Communisten in Korea hebben een millioen man op de been Eisenhower: „Opruiming in Washington" De strijd laait weer op Weense politie contra verkoop van „verjongingsmiddelen" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De illegale vrienden van Hommerson vragen Prins Bernhard om bemiddeling Venezuela breekt met Rusland Maandag 16 Juni 1952 77e Jaargang No- 11439 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vijand versterkt zich meer en meer Onrust in Zuid-Korea Prinses Margarei plantte boom Telegram aan Z K H. „Tunesische koopman" moest Bey vergiftigen JONGETJE GEWORGD Verborgen in een bosje Op 20 September landdag van de reservekorpsen Weerbericht Ex-candidaat Portugees presidentschap gestraft Engels vliegtuig in het Kanaal gestort Argentijns schip vergaan De bemanning is spoorloos Ter herinnering aan gevallenen uit 181C annie Te Hertog van Edinhurg bij première Bebroede eieren als geneesmiddel „Gebruik atoomkracht tot heil der mensheid" ALS IK PRESIDENT ZOU WORDEN... McMahon: Duizend waterstofbommen Ike zorgde voorpolitieke sensatie Telegrafist van „Foreign Office" gearresteerd Woensdag de laatste zittingsdag oliekwestie? IR STAF WIL KABINET OP VERBREDE BASIS Nieuw plan van Moskou? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2344 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol osten Weekabonnementen ƒ0 49 ?FiakeI 3. Jtslagen lu dames: •JpERVlIJL de wapenstilstandsonderhandelingen in Panmoendjon zich voort- durend moeizaam voortslepen zonder werkelijk succes te bereiken, schijnen Je Noordelijken zich in Korea en Mandsjoerjje steeds meer te versterken. In net geallieerde hoofdkwartier te Tokio meent men, dat de communisten op het ogenblik ongeveer een millioen manschappen onder de wapenen hebben. Op een front van ongeveer honderd vijftig km zien de troepen der V.N. zich gesteld tegenover Chinese troepen, wier artillerie- en mortiersterkte toeneemt en die ruim achttienhonderd vlieguigen, grotendeels moderne straaljagers, bezitten. Alleen ter zee handhaaft het commando der V.N. zijn onaangetaste overmacht. De officieren van het hoofdkwartier geloven, dat de Chinezen met een aanzeg- fmgstermijn van drie dagen een grote aanval zouden kunnen verrichten. Een Amerikaanse commandant te velde heeft aan de Britse minister van Defensie, Alexander, die een bezoek aan Korea brengt, medegedeeld, dat de Chinezen in Noord-Korea al zes weken bezig zijn met het aanleggen van onderaardse loopgraven in harde klei en in de rotsen. Men neemt aan, dat deze loopgraven bestand zijn te gen aanvallen uit de lucht en met ar tillerie. In geallieerde kringen denkt men, dat ze worden aangelegd als schuilplaatsen tegen aanvallen met atoombommen. Intussen wordt hier en daar langs het front weer hevige strijd gevoerd. Na herhaalde aanvallen der geallieer den moest een Chinees bataljon in de heuvels van Tsjorwon de wijk nemen. Ruim honderdvijftig geallieerde bom menwerpers deden een vernietigende aanval op het vliegveld der Noorde lijken ten Oosten van Pjongjang. Vol gens het Russische persbureau „Tass" zijn bij een Amerikaanse luchtaanval op Pjongjang op 13 Juni talrijke slachtoffers gevallen. Er zou aanzien lijke schade zijn aangericht. Op Koje DE zuiveringsacties tegen de onder linge terreur in het kamp met Noordelijke krijgsgevangenen op Koje duurt nog voort. Amerikaanse wacht posten moesten opnieuw ingrijpen in afdeling 76. Zij hanteerden met traan gas gevulde handgranaten. Het aantal doden in deze afdeling is thans tot veertig gestegen. In afdeling 606 wer den tweehonderdvijftig anti-commu nistische gevangenen, die door mede- evagenen met de dood werden be dreigd. door de Amerikanen bevrijd. De binnenlandse onrust in Zuid- Korea is- nog altijd niet voorbij. Presi dent Syngman Rhee heeft Zaterdag de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering medegedeeld, dat zij het huidige poli tieke geschil rechtstreeks met het volk moet regelen. Deze mededeling werd gedaan, toen duizenden Zuidkoreanen in een massabetoging de ontbinding van het parlement eisten, omdat dit lichaam ..het volk verraadt". Op alle in Zuid-Korea binnenkomende nieuws, dat nadelig kan zijn voor Rhee, is door de Zuidkoreaanse regering censuur in gesteld. Nu de Engelse hofrouw ten einde is, ziet men de Engelse koninklijke familie steeds meer in het open baar. Prinses Margaret bezocht een huizencomplex voor invalide oud-strijders waar zij een boom ter blijvende herdenking aan dit bezoek plantte. In opdracht van Franse geheime dienst? De 37-jarige tweede zoon van de Bey van Tunis, prins Mahmed, die als zeer anti-Frans bekend staat, heeft ver klaard. dat een Tunesische koopman door persom :1 van het bureau van de Franse resident-generaal en door de Franse geheime dienst zou zijn be taald om de Bey te vergiftigen. Hij zou hiervoor een wit uitziend poeder hebben ontvangen, doch dit la ter aan prins Mahmed hebben over handigd. Sindsdien was de koopman spoorloos verdwenen. De prins heeft het poeder later ter beschikking van de politie gesteld. De Franse openbare aanklager in Tunis heeft thans per soonlijk de leiding van het onderzoek naar deze beweerde poging om de Bey te vergiftigen. In een bosje in de nabijheid van de Rijkswerkinrichting te Norg in Drente is gisteren het zevenjarige jongetje H. H., dat reeds sedert Zaterdagmorgen werd vermist, levenloos en half ver scholen onder het gebladerte terugge vonden. Justitie en rijkspolitie stellen een onderzoek in, aangezien het kind met een touw werd gewurgd. (Eigen bericht) Op 20 September zal in Rotterdam een grote landdag worden gehouden ter gelegenheid waarvan formaties van de Nationale Reserve, de Reserve-Grens bewaking. de Reserve-Rijks- en Ge meentepolitie zullen defileren. Een groot aantal illegale vrienden van de gijzelaar-journalist A. Hom merson heeft Zaterdagmiddag een te legram gezonden aan Z.K.H. Prins j Bernhard. Het telegram luidt als volgt: „Bonafide illegale vrienden van Hom merson, vragen eerbiedig de aandacht van Uwe Koninklijke Hoogheid voor de moeilijke situatie, waarin de gijze laar-journalist zich nu reeds meer dan vijl weken bevindt. Zouden uw be middeling op hoge prijs stellen. Bren gen in herinnering dappere houding van de journalist tijdens de bezetting." Het telegram was getekend door: J. M. P. de Bie (Pierre) voormalig pro vinciaal leider van de K.P. in Noord- Holland en oud-commandant van de B.S., Gewest 11, Alkmaar. BREDASE TURFJES- In haar jaarvergadering heeft de afd. Brabant-Zeeland van de Katholieke Ned. Journalistenkring de kwestie- Hommerson breedvoerig besproken. De Verwachting tot hedenavond: KOUD Wisselende bewolking met enkele verspreide buien Koud weei met zwakke tot matige wind tussen Noord-West en West. DINSDAG: Zon op 4.19. onder: 21.03. Maan op 01.10, onder: 16.14. Wegens samenzwering tegen de staat Dr. Ruy Luis Gomes, voormalig can- didaat van de zeer links gezinde Por tugese oppositiepartij „Nationale De mocratische Beweging" voor de in 1951 in Portugal gehouden presidentsverkie zingen, is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens „samenzwe ring tegen de veiligheid van de .staat". Hij is schuldig jevonden aan het uitge ven van een manifest, waarin werd ge- eist, dat Portugal uit de NAVO zou tre den. Gomes zijn ook voor vijf jaar de po litieke rechten ontnomen. Hij is op vrije voeten gesteld, daar hij reeds drie maanden in hechtenis is gehouden. Waarschijnlijk zes doden Een Brits vliegtuig van het type „Consul", toebehorende aan de Britse luchtvaartmaatschappij „Morton air Services", dat met zes passagiers en twee bemanningsleden jp weg was naar de motorrennen te Le Mans, is Zatei- aag in het Kanaal neergestort. Een Amerikaanse vrachtboot heeft vijf overlevenden van het toestel opgepikt, doch drie van hen zijn naderhand overleden. Na uitgebreide opsporings- werkzaamheden heeft men de hoop '.p het levend terugvinden van de drie oveiigen opgegeven. Vrouwelijke rechters Bij Koninklijk Besluit zijn mejuf frouw mr. J. F. van Hasselt, thans rechter-plaatsvervanger i» de arron dissementsrechtbank te Amsterdam en mejufrouw mr. C. A. Af. van den Dun- gen, advocaat en procureur te Eind hoven en kantonrechter-plaatsvervan- ger te Eindhoven, benoemd tot rechter, onderscheidelijk in de arrondissements rechtbanken te Amsterdam en te S-Hertogenbosch. vergadering, waarderende de standvas tigheid van de heer Hommerson, be sloot haar gevoelens aan deze collega kenbaar te maken met een schrijven en een attentie in de vorm van Bredase turfjes. Het Venezolaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft officieel te Cara- cas medegedeeld, dat Venpzuela de di plomatieke betrekkingen met de Sow jetunie heeft verbroken. De aanleiding hiertoe is de Russische I weigering om een tien Juni ingediend Venezolaans protest te aanvaarden te gen het optreden van twee Russische diplomaten op het Venezolaanse vlieg veld van Maiquetia. op zeven Juni. Deze weigering wordt een belediging voor Venezuela geacht. In het Venezolaanse protest werd verklaard, dat de beide Sowjetdiploma- ten „door toepassipg van geweld heb ben gepoogd de vrijlating van een Russisch echtpaar te bewerkstelligen, dat met. een KLM-vliegtuig op de ge noemde luchthaven was geland". Het echtpaar werd er van verdacht betrok ken te zijn 'in ondergrondse politieke bedrijvigheid. De Russische plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Goesef heeft inmiddels in een nota aan de Venezolaans zaakgelastigde te Moskou gemeld, dat de Sowjetunie haar zaak gelastigde en ambassadepersoneel uit Venezuela terugroept. De Argentijnse vrachtvaarder „Lucho 4" berichtte Vrijdagochtend radiogra fisch op tien mijl uit de kust van Pa- tagonie (de Zuidelijke punt van Ar gentinië) zinkende te zijn. De uit acht tien koppen bestaande gemanning ver liet het schip in de sloepen. Sindsdien is niets meer van schip of opvarenden vernomen. Vliegtuigen hebben ver geefs het zeegebied, waar de schip breuk plaats vond en het eiland dat de bemanning, naar zij in haar laatste boodschap mededeelde, zou pogen te bereiken, verkend. Er was geen spoor van het schip of zijn opvarenden te bekennen. Men vreest, dat de schipk- breukelingen om het leven zijn geko men. KONINKLIJKE GIFT VOOR GETROFFEN BETUWE. Het „Comité Hagelramp Lienden- Kesteren" heeft een gift ontvangen van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Linssen— .van Vi Generaal Franco heeft in Bruch (Spanje) een gedenkteken onthuld, dat herinnert aan de gevallen soldaten uit de oorlog tegen Napoleon in 1810. Hij inspecteerde bij deze gelegenheid een erewacht, gekleed in een tenue uit de Napoleontische tijd. De politie te Wenen voert op het ogenblik een actie tegen de verkoop van bebroede eieren, waarvan het ge bruik wordt aangeprezen ais middel voor verjonging en voor de bestrijding van allerlei ziekten, zoals rheumatiek. te hoge bloeddruk, kaalheid en kanker. Duizenden eieren, die minstens negen dagen in een broedmachine hebben ge legen, werden in beslag genomen. Deze eieren, „hormoneneieren" genoemd, worden ook gebruikt bij het bereiden van gezichtscrème. Het ministerie van Gezondheid heeft uitgemaakt, dat deze eieren, die tegen hoge prijzen worden verkocht, „onge schikt zijn voor de consumptie". De maatregelen van de politie heb ben protesten van duizenden vrouwen tot gevolg, die haar „kuur" willen voortzetten. Ook enige restauranthou- De Hertog van Edinburg woonde als ere-gast de wereld-première bij van de nieuwe film .Jvanhoo". We zien hem hier even voor de voorstelling harte lijk lachen om een grap, die de naast hem gezeten Lady Curtis Bennett vertelde. President Truman bij kiellegging van „Nautilus" Ter gelegenheid van de plechtigheid van de kiellegging van de eerste door atoomkracht voortbewogen onderzee boot „Nautilus" heeft president Tru man te Groton in Connecticut ver klaard, dat de atoommotor voor de on derzeeboot bijna gereed is en dat de V.S. het antwoord hebben gevonden op het vraagstuk van de aanwending van atoomkracht tot heil der mens heid. De president deelde voorts mee, dat de „Nautilus" zonder luchttoevoer van boven water onbepaalde tijd on der water zal kunnen blijven en dat een paar pond uranium ruim voldoen de zullen zijn voor een reis van dui zenden kilometers op topsnelheid. VEERTIG jaar lang is vechten mijn beroep geweest. Indien ik door de Republi keinse Partij candidaat voor het presidentschap zou worden gesteld, kunt u er op rekenen, dat ik een ware vechtcampagne zou voeren, zei Eisenhower Zater dag in een te Detroit voor een gehoor van veertigduizend personen in een voor de vuist weg uitgesproken rede. Ongeveer honderdduizend mensen waren langs de weg samengestroomd toen Eisenhower zich naar de vergaderplaats begaf. Zij en de voormannen van de Republikeinse Party wisten op dat moment nog niet. dat de generaal, die thans burgerkleren droeg, enkele ogenblikken later zou zorgen voor een politieke sensatie van de eerste rang. Er was. zoals steeds ge bruikelijk by het uitspreken van verkiezingsredevoeringen, door Eisenhowers politieke raadgevers een toespraak opgesteld, doch de generaal wilde er geen gebruik van maken. Hy wenste zich rechtstreeks tot de kiezers te richten, die hy niet wil zien als „boeren, arbeiders of zakenlieden", doch als burgers, die het eens of oneens met hem zijn. Dat hij over zqn gewijzigde tactiek later door zjjn raadgevers zou zün berispt, heeft Eisenhower ontkend. zelf had bezet, inplaats van het aan de Russen over te laten. Ik kan u daar dit op antwoorden: Onze politieke bazen hadden ons militairen medegedeeld, dat wij op een op 320 km ten Westen van Berlijn lopende linie halt moesten hou den. Omtrent de staking bij de Ameri kaanse staalbedrijven verklaarde Eisen hower: „Het is buiten kijf, dat wü bij de poging om dit vraagstuk op te los sen, een staaltje van onbekwaam lei derschap hebben gezien". Waterstofbom HE voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomener gie, de democratische Senator Mc TN zijn toespraak zeide de generaal, dat het absoluut nodig is, dat de federale regering wordt gewijzigd. Sprekend over de corruptie en de bestrijding er van zei Eisenhower: „Er bestaan vele manieren om een einde te maken aan corruptie in regeringskringen. Ik ver zeker u dat wij dat kunnen". In het vervolg van zijn rede vertelde de generaal, dat men hem had ge vraagd, waarom het Amerikaanse leger in de tweede wereldoorlog Berlijn niet Mahon, die zich candidaat heeft gesteld voor het presidentschap, heeft Zater dag in een toespraak tot de democra tische conventie van de staat Connecti cut verklaard, dat hij, indien hy zou worden gekozen, opdracht zou geven tenminste duizend waterstofbommen te produceren. „Wü gaan thans het tyd- perk van de waterstofbom in", aldus McMahon, die hieraan toevoegde: „Het moet een ieder duideiyk zijn, dat, met het vooruitzicht op dergeiyke wapens ir grote aantallen en waarschüniyk aan beide züden van het qzeren gordijn, de wereldcrisis een nieuwe en veel ern stiger fase ingaat". Zijn verklaring wordt uitgelegd als een teken, dat de Amerikaanse geleer den de experimentele fase voorbijzijn en op het punt staan de waterstofbom te fabriceren, zo zij al niet reeds hier mee zijn begonnen. Als andere punten op zijn verkie zingsprogram noemde McMahon het bijeenroepen van een conferentie van de staatshoofden der landen, die in de Veiligheidsraad zijn vertegenwoordigd, om middelen te bespreken voor ontwa pening en ontwikkeling van deze we reld. Voorts wil McMahon een commis sie benoemen in de V.S., die dit pro bleem moet onderzoeken, terwijl Stalin zou worden gevraagd hetzelfde in de Sowjetunie te doen', ten einde ten slotte gezamenlijk tot een oplossing te ko men. ders, die deze „hormoneneieren" op het menu hadden gezet, hebben klach ten ingediend. Prof. Karl Fellinger, een medisch deskundige te Wenen, zal onderzoeken, of het nuttigen van de eieren schadelijk voor de gezondheid is, zoals van be paalde zijde wordt gezegd. Beschuldigd van spionnage voor Rusland William Marshall, een telegrafist by de radiodienst van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, is gearres teerd op beschuldiging van het ver schaffen van „voor een vyand nuttige" inlichtingen aan de tweede secretaris van de Russische ambassade te Londen. Marshall, die o.m. heeft gewerkt op de Britse ambassade te Moskou, werd aangehouden, toen hij in gezelschap was van een functionaris van een bui tenlandse ambassade. Deze beriep zich op zijn onschendbaarheid en verdween. Naar in gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt zou de betrokken func tionaris behoren tot de staf van de Russische ambassade. Marshall zeide bij zijn arrestatie, dat hij onschuldig was. Internationaal Gerechtshof De Britse procureur-generaal, sir Li- onel Heald, heeft Zaterdag zijn uiteen zetting van het Britse standpunt be ëindigd. Sir Eric Backett is hedenmor gen begonnen met de voortzetting van het pleidooi, waarschynlijk zullen de debatten over de bevoegdheid van het Internationaal Gerechtshof Woensdag worden besloten en zal premier Mos- sadeq Vrijdag naar Teheran terugke ren. In Iraanse kringen verwacht men, dat het Hof niet vóór 15 Juli zijn uitspraak zal doen. In een te Klaaswaal gehouden poli tieke rede voor de CHU heeft minister Staf zich voorstander verklaard van een na de verkiezingen te vormen ka- kinet op verbrede basis, waaraan ook de anti-revolutionairen zouden moeten deelnemen. Wat betreft de verhouding tot Indonesië achtte de minister het noodzakelijk, dat men opnieuw „aan de tafel" ging zitten. Westerse diplomaten zien in de de zer dagen bekend geworden benoeming van Gromyko tot ambassadeur van de Sowjet-Unie in Londen een mogelijke wens van Moskou om de Russische— Britse betrekkingen te verbeteren. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, heeft de Britse regering ingestemd met de be noeming van Gromyko De „New York Times" verwacht een belangrijke nieuwe actie van de Sow- jet-diplomaten. In dit verband wordt er op gewezen, dat in de afgelopen twee weken de bezetting van de am bassades van de vier wereldsteden Washington, Londen, Berlijn en Peking is gewijzigd. Deze verandering wordt als de belangrijkste beschouwd, sinds Litwinow in begin 1939 ais mir'ster van Buitenlandse Zaken werd vervan gen door Molotow, resulterend in de verdrag het Russisch"Duitse

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1