Burgemeester opende expositie van Museum-schilderijen Igi r HRC won de vriendschappelijke wedstrijd tegen Zeeburgia Nato-vlootoe'ening „Castanets begint Woensdagmorgen Enthousiaste junioren van WGW bleven ook HRC-jongens de baas Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk mpressionnisme, voor ieder bevattelijk Zestig jaren lief en leed Helderse raadzaal als schalkamer Oudste richting van de moderne kunst IN HET KORT Hoe de duiven vlogen MijnendienstLua Betuwe nu morgenavond Slechts twee goals geen gevolg van fouten Brouwer bezette weer de spilplaast Tussen Haaks en Kuitje Optocht op Nederlandse speeltuindag Op straten en wegen komt U Englebert tegen. Acht dagen benadering van oorlogstoestand Aanvallen worden mede uit Den Helder geleid Veel regen op de sportdag van de KSC Senioren tegenZAP lang niet opgewassen Zij doei hei nu nooH meer I Zeep bij OMO water bij vuur WCW-gymnastiek won in Alkmaar lauwertak Besommingen IJmuiden Ouden 't Zand van dagen gaan naar Friesland ?rif-Cr Kunstkring en de Helderse Volksuniversiteit hebben samen de -•bnstellïng georganiseerd, die Zaterdagmiddag door de burgemeester, mr Rehorst, met een korte toespraak werd geopend. Daarbij waren onder ^■re aanwezig de wethouders Van Loo en mr Mulder. Ter inleiding werd het ^^g'd gevoerd door de heer J. Ph. Klapmeijer, die deze bewolkte Zaterdag met gerust hart een historische dag in de geschiedenis van Den Helder kon ■Deinen. Het gebeurt immers niet alle dagen, dat de raadzaal als expositie- fruimte kan worden benut. En dan gebeurt dat nu nog wel (tot en met 22 Juni) voor een aantal prachtig* schilderijen uit het Amsterdamse Stedelijk Museum. gracht; Drie vrouwen op de brug. De doeken, een totale waarde van tach tigduizend gulden vertegenwoordi gend, zijn geschilderd door: W. Witsen (Kalkmarkt en Montelbaanstoren), Bosboom (Kerkinterieurs), L. Ansing (Coba Ritsema), Weissenbruch (Land schap met watermolen), M. Maris (Portret en Bruidje), J. van Looy (Demesportret), G. H. Breitner (Artil lerie op de heide, Rijdende cavalerie. Damesportret, Twee vrouwen in de sneeuw, Drie vrouwen op de brug, Lauriergracht), Coba Ritsema (Staan de vrouw in geel kleed, Paarse veer tje, Damesportret), Poggenbeek (Stads gezicht Vianen. Innsbruck), Tholen (Watermolen), J. Maris (Jaagpad, De De heer Klapmeijer was het ge meentebestuur zeer dankbaar voor de medewerking. Hij vertelde, dat de oorspronkelijke gedachte was geweest, moderne werken te tonen, en legde vervolgens uit, wat onder moderne kunst wordt verstaan. Op aanraden van de directeur van het museum, jhr. W. Sandberg, hadden de organisatoren besloten van de moderne schilderkunst de oude richting te kiezen, het im- pressionnisme. Volgend jaar kan dan wellicht het expressionnisme volgen, en het jaar daarop de meest moderne vorm. Het impressionnisme dateert van omstreeks 1870, na de periode van zoete romantiek. De kunstenaar heelt zijn indrukken zuiver weergegeven* en voornamelijk gestreeld naar het mee geven van zijn persoonlijke impressies. Hij besteedde veel meer aandacht aan sleer en lichtellecten dan aan de detailalwerking. De spreker besloot, met het bestuur van de Noorder Kunstkring te dan ken voor de prettige samenwerking, waardoor het mogelijk werd deze ten toonstelling in te richten. „Ere wie ere toekomt", zo zei de heer Klap meijer, „het initiatie! hiertoe werd ge boren in de boezem van de Kunst kring". Burgemeester Rehorst toonde zich met de expositie bijzonder ingenomen. Hij noemde het geheel een verrijking voor de raadzaal. „Wij zijn eigenlijk gewend aan het atelier van de Noor der Kunstkring", aldus de burgemees ter, „maar ik moet zeggen, dat de mo- gelijkehden hier groter zijn. Toch geel ik u de verzekering, dat ik graag naar de zolder in de Prinsenstraat blijf ko men om het werk van de Helderse amateurs te zien". De heer Rehorst sprak de wens uit, dat de tentoonstel ling zou slagen en suggereerde, dat het de sfeer in de raadzaal ten goede zou komes, wanneer al en toe een schil derstukje voor deze vergaderruimte wordt aangeschaft. Hierna verklaarde hij de expositie voor geopend. Inderdaad geeft de collectie een boeiend overzicht van de ontwikke ling van het imprassionnisme na de romantische periode. Zo is Jongkind vertegenwoordigd met het bekende havengezicht van Rotterdam. Bosboom met twee kerkinterieurs. Mauve ont breekt niet met een prachtig doek „Houthakkers", en evenmin mankeren Werken van de Marissen. Van Breit ner hangen er vroege cavaleriestukken en zijn latere Amsterdamse werk: Twee vrouwen in de sneeuw; Laurier - In de MOOC-sociëteit aan de Spoorstraat worden hedenavond om acht uur de onderofficieren van Hr Ms „Johan Maurits van Nassau" ontvan gen. Deze ontvangst werd verleden week uitgesteld. Om acht uur vanavond houdt de plaatselijke commissie van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten in „Formosa" een openbare voor- lichtings-bijeenkomst voor adspirant- bouwspaarders. Om zeven uur begint vanavond op het HRC-b veld de voetbalwedstrijd Lua Ypenburg—Argis (halve finale O. en O.-tournooi). De Ambachtsschoolvereniging houdt hedenavond om acht uur in de Ï7uts3paarbank de algemene ledenver gadering. De postduivenvereniging „Vic toria" hield Zondag haar wedvlucht van Ctateauroi (720 km). De duiven werden om zes uur met bewolkte hemel gelost. De eerste duif werd ge toond om 16.11.14 uur. De uitslag was: C. Bregman 1, 2, 3, 8, 9, 13; P. J. Brui- nink 4, 15; L. Bak 5; J. Riemers 6, 12, 14, 26, 31; J. Kramer 7; J. C. Duinker 10; L. Verbokken 11; J. van de Wal 16, 27; B. C. de Boer 17, 22; A. Heijblok 18, 19, 20, 24, 28; Th. Goosen 21, 34; J. W, Pluijmers 23; S. Riewers 25, 33; J. Snelleman 29; W. A. Jacobs 32, J. Vis ser 35; C. van der Spek 36; H. Slijker- man 30. Vrijdag inkorven voor St. Quentin (15 uur). Zaterdag tussen 18 en 19 uur moeten de klokken worden gezet. De postduivenvereniging „Nieuwe- diep" vloog Zaterdag op Nyon (399 km). De vlucht had een traag verloop. De eerste duif toonde zich om 14.36.12 uur, de laatste om 15.41.14 uur. De prijzen werden als volgt behaald; P. Beukers 1, 2; P. Bakker 3, 26; C. Land man 4; Bastelaar 5, 14; Petrus 6, 7; gebr. Koorn 8, 13, 15; S. Koorn 9; Steinman 10; gebr. Koopman 11. 24; J. Kater 12, 21; Van de Werlf 16; Lichten berg 17; H. Prins 10, 25; Van de Wal 19; G. E. Koopman 20, 22; Kerkhoven 23; P. Wit 27. Junioren: Van Straaten 1, 5; Post 2; Swart 3, 4. Woensdag van vijf uur tot half zeven inkorven voor Pont St. Maxcence. Vrijdagavond van zeven tot acht uur klokken zetten. „VOP" vloog, evenals Victoria, van Chateauroi. De vogels werden om zes uur gelost. De eerste duif werd ge constateerd om 16.04.52 uur, de laatste om 17.54.24 uur. De uitslag was: Hengs- dijk—Giesen 1, 2, 6, 15, 16; M. Maste- maker 3, 4, 13; O. Boon 5. 7; A. Agema 8, 19; J. Vlaming 9, 11, 14, 17; J. Luidei 10; J. Bruin 12; H. de Vroome 18, 20. twee molens. Grijze dag (marine). M. Bauer (Kameeiruiters). Mauve (Hout hakkers), W. de Zwart (Polder), Ga- briëls (Boerderij aan de vaart), W. Maris (Koe in zonlicht), Ed Karsen Noordhollandse boerderij). Voerman (Noppende paarden), Kever (Zelfpor tret), Roelofs (Gezicht in het Gein), Bisschop Robertson (Lectuur, Stille ven en Poort van Harderwijk), Jong kind (Haven van Rotterdam). De expositie, die zeer veel belang stelling waard is, kan elke avond van zeven tot negen uur worden bezich tigd. Op Zaterdag en Zondag heelt men ook nog van drie tot vijf uur toe gang. Het bestuur van het „Comité O. en O." heeft het Regiment Lua-Betuwe, dat Donderdagavond niet verscheen om in de halve finale van het tournooi om de Burgemeester Ritmeester-beker tegen de Mijnendienst uit te komen, nog een kans willen geven. De wed strijd zal morgenavond om zeven uur op het HRC-terrein alsnog worden ge speeld. Hendrik Bais en Lammertje Bakker, Bassingracht 68, zijn vandaag zestig jaar getrouwd. In de rubriek „Op 53' Noorderbreedte" heeft Gradus Zater dag over dit diamanten ecfr'vaar geschreven. Het feest wordt vandaag in de zaal „Mouton" gevierd. Dat moet ook wel met zeventig kleinkinderen en drie en vijftig achterkleinkinderen HRC kreeg Zaterdagavond bezoek van Zeeburgia. De belangstelling voor deze vriendschappelijke wedstrijd was zeer gering. De thuisblijvers hebben overigens niet veel gemist, want beide partijen vertoonden niet hun beste spel. De roodjakken hebben zich nog van hun beste zijde laten zien. Zij wonnen dan ook verdiend met 43, nadat de rust met een 10 voorsprong was ingegaan. Bij de thuisclub geraakte linksback Faber al spoedig gebleesseerd. Zwart viel in als rechtsback en Swart ver huisde naar de linksback-plaats. Hee- res verving Rijkers op de linkervleu gel, A. de Vries speelde, linksbinnen en Brouwer fungeerde weer als sppil. On ze voornaamste conclusies waren, dat A. de Vries in de halflinie thuishoort, dat Brouwer veel van zijn resoluutheid heeft verloren en dat linkshalf Ven broek een uitstekende wedstrijd speel de. Rechtsbuiten Kramer was in deze ontmoeting buitengewoon actief en toonde zich weer ongemeen handig. Doelman De Haan redde verscheidene keren op keurige Wijze. Invaller Zwart was zijn plaats ten volle waard. De bezoekers kwamen met een vier tal invallers, van wie vooral de zeven tienjarige Elzinga goed kon meekomen. Ven deze knaap kan Zeeburgia nog plezier beleven. Dan zouden wij nog kunnen vertellen, hoeveel malen beide keepers onverwachte hulp genoten van lat en palen. In beide speelhelften werd in het bijzonder de lat keer op keer door harde schoten getroffen. HRC kreeg in de drie en twintigste minuut de leiding, toen linksback Mol plotseling besluiteloos bleef staan met de bal aan de voeten. Waar niemand op had gerekend, gebeurde: hij speelde t'erug. Invaller-doelman Haksel zag het leder ver buiten zijn .bereik in zijn heiligdom rollen (1—0). Halverwege de tweede helft opnieuw een blunder in 'de achterhoede van Zee burgia. Haksel viel over de bal heen, waarna Nieuwstad er het laatste tikje aan gaf (2—0). Het werd 21 door een falen in de achterhoede van de Racers, waarvan middenvoor Verhage (een technisch bekwame maar veel te weke soeler), zonder aarzelen profiteerde (21). Nieuwstad reageerde later keu rig, toen Mol miste (31) en uit een pass van Venbroek bracht P. de Vries de voorsprong op 4—1. Vlak voor het einde bracht Swart middenvoor Ver hage ten val; de penalty werd door linkshalf Verbruggen ingeschoten (4 2). In de allerlaatste minuut (in de Hr. Ms. „Hercules" is Zaterdag met Hr. Ms. „Batjan" op sleeptouw naar Vlissingen vertrokken. In verband met de Nato-vloot- oefening „Castanets" arriveerden gis teren in Den Helder het Engels* pa trouillevaartuig „P. 50Ï5", de Engelse torpedobootjager „Creolo". Hr. Ms. ..Van ZUU", het Engelse fregat „Fliet Castle" en de Deense torpedobootjager .Willemoes", Zij kwamen van Port land. verlenging voor een kort oponthoud) bracht rechtsbinnen Dickhoff de ach terstand tot 43 terug. Dit was het mooist voorbereide doelpunt van deze wedstrijd, wat extra opviel na de tal loze blunders tevoren. Alleen de goal van P. de Vries kon nog tot de „nor male doelpunten worden gerekend. Op Zaterdag 21 Juni is het Speel tuindag. Het spreekt, dat ook de Hel derse speeltuinverenigingen hieraan de nodige aandacht besteden. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen van de vier tuinen deelnemen aan een grote optocht, waarmee zU dan het feit her denken, dat de heer Klaren twee en vijftig jaar geleden de eerste speeltuin stichtte. Hiervoor werd reeds samengesteld een „optochteorr.itèwaarin de vier voorzitters ziting hebben De functies werden als volgt verdeeld: le voorzit ter de heer Mallet, Sluisdijkstraat 51; 2e voorzitter de heer Rover, Singel 51; secretaris de heer Groet Van Limburg Stirumstraat 30 en penningmeester de heer Schreuder, Bloemstraal 33. Alle kinderen van zes tot dertien jaar, die lid zijn van een der speel tuinen, kunnen deelnemen. Men zal het op prijs stellen, wanneer zij voor de dag komen met versierde fietsen, kar retjes en dergelijke, hetgeen ook gro ter van opzet mag zijn in groepsver band. Met medewerking van de ouders zal stellig een aardig geheel worden verkregen. Per afdeling zullen voor de mooist versierde onderdelen prijzen worden uitgereikt. Na de optocht zul len alle deelnemertjes in hun tuin worden getracteerd. De kinderen moeten zich om twee uur bij hun eigen speeltuin opstellen. Om half drie komen de vier groepen samen in de Boerhaavestraat, waar ook twee muziekcorpsen aanwezig zullen zijn. De route luidt; Boerhaavestraat, overweg, Sluisdijkstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Konings plein, Prins Hendriklaan, Koningdwais- straat, Koningstraat, Spoorstraat, Kei zerstraat, Sluisdijkstraat, overweg, Boerhaavestraat. Vandaar gaat elke vereniging terug naar de eigen tuin. Het is mofgen hoog water om 3.05 en 15.15 uur en laag water om 8.50 en 21.50 uur. (Advertentie. Ing. Med.) CINDS het begin van deze maand zUn de schepen, die betrokken zijn biji d» NATO-oefening „Castanets", zich gaan verzamelen om zich vojwte bereiden op de oefening, die op 18 Juni begint. In Plymouth. Portland, Portsmouth Har- wlch en Den Helder oefenen de schepen van zeven landen (Groot-Brittanie, Frankrijk, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Portugal en Canada) tezamen om te bereiken, dat zij met de grootst mogelijke doeltreffendheid groepsgewy* en in elke combinatie van nationaliteiten zullen kunnen opereren. Ook in andere havens zijn de regionale zeestrjjdkrachten van de betrokken landen bezig zic-h voor te bereiden. „pastanets", de grootste internationale vlootoefening sinds de oorlog, zal acht dagen duren, onder omstandighe den die de oorlogstoestand zo dicht mogelijk benaderen. Zee- en lucht strijdkrachten van de Nato-landen zul len de ingewikkelde problemen van de bescherming der zeewegen in het oostelijk deel der Atlantische Oceaan, het Kanaal en de Noordzee, in de praktijk onderzoeken. Bovendien zal de verdediging en luchtbescherming Op het terrein aan de Jan Verfailleweg te Den Helder heeft de Katholieke Sport Centrale „WGW" gisteren zijn jaarlijkse sportdag gehouden. De voetballers (junioren en senioren) en de dames van de handbalafdeling hebben zich door het slechte weer niet laten afschrikken. Dit moge mede een bewijs zijn van de sportieve kracht der WGW-ers, van wie alleen de junioren een overwinning boekten. doelpunten werden gescoord ames De'TVit en Van Amers- De junioren-wedstrijd tussen WGW a en HRC a was met grote belangstel ling tegemoet gezien. In het tournooi van HRC, dat onlangs op de velden aan de Sportlaan werd gehouden, ein digde WGW op de eerste plaats, zonder evenwel de roodjakjes te hebben ont moet. Er was dus wel degelijk van ri valiteit sprake. Wel, de junioren van WGW handhaafden hun repl'atie door met 3—1 te winnen. De tegenstanders waren weliswaar technisch beter, maar tegen het enthousiasme van de geel- witten waren zij toch niet opgewassen. WGW legde met deze zege beslag op de medaille, die door oud-scheidsrech- tcr Van 't Hof was beschikbaar gesteld. De handbalwedstrijd ging tussen de dames van WGW en Geel-Zwart, dat pas naar de hoofdklasse promoveerde. Het zij vermeld, dat de bezoeksters een zeer eervol 44 gelijk spel behaalden. In beide elftallen werden nieuwe speel sters geprobeerd. Opvallend was het goede spel van mej. Nieuwenberg. De ADVERTENTIE (O M O-Nieuwsdienst) DEN HELDER, 16 Juni. - „Ik wilde van OMO eerst mets weten. Sop en. schuim bleven beneden mijn verwachtingen en ik begreep niet. waarom mijn buur vrouw zich zo enthousiast over dit nieuwe wasmiddel kon uitlaten. Ik be greep echter wèl, dat de fout bij mij moest liggen en daarom zei ik maar niets" - zo begint een brief van een Rotterdamse huisvrouw. Omstandig schrijft zij daarin verder, dat een, (ook enthousiaste) vriendin, die op wasdag even aanliep, onmiddellijk zag welke grote fout deze huisvrouw had ge maakt: zij had in haar verlangen naar de schoonste was van haar leven zeep in het OMO-sop gedaan en erg vuile plekken in het wasgoed nog eens extra met zeep aangesmeerd. Zij doet het sindsdien nooit meer. Zij behoort thans ook tot de brede schare van dui zenden blij-tevreden huisvrouwen voor wie OMO-wasdag een ware feestdag is. Reeds eerder is in deze kolommen er op gewezen, dat OMO en zeep elkaar absoluut niet verdragen. Zeep, zeep poeders en andere zeepproducten ver hinderen de uiterst fijne en zeer ge voelige OMO-korrels tot volledige ont plooiing harer wonderbaarlijke tover kracht te komen. OMO duldt geen in menging van welk ander wasmiddel ook. OMO is beter dan zeepl De les van deze Rotterdamse huis vrouw is misschien ook voor U be langrijk. Onthoud dus eens en voor altijd: bU OMO nooit zeep gebruiken; erg vuile plekken met een beetje OMO aansmerenl (Advertentie, ln(. Med.) Helderse door de dames foort. De senioren-voetbalwedstrijd tussen WGW en ZAP was er een van matig gehalte. De vierde klassers waren te sterk voor de Nieuwediepers, die niet temin kranig partij gaven. Dat er geen enkel tegenpuntje werd gescoord (de nederlaag bedroeg 60) was een volle dig bewijs van de onmacht der voor hoede-spelers. Het laatste gedeelte van de strijd bijvoorbeeld, was geheel voor de gastheren, maar zij konden het doel niet vinden, laat staan het net. Wel zij opgemerkt, dat de nederlaag geflat teerd was. Een of twee tegenpunten waren verdiend geweest. Onder stromende regen vertrok gis termorgen de afdeling gymnastiek van WGW per autobus naar Alkmaar om deel te nemen aan de KringwedstrU- dcn. Na aankomst in de Muziektuin bleek, dat van turnen in de openlucht niets kon komen. Men besloot de mars wedstrijd af te gelasten en het toestel- turnen te laten doorgaan in de zalen rondom de Muziektuin. Om half één geschiedde in de Domi- nicuskerk aan de Laat de kerkelijke opening van de Kringdag De nieuwe adviseur, rector Zalm, sprak een kern achtig woord tot de talrijke deelne mers. Ondanks de regen trok men. voorafgegaan door het muziekcorps St. Louis, naar de turnzalen, waar de wedstrijden om half twee een aanvang namen. De junioren en senioren van WGW kwamen heel goed voor de dag. Zij wonnen de derde prijs, een lauwer tak. In de onderdelen vrije oefenin gen, brug-turnen en paardspringen hebben de Helderse dames laten zien, hoe zij onder leiding van de heer k! Smit zijn vooruitgegaan. HERBENOEMD Bij K B. zijn herbenoemd tot plaats vervanger van het eerste-lid in de pachtkamer van het. Kantongerecht te Den Helder, H. Kielstra en C. J. de Lugt en tot tweede-lid in genoemde pachtkamer C. J. Maters. 88. Met een kloppend hart wachtte Jimmy af wat Dolle Dirk zou ant woorden. Hij had zich zo plat mogelijk tegen de muur aangedrukt opdat Dolle Dirk hem van boven af niet zou kun nen ontdekken èn ook om een beetje dekking te zoeken voor het ontploffen van de dynamietpatroon, waarvan de lont binnen een minuut of wat opge brand zou kunnen zijnWaar ben je dan?" voeg de bendeleider en Jim my hoorde duidelijk dat er achter docht in zijn stem lag. „Ik zie je niet" Jimmy haalde diep adem en zei toen weer met de klagelijke stem van juf frouw Wabbel: ik ....ik lig hier achter die kist. Hij.... heeft me half gewurgd. Kom me toch helpen...." Dit scheen te heipen, want Jimmy hoorde enig gestommel. Er werd een touwladder naar beneden gelaten en even later begon er iemand naar be neden te klauteren.... Jimmy beleef de momenten van byna ondragelijke spanning.Voor het eerst in ziin avontuurlijk leven hoorde hy eijn eigen hart in zijn keel bonzen..." DaarTe" Dolle Dirk zich naar beneden zakken en in het slot van de deur zat de dvna- mietpatroon met het langzaam er naar toe kriupende vuur van de smeulende lont. Jimmy was zelf nieuwsgierig naar hetgeen er nu zou gebeuren.... naar de zeezijde, van een marinebasis in Engeland worden beproefd. In totaal zullen de landen deelne men met: één slagschip, vijf vlieg kampschepen, drie kruisers, drie mij- nenleggers, 45 torpedobootjagers en escorte-schepen, 20 onderzeeboten, en meer dan 70 mijnenvegers en vele kleine vaartuigen zoals torpedomotor boten en patrouillevaartuigen. Meer dan 400 vliegtuigen van verschillende typen zullen bij de oefening worden betrokken. Bovendien zullen de deelnemende landen meer dan 100 oorlogsschepen en marine-hulpschepen botchikbaar stel len voor het vormen van convooien. Rederijen werken eveneens mede. Sommige snelle schepen die op hun route door het gebied van de oefening stomen zullen een speciaal sein voe ren. aangevende dat zij alleenvarenda schepen voorstellen die door „vijande lijke' 'strijdkrachten mogen worden aangevallen. Elf convooi-routes zullen gedurende de oefening worden gebruikt, waarbij zich op de kortere routes soms meer konvooien tegelijk zullen bevinden. Sommige van deze routes werden In de tweede wereldoorlog gebruikt, en ze zullen ongetwijfeld bekend zijn aan vele van de officieren en schepelingen die aan de oefening deelnemen. De convooien zullen veel aanvallen moe ten doorstaan, want in de oefening ..Castanets" is de „vijand" goed voor zien van alle bestaande aanvalswapens tegen de scheepvaart: onderzeeboten en motortorpedoboten voor torpedo- aanvallen; bovenwaterschepen, lucht strijdkrachten en onderzeeboten voor het leggen van mijnen: aanvalsvlieg- tuigen zowel van vliegkampschepen als van bases te land, en raiders. De zeestrijdkrachten van de „Blau we" (verdedigende) partij zullen wor den geleid door de geallieerde opper bevelhebber van het Kanaal Comman do, admiraal Sir Arthur Power, vanuit zijn hoofdkwartier te Fort Southwiek bij Portsmouth. en door de bevelheb ber der Oostelijke Atlantische Oceaan, admiraal Sir George Creasey. vanuit het maritieme hoofdkwartier Pitreavie, bij Rosyth. Voor verschillende gebie den zijn onderbevelhebbers aangewe zen. waarbij ook de commandant zee macht Nedeiland schout bij nacht C. W. Slot, die zijn hoofdkwartier zal vestigen op Walcheren. De maritieme luchtstrijdkrachten van de „Blauwe" partij zuilen onder leiding staan van de geallieerde bevel hebber van de maritieme luchtstrijd krachten van het Kanaal Commando wiens hoofdkwartier zich in Norlh- wood bevindt. De leiding van de ma ritieme luchtoperaties zal geschieden via de marineljoofdkwartieren te Wal cheren, Cratham, Brest, Plymouth en Rosyth. De luchtverdediging van de „Blau we" partij, door middel van jachtvlieg tuigen zal worden geleid door de be trokken nationale bevelhebbers. De strijdkrachten van de ..Rode" (aanvallende) partij zullen worden ge leid vanuit Londonderry, (onderzee boten en verkenningsvliegtuigen van het Coastal Command), en Den Helder (torpedomotorboten), terwijl de op- pérvlakte-raiders en de aanvallende luchtstrijdkrachten vanuit verschillen de centra zullen worden geleid. De oefening begint op 18 Juni om acht uur en eindigt op .26 Juni om dezelfde tijd. De besommingen van Zaterdag wa ren: Prijzen per kg: heilbot 2,30—2,10; gr. tong 2,22—2,02; grm. tong 1,12— 1.01; kim. tong 1,22—1,08; kl. tong I 1,26—1,06, II 0,91—0,80; tarbot I 1,34 1-12; zalm 7,50. Prijzen per 50 kg: tarbot II 54—46; III 41—36; IV 38—24; tongschar 72—63; gr. schol 57—47; grm. schol 62—53; kim. schol 52—48; kl. schol I 36—28, II 22—8; schar 21—8; v. haring 30—23; makreel 18—15; gr. schelvis 30—21; grm. schelvis 28—24; kim. schelvis 28—22; kl. schelvis I 27 —21, II 23—14; wijting 16—8;; gr. gul 37—33; midd. gul 26—18; kl. gul 27—10; kl. haai 24—17; kim. hake 65—62; kl. hake I 47. II 22; lieterman 2115.50; kl. koolvls zw. 18—15.50, wit 27—25; kim. rode poon 36; kl. rode poon II 24 —12. Prijzen per 125 kg: gr. kabel- llUWr, 164—100; gr. koolvis zw. 36.50— 33. De totale aanvoer bedroeg 3247 Woensdag 18 Juni zullen de ouden van dagen hun jaarlijks reisje maken. De bevolking heeft weer getoond hier voor iets te willen offeren en zo zal net voorgenomen bezoek aan Fries land kunnen doorgaan. Zelfs hoopt men het Gaasterland te bezoeken. Om- stieeks acht uur zal het gezelschap weer in 't Zand arriveren, terwijl de afrit ook op acht uur gesteld is. Zorgt er dus voor, dat ge op tijd bij café Pronk zyt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2