Moordaanslag op de Indonesische militaire attaché in Den Haag i Meningsverschil over de duur van het EVG-verdrag Overeenkomsten met Duitsland thans vrijwel gereed Russen versterken hun legers aan grenzen van China Roofoverval op 61 jarige kastelein in Amsterdam VERENIGDE NOORD-HOU ANDSE DAGBLADEN Twee daders na gevecht in flat op de vlucht geslagen Arend van 't Hof werd winnaar Beslissing in het visserij geschil Vrijdag 23 Mei 1952 77e Jaargang No. 11419 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna I Bij huisdeur: „We komen de papieren halen" Prachtige inhaalrace van Wim Snijders Ondertekening volgende week waarschijnlijk Stemmenverhouding thans vastgesteld Grondwetswijziging niet goedgekeurd Maandag ondertekening in Bondsraadzaal PIET HEIN" BRACHT WEER WELVAART Zware straffen geëist voor poging tot inbraak KONINGIN ELIZABETH IN BLIJDE VERWACHTING Vijf doden tengevolge van ongevallen Koninklijk bezoek inspireerde Bondsieam Verbondenen kunnen elke aanval weerstaan Besprekingen worden nog niet afgebroken De opzei mislukte AUSTRALISCH PREMIER NAAR NEDERLAND De Woningbouwlening bracht 115 millioen op FINLAND IS TE LAAT MET HERSTELBETALINGEN Overleg met,,Financiën over „Beursstaking" UieeAbeAicAt Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mn Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den Lelke woord mee. 5 cent Abonnementen per kwaï taal ƒ6.05. pei maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus tncassol osten Weekabonnementen f0 49 N DE NACHT van Woensdag op Donderdag omstreeks twaalf uur is een moord aanslag gepleegd op de militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag, luit-kolonel H. T. Harjono. De daders twee tot nog toe onbekend gebleven mannen wisten te ontkomen. De attaché heeft lichte verwondingen opgelopen aan het hoofd. Hij is in het Haagse ziekenhuis „Bro- novo" opgenomen. Onmiddellijk na de aanslag hebben de officier van Justitie en een aantal politieautoriteiten een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Nederlandse regering, aldus een woord voerder, heeft van de lafhartige moordaanslag met verontwaardiging kennnis genomen. De Hoge Commissaris van Nederland in Djakarta heeft de Indonesi sche regering in kennis gesteld van de aanslag en zijn medeleven betuigd. Luit.-kol. Harjono woont in een flat aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Omstreeks twaalf uur ontving hij de telefonische mededeling, dat over enkele ogenblikken een belang rijk telegram van radio-Scheveningen zou worden gebracht. Kort na dit te lefoongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden twee mannen voor de deur. Een van hen zeide: „We ko men de papieren halen". Luit.-kol. Har jono begreep niet wat voor papieren de mannen bedoelden en antwoordde: „Ik heb geen papieren". De mannen haalden daarop een revolver te voor schijn en bevolen luit.-kol. Harjono mee naar beneden te gaan voor een bespreking. Op een trap van de eerste etage werd hij vervolgens tegen de muur gezet en Ronde N.W.-Nederland AREND VAN 'T HOF HE 18-jarige Arend van 't Hof uit Sas- v senheim is winnaar geworden van de Grote Prijs der Verenigde Noordhol landse Dagbladen. De jongeman uit de Bollenstreek, die vorig jaar nog bij de nieuwelingen reed, heeft zich meester getoond over een veld van 150 renners, die gisteren in de Vierde Ronde van Noord-West Nederland een spannende en bovenal sportieve course heeft gebo den. Even voor Den Helder ondernam Van 't Hof een verrassende uitloop poging. Hij ontvluchtte alleen, doch verwierf kort na de Marinestad gezel schap van de Amsterdammers Mehag- noul en Smit. Op de brug bij De Stol pen kreeg de wedstrijd een bijzonder cachet toen Wim Snijders uit Halfweg uit het peloton ontsnapte en in een prachtige solorit van 23 kilometer de drie vluchtelingen wist te achterhalen. Hij was echter te vermoeid om Arend van 't Hof de sprintzege te ontnemen. Snijders eindigde als tweede vóór Me- hagnoul en Smit. De sprint van de grote groep werd gewonnen door Ziele- mans uit Amsterdam, die de Kromme- nieër Ed Koeman met banddikte ver sloeg. Zevende werd P. v. Roon uit Haarlem, achtste J. v. Dijk, Hilversum, negende P. Peters, Haarlem en tiende H. Douwes uit Amsterdam. (Voor een uitgebreid verslag van de Vierde Ronde van Noord-West Neder land zie men elders in dit blad). de oudste van de mannen bedreigde hem met een revolver. De attaché slaagde erin op een onbewaakt ogen blik de pols van zijn belager te grij pen. Door deze handeling haalde de man de trekker van de revolver naar achteren, waardoor het schot afging. De kogel baande Zich door 'n ruit een weg naaT buiten. De tweede man schoot toen ook, maar de kogel ketste. De man sloeg luit.-kol. Harjono toen met de kolf op het hoofd. Op het ge schreeuw en de schoten renden enkele bewoners naar beneden. De daders ko zen toen het hazenpad. Een surveillerende agent, die de schoten ook gehoord had en reeds een onderzoek naar de herkomst instelde, is de vluchtende mannen^ gevolgd. In de duisternis is hij de daders evenwel uit het oog verloren. Zij renden al een pad op, dat is gelegen tussen de Laan van Meerdervoort en de Loosduinse weg. In deze omgeving is het zeer duister. Met politiehonden. Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit stond onder leiding van de Officier van Justitie, mr Maris en de chef van de centrale recherche, commissaris Hanken. Politie honden, de technische dienst en ander politiepersoneel namen aan het onder zoek deel. Dit duurde de gehele nacht voort, doch er kon geen spoor worden gevonden. Reeds in de afgelopen nacht werd nog een aantal getuigen gehoord. Overdag werd het onderzoek met on verminderde kracht voortgezet. Nader vernemen wij dat de waarne mend hoge commissaris van Indonesië, mr Susanto gisteren een bezoek heeft gebracht aan de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom. De persattaché van het Indonesische Hoge Commissariaat kon geen com mentaar leveren. ..Wij houden ons aan hetgeen is gebeurd" zo zeide hij. Wanneer men het vandaag eens kan worden over de looptijd ervan zal vol gende week het verdrag over de Euro pese verdedigingsgemeenschap kunnen worden getekend. Tegelijkertijd zal dan een accoord worden gesloten met Enge land, waarin dit land en de EVG elkaar bijstand beloven, waniyer één hunner wordt aangevallen. Wat de looptijd van het EVG-verdrag betreft: Frankrijk en Italië willen het vijftig jaar laten gel den, de Bencluxlanden willen het tege lijk met het Atlantisch Pact, dus over zeventien jaar, laten aflopen. Koningin houdt haar thans „in overweging" H. M. de Koningin heeft, zoals wij reeds verwachtten, het door de Sta- ten-Generaal aangenomen ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strekkende tot handhaving van de minimumleeftijd voor het lid maatschap van de Eerste Kamer in overweging gehouden. President Peron van Argentinië heeft Woensdag verklaard, dat alleen Argentinië en Chili wettige rechten in het Zuidpoolgebied hebben. De Westduitse regering verwacht heden de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke grote mogendheden in Bonn voor de afwerkmg van de con- tractuele overeenkomsten. Bondskanselier Adenauer en de hoge commissarissen hebben er Woensdag en Donderdag de laatste hand aan gelegd. Erwten thans nog enkele kwesties door de ministers worden opgelost, maar kunnen wacht men thans toch wel dat de overeenkomsten Maandag zullen kunnen w^rSL^ndertekend Dat zal dan geschieden in de zittingszaal van de bondsraad. De socialisten hebben hun agitatie tegen de overeenkomsten voortgezet en o.m. een voorstel ingediend, heden een debat in de Bondsraad te houden. Dp coalitiepartijen zijn er tegen, onder meer omdat zij vrezen, dat de bereikte voordelen erdoor kunnen worden ge schaad. Het ziet er nog allerminst naar uit, dat de contractuele overeenkomsten en het verdrag inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap door het Franse Parlement con amore zullen worden aanvaard. Zowel in de Nationale Ver gadering als in de Raad van de Repu bliek is de eis gesteld, dat nog in de komende week een debat zal worden gehouden over deze tractaten. De com missies voor buitenlandse zaken uit heide kamers hebben deze wens te ken nen gegeven de beslissing is aan de Voltallige kamers. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson is per vlieg tuig uit Washington naar Bonn ver trokken, waar hij hedenmiddag wordt verwacht. Dit laatste probleem zal vandaag in Straatsburg worden opgelost. Woens dag is men het er over eens geworden, dat West-Duitsland een strijdmacht van 150.000 man zal leveren. Deze zullen worden verdeeld over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, waaruit het Euro pese leger zal komen te bestaan. Deze zullen onder een gemeenschappelijke generale staf komen te staan. Van een onafhankelijk Duits leger of een Duitse generale staf zal geen sprake zijn. Men is het verder eens geworden over de stemmenverdeling in de bestuurs organen van het Europees leger. Totdat de betsokken landen in feite hun troe pencontingenten hebben geleverd, zul len Frankrijk, Duitsland en Italië elk drie stemmen hebben, Belgie en Neder land elk twee en Luxemburg een. Daar na zal het stemmenaantal evenredig zijn aan de bijdrage van elk land in man schappen en geld. De Atlantische Raad heeft het slot- ontwerp voor de EVG in een bijzondere zitting bestudeerd. Waarschijnlijk zullen de wederzijdse garanties tussen de EVG en de NAVO in Parijs worden getekend op dezelfde dag. waarop ook het ver drag voor de EVG wordt ondertekend. Bijkans drie en een kwart eeuw geleden bracht Piet Hein met z'n „zilveren vloot" en „appeltjes van oranje" nieuwe welvaart in de Lage Landen. W oensdagmiddag brak de smetteloos witte boeg van het naar deze veelbezongen vloot voogd genoemde koninklijke jacht ,jPiet Hein", met vaste hand be stuurd door H.M. Koningin Juliana het oranje lint dat symbolisch de toegang tot de „Prins Bernhard- sluis" te Tiel afsloot. Het Amster damRijnkanaal, een nieuwe bron van welvaart voor 's lands hoofd stad, was hiermede officieel ge opend. Voor het verslag van deze gebeurtenis alsmede van de fees telijke opening van de tentoon stelling „De Rijn in de RAI", waar mede Amsterdam aan haar vreug de over deze nieuwe waterweg uiitng geeft, zie men elders in dit blad. Rijksbemiddelaars nemen Het College van Rijksbemiddelaars heeft een beslissing genomen inzake het geschil in het haringvisserijbedrijf. De inhoud van deze beschikking zou van daag aan de werknemers worden mede gedeeld. Nadat de reders het College van Rijks bemiddelaars hadden verzocht een bin dende regeling te treffen, heeft het college advies gevraagd aan de Stich ting van de Arbeid. Boerderij ie Purmerend had ongewenst bezoek De rechtbank te Amsterdam heeft een 29-jarige slagersknecht uit Bever wijk, G. T., en de 28-jarige los werk man W. Th. B. uit IJmuiden veroor deeld tot respectievelijk twee jaar met aftrek en één jaar waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De veroordeelden heb ben op 17 November 1947 gepoogd in te breken in de boerderij van de familie Van Laan te Purmerend. T. meende te weten, dat zich in de boerderij 20.000 gulden bevond. Het huis van de familie Van Laan, bewoond door twee broers en twee zusters, heeft later een trieste bekendheid gekregen door de roofoverval in de nacht van 7 op 8 Augustus 1951, waarbij de 78- jarige Jan van Laan aan de hem toe gebrachte verwondingen is overleden. Deze laatste zaak is tot nu toe nog niet opgehelderd. T. werd van deze overval ook verdacht doch ontkent hierbij be trokken te zijn geweest. De officier van Justitie had tegen T. en B. respectieve lijk drie en twee jaar met aftrek ge- eist. In kringen bU het Britse hof ver wacht men, dat tegen einde Juni per officieel communiqué zal worden mee gedeeld, dat „de Koningin geen offi ciële verplichtingen meer op zich zal nemen". Dit is de formule waarmee te kennen wordt gegeven, dat een blij de gebeurtenis in het koninklijk gezin aanstaande is. Vijf doden zijn sinds Woensdag in ons land door ongevallen om het leven gekomen. In een steengang van staats mijn Emma op 546 meter diepte werd een zeven en twintigjarige bankwer ker door een losgeraakt gedeelte van een kolentrein aangereden en gedood. Hij was gehuwd en had een kind. Op Smits scheepswerf te Rotterdam raakte een drie en dertigjarige hulpar beider bekneld en overleed nadat hij naar het havenziekenhuis was overge bracht. In de nacht van Woensdag op Don derdag reed een truck met oplegger op de rijksweg te Ermelo met volle vaart tegen een boom. De 35-jarige chauffeur uit Grijpskerk Z.N. werd op slag ge dood. Oververmoeidheid van de be stuurder schijnt de oorzaak te zijn. Vier bedevaartgangers, die Woens dagnacht te voet onderweg waren van Eindhoven naar Den Bosch, werden aangereden door een truck. Het waren alle doofstomme mannen. Twee van hen, de 28-jarige V. uit Geldrop en de 31-jarige Van den B. uit Eindhoven raakten onder de truck en werden zwaar gewond, 's Middags zijn ze in het ziekenhuis .e Boxtel overleden. het Koninklijk Paar en de prinsessen Beatrix en Irene bij hun aan.. in het Olympisch Stadion, waar zij de Olympische Dag bijwoonden. Hoe de hoge gasten en met hen ruim zestigduizend sportlievende Nederlanders het Bondsteam met 32 van het Oostenrijkse B-team zagen winnen en getuigen waren van de welhaast traditionele zege van Fanny Blankers Koen op de 80 m. hordenloop, kunt U elders in dit blad lezen. Ridgway verklaart in Congrescommissie De Russische militaire macht in het Verre Oosten is de laatste tien maanden aanzienlijk versterkt, zb verklaarde generaal Ridgway Woensdag te Washington tegenover een aantal verslaggevers. Tevoren had hij een bespreking van twee en een half uur-met leden van de senaatscommissie voor de strijdkrachten gehad. In de loop hiervan had hij uiteengezet, dat de communisten in Korea in de loop van de bestandsbesprekingen aanzienlijke versterkingen hebben ontvangen. De Russische luchtmacht achter de Chinese grenzen wordt uitgerust met straal vliegtuigen. Nieuwe vliegvelden worden aangelegd, oude verbeterd. De com munistische strijdkrachten in Korea hebben een groter aanvallend vermogen dan ooit, maar de verbondenen zijn in staat, elke aanval met ontzettende verliezen voor de tegenstanders af te slaan. Hoewel Ridgway niet optimistisch gestemd was over de afloop van de be standsbesprekingen, verzette hij zich tegen een grootscheepse aanval om de communisten uit Korea te verdrijven. Hij achtte het niet verstandig, de be sprekingen af te breken. Ridgway had geen hoge dunk van de voorstellen om de VN-luchtmacht communistische bases in Mandsjoerije te laten bombar deren. In een rede voor het Congres ver klaarde Ridgway nog, dat de commu nisten thans een logisch, redelijk en eervol voorstel hebben gekregen voor beëindiging van de strijd in Korea. Over de niet-besliste kwesties zal thans niet meer worden gemarchandeerd. Hij heeft verder gezegd, dat hij vol vertrouwen zijn taak als opperbevel hebber van de NAVO op zich neemt. Hij verwacht niet, dat hij belangrijke wijzigingen in de door Eisenhower goedgekeurde politiek zal brengen. Woensdagavond hebben twee man nen gepoogd de 61-jarige kastelein, Meyerink, van een café in de Staal- straat te Amsterdam te beroven. Het café wordt elke avond om half negen gesloten. De echtgenote van de kaste lein is ziekelijk. Tegen het sluitingsuur verschenen twee mannen, die een borrel bestelden, zij namen hun glaasjes mee naar een tafel en dronken ze uit. Een tweede borrel werd besteld en de kastelein kwam met de fles naar het tafeltje. De jongste der twee, die ca. 30 jaar oud is, vroeg de kastelein naar het toilet. Hij stond op en gaf de niets vermoedende kastelein een paar tikken op het hoofd. Kort hierna trok hij een vuurwapen richtte het op de kastelein en vuurde twee maal. De kastelein werd gelukkig niet ern stig gewond. Een vleeswond onder de linker oksel en een wond boven het linkeroor. Beide mannen vluchtten na het schieten het café uit in de richting van de Kloveniersburgwal. Daar al dus de lezing van kastelein en voor bijgangers, greep de oudste der man nen een daar op de hoek staande fiets, gaf deze over aan de jongste, die er op verdween. De oudste der twee man nen, een bekende van de politie, son door voorbijgangers worden gegrepen en werd aan de intussen gealarmeerde politieagenten overgegeven. Gezien het optreden neemt de politie aan, dat het motief roof is geweest. De Australische minister-president Robert Menzies zal op uitnodiging van de Nederlandse regering op 10 en 11 Juni een bezoek aan ons land bren gen. Dit bezoek zal geschieden na Menzies' bezoek aan Londen, waar hij ongeveer drie weken zal verblijven. De overdracht van het opperbevel, zo verluidt uit Parijs, zal op 30 Mei ge schieden. Eisenhower zal op 31 Mei naar Washington vertrekken. Voor 42 millioen aan spaarbrieven verkocht De opbrengst van de rentespaarbrie- ven heeft thans een totaal van circa 42 millioen gulden bereikt. Hierdoor is het totaal van de drie nationale wo ningbouwleningen gekomen op circa 115 millioen gulden. Op 1 Juni eindigt in het algemeen de verkoop. Finland zal er niet in slagen, tegen 19 September de laatste termijn van de herstelbetalingen aan Rusland ten be drage van 170 milliard Finse mark bij een te krijgen. Tal van orders, zoals schepen, locomotieven en stoomketels zullen niet op tijd klaar kunnen zijn Er zal waarschijnlijk een flinke .boete moeten worden betaald. Beurs ook heden gesloten Ook vandaag zal de effectenbeurs te Amsterdam nog gesloten blijven. De Vereniging vor de Effectenhandel volhardt nog in haar verzet tegen de uitspraak van de Raad voor het Rechts herstel inzake de levering van effecten door Lippman Rosenthal. Op verzoek van minister Lieftinck zijn gisteren te Amsterdam de commissie van bijstand voor de uitvoering van de Beurswet 1941 en de commissie van advies in beurszaken bijeengeweest met een aan tal hoofdambtenaren van zijn departe ment. De besprekingen waren gewijd aan de situatie welke is ontstaan door de stopzetting van de beursnotering Het overleg zal nog worden voortge zet. Verwachting tot hedenavond. ENKELE WOLKENVELDEN Enkele overdrijvende wolkenvel den maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZATERDAG: Zon op 4 34, onder 20.40. Maan op 4.14, onder 22 14.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1