Scherp Russisch protest tegen de Britse blokkade van Radio-Berlijn Ike waarschuwt legen verlies van vriendenen hulpbronnen Nieuw Sowjei-hoofdkwartier in Zossen-Wünsdorf? Belangrijke ontdekking op het terrein der aardappelmoeheid Nieuwe triomf van premier Pinay Truman bezorgd over de binnenlandse toestand in Zuid-Korea De Mount Everest ongenaakbaar Amerikaanse staalstaking verlamt de spoorwegen en steenkoolindustrie Woensdag 4 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11429 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Marijke's ,,Juf West-Berlijners jouwden Russen uit De oniwapeninq Moskou onthoudt steun aan Westelijk voorstel Peking moet deel hebben aan het plan Laagspanningsontsteker op straaljagers? Gevaar schuilt in de Sowjet-satellieten Een krachtig pleidooi tegen isolationisme Eencellig wezen vernietigt larven van het aardappelaaltje Onderzoek duurt voort Weerbericht Presidentsverkiezing onmogelijk gemaakt Woning voor Joh. Bodegraven Zwitserse expeditie faalt Anna Pauker heeft afwijkingen'' Inktvissen op kreeftenjacht Belgische vissers maken het slecht Duizenden arbeiders naar huis gezonden 6.447.730.750 dollarvoor hulp aan het buitenland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMAKS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advtrtenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incasso! osten Weekabonnementen ƒ049 CNKELE 1 REN nadat Britse soldaten het in de Britse sector van West-Berlijn gelegen gebouw van de onder Sowjet-beheer staande Oostberitjnsc radio- omroep met een prikkeldraadversperring hadden geblokkeerd, heeft Sergei Dengin, vertegenwoordiger van de Sowjet-contrólecommissie te Berlyn zlcb naar het westelijke stadsdeel begeven voor een onderhoud met de Britse com mandant. generaal-majoor Coleman. Volgens het officiële Oostduitse nieuws bureau A.D.N. heeft Dengin een scherp protest ingediend bij generaal Coleman en „de onmiddellijke terugtrekking van de Britse militairen uit het radiogebouw en het herstel van normale arbeidsomstandigheden" geëist. Na de bijeenkomst werd een communiqué uitgegeven, waarin werd verklaard, dat er „enige vor deringen" waren gemaakt bij besprekingen over de Britse blokkade van Radio- Berlijn en over Sowjetrussische maatregelen tegen enclaves van de Britse sec tor op Oostduits gebied. Men zal voortgaan met de behandeling van genoemde kwesties. Het is evenwel niet bekend, of er opnieuw een bijeenkomst zal wor den gehouden. Naar thans bekend is geworden zjjn de Sowjet-autoriteiten de vorige week begonnen de gevorderde gebouwen en woningen in Babelsberg (bü Fotsdam) gedeeltelijk te ontruimen. In Babelsberg heeft ook de Sowjetrussi sche opperbevelhebber, generaal Tsjoeikof, zijn hoofdkwartier. Men concludeert uit het een en ander, dat de Sowjet-autoriteiten een nieuw hoofdkwartier elders inrichten. Men noemt in dit verband Zossen-Wünsdorf. die de Britse maatregelen toelichtte, verklaarde, dat nog niet te zeggen is, hoelang de maatregelen van kracht zul len blijven. „Het is niet de wens van de Britse autoriteiten om onnodige be perkingen op te leggen aan het verkeer tussen de verschillende delen van Ber lijn" aldus de verklaring. Bestuursambtenaren en partijleiders in West-Berlijn hebben hun voldoening over de Britse maatregel uitgesproken. Radio-Berlijn bleef haar uitzendingen (muziek, nieuws en commentaren) gis teren voortzetten. De voornaamste commentator verklaarde tegenover Reuter, dat de uitzendingen minstens veertien dagen zullen doorgaan, daar MADAT de Britse genietroepen de prikkeldraadversperring om het ge bouw hadden voltooid, konden de em ployés van Radio-Berlijn het gebouw wel verlaten, doch werd een ieder de toegang tot de studio's ontzegd. Binnen de versperring patrouilleert militaire politie, voorzien van gasmaskers. Meer dan 500 Westberlijnse politiemannen helpen mee bij het patrouilleren of worden gereed gehouden voor het ge val dat zich ongeregeldheden mochten voordoen. Nabijgelegen spoorwegsta tions staan onder speciale bewaking ingeval communistische demonstranten zouden pogen het omroepgebouw te naueren. In het gebouw bevinden zich twee Russische officieren en naar schatting een vijf-en-twintigtal solda ten, alsmede enige honderden employés van de Duitse staf. Uitgejouwd. AP het middaguur verschenen twee Russische officieren en een- burger voor het gebouw en vroegen, of zij een Britse hoofdofficier konden spreken. Terwijl hun komst werd gemeld, stap ten zij echter weer in hun auto en re den weg, onder gejouw van Westber lijnse toeschouwers. Men vermoedt, dat de officieren afkomstig waren van het Russische militaire hoofdkwartier te Potsdam. Een officiële Britse woordvoerder, De Sowjet-afgevaardigde in de ont wapeningscommissie der V.N., Jacob Malik, heeft de commissie gisteren me degedeeld, dat de Sowjetunie het wes telijke voorstel voor een beperking van de strijdkrachten, met name van die der vijf grote mogendheden, niet kan steunen, indien de regering van Pekrag geen deel zou hebben aan het plan. Gladwyn Jebb, de Britse afgevaardig de, had eerder namens de westelijke mogendheden verklaard, dat de kwes tie van het regiem in China later zou kunnen worden geregeld, daar sommi ge regeringen de huidige Chinese rege ring in Peking niet erkennen. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (VVD), naar aanleiding van de in de pers versche nen mededelingen betreffende het niet beschikbaar stellen door de luchtmacht van een straalmotor of Gloster Meteor aan ir de Beye Smits tot het houden van proefnemingen met de door hem uitgevonden laagspannings-motor- ontsteker, heeft de minister va» o.m. geantwoord, dat het hem bekend is, dat de Rolls Royce-fabrieken, die fle motor van de Gloster-Meteor produce ren, bezig zijn een systeem te ontwik kelen, waarin een ontsteker voorkomt. Welke gelijkenis vertoont met die, om wikkeld door de heer Smits. Indien dit systeem na gehouden be proevingen aan de verwachtingen vo - doet, zal het op de bij de luchtmach gebruikte motoren worden toegep Het is niet bekend, welke kostenler aan deze eventuele modificatie verbo rullen zijn. de voorraad bandopnamen voor die tijd toereikend is. Inrcisvergunnlngen. De Oostduitse autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat vergunningen ver strekt zullen worden voor het betrede:, van de Sowjet-zone door Westberlij- ners. Het betreft hier vergunningen d:< geldig zijn voor een duur tot dertic dagen en permanente vergunningen voor personen, die bijvoorbeeld grond in de Sowjet-zone bezitten of Westber- lijners, die in de Sowjet-zone werken. De verzoeken voor vergunningen moeten door de districtsbureau* in Oost-Berlijn en de volkspolitie goed gekeurd worden. De Franse Nationale vergadering heeft gisteren met 295 tegen 253 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van premier Antoine Pi nay betreffende de glijdende loon schaal. Premier Pinay had het bestaan van zijn bijna 3 maanden „oude" regering op het spel gezet en gedreigd te zul len aftreden, indien het ontwerp niet werd aangenomen of slechts met een te geringe meerderheid. Hij liet duide lijk uitkomen, een stemming te wen sen. die de regering in haar huidige strijd tegen de communisten zou ver sterken. Het onderhavige wetsontwerp kop pelt de lonen aan de kosten van le vensonderhoud. QENERAAL Eisenhower heeft na zijn terugkeer in de Verenigde Staten op een persconferentie in het Pentagon te Washington ernstig gewaarschuwd tegen het verlies van hulpbronnen of vrienden, waar ook ter wereld. Hij noemde Korea en Indo-China even belangrijk ais welke andere gebieden ook. De generaal zei, dat er een groot gevaar bestaat, dat de communisten vrije landen van binnen uil zullen stelen, zoals bijvoorbeeld is geschied met Tsjechoslo wak Ue. Indien geheel Europa in communistische handen zou vallen, zou Amerika in een uiterst on gunstige positie geraken. De 24-jarige mej. Willy Lintveld, die benoemd is tot onderwijzeres van prinses Marijke TN antwoord op de aanval van Taft zei generaal Eisenhower, dat hij steeds de nadruk had gelegd op het be- ang van de luchtmacht, doch h^ acht- J te het een onmogelijkheid, dat de in- t'anterie zou kunnen worden uitge schakeld. Hij voegde er aan toe, dat hij zelf had gestreefd naar het vrijmaken van de luchtmacht van het leger, het geen ook inderdaad was geschied. Het Congres had echter de fondsen be-> knot, zodat een uitbreiding van de De aardappelteelt heeft de laatste jaren zoveel te lijden van aardappel- moeheid, een ziekteverschijnsel, dat door een klein aaltje wordt veroor zaakt, dat vrij ingrijpende maatrege len nodig zijn gebleken. Prof. dr ir A. Ph. Weber te Bennekom heeft thans ontdekt, dat een bepaalde amoebe een eencellig diertje zich met de lar ve van dit aaltje voedt. Deze amoebe soort was tot dusverre onbekend. Zij zou een zeer belangrijke factor in de strijd tegen deze aardappelziekte kun nen worden. Prof. Weber heeft zijn ontdekking in 1950 gedaan. Sindsdien hebben ver schillende onderzoekers zich aan de be studering van de levensloop van het kleine wezentje gewijd. Men weet ove rigens nog niet, wat deze bondgenoot in de strijd waard zal zijn. Het wach ten is op de resultaten van de grond- proeven. De eerste amoeben zijn name lijk op een aardappelveld in de provin cie Groningen gevonden. Elders zijn ze nog niet aangetroffen. Men wacht nu af, of het diertje kan worden gebruikt voor een doeltreffende bestrijdingsme- thode, doordat men het op grote schaal zou kunnen vermenigvuldigen. Dit on derzoek zal nog geruime tijd vergen. De amoeben zijn gevonden op de blaasjes van de verwekker der aard appelmoeheid. In deze blaasjes waren de De spanning tussen Oost- en West-Berlijn neemt van uur tot uur toe. In Berlijn legt de Oostduitse Volkspolitie grensversperringen aan (bovenste foto), terwijl de Westberlijnse politie haar handen vol heeft om de com munistische agitators, die uit Oost-Berlijn geïnfiltreerd zijn, in te rekenen. VRIJ ZONNIG Verwachting tot Woensdagavond. Licht tot half bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige wjnd uit westelijke richtingen. Iets re middagtemperaturen. DONDERDAG: zon op 4.23. pnder 20.54; Maan op 18.08, onder 2.10. Het Witte Huis heeft medegedeeld, da' president Truman bezorgd is over de binnenlandse toestand in Zuid- Kcrea. Joseph Short, perssecretaris van het Witte Huis, verklaarde, dat de Amerikaanse ambassadeui in Kore John Muccio. Maandag naar zijn post is teruggekeerd, nadat Truman een on derhoud met hem had gehad. Truman gaf Muccio instructies „met betrekking tot de houding van zijn regeringH J wilde zich niet verder over deze ln- structies uitlaten. Daar de aanhangers van de Zuid- koreaanse president. gisteren hebben verklaard, dat zU niet meer aan de vergaderingen van hetpar lement zullen deelnemen is de NaHo nale Vergadering zo goed als maente loos geworden en zal »tj reenprerident kunnen kiezen. Zoals bekend wenst Rhee dat het volk een Pre*Weot kiest, doch volgens de grondwet wordt deze door de Nationale Vergadering geko zen. Voor de verkiezing van een president is een quorum van 122 leden vereist. Behalve de aanhangers van Rhee, die thans dus zullen wegblijven, namen on geveer 69 leden deel aan de jongste pijeenkomsten van het parlement. Zoals reeds gemeld, zijn twaalf leden gearres teerd en houden 48 anderen zich schuil. In het bouwcentrum te Rotterdam zal op Woensdag 11 Juni door het ar chitectenbureau Sutterland namens de stichting Koningin Wilhelminafonds ter bevordering van de kankerbestrij ding worden aanbesteed: de bouw van een woning aan de Zonnelaan te Hil versum, ter verhuring aan de leider der Haak-In-Actie van de N.C.R.V. de heer Joh. Bodegraven uit Utrecht. DUBBELE MOORD OP JAVA Twee onbekenden, bewapend met een sten en een pistool, hebben in de desa Panjungkiran (in het Tjirebonse) en kele schoten op de Lurah van genoem de desa en op één der bewoners ge lost. Beiden werden gedood. In kringen van het ministerie van binnenlandse zaken van Nepal wordt medegedeeld, dat de Zwitserse expedi tie naar de top van de Mount Everest de hoogste top ter wereld wegens slecht weer is afgelast. Binnen tien da gen wordt regenval verwacht. Het weer is tot nu toe de belangrijkste oor zaak geweest van het falen van alle vorige pogingen. Volgens de laatste berichten is de Zwitserse expeditie gestegen tot een hoogte van 6000 meter. Van hieruit zijn twee kampen opgeslagen op en boven de gletsjer, die het westelijke sneeuw- bassin afsluit. De uit elf man bestaande expeditie staat onder leiding van dr. Edouard Wyss Dunant. In de eerder genoemde kringen ver luidt, dat de Britse expeditie naar de top van Tsjo Ojoe, onder leiding van Eric Shipton, eveneens wegens 't weer tehigkeert. Het Roemeense blad „Scanteia" ver klaart, dat de vroegere minister van buitenlandse zaken, mevrouw Anna Pauker, door de Roemeense arbeiders partij (communisten) de vorige week beschuldigd is van zowel linkse als rechtse afwijkingen van de partijpoli tiek. Het blad zegt, dat Anna Pauker haar fouten erkend heeft. De inktvissen belemmeren op het ogenblik de kreeftenvangst in de Zeeuwse wateren. De kreeften verwis selen om deze tijd van het jaar van schaal, en zijn daardoor enige dagen zonder bescherming. De inktvissen ko men nu de Zeeuwse wateren binnen om kreeften te vangen. Zodra de ver- schalingstijd ten einde is, verdwijnen de inktvissen weer. larven ingekapseld en de amoeben wachtten nu op het uitkomen dezer larven. Zodra deze te voorschijn kwa men, vielen de amoeben hen aan en stulpten er zich orpheen. Op deze wijze vernietigden zij soms tientallen larven. Deze werden binnen enkele dagen ver teerd. De amoeben plantten zich daarna door deling voort en vielen, zodra zij een nieuwe prooi ontdekten, deze aan. Verder bleek, dat de amoeben zich onderling kunnen verbinden tot een dicht netwerk, dat de aaltjes weinig kans op ontsnapping laat. Is er geen voedsel :meer aanwezig, dan gaan de amoeben in een rusttoestand over en kunnen op deze wijze overwinteren. luchtmachtgroepen niet mogelijk was geweest. Dat Rusland zelf een oorlog zou uit lokken. achtte de generaal niet waar schijnlijk. Wei bestond volgens hen» de mogelijkheid, dat een der satellie ten een oorlog zou provoceren. De ge neraal noemde overigens het beginnen van een oorlog, door welk land dan ook, een dwaasheid. De vooruitgang van de militair» kracht van het Westen noemde gene raal Eisenhower „bevredigend". Dez® landen zouden nu zichzelf kunnen ver dedigen en waren niet slechts pionnen meer in het grote spel. Met kracht sprak de generaal zich uit tegen een Amerikaans isolationisme. Na de persconferentie overhandigd® hij officieel zijn ontslagbrieven als mi litair aan de minister van defensie, Lovett. Deze wenste hem met hartelij ke woorden vaarwel en noemde de door hem bewezen diensten „zonder prece dent in de moderne wereld". Naar uit de brieven blijkt, die de in Argentinië verblijvende Belgische vis sers aan hun familieleden te Oostende sturen, zou hun toestand verre van rooskleurig zijn. De vangsten in Fe bruari en Maart zouden onbevredigend geweest zijn. Op één uitzondering na zouden thans alle vaartuigen in repa ratie zijn. Volgens de vissers zijn de schepen niet geschikt voor visvangst in de Argentijnse wateren en zouden betere resultaten verkregen kunnen worden met open boten en een ander soort netten. Het merendeel der vissers zou in de schuld staan bij reder Van Iseghem. Ook de verstandhouding on der de leden der Belgisqhe kolonie zou, volgens deze brieven, veel te wensen overlaten. ALS gevolg van de staalstaking in de V.S., waardoor de staalindustrie bijna geheel stil ligt, worden reeds duizenden spoorwegarbeiders en mijn werkers naar huis gezonden. De „Penn- sylvania Railroadde grootste spoor wegmaatschappij in Amerika, zal met ingang van Donderdag 9.000 arbeiders wegsturen. De „Illinois Central Rail- way" heeft 3.500 arbeiders weggezon den. Ongeveer 26.000 arbeiders in de steenkoolindustrie zijn ook zonder werk gekomen. Tienduizend arbeiders van ertsmijnen bij Hibbing (Minne sota) hebben uit solidariteit het werk neergelegd. De staalindustrie haalt thans nog maar nauwelijks 10 procent van de da gelijkse productie van 38.500 ton. De democratische senator Burnet Maybank heeft gisteren verklaard, dat hij en zijn medewerkers een noodwet uitwer ken voor de staking in de staalindus trie. De senator hoopte het ontwerp heden te kunnen indienen als amende ment op de wet inzake de defensiepro ductie .Naar verluidt zou er voorkeur bestaan voor een wetsontwerp, waarbij de president bevoegdheid wordt ver leend. in een noodgeval beslag te leg gen op particuliere bedrijven. Daaren tegen zou aan het Congres de bevoegd heid voorbehouden moeten worden, zijn veto uit te spreken over dergelijke maatregelen. Senator Taft heeft reeds doen weten, dat hij gekant is tegen een dergelijke wetgeving als president Truman niet eerst gebruik gemaakt heeft van de middelen, die hij kan aanwenden, bijv. van de wet van Taft en Hartley. Heden komen de leiders van de Amerikaanse staalbedrijven samen. Zij hebben Maandagavond verklaard, de onderhandelingen onverwijld te willen hervatten, om tot een billijke regeling te komen, De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren in een gemeenschappelijke zitting een militair en economisch hulpprogram voor het buitenland met een totaal be drag van 6.447.730.750 dollar voor het boekjaar, dat 1 Juli begint, goedge keurd. Het bedrag is ongeveer ander half milliard dollar minder dan dat waarom president Truman voor de zelfde periode heeft verzocht. t..e..v_e.Maande de ontkenning van het Belgische Hof, houden de geruch ten omtrent de op handen zijnde verloving tussen Koning Boudewiin en Prinses Margherita aan. Naar verluidt zal het paar elkaar deze week in Venetië ontmoeten. Koning Boudewijn bij zijn aankomst in Siena.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1