rlNKSTEREN r In Juni grote oefening Navo-zee en luchtstrijdkrachten Koningin bezocht de opbouwdag te Rotterdam Prins Bernhard bezocht Glèsgow Generaal Eisenhower in Breda Antilianen dienen ontwerp in voor rijksgrondwet Het Rode Kruis verbetert het vervoer van gewonden KoAt B&iteJL Twee honderd vijftig schepen nemen er aan deel Op de Noordzee en in het Kanaal Geestelijke zorg voor de Navo-strijdkrachten Sïr De Ronde van Italië Het Oostenrijks elftal voor wedstrijd tegen Engeland Ne<*ende avond-vierdaagse Bestuur van Christelijke Volkspartij samengesteld Die Parisienne bofte. Eerste steen gelegd voor herbouwde St Laurenskerk Kerkdienst in de ruine DRIEHONDERD STAKERS BIJ VREDESTEIN Koninklijke keert vijftien procent dividend uit Expositie handwerken in Purmerend De „Van Galen" uit Korea nu in Willemstad Bezoek aan de Kon. Mil. Academie Geen diepgaand verschil metwerkstuk'' Arts ontwierp een lichte, verende standaard Bijna 100.000 donors staan gereed jongens pleegden overval DINSDAG 20 MEI 1952 0N.DKR, k.ld,I,S van df geallieerde opperbevelhebber van het Kanaal-comman- v °n .e A.S,r- Arthur Power, die deze oefening van zijn hoofd kwartier nabij Portsmouth uit zal dirigeren, wordt in Juni een grote vloot- oefening gehouden van zeestrijdkrachten en marineluchtstrijdkrachten van lan den van het Noordatlantische pact, waarbij meer dan 250 schepen en 400 vlieg tuigen zullen worden betrokken. Deze oefening zal worden aangeduid met de naam „Castinets De deelnemende landen zijn België, Canada. Denemarken. Frankrijk, Portugal, Noorwegen, Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Nederland. LIET Britse contingent omvat o.m. een groot deel van de „Home Fleet" on der bevel Van admiraal Sir George Creasy. De Nederlandse oorlogssche pen, die aan de oefening deelnemen, zullen onder bevel staan van comman deur F. T. Burghard. Het hoofddoel van „Castinets" is het beoefenen van de oorlogs-organisatie van het Kanaal-commando, van de ma ritieme verdedigings-organisaties van de verschillende landen en de daartoe leidende toegangswegen en het beoefe- Confereniie in Ze'sl Geestelijke verzorgers van de strijd krachten van de Ver. Staten. Engeland, Canada, Frankrijk, Belgie, Noorwegen, Denemarken, Italië, Luxemburg en Ne derland zijn in Zeiot bijeengekomen voor een conferentie die gisteren werd ge opend. Gesproken zal worden over de geestelijke verzorging van de strijd krachten van de NAVO. Men wil trach ten te komen tot een gemeenschappelijk werkprogram met erkenning van en het ontzien van de principes van de gods dienstige richtingen. Vandaag zal de vergadering worden toegesproken door generaal Eisenhower en luitenant-generaal Norstad, comman dant van de verenigde luchtmachten in Centraal Europa. De chef-staf van de Nederlandse luchtmacht, lt.-generaal Aler sprak voor de conferentie, die tot Zaterdag zal duren, een openingswoord. Hij wees daarin op het feit, dat de mi litaire leiders niet rJleen voor het licha melijk doch ook voor het geestelijk wel zijn van de soldaten verantwoordelijk zijn. De militaire gemeenschap van he den is voor de jongelingschap tehuis, school, kerk, ontspanning en sociaal centrum. Ook tegenover de ouders van de jonge mannen zijn wij verplicht om al het mogelijke te doen aan die enorme en prachtige verantwoordelijkheid. De opening werd door vele autoritei ten uit de genoemde landen bijgewoond, alsmede door de Nederlandse minister van Oorlog en Marine. a my 'H TRACTATIE VOOR i1 IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS lAüverteune. tiiR Med.l De derde etappe van de Ronde van Italië, Montecatini-Sienna (205 km) is gewonnen door de Italiaan Bevilacqua in 5 uur 26 min. Tweede werd de Belg Ockers, die onmiddellijk gevolgd werd door het peloton. Het algemeen klassement ziet er al dus uit 1 De Filionis (It 17 10.16, 2 Conterno (It.) 17.10.45, 3 Gemimam (Fr.), 4 Zampini .(It.), 5 Close (fv 6 Zampieri (It.). 7 Astrua (It.) allen dezelfde tijd, 8 Albani (It.) 17.12.11. 9 Coppi (It.), 10 Magni (It.), 11 Kubler (It.) allen dezelfde tijd en 12 Barta.i (It.) 17.12.17. Het Oostenrijks elft?' dat Zondag 25 Mei te Wenen tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld Musil (Ka- pid); Roeckl (Vienna) en Hapnel 'Ka- pid): Schleger (Austria) ^cwirks (Austria) en Brit.ek (Wacker): Me - chior (Austria) Hanapni Rapid Dienst (Ranid). Huber (Austria) en Haummer (Wacker). De trawler „Abraham" uit TJmui- den zal vandaag uitvaren voor de vis serij op de Hollandse nieuwe Oo 18. 19. 20 en 21 Juni wordt in zestig plaatsen in Nederland de avo vierdaagse van de Nederlands» delsportbond gehouden, waaraan vorig jaar 22 000 wandelaars en wan- delaarsters hebben deelgenomen, le vens is in deze avondvierdaagse plaats voor de jeugd ingeru'md afstanden bedragen 15 km p"r voor de eerste 3 avonden en de 4e da 20 km Zoal* bet zieb nu laat aanzi. n zal de doelnime helangriilr groter "'n dan het vn-i- taar. daar thans reeds ongeveer 20.000 aanvragen binnen zijn nen van oorlogsoperaties door de ge allieerde zeestrijdkrachten, vooral op het gebied van handelsbescherming en van maatregelen tegen mijnen. „Castinets" zal worden gehouden in de Noordzee, het Kanaal en de aan grenzende zeegebieden. Zij zal vele da gen duren. Gedurende deze oefening zullen alle daaraan deelnemende strijd krachten opereren onder oorlogsomstan digheden. Het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij iC V.P.) is in Bussum bij een geweest. De volgende heren zijn in de bestuursfuncties aangesteld: J Hindriks te Groningen, voorzitter, E. D. C. Drenthem Soesman te Den Haag. 2e voorzitter, J. Bosch te Almelo, se cretaris, H. W. Rietberg te Zutphen, penningmeester. J. C. Griffioen te Bus sum. 2e secretaris, E. Bod te Den Haag, commissaris. De ter gelegenheid van het gouden jubileum der Staatsmijnen door de Heerlense middenstand georganiseerde tentoonstelling „Heerlen-mijncentrum" die gisteren haar poorten sloot, heeft ruim honderdduizend bezoekers ge trokken. De honderdduizendste was mademoiselle Monique Godard, een Parsienne. die in Heerlen op familie bezoek is. Zij werd overladen met tien tallen geschenken. De restauratie van de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam is gistermor gen officieel begonnen. Koningin Juliana heeft tijdens een bijzondere dienst in de kerkruïne de eerste steen voor het nieuwe gebouw gelegd. Ds F. Oberman, voorzitter van de centrale kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente in de Maasstad, ging in deze dienst voor, welke een hoogtepunt was in de Op bouwdag 1952. Er was zeer grote belangstelling voor het bezoek van Hare Majesteit. Zeer velen juichten haar toe, toen zij de stad binnenreed en zich naar de St. Laurenskerk begaf. Hier hadden zich om tien uur reeds tal van genodigden verzameld, die luisterden naar de mu ziek van de marinierskapel van de Kon. Marine. Na de kerkdienst legde H.M. de eerste steen voor het herstelde bedehuis, de steen, welke de inscriptie draagt: „Deze steen is gelegd door H.M. koningin Juliana op 19 Mei 1952 als teken van de herbouw van onze kerk" hing in een takel boven het voetstuk van een der zuilen, waarop het gebouw in de toe komst zal rusten. De koningin bracht :le metselkalk op het voetstuk aan uit een notenhouten bak met een speciale trof fel. De steen daalde en de koningin gaf hem drie tikken met een notenhouten steenhouwershamer. Daarna hield zij een korte toespraak, waarin zij er op wees, dat de kerk met haar toren om hoog wijst uit al deze aardse belangen; zij is daarom het levend teken van een stad, welke sterker wordt door strijd Zij gaf uiting aan haar diepe voldoe ning. dat de kerk weer zal worden her steld en meer dan vroeger een centrum van de stad zal zijn. De plechtigheid werd besloten met gebed. Nadat het Wilhelmus had weer klonken, begaf koningin Juliana zich naar het stadhuis, waar zeer vele auto riteiten aanwezig waren. De koningin onderhield zich hier geruime tijd met Clarence E. Hunter, vertegenwoordiger van de MSA in Nederland, met ds Oberman en met de heer en mevr. Oud. Het bezoek aan Rotterdam werd be sloten met de bezichtiging van het Za terdag geopende clubhuis en logement „De jeugdhaven" aan de Rubroekstraat. De koningin onderhield zich hier een uur lang met de bestuursleden en met de bewoners van het logement. Bij de N V. Nederlands-Amerikaanse autobandenfabriek Vredestein te En schede is gisteren een wilde staking uit gebroken, welke op het ogenblik onge veer 300 man omvat. Het betreft hier een staking, die niet door de vakbonden wordt gesteund. De arbeiders zijn wel op het werk verschenen, doch zij heb ben de machines niet in werking ge steld. Het is dus een z.g. sitdown-sta- king. De directe oorzaak van het con flict moet gezocht worden in de veran dering van de werktijdregeling. Bij Vredestein-Enschede werken onge veer 460 arbeiders. De totale perso neelssterkte is ongeveer 600 man. De 28-jarig? echtgenote van de heer C. V. te Reusel is gedood tengevol ge van kortsluiting in de electrische wasmachine. H.M. Koningin Juliana verricht de eerste steenleggingsceremonie Aanzienlijk meer winst dan verleden jaar Commissaitssen en directie van de van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum-maaschappij hebben beslo ten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951 een dividend van in to taal 13 pet. in contanten uit te be talen. Bovendien zal woiden voorge steld grotendeels ten laste van het on verdeelde winstsaldo van de Konink lijke 2 pet. over het gewone aandelen kapitaal in de vorm van een stock dividend uit te keren. Na aftrek van alle kosten en la^'en blijft per saldo 66.216.204 pond ster!, g beschikbaar (1950: 50.994.529 pond ster ling). Hiervan zullen over het jaar 1951 dividenden aan de moedermaatschap pijen worden betaald tot een bedrag van 19.057.327 pond sterling (over '50: 16.283 382 pond sterling), terwijl 47.158.877 pond sterling aan het be drijfsvermogen van de groepsmaat schappijen wordt toegevoegd. Internationale interesse Van 9 t.m. 13 September zal in Purmerend een nationale handwerkten- toonstelling worden gehouden, die reeds een internationaal karakter gaat dragen. Ter gelegenheid van de 25e na zomertentoonstelling van „Purmerend Marktstad", is dit een expositie, die spe ciaal voor de vrouw wordt ingericht. Reeds meer dan 3000 aanvragen w.o. van vele handwerkclubs in den lande om nadere inlichtingen zijn binnen gekomen, o.m. uit België, Duitsland. Zwitserland en Frankrijk, alsmede uit Indonesië en Curagao. De tentoonstelling is ondergebracht in 23 rubrieken en zal worden gehou den in het nieuwe veilinggebouw van de afslagvereniging B. P. en O., waar aan men momenteel nog bouwt. Aan de tentoonstelling kan iedere in Nederland wonende beoefenaar(ster) van dameshandwerken deelnemen, met uitzondering van beroepshandwerksters. Het secretariaat is gevestigd Peper straat 18 te Purmerend. Vandaag zal de Nederlands» torpedo- bootjager „Van Galen" in Willemstad aankomen. De „Van Galen" heeft, ko mende van Korea, een reis langs tal van Zuidamerikaanse havens gemaakt. Na een verblijf van enkele dagen in Willemstad zal de „Van Galen" deelne men aan oefeningen en op 5 Juni de reis naar Nederland voortzetten. De bemanning zal een grootste ontvangst worden bereid. Ir F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur van N. V. Philips gloeilampenfabrieken is door de koning van Belgie benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold de Tweede. Generaal Eisenhower, die momenteel voor een tweedaags bezoek in ons land vertoeft, is gistermiddag op het vlieg veld Gilze-Rijen in Brabant aangekomen en heeft onmiddellijk na zijn landing een bezoek gebracht aan de Koninklij ke Militaire Academie te Breda. Hij werd daar begroet door de chef van de generale staf, luitenant-generaal B. R. P. Hasselman en door overste H. T. J. M. Lohmeüer, de plaatsvervangende gouverneur van de academie. Nadat de generaal een erwacht van cadetten, en de vaandelwacht en de drumband had geinspecteerd, heeft hij in de aula een korte rede gehouden, waarin hij enkele eenvoudige elemen ten van het soldatenberoep heeft be licht. Hij noemde het de kunst, de oor log tot een goed einde te brengen en de vrede te bewaren. Het leiderschap achtte hij de juiste manier om de weg te vinden naar het hart van de men sen. Verder bepleitte hij een goede lichamelijke en geestelijke verzorging van de soldaat. Aan het slot van dit bezoek is de ge neraal de gouden medaille van de aca demie aangeboden, waarna Eisenhower naar Den Haag is vertrokken. De Europese beweging in Nederland heeft generaal Eisenhower een brief Drie leden van de delegatie der An tillen ter RTC, de heren J. H. Sprockel, dr E. J. van Romondt en L. D. Gerharts, hebben aan de Ronde Tafelconferentie een „ontwerp voor een rijksgrondwet" aangeboden. Zij hebben hieraan reeds sinds het begin van de conferentie ge werkt, doch hebben het pas ingediend, toen hun bleek dat de besprekingen gin gen vastlopen. Het wijkt in principe niet af van het statuut, dat thans in studie is. De be woordingen zijn echter zodanig, dat de verschillende artikelen in een logischer constructie dan die van het nieuwe werkstuk kunnen worden overgeno men. Het stuk grijpt terug naar de ge dachte van de oorspronkelijke rijks grondwet, doch mist de zware construc tie hiervan. Ook wordt de Nederlandse grondwet niet aangetast. De stof wordt in drie zelfstandige sferen verdeeld, te weten: a. van het rijk- b. van de rijksdelen; c. van de le den'der rijksdelen (de eilandsgebieden, die laatste alleen voor de Antillen), elk met hun eigen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht. De wetgevende macht der landen krijgt in dit ontwerp meer invloed dan in het oorspronkelijke statuut bij de totstandkoming van alge meen bindende wettelijke regelen. Men hetft niet de verwaching. dat het stuk nog in behandeling zal worden ge nomen. gezonden, waarin zij hem dankt voor de grote steun, die hij bij voortduring heeft gegeven aan de idee van saam horigheid tussen de volkeren van het westen en eenheid in Europa, en hem belooft, dat het streven naar Europese eenwording zal worden voortgezet. Thunderjets en Meteors van de Ne derlandse luchtmacht zullen generaal Eisenhower vandaag bij zijn vertrek van Schiphol naar Parijs uitgeleide doen. Generaal Eisenhower inspecteerde bij zijn aankomst op het militaire vliegveld Gilze-Rijen de erewacht. Links van hem Vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe. Prins Bernhard tijdens het plaatsen van zijn handtekening in het gasten boek van het stadhuis van Glasgow, alwaar hij gisteren een bezoek bracht. De burgemeester van Glasgow, Lord T. A. Kerr, ziet toe. (Van onze speciale verslaggever) UET IS een goede gewoonte van het Nederlandse Rode Kruis een dag in het jaar een mild licht te laten vallen op het vele goede werk, dat door een nooit aflatende zorg en paraatheid van honderden, ja duizenden in den lande onder zijn auspiciën wordt verricht. Zaterdag beleefden we deze dag weer, slechts enkele dagen dus vóór de 26e Mei, van welke dag af overal tot in de eerste dagen van Juni de collectebus zal rammelen om de man en de vrouw in de straat ertoe te brengen een steentje bij te dragen. CEN DAG in het goede gezelschap van de hoofdbestuurders van deze orga nisatie maakt het duidelijk, dat het geofferde dubbeltje, kwartje of gulden tje welbesteed wordt. Dit zeggende denken we niet in de eerste plaats aan het werk van het Rode Kruis voor het geval ons land voor een ramp zou ko men te staan, of aan de hulpverlening van deze organisatie aan gewonde mi litairen op de slagvelden. Veeleer zijn we geneigd te denken aan de nog meer tot de verbeelding sprekende vredes werken als de organisatie van de moe- dermelkcentrale en het bestaan van de bloedtransfusiedienst, hoornvliescentra les, beentransplantatiedienst, e.d. Bloedtransfusie dienst TUIST OOK aan die bloedtransfusie dienst, omdat dr Stallman, hoofd van het centraal laboratorium van deze dienst, daarover op deze voorlichtings dag in Den Haag bijzonderheden ver telt heeft, die de betekenis van dit werk zo duidelijk onderstrepen. Sinds de jongste oorlog is de kennis 1 {-, ii s ÉMM AL. - j.i mmm., Afgevaardigden van 56 landen hebben gedurende de afgelopen week op het jaarlijkse congres van het Internatio nale Bureau voor Veeartsenijkunde te Parijs langdurig gesproken over het op treden en de bestrijding van mond- en klauwzeer. Het klinkt veelbelovend De studio's van de roemruchte film maatschappij „Warner Bros" te Bur- bank in Californie zijn door een hevige brand geteisterd. Twaalf employé's lie pen verwondingen op en de schade wordt geschat op ettelijke millioenes, dollars, hetgeen overigens geheel naar Amerikaanse filmtrant is. Q In Enge land vindt de emancipatie der vrouw nog steeds voortgang. De Britse rege ring heeft hans het beginsel van gelijke beloning voor gelijke arbeid voor man nen en vrouwen in dienst van rijk en gemeente aanvaard. Tot dusver varieer de het salarisverschil van 20 tot 25 procent. Q Koning Talal van Jordanië is op doktersadvies voor een verblijf van enkele maanden naar de Franse hoofdstad vertrokken Daar deze vacan- lllillllllllllllllllllllllllllllllliHIllllilliilllll'illllllijlllllJillll.llii'lllllllfillllliP,:!! Beuve-Mery (Le Mondekan zich niet meer vertonen tie in de Franse hoofdstad als een rust periode is bedoeld, wordt de koning vergezeld door zijn echtgenote en zijn dochter. Twintig studenten van de universiteit in het Britse Durham had den op papier berekend, dat zij tezamen een touwtrekpartijtje tegen een olifant zouden moeten winnen. De practijk bleek evenwel anders te gijn. Toen de wedstrijd begon, wandelde de dikhuid op zijn akkertje met het touw en het twintigtal weg en kwam eerst dertig meter verder tot stilstand. President Truman heef op een vergadering van de Amerikaanse bond van burgerlucht patrouilles verklaard, dat het iets ver schrikkelijks was om in een jaar van presidentsverkiezingen met het Congres te moeten samenwerken. „En ik kan het weten", voegde hij er aan toe. Hij zei verder zien niet meer herkiesbaar te stellen, omdat hij oud genoeg wilde worden om de aanwending van de atoomenergie voor vreedzame doelein den te kunnen beleven. Een nieuwe Iethusalem? op dit terrein veel en veel groter ge worden. En juist op dit moment staat de wetenschap weer voor de geboorte van een negende bloedgroep-systeem. Tweehonderdduizend mogelijkheden zijn er nu al vastgesteld. Dat deze ontwikkeling van de bloed- transfdsie geleid heeft tot toepassings mogelijkheden op het gehele terrein der medische faculteit, laat zich ge makkelijk begrijpen. Zo is het sterfte cijfer van 67 pet. tot 16 pet. terugge drongen in die gevallen, waar bij de geboorte de Rhesus-factor in het spel was. Meer uitgebreide kennis van de bloedeiwitten heeft geleid tot het na genoeg in zuivere vorm afzonderen van deze stoffen. Het Centraal Laboratori um van het Nederlandse Rode Kruis, dat hiermee al in de oorlog is begon nen op grond van enige uit Amerika via Zweden doorgekomen illegale be richten, is een van de weinige labora toria van het vasteland, waar deze ei witten bruikbaar gesplitst kunnen wor den. Met name de isolatie van albumine heeft belangrijke resultaten opgeleverd voor de shockbestrijding en de behan deling van bepaalde hersen-, lever- en nierziekten. Verder is ontdekt, dat het gamma-globuline de afweerstof in het bloed is tegen infectieziekten, zoals ma zelen en rode hond. De ontwikkeling van de wetenschap op deze en andere punten, het mag niet vergeten worden, is alleen mogelijk ge- '"orHpn door d° berei'",»i't van de vele bloedgevers. Die bereidheid is in ons land zeer groot. In vergelijking met an dere landen volgens dr Stallman zelfs een unicum. Ruim 40 000 staan er klaar van directe transfusie. 50.000 voor de bereiding van plasma's. De symptomen zijn er naar, dat nog meer Nederlanders zich voor dit mooie werk beschikbaar willen stellen. Nog meer helpen QOK ten aanzien van de bescherming der burgerbevolking in oorlogstijd zorgt het Rode Knus ervoor paraat te zijn. Elfduizend helpers en helpsters, die eventueel de gediplomeerde ver pleegsters en verplegers 'erzijde kunnen staan, zijn op dit ogenblik al ter be schikking. Dit is nog niet voldoende, zegt het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Wij s'reven naar een getal van vijftienduizend. Het vervoer van gewonden WOOR HET vervoer van gewonden «over lange afstand maakt de trans portcolonne gebruik van vrachtwagens, waarin dertig centimeter stro wordt gelegd om het schokken te verzachten. Aangezien vele deskundigen deze me thode als niet juist beschouwden, ont wierp een arts van het Rode Kruis een lichte, verende standaard voor bran cards Hiervan zijn er 'hans enkele ge maakt. doch het hoofdbestuur deelde mede dat er plannen zijn een groot aantal van deze stand?vds te doen vervaardigen. Met het oog ook op deze nieuwe kosten gaat aanstonds de pro- pagandadienst op volle toeren draaien. Een suggestieve film van de cineast Van Neijenhoff en een uitstekend pop penspel van Van Deth, zullen het Rode Kruis daarbij in zijn actie steunen. Twee Haarlemse jongens van 15 en 16 jaar hebben gepoogd een overval te ple gen op een zeventigjarige sigarenwinke lier aan de Spaarnwouderstraat aldaar, Zij poogden de man door vuistslagen buiten gevecht te stellen, doch deze ging om hulp roepen, waarop de kna pen aan de haal gingen. De jongste werd door een voorbijganger gepakt, de andere is later thuis gearresteerd. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE ZUIVELBOND GAAT VERGADEREN Donderdag 5 Juni zal de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht zijn alge mene jaarvergadering houden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3