogen bekeken zijn er onder de watervogels grote fantasten. We waagt het nu een nest te bouwen rond vier of zes rietstengels? De karakiet lacht om deze bezwaren. Terecht, war.t het kost moeite zijn stevig gevlochten nestje van de rietstengels los te maken. Zoals het daar hangt, lijkt het op een breinapje, waar de naalden doorgesto ken zijn. Anderen, als de fuut, voelen weer meer voor een eilandje tussen rietstengels. Een „waterwieg", waar de jongen het zwemmen „met de pap lepel" inkrijgen. Zij gaan tenminste direct als zij uit de eieren komen het water in voor de eerste -wempartij. Op het strand of in het duin ziet men weer andere bouwsystemen. Is het niet een glimlach waard als men het nest van de griel, een kuiltje met wat rom mel, versierd ziet door een randje van konijnenknikkertjes of dat van strandplevier doet? de die het met schelpjes Jonge liefde. j^ET zien van een nest. het zien bou- weu-^in nest in de e'Sen tuin of dieht bu huis. attendeert op het goede in de mensen. Men heeft er graag de ongemakken voor over die een nest in een brievenbus, n de pomp, of precies op de plaats waar het raamkozijn langs draait kan veroorzaken. Men vindt het leuk te horen hoe een winterkoninkje in de mouw van een tuinmanskiel of een pimpelmees in een oude rol kip- df ,kraamkamer heeft inge- wÜtt* 1 's rnor8ens niet anders wakker als het houtduivenpaar in de mn zit te koeren en de meesjes al druk onder het dakspant in- en uitvliegen? i/n«r,ni»neu .Ioopt ?p de geschiedenis vooruit. Het vertelt van jonge liefde en nieuw leven. Dit is nu eens geen sprookje maar een werkelilkheid wei- te JT/w '"en niet al onbescheiden te werk gaat op een afstandje kan mee- beieven. PETRA

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5