Kleine scheepswerven bouwen twee-en-dertig mijnenvegers Westduitse arbeiders ageren voor medezeggenschap r Er is geen viermogendheden-plan voor Nieuw Guinea Hoe laat passeren de renners? v Nederlands journalist ontdekt bron van rapport-Fechteler VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN RTC met de West wordt voortgezet Millioenenprojeci voor onze marine Monigomery bezoeki Ankara Den Helder heeft 40.000 inwoners Briise helicopière op Ypenburg .Vrijdag .16 Mei 1952 77e Jaargang No- 11414 Dagblad voor Den Heldert KoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna Surinaamse delegatie vertrekt nog niet Nieuwe werkwijze Mijlpaal voor onze stad Gerrit Jan v. Wijngaarden een bijzondere baby Stakingen in drie grote industriesteden Vijftien jaar voor moord op boswachter Geallieerde patrouilles mochten niet doorrijden Weg Berlijn-Helmsiedf weer geblokkeerd Australische ex-premier tevreden met ons beheer Uieei eïicAt Nieuw ontwerp voor de omzetbelasting Het „accoord" van Koje heeft geen waarde Een twee ja^r oud artikel van Amerikaans marine-officier werd nagevolgd „Le Monde" houdt voet bij stuk Weer Russisch protest bij Frankrijk 3ey van Tunis doet een beroep op de bevolking Een deel van Frankrijk Zondag ter stembus Eretitels voor Juan en Eva Peron Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol. osten Weekabonnementen ƒ0 49 In de vergadering van de centrale commissie der R.T.C. van gistermiddag heeft de voorzitter van de Surinaamse delegatie medeged^ld, dat deze dele gatie besloten heeft haar vertrek naar Suriname uit tc stellen en de bespre kingen voort te zetten. Met de nadere Uitwerking van eer gisteren gedane voorstellen, welke be ogen op korte termijn te komen tot het vaststellen van een statuut, dat voor alle delegaties aanvaardbaar is, is inmiddels een aanvang gemaakt. Er wordt naar gestreefd te bereiken, dat het beraad over de uitwerking over enkele dagen haar beslag zal hebben gekregen, waarna het overleg in de centrale commissie en de drie delega ties kan worden hervat. EEN EEUW HAARLEMMERMEER Op Woensdag 16 Juli a.s. zullen de samenwerkende landbouworganisaties in de Haarlemmermeerpolder een her- Zestien of zeventien kleine scheepswerven, verspreid over ons gehele land, zullen worden ingeschakeld bij de bouw van twee-en-dertig mijnenvegers voor de Kon. Marine. Men is hiertoe gekomen, omdat de grote werven zijn overbelast met andere opdrachten, zoals de bouw van tankers. Er zal bij dit grote project een geheel nieuwe manier van werken worden gevolgd: bepaalde bedrijven zul len zekere delen van de schepen bouwen, en aldus samenwerken aan dit grote project. De kosten hiervan zullen, zoals men weet, 170 tot 175 millioen gulden belopen. De financiering van het project zal voor een belangrijk deel geschieden uit de tegenwaarderekening van de Marshallhulp en voor de rest uit recht streekse Amerikaanse hulp. Het type schip dat hier zal worden gebouwd, is een in NATO-verband ge standaardiseerd ontwerp, dat de Ne derlandse en de Britse marine tezamen hebben uitgewerkt. Het schip is ge schikt voor mijnenvegen voor zeegaten en op zeewegen. Het is 45.6 m lang en 6.4 m breed en heeft een waterverplaat sing van 385 ton. Het heeft 39 man aan boord. De twee dieselmotoren worden vervaardigd door Werkspoor en Wilton- Feijenoord. De mijnenveger wordt uit gerust met radio en radar en bewapend met twee luchtdoelmitrailleurs van 40 mm. Door de constructie van het schip een houten huid op een aluminium spantwerk had men aanvankelijk enige moeilijkheden te overwinnen. Niet denking houden ter gelegenheid van,alle werven kunnen deze bouwwijze het feit, - dat op 1 Juli 1852 de Haar- aan. Daarom heeft men een grote werf lemmermeer werd drooggelegd. als coördinator aangewezen. Deze zorgt voor de tekeningen, plm. 2000 per schip, en de aanwijzingen voor de construc tie. Verschillende onderdelen worden uitbesteed, zoals de spanten, de schoor stenen, de dekhuizen en de masten. Aan elk schip zit voor 280.000 man-uren werk. Tegen November verwacht men met de bouw van .enige schepen te kunnen beginnen. In de loop van 1953 zullen de eerste klaar komen. Eind 1955 moeten alle voltooid zijn. Een groot deel zal dan worden opgelegd, al zal net enkele divisies mijnenvegers wor den geoefend. Hedenmorgen om half tien heeft Den Helden zijn 40.000e inwoner gekregen. Op dat uur werd aangifte gedaan van de geboorte van Gerrit Jan, zoon van F. G. van Wijngaarden, oud 29 jaar, monteur bij de Rijkswerf, en Engeltje Teuntje van Wijk, oud 28 jaar. Het gelukkige echtpaar is woonachtig aan de Krugcrstraat 84. Het is hun tweede kind, nadat op 21 September 1946 het dochtertje Johanna Maria het levens licht had aanschouwd. Gerrit Jan, de 40.000-ste, is g»s- teren. Donderdag, 's morgens om half twaalf geboren. Hedenmorgen om 10 uur is de ge lukkige vader door het college van Burgemeester en Wethouders ont vangen. Het Westduitse Vakverbond is Don derdag in Dusseldorp, Keulen en Bruns- wijk een actie begonnen voor uitbrei ding van de medezeggenschap der ar beiders in de industrie tot alle bedrij ven. Gedurende twee uur stond in deze steden het tramverkeer stil en de arbeiders van vele fabrieken verlieten hun werk om aan de demonstraties deel te nemen. Alleen in Dusseldorp is Conform de eis heeft de Amsterdam se rechtbank de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige los werkman M. Ch. P. uit Bussum veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek terzake diefstal van goederen, gevolgd door ge weldpleging. Beide beschuldigden hadden op 17 Juni 1947 de 58-jarige boswachter Al- bert van der Schagt na door hem op heterdaad bij het stelen van goede ren uit een kampeerterrein op de heide nabij de Hoornenboeg te Hilversum te zijn betrapt zwaar mishandeld. Een van hen heeft tenslotte de boswachter met diens eigen pistool een nekschot gegeven, waaraan de man is overleden. Veldmaarschalk Montgomery kwam in Ankara aan voor een driedaags bezoek. Bij zijn aankomst op het vliegveld werd hij begroet door de chef van de Turkse generale staf, generaal Nuri Yamut. Hoewel het er Woensdag naar uitzag, dat geallieerde patrouilles ongehinderd de weg tussen Helmstedi en West-Ber- l(jn zouden kunnen berijden, hebben zich Donderdag enige feiten voorge daan, welke het tegendeel bewezen. Beurtelings zijn de patrouilles doorge laten en teruggezonden. Dat spel is doorgegaan ook nadat de Russische autoriteiten het aan een „betreurens waardige vergissing" hadden geweten en beterschap hadden beloofd. 's Morgens werd een Amerikaanse groep uit Berlijn teruggezonden. Een Britse werd echter doorgelaten. Des avonds heeft de Amerikaanse patrouille het opnieuw geprobeerd en met succes. Daarentegen wezen toen wachtposten bij Helmstedt een Britse en een Ame rikaanse patrouille uit de Westelijke zones terug. De Westelijke autoriteiten hebben daarop doen weten, dat ze er niets meer van begrepen. De patrouilles hebben tot taak, autorijders te helpen die op de 160 km lange weg pech krij gen. Gisteren is de Britse rechter Sir Arnold Monair geïnstalleerd als nieuwe president van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Met de meeste nadruk is door verant woordelijke persoonlijkheden in Wash ington en op het hoofdkwartier van de V. N. een in de pers te New York en Londen verschenen bericht tegenge sproken, dat het voorstel zou zijn ge daan, een viermogendheden-commissie in te stellen die een tijdelijke oplossing aan de hand zou moeten doen voor het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. De voormalige liberale Australi sche minister-president W. M. Hughes, thans lid van het Australische c parle ment. verklaarde gisteren dat als de Nederlanders zich zich ooit uit Guinea zouden terugtrekken „wij wat het wil, het land onder ons bestuur dienen te brengen". „Wij moeten de Indonesiërs nooit Nieuw-Guinea in hun bezit laten krijgen. Afgezien van het feit, dat zij er geen historische of Verwachting tot hedenavond. WEINIG VERANDERING In de vroege ochtend nog hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke, tij delijke matige wind uit Noordelij ke richtingen. Ongpveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG: Zon op 4.43, onder 20.30. Maan op 2.11, onder 12.58. Afzonderlijke regeling voor tijdschriften op komst Minister Lieftinck heeft een nieuw wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen voor de omzetbelas ting bij de Tweede Kamer ingediend. Dit bevat alle voorzieningen, zoals deze in het ingetrokken ontwerp luidden, met uitzondering van die voor tijd schriften. Hierover is in het nieuwe ont werp niets gezegd. De minister wenst op zo kort mogelijke termijn de beoog de voorzieningen van kracht te doen worden. Nog in de loop van deze parle mentaire periode zal een afzonderlijk wetsontwerp inzake de belastingheffing van tijdschriften worden ingediend. ethnografische eisen op kunnen laten gelden, hebben zij zich gedurende jaren pro-Japans betoond", aldus Hughes. Hij zeide verder dat, als Nieuw-Guinea in de handen van een vijand of een zwak ke mogendheid zou vallen, Australië slechts in een toestand van voortdu rende onveiligheid zou leven en dat, zo lang de Nederlanders in Nieuw-Guinea zijn, Australië tevreden kan zijn. het tot een botsing gekomen. Honderd communisten, die met vlaggen en span doeken opmarcheerden, raakten er slaags met de politie. Er vielen geen slachtoffers. Het vakverbond heeft de arbeiders opgeroepen tot actief verzet tegen het wetsontwerp voor een bedrijfswet, dat eind dezer maand in de Bondsdag in behandeling komt. In een resolutie is met staking gedreigd voor het geval dit wetsontwerp niet drastisch wordt gewijzigd. Het vakverbond hoopt een splitsing teweeg te brengen in de rege ringscoalitie, van welke de christelijke partij zich voor medezeggenschap heeft uitgesproken. De regeringspartijen zijn over de actie slecht te spreken. Zij achten het moment er voor slecht gekozen, omdat de communisten er door in de kaart zou worden gespeeld en vinden de druk op het parlement onbehoorlijk. De bond van Westduitse vakvereni gingen heeft besloten eind Mei een „mars naar Bonn" te organiseren ter ge legenheid van de behandeling in de Bondsdag van het wetsontwerp op de be drijfsorganisatie. Aan deze „mars" zou den 120.000 vakverenigingsleden moeten deelnemen De opperbevelhebber der V.N.-strijd- krachten in Korea, generaal Mark Clark, heeft het „accoord", dat de vo rige commandant van het "krijgsgevan genenkamp op Koje, brigade-generaal Colson, met de communistische gevan genen had gesloten, geheel gedesavou eerd. Colsons nota aan de communisten „heeft geen enkele waarde", aldus de verklaring. „Generaal Colsons bevoegd heid om met de communisten te onder handelen hield niet de bevoegdheid in om ook maar een enkele van de ge mene en valse klachten, waarop de communisten hun eisen grondvestten, te aanvaarden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de hele zaak zorgvuldig was voorbereid om propaganda te ma ken, teneinde de krijgsgevangenen- kwestie te Panmoendjon te benevelen," aldus de verklaring van generaal Clark. onderdagmiddag heeft de Britse helicopter van de Bristol Sycamore een emonstratie-bezoek aan het vliegveld Ypenburg gebracht en voor een groot iantal autoriteiten demonstraties gegeven. Bij de R.A.F. zijn reeds enige van deze machines in gebruik. Dr. Plesman maakte ook een vlucht mee. RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND TV4T de Ronde van Noord-West Nederland leeft bij het wielerminnend publiek in onze provincie zijn wij na de publicatie van gisteren aan de weet gekomen. Op veler verzoek drukten wij namelijk het te volgen parcours af, maar verzuimden daarbij op te geven hoe laat de Ronde zal passeren. Welnu, prompt werd daarop gereageerd met het verzoek ook de passeertijden op te geven. Daar het onze taak is het publiek voor te lichten en wij voor de Ronde uiteraard grote belang stelling hebben, de inzet is immers de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, geven wij nu dan het tijdschema. Men dient echter een kwartier speling te nemen met deze tijden, daar vele omstandigheden het tempo kunnen drukken. Ook in de Ronde, waarvan wij hierboven een plaatje afdrukken, waren er bijzondere omstandig heden. Op de Weg van Egmond naar Beverwijk reden de renners tegen een harde wind in, zodat zij in de Aardbeienstad enkele minuten later arriveerden dan op het tijdschema was aangegeven. Alkmaar start 10.30 uur; Egmond aan de Hoef 10.44 uur; Bakkum 10.56 uur; Limmen 11.01 uur; Uitgeest 11.10 uur; Beverwijk 11.23 uur; Zaan dam 11.48 uur; Koog aan de Zaan 11.55 uur; Purmerend 12.13 uur; Oosthuizen 12.25 uur; De Hulk 12.35 uur; Hoorn 12.42 uur; Enkhuizen 13.13 uur; Wervershoof 13.42 uur; Medemblik 13.53 uur; Lambertschaag 14.06 uur; Stolpen 14.36 uur; Den Helder 15.00 uur; Stolpen 15.37 uur; Schagen 15.47 uur; Zijdewind 15.59 uur; Verlaat 16.05 uur; Sluis Noord- Scharwoude 16.10 uur; Alkmaar finish 16.34 uur. De heer A. P. A. A. Besnard, maritieme medewerker van het Algemeen Han delsblad, heeft een ontdekking gedaan, die een volkomen nieuw aspect in de zaak van het beruchte rapport-Fechteler openbaart. Het is hem namelijk ge bleken, dat gezegd rapport verleden week door het Franse blad Le Monde gepubliceerd in feite gelijk is aan een artikel, dat de Amerikaanse marine- commander, Anthony Talerico, twee jaar geleden in de „Proceedings" van het Amerikaanse Vlootinstitunt heeft gepubliceerd. De tekst van het stuk is hier en daar gewijzigd, om het actueler te maken. De publicatie in Le Monde bevatte talloze „weglatingen". Fragmenten, wel ke door hun militair karakter niet voor publicatie geschikt zouden zijn geweest, zouden zijn geschrapt; hun plaats werd aangegeven door tussen haakjes ge plaatste reeksen punten. Van al deze schrappingen bleek er geen enkele op het artikel van Talerico te slaan. Hier van heeft de redactie van Proceedings indertijd verklaard, dat het zuiver per soonlijke opvattingen weergaf en niet als uitdrukking van officiële inzichten diende te worden beschouwd. Het Handelsblad heeft Le Monde aangeboden, een commentaar op de onthullingen van de heer Besnard op te nemen. Het Parijse blad heeft intussen een artikel gepubliceerd, waarin het zegt: „Indien blijkt, dat de opvattingen van commander Talerico niet tot voorwerp van een officieel rapport zijn gemaakt, zullen wij erkennen, dat van ons goed vertrouwen misbruik is gemaakt wat betreft de vorm, waarin zij zijn aan geboden. Maar de kern blijft en wet tigt de vragen, die wij gesteld hebben. De grote lijnen van de Amerikaanse Over schending van luchtweg naar Berlijn De Russische autoriteiten in Duits land hebben opnieuw een protest bij hun Franse collega's ingediend tegen een beweerde schending van de inter nationale luchtcorridor tussen West- Berlijn en West-Duitsland door een Frans „DC 4"-vliegtuig. Dit toestel zou de corridor Maandag jX nabij Halle hebben verlaten, waarna het geduren de korte tijd boven Oost-Duitsland zou hebben gevlogen. De Bey van Tunis heeft de bevolking opgewekt rustig te blijven en zich te onthouden van gewelddaden. Gisteren is in een bioscoop te Tunis weer een bom ontploft. Er zijn geen slachtof fers. Ook is een granaat naar een autobus geworpen. Niemand werd ge wond. In totaal zijn de laatste drie dagen zeven bomaanslagen gepleegd. strategie, zoals zij zich in de feiten af tekenen ten aanzien van het Middel- landse-Zeegebied, rechtvaardigen ons standpunt en vereisen met het oog op de hoogste Franse belangen nauwkeu rige garanties". Commander Talerico, aldus gaat Le Monde verder, behoorde ten tijde van het verschijnen van zijn artikel tot de leiding van de „General Line School", die ongeveer overeenkomt met de Franse hoge krijgsschool voor het leger en de luchtmacht. Hij ma. kt op het ogenblik deel uit van de afdeling „plan ning" van de Amerikaanse marine, al dus het blad. Voor verkiezingen van 161 senatoren Zondag 18 Mei zullen in Frankrijk 161 senatoren voor de Raad van de Re publiek worden gekozen: 160 zetels zyn vacant gekomen volgens de bepaling, dat één maal per drie jaar de helft van het aantal senatoren (320) aftreedt, voor een zetel moet wegens het overlijden van een senator een tussentijdse ver kiezing worden gehouden. Door het lot is bepaald wie moeten aftreden. Van de 56 Gaullistische se natoren moeten er 36 aftreden, van de 18 communistische senatoren 15, van de 76 conservatieven 32 van de 31 radi calen 42 en van de 62 socialistische se natoren 23. Voorts treden 9 van de 21 Volksrepublikeinen en 3 vaD de 6 on af hankelij ken af. De verkiezingen zul len o.m. worden gehouden in het ge bied van Parijs en het Noorden en het Oosten van Frankrijk, waar de Gaul listische en Communistische partyen het sterkst zijn. Het eerste Argentijnse congres van professoren aan universitei ten heeft besloten president Juan Peron en zijn echtgenote Eva de eretitel te verlenen van resp. „oertype van een Argentijnse professor" en „geestelijke be schermvrouwe van Argentijnse universiteiten." Het voornaamste doel van het congres, dat Woensdag is begon nen, is het aanpassen van de handvesten der universiteiten aan de nieuwe grondwet.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1