Europese regeringen staan belangrijke beslissingen voor Verkiezingsdienst Helderse Courant Zangersfeest op te Brussel liep uit relletjes Behandeling voor Internationaal Gerechtshof beëindigd Ondoordachte streek leidde tot Russisch protest Waarom heigaai VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Als siudie Europese eenheid begint ACTRICE BESCHIKTE OVER EEN GEHEIME RADIOZENDER Wolkbreuken op eiland Kioesjioe Dinsdag 24 Juni 1952 77e Jaargang No. 11446 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pau/owna Minister Stikker tot Tweede Kamer Koning Talal bereid naar Jordanië terug te keren Premier Abdoel Hoeda thans in Zwitserland Wat is het eerst nodige? tot Amnestie-eis leidde handgemeen Oproer in gevangenis Braziliaanse bedwongen Premier Mossadeq naar Teheran teruggekeerd Weerbericht Militaire gegevens naar Polen? De stopgezette export van tomaten naar Belgie Merkwaardige vondst in woestijn de Negel Arbeiders gevangen en weer vrijgelaten Washington tegen debat in VN over Tunis DuitsJoodse conferentie wordt Woensdag hervat Vier Israëliërs gedood bij botsing met Arabieren Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol. osten Weekabonnementen ƒ0 49 '\1e.-k0.men<,e maanden za' 'n het overleg tussen regeringen en parlementen vtïiifc al moeten worden voorbereid over een groot aantal punten, betrek- J jPtivsording van Europa. Zo zal moeten worden uitgemaakt, wanneer s inzake een Europese federatie moet worden begonnen, welke "'"aan moeten deelnemen, op welke wijze de studie moet worden aan- _slott? we,ke onderwerpen daarbij aan de orde moeten komen. Aldus Fnrnn» j, r.ln een nota aan de Staten-Generaal over de instelling van een Europese defensiegemeenschap. De Jordaanse premier Abdoel Hoeda is gisteren in Zwitserland aangekomen, waarna bij onmiddellijk een bezoek aan koning Talal in Lausanne heeft gebracht. Abdoel Hoeda, die de reis had ondernomen na de ontvangst van een telegram van de koning, waarin deze zich bereid verklaarde naar Jor danië terug te keren om daar een ge neeskundige behandeling voor zijn geestesziekte 'schizophrenie) te onder gaan, werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Genève begroet door de Jordaanse minister van wederopbouw, die reeds eerder in Zwitserland was aangekomen, en de Britse consul-gene raal. Waarschijnlijk zal premier Hoe da heden een bezoek brengen aan ko ningin Zain in haar geheime verblijf plaats in de buurt van Lausanne. Prins Bernhard zal Donderdag 26 Juni een bezoek brengen aan kasteel Hoensbroek, teneinde daar de speciale Limburgse actie ten bate van het An jerfonds te openen. De studie kan worden aangevangen in de Raad van Europa dan wel in de Assemblée van het plan-Schuman, of ter hand worden genomen, zodra het EDG-verdrag is tot stand gekomen en de assemblée van deze organisatie is in werking getreden. Daarbij rijst dan meteen de vraag, of ook de mogelijk heid moet worden geopend, om andere landen, die zich voor deelneming in een politieke gemeenschap interesseren, aan de studie te laten deelnemen. Ook rijst de vraag, of de regeringen de stu die van het vraagstuk aan een der reeds genoemde organen moeten over laten, dan wel zelf ook met voorstellen voor een statuut moeten komen. Ten slotte rijst dan de vraag, welke onderwerpen door een toekomstige fe derale structuur van Europa zullen wor den bestreken. Op het ogenblik bestaan naast supranationale organen, welke slechts een beperkt terrein en een be perkt aantal mogendheden omvatten, een aantal andere organisaties voor Europese samenwerking op basis van associatie van souvereine staten, zoals de OEEC, welke niet zonder meer door een federale autoriteit kunnen worden overkoepeld. Zulk een autoriteit op politiek terrein kan slechts doeltreffend werken, wanneer van tevoren eenheid op een groot aantal gebieden tot stand Na afloop van een zangfeest van het Vlaamse „Algemeen Nederlands Zang verbond", is het Zaterdagavond in het centrum van Brussel tot vrü ernstige ongeregeldheden gekomen. Toen de deelnemers aan het feest zich in op tocht en onder het zingen van Vlaamse liederen van het Sportpaleis naar het centrum van de stad begaven, werden zij nabij het Brouckereplein opgewacht door een aantal lieden, dat een zeer vijandige houding tegen hen aannam. De kreten van de leden van het Al gemeen Zangverbond: „Amnestie. Am nestie" werden beantwoord met scher pe opmerkingen aan het adres van de Vlaamse leiders tijdens de oorlog. Al spoedig kwam het hier en daar tot een handgemeen. Opschriften, die in de stoet van het Zangverbond werden meegedragen en waarop eveneens am nestie werd geëist voor Vlaamse colla borateurs, werden door de tegendemon- stranten verscheurd. Nadat de politie tussenbeide was gekomen, trokken de leden van het A.N.Z. zich terug in een Op het gevangeniseiland Anchieta voor de Braziliaanse kust, waar hon derden gevangenen in opstand zijn ge komen, is de orde thans volledig her steld. De gevangenis is door brana verwoest. Enkele gevangenen, die naar het vasteland zijn ontsnapt zouden nog strijd leveren tegen regeringstroepen. Slechts 128 van de 433 opstandelingen zouden naar het vasteland zijn overge stoken. 44 van hen werden weer ge vangen genomen en enkelen gedood. Vliegtuigen hebben getracht de wegingen van de ontsnapte gevange nen, die zich na de landing op het vasteland verspreidden, te volgen, ve le plaatsen zijn geterroriseerd. Een torpedobootjager zou naar de kust plaats Paraty gezonden zijn. GRIEKENLAND ERKENT FAROEK ALS KONING VAN SOEDAN Griekenland heeft besloten een am bassadeur in Egypte te accrediteren, wiens geloofsbrieven gericht zullen zijn aan de koning van Egypte en Soedan, aldus is officieel bekend gemaakt. clublokaal in de Lakensestraat. gevolgd door een vijandige menigte. Nog voor dat de politie had kunnen optreden, werden de ramen van het café verbrij zeld, waarbij 'n vrouw door glasscher ven ernstig werd gewond. Overal in de binnenstad was de politie versterkt, terwijl zelfs overvalauto's van de gen darmerie rondreden. Toen de leden van het' Zangverbond na negen uur de stad in autobussen verlieten, werden zij door de tegendemonstranten nagejouwd en werden er stenen naar hen geworpen. is gekomen. Deze is er op defensieter rein en op dat van kolen en staal. Ver der is er op economisch terrein geen in tegratie, evenmin op financieel, mone tair, verkeers-, landbouw-, en sociaal gebied. De vraag zal rijzen, in hoeverre het wenselijk is over te gaan tot een supranationale politieke autoriteit, zon der dat de bevoegdheden van deze zich vooralsnog verder kunnen uitstrekken dan tot een gedeelte van die landen die lid zijn van de Raad van Europa en voorts slechts betrekking kunnen heb ben op een deel van de vroegere natio nale bevoegdheden, die krachtens plan- Schuman en EDG-verdrag aan een ho ge autoriteit is overgedragen. Het gaat er dus om, of het wenselijk is voort te gaan met de politieke en militaire in tegratie tussen een beperkt aantal mo gendheden, welke integratie aanvanke lijk is gedacht als sluitstuk van de toe nemende Europese samenwerking, zon der dat verdere voortgang is gemaakt met de eenwording op een groot aantal andere terreinen van huidige nationale staatszorgen, waarvan de betekenis als hechte grondslag voor een federatie moeilijk kan worden overschat. Het spreekt wel haast vanzelf, dat wij extra voorzieningen hebben getroffen om de lezers van onze krant en andere belangstellenden in de avonduren van Woensdag 25 Juni zo snel en*volledig mogelijk op de hoogte te stellen van de resul taten der verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daartoe ontwierpen wij, in nauwe samenwerking met de P. T. T., een centrale omroepdienst, die van Alkmaar uit gelijktijdig in Zaandam, Koog aan de Zaan, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Schagen en Den Helder kan worden gehoord. Het is ons een bijzondere vreugde, dat de bekende Avro- omroepster, Netty Rosenfeld, voor deze centrale microfoon in functie zal komen. Zij zal een praatje maken en een plaatje draaien ter afwisseling van de uitslagen. Wij stelden bovendien een speciaal type borden samen, dat uitmunt door duidelijkheid en volledigheid. Wij raden dus alle belangstellenden aan de avonduren van 25 Juni door te brengen voor het gebouw van de N. V. DRUK KERIJ v.h. C. DE BOER Jr„ KONINGSTRAAT 62, DEN HELDER. Het Brits Iraans oliegeschil T"\E openb&re behandeling van de door L' ty.„m voorafgaande be- Iran ingediende zwaren inzake de bevoegdheid van het Internationaal Gerechtshof is gisteren beëindigd. Nadat sir Eric Beckett zijn Zaterdag aangevangen dupliek had af gesloten, deelde de vice-president, de heer J. G. Guerrero, mee, gat het Hof later zou aangeven, op welk tijd" p het oordeel van het Hof zou worden bekend gemaakt. De Britse vertegenwoordiger viel in het bijzonder de uitlating van prof. Rolin aan, waarin deze had gezegd, dat het oordeel van het Hof in laatste instantie gedeeltelijk op politieke gron den zou dienen te worden gebaseerd en dat rekening moest worden gehou den met de reacties van het Iraanse volk. Sir Eric Beckett betoogde na- Premier Mossadeq verlaat in ge zelschap van mr. J.Visser, chef- protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken het Stations gebouw van Schiphol, om zich naar het vliegtuig te begeven Verwachting tot hedenavond. AANVANKELIJK ZONNIG Aanvankelijk vrij zonnig. In de loop van de dag toenemende b - wolking maar overwegend droog weer. Meest matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere. MAANDAG: Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 7.08. onder 23.04. Spionnaqezaak in West-Duitsland Het Westduitse Openbaar Ministerie heeft een gerechtelijk onderzoek bevo len tegen de actrice Maria Knuth en drie ambtenaren van de politie te Frankfort, onder wie Herman West- beid „wegens het verstrekken van in lichtingen over bezettingstroepen en de politieke toestand aan een buitenlandse inlichtingendienst". De actrice beschikte over een gehei me radiozender, waarmede zij met per sonen in het buitenland in verbinding trad. Zij zou o.m. hebben getracht ge gevens te krijgen over West-Duitslands bijdrage tot een Europees leger. De naam van de buitenlandse mogendheid wordt niet genoemd, maar de politie heeft eerder medegedeeld, dat de betrek kingen van de actrice met Polen wer den onderzocht. Zij is twee maanden geleden gearresteerd door de Amerika nen en onlangs aan de Duitse autori teiten overgegeven. Zij is afkomstig uit Mülheim. Het is het eerste spionnage- geval, dat door de Duitse autoriteiten wordt onderzocht. drukkelijk, dat het oordeel van het Hof uitsluitend op wettelijke overwe gingen moest zijn gegrondvest. Gistermidadg om half vijf is premier Mossadeq met de meeste leden van de Iraanse delegatie per vliegtuig van Schiphol naar Teheran vertrokken. Schrijven aan de Minister In verband met de stopzetting van de tomatenexport naar Belgie heeft de Stichting voor de Landbouw een brief aan de minister van Landbouw gezon den, waarin staat: „Met ernstige bezorgdheid hebben wij kennis genomen van het feit, dat de Belgische regering de invoer van Nederlandse tomaten heeft stopgezet, nadat tevoren aan deze invoer door hoge heffingen reeds ernstige belem meringen in de weg waren gelegd. Hoewel niet gezegd kan worden, dat de Belgische regering formeel in strijd heeft gehandeld met het protocol, ac centueert deze handelswijze weer in het bijzonder de onbevredigende wijze, waarop thans de export naar Belgie ge regeld is. Immers volkomen eenzijdig kunnen door Belgie die maatregelen getroffen worden, welke een belemme ring van de invoer veroorzaken. Het zij ons daarom vergund naar aanleiding hiervan opnieuw uw aan dacht te vragen voor de instelling van een z.g. gemengde commissie, zoals wij deze b.v. ook kennen 'voor West- Duitsland, in welke gemengde commis sie in gezamenlijk overleg tussen Bel gie en Nederland de te treffen maat regelen worden besproken". RIDGWAY NAAR DUITSLAND Generaal Rigdway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, is giste ren uit Parijs naar Duitsland vertrok ken, waar hy voor de eerste maal ge allieerde eenheden zal inspecteren. Natuurrampen in Japan Het Zuidelijke deel van het Japanse eiland Kioesjioe wordt door een wer velstorm bedreigd. Duizend woningen in het district Foekoeoka staan reeds door zware regenval gedeeltelijk onder water. De wind wakkert aan tot storm kracht. Volgens de eerste berichten is ook in de districten Kagosjima, Saga en Mijazaki schade aangericht. In Juni gaan de wervelstormen ge woonlijk langs het eiland, waarna zij in de Chinese zee uitrazen. Ditmaal vreest men echter, dat de wervelstorm dezelfde weg zal volgen als de orkaan van 21 Juni 1949, welke het eiland Kioesjoe m zijn gehele lengte overtrok en in de Japanse Zee uitwoedde. Daar bij verloren 108 mensen het leven en werd voor 30 millioen yen schade aan gericht. Reuter meldt nader, dat in het dis trict Nagasaki acht en veertig mensen vandaag zijn bedolven door een aard verschuiving. Twee en dertig mensen werden snel bevrijd en vijf lijken zijn geborgen. Elf personen worden ver mist. Van ambtelijke zijde is ver klaard, dat de aardverschuiving, die zich gistermorgen heeft voorgedaan, veroorzaakt is door wolkbreuken als voorboden van een wervelstorm, die uit het gebied van de Stille Oceaan nadert De jonge Franse geleerde Jean Per- rot heeft in de woestijn van de Negel bij Tel-Aviv (Israël), overblijfselen van een meer dan 5.000 jaar oud dorp ontdekt. Bij deze opgravingen ontdek te hij het bestaan van een bevolking van herders en boeren, die als eersten de grond in een thans woestijnachtige streek moeten hebben bewerkt. Deze oude bewoners van de Negel, waarvan men tot nu toe het bestaan alleen maar heeft vermoed, blijken ook de eersten te zijn geweest, die de koper mineralen van deze streek meer dan 2.000 jaar voor koning Salomon heb ben geëxploiteerd. Een ondoordachte streek van enkele padvinders is voor de Russen aanlei ding geweest de beschuldiging te lan ceren dat uit een Amerikaanse militaire trein zou zijn geschoten op Oostduitse politiemannen en op de chef van een klein station in de buurt van Berljjn. Dezer dagen is er bij de Amerikanen een Russisch protest ingediend tegen een schietpartij op het station van Babelsberg. Een onderzoek heeft bewe zen, dat er met is geschoten, maar dat enkele Amerikaanse padvinders uit Berlijn vuurwerk uit de trein hebben gegooid. Het vuurwerk is onmiddellijk door de militaire politie in beslag ge nomen en de jongens zijn gestraft. Intussen hebben de Westelijke hoge commissarissen hun zoveelste protest aan de Russen gezonden in verband met het feit, dat geen geallieerde pa trouilles meer worden toegelaten op de autoweg tussen West-Berlijn en West- Duitsland. De hoge commissarissen ach ten deze maatregel in strijd met twee overeenkomsten inzake de vrije toegang tot Berlijn uit 1949. Drie en veertig Westduitse arbeiders, die Zondag aan de grensovergang nabij Hohnsleben door de Oostduitse politie zijn weggevoerd, zijn gisteren vrijgela ten. Zij waren aangehouden wegens illegale grensoverschrijding. Britse troe pen en Westduitse politie zijn bij de grensovergang samengetrokken. De Ver. Staten zullen het voorstel van de ArabischAziatische groep in de Ver. Naties om een speciale verga dering van de Assemblee bijeen te roe pen voor een debat over de Tunesische kwestie, niet steunen. In officiële krin gen van het „State Department" ver klaarde men Maandag, dat de kwestie bestudeerd wordt in het licht van de gewijzigde omstandigheden in Tunesie en het door de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, in de Nationale Vergadering ingediende plan voor hervormingen in dit gebied. Waarschijnlijk zullen de Duits-Jood se besprekingen over de schadevergoe ding/ Woensdag in Wassenaar worden voortgezet. De delegaties van Israël en de Joodse organisaties zijn gisteren reeds op het kasteel Oud-Wassenaar aangekomen; de Westduitse delegatie arriveerde 's avonds laat. De commissie voor buitenlandse zaken van het Isra ëlische parlement aanvaardde gisteren met een zeer kleine meerderheid het besluit der regering om de onderhan delingen voort te zetten. MORGEN worden dan de periodieke verkiezingen voor de Tweede Ka mer gehouden. Gedurende de afgelopen weken hebben wij zowel te dezer plaat se als in stukken van de hand van onze parlementaire redacteur, dr J. J. Q® Jong, gewezen op het ontzaglijke be lang van iedere verkiezing. Zij zijn ge wichtig. zo constateerden wij, omdat zij een der peilers vormen van het democra tisch bestel, om principiële redenen dus; zij hebben practisch tot resultaat, dat de landspolitiek voor de komende tijds spanne van vier jaar wordt bepaald. Het vreemde is, dat sommige kiezers in opstand komen tegen de practijk - zij zeggen, dat hun invloed toch tot nul is beperkt; dat het buitenland de dienst uitmaakt enz. en dusdoende het prin cipe ernstig in gevaar brengen. Het zijn de Fransen, die een prachtig aphorisme hebben bedacht: „si 1'on n a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a!" „Indien rren niet heeft, waar van men houdt, dan moet men maar houden van wat men heeft". Indien men m.a.w. van de verkiezingen niet het re sultaat verwacht, dat men graag zou willen, dan is het beter tevreden te zijn met wat er wèl uit te voorschijn komt Ofwel: beter één vogel in de hand dan tien in de lucht Altegader adagia op de tevredenheid. Ons land is in geen enkel opzicht ge baat bij het geblaat diergenen, die zich het best voelen met het vissen in troe bel water. Uit hun ietwat overspannen brein ontstaan de kleine partijen, die politiek geen enkele betekenis hebben, omdat zij eigenlijk niets anders willen dan te zijn „tegen" wat er tot nu toe is geschied. Men behoeft de overigens vrij tamme verkiezingspamfletten maar door te lezen om te bemerken, dat de daarin voorgestelde programma's zon der moeite aan een borreltafel zouden kunnen worden gecomponeerd. Om maar te zwijgen van de grap, dat zeer ver dienstelijke, zelfs bewonderenswaardi ge, maar oude mannen als Dr P. H. Rit- ter Jr en W. K. H. Feuilletau de Bruyn op candidatenlijsten paraisseren. Het is bijzonder goed op deze dag, die aan de verkiezingen vooraf gaat, nog eens te bedenken, dat ontevredenheid een uitermate slechte leidsvrouwe is. Politiek denken uit ontevredenheid is een gruwel. Daaruit is nog nimmer iets goeds geboren. Wel dienen wij, in het volle besef van onze verantwoordelijk heid, na te gaan, waarom wij morgen ter stembus tijgen. Wij schakelen daarbij het terugdringen van de communistische invloed uit, omdat iedere normaal-uit- g< brachte stem op een andere partij dan de C.P.N. de communisten wind uit de zeilen neemt Morgen is er opnieuw gelegenheid zich dit te spreken over de vraag of Nederland de vrijheid kiest, of dat het verder wil gaan op de weg van het di rigisme en staatssocialisme. Ook tijdens de laatste maanden van verkiezingspro paganda is weer gebleken, dat vrijwel alle partijen onder „vrijheid" iets an ders verstaan. Wij zouden het aldus wil len stellen: men zoeke niet naar de vrij heid, die ongebondenheid betekent; vrijheid, die synoniem is met gebonden heid, bestaat niet Wij kunnen de in druk niet van ons afzetten, dat de Par tij van de Arbeid haar weg naar de vrijheid tekent langs zó sterk gebonden lijnen, dat er nauwelijks ruimte is om adem te halen. Het is voor de gemid delde mens verlokkend te weten, dat hij bezorgd is van de wieg tot het graf. Zijn leven verkrijgt aldus een vervul ling. Maar niemand, die iets van het bedrijfsleven weet, zal durven ontken nen, dat deze zee van zekerheden de werklust doodt. Men weet tóch wel waar men aan toe is. De lezer begrijpe ons goed. Wij zijn geen predikers vat. het systeem van de „survival of the fittest", maar wij heb ben evenzeer een hartgrondige afkeer van de bescherming door dik en dun van de middelmatigheid en daardoor van de schepping van nieuwe medio criteit. De Partij van de Arbeid ver keert juist hierom in een zeer moeilijke positie. Zij zal om haarszelfs wille de weg naar onvrijheid moeten veriaten, doch bovendien haar greep op de wer kende massa niet mogen verliezen. Wij weten, dat vele oprechte, voortreffelijke Nederlanders in die kring menen, dat er een richting gevonden kan worden, die beide punten verbindt. De confessionelen zullen zich naar gelang van hun geloofsovertuiging tot keuze van K.V.P., A.R. en C.H.Ü. bepa len- Het ontzaglijke gevaar van de K.V.P. is, dat zij terwille van de arbei ders van de K.A.B. progressiever moet zijn dan in haar wezen ligt. De politie ke onduidelijkheden van Romme zijn hiervan een gevolg. De politiek-vrijzinnigen vinden hun V.V.D. zeer gemak- De PfrtjS van Oud heeft bij de vorige verkiezingen stemmen gewon- Tnr geV?-5 ra" haar afkeer van de Hen rtn Pol'tiek. Zij heeft moeilijkhe- „ïdSnd ls eeen land voor dwang; 3een land voor maatregelen en Daniël r at»n°r Stempels en formulieren. Laten wij aan deze dingen denkpn wanneer wij morgen de lijst onzer ke£ ze van onze stem voorzien. rafte rs- WiTv^0 Jeruzalem'zjjn Israëlische r^litSren om w" vier

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1