6.- Alleen Zaterdag J. V. BREDERODE Ie PRIJS: Reis naar PARIJS 2e PRIJSReis naar Parijs voor één persoon 3e PRIJS; Reis naar Belgische Ardennen PIET SCHMIDT Grote verkoopactie Bij aankoop van iedere f 1.- G. Nobel vijf en zeventig jaar Alkmaarse Kegelbond vergaderde Z0MERC0STUUM Zusterkring D.G. gemeente Oudesluis hield uitstekend geslaagde bazar naar Parijs of langs Rijn en Eifel door de SluisdijkstraatwinkeEiers Reis langs Rijn of Eifelgebergle Vooraanstaande figuur in landbouw- en zuivelwereld Boerenstand heeft veel aan hem te danken Uit de Omtrek Om het biljartkampioenschap Noord-Holland-Noord Onenigheid over het vlakken der banen Zeer druk bezoek Bedrijfsleider C. Pijper onderscheiden MARKT PURMEREND Overzicht' Het aantal aangevoerde MODELKLEERMAKERIJ Friesche Elfstedentocht WEGENS ENORM SUCCES Wederom speciale aanbieding 10 ROLLEN BEHANG 2 RANDEN 1 PAK PLAKMEEL LOODSGRACHT 71 UW ADVERTENTIE IN DIT BLAD TREFT DOEL Tegenslag verdraagt U ermee 10°/o korting bespaart U ermee En betere waar En 10 procent Alleen De Gruyter ontvangt U een bewijs van deelname waarop uitgeloot worden tientallen waardevolle prijzen! met volledige verzorging voor twee personen of eveneens voor twee personen of PHILIPS RADIOTOESTEL voor één persoon De prijzen en premies zijn geëtaleerd bij de firma ZUIDWEG DONDERDAG 15 MEI 1952 M onder X 'éêrlInge^eeTMk® Schagen cursusjaar kon hü gebruik maken van het "toomtramm^W^Tm^LtalS ran HS£S ^™^,CrïetXn,hoed8Werk bÜ ta"g« - electra was ^wg Weinig heeft men destijds kunnen vermoeden, dat deze jonge Nobel voor bestemd zou zijn een zo belangrijke rol te spelen in het landbouworganisatie- wezen als naderhand het geval is ge bleken. Want thans aan de vooravond van zijn 75ste verjaardag, mag van de heer G. Nobel zonder enige overdrij ving worden getuigd, dat hij de be langrijkste man was en nog is, die Noord-Holland ooit op dit gebied heeft gekend. Niet slechts kan hij terugzien op een benijdenswaardige staat van dienst, maar nog steeds, hoewel hij a.s. Dinsdag 75 wordt, heeft hij zich inge steld op een werkweek van zeventig uur in dienst van de landbouw in de meest uitgebreide zin. Nog altijd is zijn stem, ook bij de autoriteiten in Den Haag, gezaghebbend en kunnen zijn van rijpe ervaring en ruim inzicht getui gende adviezen node worden gemist. Te Lutjewinkel, het dorp, waaraan de heer Nobel steeds trouw is geble ven, hebben wij hem eens in z'n vrien delijke en kunstzinnig Ingerichte wo ning opgezocht voor een gemoedelijk vraaggesprek. Tal van functies Reeds jong voelde de heer Nobel zich aangetrokken tot de landbouworganisa tie en zo werd hij secretaris van de Vereniging tot bevordering van de Zui velbereiding met 134 kleine zuivelfa brieken. Deze vereniging heeft goed voorbereidend werk verricht en zij was de voorloper van de in 1906 opgerichte Bond van op coöp. grondslag werken de zuivelfabrieken. Oorspronkelijk slo ten zich hier slechts 5 fabrieken bij aan, maar naderhand groeide deze Bond uit tot een voor Noord-Holland flinke organisatie, waarvan de heer Nobel ge durende ruim 30 jaar secretaris was. Naast de Bond werd de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn opgericht en van af het begin tot de opheffing in 1950 vervulde de heer Nobel hiervan het secretaris-penningmeesterschap. De naam van dr Schey, de toenmalige zui- velconsülent, werd door hem in dit ver band met ere genoemd. Bij dit onderhoud blijkt meer en meer, hoe rijk aan initiatieven de heer Nobel is geweest. In samenwerking met de heer A. Sellemans. administrateur te Alkmaar, maakte hü het plan op tot oprichting van een Coöperatieve Zuivelbank, die inderdaad tot stand kwam. In de op richting van het Kaascontröle- en Bo- tercontrölestation door de Bond van Zuivelfabrieken, had hij met dr Schey een werkzaam aandeel. Op zijn initiatief werd door de Ver. tot Ontw. van de Landbouw in Hollands Noorderkwar tier een commissie ingesteld om de mo gelijkheid te onderzoeken tot stichting van een Landbouwhuis en dank zü de grote medewerking van de stad Alk maar kwam ook dit tot stand. De functies van de heer Nobel zijn zo talrijk, dat wij ze slechts in vogel vlucht kunnen noemen. Toen in verband met de regelingen voor de kaascontröle te Leiden de ver eniging „Het Kaasmerk" werd opge richt, werd de heer Nobel ondervoor zitter en later voorzitter. Hij is dit te vens van het Historisch Genootschap Oud West-Friesland" en van „Oud Schagen". Voorts is hij commissaris van de Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem en tevens van genoemde Maat- schappü voorzitter van de afd. Noord- Holland boven het IJ. Ten slotte is de heer Nobel nog voorzitter van de Cen trale Commissie voor de Botercontröle stations in Nederland. Het Landbouwhuishoudonderwüs Al deze functies worden door de heer Nobel met ambitie vervuld, maar wel heel in het bijzonder heeft hü zijn hart verpand aan het Landbouwhuishoudon derwüs. Na vele voorbereidingen, werd hiertoe in 1914 te WinKel een vereni ging opgericht, die aan haar drie scho len te Alkmaar, Purmerend en Scha gen duizenden leerlingen heeft op geleid. Momenteel tellen deze scholen ongeveer 700 leerlingen en zijn er 36 leraressen en leraren aan verbonden. Het mooie van dit onderwijs, aldus de heer Nobel, is, dat wij hier leerlin gen en leraren hebben van alle gods dienstige richtingen en dat de harmonie voorbeeldig kan worden genoemd. De oprichting van nieuwe scholen is nog weer in voorbereiding. Niet onvermeld mogen blijven de be langrijke opdrachten, die de heer Nobel tussentijds nog ontving, voornamelük ln de periode 19141918. Hij had toen een zeer groot aandeel in de werkzaamhe den in de regeringsregelingen t.a.v. de kaas, boter en melk in deze provincie, voorts was hij gemachtigde van de Mi nister van Oorlog voor de regeling van de landbouwverloven in NoordHolland. Het belangrijkste was o.i. wel, dat hij van Ged. Staten opdracht ontving tot aankoop van alle gronden en gebou wen in verband met de uitvoering van het provinciaal wegenplan en het ka- nalenpian AlsmaaruudkarspelHol- horn, KolhornSchagen en Schagen Stolpen, waarbij het een succes was. dat al deze transacties, waarmee vele ton nen gemoeid waren, tot stand kwamen zonder dat een procedure nodig was. Nu wordt de heer Nobel op 20 Mei a.s. vüf en zeventig en voor de velen die hem kennen, zal dit onbegrijpelijk zijn. Welhaast elke dag nog is bü on derweg om de belangen van de land bouw te bepleiten en zijn vitaliteit is onverwoestbaar. Nog altijd stelt hij oog en hart open voor alles wat ora hem leeft en niets wijst er op, dat zijn acti viteit op het terrein, dat hij bestrijkt, verflauwt Landbouwend Noord-Holland is hem I grote dank verschuldigd en wij voor ons wensen de heer Nopel, die zich op 20 Mei aan alle huldebetoon denkt te onttrekken, dat hy zijn gaven van ver stand en hart nog een aantal jaren aan het werk, dat hem zo lief is, zal mogen geven tot heil van de gemeenschap, waartoe hij zich in dienst heeft gesteld. Evenals vorig jaar, zal ook ditmaal ln het Noordhollands Koffiehuis van de heer P. C. de Bos aan het Luttik Oudorp een tournooi om het biljartkampioenschap van Noord-Holland-Noord worden gehouden. De wedstrijden vinden plaats op 5, 6, en 8 Juni. Zoals bekend, mag de kam pioen zich voor één jaar bezitter noemen van de wisselbeker van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen. Voor het kampioenstournooi zijn uitge nodigd: de kampioen en bekerhouder van het vorig jaar, de heer Venneker en voorts Peetoom, Schagen; Ligthart, Alkmaar; Koomen, Zaandam; Tambach, Koog aan de Zaan; Broerse, Zaandam; alsmede Hoogland of Wessels uit Alkmaar. VISSERIJBERICHT TJRK Op Woensdag 14 Mei werd door 123 vaartuigen aangevoerd: 18.164 pond kuil- paling 0,65—0.75 en 1622 pond lijnaal 0,98 1,10 per pond; 419 bak nest 2.46 per |llt WVb kg. Dinsdagavond had in de kleine zaal van de „Harmonie" te Alkmaar de al gemene jaarlijkse vergadering plaats van de Alkmaarse Kegelbond. De voor zitter memoreerde het 45-jarig bestaan van de bond, het 25-jarige jubileum van de damesclub WIK, de plannen tot het uitgeven van een eigen Kegel blad, hetgeen maandelükö gratis zal worden verspreid. Ten slotte verzocht de voorzitter enige ogenblikken stilte voor de leden, die de bond het afgelo pen jaar zün ontvallen. Hierna werd overgegaan tot een voorstel van vüf clubs tot contributie verhoging van 2.50 per jaar. Tü'dens het jaarverslag van de penningmeester had de heer Bonsema reeds aanmerkin gen gemaakt op de grote onkosten van diverse wedstrijden, zijnde ruim 500, (dit is bijna de helft van de contribu tie). Ook was spreker tegen punt 2 van het voorstel nj.: meer en betere prijzen bü de komende concoursen; het con cours moet zichzelf kunnen bedruipen. In dezelfde geest uitte zich de heer Brugman uit Schagen en had zich in de bestuursvergadering fel tegen ver hoging van contributie verzet. De heer Brink wenste verandering in de redactie van punt 1. Dit zou dan moeten luiden: de banen 1 x per maand nalopen en zonodig vlakken. Mr Schuurman stelde voor, bij even tuele verhoging van contributie slechts de helft nog dit jaar te doen navorde ren of liever nog de verhoging volgend jaar te doen ingaan. Na stemming werd het voorstel ver werpen. IJ'#.* L Het voorstel van „Koekoek" voor verhoging van 1.50 per jaar werd aan genomen met 168 vóór en 66 stemmen tegen, terwijl de helft van de verho ging nog dit jaar zal ingaan. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur, om als kas- commissie aan te wijzen de heren Bak ker, Boerboom en B. Willers. Bij de be stuursverkiezing werden de heren G. J. Nieuwveen en M. de Haas (Schagen) herkozen, terwijl de twee gestelde can- didaten, de heren A. Geneiaas en J. Kelder bij acclamatie werden gekozen. Tijdens de vergadering had de heer J. Swier zijn candidatuur ingetrokken. De heer Köllmann zag zich herkozen als lid van de keuze-commissie. Het voorstel van 0;K.A. om deze commissie van 3 op 5 te brengen werd verworpen met 120 tegen en 114 stem men voor. De heer V. Exter werd herkozen als lid van de technische commissie, even als voor de 'wedstrijdcommissie de he ren J. Metselaar, A. Genefaas en J. Swier. Bij de behandeling van beschrij vingsbrief Nederl. Kegelbond voor de jaarvergadering op 8 Juni ging de vergadering accoord met de candidaat- stelling door het bestuur van boven genoemde bond. Het voorstel van de Arnhemse kegelbond om wederom een bondsorgaan in het leven te roepen, werd door de vergadering afgewezen. Bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter reeds de plannen van het bestuur bekend gemaakt voor een eigen orgaan. De heren J. Diepen en G. Nieuwveen werden afgevaardigd voor de jaarvergadering van de Ne derl. Kegelbond. Tijdens de rondvraag wenste de heer Van Exter o.a. de ba nen voortaan gevlakt, precies volgens de mal van de Nederl. Kegelbond, zo zulks niet gebeurde, zou hij bedanken als lid van de technische commissie. De voorzitter wilde de banen gevlakt zien volgens systeem Jonker, doch het bestuur was ook voor de mal van de Nederl. Kegelbond. De heer Jonker en vele leden waren tegen het vlakken volgens de mal van de Nederl. Kegelbond. Ook de heer Jonker zou bedanken als lid van de technische commissie, wanneer deze mal zou worden gebruikt voor de Alk maarse banen. De heer Brugman uit Schagen wist de gemoederen te sussen door een compromis-voorstel, waarbij het bestuur in overleg zou treden met de technische commissie. Nadat de voorzitter nog enkele le den van repliek had gediend, felici teerde hij de nieuwe bestuursleden en bedankte de aftredende bestuursleden voor al het werk c'.at zij in het belang van de bond hadden gedaan, evenals de baancommissarissen, leden van di verse commissies, kegelopzetters, de heer C. H. de Lange, die altijd zijn keurig ingerichte zaal beschikbaar stelde en alle leden die de bond, in welke vorm dan ook, hadden gesteund en sloot hierbij de vergadering. Dat het succes van de bazar van de Doopsgezinde zusterkring zo overwel digend zou worden, heeft zelfs de grootste optimist niet durven dromen. Reed» bij de opening door mevrouw Kossen—Kreijger, waren tallozen in het gymna stieklokaal, dat door de dames in een mooie tentoonstellingsruimte was omge toverd, aanwezig. Langs de wanden en op de tafels waren prachtige handwerken ten toon gesteld, als gehaakte kleedjes, dito ge breide, frivolitéwerk, leerbewerkingen en prachtig Smyrnawerk. Een bijzon dere vermelding verdient wel het in gezonden wandkleedje van mevrouw Kistemaker, die ondanks haar 72-jarige leeftijd iets wondermoois had gemaakt, dat getuigde van een grote liefde voor het handwerk. Dan - waren er verder kinderkleding, schortjes, enz. alles door de damesleden voor de fancy-fair ge maakt. Er werd flink verkocht en ook de diverse attracties mochten zich in een grote belangstelling verheugen. De naam van de pop, waarnaar geraden mocht worden, was Liesje, blijkbaar een attentie aan de voorzitster, die zo veel werk voor de bazar heeft ver richt. De inrichting van de theetuin was heel gezellig en te midden van een smaakvolle bloemenversiering kon men van de vermoeienissen uitrusten. De heer C. Nannis had zich voor de in richting van deze tuin in verbinding gesteld met enkele firma's, die ver schillende dingen hadden geschonken De kinderen genoten ten zeerste van een voorstelling met de poppenkast van mej. P. Rezelman. Jan Klaassen had hen volkomen te pakken. Zondags was het geweldig druk op de bazar. 's Mid dags werden onder leiding van meester De Hoogh volksdansen uitgevoerd door meisjes en jongens uit Den Helder. Daar de aanvang van de bazar samenviel met de afloop van de voetbalwedstrijd, stroomde het publiek het lokaal binnen, waar mejuffrouw Rezelman weer enige voorstellingen gaf met haar poppenkast en nu voor volwassenen een spel ver toonde, dat speciaal door Daan Pool, voor deze gelegenheid, was geschreven. Zij oogstte hiermede een root succes. Na zich gedurende vijfenveertig jaar aan de zuivelbereiding te hebben ge- wyd, waarvan dertig jaar als bedrijfs leider van de Proefzuivelboerderij te Hoorn, heeft de Vereniging tot exploi tatie ener Proefzuivelboerderij te Hoorn gisteren afscheid genomen van de heer C. Pyper. Gedurende dat tijd vak heeft de heer Pijper, daarbü op voorbeeldige wüze door zün echtge note gesteund, zich ontpopt als een accuraat administrateur en een kun dig bedrijfsleider. Als blijk van waar dering voor de wijze, waarop de heer PÜper zich voor de Landbouw ver dienstelijk heeft gemaakt, overhandig- ld», do dir-eoteur van het Veeteeltwezen, de heer Rijsebeek, hem namens de mi nister van Landbouw, Veeteelt en Vis- serü, S. L. Mansholt, de legpenning van de Landbouw. Deze onderschei ding is feitelijk uitsluitend bestemd voor ambtenaren van het departement, doch voor de heer Püper is een uitzon dering gemaakt. Buiten het departe ment zün slechts nog twee personen in het bezit van de penning gesteld. De heer Püper heeft niet alle con tact met de boerderij verloren, aange zien hij tot secretaris-penningmeester van het bestuur van de boerderij is benoemd. PURMEREND. 13 Mei 1952. Aan gevoerd 797 runderen, waaronder 173 vette koeien 2,503,30 per kg, handel stugger; 175 melk- en kalfkoeien 725— 1250 per stuk, handel stil; 405 gelde- koeien 650950 per stuk, handel stug; 14 pinken 350475 per stuk, handel kalm; 14 vette kalveren 175325 per stuk, handel stugger; 910 nuchtere kal veren, voor de slacht 45—110, handel goed, voor de fokkerü 75175 per stuk, handel vlug; 30 stieren 6501600, han del kalm; 393 vette schapen en over- houders, vette schapen 120160, over- houders 100135 per stuk. handel kalm; 506 lammeren 6095 per stuk, handel heel vlug; 86 bokken en geiten 10—70 per stuk. handel vlug; 175 vette varkens 2.042.16 per kg, handel stug met aflopende prüzen; 777 schrammen en biggen, schrammen 4590, zware biggen 5382, lichte biggen 42—52 per stuk, kalme handel, prijshoudend; 20 fokzeugen 300425 per stuk. handel stil; 48 paarden 7251175 per stuk. han del kalm en duur; totaal 3726 dieren. 2400 oude kippen en hanen, rode en witte 2.10—2.25 per kg; 350 oude kip pen en hanen, blauwe 2,20—2.30 per kg; 1200 jonge hanen, rode en witte 2,402,60 per kg; 200 eenden 1,501,75 per stuk; 600 konijnen 18 per stuk. 7.000 kipeieren 12,7513.75 per 100 stuks; 4.000 eendeieren 10.00 per 100 stuks. runderen was vrij groot voor de tijd van het jaar en daar de beesten heel vroeg in de weide werden gebracht, was het aanbod van de geldekoeien ook te groot voor de vraag. De har.del daarin werd dan ook heel wat stugger. Wel waren de vraag prijzen weer hoog. Wat werkelijk ver kocht werd, was maar amper prijshou dend. Het aanbod van de vette koeien was iets minder, maar toch was het daarmede ook heel wat beter en waren de prijzen, ook van de prima beesten, iets lager. Ook voor de verse melk koeien scheen de interesse minder te zün en het ging daar weer heel kalm aan. Beter was het op de nuchtere kal- verenmarkt Daar waren de slachtkal- veren goed gevraagd, maar met de fok kers was de handel weer heel vlug, daar werden weer hoge prüzen voor uitgelegd. Er waren ook heel wat lief hebbers voor. Maar met de vette kal veren was het niet zo goed. daarvan lagen de prüzen lager. Op de wolvee markt was het veel levendiger. Gis termorgen werden de eerste geseho ren vette schapen aangevoerd, welke om de 120 opbrachten bij een kalme handel. Ook de handel ln de overhou- ders had een kalm verloop. De lam meren waren een geliefkoost artikel en daar was veel vraag naar. Zowel voor het leven als voor de export. Voor het laatstgenoemde waren er enkele, die het tot 100 brachten, maar ook voor het leven hoorde men prijzen van ongeveer 80. Ze werden dan ook vlug verhandeld. De v°tte varkens zet ten heel stil in. In de vroegte was het, of er niets gebeuren moest De inzet van d,e prijs van 2,16 voor een enke le, bleef ook niet lang, maar werd gauw f 2.10, om later nog meer in te zakken. De vette zeugen gingen ook om de f 2.-, 'n paar van de beste brach ten het tot 2,10. Op de biggenmarkt viel de gang niet tegen en Je prijzen bleven vrij goed staande. LAAT U ZICH EENS een vlot, soepel aanmeten! Ook daarin brengen wij U een zeer mooie collectie: Voor PINKSTEREN kunnen wij nog enkele ORDERS aannemen. RUYGHWEG DEN HELDER 74 TEL. 3176 *p PINKSTERMAANDAG a.s. voor MOTOR-, AUTO-, SCOOTER- en BROMFIETSRIJDERS. Deelname ln: SPORT-, TOER-, TOERTIJD en BROMFIETSKLASSE. Inl. Sportseer. FRIESCHE MOTORCLUB, Lekkumerweg 21rood, Leeuwarden, Tel. 3811 (O 5100). Gratis reis ten bate van HELDERSE BLEEKNEUSJES van Vrijdag 16 Mei t m Zaterdag II Mei

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7