Lagerhuis debatteert heden over aanvallen op Jaloe-centrales Bejaarde man werd tijdens een autotocht vermoord Televisie brengt circus in huis Moch streeft naar compromis inzake de ontwapening VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hommersonis weer een vrij man Kentering in de Koreaanse oorlog Ook Italië erkent Faroek Ministers Eden en Acheson vangen besprekingen aan Dienstplicht en de medische studenten „Kamer voor de Visserij op komst? .Woensdag 25 Juni 1952 |77e Jaagang No. .11447 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bloemen, telegrammen en een vacantiereis Britse regering zou niet zijn ingelicht Alexander was reeds op de hoogte Twintig jaar tegen de daders geëist Weerbericht Bonn stelt ratificering der verdragen uit AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT KONING VAN SOEDAN" Verrassend Frans initiatief Combinatie van Westelijke en Russische wensen Commissie zal moeten beslissen Studie kan onmiddellijk na eindexamen beginnen Tegemoetkoming voor bepaalde catagorie Grote herfsfmanoeuvres op Atlantische Oceaan Aanslag op de Koreaanse premier Syngman Rhee Aan de Lezers Huur en verhuur van visrecht worde geregeld Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 ÜOlIffi TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol osten Weekabonnementen ƒ0 49 (Van één onzer redacteuren) Zoah gisteren reeds in een deel van onze edities werd vermeld, stond het in de loop van de morgen reeds vast, dat de Zaandamse journalist A. H. Hommerson, die sinds 6 Mei j.1. in gij- seling in het Huis van Bewaring te Amsterdam doorbracht, zou worden vrijgelaten. De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh deelde de rechter-commissaris mr. J. Knottenbelt mede, dat hij van verdere vervolging tegen de onbekende zegs man van de heer Hommerson afzag. De rechter-commissaris kon op deze me dedeling het onderzoek sluiten. Daarna was de Officier in de gelegenheid de gijzeling op te heffen. Als het onder zoek gesloten is, heeft het geen zin meer een getuige (in catsu de heer Hommerson), die weigert een verkla ring af te leggen, nog langer in gijze ling te houden. In de J. H. op den Veldestraat te Zaandam wapperde gisteren de vlag van verschillende woningen. De bood schappenjongens van de Zaandamse banketbakkers en bloemenmagazijnen, alsmede de telegrambestellers liepen op en aan naar het perceel no. vijf in die straat, waar de journalist A. H. Hom merson temidden van zijn vrouw, kin deren. ouders en verdere familieleden zijn thuiskomst vierde. De heer Hommerson, die reeds eer der te kennen had gegeven, dat hij van geen drukte wilde weten, wanneer hij uit de gijzeling zou worden ontslagen, was het een heerlijke verrassing, dat gistermiddag om half drie de deuren van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans voor hem werden ge opend en dat hij zich weer als vrij man na vijftig dagen gijzeling op straat mocht begeven. De eerste kennisma king met de buitenlucht zal de Zaan damse journalist nog lang in herinne ring blijven, want buiten de poort van het Huis van Bewaring stond een leger tje journalisten en persfotografen, die het moment, dat de gijzelaar met zijn vrouw en zuster naar buiten kwam, niet wilden missen. Binnen enkele ogenblikken hadden zich honderden belangstellenden voor het Huis van Be waring verzameld, zodat er v®®rtien agenten nodig waren om het drukke verkeer op de Weteringschans in goe de banen te leiden. De heer Hommerson begaf zich met zijn vrouw en zuster direct naar gebouw van de Arbeiderspers te Am sterdam, waar hij door verschillenden, onder wie de hoofdredacteur van ..Het Vrije Volk", de heer K. Voskuil en de heer J. J. A. v. d. Bergh namens de Federatie van Nederlandse Journalisten Seniorenconvent van Ned^la,n^sdi_3"tie nalisten en Joosten namens de directie van de AP hadden gesproken.werd nog het woord gevoerd namens je bui tenlandse journalisten, die in ons land werkzaam zijn. „.arh'ten In zijn woning te Zaandam wacfKten de heer Hommerson, tientalle?BlBB°am stukken, cadeaux, taarten en telegra men. In de loop van de middag en avond was het een komen en g De heer Hommerson, gewapend met zijn schrijfmachine, waarmee hij honderden brieven heeft getikt, verlaat het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. Links van hem zijn zuster, mevr. WilsenHommerson,' uit Alkmaar en rechts zijn echtgenote, die direct al een bouquet rozen aan geboden kreeg. deze nieuwe Zaandamse straat, waarbij tot laat in de avond de gelukstelegram men en bloemen werden bezorgd. De heer Hommerson zal morgen drie weken met vacanüe" gaan waarvoor hem en zijn echtgenote door de directie van „Het Vrije Volk" een reis naar Bretag- ne is aangeboden. HET Dinsdag herhaalde bombardement op de electrische centrales aan de Jaloe is heden onderwerp van een debat in het Engelse Lagerhuis De Labourfractie heeft er namelijk ten scherpste tegen geprotesteerd, dat déze luchtaanvallen op Noordkoreaanse doelen zijn ondernomen, voordat hierover met de Brits? regering overleg is gepleegd. Attlee merkte in dit verband op, dat er tijdens zijn premierschap altijd met Amerika is overlegd, wanneer er poli tieke en militaire overwegingen met elkaar In botsing kwamen. Churchill had tevoren verklaard, dat de aanvallen geen uitbreiding van de tot dusverre in Korea gevoerde operaties schenen te betekenen. Hij meende verder, dat ze tot het gezagsgebied van de opperbevelhebber der V.N. behoorden. TE Londen ziet men de acties tegen de Noordkoreaanse centrales alge meen als een kentering in de oorlog in Korea. Zij is volgens berichten uit To kio onlangs ter sprake genomen, toen burggraaf Alexander, de Britse minis ter van defensie, besprekingen voerde met MacClark, de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Ko rea. Bij die gelegenheid schijnt de mt- nister de Britse bezwaren tegen een dergelijke actie te hebben laten varen. Generaal MacClark zou hebben opge merkt, dat naar de mening van het op perbevel een zware aanval op de cen trales, waardoor indirect ook commu nistisch China zou worden getroffen, de communistische delegaties in Pan- moendjon ertoe zou brengen, haar hou ding te wijzigen. TN Washington is men niet van me ning, dat de luchtaanvallen een nieuwe geallieerde politiek in Korea markeren. Minister Lovett heeft zulks op een persconferentie althans nadruk kelijk ontkend. Hij vertelde, dat er niet eerder tot dit bombardement werd overgegaan, omdat men het militair niet nuttig achtte. De geallieerde opperbevelhebber in Korea heeft het recht, aanvallen op Noordelijke doelen te ondernemen zon der hierover tevoren te spreken- «het de Amerikaanse commissie van staf chefs. Het plan voor dit bombardement is echter tevoren voorgelegd aan de Op 28 Februari vond een dame in een sloot langs de Drieneseweg tussen Hen gelo en Almelo het lijk van een man. De Hengelose politie identificeerde het als dat van de 6I-jarige Zutfenaar B., die sinds 18 Februari werd vermist, en wist enkele uren later reeds, wie de man had vermoord en wanneer. Van de beide daders zat er een in Apeldoorn in de cel wegens het verkopen van een gehuurde auto. Een meisje, van mede plichtigheid verdacht, werd de volgen de dag aangehouden. Gisteren diende de zaak voor de rechtbank te Almelo. Tegen de daders werd ieder twintig jaar geëist, tegen het meisje anderhalf jaar. Het bleek hier om een roofmoord te gaan. De beide mannen wisten dat B, geld had ontvangen uit een hypotheek en vatten het plan op, hem hiervan te beroven. Hij zou tijdens een autotocht worden vermoord. B. zou wel bereid zijn mede te gaan, wanneer het meisje de rit eveneens meemaakte. Aldus werd besloten. De verdachten huurden een auto in Apeldoorn en pikten B. in En schede, waar hij bij familie logeerde, op. Daarna werd in Hengelo het meisje onderdak gebracht. De mannen reden vervolgens naar Almelo, vandaar naar Enschede en terug naar Hengelo. Tij dens deze laatste rit is B. gewurgd, waarna de mannen het lijk in een sloot verstopten. De buit bedroeg slechts en kele guldens. Verwachting t^-u,n?^iNG™Cl VRIJ VEEL BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met in het ZUtL» v.n kei ijk nog enige regen. Matige overwegend droog weer. tot vrij krachtige wind uit Wes telijke richtingen. Iets waimer d gisteren. DONDERDAG: Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 8.21, onder De rechtbank heeft zich langdurig be ziggehouden met de vraag, in hoeverre het meisje medeplichtig was. Zij ont kende, van de plannen te hebben gewe ten, maar de mannen beweerden, dat ze op de hoogte was geweest. commissie, die er zich mee heeft ver enigd, aldus Lovett. De stafchefs zou den zelfs kunnen besluiten tot bom aanvallen op Chinese bases in Mands- joerije, zonder deze zaak aan de V.N. voor te leggen. Gisteren zijn opnieuw aanvallen op vier van de vijf centrales langs de Ja loe ondernomen. Eén ervan was Maan dag reeds volkomen verwoest, de an dere liggen thans ook in puin. Op Dinsdagavond 1 Juli Na de geslaagde reportage van de ijsrevue vanuit Amsterdam heeft de televisiestaf van een der omroepver enigingen (AVRO) naar soortgelijke mogelijkheden gezocht. Men zal thans in de eerstvolgende televisie-uitzen ding van deze omroepvereniging (op Dinsdagavond 1 Juli) een circusvoor stelling op het scherm brengen. In de eerste dagen van Juli is het circus Mikkenie in Hilversum. Gedurende de gehele zendtijd, van 20.1521.45, zal vanuit het circus een directe repor tage van diverse programmanummers, zoals Maika's ivonderberen, paarden- nummerr, de Cervantes met hun spring, en vangnummer en miss Belita met haar leeuwen, gjorden uitgezon den. In het circus zullen drie camera's het programma volgen. Technisch moeten bijzondere maat regelen worden genomen, omdat de tijd van voorbereiding erg kort is. Gemeenlijk heeft men daarvoor ander half tot twee dagen. Nu het circus echter eerst in de nacht van Maandag op Dinsdag naar Hilversum komt en daar des morgens wordt opgebouwd, heeft men slechts enkele uren voor de voorbereiding. Verlangen naar conferentie tussen Rusland en Westen Dr Adenauer heeft gecapituleerd voor de aandrang van zijn eigen coa litie qm achter de ratificering van de Europese verdragen geen spoed te zet ten, doch het parlement gelegenheid te geven voor een grondig onderzoek. Het ligt thans in de bedoeling in Juli slechts de eerste lezing in de Bondsdag te houden. De beslissende lezing zal dan eerst eind September of begin Oc- tober kunnen plaats hebben. Ook in de regeringspartijen is namelijk de wens groeiende, om vóór de aanvaarding der verdragen een conferentie der Weste lijke geallieerden met de Sowjetunie tot stand te brengen. Een Amerikaans Superfort is Dins dag in de buurt van een vliegveld van de Britse luchtmacht te Lakenheath neergestort en in brand geraakt. De elf koppen tellende bemanning is omgekomen. De Griekse zaakgelastigde In Cairo heeft zich naar de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Hassoena Pas ja begeven, om hem op de hoogte te stellen van het besluit van zijn rege ring, om koning Faroek als „Koning van Soedan" te erkennen. Uit Cairo is voorts gemeld, dat ook de Italiaanse zaakgelastigde de Egyp tische minister heeft bezocht, om hem officieel er van in kennis te stellen, dat Italië de koning als „Koning van Soedan" erkent. Naar verluidt, zullen de Griekse en Italiaanse ambassadeurs spoedig hun geloofsbrieven aanbieden. De Franse voorzitter van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, Jules Moch, heeft een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sowjetunie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie etappes verlopen. In de eerste etappe moet een einde gemaakt worden aan de bewape ningswedloop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale mili taire uitgaven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de conventionele wapens, waarna ten slotte hetzelfde bereikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voorraden van deze wapens. Dit program moet, aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voortdurend Anthony Eden begroet Dean Acheson bij zijn aankomst op Londen Airport. Nu allerwege de eindexamens der middelbare scholen worden gehouden en vele ouders zowel als examinandi zich beraden op de mogelijkheden van ver dere studie, komt onmiddellijk bet pro bleem van de dienstplicht naar voren. Wij hebben enkele weken geleden hier over in het algemeen iets verteld, maar liet is goed nog even nader in te gaan od de regeling van de eerste oefening voor de a.s. medische, tandheelkundige en pharmaceutische studenten. Voor deze studie wordt als regel geen uitstel van eerste oefening ver leend maar er is een speciale regeling ontworpen voor de medische en phar maceutische studenten, diejjin studle hebben aangevangen vóór 1 Jan"ar' van het jaar, waarin zij 20 jaar worden en voor de tandheelkundige studenten, die hun studie hebben aangevangen vóór 1 October van het jaar, waarin zij 20 jaar worden. De studenten, die onder deze catego rie vallen, worden in de gelegenheid gesteld de eerste oefening niet achter elkaar, maar met tussenpozen en wel gedurende de universitaire zomerva- canties te volbrengen. De gang van za ken is dan meestal als volgt:: In het jaar waarin hun lichting wordt opge roepen (in de regel het jaar waarin zij 20 worden), komen de studenten voor drie maanden onder de wapenen. Daar na worden zij met groot verlof gezon den. Gedurende deze drie maanden wordt nagegaan of betrokkenen de ge schiktheid bezitten om opgeleid te wor den tot reserveofficier van gezondheid, reserveofficier-apotheker of reserve officier-tandarts. Blijkt dit inderdaad het geval, dan blijft de student verder studeren tot hij het candidaatsexamen heeft afgelegd, waarna hij opnieuw en wel voor de tijd van zes weken, in werkelijke dienst wordt geroepen. Wanneer de student tenslotte is ge slaagd voor het arts- tandarts- of apo thekersexamen, dan komt hij voor de derde maal in dienst om zijn resterende tijd als militair artj, militair tandarts of militair apotheker uit te dienen. Voor hen, die niet geschikt worden be vonden om de officiers-opleiding te volgen, zal nader, worden bepaald hoe zij de rest van hun eerste-oefenings- periode zullen volbrengen. Op deze wijze ondervinden de be trokken studenten zo weinig mogelijk hinder van de militaire dienst tijdens hun studie. Daar staat natuurlijk te genover, dat zij na volbrachte studie nog geruime tijd (ongeveer anderhalf jaar) in dienst zullen moeten blijven. Maar zij zullen dan werkzaam zijn als arts, tandarts of apotheker en op deze wijze reeds aanstonds practische erva ring opdoen, zodat deze tijd toch aller minst als verloren tijd zal kunnen wor den beschouwd. Verdere gegevens over deze kwestie kan men verkrijgen bij de afdeling Mi litaire Zaken ten gemeentehuize. Problemen van Europa en het Nlidden-Oosten De Britse en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Eden en Acheson, zijn gisterochtend te Londen een reeks besprekingen begonnen. Zij zijn begonnen met de behandeling van vraagstukken aangaande Europa en het Midden-Oosten. Ten aanzien van Duits land is vooral gesi roken over de kan sen op goedkeuring van de Conventie van Bonn en het verdrag inzake de EVG door de Bondsdag en over de positie van West-Berlijn. De behandeling van het antwoord aan Rusland op het protest Inzake de overeenkomsten met West-Duitsland is uitgesteld tot Vrijdag. Dan zal ook de Franse minister Schuman aan de con ferentie deelnemen. Ook Nederlandse schepen nemen deel In September a.s. zal in het Noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan een tiendaagse vlootoefening gehouden worden, waaraan zeestrijdkrrchten en vliegtuigen van verscheidene NAVO- landen zullen deelnemen. Deze oefe ning draagt de naam „Main Brace" Het machtigste contingent schepen zal op deze oefening door de Ver. Staten worden geleverd, namelijk een slag- vloot van enkele slagschepen en vlieg kampschepen. Ook de Nederlandse ma rine zal met enkele schepen aan deze oefening deelnemen. worden gecontroleerd door een inter nationaal lichaam, waarvoor b.v. de Veiligheidsraad zal kunnen fungeren. De Nederlandse vertegenwoordiger, Von Balluseck, zeide, dat de commissie in de loop van de vier maanden van haar werkzaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat een aantal misverstanden hun oor zaak vinden in het geven van weinig duidelijke definities. Hij herhaalde in dit verband zijn voorstel om een woor denboek op te stellen, waarin de be grippen op een voor ieder aanvaardbare wijze zullen zijn gedefinieerd. De vierde poging sinds 1946 Een ongeveer zestigjarige man heeft Woensdagochtend gepoogd Syngman Rhee .president van Zuid-Korea, van het leven te beroven, toen deze ter ge legenheid van het feit dat twee jaar geleden de oorlog in Korea begon, te Poesan een menigte van ongeveer zes duizend personen toesprak. De man trachtte tweemaal met een Amerikaanse revolver op de president te schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd door de politie aange houden en weggevoerd. Syngman Rhee zette na een korte pauze zijn rede, die hij nog pas begonnen was, voort. Volgens de politie behoort de aanval ler tot een geheime communistische or ganisatie. Dit is de vierde aanslag op de president, de eerste werd gepleegd in 1946, twee in 1948. e zult begrijpen, dal wii het vanavond druk hebben Ons werk zal bij zonder vlot verlopen, indien onze lezers ons zo min mogelijk willen opbellen Gebruikt Uw telefoon niet om uitslagen van ons te vernemen U kunt beter voor onze bureaux komen luisteren en kijken HOOFDREDACTIE. NAAR WU vernemen, is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te n verwachten van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld in s. v? wet bepalingen tot regeling van de huur en verhuur van vUreeht «n te - Tot bevordering van het doelmatig bevissen van kust en .P nen>en. verkrijgen van een redelijke verdeling van het visrecht' wordtd™! i^n- CD het een Kamer voor de Visserij bepleit, b, dezc Kamer zouden de(,nstell,n8 van .il» beroepsvissers, spCvisser/en

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1