i „Conventie van Bonn" is voltooid Geen sprake van mislukking der Ronde-Tafelconferentie Blanke vakbondsleider Sachs Johannesburg gearresteerd in Gevangenen op Koje groeven drie onderaardse tunnels VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN r~ Naar de conferentie te Bonn Frankrijk stelde op het laatste moment nog extra voorwaarden West-Duitsland belooft West-Berlijn alle mogelijke steun JACHT OP HOLLANDSE NIEUWE IS BEGONNEN Hotel bij Millingen uitgebrand I Maandag 26 Mei 1952 77e Jaargang No. 11421 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Centrale sectie moet behouden blijven Antilianen Donderdag naar huis terug LANGDURIGE BESPREKINGEN AFGESLOTEN Thans onderhandelingen met de Russen? Menigte reageerde met relletjes Weerbericht Vermiste robbenvaarders opgegeven Geen feestdag Overvallers van café aangehouden Inspecteur in NO-Polder overtrad zijn orders Het kampcommando wederom in andere handen Duizenden sloegen de uitvarende vloot gade Drie voorwaarden van de Franse socialistan Twee studenten te Leiden verdronken Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 VA.n.r.: Acheson, McCloy en Mevr. Acheson bij aankomst op het vlieg veld Wahn. Mr. Da Costa Gomez verklaart; „Ik heb nog niets van mijn optimisme verloren. Volgens mij is er geen sprake ▼an een mislukking der Ronde-Tafelconferentie", xo heeft mr Da Costa Gomex, de voorzitter van de Antiliaanse delegatie. Zaterdag verklaard. Hij zette uiteen, dat zijn delegatie bemiddeling had aangeboden, waarop de Nederlandse groep welwillend had gereageerd, maar die de Surinaamse leden der conferentie had den afgewezen. Niettemin was er enige dagen gesproken met vertegenwoordigers van de'Nederlandse en de Surinaamse delegatie. Toen bleek, dat de Surinaamse vertegenwoordigers in de eerste plaats antwoord wilden hebben op zeven vragen en dat dan verdere informele besprekingen niet tot het gewenste resultaat zouden leiden. rigen volgen zo spoedig mogelijk. De meeste Surinamers zijn Zaterdag reeds vertrokken, omdat zij geen antwoord hadden gekregen op een aantal vragen en zij toen verdere besprekingen over bodig achtten. Dit is Vrijdag aan minister Peters medegedeeld. De Antiliaanse delegatie beraadt zich thans over de verdere gang van zaken, met name over de vraag, hoe met be houd van de verkregen resultaten en van de organen der conferentie het overleg verder dient te worden voort gezet over punten, die nog in discussie zijn. De heer DaCosta Gomez meende, dat de centrale sectie dient te blijven be staan, opdat deze op korte termijn kan beslissen over voortzetting der confe rentie, ook na een schorsing. De dele gaties gaan binnenkort naar huis, om daar de resultaten en de geschilpunten te bespreken De heer Gomez meende, dat het overleg na de verkiezingen in Nederland kan worden voortgezet. Dinsdag worden de resultaten bespro ken in de centrale sectie, waarna een voltallige vergadering der delegaties volgt. Donderdag vertrekken zes leden van de Antiliaanse delegatie, de ove- DE SLOTBESPREKINGEN van de Westelijke ministers van buitenlandse zaken over het stelsel van verdragen met West-Duitsland hebben op het laatste moment nog een zeer bijzonder aspect gekregen. Zij waren bedoeld ter voltooi ing dezer verdragen. Zij zijn geworden tot een uitgebreid debat over vier poli tieke kwesties, welke op het laatste moment door de Franse regering te berde waren gebracht. Zij belde namelijk Zaterdagmorgen vroeg na een stormachtige zitting vier voorwaarden naar Bonn door, zonder de inwilliging waarvan de ondertekening voor wat Frankrijk betrof onmogelijk zou zijn. Hierover hebben de drie ministers een groot deel van de Zaterdag gesproken. Schuman zeil bracht een groot deel van de tijd door met telefoneren met Parijs. Men werd het ten slotte eens, zodat 's avonds Iaat ook Adenauer in de besprekingen over de dusgenaamde „Conventie van Bonn" kon worden betrokken. drag vertraging ondervindt. Daardoor zal het mogelijk zijn, sommige delen van de conventie in werking te stel len. In Parijs is men van mening, dat er nu spoedig onderhandelingen met Rusland over Duitsland zullen moeten volgen. Zulks te meer, nu er een nieu we Russische nota is verschenen, waarin wordt aangedrongen op vier- mogendhedenbesprekingen over een vredesverdrag met de Duitsers. Deze nota is Zondag door de Westelijke mi nisters niet meer besproken, hoewel zij afschriften ervan hadden ontvan gen. De Parijse waarnemers waren van gevoelen, dat bekrachtiging der verdragen zou afhangen van de vor deringen in de onderhandelingen met de Russen, maar dat er geen veran dering zou komen in het programma voor de ondertekening van de con ventie van Bonn en het EVG-verdrag West-Duitsland zal het komende jaar 10.2 milliard aan de Westelijke verdediging bijdragen. VIER condities stelde de Franse rege- ring: Zij wenste:: 1. krachtiger ga ranties van Amerika en Engeland in zake het uittreden van landen uit de Europese verdedigingsgemeenschp; 2. een status voor de Franse en Belgi sche troepen in Duitsland gelijk aan die van de Amerikaanse en de Bt itse 3. garanties, dat de Ruhrindustrie in geen gunstiger positie komt te ver keren dan die van de andere NAVO- landen volledige inschakeling dus in de Westelijke bewapening; 4. geen Amerikaanse interventie meer in de Franse zaken in Noord-Afrika. Nadat Zaterdagmiddag het Franse kabinet voor het laatst bijeen was ge weest, konden de drie ministers het Zondagmorgen in de vroegte eens worden over een garantieverklaring, welke Schuman vervolgens ter goed keuring naar Parijs verzond. Ook werd men het eens over de positie van de Franse en de Belgische troepen in West-Duitsland; deze zou dezelfde worden als die van de Britse en Ame rikaanse tot 30 Juni 1953. Ten aanzien van de kwestie der Ruhrindustrie is niets bekend geworden; van de Tune sische weet men slechts, dat Schuman deze nog met Acheson moet opnemen. Parijs is zeer verstoord over de Ame rikaanse druk, waaraan het de laatste tijd is blootgesteld. Overigens stond volgens verklaringen van Westduitse woordvoerders niets de ondertekening van de „conventie van Bonn" meer in de weg. F\E ministers zijn het er verder over eens geworden, dat zij het gratie beleid ten opzichte van Duitse oor logsmisdadigers zullen voortzetten tot dat de verdragen van kracht zijn ge worden. Er zijn ten slotte twee brie ven voor de Westduitse regering op gesteld. De ene zet uiteen, op welke wijze de Westelijke mogendheden de haar voorbehouden bevoegdheden zul len gebruiken. De andere maakt dui delijk, wat er moet gebeuren indien de bekrachtiging van het EVG-ver- Johannesburg is Zaterdag het toneel geweest van felle gevechten tussen de politie en een woedende menigte, die protesteerde tegen de arrestatie van de blanke vakbondleider Solly Sachs. Op grond van de wet op onderdrukking Van het communisme had Sachs bevel gekregen binnen een maand af te tre den. Toen hij Zaterdag op de trappen van het stadhuis te Johannesburg een protestbijeenkomst hield, nam men hem Duidelijke waarschuwing tegen aggressors Vanmorgen, vijf uur vóór de onder tekening van de contractuele overeen komsten, waardoor het bezettingsstatuut voor West-Duitsland zal worden op geheven, heeft de Westduitse regering het stadsbestuur van West-Berlijn Plechtig beloofd, het alle mogelijke hulp te verlenen. In een Westduitse re geringsverklaring wordt gezegd, dat West-Duitsland de speciale rol welke West-Berlijn heeft gespeeld bü het her geven van het gevoel van zelfverzekerd heid aan de vrije wereld, erkent. Vervolgens wordt onder meer plech- Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND KOUD Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Mati ge tot vrij krachtige Noordweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 4.30, onder 20.44. Maan op 6.57, onderf 0.00. tig beloofd, dat West-Duitsland er door hulpverlening voor zal zorgen, dat West-Berlijn een evenwichtige begro ting houdt, dat de stad het haar toeko mende deel van schaarse grondstoffen en verbruiksgoederen zal ontvangen en dat vooral de Westberlijnse industrie zal worden gesteund uit de gelden, die West-Duitsland in het kader van de hulpverlening uit de V.S. ontvangt. Er zal verder zorg voor worden gedragen, dat West-Berlijn blijft behoren tot het Westduitse monetaire gebied. Met be hulp van West-Duitsland zal de stad voorraden kunnen aanleggen ten einde aan een eventuele noodtoestand het hoofd te kunnen bieden. Te Bonn wordt de Westduitse rege ringsverklaring beschouwd als een duidelijke waarschuwing tegen elke Oostduitse poging om de verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland te verbreken. Drie Noorse vaartuigen, die op 16 Maart uit Tromsö ter robbenvangst naar het gebied ten Noorden van Jan Mayen waren vertrokken, worden als verloren beschouwd. De drie schepen hadden in totaal 77 man aan boord. Al le andere robbenvaarders, die op ge noemde datum waren uitgevaren, zijn behouden teruggekeerd. gevangen. Later is hij op borgtocht vrijgelaten, doch vandaag moet hij voor het gerecht verschijnen wejens overtreding van de wet op onderdruk king van het communisme. De vakvereniging wil vandaag uit protest het werk neerleggen. De Zuid- Afrikaanse arbeiderspartij heeft de Britse Labourpartij om steun verzocht in de strijd om de vakbeweging te be schermen tegen vernietiging door de Zrid-Afrikaanse regering. Een afdeling van de Zuid-Afrikaanse raad van vak verenigingen wil een internationale boycott van Zuid-Afrika als maatregel tegen de inmenging van de. regering in vakverenigingsaangelegenheden. Bij de relletjes, die na Sach's arrestatie ont stonden raakten 15 politiemannen en 41 demonstranten gewond. Oost-Duitsland zoekt naar luchtmacht-oHicieren In Saksen (Oost-Duitsland) word op het ogenblik gezocht naar voormalige luchtmachtofficieren, aldus meldt het inlichtingenbureau „Welt am Sonn- abend". De officieren wordt verzocht zich „vrijwillig" op te geven voor de te vormen luchtmacht van het Oostduitse „Nationale leger", aldus dit bureau. De Westduitse regering wilde aan de ondertekening van de Conventie van Bonn een bijzon der cachet geven. Daarom ver zocht de Bondsminister van bin nenlandse zaken aan de rege ringen der landen, om vandaag, ter gelegenheid van dit zo be langrijke feit, de vlaggen te doen waaien van de openbare gebou wen en de schoolkinderen vrijaf te geven. De landsregeringen hebben geweigerd aan deze ver zoeken gehoor te geven. Zo is de dag van heden geen Westduitse feestdag geworden. Zaterdagmorgen heeft de Amsterdam se recherche de hand gelegd op de hoofd dader en drie medeplichtigen aan de roofoverval op de 61-jarige kastelein Meyerink van een café in de Staalstraat te Amsterdam. De hoofddader heeft bekend het geldkistje te willen roven, dat zich onder de toonbank van het café bevond. Veikeerd gebruikt vergift leidde tot ganzendrama Uit een nadere mededeling van mi nisters Wemmers aan het Tweede Ka merlid de heer Van der Goes van Na- ters (Arb) over de massasterfte onder ganzen in de Noordoostpolder blijkt, dat deze wel degelijk een gevolg is geweest van onjuist gebruik van muizentarwe. Werd dit vergift gewoonlijk in de mui zengaten gebracht, in een geval is het breedwerpig uitgestrooid. Dat gebeur de op een dijkvak, waar bijzonder veel muizen voorkwamen. De order hiertoe was gegeven door een der inspecteurs in de polder, buiten medeweten van de directie van de Wieringermeer en in afwijking van haar uitdrukkelijke be velen. De inspecteur meende, dat op deze wijze de plaag afdoende zou kun nen worden bestreden. Nadat hij deze opdracht had gege ven, bemerkte hij, dat er op het bewus te dijkvak schapen werden geweid. Het strooien van de tarwe is toen uitgesteld totdat de schapen waren verweid. Dit kwam aanvankelijk niet uitdrukkelijk te zijner kennis, maar had aan de dag moeten komen, wanneer het onderzoek naar de sterfte onder de ganzen nauw keurig was uitgevoerd. Om het gebruik van muizentarwe zo veel mogelijk te beperken, zo deelde de minister verder mede, zal niet wor den voortgegaan met de bestrijding van kiekendieven. Terwijl de 80.000 communistische krijgsgevangenen in het grote kamp op het eiland Koje koortsachtig werken aan een soort weermacht, die reeds beschikt over zelfgemaakte vuurwapens, mijnen e.d., maken Britse, Canadese, Ameri kaanse en Nederlandse troepen zich gereed het kamp hinnen te gaan en de orde te herstellen. Inmiddels is kolonel Howard Taylor benoemd in de plaats van kolonel Fitzgerald als paatsvervangend kampcommandant. Fitzgerald was plaats vervanger van de generaals Dodd en Colson, die tot kolonel zijn gedegradeerd. Woensdag zullen onze haringvissers vermoedelijk de eerste Hollandse Nieu we binnenbrengen. Na de oplossing van het loongeschil is Zaterdag de jacht be gonnen. Duizenden hebben te Vlaardin- gen, Scheveningen en IJmuiden het vertrek van de haringvissers gadege slagen. In Vlaardingen voer de eerste logger om drie uur uit. On half vier stak de SCH. 263 te Scheveningen het eerst de kop buiten gaats. Duizenden sloegen hier de ver trekkende loggers gade. Door de rede rijen is onderling bepaald, dat de sche pen niet eerder dan Maandagmiddag de vleet zouden schieten. In Katwijk kreeg het vertrek van de „haringzieke" bemanningen een specia le fleur door de actie van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop", die ge steund werd door collecterende, in Oud- Hollandse kledij gestoken jongedames. Woensdag, uiterlijk Donderdg^ zal het eerste zilte zeebanket in de afslagen der visserijplaatsen verschijnen. Een talrijke menigte was Zater dagmiddag getuige van het uit varen der Scheveningse haring vloot. Voor aanvaarding van Duitse herbewapening De afgevaardigden naar het Zondag te Parijs gehouden congres der Franse socialistische partij hebben met 2537 te gen 1307 temmen besloten hun bezwa ren tegen het opnemen van Westduitse troepen in het voorgestelde Europese leger te laten varen, mit$: 1 de Verenigde Staten waarborgen zul len verschaffen tegen eventuele schendingen van het E.V.G.-verdrag; 2. Groot-Brittannië nauw zal worden betrokken bij de werking der E.V.G.; 3. men zal blijven zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor een Europese sa menwerking. Er was een resolutie ingediend, waar in stelling werd genomen tegen elke Westduitse deelneming aan de verdedi ging van West-Europa. In de motie werd voorgesteld een vrij, verenigd en ontwapend Duitsland te vormen, welks grenzen door de „Grote Vier" zouden moeten worden gewaarborgd. Deze motie is verworpen. Gisteren vonden de bewakers van het kamp een drietal tunnels, waarvan er één tot buiten de draadversperring leidde. Men heeft een begin gemaakt met de verwijdering van 12.000 burgers uit de omgeving van het kamp. Deze mensen bleken de gevangenen wapens de actie tegen de gevangenen wordt en munitie te bezorgen. Bij de komen- veel verzet verwacht. In het zicht van de bewakers houden de ge vangenen oefeningen met speren en zwaarden. Geallieerde vlammenwerper tanks, mitrailleurs en mortieren zijn in de nabijheid van het kamp opgesteld. Voor geheel Zuid-Korea, de tijdelij ke hoofdstad Poesan inbegrepen, is het standrecht afgekondigd, om operaties tegen de guerilla-activiteit te verge makkelijken. Vele hectaren heidegrond door vuur geteisterd Verschillende branden, die in de loop van Zaterdag ontstonden hebben ernsti ge materiële schade aangericht. In Nieuw Millingen, tussen Apeldoorn en Amersfoort ging het geheel vernieuwde hotel-restaurant „Jan van de Veluwe" voor een groot deel in vlammen op. Wegens de koude had men in het hotel een haardvuur aangelegd. De schoor steen was echter met een tafeltje afge dekt, zodat de vonken van het hout vuur op het kurkdroge riet van het dak vielen. In enkele minuten stond het gebouw in lichter laaie. De gehele bo venverdieping brandde uit en de scha de beloopt ongeveer f 60.000. De inboe del, die bijna geheel verloren ging, was niet verzekerd. In Zutphen brak Zaterdagmiddag brand uit in het Kofamagazijn aan de Eeukerstraat. Vanuit het magazijn, waar de brand begon, breidde het vuur zich uit over de drie panden, waaruit de zaak bestaat. De totale schade wordt op een paar ton geschat. De langdurige droogte heeft in de Peel onder Maria- veen een hardnekkige brand veroor zaakt, die reeds enige tijd woedt. Er zijn verscheidene partijen turf verloren gegaan. Acht k negen hectare heidegrond is geblakerd door een brand, die Zater dagmorgen tussen Nunspeet en Elspeet uitbrak. De bosbrandweren en militai ren wisten het vuur te bedwingen. Op twee plaatsen langs de spoorlijn Amers- fc ort-Apeldoorn ontstond brand door dat twee remblokken van een passeren de trein waren vastgelopen en een re gen van vonken verspreidden. Enige hectaren heide gingen hier verloren. Auto reed fe water In de nacht van Vrijdag op Zater dag is te Leiden een auto in het Rijn en Schiekanaal gereden. De beide in zittenden, twee studenten aan de Tech nische Hogeschool te Delft zijn ver dronken. Weliswaar had men de beide heren, de 26-jarige J. H. Bekker en de 25-jarige P. J. W. de Boer, spoedig op het droge, maar kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1