Gerrit Jan van Wijngaarden als de 40.000ste ingeschreven Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk Nederlands-hervormd Rusthuis in Tweede Vroonstraat 60 jaar Drukke dag voor Krugersiraat 48 Hoe donkerder het O MO-sop, hoe schoner Uw was. Gemeente Den He'der bereikte een mijlpaal Aantal raadsleden wordt tot 27 uitgebreid In de Krugerstraat Periodieke zeilwedstrijd De band, die zijn sporen heeft verdiend. Lezers vragen - wij antwoorden Plannen voor nieuw gebouw nagenoeg gereed Morgenmiddag wordt een receptie gehouden MARKTBERICHTEN Gazelle-showroom geopend ^JERRIT JAN VAN WIJNGAARDEN, een bijzondere baby, schreven wij giste- ren- Gelukkig was dat bijzondere niet gelegen in dat prille kereltje zelf. We hebben hem inmiddels gezien en kunnen ons voorstellen, dat de jonge ouders trots op hem zijn, ook al zon hjj als nummer 39.999 of 40.001 in het register van de Burgerlijke Stand der gemeente Den Helder zijn ingeschreven. Gerrit Jan is een frisse, gezonde baby, met een stem die wat belooft voor de toekomst. Luidkeels protesteerde hjj tegen het lampengeflits van de fotograaf, die natuur lijk een plaatje van deze belangrijke wereldburger en zijn glundere moeder moest nemen. Vader van Wijngaarden stond wel even vreemd te kijken, toen de ambtenaar van de Burgerlijke Stand opeens zo „officieel" begon te doen. „Uw zoon is de veertigduizendste inwoner van Den Helder", zei de heer Schaap. „Wat een geluk, dat ik een dag vrij heb genomen", dacht de heer Van Wijn gaarden ..de 40.000ste met zijn trotse moeder QM tien uur werd de gelukkige vader door het voltallige college van B. en W. ontvangen. De heer Schaap las de geboorte-acte voor. Daarin stonden feiten, die gewoonlijk niet in een B. en W.-vergadering ter tafel worden ge bracht. De burgemeester, mr. G. D. Rehorst .wenste de heer Van Wijn gaarden van harte geluk met de ge boorte van zijn zoon. „Ik hoor uit de geboorte-acte dat er al een dochtertje is, van een jaar of vijf. Dat is dus een „rijkelui's wens". Het is een belang rijke dag voor uw gezin, maar ook voor de gemeente. Wij zijn zeer ver blijd over de geboorte van deze bur ger". De burgemeester veronderstelde, dat de familie Van Wijngaarden wel af komstig zou zijn uit het dorpje Wijn gaarden in de Alblasserwaard. Onwaar schijnlijk is dat niet, want de geboor teplaats van de jonge vader, Putters- hoek, ligt niet zo heel ver daar van daan. En nog dichterbij ligt Papen- De burgemeester beloofde, 's mid dags even naar de baby te komen kij ken. „Hoe zou het uitkomen met de kraamvrouw?" vroeg mr Rehorst, waarop de heer Van Wijngaarden ant woordde: „U kunt komen wanneer u wilt, burgemeester, want moeder maakt het best!" En wethouder Luijckx voegde er aan toe: „En ze is de hele dag thuis!" HAT laatste was niet eens zo vanzelf sprekend. Gerrit Jan had óók in één der ziekenhuizen geboren kunnen zijn. Maar de moeder had er de voorkeur aan gegever^ haar borelingske thuis af te wachten. Zuster A. D. G. Smit, de vroedvrouw, had géén idee, dat zij bij de 40.000 had geholpen. „De hoe veelste is het voor U?" vroegen wij, maar zij moest ons het antwoord schuldig blijven. „Dat zou ik eens moeten uitrekenen, maar ik kom be slist ver over de duizend!" Mevrouw Van WijngaardenVan Wijk hoorde om half elf Van haar man, dat met Gerrit Jan iets bijzonders aan de hand was. De kraamverzorgster, mej. G. S. Alkema van Texel, keek al een beetje bezorgd, toen zij begreep dat daarvan drukte kon komen. Het was nog pas de tweede dag. En zuster M. J. Tack van het Kraamzorgcentrum, die gistermiddag kwam kijken, moest ook wel even aandringen op niet te veel geloop en gedraaf in huis. UET raadhuis vlagde gisteren ter n ere van de 40.000ste inwoner. De komst van Gerrit Jan van Wijngaarden gaf daartoe alle aan leiding. Aanaenomen mag wor den, dat op 1 Januari 1953 het in wonertal nog iets hoger dan 40.000 zal liggen. De gemeente Den Helder valt dan In de cate gorie der gemeenten met tussen de 40.001 en de 45.000 inwoners, wat inhoudt dat volgend jaar de gemeenteraad uit 27 leden zal moeten bestaan. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen gold het inwonertal op 1 Januari 1949, dat 32.795 bedroeg. Inmiddels zou dus de gemeente Den Helder reeds in aanmerking zijn gekomen voor een raad met 25 leden. In ieder geval zal na de verkiezingen in 1953 de „groene" tafel in de raad zaal een stukje moeten worden uitgebreid! Gerrit Jan lag zoet en zwijgend in zijn wiegje, toen om half drie de bur gemeester op kraamvisite kwam. Na tuurlijk moest weer even een plaatje worden gemaakt van de nieuwe we reldburger, die met gesloten oogjes in de armen van mej. Alkema lag. De burgemeester keek glimlachend naar zijn jongste stadgenoot. Onze verslag- gver kon tot zijn vreugd ook nog iets bijdragen tot verhoging van de feeste lijkheid, want hij mocht een felicitatie brief van zijn directie overhandigen, waarin de nieuwe wereldburger een gratis abonnement op de Helderse Courant gedurende een jaar werd aan geboden. Zo stond gistermiddag de gezellige benedenwoning aan de Krugerstraat nummer 84 in het middelpunt van een onverwachte belangstelling. Geen won der, want hier lag, rustig en vredig, kerngezond en onbewust van zijn be langrijkheid, het kereltje dat Den Helder een mijlpaal in zijn historie heeft doen bereiken. 65 Kees Kleuntjes en commissaris Kwabberteen zaten Jimmy Brown ver bijsterd en met ogen als theeschoteltjes aan te kijken; het duurde een hele tijd voordat zij hun spraak terug hadden gekregen. ,,'t Is verschrikkelijk", kreunde de commissaris. „Dit noem ik niets meer of minder dan een onver antwoordelijke daad. Sterker nog, dit noem ik de daad van een krankzin nige. Weet u wat hier de gevolgen van zullen zijn? Dat wij alle drie ge radbraakt en gevierendeeld zullen wor den door dat stelletje boeven, die voor niets, maar dan ook voor niets terug deinzen". Van de schrik liet meneer Kleuntjes nu ook zijn plechtige manier van spreken varen. Hij riep wanhopig uit: „En het allerergste is nog, dat die idioot de sleutel uit het tralievenster heeft geworpen, zodat wij zijn ezels streek niet eens ongedaan kunnen ma ken!" Dit werd Jimmy toch wel een beetje al te bar. „Ik geloof", zei hij langzaam, „dat ik hier te doen heb met twee driedubbelovergehaalde laf bekken. Ik weet tenminste meteen wat voor vlees ik hier in de kuip heb maar dat is niet erg, hoor, want ik ben nog al goed in brieven schrijven en ik zal vanavond nog een episteltje weg sturen aan de hoofdredacteur van het Muidermondse Nieuws- en Adverten tieblad, waarin ik hem vertel wat voor helden er aan 't hoofd van de stede, lijke politie staan". Gisteren werden de periodieke zeil wedstrijden klasse A op het Marsdiep voortgezet. In verband met de geringe wind werd de start een uur uitgesteld. In de loop van de ochtend nam de wind niet in voldoende mate toe en de wedstrijd-commissie besloot slechts één ronde en één wedstrijd te laten zeilen. De uitslag werd: 1 Schipper H. Lui- ting, 2 LTZ I. W. P. Jansen, 3 Boots man T. Berghout. In het algemeen klassement heeft Bootsman T. Berghout de leiding met een wedstvijdgemiddelde van 18 pun ten. Tweede is Schipper H. Luiting met 15 4/5 punt en derde is kwartier meester D. Dekker met 12 2/5 punt. (Advertentie, Ing. Med.) EXAMEN SPORTLEIDER. Op het Centraal Instituut voor op leiding van sportleiders te Overveen is dezer dagen geslaagd voor de bevoegd heid „algemeen sportleider" onze stad genoot C. Pauw. ADVERTENTIE OMO-Nieuwsdienst) DEN HELDER, 17 Mei. Is er iets merkwaardiger, iets vreem der dan wanneer een verbaasd geuite opmerking in feite een prachtig compli ment, een onbewust eerlijke hulde blijkt te zijn? „Inderdaad produceert Het nieuwe wasmiddel OMO betgen schuim" - schreef ons een huisvrouw en zij vervolgde: „maar als ik ga wassen wordt het sop donkerder en donkerder, haast bij zwart af. Dat deugt toch niet?" Ons antwoord: „Dat deugt wèl, mevrouwt Dat moet zelfsl Da wijze waarop U dit zegt bewijst, dat U OMO's geheim kent, maar nog niet ten volle begrijpt. Juist in dat donkere sop schuilt OMO's kracht. Het werkt even grondig, even zeker en even onweer staanbaar als de slurf van Uw stof zuiger, wanneer U die in de asla zet; als een magneet, die U bij een gros Spelden houdt. OMO's sop zuigt als het ware al het Vuil uit het wasgoed en houdt het vast. Daarom wordt het OMO-sop zo donker. Hoe donkerder het sop, hoe schoner Uw was. Daarom is Uw opmerking geen verwijt maar een eerlijke, spontane hulde aan een werkelijk onovertroffen wasmiddel". o. 20 (Adv, Ing. Med.) AAN het eind van de Tweede Vroonstraat, uitziende over de Oostslootstraat, staat het Rusthuis van de diaconie der Nederlands-hervormde gemeente. Vlak bij het hart van de stad en toch in een stille, vredige omgeving. Er ligt geen park in de nabijheid, anders zouden we het een ideaal rusthuis mogen noemen. Maar in ieder geval vinden we toch dichtbij de Dijk, die voor een rechtgeaarde Nieuwedieper minstens evenveel gezondheid en verstrooiing biedt als een park voor een landrot. In dit tehuis zal het morgen niet zo rustig zijn als anders, want het zestigjarig bestaan wordt dan met gepaste feestelijkheid gevierd. Van vier uur tot half zes wordt in het rusthuis een receptie Behouden ter gelegenheid van dit diamanten feest. Vooraf, en wel van half drie tot half vier, is het tehuis ter bezichtiging open gesteld. Men zal dan tevens in de be stuurskamer kennis kunnen nemen van allerlei interessante bescheiden. Daar wordt een kleine expositie ingericht van oude archiefstukken, brochures, reglementen en dergelijke, terwijl Onze eerste burger op bezoek bij de jonggeborene drecht, de geboorteplaats van de moe der, Engeltje Teuntje van Wijk. die be gin 1946 te Papendrecht met Frederik Gerrit van Wijngaarden In de echt werd verbonden. „De jonge wereldburger zal waar schijnlijk heel anders opgroeien dan uw voorouders in dat stille dorpje", zei de burgervader. Hij veronderstelde daarom, dat een spaarbankboekje met een eerste inleg van honderd gulden als geschenk van het gemeentebestuur welkom zou zijn. De heer Van Wijn gaarden liet in dit opzicht geen twij fel bestaan. Hij had zich al wat ver zoend met het eerbetoon, en merkte even later gekscherend op: „Ik hoop dat de woningpositie een beetje beter is, wanneer hij over trouwen gaat den ken", waarop wethouder mr J. Mul der repliceerde: „Als we hem nu op de lijst plaatsen, heeft hij een kans je....". LEEUWARDEN, 16 Mei. VEEMARKT Aanvoer: 187 stieren f 2.66f 3 per kg slachtgewicht. 215 vette koeien, eerste kwaliteit f 2-70f 3-15. tweede kwali teit f 2.30f 2.69, derde kwaliteit f 2.10—f 2.31, 1152 melk- en kalfkoeien f 500—f 1175, 141 pinken f 350—f 595, 152 graskaveren geen notering, 974 nuchtere kalveren f 35f 56, 497 vette en weideschapen f 75f 125, 1024 lam meren f 50—f 75. 306 vette varkens oude varkens noteren f 1.85f 2. vette biggen f 2f 2.12, zouters f 1.98—f 2. 324 biggen en lopers, biggen f 45—f 70, lopers f 71—f 105, 40 bokken en geiten geen notering, 131 paarden f 450— f 1085. Totale aanvoer 5143. ALKMAAR. 16 Mei 1952. Tarwe f 23— f 25, rogge f 28—f 30, gerst f 32.50— f 34.50, haver f 25—f 27, bruine bonen f 28f 40, citroenbonen f 60f 75; witte bonen f 65—f 80, grauwe erwten f 28— f 40, groene erwten f 40f 50, schokkers f 49—f 55, capucijners f 28f 38. ALKMAAR, 16 Mei, Kaasmarkt: 40.000 kg. waarvan 14 stapels fabrieks- kaas f 2.02 en 4 stapels boerenkaas a f 2.04 per kg. Handel matig. m- V f» AMATEURS f^entraal ademde een vreem de sfeer Donderdagavond. Er hingen, zo gezed, dikke zenuwen, hetgeen overi gens niet zo verwonderlijk was. De heer Eelman had namelijk enkele tientallen Helderse amateurs de ge legenheid geboden, op het toneeltje of op de dans vloer, wat men noemt, hun beste beentje voor te zet ten. Nu is het deze Gradus opgevallen, dat velen Don derdagavond echt niet heb ben geweten, wat precies hun beste beentje was. Er zijn er ten slotte altijd, die moeite hebben met links en rechts. Voorts noteerde Gra dus het als typisch, dat op dit gebied van het amuse ment tal van lieden in het geheel geen beste beentje, hadden. Aldus zetten zij zo maar iets voor, een ononpe- smukte zenuwachtigheid, een ferme dosis brutaliteit, in elk geval iets, dat zij hard nodig hadden. En daarmee traden zij dan voor het voetlicht, teneinde iets te brengen. Het is be grijpelijk, dat de diverse capaciteiten zeer uiteen liepen, en dat ook de reper toires zor verschillend wa ren. Neem nu matroos Loos, die daar plotseling, midden op de avond, op ae- weldig enthousiaste wijze aan zijn accordeon beporf te scheuren en er op onnavolq- bare wijze bij jodelde. HU won de ere-prijs. En, niet ten onrechte, hoewel jury er zich natuurlijk dege rekenschap van dat deze kranige Jan zonder onderhevig was een stern-accent. Maar mocht hem niet hinderen, vergeleken bij de andere zachtereprestaties. De jury, bestaande uit de dames S. Beekma, J. Hoo- gendijk en E. Slootweg en de heren A. Krijgsman en H. J. Sissing, had het in dit geval dus niet zo moeilijk. Lastiger evenwel waren de andere beoordelingen. De zangers en zangeressen wa ren goed vertegenwoordigd, in aantal, althans. Hun nummers? Kijk maar: „Waarom huil je, kleine Louise?", „De speeltuin", „Janmaat houdt van zin gen" of het „Angelus". Ja, vrienden, dat had u niet ge dacht, hè? Het publiek, enthousiast of geeuwend, verbaasde zich niet lang over het uiteen lopende karakter van de diverse kunstuitingen. Men schikte er zich in. O ja, deze Gradus wil nog noemen Ineke van Eist, die onder andere „De verstrooide pro fessor" voordroeg. Dat was af, voor zo'n kleine meid. Ér waren tal van prijzen, van glas, met een hals er aan en een kurk er op. En zo gingen ten slotte, ver na middernacht, alle deel nemers met een prijs huis waarts. Al of niet voldaan. ONDERLING I"\e Christelijke gymnastiek- vereniging „Simson" houdt Dinsdag en Woensdag haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Dat geschiedt op de gewone lesuren, ver nam Gradus, in het gym nastieklokaal aan de Molen straat. Het programma om vat: vrije oefeningen, knots oefeningen, rhythmische ■oefeningen, brug, paard, rin gen en rek. En om het compleet te maken: ouders en belangstellenden mogen op beide avonden gerust een kijkje komen nemen. ZWEMMEN W/AT gaat de tijd toch ver- bazend snel, waarde temperatuur hier toch lang- temperatur hier toch lang zaam! Dit wordt verteld, omdat al weer enige tijd de gelegenheid bestaat, een frisse duik te nemen in het zwembad aan de Dijk. Af gelopen Zaterdag moet het daar erg druk zijn geweest. Vooral de jongelui voelden zich in hun element, on danks de kou, want het is nog niet „je" temperatuurtje. Inmiddels, u hebt het al ge zien, hebben de marine mensen de witte pet op het hoofd gezet. Dat is voor deze Gradus eigenlijk het teken, dat het heuglijke seizoen is aangebroken. Vandaar zo onverwacht dit zwemstukje. want niet alleen het bad aan de Dijk is geopend, ook de inrichting van de heer Minkema aan de Donkere Duinen is weer in gebruik genomen. De „tent", het badpaviljoen, vlagt in volle glorie. En, eerlijk gezegd, het is daar, in een windstil hoekje, heerlijk vertoeven. Het water de tempera tuur dan schommelt de laatste dagen rond de der tien graden. Nog een paar graadjes er bij, en wij zitten in het hoogseizoen. Al vast veel genoegen! 40.000 Q'adus moet toch ook even iets zeggen over Den Helder's veertigduizendste inwoner, de kleine Gerrit Jan van Wijngaarden, die op dit ogenblik prinsheer lijk in de armen van zijn moeder ligt of in een wiegje onbewust van alles rond hem zijn kinderlijke dutjes doet. Die kleine Gerrit Jan is een geluksvogel vindt Gradus. die zelf eens. al lang geleden, in een keizer lijk plaatsje in de provincie Utrecht als een doodgewoon burger in de boeken van de Burgerlijke Stand werd ge schreven. Deze Helderse baby viel echter de eer te beurt, de 40.000ste te zijn. Je zou het hem niet aanzien, als hij zo bros in zijn wiegje troont. Waarmee niet gezegd is, dat het geen pracht van een kerel is. In Waddinxveen staat de „Kifoba", waarvan de moe ders stellig hebben ge hoord. Via de firma Dun selman zal deze fabriek me vrouw Van Wijngaarden dezer dagen verrijken met een kinderstoel en een box. De heer Dunselman zal, zo als hij Gradus vertelde, deze kostbare gebruiksvoorwer pen Dinsdag aan het geluk kige ouderpaar gaan over handigen. Ja, zo gaat dat met zo'n gewichtige wereld burger. Maar dat mag ook wel! Er kan er ten slotte maar één de veertigduizend ste zijn. Gradus is blij voor de fa milie Van Wijngaarden. Reeds gistermiddag werd het gezinnetje verblijd met een gratis jaar-abonnement van de Helderse Courant. Gisteravond zegde de firma Dunselman de kinderstoel en de box toe, en de dag was al begonnen met een spaar bankboekje met honderd gulden, dót een presentje was van het gemeentebe stuur. Onder ons gezegd: „Gerrit Jan is een boffer". En Gra dus, die al met smart op nummer 50.000 wacht, gunt het hem graag. FILM Tn de Marine-cantine wacht de filmliefhebbers Woensdagavond een bijzon dere rolprent: „Jamaica Inn", die gebaseerd is op het verhaal van Daphne de Maurier. Niemand minder dan Alfred Hitchcock voer de de regie. Gradus gelooft wel, dat het marine-publiek zal genieten van deze span nende geschiedenis. En dacht- u, dat Woody Woodpecker in het voor programma ontbreekt? Na tuurlijk niet! GRADUS voorts tekeningen worden neergelegd van het bestaande tehuis en van het nieuwe Rusthuis, waarvoor de plannen nagenoeg gereed zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit diamanten jubileum dus het laatste zijn, dat in het gebouw aan de Tweede Vroonstraat wordt gevierd. Gewerkt wordt aan de plannen voor een rust huis voor ca. 75 bewoners. Het moet een naar de eisen van deze tijd inge richt gebouw worden, met één- en tweepersoons kamers, waarvan zoveel mogelijk gelijkvloers, een lift naar de verdiepingen, balcons met door ruiten afgeschermde zitjes en een grote wan- deltuin, gelegen in een waardige om geving. Voorwaar een ideaal, dat waard is te worden nagestreefd! Ook hier berokkenen de financiën zeer veel zorg. Een bedrag van om streeks tweehonderduizend gulden is nodig, maar de diaconie heeft in de loop der jaren wel geleerd, dat vele kleintjes één grote maken. Al wordt met enthousiasme het voor bereidende werk voor een nieuw rust huis verricht, men is in de kring der Nederlands-hervormde gemeente dank baar voor het vele goede en belangrijke werk op sociaal en charitatief gebied, dat in het thans jubilerende vriende lijke tehuis aan de Tweede Vroonstraat kon worden gedaan. Dat de heer E. N. Heyligenberg van het Gazellehuis aan de Keizer straat niet stil zit, moge blijken uit het feit, dat reeds twee jaar na da opening van een showroom in de Sluisdijkstraat, het grote pand weer een belangrijke uitbreiding heeft on dergaan. Thans is de voormalige schoenhandel van de fa. Hoogenbosch bij de zaak getrokken. Onder de be kwame leiding van architect v. d. Leek en aannemer v. d. Plas is hier een ruimte ontstaan, die aan alle eisen voldoet. Het geheel is in een lichte, gedekte tint gehouden (schil derwerk fa. Zijp en Co.) terwijl de kunstzinnig aangelegde verlichting van de fa. Borg de mderne, frisse stijl nog accentueert. De grote hall is voornamelijk be stemd als showroom voor de Gazelle rijwielen, maar daarnaast kunnen ook de talrijke Berini-, Avros-, Cy- clestar- en Cyclemaster-bromfietsen op overzichtelijke wijze worden tentoon gesteld, terwijl de belangstellende ko per op zijn gemak ook de zwaardere motoren van Sparta en Gazelle en en kele scooters kan bezichtigen. Gistermiddag vond onder grote be langstelling de opening van deze nieuwe aanwinst voor de Keizerstraat plaats en een groot aantal bloemstuk ken hebben aan deze voor de heer Heyligenberg zo feestelijke gebeurte nis luister bijgezet. ADVERTENTIE Al enkele weken leveren talrijke dammers een sportieve strijd om het kampioenschap. Gradus' lijfkieker heeft zijn plaatje ditmaal wat donker afgedrukt, en hoopt intussen zelf vurig, dat u de bedoeling kunt zien. Hier zitten diverse deelnemers tegenover elkaar, terwijl anderen belangstel lend toekijken. Het is een heel festijn, deze strijd om de titel van Den Helder! PINKSTER STAAT VOOR DE DEUR.... er resten ons nog slechts enkele dagen van „kloppen, vegen, zui gen" en dande kroon op het grote schoonm vikfestijn „een fleurig gezellig G-B behang op de muur!" DANpas is Uw huis op z'n „paas- best" met de Pinkster (en alle daarna komende dagen). Let vooral op het merk G-B er is wel ander maar geen mooier behang! Elke goede schilder/behanger heeft het. Adv. I.M.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2