Wederom staalstaking in de V.S. Zönegrens in Berlijn gesloten Gearresteerde parlementsleden zullen terecht staan Verkeer eiste vier doden en tien gewonden VERENIGDE NOORD-HOLIANDSE DAGBLADEN Trumans opvordering van de indusirie onwettig verklaard Bus reed door brugleuning in Twee gewonden bij schietpartij woonwagenkamp te Helmond Cycloon raasde over Nrd.-Brabant Drie doden op de meren Olympische ploeg Dinsdag 3 Juni 1932 77e jaargang No. 11428 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Paus wekt op tot vrede De onderhandelingen worden hervat Russische patrouilles op de weg naar Helmstedt DE. door de Russische bezettingszone lopende verbindingswegen tussen West-Berlijn en West-Duitsland zijn afgesloten. De West-Berlijnse politie handhaafde gedurende het weekend speciale patrouilles in het aan Oost- Berlijn grenzende gedeelte van de stad. West-Berlijners mochten zich van Zondagavond af niet meer op Oost- Duits gebied begeven. Zij. die Oost- Berlijn wilden betreden, zullen In het vervolg een pas nodig hebben, die zal worden uitgereikt door het Oost-Ber- lijnse hoofdbureau van politie. Kampbewoners stenigden wagen van dader arrest Ook opruier in Weerbericht Katholieken poogden 'n bijeenkomst te verstoren Javaanse bedienden gingen in staking Amerika sloot geen geheim accoord r~ Ernstige politieke crisis in Zuid-Korea Beschuldigd van samenzwering tegen regering V.N. wordt inmenging verweten Hollandse Nieuwe" aan de Langendijk Knaapje sloeg overboord, vader sprong hem na Ook voetbalelftal zal naar Helsinki reizen Trein spleet autobus Poesjkin onder-minister van buitenlandse zaken Oververmoeide chauffeur reed op publiek in Oude man te Oudorp bij aanrijding gedood Voorbereidend leger onder* wijs voor Prinses Marijke Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—€4 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05, per maand 2.02 bü vooruitbetaling plus Incassol osten Weekabonnementen ƒ049 Paus Pius XII heeft Zondagavond het Eucharistisch Congres te Barcelona besloten met een radiorede in het Spaans, waarin hij een nieuw beroep deed op de wereld om naar vrede te streven. De Paus riep degenen, die het congres hebben bijgewoond, op „voort te gaan als laaiende toortsen om het heelal te doen gloeien van het heilige vuur van de broederschap en naasten liefde, de enige basis voor een werke lijke vrede". zocht de onderhandelingen over een loonsverhoging van 17% cent en an dere faciliteiten te hervatten. Ook de textielarbeiders De vakbond van arbeiders in de textielindustrie heeft een staking van 18.000 arbeiders in de tapijtenfabrieken in het gehele noordoostelijke deel van de V.S. uitgeroepen. Reeds tienduizend arbeiders, o.w. 4000 van de grootste tapijtenfabriek ter wereld, Alexander Smith uit New York, hebben aan de oproep gevolg gegeven. QNMIDDEI.LIJK nadat het Amerikaanse Oppergererhtshof gisteren met zes tegen drie stemmen de opvordering van de staalindustrie door president Truman op 8 April onwettig had verklaard, heeft Philip Murray, de leider van de vakbond san arbeiders in de staalindustrie, een staking in het gehele land uitgeroepen, welke bijna automatisch is ingegaan en 650.000 arbeiders omvat. Reeds gisteravond deelde een woordvoerder van „United States Steel" mede', dat een geordende sluiting van alle fabrieken in het gebied van Pittsburgh van de grootste staal maatschappij t*r wereld gaande is. Er wordt voor ge waakt, dat geen kostbare installaties door te plotselinge afkoeling schade op lopen. Een woordvoerder van de Nationale Produetieraad heeft voorspeld, dat het verbod op de uitvoer san staal en de levering aan binnenlandse verbrui kers binnenkort weer zal worden opgelegd MET zijn uitspraak heeft het Opper- 1 gerechtshof de beslissing van een lager gerechtshof gehandhaafd. De uitspraak van het Hof betekent, dat de regering het beheer van de industrie moet opgeven en de loonsverhoging, die zij beloofd had, niet zal kunnen verlenen. De raad voor loonstabilisatie had een loonsverhoging van 17% dol larcent per uur en andere voordelen aanbevolen, maar de werkgevers wil den hiermee slechts accoord gaan, in dien zij de prijzen mochten verhogen. De regering weigerde dit. In zijn toelichting verklaart het op- pergerechtshof. dat de opvordering van de industrie niet kan wórden ver dedigd als uitoefening van de militaire bevoegdheid van de president als op perbevelhebber vafi de strijdkrachten. „In het raam van onze grondwet is de bevoegdheid van de president om er voor te zorgen, dat de wetten getrouw worden uitgevoerd, in strijd met de gedachte, dat hij een wetgever zou zijn". Rechter Vinson, één der leden van de minderheid, zeide, dat de op stellers van de grondwet geenszins be doeld hadden de president te maken tot een automaat, die niet in staat is gebruik te maken van zijn volmachten in een tijd. dat het bestaan van de re publiek zelf op het spel staat. Presi dent Truman heeft, direct na de uit spraak van het Hof. gelast de staalin dustrie a*n de particuliere eigenaars terug te geven. Bij het uitvaardigen van de stakings order heeft Murray de eigenaars ver- 33 Voetbalsupporters om het leven gekomen Een autobus met voetbalsupporters uit Gent is Zondag in de omgeving van Grevclingen tussen Duinkerken en Calais in Noord-Frankrijk door een brugleuning gereden en in een kanaal getort. Drie en dertig inzittenden kwa men om het leven. Vijftien personen, onder wie twee kinderen, konden wor den gered. De supporters keerden terug van een Pinksteruitstapje naar Yperen en Kaap Gris Nez. MOSSADEQ BEZOCHT DR. DREES EN MINISTER STIKKER De Perzische minister-president Mo hammed Mossadeq bracht Zaterdag eer bezoek aan de minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker en vervolgens aan onze minister-presi dent dr. W. Drees. Het betrof hier be leefdheidsbezoeken. Op de weg van Helmstedt naar Ber lijn zijn Zondag voor de eerste maal Russische patrouilles gezien. Tot dus ver werden deze patrouillediensten door Oost-Duitsers verricht. Men neemt aan, dat de Russen de Oost-Duitsers willen helpen bij het uitvoeren van hun „veiligheidsmaatregelen". De Oost-Duitse volkspolitie heeft Zaterdag een kleine West-Berlijnse enclave, wel ke juist binnen de Russische zone was gelegen, bezet en aan veertig West- Berlijnse gezinnen bevel gegeven bin nen twaalf uur hun huizen te ontrui men. Op Eerste Pinksterdag is een ernsti ge woordenwisseling nabij het woon wagenkamp te Helmond met een schietpartij besloten. Als vermoedelij ke dader werd gearresteerd de woon wagenbewoner Sw., die met een drie tal schoten uit een pistool de kamp bewoners Sch. en R. had getroffen. Tijdens het naar huis gaan was Zon dagavond laat tussen een aantal kamp bewoners een ernstige woordenwisse ling ontstaan. Sw. schijnt zich plotse ling uit het ruziemakende groepje te hebben verwijderd en zijn wagen te zijn binnengegaan. Met een geladen pistool keerde hij terug en na eerst een schot in de lucht te hebben gelost, begaf hij zich naar het voorbalcon van de wagen van zijn zwager Van de t*. en van deze plaats af riep hij oen. toe, zich ogenblikkelijk te verwijderen, daar hij hem anders zou neerschieten. Sch. trok zich van dit dreigement klaarblijkelijk niets aan en ontblootte zijn borst om Sw. toe te roepen maar te schieten als hij zin in schieten had. Drie schoten knalden en Sch. wera door een der kogels in zijn bovenarm getroffen en een andere kogel boorde een schouderblad van de kamp bewoner R., schoonvader van Sch. in het kamp ontstond groot tumult en woedende kampbewoners keerden zien tegen Sw., die zich in de woonwagen had teruggetrokken. De woonwage werd met stenen bekogeld en ?rnat'S beschadigd. Sw. had inmiddels de wa gen van achteren verlaten en was„ veld ingevlucht. In de narirt van dag op Maandag kon hij door de mondse politie worden gearresteer Verwachting tot Dinsdagavond: minder wind Wisselende bewolking en op de weer en meeste plaatsen dr0°8 Iin„ Overwegend matige Wc s J wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. WOENSDAG zon op 4.23. onaei 20 53: maan op 16 44- onder 15. en ingesloten. Tevens arresteerde de politie de woonwagenbewoner H. K. K. die een halfbroer van Sw. is, wordt er van verdacht Sw. te hebben opge ruid van zijn pistool gebruik te ma ken. De twee gewonden werden naai het ziekenhuis te Helmond vervoerd. Relletjes in Venlo Een congres van Jehova's Getuigen zou Zondagmiddag worden besloten met een openbare bijeenkomst in een tent op het terrein der gemeente Venlo. De katholieke inwoners van Venlo waren zeer gekant tegen deze vergadering. In de nacht was reeds sabotage gepleegd met het doorsnijden van lichtleidingen en tegen drie uur Zondagmiddag, toen de openbare vergadering zou beginnen, verzamelden zich ongeveer 200 perso nen, veelal leden van „Katholiek Ven lo", met de bedoeling de vergadering met stinkbommen enz. te verstoren. De politie heeft dit onder leiding van de burgemeester van Venlo verijdeld, maar het resu'taat was niettepiin, dat- de vergadering een besloten karakter verkreeg. Honderd vijf en twintig Nederlandse krachten, o.w. vijftig bevaren bedien den en verder studenten en kellners. hebben de plaats ingenomen van de 210 Javaanse bedienden, die de reis van het m.s. „Willem Ruys" naar Indo nesië zouden meemaken. Zoals gemeld vragen de Javaanse bedienden in ver band met het einde van de vasten een gratificatie. Aan dit verzoek wilde de Rotterdamse Llo. d, hangende de be sprekingen in Indonesië, nog niet vol doen. BOER BIJ BRAND GEWOND Bij pogingen om de brand in zijn boerderij te blussen, heeft de heer W. Danen te Nijmegen een brandende balk op het hoofd gekregen. Hij is zwaar ge wond naar het Canisiusziekenhuis over gebracht. Generaal Thomas Handy, opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd- krachten in Europa,' heeft een nota ge- zonden aan generaal Vassili Tsjoeikof. de Russische opperbevelhebber in Duitsland, waarin hij ernstig protes teert tegen de belemmeringen, welke de Russische autoriteiten de Ameri kaanse patrouilles op de autoweg Ber lijnHelmstedt in de weg leggen. Zaterdagavond om zeven uur heeft een cycloon van vijftien meter breed, welke van Uden naar Boekei trok, het dorpje Biesthoek in Noord-Brabant geteisterd. In een minuut tijds werd de boerderij met bijbehorende schuren van de heer J. Timmers bijna geheel ver nield. De heer Timmers. die even - óór de cycloon overtrok, juist het vtjMi- huis had verlaten om een schuur te sluiten, kreeg een vallende muur op het lichaam en brak enige ribben. Zijn vrouw en kinderen, die in het woon huis waren, kregen geen letsel. Twee direct in de omgeving gelegen boerde rijen werden zwaar getroffen. In Boe kei kregen eveneens twee hofsteden het zwaar te verduren. De cycloon ont wortelde vele bomen, onder meer zwa re eiken, die soms driehonderd meter verder neer kwamen. Tevens werd zware schade aangericht aan electrici- teits- en telefoonleidingen, waardoor het gehucht „Peelse Huis" bij Boekei zonder stroom kwam. In Uden werd het landbouwershuis van Van Berlo zwaar beschadigd en de schuur geheel verwoest. Op veertig meter afstand moest de boerderij van Van Grinsven het ontgelden. Er werd een gat in het achterhuis geslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een vergadering achter gesloten deuren van de beide congrescommissies voor buitenlandse betrekkingen ver klaard, dat Amerika geen geheime ver plichtingen ten aanzien van West-Duits land op zich genomen noch geheime garanties gegeven heeft. De eerste statiefoto van het Engelse vorstenpaar. De Koningin draagt een toilet van grijze tulle en zijde met een collier van diamanten en saffieren, het huwelijkscadeau van haar vader, het kroontje van Koningin Mary en de diamanten armband van de HertogDe Hertog is gekleed in het gala uniform van de Royal Navy. QE president van Zuid-Korea, Svngham Rhee, heeft In een brief aan de com missie der V.N. voor eenmaking en herstel van Korea verklaard, dat de twaalf gearresteerde leden van de Nationale Vergadering in het openbaar terecht zullen staan op beschuldiging gelden van communisten te hebben aangenomen voor een poging de regering omver te werpen. De brief was een antwoord op 'n protest der V.N., dat de president een opdracht van de Natio nale Vergadering om de staat van beleg op te heffen naast zich had neerge legd. IN zijn brief ontkent Rhee, dat hij een staatsgreep poogt uit te voeren. „De werkelijke strijd wordt gevoerd tussen het gehele volk, dat direct een presi dent wil kiezen en een groep leden van de Nationale Vergadering die be sloten is zelf een president te kiezen", aldus Rhee. Volgens de grondwet moet de Nationale Vergadering de president kiezen. Syngham Rhee wenst echter directe verkiezingen. De president heeft generaal Mark Clark de verzekering gegeven, dat on danks de politieke crisis geen Zuid- Koreaanse troepen van het front zou den worden teruggetrokken. De Zuidkoreaanse regering heeft bij generaal Mark Clark geprotesteerd te gen „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de republiek Korea". Volgens de nota heeft een functionaris van de V.N. zich hieraan schuldig gemaakt, toen hij in een uit zending van Radio-Poesan verklaarde, dat de gearresteerde leden van de Na tionale Vergadering niet btrokken wa ren bij en complot de Zuid-Koreaanse regering omver te werpen. De voor- lichtirvjsdienst van president Syngham Rhee had echter bekend gemaakt dat Binnen de tijd van een week kwam in ons land tweemaal „Hollandse Nieuwe" aan de markt. Was het in IJmuiden en Vlaardingen het onvol prezen zeebanket, in Broek op Langendijk werden aan de veiling de eerste grotere partijen Hollandse nieuwe aardappelen aangeboden. Grote aan- 'allen kopers en kijkers waren op de veiling aanwezig. Daar Broek op '.angedijk he t eerst de veilingpoort voor de nieuwe aardappelen opent kwamen uit heel het land, zowel uit Middelburg als Groningen en Maastricht. Zelfs waren handelaren uit Brussel aanwezig. Op onze foto ziel •ten de schuiten met de kistjes nieuwe aardappelen het veilinggebouw binnenvaren. de aangehouden parlementsleden wel bij het complot betrokken waren. De commissie der V.N. wordt er ver der van beschuldigd asyl te hebben verleend aan de door de Zuidkoreaan se politie gezochte parlementsleden. De Zuidkoreaanse regering heeft te kennen gegeven gedwongen te zullen zijn alle organisaties der Verenigde Naties aan te zeggen het land te ver laten, indien zij ..niet ophouden zich te bemoeien met Zuidkoreaanse binnen landse aangelegenheden". Nederlaag van Rhee Syngman Rhee leed gisteren in de Na tionale Vergadering een nederlaag. Hij verkreeg niet de vereiste meerderheid bij de stemming over een motie, die het ministerie van buitenlandse zaken opdraagt een uitspraak te doen over de vraag of agentschappen van de Verenigde Naties zich met de binnen landse politiek van Zuid-Korea be moeien. Tijdens een van de vele rukwinden, welke tgdens een kort onweer op Eerste Pinksterdag vele zeilbootjes op de Loosdrechtse Plassen deden om slaan. is het 5-jarige zoontje van do familie Wolvenkamp te Utrecht over boord geslagen. De 30-jarige vader sprong het kereltje onmiddellijk na en slaagde er in zijn zoontje te grijpen. De hevige golfslag maakte het hem echter niet meer mogelijk zijn schip te bereiken. De Rijkspolitie te water heeft later op de middag het stoffelijk overschot van het knaapje opgehaald. Vandaag zal het dreggen naar de vader worden voortgezet. Ook op het Snekermeer eiste do zeilsport gisteren een dode. Om on geveer drie uur sloeg een zeilboot met aanhangmotor om. De beide inzitten den geraakten te water. De 24-jarige G. Bouwhuis werd gered, doch zijn vriend, de 24-jarige K. Beeksma uit Sneek, verdronk. De Nederlandse sportwereld zal tij dens de Olympische Spelen te Helsin ki door een ploeg van ongeveer 150 man worden vertegenwoordigd. Het bestuur van het N.O.C. heeft besloten, dat zal worden deelgenomen aan het voetbaltournooi, athletiek wedstrijden voor dames en heren, het hockey- tournooi, zeilen, zwemmen voor dames en heren, waterpolo, wielrennen, kano wedstrijden voor dames en heren, ge wichtheffen, boksen, gymnastiek voor dames en kleiduiven schieten. De mo gelijkheid bestaat nog dat een roei- ploeg en een ruiter-équipe naar Hel sinki zullen gaan. Ons land neemt dus niet deel aan worstelen, moderne vijf» k rap, schieten, schermen en basket ball. (Zie verder elders in dit blad) Een autobus met een aantal Austra lische jongelieden, dat gezongen had op een avondgodsdienstoefening te Bo- ronia, ongeveer dertig kilometer van Melbourne, is op de terugweg naar Melbourne door een trein gegrepen en vrijwel in tweeën gespleten. Zeven inzittenden kwamen om het leven, ter wijl 21 personen verwondingen oplie pen. Zondag is te Moskou bekend ge maakt dat de 43-jarige diplomaat Ge- orgi Poesjkin is benoemd tot „de vijf de) Russische onder-minister van bui tenlandse zaken. Poesjkin was tot nu toe hoofd van de Russische zone in Oost-Duitsland. Hij wordt als zodanig opgevolgd door Ilitsjef. KINDERVERLAMMING IN AKEN In Aken is een epidemie van kinder verlamming uitgebroken. Vijf personen zün reeds overleden. Drie en dertig gevallen zijn in het ziekenhuis opge nomen. De Pinksterdrukte op de wegen heeft, voor zover thans bekend, vier doden en tien gewonden geëist. Het ernstigste ongeluk deed zich voor op di Amsterdamse straatweg in Utrecht, alwaar Zaterdagmiddag tien wiel rijders en voetgangers min of meer ernstig werden gewond. In Noord- Holland boven het I, gebeurde slechts één ongeval, heiaas met dodelijke af loop. Te Oudorp vond nl. een aanrij ding plaats, welke het leven kostte van de 71-jarige heer D. Quant. Op de Amsterdamse straatweg in Utrecht is Zaterdagmiddag de be stuurder van een luxe-bestelauto met een snelheid van ongeveer veertig kilometer per uur plotseling de linker weghelft opgereden, waarbij een ver- keerspaal sneuvelde. De auto kwam eerst terecht tussen wielrijders, schoot daarna het 'trottoir op tussen voetgan gers en botste ten slotte tegen de "evel van een huis. Er bleken tien ge vonden te zijn. Het merendeel van hen kon ter plar.tse worden verbonden, drie moesten voor een nadere behan deling naar een ziekenhuis worden overgebracht. De oorzaak van het on geluk moet worden gezocht in over vermoeidheid van de autobestuurder. In Oudorp heeft zich Zondagavond een ongeval met dodelijke afloop voor gedaan. De 71-jarige heer D. Quant kwam per fiets de Achterweg afrij den, toen uit de richting Alkmaar een auto naderde, bestuurd door de beer F. S. De wielrijder werd aangereden en enkele tientallen meters meege sleurd. Hij liep daarbij een ernstige hoofdwonde op en is dezelfde avond het ziekenhuis te Alkmaar over laden. Het ongeval schijnt aan zijn eigen onvoorzichtigheid te wijten te zijn. Op de Hoofdweg te Amsterdam stond Zaterdagmiddag een 80-jarige man op een vluchtheuvel, toen een personen auto hem rakelings passeerde en hem tegen de grond wierp. De oude man kwam onder de wielen van een nade rende bestelauto en overleed ter plaatse. De 23-jarige chauffeur J. H. reed op een onbewaakte overweg in Hengelo met zijn bestelauto tegen een perso nenauto, waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij ln de loop van de avond is overleden. De 81-jarige voetgangster N. B. F. uit 's Gravenhage kwam gistermiddag op de Scheveningse weg bij de pro menade onder lijn 14 en werd op slag gedood. Lintveld uit Amsterdam is benoemd om voorbereidend lager onderwgs te geven aan prinses Marij ke niet enkele andere kinderen uit de omgeving in een klasje in het paleis Soestdijk Mej. Lintveld Is cand. in de letteren en handenarbeid, terwijl zil tevens werd opgeleid voor de akte van onderwijzeres l.o.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1