BATAVUS Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Voorlichtingsavond N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten Presentjes voor Vaderdag Sportweek 1952 wordt besloten met belangrijke basketball-strijd Maandagavond in restaurant Formosa Belangrijk verschil met particuliere systemen IN HET KORT Afdeling gymnastiek WGW morgen naar Alkmaar Regeling storingsdienst Vier onvergefelijke dagen Kampioenschappen van de marine weer ten einde „De fee van de bron" wordt nogmaals opgevoerd Periodieke zeilwedstrijd 'N TIVOLI „Morgen is te laat" WITTE: „Vrouwen zonder naam" Avondvierdaagse begint Dinsdag Tussen Haaks en Kuitje KONINGSTRAAT 29 Springbokken-Miliiair team op 21 Juni beide in Internationals ploegen Ouden van dagen genoten in Casino Van wie is dat hondje? ZATERDAG 14 JUNI 1952 Kort geleden (op 8 April 1952) ging de gemeenteraad unaniem accóord met het voorstel van B. en W. tot aansluiting bü de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Men zag hierin een belangrijk middel om de particuliere woning bouw in onze gemeente te stimuleren. Het bezit van een eigen woning ls een Ideaal dat door zeer velen in Den Helder wordt nagestreefd. In de meeste ge- i! j echter de financiering zo grote moeilijkheden op te leveren, dat tij een vro.me wens moet blijven. Een bouwkas biedt een mogelijkheid om toch «oor geduldig en trouw sparen aan een eigen huis te komen. Niet voor Biets hebben velen in de lande zich aangesloten bij een der particuliere bouw- kaasen. Maar nog groter blijkt de belangstelling voor het systeem, dat door de nog jonge N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten wordt gevolgd. De particuliere bouwkassen werken alle volgens het z.g. renteloze systeem. De spaarders ontvangen over de door hen ingebracht gelden geen rente, en evenmin wordt rente gevraagd over de verleende voorschotten. Door deze werkwijze kan geen „vreemd kapitaal" waarvoor men rente zou moeten be talen worden aangetrokken. Hier mee hangt een groot bezwaar samen, namelijk dat de spaarders nooit van te voren weten, hoe lang zij op een voorschot moeten wachten. De wacht tijd wordt bepaald door twee factoren, ii.l. de toevloed van nieuwe spaarders en de aflossingen van hen, aan wie geeds een voorschot werd verleend. Bij de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten is dat anders. Deze volgt het systeem van uitsluitend rente dragende hypothecaire voorschotten. Reeds wanneer iemand twintig procent van het voor de bouw benodigde be drag heeft gespaard kan hem een voor schot worden verstrekt. Het minimum gpaarbedrag is 2.per maand per j 1000 gespaard kapitaal. De minimum wachttijd bedraagt in de regel drie jaar. Wel kan aan personen, oie reeds bij toetreding tot de bouwkas over voldoende eigen middelen 'dus ruim twintig procent van het voor de bouw benodigde bedrag) beschikken, onmid dellijk een voorschot worden verstrekt. Voor de financiering kan de Bouwkas zo nodig vreemd kapitaal aantrekken. Verder is het mogelijk, dat men door middel van rentespaarbrieven aan het werk deelneemt zonder dat men zelf voor een woning wil sparen. Ook in de gemeente Den Helder wordt een commissie ingesteld, die ever de toetreding van een gegadigde moet adviseren. Zij moet de candidaat- deelnemers toetsen op hun morele ca paciteiten, dus niet in de eerste plaats op hun financiële omstandigheden. Dit is nodig, omdat ieder gemeentebestuur garant staat voor de betaling van rente en aflossing door de spaarders, die in de gemeente woonachtig zijn. Beeds hebben in de plaatselijke com- De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J.Ud- ding. Lijsterstraat 40, telefoon 2388 en dr M. G- Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrüdag waargenomen door apotheek Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. De tentoonstelling van schilder werken uit het Amsterdamse Stedelijk Museum wordt hedenmiddag om drie uur door burgemeester mr G. D. Re- horst in het Raadhuis geopend. Nagekomen predikbeurt: Gerefor meerde Gemeente, Janzendwarssftraat 8, 80 en 16 uur leesdienst. Vanavond om zeven uur wordt op het HRC-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van HRC en Zeeburgia. Morgen wordt aan de Jan Verfaille- weg de sportdag van WGW gehouden, waaraan ook zou worden deelgenomen door de afdeling gymnastiek. Dit kan evenwel niet doorgaan, daar de gym nasten present moeten zijn in Alk maar, waar wedstrijden worden gehou den in verband met de Kringdag der K.N.T.A.K. Behalve drie en dertig WG W-leden die meedingen in de marswed- strijd, werken twee groepen junioren en dames-senioren aan toestel-turnen en verplichte vrije oefeningen. De afde ling gymnastiek vertrekt met de auto bus om tien uur van de Van Galen straat. De storingsdienst van de gemeente lijke Water- en Lichtbedrijven is voor de komende periode als volgt geregeld' Electricitert: Maandag A. A Corniel- je (Ooievaarstraat 133, telefoon 2997); Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594); Woensdg F. Kramer Niasstraat 17, telefoon 2877); Donder dag H. de Haan (Ceramstraat 40, tele foon 2891); Vrijdag, Zaterdag en Zon dag: A. Schutte (Jacob Beenstraat 25, telefoon 2431). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467), D. Oostendorp (Van Limburg Stirum- straat 24, telefoon 2452). DS RASCH VOOR DE RADIO In de uitzending van de V.P.R.O. op Vrijdag a.s. 's morgens om 10.05 uur. zal ds C. J. Rasch, Ned. Herv. predi kant alhier de morgenwijding ver zorgen. hebt U als U deelneemt aan onze krantenreis naar België en Luxem burg, vertrek 30 Juni a.s. Reissom, met verzorging, 72.50. Route: heen over Brussel, terug over Valkenburg. Boeking en inlichtingen: BUREAU VAN DIT BLAD. missie zitting de heren P. S. van der Vaart, wethouder van Wederopbouw en Stadsuitbreiding, voorzitter; jhr ir S. Laman Trip, directeur van Openbare Werken, technisch deskundige; en A. J. Beneker, ambtenaar ter secretarie, secretaris-penningmeester. De commis sie wordt aangevuld met vertegen woordigers van de aangesloten spaar ders. Ten einde wat meer bekendheid te geven aan voor adspirant-spaarders belangrijke bijzonderheden over de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten wordt op Maandag 16 Juni in „Formosa" een openbare voorlichtings avond gehouden. Het komt ons voor dat iedere stadgenoot met aspiraties in de richting van een eigen woning, er goed aan zal doen, deze avond, die om acht uur begint, bij te wonen. Helderse Marva's nummer éèn Gedurende drie dagen werden in het Marine-opleidingskamp te Hilversum de marinekampioenschappen 1952 ge houden, die bestonden uit athletiek. roeien, jwémmen, schermen, handbat. volleybal, basketbal, tafeltennis en voetbal, De einduitslag luidt: 1. Afd. mariniers Doorn 70 pnt. 2. Marine-kazerne Den Haag 30 pnt. 3. Den Helder 27 pnt. 4. Rotterdam 23 pnt. 5. Amsterdam 21 pnt. 6. Valkenburg 17 pnt. Tl Hilversum 16 pnt. Einduitslag biy de Marva's luidt: 1. Den Helder 45 pnt. 2. Amsterdam 27 pnt. 3. Den Haag 24 pnt. De opvoering van „De fee van de bron" door de kinderoperettevereni- ging „Lentebloemen" was zo succesvol, dat thans op veelvuldig verzoek deze operette nogmaals op de planken wordt gebracht. Dit geschiedt op Zaterdag middag 21 Juni om half drie in Casino. Een aardig succes voor tante Charla! Gistermorgen werden op de rede de periodieke zeilwedstrijden voortgezet. Er was slechts weinig wind; 's middags was de windkracht zo zwak dat de wedstrijden geen doorgang meer kon den vinden. De uitslag was: 1. Kwmr D. Dekekr, 2. Ltz 2 J. Bussemaker, 3. Ltz 2 H. E. Rambonnet, 4. Spr. A. H. van Liend, 5. Spr. Kuyk. Er werd ge zeild in de A-klasse. De enige fiets met de 5 plussen N». li „Nlros" lak- en chroomwerk In de Nederlandse sigaren4ndustrie bestaat een Centraal Comité Vaderdag. Middels dit comité heeft de Helderse sigarenwinkeliersvereniging een aardige attentie kunnen bewijzen aan de ouden van dagen in de vier tehuizen. Het bestuur, bestaande uit de heren C. van Otteren, J. Biegstraaten en J. Schaafsma, heeft aan alle mannelijke bewoners van deze tehuizen een doosje van tien sigaren overhandigd voor Vaderdag (morgen 15 Juni). Deze foto werd gemaakt tijdens de aanbieding in het Nederlands Hervormd Rusthuis in de 2e Vroonstraat. Het probleem van de sexuele opvoe ding wordt behandeld in de Italiaanse film „Morgen is te laat", die zes da gen lang (dus tot en met Woensdag avond) in Tivoli wordt vertoond. Er worden twee meningen verkondigd, tegenover elkaar gesteld. Daar zijn de mensen, die geheimdoenerij schuwen, maar ook de lieden, die weigeren iets te verklaren en hun heil zoeken in strengheid. Het probleem wordt in deze film gepersonificeerd door twee jongelui in de puberteit, die zichzelf en elkaar „ontdekken". Op gezonde wijze heeft men humor en ernst vermengd, en tactvol wordt de ontluikende liefde tussen de jongen en het meisje getoond. Al met al werd een gevoelige en sympathieke film verkregen, die het zien meer dan de moeite waard is. Vooral de sfeer ook is scherp getekend in de Italiaanse school, waarvan de jongen en het meis je leerlingen zijn. Regisseur Léonide Moguy heeft een meesterwerk afgele verd. Prachtig is het spel van de. jonge Anna M. Pierangeli, die reeds voor Hollywood gecontracteerd schijnt te zijn. De beroemde regisseur Vittorio de Sica (Fietsendieven) speelt in „Morgen is te laat" ook een rol. Tot en met realistisch is de Italiaanse film „Vrouwen zonder naam", die tot en met Maandagavond in de Witte- bioscoop draait. Het gegeven is geba seerd op een tragisch overblijfsel van de jongste wereldoorlog, de ellende van de zogenaamde displaced persons. Een Hongaarse regisseur werd bij een In „Morgen is te laat", een uit stekende Italiaanse film, spelen Anna M. Pierangeli en Gino Leurini de voornaamste rollen. bezoek aan een Italiaans kamp voor vrouwen zonder paspoort, zonder na tionaliteit, zonder naam, zo getroffen, dat hij er een verhaal over ging schrij ven en het ging verfilmen. Deze regis seur, Geza Radvanyi, heeft een goed filmwerk afgeleverd. Aangrijpend ziin de diverse scènes, vooral de grote scè nes, de ontvluchtingspoging van de vrouwen. Niet ten onrechte werd deze film vele malen bekroond. In Neder land werd aan deze rolprent het prea- dicaat „Film van de maand" verleend. In de belangrijkste rollen ziet men Valentina Cortese en Simone Simon. De Franse actrice zal aller harten ver overen als het verlepte meisje, dat het kampleven ontsnapt door.... een ijsco man te trouwen. „Vrouwen zonder naam" mag waarlijk gezien worden, wanneer men ten minste niet bioscoop- waarts trekt om louter „amusement" te zoeken. Op Dinsdag 17 Juni begint in onze stad de Avondvierdaagse. Er meldden zich reeds honderd en zestig deelne mers aan, onder wie honderd leden van de Marine (mariniers, marva's en sche pelingen). Zij vormen tezamen drie pelotons. Behalve de plaatselijke wan delsportverenigingen, elk met één groep, zal meetippelen een groep van de NW-jeugdbeweging „Jonge strijd". Op de eerste avond moet twintig kilometer worden afgelegd. Voor de andere avonden staat vijftien kilome ter op het programma. De jeugd loopt elke avond tien kilometer. Er wordt telkens gestart om ongeveer half zes van „Centraal" in de Koningstraat Er zijn vijf wandelaars onder de deelne mers, die zullen proberen hun negendt beloning te behalen. Hoewel de in- schrijvingsdatum reeds verlopen is, kan men zich voor Den Helder toch nog opgeven tot Maandagavond acht uur. In de étalage van de heer Aber- son in de Koningstraat zijn nader# bijzonderheden vermeld. Gisteren arriveerden in de haven Hr. Ms. „Banckert", Hr. Ms. „Luymes", Hr. Ms. „Van der Hulst" en Hr. Ms. „Soemba". Hr. Ms. „Ameland" maakte een proefvaart en ging weer naar de Werf. Hr. Ms. „Y. 862" koos ligplaats in de Buitenhaven. Het is morgen hoog water 6m 1.10 en 12.55 uur, en laag water om 6.50 en 20.00 uur. Maandag is het hoog water om 2.00 en 14.00 uur, en laag water om 7.45 en 20.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 16,2 graden Celsius. DU0BEL KAMOeEAGtMOtfetN Met E.S.M FILFl IN UwC-AMtRA VANWERNEQ CRONÊL (Advertentie, Ing. Med.) Op Zaterdag 21 Juni wordt de bescheiden sportweek van het „Comité O. en O.1* besloten met de basketball-wedstrijd tussen het bondsteam „De Springbokken" en het Nederlands militaire team. Deze ontmoeting begint niet, zoals eerder vermeld, om zeven uur, maar om vier uur 's middags. Daaraan vooraf gaat om drie uur een wedstrijd tussen twee Helderse ploegen. v BAIS Ljendrik Bais en Lammertje Bakker, die Maandag zes. tig jaar getrouwd zijn, vor men samen het sprekende bewijs, dat hard werken geen kwaad kan. Hoe is het anders te verklaren, dat dit prachtige echtpaar zo rijk en gezond zijn welverdiende oude dag geniet? Gistermor gen was Gradus er op visite: Bassingracht 68. Stelt u zich een propere kamer voor met gemakkelijke stoe ien, waarin het diamanten paar is gezeten; de tachtig jarige Hendrik met gezellig rode konen, de acht en zeventigjarige Lammertje glunder vertellend van een leven met vijftien kinderen. Op de tafel troont reeds een homp taart, waarvan met graagte \vordt gesmikkeld. Twee blozende en zeer vol wassen dochters delen mee, evenals uw Gradus en een kleindochter. Rond die taart en heerlijke koffie deden de beide oude mensen iets on bekends voor uw stukjes schrijver leven. De heer Bais, op 17 November 1871 te Enkhuizen geboren, kwam naar Nieuwediep toen hij zeven jaar was. Zijn vrouw zag op 26 April 1874 te Harlingen het levenslicht Zij gingen, naar later zou blijken, een goed huwelijk aan. Zij werden verrijkt met acht dochters en zeven zoons. Twee jongens zijn inmiddels gestorven Mevrouw Bais stond al die jaren vrijwel alleen garant HK voor de gang van zaken in het gezin, want haar man vertoefde doorgaans op zee, waar hij zelfs het slechtste weertje niet schuwde. Hij was elf, toen hij met zijn vader voor het eerst uit vis sen ging. Op dertienjarige leeftijd overtroefde hij de kwaliteiten van een jongen van achttien; hij ging met z'n broers varen, werd ten slotte zelf schipper en kreeg weer later van zijn vader een botter-op-lijfrente. Dat zeeleven duurde tot zijn vijftigste jaar; z'n vrouw werd ziek. Hendrik werd walschipper (reder) en ver diende, geholpen door zijn kinderen, een behoorlijke boterham. Daarmee was eigenlijk pas het „rijke" leven voor deze mensen aangebroken. Voor die tijd was het altijd dubbet-hard werken geweest, ook voor de vrouw, die dag en nacht de naald hanteerde. Dag en nacht, behalve op Zondag, want dan was het volstrekte rust geblazen. „Zij is een 200% wijf", zei Hendrik Bais gisteren, en omgekeerd was de waardering van zijn vrouw voor hem even aan zienlijk, heeft Gradus be grepen. En ge moet even dat fijne aanvoelen, dat rustige vertrouwen dat Bais in zijn vrouw steldedat met een knipoogje tegen haar zeg gen: „Wat jij doet is goed". En dan de onderlinge trots. Ge moet hem over haar ho ren vertellen, en haar over hem. die het als kind pres teerde een beuglijn van hon derd procent hennep met de handen te breken. Die we derzijdse waardering is zo mooi Deze Bais is op het raad huis geen onbekende. Als één van zijn kleinkinderen trouwt, dan is hij altijd als getuige van de partij. „Als Bais er niet bij is, gaat het niet door", heeft de heer Schaap van de Burgerlijke Stand al eens lachend opge merkt. Moge Gradus in dit verband verklappen, dat er - zeventig kleinkinderen zijn en drie en Vijftig achter kleinkinderen Het feest wordt Maandag in zaal „Mouton" gevierd. Dat kan een drukte en een vreugde wordenOp de dag zelf zal Gradus een foto van het diamanten paar laten af drukken. KAPITAAL r\e heer P, A. Doezie, in Helder-kringen beter be kend als opa Doezie, heeft een verschrikkelijk verlies geleden. Op zekere dag ver loor hij, vermoedelijk op de R.K. begraafplaats, een por tefeuille met ongeveer vijf honderd gulden. Ge moet niet denken, waarde Gradi- anen, dat hij een zogenaam de „stille rijkaard" is, want die vijfhonderd gulden wa ren pas in zijn bezit: zijn pensioen voor drie hele maanden, Het is misschien te laat, om een beroep te doen op de vinder. Wellicht ook is het bedrag te groot, om eerlijk terug te brengen, maar je kunt ten slotte nooit weten. Hoe het ook zij, de leden van Helder zijn niet voor nemens hun ere-lid opa Doezie te vergeten. Zelf stond hij altijd meteen klaar om rond te gaan met een lijst voor zijn vereniging vf voor iemand, die dringend iets nodig had. Zo 1 s de heer Doezie nu eenmaal. En nu organiseert men een collecte voor deze steunpilaar van de vereniging. Men zal trachten, het verlies zo klein mogelijk te maken. En Gradus boopt, dat men daarin slaagt. STIJF Watervogels was Zondag als enige Helderse ver eniging afgezien dan van JVC te Julianadorp ver tegenwoordigd op de adspi- rantendag te Alkmaar. Als leider trad de heer Stuive op, en dat doet hij Zondag weer, wanneer de Torren deelnemen aan de vetera- nendag te Egmond. Onder aanvoering van Roel Mars man zullen zij daar hun beste beentje voorzetten, zo vernam Gradus, die een zwak heeft voor veteranen- voetbal De dames zul len de spelers vergezellen en trachten hen 's avonds in Carré waar de ijsrevue wordt bekeken wakker te houden, aldus Gradus' tip gever. DAMES Cen andere dan normale vorm van voetbal wordt bedreven in een dames wedstrijd. Men herinnert zich van verleden jaar nog wel het optreden van de Marmag-voetbaLsters. Ook dit jaar komen zij weer in het veld. en wel Woensdag avond 18 Juni van zes tot zeven uur. Als tegenstand sters fungeren elf dames van de Rijkswerf. Gradus vermoedt, dat Woensdag avond aan de Ruyghweg heel wat toeschouwers pre sent zijn ZEGELS Maandag gaat de laatste week in voor de zomer- zegels; de zegels met de toe slag voor het kind. Op het postkantoor zal weer een tentje staan, waarin de zegels nog te koop worden aangeboden. Profiteert er van, ten bate van het kind' Prentbriefkaarten, zo zei men Gradus, zijn verkrijg baar bij mevrouw Keizer, Sumatrastraat 11. BLOEMEN y^at vele» misschien niet hebben gezien, Dinsdag avond in Tivoli, bleef voor Gradus' vrienden niet onop gemerkt. Toch nog even vertellen: de oude mevrouw Dekker uit de Goversstraat bood minister-president Drees bloemen aan. Zij was er trots op, de heer Drees was er blij mee Daar zag Gradus' lijfkieker langs de weg deze vrachtauto staan, met er op grote kisten voor Nieuw-Zeelancl. Hij rixet Beloven, toen hij de naam ontwaarde. c lt „gaat eindelijk óók onze minister van financien emigreren?" Maar hij vergiste zich; de naam op de kisten leek er slechts op; P, Liefting Zowel van bonds- als van militaire zijde wordt de hoofdwedstrijd met be langstelling tegemoet gezien, mede in verband met een groot internationaal militair tournooi, dat begin 1953 in ons land wordt gehouden. Hieraan ne men behalve Belgie, Nederland. Frank rijk en Italië ook deel teams van Egyp te en het Amerikaanse bezettingsle ger Het spreekt dus vanzelf, dat de militairen op 21 Juni te Den Helder zo goed mogelijk voor de dag willen komen, mede ter voorbereiding van 't tournooi. In de militaire ploeg spelen vier internationals: de andere spelers hierin zijn eerste klassers. Het bondsteam blijft natuulijk niet achter. Daarin zijn spelers opgesteld als Van der Broek, Sibilio, Van Eijkern, Alberda en Oudeland. In de militaire ploeg zijn zeker opgesteld de internationals Hille, Gootjes, De Hoop en de oud-international Eskes. Men kan er dus wel van op aan, dat deze wedstrijd nog aantrekkelijker zal worden dan verleden jaar reeds het geval was. Men zal de ontmoeting dan ook niet willen missen. Ook zij. die niets van deze sport weten, kun nen zich met een gerust hart naar het tegelveld begeven, daar Nico van Pelt middels een microfoon één en ander zal uiteenzetten. Voor de basketball-enthousiasten meteen even dit bericht: de befaam de Harlem Globetrotters, met nie mand minder dan Jesse Owens in de gelederen, spelen op 19 Juni in het stadion te Amsterdam en op 20 Juni op het Sparta-terrein te Rotterdam. Voor de ouden van dagen werd giste- ren in Casino een feestavond verzorgd, dio ten volle slaagde. De voorzitter van dé afdeling Den Helder, de heer P. Maat, mocht in zijn openingswoord be halve de diverse dames en heren, die voor het voetlicht zouden verschijnen, ook welkum heten de voorzitter van het hoofdbestuur. Het werd een prettige avond, ver zorgd onder andere door „De Morali st het cabaretgroepje „De Kraalnegers het dubbelmannenkwartet „Euterpe"en het orkest van de ZROV „Harmonie onder leiding van Louis van Loo Jr- De politie riep onze medewerking 'n voor het opsporen van de eigenaar van een klein zwart hondje. Men kan hei viervoetertje terug halen aan het adres Wilhelminastraat 5. Morgenmiddag om half drie wordt op Texel gespeeld voor de jubileum* beker: Texel—Helder Het derde elfta» van de witjakken gaat mee om voor het Jubih-umkruis Texelse Boys 1 'e ontmoeten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2