Vier onvergetelijke dagen Stad en Omgeving De handelsvloot moet zichzelf in oorlogstijd kunnen verdedigen I JimmyBrown en de bende van Dolle DirkI Finale O. en O.-tournooi gaat tussen Ypenburg en Betuwe lilt É®S Ook scheepsofficieren in opleiding Tweede openbare les in Den Helder EHBO-cursisten kregen eenheidsdiploma Tussen Haaks en Kuifje Tentconcert „Stedelijk" De Avondvierdaagse Franse belangstelling voor reddingswezen Beiaardconcert Districtskampioenschap van de KNMV Een maand geëist tegen vrachtwagenbestuurder Ploeg van de Mijnendienst kreeg geen kans Eindstrijd vanavond op het HRC-terrein IN HET KORT Hoe de duiven vlogen Avondwijding Lutherse kerk D.C °"d®rzeedienst-kazerne aan de Buitenhaven te Den Helder had gisteren gasten. Tal van autoriteiten op scheepvaartgebied, inzonderheid van de Neder landse koopvaardij, waren daar bijeen om een openbare les bij te wonen van de opleiding Koopvaardij-beveiliging, die onder leiding staat van luitenant ter zee t er eerste klasse F. van Dijk. Zoals men weet verleden jaar werd ook een oergeiuke les gehouden wordt het dienstplichtig koopvaardijpersoneel sinds Mei IS.tI onder de wapenen geroepen voor het vervullen van de eerste oefening, die ongeveer vier maanden duurt. Die dienstplichtigen de schepelin gen althans zijn geplaatst in de ka zerne aan de Buitenhaven. De scheeps officieren, die in Mei van dit jaar wer den opgeroepen, ontvangen hun oplei ding by de Artillerieschool in fort Erfprins. Uiteraard heeft de opleiding tot doel, de mannen voor te bereiden op hun eventuele oorlogstaak aan boord van koopvaardijschepen. Sedert het be gin van de cursus is ruim een jaar ver streken. In die periode voltooiden 550 schepelingen hun opleiding, terwijl momenteel dertig scheepsofficieren en honderdzeventig schepelingen in oplei ding zijn. Het hoofd van het Bureau Handels bescherming. de kapitein ter zee S. Dobbenga, kon in zijn openingstoe spraak tal van vooraanstaande autori teiten welkom heten, onder andere commandeur H. Bos, de vertegenwoor diger van de chef Marinestaf, de kapi tein ter zee M. A. J. Derksema, com mandant Maritieme Middelen, de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal voor scheepvaart, en de heer Scheffer, vertegenwoordiger van de directeur- generaal voor Scheepvaart. Kolonel Dobbenga voerde aan. dat het perso neel van de koopvaardij niet alleen als zeeman maar ook als „strijdsman" zijn taak moet verstaan. In dit verband noemde hij schout bij nacht b.d. J. J. Dikkers, die zich voor de koopvaardij- beveiliging reeds in 1939 verdienstelijk maakte. Met trots nam de spreker de Nederlandse zeeman uit de jongste we reldoorlog tot voorbeeld, waarbij hij opmerkte, dat de mannen niet te kort schoten. Het moreel van de manschap pen moet ijzersterk zijn, vooral in oor logstijd. „De Nederlandse zeeman weet bovendien te improviseren", zo besloot de kolonel zijn rede, „voor het behoud van zijn schip en zijn land". Het hoofd van de opleiding, luitenant ter zee Van Dijk, stelde in het kort vast, dat het niet altijd licht valt, de manschappen na de gemoedelijke disci pline bij de koopvaardij de militaire discipline bij te brengen. Niettemin toonde hij zich tevreden over de resul taten, die tot nu toe werden behaald. De openbare les werd door de geno digden met grote aandacht gevolgd. Baksgewijs werden de manschappen ingedeeld bij de stukken geschut voor de kazerne, waarna de instructeurs hen aan het werk zetten aan de kanons van 10,5 en 7,6 cm en de 40 mm bofors en 20 mm oerlikon-mitrailleurs. De an- De E.H.B.O., afdeling Den Helder, welke in September 1951 werd opge richt .heeft in café „Postbrug" aan de cursisten - allen waren geslaagd! - de Eenheidsdiploma's uitgereikt. De voor zitter, de heer J. F. Philips, kon in zijn openingswoord onder andere welkom heten de burgemeester, Mr. G. D. Re- horst ,en de examinator van de EHBO, dokter Veeitfs uit Breezand. De voorzitter hoopte nog, dat de toeloop op de cursus voortaan even groot zou zijn als op deze avond. Na dat een orkestje, onder leiding van Louis Loo Jr. zich had laten horen, reikte dokter Bettink de diploma's uit. Hij sprak waarderende woorden tot dokter Veenis, die door zijn kalmeren de optreden de candidaten behoedde voor examenvrees. De cursisten boden hierna aan de heer en mevrouw Bet- tink geschenken aan. Het feestelijke karakter van deze bijeenkomst werd nog vergroot door het optreden van de Monigata's met hun mondharmonica's en leden van de Harmonie, die aardige schetsen opvoerden. De geslaagden waren de dames: T Leeuw-Dolstra. S. W. M. Huijsing- Gerdingh, H. de Wit, A. M. D. Engel- de Weert, T. Bok, A. van Weerelt- Leeuw, E. Leeuw-Feij, M. van der Giessen, A. Duvaloois-Reuvers, J. van der Stouwe, E. Sipma-Krul, H. A. M. Wit-van der Velde. J. Kingma, Not- telman-Wulffelé, C. Reuvers-Schot vanger, T. Meijer-Twuijver, C. Hart kamp; en de heren: C. J. Sinke, J. Kikkert, C. G van den Hoff, J. Gröt- zinger, J P Philips, J. Varkevisser, G .M .Molenaar. P. D. H. Kramer, H. J Boogaard, G. P. Sipma, G. Nottel- wan, j. Rodenhuis, T. Lub, M. D. Schadee. H", Ms. „L. 9608" is gisteren van de wt.1 naar ae Buitenhaven gegaan. Hr .Ms. „Soemba" heeft de haven verlaten. Hr. Ms. „Banckert" zocht de Werf op. Het is morgen hoog water om 5.15 en 17.25 uur, en laag water om 11.15 en 23.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 15.3 graden Celsius. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd verleden week aan gevoerd: 1017 kg bot; 1546 kg garna len; 119 kg geep; 209 kg kaan; 124 kg kabeljauw; 24.755 kg horsmakreel; 46 kg makreel; 21 kg muiets; 1658 kg schar; 12 638 kg schol; 454 kg Pieter man; 341 kg poon; 1010 kg tarbot, 7575 kg tong; 4794 kg wijting; 8 kg zalm; 2 kg kreeft. Het Stedeliik Muziekcorps, onder lei ding van de heer D. H. Steinroth. ver zorgt Vrijdagavond in de tent van het Julianapark het volgende concert: 1. On the quarter Deck; 2. La dame de Piqué; 3. Wals Traumideale; 4. Po lonaise van Chopin, op. 40 no. 1; 5. Aquarelles Villaceoizes; 6. Kaïser Friedrich-mars. dere onderdelen, die een uitstekende kijk gaven op instructie en vorderin gen, waren: scheepsbeveiliging, behan delen brandblussers, gas- en zuurstof apparaten, militaire vorming en lijfs behoud. Voor de middag volgde nog een korte excursie naar de nieuwe havenwerken. Na het middagmaal men liet zich de snert en de nassi heerlijk smaken! vertrok het grote gezelschap per bus naar fort Erfprins, het domein van de kapitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve, waarvan de opleiding aan de Buitenhaven een onderdeel vormt. Op Erfprins worden dus thans een aantal koopvaardij-officieren en manschap pen. gestoken in het uniform van de marinematroos, geoefend in het bedie nen van de vele wapens die men op de koopvaardijschepen kan aantreffen. Onder leiding van ervaren instructeurs zagen wij de mannen in actie met 20 mm oerlikons en 40 mm bofors mitrail leurs bij het vuren op de in het Mars diep gesleepte schietschijf. Ook deze les verliep uitstekend. En binnenkort zwaaien weer honderd en zeventig man af van de koopvaardij- beveiligingscursus. Zij zullen zich zeker de gulden regel en de eerste eis in het hoofd hebben geplant: „Het bewaren van 'zhip, lading en opvarenden". Zo als kolonel Dobbinga het nog zei: „We moeten het silhouet van het koopvaar dijschip een silhouet maken zoals uit het jaar 1944". En men kan er van op aan. dat de koopvaardijmensen hierop terdege worden voorbereid. Namens alle genodigden dankte na af loop schout bij nacht b.d. Dikkers voor de genoten gastvrijheid. Gisteravond is In Den Helder onder ideale weersomstandigheden de Avond vierdaagse begonnen. In het totaal starten 196 deelnemers, onder wie ne gentig militairen. De burgervereni gingen vaardigden tezamen drie en tachtig deelnemers af, terwijl voorts drie en twintig jongens en meisjes hun beste beentje voor zetten. Deze avond was wellicht ook de zwaarste, want er werd twintig kilome ter gelopen. Voor de andere avonden staat vijftien kilometer genoteerd. Er waren geen uitvallers. Het parcours voerde de wandelaars naar de Rijksweg tot de Blauwe Ke ten, en vandaar ging het langs Schcol- weg. Van Foreestweg, Zanddijk, Jan Verfailleweg en Polderweg naar de startplaats, tevens eindpunt, „Centraal" in de Koningstraat. Vanavond wordt het volgende par cours gevolgd: „Centraal" r. a. Koningdwarsstr. 1. a. Stationsplein r. a. Parallel weg Overweg l.a. Brakkqveldweg Nieuweweg Langevliet l.a. Kortevliet Friese Buurt ra. Doggersvaart l.a. Rijksweg Bin nenhaven Zuidstraat r.a. West straat l.a. Nieuwe Kerkplein Bierstraat l.a. Spoorstraat r.a. Koningstraat. Een twintigtal Franse jongens meisjes, cursisten van de Volkshoge school te Bergen, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan Den Helder. In café Sandcrse, waar eerst een kop koffie werd gebruikt, ontmoetten el kaar hot gezelschap en de Commissie van plaatselijk bestuur van de KNZM- rcddingmaatuchappij, waarvan aanwe zig waren de secretaris, de heer A. Lieshout, en kapitein A. Gravemaker. Deze beide heren werden begroet door de directeur van de Volkshogeschool, mr. O. V. L. Guermonprez. De heer Van Lieshout zette voor de Franse gasten in de eerste plaats het doel van de reddingmaatschappij uit een ,en ten slotte hield hij een tech nische beschouwing over de „Prins Hendrik", welke met grote aandacht werd gevolgd. Bijzondere belangstel ling werd getoond voor het „zelfrich- ten" van het scheepje, het in goede positie terug komen op de golven, wanneer de „Prins Hendrik" zou om slaan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Buitenhaven om het inmid dels zo „veelbesproken" scheepje te bekijken. Daartoe kreeg men volop de gelegenheid, want met de heer Grave maker in hun midden maakten de jon gelui nog een tocht met de „Prins Hendrik" van ongeveer twee uur. Het bezoek aan Den Helder werd besloten met de bezichtiging van de vuurtoren te Huisduinen. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, verzorgt morgenavond van acht tot negen uur weer een concert op het Klokkenspel van het Monument Ne derlands Reddingwezen. Het program ma luidt: Een scheepje (Mr. J. J. Viotta), Preludium (W. de Vriest, Als de zon de kim gaat naderen (Tj. Joh. Dito), Zeemans- en andere liederen, Potpour ri uit de opera „Die Regimentetochter" (Dunizetti). Onder zeer slechte omstandigheden werd dezer dagen de Districtskam- pioensrit van de KNMV verreden. De heer L. Bood van Wieringen won op zijn 125 cc Sport Puch de wisselbeker, welke beschikbaar was gesteld voor de deelnemer met de minste strafpunten van alle klassen. Een mooie prestatie, vooral wanneer men In aanmerking neemt, dat de heer Bood zonder kaart lezer reed. dus alles zelf moest waar nemen. De uitslagen waren: Motoren tot 201cc: 1 L. Bood, Wie- ringen 9 str., 2 J. Katen, Breezand 24 s., 3 P. Kuiper, H. Hugowaard 39 s, 4 P. Waiboer, A. Paulowna 72 s„ 5 C. Snak 80 s„ 6 J. van Herwerden, N. Niedorp 84 s., 7 Beneker, Den Helder 193 AMC. Motoren boven de 200cc: 1 J. Bossen, N. Niedorp 39 s., 2-S, Duinker, AMC 43, 3 S. de Jong, AMC 63, 4 J. Leeuw, AMC 68. 5 J. Koning. AMC 127, 6 M Dekker, N. Niedorp 140, 7 T. Moesber gen, AMC 166, 8 A. Ligthart, AMC 323, 9 K. Smidts, AMC 450 Auto's: 1 J. Bosker, AMC 14 s., 2 W. Groot. AMC 21, 3 C. Bos, AMC 40, 4 P. Broer, Andijk 42 s., 5 T. Boersen, AMC 106, 6 J. Boon, AMC 127, 7 C. Snoey, AMC 129, 8 A. Bakker, AMC 135, 9 M. Govers, AMC 152, 10 C. Slik ker, AMC 185, 11 M. Koorn, AMC 197, 12 K. Hof, AMC 200, 13 J. Wezemer, AMC 255, 14 H. de Wit, AMC 259, 15 J. Klijn, AMC 283, 16 Streutker, AMC 329, 17 Cornelissen, AMC 343. rviïttllLüv ryv«iC«d 90. Jimmy Brown begreep dat hij ontdekt was en daar hij, zoals we alle maal weten niet bang is uitgevallen, sprong hij te voorschijn. „Ik zie dat jij Je ogen niet in je zak hebt. meneer de bandiet", zei Jimmy, terwijl hij een snelle blik wierp naar de nog steeds brandende lont. 't Ding was b ij n a opgebrand en de patroon kon elk ogen blik ontploffen.... „Ik moet 'm nog even aan de praat houden", dacht Jim my, „en dan maar afwachten of hij erg schrikt van de klap die nu elk ogenblik....' Jimmy kon deze ge dachte niet eens afmaken, want met een donderende slag ontplofte de dy- namietpatroon in het deurslot. Jimmy zocht ijlings dekking achter een paar lege vaten, maar véél gaf het niet, want door de verschrikkelijke lucht druk barstten zij uit elkaar. Jimmy greep verbijsterend naar zijn oren. Hij was bang dat hij met één klap zo doof als een kwartel was geworden. Er viel een ware stortregen van stenen op hem neer.... Het leek er veel op alsof de hele kelder met één klap was inge stort.... Een tijdlang hing er een dichte mist van stof, maar toen deze wat verminderde, kwam Jimmy lang zaam maar zeker tot het besef dat hij er heel goed was afgekomen. „Nu moet ik toch eens zien gewaar te wor- den, wat er van die meneer Dolle Dirk terecht is gekomen....", mompelde hij. De Alkmaarder Pieter van der W. was op de 29e Februari met -een vrachtwagen van Den Helder naar Alkmaar gereden. De officier van jus titie verkeerde in de mening dat Pie ter in de omgeving van Den Helder een rijfout had gemaakt, waarvan een handwagen, geladen met melkbussen het slachtoffer was geworden. Gister morgen werd deze zaak door de Meer voudige Kamer te Alkmaar behandeld. Verdachte vertelde dat hij onmoge lijk debet aan deze aanrijding kon zijn. Een drietal getuigenverklaringèn pleitte echter in zijn nadeel. Ter plaat se waar de aanrijding had plaats ge vonden was namelijk enig grint ont dekt waarmede ook de vrachtwagen van verdachte was geladen. Bovendien was aan een van de melkbussen verf blijven zitten die wonderlijk goed overeenstemde met de verf waarmede de vrachtwagen was gelakt. Bovendien waren de sporen welke de banden hadden achter gelaten in overeenstem ming met de afdrukken die men Ia- ter had genomen. De officier vond het een hoogst ernstig feit, te meer daar verdachte zonder meer was door gereden, Mr. Holsteyn meende daar om dat een gevangenisstraf van een maand op zijn plaats zou zijn. Volgens getuigenverklaringen zou de aanrij ding ongeveer om twaalf uur hebben plaats gevonden. Verdachte beweerde echter dat hij op dat moment reeds met twee inzittenden te Alkmaar was gearriveerd. Over veertien dagen zal de recht bank vonnis wijzen, UITSPRAAK MEERVOUDIGE KAMER. .Gisteren heeft de Meervoudige Ka mer van de Alkmaarse Rechtbank uit spraak gedaan in de zaak tegen L. de W. uit Den Helder, die bepaalde arti kelen, welke hij in huurkoop had, had verkocht zonder dat deze rrtikelen reeds geheel waren afbetaald, ^eer- tien dagen geleden was er anderhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen De W. geëist. Het vonnis luidde: zes weken gevangenisstraf met aftrek. Om zes uur wordt op het terrein aan de Ruyghweg de dames-voe'.bal- wedstrijd MarmagRijkswerf gespectl De beide Lua-elftallen (Ypenburg en Betuwe) zullen vanavond op het HRO A-terrein uitmaken, wie naar huis gaat met de „Burgemeester Ritmeester-beker", Maandagavond plaatste Lua-Ypenburg zich in de finale, en gisteravond toonde Lua-Betuwe zich veel sterker dan de Mijnendienst, met het bovengenoemde resultaat. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, demonstreerden de Betuwers tn de tweede helft zo'n uitstekend spelletje, dat de Mijnendienst er uiteindelijk in het geheel niet meer aan te pas kwamen. Driemaal moest keeper Dokter zich gewonnen geven. Het heeft er alle schijn van, dat Lua- Betuwe met de beker gaat strijken; voor goed, want de vertegenwoordigers van dit regiment legden ook verleden jaar beslag op de eerste plaats. En het wonderlijke is eigenlijk, dat van het vbrige elftal alleen nog linksback Le Coraté, de ziel van de ploeg, over is. In de eerste helft werd dus niet ge scoord. Dat was voornamelijk te wijten aan het slechte schieten van de Lua- mensen, terwijl voorts keeper Dokter werkelijk .bijzonder goed op dreef was. Na de hervatting trok de Mijnen dienst, opgestuwd door spil Heyster, enthousiast ten aanval. De tegenpartij in casu spil Olie en Le Comté, ver dedigde evenwel zo afdoende, dat c'.e taak van de Marine-voorhoede hope loos scheen. En inderdaad. Het succes kwam aan tegenovergestelde kant, na zeven minuten, toen Kaas de bal via de schouder van een verdediger voorbij Dokter kopte (10). Over die Kaas ge sproken, Het was een lust deze speler een schot te zien lossen; als een l.ogel Het regiment Lua-Ypenburg, dat zich Maandagavond in de finale van het O. en O.-tournooi voetbalde, was daarover zo ver heugd, dat men besloten heeft vanmiddag de drum-band mee te brengen. Deze band, bestaande uit een twintigtal hoornblazers en een even groot aantal tamboers, zal eerst een rondgang door de stad maken. Het vertrek is be paald op kwart vóór zes van het Stationsplein. Op het errein zat naast deze band het Stedelijk Mu- ziekkorns van de partij zijn, zodat de liefhebbers van voetbal en sfeervolle muziek een mooie avond tegemoet gaan. hebt U als U decineemt aan onze krantenreis naa Belgie en Luxem burg, vertrek 30 Juni a.s. Reissom, met verzorging, ƒ72.50. Route: heen over Brussel, terug over Valkenburg. Boeking en inlichtingen BUREAU VAN DIT BLAD. PLAKKEN Meneer De Jong van de Prins Hendriklaan, die Gradus verleden week schreef over het aanbren gen van politieke affiches op plaatsen waar zij niet thuishoren, meldt nu, dat hij zich in uw stukjes- schrijver heeft vergist. „Ik was", zo zegt hij, „van me ning, dat u deze zaak ob jectief wilde bekijken en dat ook u de maatregel van het gemeentebestuur pu blicatie-borden) zou toe juichen. Dit zoij dan een veroordeling medebrengen van hens die deze maatregel saboteerden. Ik keur deze handelwijze (het maar-raak- plakken) voor alle partyen af'. Uw Gradus, meneer De Jong, heeft de zaak zó objec tief bekeken, dat hij zélfs de naam van de door u ge noemde partij niet in zijn regelen vermeldde. Én waarom niet? Wel, omdat er meer partijen waren die hun leuzen buiten de pu blicatie-borden plakten. En daar heeft u het nu. U noemde de Partij van de Arbeid, maar u „had nog niet gezien", dat de VVD en de AR, en wellicht nog an deren zij het in kleinere mate evenzeer buiten hun boekje traden. Wat deze Gradus het meest betreurt is, dat de heer De Jong dat kleine cursieve stukje in de krant van verleden week Woens dag niet goed heeft gelezen. Daarin stond letterlijk: „Ook Gradus houdt niet van die plak-maar-raak- politiek (zijn daarmee niet alle overtreders bedoeld?). Waarom evenwel slechts één overtreder te noemen, als er méér zijn?". Door dit te zeggen werd zeker niet beweerd, dat Gradus de maatregel van de gemeente niet heeft toegejuicht. En heus, meneer De Jong, bij dit alles heeft Gradus echt niet „het materiële belang van de Helderse Courant in het oog willen houden". En evenmin is hier sprake van „persoonlijke relaties met de gewraakte partij". U be sluit uw brief met de woot- den: „Ik meende u voren staande opmerkingen nog even te moeten maken, waarbij het u vrij staat hier over al of niet te denken" Dank u zeer, geachte brief schrijver. Het gaf u te den den, waarom deze Gradus over deze zaak niet wilde denken. Wel, dénkt u er nog eens over. Let wel: het niet-denken van Gradus was oprechter dan uw den ken van „materiële en poli tieke aard". RADIO Via een vriendelijke dame vernam Gradus giste- teren, dat in het rusthuis Badhotel momenteel een jonge vrouw vertoeft, die al zo'n twintig jaar ziek is. Zij lijdt voortdurend aan rheumatische aandoeningen en staat in Den Helder al leen. Nu heeft die dame het plan opgevat, voor de zieke vrouw een radio „op te scharrelen". Andere men sen zegden reeds hun, me dewerking toe. Gradus zegt „opscharrelen", omdat hij het jammer vindt, dat op deze wijze voor 'n wei nig ontspannende en ver blijdende muziek eigenlijk., moet worden gecollecteerd. Daarop komt het initiatief toch neer. Maar goed er is geen andere mogelijkheid. En Gradus, die de opzet erg mooi vindt, zal graag even tuele bijdragen voor dit doel in ontvangst nemen en u later het resultaat mede delen. Tussen haakjes: die radio kan een heel eenvou dig toestelletje zijn, hoor! SPANEN Je moet roeien met de rie men die je hebt, zeggen ze wel czns. Dat wil niet betekenen, dat je ergens nog een roeispaan vandaan pikt. Een bewoner van Huisduinen berichtte Gra dus, dat hij op de Dijk een vlet heeft iiggen. Daarin had hij zes riemen (roeispa nen). Maar Zaterdag, toen hij zou gaan vissen, was er één verdwenen. In Huis duinen heeft men later een jongen van een jaar of der tien met een riem zien lo pen, maar deze werd nog niet „achterhaald". Moge deze kleine bemiddeling van Gradus' hand bijdragen tot het opsporen van het vermiste. ARTIS [Ae excursie van de Hel derse Volksuniversiteit naar Artis, die geleid wordt door dr. Portielie, gaat door. Gradus vernam, dat in de bus voor dit mooie „uitje" nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. De deel nemers vertrekken Zondag morgen om kwart over acht. Veel genoegen! SPEELTUIN pradus mag nog even her- inneren aan de Neder landse speeltuindag, die Zaterdag ook in onze ge meente wordt gehouden. Dat wil zeggen, dat er een optocht op het programma staat, waaraan de kinderen van de vier tuinen deelne men. De ouders verlenen natuurlijk steun bij de ver siering van de mee te voe ren karretjes en fietsen, zo dat de stoet behoorlijk uit gerust kan starten. Om twee uur stellen de kinde ren zich bij hun eigen speeltuin op, en om half drie komen de groepen sa men in de Boerhaavestraat. Behalve de optocht voor de kinderen, is er 's avonds in „Centraal" een feestelijke bijeenkomst voor de ouderen van de „Visbuurt". Opge voerd wordt de revue „Lichte melodieën". Op .le ze wijze wordt het twee en vijftig-jarig bestaan van de „speeltuin-in-het-algemeen" op waardige wijze gevierd, vindt uw Gradus. OUDEN Vele stadgenoten hebben gisteren de eertig per sonen-auto's en vijf tou ringcars wel opgemerkt, die zich langzaam langs een aantal straten voortbewo gen. Daarin, zo hoorde de naarstig informerende Gra dus, waren 355 ouden van dagen uit Heiloo gezeten. Zij maakten hu jaarlijkse uitstapje en kwamen in Den Heider de haven bekij ken. In „Formosa" werd de lunch gebruikt. Langs de duinstreek ondernamen de oudjes ten slotte de terug reis. GRADUS Wij staan op de drempel van de verkiezingen, hetgeen overal in de stad door aangeplakte biljetten wordt be wezen. Gradus' lijfkieker trof deze twee Engelse .jannen" aan, terwijl zij ijverig de leuzen en nummers 'van de Nederlandse partijen, die deelnemen aan de grote strijd aan het bestuderen waren. Zeer op z'ti Engels deelden zij de plaatjesmaker mede, dat zij de voorkeur gaven aan de afbeelding van een „pinup-girl".Ieder z'n smaak' verliet de bal telkenmale zijn rethter- schoen. Nogmaals hulde aan Dokter, die zich hierdoor niet van zijn stuk liet brengen, en slechts moest zwichten voor de onhoudbare kopbal. Het is be paald jammer, dat Kaas de bal steeds te ver voor zich uitspeelt. Daardoor gingen .enkele aannemelijke kansen ver loren. Aan de andere zijde -was doel man Sijmons een moeilijk te nemen hindernis. Toch was hij éénmaal gesla gen, bij een scherpe corner, maar de voorwaartsen van de Mijnendienst wis ten met te profiteren. Nadat Kaas nog eens rakelings over de lat had gescho ten, kwam in de zeventiende minuut het tweede doelpunt. Linksbuiten De Wit nam de corners niet zo best, van daar dat linksbinnen Manders zich bij de hoekvlag ging opstellen. Hij plaatste de bal zo scherp, dat alleen nog de tweede paal in de weg stond, alvorens het leder over de lijn in het net ver dween (20). Een doelpunt van Kaas werd afgekeurd (en terecht), doch acht minuten voor tijd werd het toch 3-0. Dit doelpunt kwam van de voet van rechtsbinnen Oldenstam, die het tegen de achterhoede van de Marine-ploeg hard te verduren kreeg, nadat hij en kele keren wat al te stevig van stapel was gelopen. Wie de oorzaak van de moeilijkheden was, is ons niet bekend, maar zeker was. dat de sfeer daar niet best aandeed. Hoewel men Oldenstam zwaar op de huid zat, smaakte juist hij het genoegen Dokter voor de derde maal te slaan. (30). Nog iets over deze wedstrijd, die vooral door het zeer slechte terrein be langrijk aan waarde verloor; er werd geen fijn spel geleverd, al was de Eer tuwe technisch sterk. Maar wél was het een genot de voorhoede aan het werk te zien, en evenzeer het kordate optreden van de verdedigende linie te bewonderen. En daarom hebben wij van deze ontmoeting genoten. Het zij >*f- meld, dat de Mijnendienst niet met z\t oorspronkelijk opgestelde ploeg binnen de lijnen kon treden. Vanavond dus de finale Lua Ypen burgLua Betuwe. Als de mrl'sen van het Betuwe-regiment gisteren niet' te veel van hun krachten hebben ge vergd, dan verlaten zij Den Helder van avond met de Burgemeester Ritmees ter-beker in hun bezit. Op het HRC-veld wordt vanavond om zeven uur de finale gespeeld v8n het O en O.-voetbaltournooi. In de Marine-cantine voeren de Haagse Operettespelers vanavond om half acht „De Czardasvorstin" op In het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg belegt de CHU om acht uur een verkiezingsvergadering. Wij gaven nog niet door de uitslag van de vlucht die „Hollands-Noord punt op Chateauroi hield. De eerste vogel arriveerde om 15.53 uur. De re sultaten waren: D. van Reek 1—4, J. van Dam 2—5, B. Schreuder 3, H. G. Leverink 6, R. F. Mulder 7 —10. J- Zoon Jr. 8, J van Wolferen 9. Vrijdag van 17 30 tot 18.15 uur wordt ingemand voor St. Quentin. In de Lutherse kerk aan de Wezen straat wordt vanavond om acht ui® weer de wekelijkse avondwijdihg g«" nouden. Het wijdingswoord wordt ver zorgd door de heer A. van Haarlem. Solistische medewerking verleent me vrouw A. van der Heide—Koopman. Het orgel wordt bespeeld door de heer H. de Vries. -7 De schade aan de fruitteelt in de ,we door de hagelslag van een pa»r u*n geleden aangericht wordt ie' schat op anderhalf millioen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2