Nieuwe kerk te De Waai ingewijd Voetbalvereniging „Texel" bestaat 40 jaar Erosie een groot gevaar voor de mensheid op de Tweeduizend lammeren Texelse markt Drie oud-predikanten aanwezig Rede van Ir Hartman op VOLT-reünie Nieuws uit Wieringen Westerlandse ouders leggen zelf sportterrein aan Blijde dag voor Hervormd Texel Het fraaie gebouw niet het allerbelangrijkste TAFELTENNIS Modeshow in Den Burg Visafslag Oudeschild Club met een bloeiend verenigingsleven Voorzitter Dapper leidt bijna een kwart eeuw Zijpe Burgerlijke stand Urk Weekoverzicht visserij Burgerlijke stand Uit de Covij getreden r»E mensheid moet trachten om te komen naar een evenwicht tussen bevol- king, landbouw en industrie. Zo lang dit evenwicht er niet is zullen er spanningen blijven, die kunnen leiden tot oorlogen, hongersnood en allerlei andere narigheden meer", aldus ir Hartman, Riikslandbouwconsulent te Pnr- merend, in een rede welke h(j Zaterdagmorgen hield op de jaarlijkse reünie van de Vereniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwschool te Hoorn. De heer Hartman kwam tot bovenstaande conclusie bij de behandeling van het onder werp „Het grondgebruik door de eeuwen heen". Zijn betoog, dat jammer ge noeg door slechts een dertigtal geïnteresseerden werd beluisterd, was buiten gewoon boeiend en interessant. Ouderavond openbare lagere school Enorme drukte op de Groene Plaats NCRV maakte reportage Het sportprogramma van Westeriand O.L. School Hippolytushoef gaat op reis GLIMLACHJE DINSDAG 20 MEI 1952 HET Neder,a"ds;h"vormd<. kerkje te De Waal is Zondagmiddag in- gewud tijdens een drukbezochte dienst, waarin door ds Jansen een predicatie werd gehouden naar aanleiding van 1 Kon. 8 vers 27: „Maar waarlijk zou God op aarde wonen? Zie de hemelen, ja de hemel der hemelen zouden U niet be vatten, hoeveel te min dit huis, dat ik gebouwd heb!" De predikant wees er op, dat de gemeente De Waal het gereedkomen van dit kerkgebouw niet moet zien als een eindpunt, maar als een nieuw begin van het gemeentelijke leven, dat zeven gaar lang heeft moeten uitgaan van het kerkezaaltje in de pastorie. Ds. Jense vertrouwde, dat ook de fi nanciële moeilijkheden met de steun van de gehele gemeente overwonnen konden worden, hoewel hij dit niet als het allerbelangrijkste beschouwde. De materie is immers niet primair. Hier moet niet gelden: het dorp heeft er nu een fraai gebouw bij gekregen, maar: deze nieuwe kerk moet het centrum zijn van een opnieuw bloeiend geeste lijk leven. De inwijdingsdienst, die ook litur gisch geheel aan deze historische ogen blikken was aangepast, werd na het zingen van Psalm 118 vers 12 en 14 ge sloten. Het samenzijn kreeg toen een ander karakter. Er werden verscheide ne toespraken gehouden. Eerst voerde ds Jense het woord. Hij richtte zich tot mr. Ter Linden, secretaris van Bouw- en restauratiecommissie der Ne derlandse hervormde kerk, hem dan kend voor het vele werk en de advie zen, door zijn bureau verstrekt. Ook tot de architecten, de heer en mevrouw Pot, richtte ds. Jense woorden van dank. Zowel bouwkundigen als theolo gen zijn vol lof over hetgeen in De Waal tot stand is gebracht. De heer Drijver werd dank gebracht voor de ma- Negen leden van de tafeltennisclub Blanco uit Den Helder, staken het Marsdiep over om op 't eerste Wadden eiland, op uitnodiging van Ready een 6portief weekeinde door te brengen. Na kennismaking met hun tijdelijke pleegouders vertrokken allen per Bell- car van de Teso naar Bos en Zee, 'n kamphotel in De Koog, waar de voor zitter van T.T.V. Ready, de heer A. C. Peetoom, een welkomstwoordje sprak en de avond opende. De taak van gastheer werd toen overgenomen door N. Schoon hoven, lid van Ready en eigenaar van Bos en Zee. Alle spelers, in sterkte variërend van 4e- tot overgangsklasse, werden over drie poules verdeeld. Zes winnaars kwamen er uit de bus, n.1. Brügemann en Schoonhoven van Ready en het echt paar Sinjewel en de heren M. Ooster beek en J. Louis van Blanco. Mels Oos- terbeekterbeek gaf in de finale tegen Louis zeer goed partij en wist een be slissing in drie games af te dwingen (21—14, 18—21, 17—21). Het succes was voor Blancs, maar de sportieve vreugde en het spelgenot voor alle deelnemers. Een klein succesje behaalde trouwens Ready toch nog in een zeer geanimeerde volleybalkamp. De grcte bal lag Blanco minder. Onder de Ready-junioren ble ken vooral Diny Dros en Max Veldstra goede vooruitgang te hebben geboekt. De voorzitter van Blanco, J. Sinjewel, die reeds eerder de gastheer een her inneringsvaantje had aangeboden, be dankte voor de prettige dagen, speciaal de heer Schoonhoven, die Bos en Zee beschikbaar stelde en sprak de hoop uit, dat deze uitwisseling nog eens herhaald zou worden. Het was een goede gedachte van de firma Hilckman te Alkmaar om te6®" lijk met de eerste lammeren ook de eerste fleurige en vlotte zomertoilet- jes te brengen. Op het terras van hotel Texel ook de mannen van de N.UR.V.- geluidswagen keken geïnteresseerd toe trippelden de mannequins af en aan in keurige japonnetjes, lente- swaggers en flatterende mantels met vaak een coquet hoedje. De firma Hickman hield deze show en houdt a.s. Maandag een weer ge heel nieuwe show om zich een clien- tele te scheppen voor haar te openen zaak in de Koningstraat in Den ^ei- der De hoeden waren van de „Stad Parijs" in Den Helder. Firma en pu bliek waren zeer tevreden. Aanvoer van zeevis in de week van 12 tot 18 Mei aan de visafslag te Ou deschild: 950 kg schol f O-42—0 *8:- 1066 kg tong 1.70-0.70; 112 kg tarbot 1.15—0.70; 577 kg schar 0.16—0.16; 104 kg bot 0.30—0.20; 5 kg kabeljauw 0.50 —0.30; 121 kg poon 0.70—0.16; 186 kg wijting 0.20—0.20; 1 kg mullots 0.20— 0.20; 2738 kg handelsgarnalen 0.40— 0.40; 385 kg kruikels 0.20—0.20; 1480 kg kokhanen 0.350.35; 30 kg zalm 4.754.25; 79 kg fint 0.650.16; 834 kg geep 0.95—0.60; 491 kg ansjovis 0.67— 0.60; 69 kg diversen. MARKTBERICHT TEXEL Aangevoerd op 19 Mei: 2050 lamme ren, 68—78; 11 koeien 750—900; 7 pin ken 375—450; 7 schapen 90—115; 70 big gen 45—65; 35 nuchtere kalveren 40— 65. Handel in koeien en pinken stug; handel in lammeren aanvankelijk vlot, later flauw en stug eindigend. X AE'ELiTEN N ISfS IEUWS De wedstrijd om de promotie naar de derde klasse DSS II Ready I - door de Alkmaarse dames cadeau ge geven. nier waarop en de geest waarin het bedehuis werd gebouwd. De Doopsgezinde broederschap werd bedankt voor de spontane wijze, waar op zo dikwijls „De vermaning" aan de Nederlandse hervormde gemeente was afgestaan. De Nederlandse hervormde gemeente is gaarne tot wederdienst be reid. Mr. Ter Linden, die vervolgens het woord voerde, vertelde uit Zuid-Afrika het verzoek te hebben ontvangen om tekeningen in te zenden van pas ge bouwde of nieuw te bouwen kerken m Nederland. Vele tekeningen moesten afvallen, maar „De Waal is er bij!" Voorts werd nog gesproken door de heer Pot, burgemeeester C. de Koning, ds. Van Veen, ouderling De Bock, ds. Wesseldijk, ds. Van Reijendam en ds. Van der Waa. Laatstgenoemde, die met de andere oud-predikanten ds. Pijnac- ker Hordijk en dr. Hartdorf aanwezig was, eindigde zijn rede met de woorden: „Moge het Koninkrijk Gods zich krach tig openbaren. Moge tot in lengte van dagen Gods woord in dit kerkgebouw troost brengen." Het koor besloot het samenzijn met het zingen van Gezang 112. Dit is het interieur van het nieuwe Nederlands Hervormde kerkje te De Waal, dat Zondagmiddag tijdens een bijzondere dienst werd inge wijd. Geboren Anna P.. d. van A. A. Tuin en A. P. Thomas. Jan W., z. va R. A. Bitter en M. M. Strebel. Ondertrouwd: Johannes B. Hoo- geboom (te Harenkarspel) en Glas. Johannes Schilder en A. Noppen. Getrouwd: Gu van der Vlies en Jetta E. Stuut. Klaas Tijsen (te Vel- sen) en Trien Schouten. Op Dinsdag de veertiende Mei van het jaar 1912 kwamen enige enthousiaste Texelaars hijeen, om te trachten tot de oprichting van een sportclub te komen. Voetbal, tennis, athletiek, en korfbal werden er op het program gezet. De bestuursleden van het eerste uur wa ren: dokter H. Over, voorzitter, J. Keij- ser, plaatsvervangend voorzitter, D. Dros Az., secretaris (nog in leven), P. Plaatsman, penningmeester, en J. Room die de zorg voor het materiaal op zich nam. De eerste voetbalwedstrijd werd ge speeld tegen Texalia, een reeds eerder opgerichte katholieke club, die korte tijd later ter ziele ging. In competitie verband werd voorlopig niet gespeeld, omdat de verbinding met het vasteland nog alles te wensen overliet. De grote steun voor „Texel" in die beginjaren was vooral de Zeevaartschool, die een prachtig spelersarsenaal bleek te zijn. In de oudste elftallen zien wij dan ook weinig of geen Texelse namen. Van de grote bloei kort na de op richting getuigen de wedstrijden die Texel speelde. Zo werd bijvoorbeeld op 1 Juni 1914 tegen niemand minder dan... Ajax gespeeld en.gewonnen met 32! Vier weken later verloor Texel met 43 van UW, eveneens een eerste klasser. Van dit elftal is de samenstel ling nog bekend: Frohn, v. Meerten, Dalhuizen, Blinckhof en Zee; Koorn, Engel en Kuiper; Boelsen en v d. Palm; Landmeter. Na de oorlogsjaren werd het eerste terrein nabij het Gesticht voor Welda digheid geruild voor een beter aan de Kruisweg. Weer twee jaar later, in 1920, werd mede dank zij de hulp van directeur Bossen van de Zeevaartschool het nu nog gebruikte terrein aange kocht. Juist tevoren had men zich aan gesloten bij de NHVB, afdeling Den Helder. Nieuw leven De tegenwoordige voorzitter, de heer D. Dapper, die in 1926 naar Texel kwam en in 1928 zijn functie reeds aan vaardde, bracht in de toen l-wijnende club nieuw leven. Al spoedig was aan de prestaties te merken, dat er een ka pitein te roer stond. Er werd getraind er kwam een adspiranten-afdeling, ook met training en onwillige spe lers werden zonder meer aan de dijk gezet. Texel werd nu een der sterkste ploegen uit zijn afdeling. Maar pas in 1932 slaagde de club er in het kampioen schap te behalen en belandde, omdat men toen automatisch promoveerde tegelijk met Alkmaar en IVV, in de KNVB. De kampioensploeg werd ge vormd door: A. Ran, J. Gielis. W. Win ter A. Stern en J. Kiljan; N. de Graaf. J. van Rheenen en J. Vroegen; Pijpers en D. Zuidewind; J. Gras. Tragisch was, dat de buitenspeler André Ran diezelfde morg door een ongeval om het leven kwam. Enige jaren handhaafde Texel zich, zonder meer. maar in 1935 trad als vrucht van de adspirantentraining een geheel verjongd elftal aan. Uit deze eigen kweek" noemen wij: de gebrs. Neyens, Witvliet, Huizinga, Vlaming en In 1936 eindigde Texel bovenaan de ranglijst gelijk met Alkmaar en moest dus een beslissingswedstrijd spelen. In Den Helder verloor Texel deze slag met 42. Nog spreekt men over deze kamp en nog is men gebeten op de scheids rechter, die „Alkmaar in de derde klas floot". J Gedeeltelijk herhaalde zich de ge schiedenis het volgende seizoen. Alk maar in de degradatie en Texel in de promotie. Weer een beslissingswed strijd! Deze strijd, die in veler herinne ring is blijven voortleven, bracht Texel naar de derde klasse. (4—0). Maar de derde klasse bleek voor de eilander te zwaar. Mr Levy trainde een half jaar (meer kan de kas niet dra gen!) en Dapper werkte zich elke Vrij dagavond van zeven tot twaalf jn het zweet, als het hele elftal naar hotel De Graaf kwam, voor een heet bad en een massage. Het baatte niet, in 1938 viel Texel teug naar de vierde klas. Herrijzenis De oorlog legde voor Texel de com petitie stil. Slechts sporadisch rolde de bal over het groene veld. Op het mo nument voor de gevallen sportmakkers werden na de wereldbrand de namen ingebeiteld van: M. Vlaming, P. Kik kert, J. Koorn, Ab Keijser, D. Moer beek en H. Kluiter. Het duurde even voordat de vereni ging na de oorlog weer op gang kwam. Ten slotte werd men weer een trouwe kampioenscandidaat en in 1951 werd de titel behaald. Maar BKC bleek sterker en liet Texel in de vierde klas. En onder het huidige bestuur, be staande uit de heren D. Dapper, voor zitter, G. ten Cate, secretaris, W. van Zeylen, penningmeester, ,N. de Graaf H. C. Ran, L. Sok en W. Langeveld, commissarissen, gaat de vereniging voort met haar voortreffelijk werk. En de bijna 170 leden, adspiranten en wel pen bewijzen, dat de club aan haar doel beantwoordt. De aanvoer van kuilpaling was de afgelopen week nog vrij behoorlijk, hoewel niet zo groot als de week daar voor. De vangsten per vaartuig waren iets minder. Deze waren nu per dag van 90 tot 200 pond. De noteringen der kuilpaling waren iets beter. In het begin der week varieerden deze van f 0.63 tot f 0.70 per pond; later liepen ze op tot gemiddeld f 0.72 per pond. Ook de aanvoer van lijnpaling was vrij goed .De vangsten waren hier per vaar tuig van 60 tot 160 pond per dag. No teringen voor lijnpaling waren per pond van f 0.80 tot f 1.12. In de aan voer van nest kwam nog weinig ver betering. Evenals de week daarvoor bedroeg de aanvoer ongeveer 88 ton. De prijzen per bak varieerden van f 2.20 tot f 2 55. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden de afgelopen week per vaar tuig van f 400 tot f 850. Bij de lijnaal- vissers was dit per vaartuig van f 300 tot f 800. Aanvoer van Noordzeevis vond niet plaats. Aangevoerd werd de vorige week: 82630 pond kuilpaling- 8185 pond lijn paling en 167560 pond nest. De totale omzet aan de afzet bedroeg ongeveer f 70.400. Geboren: Ritske Lourens, z. van Albert Brouwer en Antje Mrtz. Pieter Andries, z. van Jelle Paster kamp en Dirkje Kramer. Lammert, z. van Jan Loosman en Marretje de Boer. Marijtje, d. van Hendrik Kramer en Harmtje Buter. Lubbert, z. van Albert van Urk en Antje Wytske Metz. Antje, d. van Hen drik Netel en Jannetje ld je Baars- sen. Tiemetje, d. van Hendrik Romkes en Jacobje Verhoeff. Gehuwd: Sjoert de Boer en Jantje Hakvoort. Ondertrouwd: Mafinus van der Kaa en Jannetje Kramer. Rense Hoekstra en Jacobje Maria Visser. Louwe Koffeman en Trijntje Otter. De afdeling Urk van de Covij (Coö peratieve Vereniging van IJselmeervis- sers) is uit het landelijk verband ge treden. Dit besluit viel in een leden vergadering gehouden Zaterdag 17 Mei. De afdeling Urk zal zelfstandig de actie gaan voortzetten. ZOMERAVOND-CONCERTEN De Oranjevereniging heeft in samen werking met de plaatselijke muziek- en zangverenigingen een comité op gericht, dat zich ten doel stelt het culturele leven hier ter plaatse op te bouwen en wel door avond-concerten. Zaterdag werd onder grote belang stelling het eerste concert gegeven door het gemeengde koor „Excelsior", o.l.v. zijn dirigent L. Kramer. De heer Hartman onderwierp eerst de geleidelijke ontwikkeling van het leven op aarde aan een beschouwing. Door verwering van gesteenten ont stond er grond die geschikt was voor plantengroei. Daar waar de klimatolo gische omstandigheden gunstig waren gingen planten groeien, die de merk waardige eigenschap beziTten anorgani sche stoffen om te zetten tot organische. De evolutie ging voort, er kwamen die ren en toen de omstandigheden gun stig waren is de mensheid ontstaan, de hoogste trap van het leven op aarde. De mens ging invloed uitoefenen op de natuur door bepaalde soorten planten uit te kiezen en die op vruchtbare gronden te verbouwen en ook door het houden van huisdieren. Men mag dit de geboorte noemen van de land- en tuinbouw. Eerst pleegde de mens vol komen roofbouw door als een stuk land niet meer aan de eisen voldeed een stuk bos om te kappen en dit te gaan gebruiken als teelgrond. Later ging men de grond verzorgen, er ontstond ruilverkeer en differentiatie van beroe- pen.Het gevolg was het ontstaan van grotere of kleine nederzettingen als ste den en dorpen. Lang niet overal werd er echter be hoorlijk op de grond gepast en dit had tot consequentie dat het evenwicht in de natuur werd verbroken. Door on oordeelkundige ontbossing spoelde dan de teelaarde van de heuvels en wat overbleef was de naakte rotsgrond of ten hoogste grond zonder humus. De landen in het Midden Oosten als Mesopotamie, Palestina, Syrië waren in de Bijbelse jaren enorm vruchtbaar, doch nu is er slechts grotendeels woestijn over. Met Noord-Afrika is het evenzo gegaan; Griekenland is veran derd van een rijk land in een straat arme woestenij, in China is het niet an ders. Daar spoelt de Gele Rivier mil- lioenen tonnen vruchtbare gele löss de zee in. En al die verarming heeft de mens aan zichzelf te wijten, zij het dat hij in onkunde gehandeld heeft. In Amerika vinden we de zelfde ver schijnselen. Toen dit enorme continent ontdekt werd was het wat de natuur Ondanks het mooie weer werd de ouderavond van de O. L. S. te Wester- land druk bezocht. Het hoofd der school de heer J. P. Clowting, vertelde eerst enige bijzonderheden over het Inter nationale plan, dat door de Werkge meenschap voor Vernieuwing van Op voeding en Onderwijs is opgezet en waaraan de O. L. S. te Westeriand, evenals die te Oosterland, deelneemt. De bedoeling van het plan is om de schooljeugd van verschillende landen en zelfs werelddelen in nauwe aanra king met elkaar te brengen. Dit gebeurt door uitwisseling van werkstukken (opstellen en tekeninge tjes) tussen de leerlingen van de ver schillende scholen. De Westerlander school is in contact gebracht met een school in Nieuw-Zeeland (Hawkes Bay). Door het prille groen van vele forse iepen wierp de morgenzon gisteren duizenden lichtvlekjes op het levendige gewoel op de Groene Plaats. In vele tientallen hokken stonden de lammeren de hoop van de schapenboer lagen rose biggetjes, en aan de touwlijnen keken lome koeienogen nieuwsgierig rond. De lammeren blaatten, keken onwennig rond, beangst voor het rusteloze be wegen en het drukke lawijt de tegenstelling met de stille groene weide was ook wel uitermate sterk. Aan de kant van de Einnenburg poogden verscheidene agenten het ver keer te ontwarren en vlottend te hou den. Marktkooplui bouwden hun stands op. De schooljeugd en een enkele vroe ge, vreemdeling, liep overal in de weg. Maar tyssen tien en twaalf uur was alles volop in bedrijf. Je hoorde loven en bieden. De verkopers liepen speu rend en tastend rond, marktkooplui prezen hun waren aan en landbouw machines werden gedemonstreerd. Mannen met verfpot en kwast sjouw den tussen onwillige lammeren rond om de verkochte dieren te merken met het teken van de nieuwe eigenaar, en de kellners kwamen handen te kort om alle dorstige klanten te bedienen: de boeren en zakenmensen binnen en de touristen op het terras, buiten. Palingboeren roemden hun vette waar, een standwerker verkondigde de onmisbaarheid van zijn glazen zwaan vaasjes en de schilder, die een stuk straat voor het raadhuis had volgezet met zwaaromlijste stukken beschilderd doek, bood als aantrekkelijkste recla me: garantie op de lijst! De geluidswagen van de NCRV stond midden in het gedrang en heeft zeker een k'ataphonie van geluiden op de band vastgelegd. Op het terras van hotel Texel .laneerden mannequins in fleurige zomertoiletjes. Zo was het beeld van de Texelse lammerenmarkt. In de namiddag keer de weer ''e landelijke rust tussen de oude gewelfjes en werd het weer tijd voor verhalen „onder de pomp". Ruim tweeduizend toekomstige wol leveranciers wachtten hier op hun be stemming en wisten niet, dat elke keer dat de boer met soms uitdagende, soms met een man in een lange grauw-gele jas, over hun lot kon worden beslist. Spoedig zouden zij dan weer in de kar wor.Vn geladen, blatend terugkeren naar huis, naar de malse, lokkende weide, of gebracht worden naar de ha ven te Oudeschild. En daar gaan ze in de schuit, in het ruim, waar spoedig een temperatuur heerst als in een tropische broeikas. En als dan de dieren enkele dagen later in Leiden of Purmerend weer op de markt staan, dan is het prille wit ver dwenen en zegt de kenner, wijzend op een groepje wat bruinige, doorvoede lammeren: „Texels wolvee". Handen vol werk. Bijna 2100 lammeren kwamen er dit jaar op de eerste markt. Vorig jaar slechts 950. Aangelokt door de hoge verwachting? Maar het was ook een zachte winter en een goed voorjaar en last but not least het wordt langzamerhand droog, want nog ste.ds ••vil de regen niet vallen. Wagen na wagen reed gistermorgen door de Park straat aan. De marktmeesters en de keuringsambtenaar (rotkreupel) had den de handen vol, zo zelfs dat Piet Spigt niet aan het draaien van een sigaretje toe kon komen. Hierna zette de heer Clowting de gang van zaken bij het verkrijgen van een sportveldje uiteen. Een groot aan tal vaders stelde zich beschikbaar m de afrastering hiervoor te maken, als mede het egaliseren, dat in het najaar moet gebeuren. Wederom een bewijs, dat de ouders hier veel voor de school over hebben. Ook bracht spr. een uitvoerig ver slag uit over de vergadering over de scholennood, die de vorige maand in Utrecht was gehouden. Naar aanleiding hiervan wekte hij de ouders op om lid te worden van de afdeling van „Volks onderwijs". Het resultaat was een vijf tal nieuwe leden. Met de voorstellen over de school reisjes ging de vergadering zonder dis cussie accoord. De twee laagste klassen gaan wederom over Den Helder naar Schoorl en Bergen. De 3e en 4e klas bezoeken het monument op de Afsluit dijk, het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen, Volendam en Marken, waarna in de speeltuin te Edam stom kan wor den afgeblazen. De twee hoogste klas sen gaan drie dagen naar de Jeugd herberg op Texel. Na de pauze maakten de ouders per schoolfilm een reisje van Aalsmeer naar New York. Een filmpje over de Bergstroom liet zien hoe een rivier ontstaat en op welke wijze men in de bergen van de waterkracht gebruik maakt. De aanvangstijden van de sportwed strijden op het Tonegido-terrein zijn als volgt: 22 Mei (Hemelvaartsdag) 11 uur Handbal Tonegido dames II BKC; 13 uur handbal Tonegido heren IIYmond II; 14 uur handbal Tonegi do dames IYmond I; 15 uur voet bal SuccesLeeuwarden II; 16.50 uur handbal Tonegido Heren I—Ymond I. 24 Mei: 18.30 uur gemaskerde voet balwedstrijd; 19.00 uur veteranen voet balwedstrijd. 25 Mei: 10 uur handbal Tonegido be ren IIAVA II; 11 uur handbal To negido dames IIAVA II; 13 uur voet bal Wiron IHarlingen II; 14.45 uur handbal Tonegido heren I-AVA I; 15.45 uur voetbal BKC IHarlingen I. Oudercommissie, hoofd en personeel vergaderden j.1. Vrijdagavond in de O. L. school om te beraadslagen over de schoolreisjes der leerlingen. De leerlingen der eerste en tweede klas zullen het traditionele reisje maken naar Alkmaar (Hertekamp), Bergen (Bedriegertjes) en Bergen aan Zee. De derde en vierde klas gaan naar Alkmaar (Kaasmarkt), IJmniden (ver moedelijk vishallen en rondvaart door de. havens), Ruïne van Brederode en speeltuin „de Egmonden". De vijfde en zesde klas gaan drie dagen naar de jeugdherWo „Panora ma" op Texel. Dat zal zijn op 3, 4 en 5 Juni a.s. Voor de reisjes hebben de kinderen gespaard zoals elk gaar voor dit doel geschiedt. Verder werd beslo ten gelijk vorig jaar een verzekering aan te gaan voor ongevallen en wette lijke aansprakelijkheid. betreft volkomen in evenwicht. De blanke ging echter op een niets ont ziende wijze aan het ontginnen, er werd roofbouw gepleegd op een gewel dige schaal, want er kon op die wijze volkomen concurrentieloos geprodu ceerd en geëxporteerd worden. Men wilde in de kortst mogelijke tijd rijk worden en velen is dat in de vorige eeuw gelukt. De productenstroom uit Noord-Amerika leidde in Europa, waar do boer veel meer zorg en kosten aan zijn grond besteedde, tot de economi sche crisis van de tachtiger jaren der vorige eeuw. De Amerikanen exporteer den echter met hun producten ook hun grond, oftewel hun kapitaal, want door de roofbouw ontstond er een weerga loze erosie. Bij iedere regenbui spoelden enorme lappen grond, die niet meer vastgehouden werden door plantenwor tels. volkomen weg. De Mississippi en de Missouri zijn „dik v„n de modder". Per dag nemen ze een hoeveelheid grond mee, die genoeg zou zijn voor vijftig boerderijen van tachtig bunder. Een derde van de beschikbare teel- aardig in Amerika is in de loop van een eeuw door erosie al verloren ge gaan. In de dertiger jaren is men echter tot het inzicht gekomen, dat het zo niet langer ging, vooral door het baanbre kend werk van dr Bennet. Er werd een Soil Conservation Service een dienst voor het conserveren van de bodem opgericht. Men begon met het propa geren van vruchtwisseling, er werd op grote schaal herbebossing toegepast, voorts maakte men stuwdammen in ri vieren en er werd gelet op een betere wijze van ploegen van de grond op de heuvels. Voorheen ploegde men recht- uit-rechtaan, heuvel op heuvel af, wat tot gevolg had. dat bij zware regenval de voren veranderden in evenzovele beekjes die de teelaarde mee naar be neden namen. Thans wordt een heuvel concentrisch of zigzag beploegd. In 1933 is men begonnen de Tenessee Vallei, een gebied bijna zo groot als Engeland, dat vrijwel geheel geërodeerd was, op nieuw in cultuur te brengen. Er wer- dex. tientallenstuwdammen aangelegd, bossen geplant en nieuwe cultuurmetho den ingevoerd. Het resultaat is fantas tisch geweest. Van een totaal verarm de streek is de vallei veranderd in een vruchtbaar landschap met een welva rende bevolking. Amerika is dus op zijn qui vive, maar in andere werelddelen als Afrika en Australië gaat de roofbouw nog door, Het wordt hoog t(jd, dat men ook daar tot betere inzichten komt, want van alle land op aarde is slechts elf procent ge middeld matig vruchtbaar en de mens heid heeft dit oppervlak bitter nodig om voesel te verbouwen. Mogelijk, dat we de blik meer moeten richten op de zee, waarin enorme hoeveelheden voed sel verscholen zijn. Onderzoekingen in die richting zijn al gaande. Spreker waarschuwde tegen een irra tionele industrialisering want nooit dient men uit 't oog te verliezen, dat de industrie haar basis vindt in de land bouw. Er dient gestreefd te worden naar een evenwicht. Het kan misschien nog eeuwen duren voordat dit bereikt is, maar als men de natuur verstandig leidt zal dit komen. Na deze lezing werden films over erosie vertoond en tot slot een rolprent over de werken in de Tennessee Vallei Hieraan voorafgaande was de jaar vergadering gehouden. Besloten werd de contributie te verhogen tot 3. De heer P. S. van Kampen te Zwaag werd herkozen als bestuurslid. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de heren K. Balk te Wijdenes, Th. A. Kloosterman te Breezand, Jac. Gutter te Heerhv gowaard en K. Ridder te Koedijk. Besloten werd een bodemkundige ex cursie in Noord-Holland te houden on der leiding van prof. Edelman, een mid dagexcursie naar een bloemkoolbedrijf om het bloemkooldekken mee te maken, een excursie naar de lelieproefvelden van ir Van der Slikke te Leeuwarden, een uitstapje naar hqt vernieuwde ITT te Wageningen en ten slotte een vijf daagse tocht naar Volkenröde in Duits land. Des avonds waren ook diverse dames aanwezig. Het Hoorns kamerkoor zong onder leiding van Wim Talsma diverse liederen en voorts werd er een zeer interessant filmprogramma vertoond, met als hoofdnummer de film „Jacaré", die een ontdekkingsreis naar de on bekende gebieden van de Amazone in beeld bracht. „Ja, dit is wel zijn meest gelijkende portret voor mij!"

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7