ERRES nSkua van Noot won grote strijd Gaat de militaire Sportweek dit jaar niet door? Jimmy Brown en de bende va n Den ie Dit k r/y Bekerhouder Movig trof met nummer dertien geen beste sloep Conclusies van OMO-enquête De openingswedstrijden op het Amstelmeer Spannend duel lussen Boreas en .Canop us Periodieke zeilwedstrijden Tussen Haaks en Kuifje onveranderlijk Vanavond om zeven uur: HRC—Helder J j /f Huisvrouwen zeggen haar mening W.G.W. jeugd kreeg goed programma Jeugddienst- Lutherse kerk Weer een jeugddienst- Comité O. en O." zoekt een oplossing Geen medewerking van Land- en Luchtmacht Paling in Singel bewusteloos Favorieten-parade" voor de Duinkanters I Vandaag willen wij nog even uitvoe riger terugkomen op de zeilwedstrij den, die H.W.N. ter gelegenheid van de seizoenopening op het Amstelmeer organiseerde. De uitslagen van deze alleszins geslaagde wedstrijddag publi ceerden wij in ons nummer van giste ren. De eerste wedstrijd was voor de jol- lenzeilers, die omstreeks het middag uur van start gingen. Het HWN-lidJan de Vries was mooi op tijd weg, ge volgd door R. Steenman van de Zee vaartschool. Jo Helder had pech, want op het allerlaatste moment brak zijn zeilval, waardoor hij al meteen enkele minuten achterstand had. De Engelse 12-voets-jol van De Vries liep steeds meer uit, terwijl Maigret zich met „Ri- ta" op de tweede plaats nestelde. Hel der haalde zijn schade echter geducht in en finishte als tweede, maar na de verrekening van de tijdvergoeding bleek toch. dat hij zijn achterstand niet had kunnen inlopen. Om 13.05 uur klonk het startsignaal voor de modelsloepen B 2 van de Ko ninklijke Marine. In deze klasse had den zich twintig deelnemers (o.a. van de werfsportvereniging) gemeld. Zij kregen door loting een sloep toegewe zen, zodat omtrent de uitslag niets te voorspellen was. Bij de start had wel iets meer wind voor deze zware sche pen kunnen staan, maar het grote veld ging toch keurig op tijd door de start lijn. Schipper Van Lien, met zeilnum- mer 2, had verreweg de mooiste start, maar hij moest weldra het hoofd bui gen voor schipper Ufkes, die in de eerste ronde de leiding overnam. Boots man Hoes lag toen als derde. De twee de ronde bracht sergeant-adelborst Reinders Folmer de leiding, gevolgd door bootsman Hoes en schipper Ufkes. Bekerhouder Movig speciaal overge komen om zijn trophee te verdedigen! had het niet best getroffen met zijn sloep (nummer 13!) en kon niet mee komen. In de derde ronde werd ser geant-adelborst Reinders Folmer zo waar door bootsman Hoes van de eerste plaats verdrongen. Het tuig van de ,.6" stond er dan ook prima bij en de boots man stond zijn positie niet meer af. Hij legde voor een jaar beslag op de wissel beker. De kajuitjachten van de gemengde klasse gingen om 13.20 uur van start. Allen hadden een tijdcorrectie-factor, zodat hun kansen gelijk waren. De start verliep bedroevend. Freek Egner was het eerst weg, gevolgd door Roo- Vers en Den Broeder. De heer Siebe- ling had wat lang koffie gedronken. Zijn „Terpsichore" verscheen met ron kende zeilen aan de startlijn, en werd gediskwalificeerd. Egner liep steeds meer uit en stond de eerste plaats niet meer af. Nol den Broeder wist voorzitter Roovers voorbij te ko men. Met lichte wind is de wat zwaar dere „Onrust" van de heer Roovers al tijd wat in het nadeel. Piet Janse wist met zijn „Bruinvis", uitgerust met alle zeilen die hij 'maar zetten kon. goed bij te blijven. Tot zijn eigen verrassing behoorde hij zelfs tot de prijswinnaars. De B.M.'s De grote strijd in de 16 m2 eenheids klasse (de „vergrote B.M.'s") had dit maal een bijzonder karakter. Frans Trap had de helmstok van zijn „Bo reas" toevertrouwd aan Map Kruyff en fungeerde zelf als fokkemaat. Om 13.30 klonk het startsignaal. Jan Noot met „Skua" startte keurig, gevolgd door korporaal-adelborst Sandhuizen, Wim Groot en Map Kruyff. De „Skua" trok er al direct tussen uit en kwam vrij voor te liggen. De „Boreas" werd zwaar afgedekt door Sandhuizen en Groot, en verloor daardoor vrij veel terrein. Bij de eerste boei was de volgorde Noot, Sandhuizen, Groot en Kruyff. Bij de tweede boei werd Groot op eminente wijze door Kruyff verschalkt. Hierna ontspon zich een gevecht om de tweede De periodieke zeilwedstrijden voor personeel van de Koninklijke Marine werden gisteren voortgezet voor de klasse B. Het weer werkte buitenge woon mede. De uitslag van de ochtend wedstrijd was: 1. luitenant ter zee derde klasse J. C. de Jong, 2. adelborst eerste klasse C. N. Bosma, 3. luitenant ter zee derde klasse W. F. Schutte. De uitslag van de middagwedstrijd was: 1. luitenant ter zee derde klasse J. C. de Jong, 2. kwartiermeester G. Kooyman, 3. bootsman Th. A. Fiévez. De stand in het algemeen klassement in de B-klasse is thans: 1. luitenant ter zee eerste kl. J. C. de Jong met een gemiddelde van 18 punten, 2. bootsman Th. A. Fiévez (15 2/5 punt) 3. bootsman A. C. J. Hoes (131/4 punt). De „Zeefakkel" van de Hydogra- fische dienst arriveerde gistermorgen in Den Helder. Hr. Ms. „Banckert" keerde van de Werf in de Buitenhaven terug. Het is morgen hoog water om 8.35 en 20.55 uur, en laag water om 2.40 en 15.05 uur. Maandag is het hoog water om 9.05 en 21.30 uur, en laag water om 3.15 en 15.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,5 graden Celsius. Wasmachines Wringers Vloerwrijvers Televisie Radio Stofzuigers plaats tussen de „Boreas" en de „Ca- nopus" van Sandhuizen. De sterk wis selende wind maakte het in-de-windse rak zeer interessant. Niemand kon met zekerheid zeggen, of de hoge dan wel de lage kant het meeste voordeel bood. De eerste ronde eindigde in de volg orde Noot, Kruyff, Sandhuizen. In de tweede ronde maakte Sand huizen een fortuinlijk gokje op de lage kant. Hij was met een vrij grote ach terstand het tweede in-de-windse rak ingegaan, maar rondde de eerste boei toch met vijftig meter voorsprong. Hier na ontwikkelde zich weer 'n duel tussen de „Boreas" en de „Canopus". Bij de laatste boei wist Kruyff de tweede plaats te veroveren.. Wim Groot lag op de loer, in de hoop als lachende De bedrijvigheid in de jachthaven van H.W.N. bereikte voor en na de openingswedstrijden een hoogte punt. De heer Jacques Engel maakte deze overzichtsfoto. derde met de buit te gaan strijken. Ge dachtig aan het succes van Sandhuizen koos Kruyff in het laatste in-de-windse rak de lage wal, maar Aeolus was in middels van gedachten veranderd. Sandhuizen, nu aan de hoge kant, kwam in het voordeel en lag weldra tweede. Hij gaf Kruyff geen kans meer en veroverde de tweede plaats. We moeten nog even vermelden, dat tal van momenten uit de diverse wed strijden op de film werden vastgelegd door de heer Rietveld. Deze smalfilm zal op de eerstvolgende clubavond van H.W.N. worden vertoond. Vanavond om zeven uur wordt op het HRC a-terrein de langverwachte voet balwedstrijd HRC-Helder gespeeld. Voor velen belooft deze ontmoeting de grootste attractie van het „na seizoen" te worden. Aan deze wedstrijd vooraf gaat een défilé van HRC-ers, die op deze wijze afscheid nemen van trai ner Leavey, die, zoals men weet, bin nenkort Den Helder en ons land gaat verlaten. 70. Jimmy Brown stond net met zich zelf te overleggen wat hij met de oude tang, die daar voor hem stond, moest aanvangen, toen er achter hem iets kraakte. Net alsof iemand de deur waar hij met zijn rug naar toestond voorzichtig open duwde.... Met een ruk draaide Jimmy zich om teneinde op alles voorbereid te zijn. Wat zich vanaf dat ogenblik in het vertrek af speelde, ging echter zo snel in zijn werk, dat Jimmy het later nauwelijks kon navertellen. Hij merkte, dat de deur inderdaad langzaam werd ge- opend, hij zag een harige hand en toen werd het eensklaps pikkedonker in de kamerDirruk!" hoorde hij juf frouw Wabbel gillen, „ik heb met me perreplu de olielamp uitgeslagen. HU staat vlak voor je! Laat 't luik zakken. Jimmy begreep dat hij in groot ge vaar verkeerde en dat het verstandig zou zijn niet op de plaats te blijven waar hij stond.... Hij sprong opzu en f Mwip» v.' -*»r fk' 't v fef >>..i brak bijna zijn hals over een stoel. Hii greep het ding en besloot het als wa pen te gebruiken. Op het zelfde mo ment hoorde hij gekraak van planken en woei er eensklaps een kille kelder, lucht door het vertrek. „Ze hebben zeker een luik in de vloer open ge. trokken in de hoop dat ik er door- heen zou vallen", dacht Jimmy. Maar zien kon hij niets. Het was aarde don ker in de kamer.... ADVERTENTIE S. STOKVIS ZONEN N.V. (Advertentie, Ing. Med.) OMO-Nieuwsdienst) DEN HELDER, 24 Mei - Een nauw gezette, weloverwogen enquête, inge steld bü een groot aantal huisvrouwen, vertegenwoordigende alle lagen der bevolking, heeft het opzienbarende succes van het nieuwe wasmiddel OMO onomstotelijk bewezen. Reeds na de eerste wasbehandeling met OMO gaf meer dan de helft dezer huisvrouwen met woorden als „erg tevreden", „heel goed" en „uitstekend." uiting aan haar grote waardering, ter wijl anderen de loftrompet staken met opgetogen verklaringen als „heerlijk", „reusachtig", „wat een schuim" enz. In enkele gevallen werd vastgesteld dat de resultaten tegenvielen. Geen wonder: deze huisvrouwen hadden de fout gemaakt zeep toe te voegen ot vuile plekken met zeep aan te smeren OMO en zeep zijn doodsvijanden! An deren hadden teveel wasgoed in de ketel gedaan. Zij hebben deze fouten niet voor de tweede maal gemaakt. Het karakter van deze OMO-enquête waarborgt de zekerheid dat het oordeel van al deze huisvrouwen representatief is voor dat van de Nederlandse buis vrouw in het algemeen. Daarmee is bewezen, dat de Neder landse huisvrouw niet heeft geaarzeld het voorbeeld van de huisvrouwen in Amerika en Engeland te volgen en dat in de kortst mógelijke tijd ook aan haar het geheim van de fantastische werking van dit nieuwe ultra-moderne product is geopenbaard. O. 21 (Advertentie, Ing. Med.) De afd. voetbal van WGW heeft gis teravond in Casino een feestavond ver- zrgd o-l.v. Geestman met eigen krach ten. Het werd een alleraardigste avond. De bijeenkomst begon al goed want niet alleen de handbaljunioren werden kampioen, maar ook de voetbaljunioren A legde beslag op de titel. Voor de pauze werd een éénacter op gevoerd, waarm onbedaarlijk werd ge lachen. Er na werd een circusprogram ma gebracht, waarbij de jeugd kon genieten van de malle fratsen van de clowns, zangeresjes en de avonturen van Pim en Pam. Men heeft inmiddels wel begrepen, dat het gebodene vrijwel geheel was afgestemd op de jeugd, die inderdaaad van een bijzonder geslaagde avond heeft kunnen genieten. In de Lutherse kerk hier te lande is het traditie geworden, op de Zondag voor Pinksteren de jeugd in het middel punt te stellen. In de kerkdienst wordt dan aandacht geschonken aan de plaats van de jeugd in het kerkelijk leven. De jeugd blijft verder de dag bijeen, eerst aan een gemeenschappelijke maaltijd, daarna tijdens een wandeling of ander zins. De morgenochtend om half elf in het kerkgebouw aan de Wezenstraat te houden jeugddienst staat onder leiding van dr J. A. Stellwag. Het orgel wordt bespeeld door mevr. A. GraaffKamp. De Jeuddienstcommissie van de Nederlands hervormde gemeente ver zoekt ons, het volgende op te nemen: Men zegt wel eens, dat de tegenwoor dige jeugd geen problemen heeft. Dit geldt misschien wel voor veel jonge ren,--maar zeker niet voor allen. Da jeugd is gesloten, maar dat wil nog niet zeggen, dat er van binnen niets leeft. Ze heeft haar eigen problemen. Daarom vraagt ze om eigen diensten. Een commissie van jongeren heeft bij de Jeugddiensten in de Nieuwe Kerk alles zelf in handen. Ze wijst de be zoekers en bezoeksters een plaats en regelt alles. In de Jeugddienst morgen, ochtend die om half elf begint, zal ds W. J. de Hoest voorgaan. Het orgel wordt bespeeld door de heer C. Scha- dee. De toegang is vrij voor iedere belangstellende, jongeren en ouderen. (Advertentie, Jng. Med.) Het „Comité O. en O.", dat in Den Helder telkenjare met zo veel succes de militaire Sportweek organiseert, heeft momenteel met grote moeilijkheden te kampen. De zaken staan nu zo, dat de Sportweek ditmaal wellicht in het ge heel geen doorgang zal vinden. Er worden thans stappen ondernomen, om dit festijn voor militair en burger gedeeltelijk te doen doorgaan. Alleen de autoriteiten van de Marine hebben weer hun volle medewerking toegezegd. De moeilijkheden schuilen bij Landmacht en Luchtmacht, waar, blijkens ontvangen berichten, bezuini gingsmaatregelen tot een algemene re organisatie hebben geleid. Een andere hinderpaal wordt ge vormd door een op handen zijnde in ternationale militaire oefening. Als ge volg hiervan zullen geen leden van deze legeronderdelen in de O. en O.- sportweek van de partij zijn. Het comité heeft zich niet bij deze beslissing neergelegd. Volgende week wordt wederom een bespreking gevoerd met de generale staven van Land- en Luchtmacht, met de bedoeling, althans een gedeelte van de Sportweek alsnog te laten doorgaan. Men denkt hierbij NAAMLOOS r-RADUS heeft breeduit langs de weg gestaan, toen de deelnemers aan de Vierde Ronde van Noord- West Nederland passeerden. En hij heeft zich lichame lijk helemaal niet meer „breed" gevoeld bij het be sef, dat die pittige renner voorop, die Van 't Hof, nog slechts achttien jaren telde. Dezelfde stoere knaap heeft de ronde gewonnen. En dat noemt Gradus, die na elke voetbalpartij zeer kreupel is, een bijzondere prestatie. Hebt ge ook die allerlaatste jongen gezien? Hij reed vlak voor de brokkenwagen, die ii. feite iets weg had van een nee, geen sneeuw-, maar een mensen-ruimer. De jon gen droeg op zijn rug het nummer 104. En in de krant zagen wij, dat hij Roos heet te en uit de Zaan kwam. Wat zou zo'n hekkensluiter nu toch denken, terwijl hij zwoegend al zijn fut ver bruikt, wetend, dat hij toch tot de grote rij der naamlo zen zal behoren, wanneer straks de deelnemers over de finishlijn schuiven. Kijk, als je als laat ons zeggen twintigste doorperst, met laat ons zeggen vijf mi nuten achterstand, dan is het nog te proberen, dan is er misschien nog eer te be halen. Maar als de allerlaat ste, met een achterstand van een dik halfuur.Misschien is het die jongen niet om eer te doen geweest.of, toch wel? Hij moet hebben beseft, dat hij de volgende dag in de krant in het geheel niet zou worden genoemd. Zo'n achterblijver telt niet mee in de karavaan der sterken. Hij werd niet genoemd. Zijn naam ging onder in de twee honderd en dertig kilometer die zo gemakkelijk door Van 't Hof en Snijders werden genomen. Niet genoemd? Ja toch, vandaag, zij het dan ook in het gemoedelijke Gradus-rubriekje. Want Gra dus vond die 104, die Roos, evengoed een kei. PREMIES W/oensdagavond heerste op het stuk terrein op de hoek BasstraatSluisdijk straat een grote drukte Men begrijpt al, dat zich hier Allemaal belangstellen den hadden verzameld voor een grote premie-avond in de winkelactie, die door de Sluisdijkstraatwinkeliers werd ondernomen. Weet u het nog: de baten komen ten goede aan het Centraal Genootschap voor kinder herstellingsoorden en ge zondheidskolonies, zodat de winkeliers daar een uitste kend doel nastreven. En wat heeft men genoten van het optreden van de Mo- rali's! Hedenavond verleent het gezelschap „Accor- deonola", onder leiding van de heer Steinroth, mede werking, en Woensdag avond zal het Helders Fan farecorps zich laten horen. Gradus vindt die premie avonden bar gezellig, en hij gelooft, dat er best wat zal overschieten voor de zwak ke kinderen. Wat telt de Helder VERKOOP afdeling Den van de Bond van Ouden van dagen toch ijverige vrouwelijke leden! Gradus wil niets in het na deel van de heren beweren, maar die dames weten van wanten. Zij zijn weer enthousiast aan het haken, breien en borduren ge weest, en zulen de resul taten tonen op een ver koopmiddag op Dinsdag 27 Mei. Om twee uur gaan de deuren van het HDC- gebouwtje in de Hoogstraat daartoe open. 's Avonds om tien uur hopen de vrouw tjes alle goederen aan de man te hebben gebracht. UITSLAG TN de Vakschool voor Meis jes werd dezer dagen een alleraardigste tentoonstel ling gehouden. Dat heeft men wel gelezen. Om het geheel te completeren hield men een verloting. En Gra dus geniet de eer, de uitslag te mogen publiceren: 101, 161, 180, 323, 406. 464, 484, 603, 692, 714, 725, 777, 809, 813. 814, 834, 998. De prijzen kunnen van Maandag tot en met Vrijdag 30 Mei (9—12 en 24 uur) worden afgehaald. PRIJZEN J-Jet is al weer enige tijd geleden, dat de laatste wedstrijd van het school- voetbaltournool werd ge speeld. Na afloop heeft het bestuur de prijswinnaars verzocht, de tropheeën weer in te leveren. Die moesten immers gegraveerd worden! Daarvan is evenwel nog niet veel terecht gekomen. Het bestuur verzocht deze Gradus nu, er de jongelui nog even aan te herinneren. En dat deed hij dan. Ter gravering dienen de prijzen te worden ingelverd bij de heer Th. Veen, Ooievaar straat 109. OPBRENGST Van 12 tot 17 Mei werd in Den Helder gecollecteerd voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren", twee wel bekende instellingen. De Nieuwediepers, zo kwam Gradus ter ore, hebben diep in hun beurs getast. De op brengst van deze collecte bedroeg namelijk f 1000,59. Ook in Julianadorp heeft men zich van zijn beste zijde getoond. Al was de „buit" hier vanzelfsprekend minder, het is toch altijd een respectabel bedrag 78,17. Gradus voldoet te vens aan het verzoek, de collectrices en collectanten voor hun medewerking har telijk dank te zeggen. En dan meteen de milde gevers maar. Veel dank. onder meer aan de bijzonder attractie ve voetbalwedstrijden tussen Marine, Landmacht en Luchtmacht en aan een basketball-ontmoeting. WIJ kunnen helaas de juiste woorden niet vinden om te schetsen welke penetrante geu ren de laatste dagen door onze Nieuwediepse grachten worden verspreid. De ooraaak daarvan is, dat wegens de lage water stand in de polders niet kan worden gespuid. Een verfrissen de doorstroming blijft vrijwel achterwege. Het Water dat nog altijd als open riool wordt gebruikt is dermate bedorven, dat zelfs dierlijk leven erin on mogelijk dreigt te worden. De Singel „leefde" gisteren van de paling (groot en klein), die in half-bewusteloze toestand en naar zuurstof snakkend naar de oppervlakte vluchtte, tot groot vermaak van de jeugd. Jongens en meisjes trotseerden het ge vaar van een tuimeling in het grauw-groene drab om langs de glibberige wallekant de palinkjes met de hand op het droge te werken. Sommige knapen toon den zich ware meesters in deze originele vistechniek. Hoewel zo'n gratis maaltje vette paling in deze dure tijd bijzonder wel kom is, zouden wij er toch de voorkeur aan geven, dat de situa tie weer voor zover in een open riool mogelijk! weer nor maal werd. Zou men niet ergens aan de IJselmeerkust via één of meer inwaterende sluizen een de cimeter IJselmeerwater in de pol ders kunnen toelaten Het IJsel- meer kan dunkt ons zo'n kleine aderlating wel velen. In Den Helder kan dan weer eens worden gespuid, wat voor het hele betrokken poldergebied een zeker niet onwelkome door stoming oplevert. Dat is m nou, de boosdoener. De heer W. van Dam uit de Dahhastraat die knap de weg kent in het radiqwereldje dat de amateurs zich hebben toegeëigend. Zulke mensen staan er niet best op, heeft Gradus van zijnkennWsen gehoord, omdat ze zo „heerlijk kunnen storen" Uw stukjesschrijver weet er niets van. In al zijn onschuld plaatste hij dit plaatje. De Helderse wandelsportvereniging ..De Duinkanters" heeft haar leden Donderdagavond in Casino een „Fa vorieten-parade" aangeboden. De datum voor deze feestavond (Hemelvaartsdag) was niet gelukkig gekozen. Vandaar ook waarschijnlijk, dat de belangstel ling niet zo groot was. Over het programma overigens niets aan goeds. Veel succes viel het show en amusementsorkest „The Velno's" ten aeel, dat zich behalve aan zeer popu- <f,ire j genoeglijkheidsnummers" ook waagde aan jazz. De leider, Barend ver t ,moe' zÜn taak wel heel goed verstaan. Het is immers geen eenvou- ge opgave, een zo groot orkest „hij sen te houden. Solistische medewer- ?ln8 werd verleend door Louise Kuh- ius, Ed Gode en Kris Boeree. ^et bijprogramma was uitste- <nd verzorgd. Daar waren bijvoorbeeld „ue vela s", een jongen en een meisje, ie charmante liedjes ten gehore brach- f "De Bertina's" met musette-klan- en de Texas-Rangers" als zingende cowboys. Zeer aantrekkelijk was het n 5 tIJ1 van 'wee dames, die zich de "Bed-Blue's" noemden. n.!TN er van overtuigd, dat de "Uinkanters-familie zich heeft geamu- -,met ^cze artisten. Er werd tot besluit met „The five Sullivans" nog wat gedanst.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2