Drie vragen aan de Sovjet-Unie Stalin was tijdens de oorlog niet tegen gebruik van gifgas Van de 21 contractanten kwam één zijn verplichtingen na Koninklijk Paar bracht bezoek aan Noord-Holland Bondsraad wil meebeslissen over de verdragen Orde op Koje is thans hersteld s ■'a^SLr r s ar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De invoer van kaas in de Ver. Staten Zaterdag 21 Juni 1952 77e Jaargang No. 11444 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna 0 WESTELIJKE MOGENDHEDEN STELLEN CDU dringt aan op conferentie van vier Russen moeten zich uitspreken Mededeling iijdens debaf over Russisch voorstel Engeland had voorraad bommen Duits-Joodse conferentie wordt hervat Weerbericht Lijk van slachtoffer op Texel aangespoeld KAPITEIN CARLSEN IN KOPENHAGEN BEJUBELD Kussen voor de Piet Hein ,,Rose Mary'' vormt een internationale puzzle V.S. willen inschakeling Eur. vliegtuigindustrie Geen uitstel van debat over Tunesie Toch behandeling in de V.N.? Vreugde van Alkmaar tot Hoorn en Enkhuizen Onze Vorstin beoordeelde haar eigen portret KONING TALAL KEERT NAAR JORDANIË TERUG Nieuwe nederlaag voor dr Adenauer Dierenvriendin bewaakte haar poezenschat met een breekijzer tegen onverlaten Werd Zweedse Dakota neergeschoten? Alle gevangenen kleine afdelingen in Directié.' J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Beperking ieis verzacht Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag met 105 tegen 25 stemmen een democratisch voorstel verworpen, om uit de huidige wet het zgn. „kaas-amendement" te schrappen, waarbij de invoer van kaas aan scherpe beperkingen wordt on derworpen. Het Huis heeft echter een ander amendement goedgekeurd, waar bij aan de minister voor Landbouw de bevoegdheid wordt gegeven, 'waarvan echter op discrete wijze gebruik moet worden gemaakt) tot wijziging van de invoerbeperking en voor sommige in voer van kaas en andere zuivelproduc ten een verhoging van 10 procent toe te staan van de thans vastgestelde in te voeren maximum hoeveelheden. Het Huis heeft voorts een voorstel verworpen tot opheffing van de be perkingen op de invoer, wanneer de prijs voor de ingevoerde kaas 10 pro cent hoger is dan de prijs voor het vergelijkbare binnenlandse product. -- Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich uitgesproken voor afschaffing van de prijscontrole in de V.S. en voor opheffing van de raad voor Iconstabilisatie. Deze moet worden vervangen door een, waarin de staat meer invloed heeft. De Westelijke mogendheden willen in baar antwoordnota aan de Sowjetunic over de hereniging van Duitsland drie vragen stellen, zo verluidt te Bonn. Zo zal worden gevraagd, hoe Moskou zich het houden van vrije verkiezingen in Duitsland voorstelt; of zij bereid is in te stemmen met de vorming van een neutrale commissie, welke de voorwaarden voor en het houden van verkiezingen onderzoekt; en welke waarborgen zij wil geven voor de vrijheid en de onaf hankelijkheid van een regering voor geheel Duitsland. De Westelijken willen voorts aan een vier-mogendhedenconferentie een bepaalde tijdsduur stellen. Dr Adenauer is over de bijzonderheden van het ontwerp reeds ingelicht. Intussen heeft de beleidscommissie van de christen-democratische fractie in het Westduitse parlement de CDU is de partij van Adenauer aangedrongen op een viermogendhedenconferentié over Duitsland. Deze zou in Berlijn moeten worden gehouden. Volgens de commissie zouden de Russen moeten worden gedwongen tot een duidelijke verklaring over hun bedoelingen. Pres tigekwesties zouden daarbij geen rol mogen spelen. Daarentegen zouden de maatregelen tot bekrachtiging van de conventie van Bonn niet mogen worden opgehouden. De CDU schijnt het voor nemen te hebben, een herziening van de conventie van Bonn aan te vragen, zodra een bevredigende oplossing van het Duitse vraagstuk is verkregen. De mogelijkheid hiertoe is opengelaten. Sir Gladwyn Jebb in Veiligheidsraad: De Sowjetunic heeft zich in de afge lopen oorlog accoord verklaard met een Brits voorstel, om over te gaan tot het gebruik van gifgas, indien de Duitsers zulks het eerst zouden gaan doen. Aldus een mededeling van de Engelse gedele geerde in de Veiligheidsraad, Sir Glad wyn Jebb, tijdens een debat over een Russisch voorstel voor een algemeen verbod van het gebruik van chemische en bacteriologische wapenen. Je'ib ver klaarde dat Stalin met het Britse voor stel volkomen accoord was gegaan, en merkte vervolgens op, dat Moskou het thans wilde doen voorkomen, alsof het gebruik van deze strijdmiddelen een „misdaad" was. Maisky, tijdens de oorlog Russisch ambassadeur in Londen, had, aldus Sir Gladwyn, gesproken over het gevaar, dat de Duitsers gas tegen de Sowjet- troepen zouden gaan gebruiken. Naar aanleiding hiervan had Churchill aan Stalin medegedeeld, dat Engeland iede re gasaanval op de Russen zou beschou wen als een aanval gericht tegen Enge land. Hij maakte daarbij melding van een grote voorraad gasbommen, welke Engeland bezat, een voorraad, welke uiteraard reeds vóór de oorlog was aan gelegd. Stalin maakte hiertegen geen bezwaar. Jebb wenste hiermee aan te tonen, dat Rusland aan het protocol van Geneve van 1925, dat het gebruik van deze strijdmiddelen verbiedt, ook al geen overdreven waarde hechtte. Dr Nahum Goldmann. voorzitter van een organisatie, die drie en twintig buiten Israël gevestigde Joodse belan- gen-gemeenschappen vertegenwoordigt, heeft Vrjjdag te New York medege deeld, dat ook zijn organisatie bereid ls de besprekingen met West-Duitsland over schadeloosstelling voor door de nazi's aan de Joden berokkend leed te hervatten. Israël had dit reeds eerder medegedeeld. De besprekingen zullen volgende week in Den Haag worden hervat. Een delegatie der Joodse wereldorgani satie is reeds op weg naar de conferen tieplaats. De Joodse wereldorganisatie heeft West-Duitsland verzocht vjf hon derd millioen dollar schadeloosstelling te betalen voor door de nazi s in be- slag genomen Joodse bezittingen, u aar voor geen erfgenamen waren. Aan de gevolgen van een ernstige explosie, die dezer dagen in een garage te Venlo plaats vond, is de 2.-jarige in. J Schreurs, die gehuwd en kinderloos was, in het ziekenhuis overleden. Verwachting tot hedenavond: WESTELIJKE WIND. Zwaar tot half bewolkt met enkele veispreide buien, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land Overwegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZONDAG: Zon op 4.20 onder 21.04. Maan op 3 43, onder 2149 MAANDAG: Zon op 4.20. onder 21.04. Maan op 4.45. onder 22.22 Hieraan verbond de Britse gedelegeer de de opmerking, dat elke declaratie in haar waarde afhankelijk is van het goe de vertrouwen der deelnemers, en zo lang er geen stelsel van controle op de naleving ervan bestaat. Het zwaarte punt wordt thans inderdaad gevormd door de aggressie zelf en niet door de papieren belofte van de Sowjetunie, of enig ander land. De Nederlandse vertegenwoordiger, Von Balluseck, meende, dat de Ontwa peningscommissie zich over deze vraag diende uit te laten en dat daarom het Amerikaanse voorstel, om de Russische resolutie naar deze commissie te ver wijzen, volkomen logisch was. De ramp in het Marsdiep Zeemansbegratenis met een Britse patrouilleboot Op het strand bjj De Mok op Texel ls Donderdagmiddag een lijk aangespoeld, dat later is geïdentificeerd als het stof felijk overschot van een der slacht offers van de ramp in het Marsdiep tij dens de oefening Blue Bird, waarbij een Nederlandse Thunderjet op een Engels marinevaartuig is gestort. Het lijk is gistermiddag, na overleg met de Britse marine-autoriteiten, van de patrouilleboot FPB 500 L in zee be graven. Namens de Koninklijke Marine is op de plaats van de plechtigheid een krans in zee geworpen, terwijl aan boord een dienst werd gehouden door de oudst aanwezige vlootpredikant te Wil lemsoord. Van alle marine-instellingen, alsmede van de Britse en Deense oorlogsschepen, welke in verband met de oefening Cas- tinets in de haven van Nieuwediep lig gen, woei tijdens de plechtigheid de vlag halfstok. Kapitein Carlsen is op het jacht van koning Frederik van Denemarken dun de koning ontvangen. Het onderhoud duurde 20 minuten. Van de vroege och tend af tot aan zijn aankomst in zijn geboortestad, Kopenhagen, werd de kapitein toegejuicht. Op het vliegveld werd hij begroet door zijn ouders. Des avonds werd een feestelijkheid gehouden in de grootste zaal van Ko penhagen. De Amerikaanse ambassa drice, mevr. Eugenie Anderson, voer de hier het woord in het Deens. Dit is het moment, waarop pio nierster An Back, padvindster Rina Gravendijk en kabouter Bea Rutgers de Koningin het kussen aabieden, bestemd voor de „Piec Hein". De Iraanse oliekwestie FEN woordvoerder van de nationale Perzische oliemaatschappij heeft meegedeeld, dat Perzië tot dusver 21 contracten voor de verkoop /an oliën heeft afgesloten. Slechts één van de maatschappijen, waarmee de contracten werden afgesloten, heeft zich echter aan haar contractuele verplichtingen gehouden, die inhouden, dat binnen 60 dagen na de inwerkingtreding van het contract een tankschip naar Perzië meet worden gezonden om een gedeelte van de bestelde olie te laden. Deze maat schappij is de Italiaanse onderneming, die de „Rose Mary" heeft gezonden. Alle andere contracten zijn komen te vervallen. Voor Navo-bewaoeninq Naar gisteren te Washington is be- kend-gemaakt, willen de Ver Stateu vliegtuigen kopen in NAVO-landen in Europa. Het plan houdt in het gebruik van gelden van het Amerikaanse pro gram voor wederzijdse beveiliging om toestellen rechtstreeks uit Europese fa brieken te betrekken, hoofdzakelijk ten gebruike van Europese NAVO- landen, in plaats van het zenden van vliegtuigen van Amerikaanse makelij. De speciale vertegenwoordiger van de MSA in Europa. William Draper, zeide, dat aan de Noordatlantische Raad verzocht is aanbevelingen op te stellen voor de productie van oorlogs vliegtuigen in Europa, teneinde aan de behoeften van de NAVO tegemoet te komen. De militaire hulp zal bijna geheel uit wapens als tanks en kanonnen be staan. Behalve de oorlogsuitrusting, waarin de maatregel voorziet, kan het ministerie van defensie nog tot een maximum van 1 milliard dollar aan wapens uit eigen voorraad verzenden. De wet geeft de directeur van de MSA ruime bevoegdheid te eisen, dat als voorwaarde voor het voortzetten van de steun, grotere vorderingen wor den gemaakt bij de eenmaking van Europa en binnenlandse hervormingen in de betrokken landen. De „Rose Mary" ligt thans In Aden aan de Britse ketting. Het blijkt, dat de rederij de kapitein van het schip heeft gedwongen de haven van Aden binnen te lopen onder voorwendsel van een defect aan de machines. De directeur van de Italiaanse olie maatschappij, welke de lading olie aan boord van de „Rose Mary" heeft ge kocht, zal de aanspraken van de „Ar,g- lo-Iranian" op deze olie betwisten, daar naar zijn mening de olie is ge wonnen op velden, die buiten de con cessie van genoemde maatschappij lig gen. Inmiddels zijn er niet minder dan vijf nationaliteiten bij deze Kwestie betrokken. De olie is afkomstig uit Perzië en de Britse „Anglo-Ironian" maakt er aanspraak op. De „Rose Ma ry" is een schip van een in Honduras geregistreerde rederij, met als eigenaar de Zwitsers genaturaliseerde Italiaan Rizzi. Het schip is gecharterd ioor een Zwitserse firma om de olie uit Pstzië naar Italië te vervoeren voor raffinage aldaar door een Italiaanse maatschap pij, welke met de Iraanse oliemaat schappij een contract heeft ifgesloten voor het afnemen van in totaal dertig milioen ton ruwe olie. Franse Assemblee beslist De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een voorstel van Pinay, om het debat over de hervormingen in Tunesië tot de volgende week uit te stellen, van de hand gewezen. De ge matigd conservatieven, waartoe ue pre mier behoort, hadden om een week uit stel gevraagd, teneinde de mogelijkheid te scheppen voor het uitwerken van andere voorstellen. Schuman, de mi nister van buitenlandse zaken, had zich tegen uitstel verzet. Er kwamen in het geheel vier mo ties ter tafel. Een radicaal-conserva tieve om de plannen te matigen weid evenals een socialistische, die ze onvol doende noemde, verworpen. Een Gaul listische en een communistische motie, die beide het aftreden van Schuman eisten, ondergingen hetzelfde let. De communisten eisten voorts het terug trekken van Frankrijk uit Tunesië. De groep van dertien Arabische en Aziatische landen heeft Vrijdag de se cretaris-generaal der Verenigde Naties verzocht een speciale vergadering der Assemblee bijeen te roepen om de kwestie-Tunis te bespreken. FRIESE KAAS VOOR MEVROUW HOMMERSON. De Friese journalistenvereniging heeft besloten mevrouw Hommersom de echtgenote van de gegijzelde Zaanse journalist, een Friese kaas te zenden, als blijk van waardering voor de hou ding van haar man. Van Alkmaar tot Hoorn en van Hoorn tot Enkhuizen wapperden gisteren en vandaag de vlaggen van alle huizen, toen Hare Majesteit Koningin Juliana, ver gezeld van haar echtgenoot, een bezoek bracht aan Noord-Holland. In de steden, die gedurende enkele uren de gastvrouwen mochten zijn van onze vorstin, waren duizenden mensen op de been en overal schalde het blijde hoerageroep. Vrien delijk en eenvoudig zoals steeds, nam onze Koningin de ovaties, die men haar bracht, in ontvangst. Overal betoonde ze zich geïnteresseerd in hetgeen men haar vertelde en liet aanschouwen, evenals de Prins der Nederlanden, die zo kort na zijn herstel slechts een gedeelte van de reis zijn echtgenote vergezelde. Alkmaar ontving als eerste het Ko ninklijk paar binnen zijn veste. De ko ningin onthulde in het Victoriepark een gedenksteen, die in een uit 1573 daterende stadwal was aangebracht. De oude muur werd opgegraven en bloot gelegd bij de werkzaamheden aan de onlangs geopende, nieuwe „Friesebrug". Op de Kaasmarkt sloegen de hoge be zoekers het wegen en het drukke ge doe van de zgn. „vemen", die de kaas dragen, gade. Twee dames in Westfries costuum boden de Koningin hier een kaasje aan. In het Alkmaarse Sportpark vonden grote sportdemonstraties plaats. Tot besluit daarvan lieten de school kinderen duizenden oranje, rode, witte en blauwe ballonnetjes op. Koning Talal van Jordanië heeft minister-president Tawfiq Pasja Aboel- hoeda telegrafisch meegedeeld, dat hij naar Jordanië zal terugkeren en zich ter beschikking zal stellen va» de mi nister-president. De premier vertrekt Zondag naar Zwitserland voor een be zoek aan de koning. Men verwacht, dat hij diens terugkeer zal voorbereiden. De Westduitse Bondsraad heeft Vrij dagmorgen eenstemmig de mening uit gesproken, dat hij de Europese ver dragen op alle punten zal moeten goed keuren. De vertegenwoordigers der landen staan dus op de uitoefening van hup vetorecht over de verdragen. ZU hebben zich daarmee geplaatst tegen over de regering, die bij monde van Adenauer verklaard had, dat zij slechts 11ET was een vreemde gewaar- wording voor de twee veld wachters der rijkspolitie, toen zij onlangs, met de opdracht huis zoeking te verrichten naar overigens te goeder trouw achtergehouden wapens, bij een dame in Duivendrecht aanbelden en haar plotseling, in de opge heven rechterhand een breek ijzer zwaaiende, op zich zagen afstormen. Een korte worsteling ontstond, waarbij de dame het breekijzer na hevig verzet werd afgenomen. Voor de Amsterdam se politierechter verklaarde de driftige huisvrouw gisteren, dat zij had gemeend, dat haar buur vrouw de politie had gewaar schuwd om haar van haar huis dieren te ontdoen en dat zij daarom „haar rechterhand" uit de keuken had gehaald om buur vrouw af te tuigen. Het bleek namelijk, dat verdachte geruime tijd in het bezit was geweest van zeven poezen en een hond, tot groot ongenoegen van de omwo nenden. Op het moment waren er echter nog slechts twee poezen, een hond en een gesneden kater. De dame voerde verder nog aan, dat zij bang was geweest, dat de politiemannen de dieren zouden afbeulen, en dat dat slechts over haar lijk zou gebeuren. De politie rechter verzekerde echter, dat het bij de rijkspolitie allemaal nette mensen zijn, die zülke din gen niet doen. De officier van Justitie, clement door de overtui ging, dat verdachte in een wat overspannen toestand had ver keerd door de „herrie met de buren", eiste wegens weerspan nigheid tegenover de politie drie dagen voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De presi dent besloot tot twee gulden boete, met de waarschuwing haar dieren hierdoor niet minder melk te geven enkele onderdelen der verdragen aan het oordeel van de raad wilde onder werpen. Het geschil zal nu waarschijn lijk door het staatsgereebtshof moeten worden opgelost. De Bondsraad heeft voorts de mening uitgesproken, dat met de ratificatie der verdragen zal moeten worden gewacht totdat het staatsgerechtshof een uit spraak zal hebben gedaan over de grondwettelijke toelaatbaarheid ervan. De vertegenwoordigers der landen zul len hun mening over de inhoud der verdragen zelf eerst vastleggen, nadat deze door de Bondsdag zijn afgehan deld. Het besluit van de Bondsraad bete kent een nieuwe belemmering voor Adenauers pogingen, de verdragen nog in Augustus te doen. ratificeren. De kanselier is er nog niet in geslaagd de meerderheid van de Bondsdag te be wegen tot een uitstel van de parlemen taire vacantie. De Bondsdag ..al over het tijdschema der ratificatie Donder dag opnieuw beraadslagen. In het prachtige, oude stadhuis aan de Langestraat werd de officiële ont vangst gehouden, tijdens welke een groot aantal personen aan de hoge gasten werd voorgesteld. Een aardig moment was het, toen de koningin een beoordeling gaf over haar eigen por tret, dat onlangs door de Bergense kunstschilder Dirk Vis is vervaardigd en dat eerst na langdurige debatten, een plaatsje in de Raadzaal had ge kregen, De koningin meende, dat het werk als geheel geslaagd was. „Ik zou echter even moeten wennen aan die beweging van vlekjes", meende zij. Vis heeft namelijk het doek dicht ge- tamponeerd, waardoor het iets ïvarre- ligs heeft gekregen. Z.K.H. Prins Bernhard bekeek ge ruime tijd het portret van H.K.H. Prin ses Wilhelmina, dat door de Bergense schilder Jan van Herwijnen is ver vaardigd. De prins vond, dat het yiue- zen van de prinses zeer goed getrofr*n was. Naar zijn mening was het linker oog evenwel iets te laag geschilderd. Ten stadhuize hield de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, een rede. De heer Wytema zeide o.m.: „Op een dag als deze voelen wij ons uitgeheven boven de begrenzing der plaatselijke gemeenschap door de per soonlijke tegenwoordigheid van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid". 's Middags werd de tocht door Noord-Holland voortgezet met een be zoek aan de Wieringermeer en West- Friesland. Overal werden zanghuldes gebracht en volgde er een begroeting door de burgemeester, zodat het al half zeven was, voordat de Koninklijke stoet in Hoorn arriveerde. Daar werd de Koningin en Prins een welgeslaagd diner aangeboden door de burgemees terskring West-Friesland. Poliiie onderzoekt rubber reddingboot Zweedse politiedeskundigen stellen aan ae hand van een gevonden rubberred dingboot van de onlangs verongelukte Dakota van de Zweedse luchtmacht een onderzoek in, om uit te maken, of dit toestel al dan niet is neergeschoten. Volgens de deskundigen berust een foto van de rubberboot, die in de Stock- holmse pers is gepubliceerd, op een vervalsing. De boot op deze foto ver toont aan één zijde een aantal gaten. De boot die men thans onderzoekt, heeft ook gaten, doch niet aan dezelfde zijde als de boot op de foto. Het onderbrengen van de Noordelijke krijgsgevangenen op het eiland in klei nere en daardoor gemakkelijker onder toezicht te houden afdelingen is thans voltooid. Er zullen In de toekomst slechts op kleine schaal gevangenen worden verplaatst en dit zal eerst ge schieden, wanneer de nieuwe verblijven geheel gereed zijn. Ruim zeventigdui zend van de in totaal tachtigduizend communistische krijgsgevangenen zijn ™.?r.(de„.Kle.i.ner.e afdelingen overge- bracht. Zij zijn inmiddels veel kalmer geworden en volgen orders prompt op. /Suidkoreaanse parlementsleden die aan een compromisvoorstel werken om de politieke crisis in Zuid-Korea ot» te lossen, hebben verklaard d°t zij nog om een verklaard, dat zii zes stemmen nodig hebben meerderheid in de volksvertegenwoor diging te halen. Dit compromisvoorstel recht" van"rf 6'ndf-te ma*en ^an hl recht van de nationale vergadering om de president te kiezen. Anderzi ds h?

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1