Weer enige ontspanning in Berlijn? OFFERS Materiële vooruitgang ten koste van vrijheid Democraten verantwoordelijk voor het tragische verlies van China Twee doden en zwaar gewonde in Staatsmijn „Hendrik" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 127 millioen voor de woningbouw Een compromis in Zuid-Korea? Ernst Reuier roept het Westen op de strijd om de vrijheid te steunen Mr G. E. van Walsum benoemd tot burgemeester van Rotterdam Geen communist uit het Westen zou het in de Sowjet-Unie uithouden Hoe gaat Nederland stemmen? Vrijdag 6 Juni 1952 77e Jaargang No. 11431 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna van f100. NIEUWE ARRESTATIES IN ZUID-AFRIKA Reeds zestien brieven en protesten Kolonel uitgejouwd Thans eerste burger Delft van Weerbericht Truman verwacht deze zomer geen oorlog Vier ponten bij Velsen Generaal Grow voor een militair tribunaal Eisenhower op persconferentie: MacArthur adviseur voor Azie? Ernstig ongeval bij het stutten Oud-ambassadeur gaf zijn indrukken uit Rusland Dr Visser verwacht geen ineenstorting Jordaanse regering blijft trouw aan Koning Talal Bij verwijderen van een gaslantaarn bedwelmd Weinig verschil met enquête in April Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—«4 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Balans is opgemaakt Half millioen spaarbrieven uitgegeven Volgens een mededeling van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is thans de verkoop van de rentespaar- brieven gesloten. Om aan alle aanvra gen welke vóór 1 Juni zijn gedaan, te kunnen voldoen, is het totaal bedrag nog verhoogd tot f 54.100.000.—. Er zijn in totaal 481.000 rentespaarbrieven van f 100.— uitgegeven. Het aantal der uit gegeven rentespaarbrieven van f 25. bedraagt 240.000. In totaal hebben de drie Nationale Woningbouwleningen f 127 millioen opgebracht. De Zuidkoreaanse president, Syng- ham Rhee heeft in krachtige bewoor dingen geantwoord op de nota van pre sident Truman, waarin deze zijn be zorgdheid uitsprak over de binnenland se toestand in Zuid-Korea. Syngham Rhee verklaarde in zijn antwoord-no- ta, dat Truman onjuist is ingelicht over de Zuidkoreaanse politieke toestand. In bevoegde kringen te Poesan verklaart men, dat de twaalf gearresteerde leden van de Nationale Vergadering spoedig in vriü^id gesteld zullen 'worden en dat een compromis over de kwestie aanstaande is. Dr. Joesoef Mohamed Dadoo, presi dent van het Indische congres van Z.- A-frika, en David Bopape, secretaris van het Transvaalse nationale congres een provinciale afdeling van een grote politieke organisatie van naturel len zijn gisteravond in Johanesburg gearresteerd, nadat zij een openbare vergadering hadden toegesproken: Krachtens de wet op de onderdrukking van het communisme was aan beiden een spreekverbod opgelegd. A LS de voortekenen niet bedriegen, schijnt er in de toestand te Berlijn enige ontspanning in te treden. Russische en Oostduitse wachtposten gaven gister morgen toestemming om voedsel en post uit West-Berlijn naar het geïsoleerde Steinstücken, de grootste der Westduitse enclaves op Oostduits gebied, over te brengen. Wat betreft het geschil over een begraafplaats in de Franse sector hebben de Russen de verzekering gegeven, dat op het kerkhof geen grensbor- den zullen worden geplaatst en dat Russische militairen en leden der Oostduitse Volkspolitie bij hun patrouilles de begraafplaats niet zullen betreden. Burgerlijke autoriteiten zullen nu moeten uitmaken hoe de grens hier precies loopt. Gis teren hebben Westberlijnse politiemannen, nadat enige schoten waren gewis seld. Russische soldaten en leden der Oostduitse Volkspolitie van het kerkhof verdreven. Intussen duurt de Britse blokkade van het Oostberlijnse omroep- gebouw voort. Een aanbod om eventuele zieken onder de Duitse employé's te evacueren, werd afgeslagen. Naar de burgemeester van West-Berlijn, Reuter, in het parlement verklaarde, zal het beleg van Radio-Berlijn eindigen, zodra een „bevredigende regeling is getroffen voor de enclaves van West-Berlijn in het omringende gebied van de Sowjet-zone. In zijn rede deed de burgemeester een beroep op de westelijke wereld duidelijk te bewijzen, dat zij achter West- Berlijn staat in zijn „strijd voor de vrijheid". sector van Rerlijn ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elisaboth hadden bijgewoond. Toen de Russen het paradeterrein verlieten, werden zij uitgejouwd door een opdringende me nigte Westberlijners. Westberlijnse po litiemannen en leden van de Britse militaire politie moesten een cordon vormen om hen te beschermen. CINDS 9 Mei zijn er tussen de Weste- lijke en de Sowjet-autoriteiten zes tien protesten en brieven gewisseld over de moeilijkheden in Berlijn. Thans hebben de Amerikaanse autori teiten een krachtig protest gezonden omtrent de verkeersbelemmeringen om Steinstücken. Van Sowjetzijde is verklaard, dat de zaak onderzocht zal worden. T)E Sowjet-autoriteiten hebben van de Amerikanen betaling geëist van 14.000.000 dollar voor het gebruik van een speciale telefoonkabel voor de ver binding tussen Berlijn en Frankfort over de afgelopen zeven jaar. Reuter tekent hierbij aan, dat iets meer dan een week geleden 19 telefoonverbin dingen tussen West-Berlijn en West- Duitsland verbroken zijn. De verbin dingen der geallieerde autoriteiten heeft men echter intact gelaten. Som mige waarnemers zien in eerder ge noemde brief een teken, dat de Sow jet-autoriteiten zich mogelijk met de geallieerde telefoonverbindingen zul len gaan bemoeien. Men vraagt zich af, wat het gevolg za! zijn van een Amerikaanse weigering tot betaling. WESTBERLIJNSE politie en Britse "militaire politie moesten gistermor gen optreden om een Russische kolo nel en zijn tolk te beschermen, die een parade van Britse troepen in do Britse Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot burgemeester van de ge meente Rotterdam mr G. E. van Wal sum met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Delft. Mr Gerard Ewout van Walsum is op 21 Febr. 1900 te Krimpen a'd IJsel ge boren. Hij studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht rechtswetenschap pen en deed in 1926 doctoraal examen. Een jaar tevoren was de heer Van Walsum aangesteld als ambtenaar van de Rotterdamse Kamer van Koophan del en later kreeg hij een aanstelling als plaatsvervangend secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zuid- Holland, welke functie hij tot 1945 heeft waargenomen. Intussen was mr Van Walsum, die toen tot de Christelijk-Historische Unie behoorde, in 1939 tot lid van de Rot terdamse gemeenteraad gekozen en sedert 1933 maakte hij deel uit van de redactie van het toenmalige dagblad „De Nederlander". Na de bevrijding in 1945 werd mr van Walsum hoofdredac teur van „De Nieuwe Nederlander", welke functie hij in 1947 neerlegde. Toen in 1945 dr W. Banning aftrad als voorzitter van de Nederlandse Volksbeweging, volgde mr van Wal sum hem in die functie op. Mr van Walsum, die zich intussen bij de Partij van de Arbeid had aangeslo ten, had zitting in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland: gedurende acht maanden trad hij ook op als wethou- der van Onderwijs en Volksontwikke- ling te Rotterdam. In de jaren 1946— 1948 maakte hij Twee de Kamer als afgevaardigde van de P. v. d. A. In 1948 ging hij naar de Eerste Kamer over. Met ingang van 16 Februari 1948 werd mr van Walsum benoemd tot burgemeester van Delft Gevraagd naar zijn oordeel over de benoeming, zei de waarnemende burge meester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg; „mr. van Walsum is een man. die Rotterdam kent en van Rot terdams standpunt uit bezien, is dit be langrijk omdat deze stad een stad is met eigen problemen." Verwachting tot Vrijdagavond. HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Half tot zwaar bewolkt met kans p enige regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het Zuidoosten van het land nog warm, elders iets lagere middagtemperatuien dan Donae ZATERDAG Zon op 4.22. onder 20.56: Maan op 20 56. onder 3.00. MR. G. E. VAN WALSUM van Delft naar Rotterdam Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman op de vraag, of men uit het plan van zijn dochter Margaret, deze zomer haar vacantie in Europa door te brengen, kon opmaken, dat hij in die tijd geen oorlog ver wacht, bevestigend geantwoord. Verder zei Truman, dat hij niet over woog het congres in verband met de staalstaking om een wetgeving te ver zoeken. Het ligt in de bedoeling van de Rijkswaterstaat om ook dit jaar tijdens de zomermaanden vier stoomponten bü Velsen de dienst over het Noord zeekanaal te laten vervullen. De datum van ingang wordt vermoedelijk 1 Juli aanstaande. *+•- i I. i *«i i lil i i i i - i Dagboek werd de oorzaak van rechtsvervolging Generaal-majoor Robert W. Grow, wiens dagboek tijdens een bezoek in Duitsland werd gestolen, zal door een militair tribunaal worden berecht. Grow is militair attaché van de Ame rikaanse ambassade te Moskou geweest. Het proces zal te Fort Meade in Mary- land met gesloten deuren worden ge houden. Volgens de door de communis ten gepubliceerde gedeelten van het dagboek zou Grow voorstander zijn van oorlog tegen de Sowjet-Unie. Nog steeds houdt de Britse militaire politie de wacht bij de prikkeldraad versperringen welke het in de Britse sector gelegen Russische zendstation omgeven. /""ENERAAL Eisenhower heeft giste- ren op een persconferentie in Abi- Iene verklaard, dat hij zich achter de politieke verklaring van de republi keinse partjj van 1950 schaarde, waarin de politiek van het democratisch be wind wordt aangevallen. De generaal zei, dat de democraten de verantwoor delijkheid moeten uragen voor het „tra gische verlies" van China aan de com munisten. In de bedoelde republikeinse verkla ring wordt het bewind van Truman verweten door zijn politiek voor het Verre Oosten het sein op veilig te heb ben gezet voor de communistische in vasie in Zuid-Korea. Generaal Eisen hower nam aan, dat de beginselen de zer verklaring zouden worden opgeno men in het verkiezingsprogramma van dit jaar. De generaal zei „niet het flauwste idee" te hebben of hij Taft zoy kunnen verslaan bij de verkiezing van Ue can- didaat der republikeinse partij. Indien hij president werd. zou hij MacArthur raadplegen over de politiek in Azie. Indien hij zelf niet werd gekozen, zou hij de republikeinse presidentscandi- In de staatsmijn „Hendiik" nabij Schuttersveld te Brunssum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen en een derde in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. Omtrent de aard van het ongeval is nog niets bekend. De overledenen zijn H. J. Dohmen uit Schinveld, 41 jaar en R. A. Lam- mers uit Brunssum, 59 jaar. Het derde slachtoffer is K. P. Hellenbrand, even eens uit Brunssum en 39 jaar oud. Alle drie de slachtoffers waren gehuwd. Dohmen en Hellenbrand waren vader van resp. 4 en 5 minderjarige kinde ren. Het ongeval heeft zich voorgedaan tijdens werkzaamheden aan één der stutten. Naar de juiste toedracht en de aard van het ongeval wordt thans een onderzoek ingesteld door de be voegde instanties van de staatsmijnen en het staatstoezicht op de mijnen. Er waren geen andere personen in de nabijheid, toen het ongeluk gebeurde. De nog in leven zijnde arbeider heeft nog geen inlichtingen kunnen verstrek ken. daar hij bewusteloos is. Pi het Grand-hotel te Heerlen heeft voor de afdeling Zuid-Limburg van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel dr P. C. Visser, voor malig ambassadeur van Nederland te Moskou, een spreekbeurt gehouden over het onderwerp „Mijn indrukken uit Sowjetrusland". Spreker zei in 'deze spreek beurt, welke hü strikt neutraal wenste te houden en waarin hij alleen per soonlijke indrukken dacht weer te geven, dat er in de Sowjetunie onmiskenbaar een materiële vooruitgang valt waar te nemen. Deze vooruitgang moet men er echter betalen, zo stelde dr Visser uitdrukkelijk vast, met een volkomen gebrek aan persoonlijke en geestelijke vrijheid, welke voor iedere West-Europeaan on aanvaardbaar zou zijn. Zelfs geen communist uit het Westen zou het volgens spreker op den duur in de Sowjetunie kunnen uithouden. ineenstorting van de Sowjetunie, dan moet daarop in negatieve zin geant woord worden, aldus dr Visser, daar het Russische volk ook onder het vori ge regiem nooit de vrijheid heeft ge kend, zeker niet die geestelijke vrij heid waarop wij, Nederlanders, trots kunnen zijn. Het weet eenvoudig niet wat vrijheid is. Een en ander lichtte spreker toe met feiten, die hjj zelf had waargenomen. ATIET alleen bij bv. de verkiezingen. maar ook in de kunst, de wetenschap het onderwijs en in de gewone samen leving manifesteert dat gebrek aan vrij heid zich. Vraagt men nu echter of een en ander spoedig moet leiden tot een Verder ging hij o.m. in op de propa ganda van het Sowjet-regiem. Deze propaganda is thans zo hoog opgevoerd, dat zij nauwelijks meer voor climaxen vatbaar is. De slotsom, waartoe dr Vis ser kwam was, dat het communisme met al zijn uitwassen, zoals hij dat in de Sowjetunie heeft leren kennen, voor de vrije wereld volslagen onaanvaard baar is. Stalins dood niet van invloed. MA zijn spreekbeurt gaf hij op een vraag, of te verwachten is, dat de dood van Stalin eventueel veranderin gen in Rusland tengevolge zal hebben, als zijn mening, dat dit niet het geval zal zijn, daar de Russische leiders wel terdege onder de ogen zullen hebben gezien wat dan te doen staat. Zij heb ben immers altijd geweten, dat de dag van Stalins dood eens komen zal. De inleiding van dr Visser vond bij de Zuidlimburgse leden van de maat schappij van nijverheid en handel een zeer aandachtig gehoor. Wij vernamen nog, dat over enkele weken van de hand van dr Visser een boek, getiteld „Mijn indrukken uit Sowjet-Rusland", zal verschijnen. daat steunen, aangenomen, dat het par tijprogramma bevredigend zou zijn. De generaal verklaarde geen aanwij zing te kunnen geven, hoe de Koreaan se oorlog tot een einde kan vorden gebracht. Generaal Eisenhower zeide, dat er geen relaties tussen de regering van Truman en hem bestaan, die hem zou den verhinderen het verleden van de regering aan te vallen. Op de vraag, of hij de buitenlandse politiek had ge steund, antwoordde hij geen deel te hebben genomen aan de regering en slechts betrokken te zijn geweest bij een onderdeel van de politiek. Hij voegde er echter aan toe in grote trek ken de politiek ter beveiliging van W.- Europa tegen het communisme te heb ben gesteund. Het bewaren van vrede en veiligheid in de wereld op basis van de funda mentele overtuigingen van de Verenig de Staten zei hü het allerbelangrijkste punt van zijn campagne te achten. De Jordaanse eerste minister, Aboe El Hoe Tawfiq Pasja, heeft gisteren verklaard, dat de regering en de natie trouw zuilen zijn aan de troon en de koning totdat hij is genezen. „Indien genezing onmogelijk is of pas na lange tijd komt zullen wij gebonden zijn aan zijn opvolger". De premier legde deze verklaring af op een persconferentie, vier-en-twintig uur nadat de regering 'n regentschaps- raad van drie landen had benoemd die de taak van de koning zal waarnemen tijdens die afwezigheid. Koning Talal van Jordanië vertoeft thans om gezond heidsredenen in Frankrijk. Zijn oudste zoon, kroonprins Hoessein, die in En geland studeert, wordt volgend jaar Mei achttien en meerderjarig. De heer J. M. van Straaten te Ame- rongen is gistermiddag tijdens het ver wijderen van een gaslantaarn door uit stromend gas bedwelmd en overleden. Het slachtoffer had om de lantaarn een kuil gegraven om de ijzeren buis te kunnen afzagen. Bij dit werk is er gas gapn ontsnappen met het noodlot tige gevolg. Enkele jaren terug is de man op een gelijksoortige wijze buiten bewustzijn geraakt, doch werd toen tijdig door voorbijgangers opgemerkt. LIET afschuwelijke ongeluk in het n Marsdiep bij Den Helder tijdens de gecombineerde NederlandsBel gischEngelse militaire oefeningen, welke dezer dagen in het Noorden van onze provincie worden gehouden, noopt ons tot het formuleren van een oor deel over de' ongevallen met dodelijks afloop, die de laatste jaren gebeuren. Hoe vreemd het moge klinken, wij hebben persoonlijk ook behoefte aan het overpeinzen van deze gebeurtenis sen, omdat zij in het denken over de toestand op de wereld een zeer bij zondere plaats innemen en ons con fronteren met de zekerheid, dat de versnelde militaire voorbereidingen als gevolg van voortdurende dreigin gen met geweld bittere noodzaak zijn, opdat niet geschiede wat wij twaalf jaar geleden tot onze schade en wel degelijk ook tot onze schande! er voeren. In volle vredestijd, in jaren, waarin van enig oorlogsgevaar niet kan wor den gesproken, houdt iedere staat een legermacht onder de wapenen, ten einde in voorkomende gevallen aan de buitenlandse politiek van die staat kracht te kunnen bijzetten. Wij heb ben in de achter ons liggende maan den tot in den treure herhaald en wij zullen waarschijnlijk nog vaak moeten repeteren dat niettegen staande de oprechte vredeswil van het democratische Westen, die wij kennen, en het verlangen naar vrede in het Oosten, dat wij vermoeden, de tegen stellingen tussen beide machtencon glomeraties in genendele zijn vermin derd. De uitweg kan nimmer zijn een eenzijdige ontwapening. De oplossing kan slechts liggen in een krachtssur- plus, waaraan het Westen thans bouwt. Bij die opbouw der defensie zijn millioenen jonge mensen gemoeid. Zij brengen in de eerste plaats hun offers op het altaar van de democratische vrijheid door hun militaire kwalitei ten in staat van volledige oefening te houden; zij stellen zich bovendien be schikbaar tot het experimenteren met wapenen, waarvan de volledige kracht nog niet geheel bekend kan zijn. Toen Minister Staf in de Eerste Kamer on langs als zijn mening te kennen gaf, dat het de jonge Nederlandse straal jagerpiloten aan „luchtmanschap" ont brak. hebben wij ons geërgerd. Het is goed dit ronduit te zeggen, zonder er overigens de bewindsman van defensie hard om te vallen. Wij zouden de vraag willen stellen of er iemand ter wereld is, die met volstrekte zekerheid de reactie kan meten van een piloot, die met een angstwekkende snelheid door het luchtruim davert. Men zal wellicht opmerken, dat deze reacties proefondervindelijk zijn vastgesteld. Maar het komt op de practijk aan; de studeerkamer en het medisch labora torium zijn gewichtig, zij kunnen de practijk nimmer vervangen. Een twee de vraag is of het nog wel binnen de menselijke vermogens ligt te verwach ten. dat een volmaakt „luchtmanschap" bereikbaar is. Wij geloven het niet, wijl wij van de onvolmaaktheid van de lichamelijk en geestelijk perfectste mens diep overtuigd zijn. Men kan de ontsteking van een motor wijzigen, men kan de trainingstijd verlengen, maar de mens blijft de mens. Die mens is het, die zich bereid ver klaart zijn kracht op technische mon sters te beproeven. Wat wij nu zo bij zonder graag zouden hebben gehoord, is een woord van diep respect voor deze jonge mannen, die de vooruit gang van de techniek met hun leven dienden. Want laten wij wel begrijpen, dat iedere piloot, die vandaag vliegt, profijt trekt van het ongeval aan zijn makker overkomen. Dat dus de Wes terse defensie als geheel voordeel trekt uit de dood van die jongemannen, die de moed hadden zich te geven aan een taak, die zij in het volle besef van hun verantwoordelijkheid aanvaardden. Dót woord zouden wij nu eens van een autoriteit willen vernemen. Het zou veel leed verzachten, omdat het zou worden gesproken uit gevoelens van dank voor hen, die hun leven lie ten bij de uitoefening van hun plicht. De plicht om het Westen sterk te ma ken en daardoor de vrede te dienen. Daaraan hebben wij méér dan eens gedacht. Gisteren drong het opnieuw tot ons door toen de militaire oefenin gen in onze provincie mensenlevens eisten. Laten we dus vooral dankbaar zijn voor al dat voortreffelijke „luchtman schap", dat ons zal behoeden voor toe standen, die volk en land volledig te gronde zouden richten. CIND MEI heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie weer u de gebruikelijke vraag: „Op welke partij gaat u stemmen bij de verkie zingen op 25 Juni a.s gesteld. Ten opzichte van de in April gehouden „proef-verkiczing" vertoont de uitslag weinig verschil. K.V.P. P.v.d.A. Anti-Rev. Chr. Hist. V.V.D. C.P.N. St Ger. Andere partijen Nu 32% 26% 13% 1»% 6% 3% April 33 26 13 10 7,5% 6 2 2.5% Vergelijking van dit N.I.P.O.-,.proef-verkiezing" met de Tweede Kamer verkiezingen van 1948 wijst op eni^s winst voor de KVP (in Juli 1948 31,04%) en verlies voor de C.P.N. (in Juli 1948 7.74%). Ongeveer een vijfde van alle ondervraagden wist nog niet op welke partij zij bij de verkiezin gen op 25 Juni a.s. zou gaan stemmen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1