Washington dringt aan op hervormingen snelle in Tunis Nationalisten sinds lang gesteund Wesi-Duiisland derde in rij van afnemers Nederlandse producten Ontmaskerd als een Duits inbreker VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Noodwoningbouw zal worden beperkt De „gouden ploeg" krijgt het zwaar RIJKSWEG OOSTHUIZEN-DEHULK WORDT 27 MEI AANBESTEED Ministers van zes landen komen Maandag te Parijs bijeen Russische willekeur duurt nog voort Zaterdag 17 Mei 1952 77e Jaargang No. 11415 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Onaangename 1 Mei-verrassing voor Frankrijk Spanning neemt snel toe Laaiste reis van onze Londense ambassadeur Ontsnapping in de dood Staat van oorlog wordt in Indonesië opgeheven „Geheim rapport'' kwam van Fechtelers dienst Eieren belangrijke uitvoerpost Voorlopig geen nieuwe weg Hoorn-Amsterdam Industrie in Oost-Europa draait op volle toeren Amerikaans leger heeft atoomkanon De prijsverlaging sigaren gaat 28 Mei in Een dode bij aanrijding te Deventer Westelijke protesten worden niet aanvaard NA BRUID OOK BRUIDEGOM SPOORLOOS „Lastenausgleich" door Bondsdag aanvaard Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Teneinde het lichtvaardig bouwen van noodwoningen tegen te gaan, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting enkele richtlijnen uit gevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant zullen worden opgeno men. Aan deze richtlijnen zullen gemeen tebesturen zich moeten houden, indien zij op grond van art. 20 der wederop- bouwwet voor dergelijke woningen een bouwvergunning willen afgeven. Dit laatste mag voortaan alléén geschie den, indien het gezin, waarvoor de noodwoning bestemd is, op ontoelaat bare "wijze is gehuisvest of zich vol strekt noodzakelijk in de betrokken gemeente moet vestigen. Als tweede voorwaarde wordt ge steld, dat zulk een gezin niet op an dere wijze, met name door toepassing van de woonruimtewet kan, worden geholpen. De noodwoningen zelf moeten vol doen aan een aantal eisen, die in het Ketenbesluit 1934 zijn geregeld. In een tweede beschikking wordt nog de voorwaarde gesteld, dat de aanwending van de voor de noodwoning bouwbeno- digde materialen en arbeidskrachten de bouw van volwaardige woningen niet mag belemmeren en dat de kapi taalsinvestering, gezien de korte toege stane levensduur van noodwoningen, verantwoord is. In alle gevallen, iie niet aan de gestelde richtlijnen vol doen, is noodwoningbouw dus verbo den. BLIJKENS berichten uit Parijs is de Franse regering en inzonderheid Schu- man, de minister van buitenlandse zaken uitermate onaangenaam getror- fen door een op I Mei overhandigde Amerikaanse nota. Hierin wordt er op aangedrongen, dat Frankrijk op korte termijn zeer verstrekkende hervormin gen in Tunesie zal invoeren. Medegedeeld wordt, dat Amerika zich niet meer van stemming zal kunnen onthouden, wanneer deze kwestie opnieuw in de Verenigde Naties aan de orde mocht worden gesteld. Weliswaar heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken geweigerd te bevestigen, dat de nota is ontvangen. Maar in doorgaans welingelichte kringen in de Lichtstad is men het er algemeen over eens, dat er een stuk van deze strekking is overhandigd. De Franse regering stelt thans een antwoord op. waarin wordt gezegd, dat de gebeurtenissen in Tunesie alleen Frankrijk en de Tunesische bevolking aangaan. QVERIGENS heeft men in politieke kringen te Parijs reeds lang de overtuiging, dat Amerika de Tunesische nationalisten zijn steun tegen de Fran se regering heeft beloofd. Zonder deze aanmoediging zou zo meent men de goede verstandhouding met de Tunesiërs reeds lang zijn hersteld. De Franse ambassadeur te Washington zou reeds eerder bij de Amerikaanse rege ring stappen hebben gedaan. De spanning in Tunesië wordt intus sen steeds meer gespannen. Zij wekt ernstige bezorgdheid bij de Franse autoriteiten. Men vreest dat de bom aanslagen zullen toenemen, in het bij zonder tijdens de aanstaande Ramadan- feesten. Naar verluidt heeft de Franse opperbevelhebber, generaal Garbey, om versterkingen gevraagd. Een achttienjarige jongeman en een vrouw poogden tezamen uit Oost- naar West-Duitsland te ontkomen. Zij ken den elkander niet en wisten slechts van het gemeenschappelijk ontsnappings- doel. De jongeman beschikte over een rijwiel, de vrouw was te voet. Toen zij in de grensstreek kwamen, gaf de jongeman de vrouw zijn rijwiel, opdat zij sneller over de grens zou kunnen komen. Hijzelf waagde de oversteek te voet. De Oostduitse politie bemerkte de vlucht. Zij schoot, doch miste. De vrouw reed zo hard mogelijk de grens over, de jongeman wist zich met zijn laatste krachten in veiligheid te bren gen. Toen hij de grens nauwelijks had overschreden, zakte hij ineen en over leed ter plaatse, naar later bleek aan een hartaanval, opgetreden door over matige inspanning. De vrouw vertelde de Westduitse politie het gebeurde. De Oostduitse po litie heeft haar hulp aangeboden bij het ophelderen van de identiteit van de jongeman, die zonder papieren de grens was overgestoken. De staat van oorlog en beleg, di»2 in Indonesië bestond in verband met de onrustige toestanden in het land, zal binnenkort worden opgeheven en vervangen door nationale veiligheids wetten. Journalisi verklaart Talerico kan hei hebben geschreven 3. Bloch-Morgange, de Franse jour nalist die het z.g.n. rapport-Fechteier aan het Franse blad „Le Monde" heeft verstrekt, heeft verklaaid niet verrast te zijn over het bericht, dat het z.g.n. rapport grotendeels overeenkomt met een artikel van commander Anthony Talerico van de Amerikaanse marine. .,Ik ben thans bezig de teksten der beide documenten met elkaar te ver gelijken", aldus Blofh-Morgange. ,,Ik heb nooit beweerd dat het rapport door admiraal Fechteler zelf is opgesteld. Ik zei dat het opgesteld was door zijn diensten. Het is niet uitgesloten, dat commander Talerico de schrijver er van is. Ik geloof niet dat een officier in actieve dienst in de „Proceedings" van het Marine-instituut theorieën heeft verkondigd, geheel tegengesteld aan die van de bevelvoerende admiraal in de Middellandse Zee of van de pre sident van het instituut. Gegeven de overeenkomst tussen de publicatie van 1950 en het rapport-Fechteier zou ik zeggen .lat beide uitdrukking geven aan een theorie, die afkomstig is van of aanvaard is door admiraal Fechteler", aldus de journalist. Generaal Gruenther, Eisenhowers stafchef, zegt, dat men op zijn hoofd kwartier een standpunt inneemt, dat „diametraal tegenovergesteld" is aan de opvattingen, die tot uiting kwamen in het z.g.n. rapport-Fechteier". Hij ontkende, dat West-Europa niet zou kunnen worden verdedigd. „Wij ver wachten niet alleen drie dagen te blij ven, wij verwachten voor onbepaalde tjjd te blijven". RONDE VAN NOORD-WEST NEDERLAND JlE eerste renner, die beslag wist te leggen op de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen was de heidenaar De Groot. De wielrenfan is zijn naam nog zeker niet vergeten en evenmin de manier waarop De Groot in djg eerste ronde triomphen vierde. Het was een barre tocht, waarin de rappe renner meedogenloos door een snerpende wind en koude slagregens werd gestriemd. Het was een course, waarin alleen de sterke athleet met een ijzeren wilskracht kon zegevieren. Zo'n man was De Groot, die in deze wedstrijd kenne lijk boven zijn kracht reed. Hij heeft dat zelf niet geweten. Gesteund door zijn fantastische zege liet hij zich naar het gilde van de profes sionals overschrijven in de verwachting dat hij het daar ook wel zou klaren. Weliswaar kwam De Groot niet terecht in het leger van de naamlozen, maar grootse prestaties als in de eerste Ronde van Noord- West Nederland heeft hij niet meer geleverd. Daarvoor is het te veel een krachtfiguur zonder werkelijk grote capaciteiten. Alleen in een monstercourse, waarin van het begin tot het einde moet worden ge ploeterd, zal deze De Groot tot opvallende dingen kunnen komen. Een geheel andere renner was Jan Hennink, die de Ronde van Noord- West Nederland 1950 op zijn naam bracht. Hennink was een typisch voorbeeld van de rouleur, die zonder overmatige krachtsinspanning het harde werk van een wegrenner verrichtte. In het zelfde seizoen, dat de Alkmaarder zich verzekerde van de Grote Prijs van de Ver enigde Noordhollandse Dagbladen, zette hij zijn racefiets op stal. Hij had er genoeg van. Daarom was hij het vorige jaar niet van de partij, maar dit jaar is Hennink weer tot zijn oude liefde teruggekeerd. Hij is weer hard aan het trainen en loopt met plannen rond nogmaals een gooi te doen naar een overwinning in de Ronde van Noord-West Nederland. Hij is echter niet de enige. Ook Ed Koeman, de glorieuse winnaar van 1951, zal er een eer in stellen voor de tweede maal in successie in zijn eigen provincie de dertig renners van de selectieploeg te overvleugelen. De Zaankanter staat daarin niet alleen. Al die andere renners, die niet tot de uitverkorenen behoren, die naast de voor lopige selectieploeg voor de Olympische Spelen en de wereldkam pioenschappen staan, zullen met de moed een wegrenner eigen willen bewijzen, dat ook zij een plaats in die ploeg verdienen. En dat is juist de reden, welke de Ronde van Noord-West Nederland zo bijzon der aantrekkelijk zal maken. Er bestaat een rivaliteit tussen de leden van de selectieploeg en de andere Nederlandse amateurs. De geselec- eterden zullen daarom gedwongen worden hun beste beentje voor te zetten om niet te worden overvleugeld, wardoor de kans bestaat, dat zij hun plaats in de ploeg verliezen. Ja, ook in de vierde ronde van Noord-West Nederland zal een harde strijd worden geleverd. Waar schijnlijk harder dan wij tot nu toe mochten meemaken. Uit het jaarverslag van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland blijkt, dat de Nederlandse export naar West-Duitsland belangrijk bij de algehele toeneming van de Ne derlandse export is ten achter geble ven. In 1950 bezette de Bondsrepubliek onder de afnemers van ons land de Van de nieuwe Rijksweg Amsterdam Afsluitdijk is nog slechts het ge deelte van de Huik bij Hoorn tot Den Oever in gebruik en wel voorlopig als eenbaansweg. De weg is echter als autosnelweg, dus met twee gescheiden Manschappen van het tweede batal jon Scotts Guards, dragen de baar met het stoffelijk overschot van Baron E. Michiels van Verduynen uit de Nederlandse Ambassade, te Londen. In een gisteren gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties wordt er op gewezen, dat de industriële productie iii de Sowjetunie en de Oosteuropese landen, gelijke tred houdt met die in de Westerse landen, waarbij de nadruk ligt op „kanonnen vóór boter". De pro ductie in de landen achter het IJzeren Gordijn is in vergelijking met het vóór oorlogse niveau veel sterker gestegen dan in de rest van de wereld. Hte Amerikaanse leger beschikt thans over een kanon, dat atoomgrana ten afvuurt, zo heeft generaal J. ^aw* tpn Collins. de stafchef van het Ame rikaanse leger, verklaard. De ^an- schappen zullen in de toekomst geleide Projectielen met geatomiseerde koppen krijgen, om te velde als steun bij d€ aanval te gebruiken. W&e.'ifrt'Ucht Verwachting tot hedenavond. DROOG EN ZONNIG Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige Noor delijke tot Noordoostelijke wind. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. ZONDAG: Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 2.24, onder 142L MAANDAG- Zon op 4.40. onder 20.33. Maan op 236, onder 15.43. Een overzicht van de stoet op weg naar het vliegveld Northolt. Duitsland en het Europese leger in discussie De ministers van buitenlandse zaken der zes Westeuropese staten (waaron der Nederland), die betrokken zijn bij de besprekingen over het vor men van een Europees leger, zullen a.s. Maandag te Parüs bijeenkomen, ^er- volgens zullen besprekingen worden gehouden tussen diplomatieke verte genwoordigers van Groot-Brittanme. Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland. Op dit samenstel van diplomatieke besprekingen zal worden uitgemaakt of West-Duitsland al dan niet in de tweede helft van 1952 tot herbewapening zal overgaan, zulks in het kader van de Europese verdedi gingsgemeenschap. Overeenstemming ten aanzien van de West-Duitse herbewapening zal tot resultaat hebben, dat de Westeuropese defensie wordt versterkt met 12 Duit se divisies met steun van lichte vloot- eenheden en luchtstrijdkrachten, en tot de Elbe wordt uitgebreid. rijbanen ontworpen. Het kostbare ge deelte van Amsterdam naar de Huik zal voorlopig niet worden aangelegd, daar dit mede in verband met de zeer slechte grondslag vele millioenen zal vergen. Met steun van het Rijk worden thans de bestaande provinciale wegen tussen Amsterdam en De Hulk verbeterd. Bovendien zal het rijk op 27 Mei a.s. aanbesteden de aanleg van een tijde lijke verbindingsweg tussen Oosthuizen en het huidige begin van de Rijksweg bij De Hulk, dit ter vervanging van het huidige, zeer smalle en gevaarlijke wegvak OosthuizenDe Hulk, dat in het geheel niet op het grote verkeer is berekend. Tevens zullen de opritten voor een brugviaduct over de Trek vaart en de provinciale weg Hoorn Alkmaar worden aanbesteed. Het brugviaduct wordt vermoedelijk het volgend jaar gebouwd en zal te zij ner tijd worden opgenomen in de nieuwe Rijksweg. Voor de aanleg van de tijdelijke verbindingsweg moeten aanzienlijke hoeveelheden slechte grond verwijderd worden om te wor den vervangen door zandgrond. Voor het verkeer betekent deze tijdelijke oplossing een belangrijke verbetering. Minister Stikker naar Parijs Minister Stikker zal 18 Mei naar Parijs en Straatsburg vertrekken ten einde besprekingen te voeren over zaken betreffende de OEEC, de Raad van Europa en de Europese Betalings unie. eerste plaats, maar in 1951 liep dit tot een derde plaats (na Engeland en Bel- gie-Luxemburg) terug. Daarentegen heeft West-Duitsland zijn positie van op een na de belangrijkste leverancier voor de Nederlandse markt kunnen handhaven. Uitvoerig wordt in dit jaarverslag de agrarische uitvoer van Nederland naar West-Duitsland behandeld. Het systeem van minimum exportprijzen voor groente en fruit heeft ook in 1951 zeer goed voldaan. Eieren vormden ook in 1951 onze voornaamste uitvoer post. De waarde van de Westduitse in voer van eieren, eiwit en eigeel uit Nederland beliep ruim 160 millioen D. Mark. Ruim 85 pet. van de Nederlandse productie, ging naar West-Duitsland. Voor kaas is de afzet teleurstellend geweest. Nederland, dat vóór de oorlog traditioneel zestig pet. van de Duitse kaasinvoer leverde, ondervond in 1951 toenemende concurrentie van andere landen, die met een imitatie-Nederlands product op de markt kwamen. Voor en kele producten, w.o. boter, werd de in voer onmogelijk gemaakt door een van Westduitse zijde ingevoerde aanzienlij ke tariefsverhoging. Dit werkte ook na delig voor verfwaren en textielpro ducten. Het verslag constateert, dat dergelijke dikwijls uitzonderlijk hoge invoerrechten niet passen in het ka der, van de Westeuropese landbouwin- tegratie .Intussen worden op velerlei manieren stappen ondernomen om hier in een gunstiger wijziging te krijgen. Winkeliers krijgen accijns terug De verlaging van de sigarenaccijns zal in werking treden op 28 Mei a.s. Voor voorraden in de handel wordt teruggaaf van 15 percent van de prij zen verleend, mits het een voorraad is van ten minste 1000 sigaren, waaronder senoritas. Wegens de teruggaaf van 15 percent, hebben de sigarenwinkeliers vergunning gekregen tot 1 November a.s. sigaren van bovenbedoelde voorraad beneden banderolleprijs te verkopen. Dit geldt natuurlijk niet voor sigaren, die door fabrikanten tegen de nieuwe verlaagde prijzen worden geleverd en die daarom zijn voorzien van bande rolles met blauwe lijn. Gistermiddag heeft te Deventer een vrachtauto van de firma Meester uit Wijhe een ijscowagentje geramd. Een jongeman, die bij het wagentje een ijsje stond te eten werd op slag ge dood. De ijsventer en een voorbijgan ger werden licht gewond. De aanrij ding is ontstaan door het breken van de stuurstang van de auto. Sean O'Kelly, de president van de Ierse republiek, is voor een nieuwe ambtstermijn van zeven jaar herkozen. Hij was de <-nige candidaat. De geallieerde patrouilles De willekeur bij het aanhouden of doorlaten van Britse en Amerikaanse patrouilles bij Helmstedt en West-Ber- Hjn duurt nog voort. Ook gisteren zijn bij herhaling patrouilles teruggezon den. De Russische onderstafchef in Duitsland, generaal Troesof, heeft in een brief aan zijn Britese en Ameri kaanse collega's de Westelijke autori teiten ervan beschuldigd, dat zij on wettig hebben gepoogd, een dienst van In de zaak van de „ver miste bruid" heeft zich thans een verrassende wending voorgedaan. De man, die de stoot tot deze zaak heeft gegeven en zich aandiende als Ru- dolf van Stephen, zeg gend de zoon van een Roterdamse handelaar te zijn, ts door de Italiaanse politie geïdentificeerd als degene, die een dag of tien geleden in de „Villa Medicis", zetel van de Franse academie te Rome, heeft ingebroken en onder dekking van het nachtelijk duister wist te ontkomen. Het is volgens de poli tie vermoedelijk een uit de westelijke zone van Duitsland afkomstige Duitser. Zijn verblijf plaats is op het ogenblik onbekend. De carabinieri van Salerno hadden hem namelijk, toen de laatste identificatie nog niet be kend was en men nog op zoek was naar de „ver miste bruid", verlof ge geven naar Rome te gaan om zich daar bij de poli tie en het Nederlandse consulaat te melden. De man heeft zich echter niet meer laten zien. De identificatie is ge schied aan de hand van de gereconstrueerde foto van een identiteitsbewijs, dat de betrokkene, in snippers gescheurd, in de „Villa Medicis" had ach tergelaten. De carabinieri van Salerno herkenden in een kopie van deze foto terstond de man, die was komen vertellen, dat zijn jonggetrouwde vrouw en zijn auto met bezittingen op de weg tussen Napels en Paestum verdwenen waren, ter wijl hij op zoek was ge weest naar een monteur. Het Zwitserse paspoort ten name van Daniël Leman uit Bern, dat op de plaats waar bruid en auto verdwenen zouden zijn, werd aangetroffen, blijkt door de gedupeer de bruidegom" uit de „Villa Medicis" te zijn meegenomen en aan een gast van de Franse aca demie toe te behoren. gewapende patrouilles op de weg van Berlijn naar het Westen in te stellen. De Westelijken begrijpen niets van dit geschrijf, zo is verklaard. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben na een bijeenkomst ter bespreking van de huidige situatie een communiqué uitgegeven, waarin zij de Russische argumenten voor het te rugzenden van hun patrouilles van de hand wijzen. Gezegd wordt, dat de pa trouilles deel uitmaken van de bezet tingsstrijdkrachten en jarenlang onge hinderd hun diensten op deze weg heb ben verricht De toestand wordt nog steeds duister genoemd, „tengevolge van een reeks tegenstrijdige verklarin gen en daden van de Russische auto riteiten". Dezen hebben op 13 Mei een protestnota van de drie Westelijke hoge commissarissen en de drie Westelijke commandanten van Berlijn terugge zonden, daar deze „onjuist was ge adresseerd". Het wetsontwerp tot lastenegalisatle in Westduitsland is door de Westduitsa Bondsdag in derde lezing aangenomen met de stemmen van de socialisten en communisten tegen. De verhouding was 209 tegen 145 stemmen. Zoals men weet, voorziet de wet in een gelijke verdeling van de materiële verliezen, die door de oorlog zijn veroorzaakt, over het gehele Duitse volk. Door spe ciale belastingen en heffingen hoopt de Bondsregering jaarlijks gedurende dertig jaar de beschikking te krijgen over 2,15 milliard mark om de vluch telingen uit vroegere Duitse gebieden in het Oosten en hun, die door bom bardementen en de geldhervorming verliezen hebben geleden, weer een bestaansmogelijkheid te verschaffen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1