Acheson, Eden en Schuman komen heden in Londen bijeen Dr. Drees wordtalsformateur gedoodverfd r Veto over immigratiewet in VS Belgische aether-piraat verzond valse S.O.S.-berichten Koningin ontvangt Haar adviseurs Belangrijke beslissing verwacht Dertig inheemsen mochten niet over een brug lopen.... Joan Grant: „Ik zie niet dat ik blond haar heb en grijze ogen".... WIE DE JEUGD HEEFT.... Vrijdag 27 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLEN DSEDAGBLADEN 77e Jaargang. No- 11449 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulo wna Kon/ngfiT^/ZsabefTTTn-Schof/and"^ Nieuwe aanval op de waterkrachtcentrales Erkenning van Koning Faroek Wantrouwen jegens Moskou De kabinetsvorming zal zeer moeilijk worden Truman noemt Congresbesluit schandelijk" „Quotastelsel uit de tijd" W/eerbericht „ALLEEN VOOR BLANKEN" In Port-Elisabeth (Z-Afr) gearresteerd Succesvolle klopjacht op de ultrakorte golf ONDERZOEK INZAKE KLEURENBLINDHEID Huwelijk loste het probleem op Graf voor de„onbekende Joodse martelaar' West-Duitsland verhoogt aanbod aan Joden Van 3 tot 3.4 milliard Mark Sabu komt ook naar Noord Holland MORRISON PROTESTEERT Amerikanen publiceerden een oude afspraak Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMAKS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. pei maand ƒ2.02 bij vooruitbetaling plus Incassol. osten Weekabonnementen ƒ0 49 H.M. de Koningin heeft gistermiddag In het Paleis aan het Lange Voorhout achtereenvolgens ontvangen de voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, mr J. M. Jonkman, de voor zitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal mr L- G. Kortenhorst en de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beeiaerts van Blokland. Nu met 150 bommenwerpers Het hoofdkwartier voor de lucht macht in het Verre Oosten heeft van daag medegedeeld, dat 150 straalge- vechtsbommenwerpers de waterkracht centrales in Noord-Korea, die reeds door eerdere aanvallen ernstig waren beschadigd, opnieuw hebben gebom bardeerd. De aanval, die gisteren geschiedde, werd uitgevoerd op de centrales te Foesen en Tsjangdjin (Tsjosen). Bovendien werden een gebouw met transformatoren en twee hoogspan ningsstations ten Noorden en Noord westen van Hamhoeng aan de Noord- Oost-kust van Korea aangevallen, al dus het hoofdkwartier. Maandag vie len 500 vliegtuigen de centrales aan, Dinsdag 200. Spanje, West-Duitsland en India zul len binnenkort koning Faroek als „koning van Egypte en Soedan" erken nen. aldus wordt in officiële Egypti sche kringen verklaard. Koningin Elisabeth van Engeland brengt een zesdaags bezoek aan Schotland. De koningin betreedt de Conangatekerk in Edinburg. Links vormen de koorknapen van de kerk in hun typische kleedij een erehaag. (Van onze Londense correspondent) HE driemogendheden-conferentie, welke heden in de Britse hoofdstad gehou- den wordt, schijnt van meer belang te zijn dan aanvankelijk gedacht werd. Op de agenda, die vrijwel de gehele aardbol omspant, neemt Europa de voor naamste plaats in. Het is opnieuw de kwestie Duitsland, die van alle kanten bekeken zal worden. De aanwezigheid van een sterk team van adviseurs: o.m. dr Jessup, Amerika's diplomatieke factotum. Kennan, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou en Franks, de Engelse ambassadeur in Washington, doet ver moeden dat de ministers Acheson, Eden en Schuman niet voor een gewone, periodieke gedachtenwisseling bijeen zullen komen (in feite hebben ze elkaar nog geen maand geleden in Parijs en Bonn ontmoet). Waarnemers verwachten dat er belangrijke beslissingen uit de bus zullen komen. Hier en daar wordt op verhoogde diplomatieke activiteit gespeculeerd en zelfs op een spoedige bijeen komst der Grote Vier. ACHESON heeft deze week al ver scheidene ontmoetingen met Eden gehad. Het verdedigingsplan voor het Nabije Oosten zou onder de loupe ge nomen zijn. Naar verluidt zou als be langrijkst resultaat van deze bespre kingen naar voren zijn gekomen dat het plan pas tot stand kan komen ais de Engelse moeilijkheden in Egypte zijn opgelost. Waar de ministers zich hoofdzake lijk mee zullen bezig houden, zijn de onafgewikkelde zaken in Duitsland. De laatste Russische nota, die op het houden van een Viermogendheden- conferentie en de eenwording van Duitsland aandringt, is nog steeds niet beantwoord. Het is eerder begrijpelijk dan verwonderlijk dat deze zaak op onthoud ondervindt. Amerika, Enge land en Frankrijk staan voor de moei lijkheid een formule te vinden, die aan de ene kant de mogelijkheid voor een (Van onze parlementaire redacteur) JJITERAARD konden wij in Haagse politieke kringen met betrekking tot de komende pogingen tot kabinetsformatie nog slechts zeer voorlopige indruk ken opdoen en uiterst voorzichtig geuite meningen vernemen. De meeste frac ties zijn op dit ogenblik zelfs nog niet bijeen geweest om de politieke toestand te onderzoeken. Zo vindt de vergadering van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid eerst in de loop van Vrijdag plaats. Derhalve is er nog geen sprake van een zich afbakenen van posities. bereid mochten zijn, dan nog zal het W7EL konden wij vaststellen, dat vrij- wel algemeen een langdurige en moeizame formatie wordt verwacht, aangezien de uitslag van de verkiezin gen, die zoals bekend tweeërlei tendenz tot uitdrukking heeft gebracht, met name de KVP in een uitermate moei lijke positie heeft gebracht. Volgens velen is de logische conse quentie van deze verkiezingen, dat al lereerst een opdracht aan dr. Drees wordt gegeven. Aangezien echter de KVP blijkens de tijdens de verkiezings campagne gedane uitlatingen allerminst is geporteerd voor een op slechts twee partijen steunend kabinet, zou ook con tact met andere partijen moeten wor den gezocht. Zelfs indien de socialisti sche leiders hier in dit stadium reeds toe President Truman heeft zijn veto uit gesproken over een door het Congres aanvaard wetsontwerp van MacCar- ran-Walter. waarin werd bepaald, dat per jaar 154.658 vreemdelingen als im migranten zouden worden toegelaten in de Verenigde Staten. Dit is 380 per sonen meer dan op het ogenblik. De procureur-generaal zou grotere be voegdheden krjjgen om vreemdelingen uit het land te wijzen. Truman noemde het wetsontwerp schandelijk. Het gaat nu terug naar Senaat en Huis van Af gevaardigden, waar het een meerder heid van tweederde moet halen om van kracht te worden. De president motiveerde zijn besluit met te verklaren, dat het stelsel van quota in het wetje werd ook voor elk land een bepaald aantal immigran ten vastgesteld sinds lang uit de tijd is en meer dan ooit in strijd met de werkelijkheid. Hij zei, dat dit stelsel de mensen weert, die de V.S. het meest nodig hebben en asyl weigert aan de genen, die het meest behoeven. Voorts heeft Truman er op aange drongen, de beperkingen op de toela- Verwachting tot hedenavond. ZONNIG Droog en zonnig weer met later op de dag enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit u.teenlopende richtin gen. Langs de kust in de middag zeewind. Warmer dan gisteren. ZATERDAG; Zon op 4.22. onder 21.04. Maan op 10 43. onder 23.39. ting van Aziaten op te heffen en een tijdelijke maatregel te aanvaarden, op grond waarvan gedurende drie jaar honderdduizend vreemdelingen extra kunnen worden toegelaten. Op deze wijze wil Truman de nood der ont heemden in Europa verlichten. Ook wil hij, dat de rassenbepalingen ten aanzien van de immigratie worden in getrokken. Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft hedennacht het veto van president Truman met 278 tegen 113 stemmen te niet gedaan. zijn, naar voren schuiven van het plan „De weg naar vrijheid", hetwelk in socia listische ogen door de kiezers wordt gewenst, op zo terke weerstanden stuiten, dat kan worden verwacht, dat dr. Drees in eerste aanleg niet zal sla gen. Vrijwel algemeen was men overigens van oordeel, dat een combinatie van de KVP met de z.g.n. „Derde Macht", laat staan een coalitie-poging op christelijke basis op dit ogenblik geen kans van slagen heeft. Viermogendhedenconferentie biedt, ter wijl zij aan de andere kant de oprecht heid van Rusland beproeft. AMERIKA neemt wel een zeer gere- serveerde houding tegenover de Sovjet-voorstellen aan. Het gaat vaii de veronderstelling uit dat het Rus land alleen om sabotage van de Wes terse verdedigingsplannen te doen is. Om deze reden wenst het alleen aar. een Viermogendhedenconferentie deel te nemen als Rusland er van te voren mee instemt, dat er op deze bijeen komst uitsluitend gediscussieerd kan worden over de samenstelling van een internationale commissie, die de mo gelijkheden voor vrije Duitse verkie zingen moet onderzoeken. Komt deze commissie tot stand, dan moet, aldus het Amerikaanse voorstel, de confe rentie verdaagd worden tot de bevin dingen in een rapport zijn samengevat. Blijkt uit het rapport dat er geen voor waarden voor vrije verkiezingen aan wezig zijn, dan heeft het ook geen zin over de vereniging van ODSt- en West- Duitsland te praten. Hoewel Engeland en Franicrijk al evenzeer aan de oprechtheid van de Russische voorstellen twijfelen, zijn ze voorstanders van een soepeler hou ding. Eden en Schuman wensen dan ook een antwoord-nota op te stellen, waarin de Sovjets een Viermogendhe denconferentie geboden wordt, die niet alleen over de samenstelling van jen internationale commissie zal dienen te beslissen, maar tevens over de be voegdheden van een eventuele Duitse regering. Deze kwestie zal tijdens de bijeen komst der drie ministers op de voor grond staan. Er zal een compromis moeten worden gevonden. In de Zuidafrikaanse stad Port-Ell- zabeth zijn dertig inheemsen gearres teerd „wegens overtreding der apart- heidswet bij de spoorwegen". Een groep van dertig inheemsen betrad het station van de stad door een voor blan ken gereserveerde ingang. De politie wilde hen tegenhouden, doch zij dron gen zich weer voorbij de politie en gingen de straat op, gebruik makend van een voor blanken gereserveerde brug. Hier werden de arrestaties uit gevoerd. Inheemsen in de trein juich ten de demonstranten toe. Dit was n.1. het eerste incident in de campagne van niet-blanken om de door hen onrecht vaardig genoemde apartheidswet te ne geren. In het geheel zijn gisteren acht en twintig kleurlingen gearresteerd. Volgens deze wet heeft de Zuidafri kaanse minister van Justitie, Charles Swart, voorts Sam Kahn gelast uit de gemeenteraad van Kaapstad te treden en verboden deel te nemen aan welke bijeenkomst ook, die niet een religieus of recreatief karakter heeft. Fred Car- neson, die onlangs zijn zetel in de Pro vinciale Raad werd ontnomen, mag ook geen lid worden van de gemeente raad van Kaapstad en moet binnen dertig dagen aftreden als hij alsnog lid zou worden. JJE Belgische recherche heeft na maan denlang speuren de 27-jarige Noël Noyelle, radiotechnicus van de Belgi sche kustradiodienst te Oostende, gear resteerd in verband met valse S.O.S.- berichten over „in nood verkerende schepen", welke sedert Augustus van het vorige jaar herhaaldelijk tot het onnodig uitvaren van Belgische en ook Nederlandse reddingboten aan de Noordzeekust aanleiding hebben gege ven. Een eerste dergelijk S.O.S.-bericht, dat op 14 Augustus 1951 werd uitge- MA twee jaar onderzoe kingen hebben Brit se geleerden twee men sen, een man en een vrouw, kunnen aanwij zen die geheel kleuren blind zijn. Volgens de geleerden lijdt één op de tien mannen en één op de vijfhonderd vrou wen aan een zekere mate van kleurenblind heid. Voor de twee uit- gezcb'e personen ech ter is alles, wat zij zien eender grijs. .Ik heb er heus geen last van", aldus zeide één van deze twee. de dertigjarige mevr. Joan Grant. „Ik zie de wereld als een foto, doch met veel meer schakeringen er in. Mijn gezichtsver mogen is in alle andere opzichten volkomen in orde, doch als ik voor de spiegel zit, zie ik zeli niet dat ik blond haai heb en blauw-grijze ogen of dat ik een knoei boel heb gemaakt met poeder en lippenstift" Bij het kopen van kle ding neemt zij echter al tijd een ander mee om over de kleur te laten beslissen. De andere proefper soon, de 35-jarige Alfred Jackson, vertelde dat hij langzamerhand door on dervinding en logische redenering geleerd heeft ..kleuren" te onderschei den. ofschoon hij alles slechts éénkleurig ziet. zij het met kleine scha keringen. „Voor mij is de moeilijkheid echter erootdeels opgelost door dat ik getrouwd ben", aldus zeide hij. „In kleur-aaneelegenheden laat ik mijn vrouw be slissen". zonden, luidde, dat een Belgische pak ketboot op een mijn was gelopen, doch uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek weldra, dat het schip veilig en wel ter hoogte van Blankenberge voer. Hierna volgden nog vele van dergelijke S.O.S.-berichten en verschil lende malen voeren reddingboten en andere vaartuigen vergeefs uit. De Belgische recherche, die intussen een uitgebreid onderzoek had ingesteld, ontdekte, dat de S.O.S.-berichten uit Oostende of omgeving afkomstig wa ren. Daar de uitzendingen echter nooit langer dan een halve minuut duurden, was het zeer moeilijk de plaats van herkomst nauwkeurig te localiseren. De recherche koesterde evenwel ver denking tegen een employé van het radiostation te Oostende, doch men kon niets bewijzen. De leiding van het station plaatste hem derhalve over naar de post Middelkerke en toen hij vandaar Dinsdag wederom een S.O.S.- bericht uitzond, nam een peilstation dit bericht op en werd hij gearresteerd. De recherche werd de laatste maand bij haar onderzoek geassisteerd door de radiodiensten van het leger, peilstations van de rijkswacht en honderden radio amateurs, die dag en nacht bij hun toestel bleven om de aether-piraat te kunnen localiseren. Er is een wereldcomité gevormd voor de oprichting te Parijs van een „graf voor de onbekende Joodse mar telaar" ter gedachtenis van de zes millioen Joodse slachtoffers van het Nazi-regiem, aldus meldt „Le Monde" De Parijse gemeenteraad heeft reeds een perceel grond in het hart van Parijs op het oog voor de plaatsing van het monument, n.l. op de hoek van de Rue Geoffroy-L'Asnier en de Rue Grenier-Sur-L'Eau. Internationale figuren, zoals Churchill en mevrouw Roosevelt, hebben dit initiatief hun steun gegeven. Onder de Indiërs en inheemsen, die te Boksburg werden gearresteerd, toen zij zonder verlof de wijk der indiërs en inheemsen wilden binnentrekken, bevindt zich Nana Sita, voorzitter van het Transvaals-Indische congres. De besprekingen tussen de Westduit- se delegatie enerzijds en de sub-com missie der Israëlische delegatie ander zijds worden voortgezet. Prof. dr. Franz Boehm, de leider der Westduitse dele gatie, is naar Bonn vertrokken, tenein de met de Bondsregering contact op te nemen. Aangenomen wordt, dat deze besprekingen in hoofdzaak verband houden met de verhoging van het West duitse aanbod aan Israël van 3000 tot 3400 millioen mark De bekende Amerikaanse filmster Sabu die heden op Schiphol arri veerde en o.m. ook met het circus Mikkenie in onze provincie zal optreden. De voormalige socialistische minister van buitenlandse zaken Morrison heeft geprotesteerd tegen „de neiging van Amerikaanse gezagsdragers om zich in te laten met de Britse politiek". Mor rison gaf zijn verklaring uit n.a.v. in de afgelopen twee dagen gepubliceerde berichten, volgens welke hij verleden jaar als minister van buitenlandse za ken, zijn goedkeuring zou hebben ge hecht aan een lijst van Koreaanse doe len, die in aanmerking kwamen om ge bombardeerd te worden. Volgens deze berichten kwamen op de lijst ook de in de afgelopen week aangevallen dop- len waaronder het krachtstation aan de Jaloe. voor. Deze gewoonte van bepaalde Ameri kaanse gezagsdragers om eenzijdige verklaringen af te leggen over diploma tieke gedachtenwisselingen is niet be vorderlijk voor de BritsAmerikaanse betrekkingen „Zij maakt in feite een openlijke diplomatieke gedachtenwisse ling onmogelijk", aldus Morrison. Bij de twee en twintig Woensdag in Japan gehouden communistische de monstraties werden vijf en veertig po litiemannen gewond. Het aantal ge wonde betogers is niet bekend. Aangenomen mag worden, dat het aanwijzen van een kabinetsforma teur door H.M. de Koningin niet lang op zich zal laten wachten. Gisteren hebben de eerste besprekingen met de fractie-voorzitters en met de leden van de Raad van State plaats gehad. De mogelijkheid bestaat, dat elders ii dit nummer het ber'cht omtrent de kabi netsformateur reeds is opgenomen Zo als wij in ons eerste commentaar vool de extra-editie van ons blad schreven, zal een lid van de Partij van de Ar beid hiervoor naar aller verwacht ng worden aangezocht. Het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat de politieke lei der van de Partij van de Arbeid, dr W. Drees, deze opdracht zal ontvangen. Bovendien kan nu al wel worden ge zegd, dat deze opdracht zal inhouden de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal ge nieten; een parlementair kabinet der halve, steunend op een parlementair» meerderheid en dus op partijen. Wij behoeven er niet aan te twijfe len, dat de Partij van de Arbeid, die als winnaresse uit de verkiezingen te voorschijn is gekomen, een goede sa menwerking met andere partijen zal nastreven. Dat zü daarbij de sterkste troeven in eigen hand heeft, is duide lijk voor wie eerlijk de verkiezings resultaten wil bezien. Deze uitslagen wijzen in twee richtingen: die van de progressieve, moderne „Labour"-polt- tiek en naar die van het absolute be houd, dat met name uitgebeeld werd in de winst van de Katholieke Natio nale Partij van Weiter, een winst ove rigens, die met één zetel niet voldoen de tot uitdrukking is gekomen. Men behoeft geen ingewikkelde be rekeningen te maken om te kunnen vaststellen, dat de nieuwe kiesgerech tigden, de 23-jarigen, vooruitstreven der zijn dan in partijkringen klaarblij kelijk werd verwacht. De stemmen winst van de P. v. d. A. van rond 300.000 is beslist niet uitsluitend te verklaren uit het feit, dat de commu nisten twee zetels hebben verloren. De C.P.N. ging maar 50.000 stemmen ach teruit. Evenmin duidelijk is dat magi sche getal van 300.000, wanneer we aannemen, dat delen van linkse groe pen in de K.V.P. naar de P. v. d. A. zijn overgegaan. Terwijl de A.R. wel iswaar evident verloor aan het Gere formeerd Politiek Verbond, maar toch ook wel aan de P. v. d. A. doordat vakbondsleden zich daar veiliger voe-~ len en wellicht aan de V.V.D. Uiter aard zijn deze overwegingen zeer glo baal. Er zou een nauwkeurig onder zoek nodig zijn om tot een volkomen gefundeerde opinie te kunnen geraken. Uet voornaamste punt lijkt ons even- 11 wel, dat de jeugd klaarblijkelijk wordt gegrepen door de moderne, pro gressieve politiek. Wij kunnen niet be oordelen of dit votum is ingegeven door een bewust steunen van die par tij, die het opgroeiend geslacht de meeste individuele zekerheden biedt of uit zuiver politiek-ideële overwe gingen. Zeker is, dat de toekomst aan de jeugd is en dat men de jeugd moet hebben om de toekomst te hebben. Op deze achtergronden zullen alle partijen acht moeten slaan. Haar ver antwoordelijkheid wordt er des te gro ter om. Er is trouwens nog een feit, dat ons mede deze gedachten ingeeft: zijn wij goed ingelicht dan is re ge middelde leeftijd van de Tweede Ka mer-fractie van de P. v. d. A. de laag ste, die van de A.R. verreweg de hoog ste. De conclusie ligt voor de hand: men stemt op die partij, die het dichtst bij de tijd staat, waarin wij leven ea men denkt daarbij natuurlijk uit een eigen gezichtshoek, zelfs uit eigen mi lieu. Wij hebben reeds meer dan eens ge zegd, dat de K.V.P. vaak de indrus wekte de beweging in eigen gelederen niet te willen zien. Wij hoorden het vandaag zo uitdrukken: „de critische zin tegenover het woord van de gees telijke leiding op de kansel is in hoge mate "versterkt. Romme is zelfs tegen over de zijnen beslist niet meer de paus van de roomse politiek in ons land." Op dit ogenblik herhalen wij, dat het een zegen zou zijn, indien de P. v. d. A. besloot opnieuw de regeringsverant woordelijkheid mede te willen dragen. De partij is 't verplicht uit hoofde van de overweging, dat haar politiek door de kiezer is goedgekeurd. F\e kabinetsformateur zal het bijzonder moeilijk krijgen. Eensdeels ligt het voor de hand. dat zijn programma pro gressief genoeg moet zijn om aan net verkiezingsresultaat uitdrukking te ge ven, van de andere kant heeft hij in de eerste plaats te maken met een K.V.P., die zowel naar links als naar rechts stemmen verloor en aldus dui delijker dan ooit op haar „midden positie" werd geplaatst, bovendien met een WD, die een zetel won, riet omdat zü tot de groepen van het behoud moet worden gerekend, maar omdat zij ge matigd-vooruitstrevend is. De plaats van de A.R. is zeer ingewikkeld, omdat zoals de hoofdredacteur van „Trouw" het gisteravond in een kort, zeer ont moedigd hoofdartikel uitdrukte „men met een doorbraak-verschijnsel te maken heeft. Doorbraak naar het socialisme en doorbraak naar de reactie". Zo ooit dan is er thans geen claats voor aangeklede of naakte onduidelijk heden De partijen zullen nrecies moe ten zeggen In welke richting zij willen koersen Dat dit voor de nolitieke be langstelling van ons volk een prikkel tot nog diener meeleven zal betekenen, is huiten kijf. Evenals er niet aan kan worden be twijfeld. dat bovenstaande overwegin gen zonder omwegen wijzen naar een kabinet van brede samenstelling. Het geen geen nader betoog behoeft.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1