r A Senaat der V.S. voor versnel ing van de vliegtuigproductie hm. j'ain. Pom in hel nieuwe huis LS HET HART SPREEKT.»,». WEK DE GAL IN UW LEVER OP Exira crediei gevraagd L van 560 millioen Herrioi krijgt prijs voor we/sprekendheid Het Radioprogramma Nieuwe zuivelwet in V.S. treedt in werking Censuur op alle bladen in Columbia Moeilijkheden over het honorarium van Rolin Rhee wil het parlement spoedig ontbinden Nieuw protest regen de Russische maaireqe en Activiteit van Vietminh in Indo-China neemt toe Zeven en dertig gewonden bij treinbotsing in Duitsland Britten ontce«»en nieuw soort radar Britten ontwierpen een nieuwe straalmotor Israël wil Zweeds schip aankopen Aanval op de „Blue Peier" De Russen arresteerden twee Britse soldaten Westduitse actie steun aan vluchtelingen Verdedigingsverdrag tussen V.S. en Uruquay Amerikaanse journalist uit Jordanië geweerd 1 RENEESHANH DIRK COSTER 65 JAAR 58) Defensiepact voor de Stille Oceaan Westduitse Kremlin-pers krijgt reprimande DINSDAG 1 JULI 1952 De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren voorstander verklaard van een versnelling van de vliegtuigproductie, teneinde zo spoedig mogelijk een lucht macht van 143 groepen te hebben. Een stemmig werd een amendement op de begroting voor defensie goedgekeurd, volgens welke de door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde credieten voor de luchtmacht ten bedrage van 12.125.044.000 dollar met 560 mill. dollar worden verhoogd. Van het totale bedrag zal 4.685.044.000 dollar direct kunnen worden besteed, terwijl voor de rest machtiging van het congres zal moeten worden gevraagd. Men acht het echter weinig waarschijn lijk, dat het Huis deze procedure zal accepteren. De grijze Franse staatsman, Edouard Herriot, voorzitter van de Nationale Vergadering, die Zater dag zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren, is door de Acade mie voor de Franse gramofoon- plaat, de prijs voor welsprekend heid toegekend. Voorzitter van de Academie is Arthur Honegger, ereleden zijn o.a. Colette, Maurice Garcon en Florent Schmitt. Herriot is de prijs toegekend voor de opneming op gramofoon- platen van twee van zijn beroemd ste redevoeringen, n.l. „La triple gloire", uitgesproken in 1945 tijdens het blootleggen van de Ro meinse theaters van Lyon, van welke stad hij sinds 1905 vrijwel onafgebroken burgemeester is en „Hommage a la Republique", uit gesproken op 14 Juli 1945, tijdens de eerste nationale feestdag na de bevrijding van Frankrijk. WOENSDAG 2 JULI V HILVERSUM X, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.35—9.40 Wa terstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Ac- cordeonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Gram.muziek. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Ronde van Frank rijk. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: „Wij slaan op de tong-tong", correspondentieclub o.Lv, Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 „De opbouw van onze luchtmacht", causerie. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Schouten: „Enige menselijke instincten": „Het bezitsin stinct". 19.00 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar, 20.15 Promenade-Orkest, klein koor en solisten. 20.55 „Jeannie", hoor spel 22.15 Concertgebouwkwartet, 22.45 „De geschiedenis van de Noordzee", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Erik zoekt een thuis", hoorspel. 12.20 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gram.muziek. 14.20 Reportage. 15.15 Gra- mofoonmuziek. 15.40 Clavecimbelrecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie 18.00 Nieuws. 18.15 Ten niskampioenschappen Wimbledon. 18.30 Metropole-Orkest en solist. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten, 20.10 Vijf minuten. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 „Schouwen-Duiveland", reportage-klank beeld. 21.30 Lichte muziek. 21.45 Kamer koor. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Internatio naal Evangelisch commentaar. 22.40 Gra- mofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. S3.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. Volgens het amendement, dat werd voorgesteld door Senator Manomey, moet de luchtmacht tegen 1 Juli 1955 uit 143 groepen bestaan, d.wz. een jaar na de datum, waarop de Russische luchtmacht, volgens de Amerikaanse deskundigen, haar grootste omvang zal hebben bereikt. Quota-sielsel van oude wet blijft gehandhaafd De nieuwe wet op de defensieproduc tie, die thans van kracht is geworden, vergroot de hoeveelheden zuivelproduc ten, die in de Verenigde Staten mogen worden ingevoerd, maar handhaaft het verplichte quotastelsel van de nu afge lopen wet. Hoewel de quota met 15 procent zijn vergroot, naar goeddunken van de minister van Landbouw, heeft het Congres toch geweigerd aan de tel kens weer door president Truman en het ministerie van Buitenlandse Zaken naar voren gebrachte wens te voldoen de beperkingen geheel af te schaffen. Ook de nieuwe wet bevat de vroegere „afdeling 104", welke de regering ver plicht quota in te stellen, wanneer door de zuivelinvoer de binnenlandse pro ductie in gevaar gebracht wordt, in vloed uitgeoefend wordt op de binnen landse afzet en distributie en invloed uitgeoefend wordt op het regerings programma voor de prijscontrole. Hieraan is nu toegevoegd, dat de re gering „extra invoer van elk type en variëteit van de gespecificeerde goede ren mag toestaanvan niet meer dan 15 procent van de beperkte invoer voor wat van elk type en variëteit be treft, welke zij noodzakelijk mag ach ten, rekening houdende met de invloed op internationale betrekkingen en han del". Het voornaamste effect van deze bepaling zal zijn. dat er grotere hoe veelheden gespecialiseerde producten kunnen worden ingevoerd, die niet of weinig in de V.S. worden geproduceerd. Volgens een decreet van de Colum- biaanse regering moeten alle bladen te Begota alle kopij zeven uur vóór pu blicatie ter goedkeuring aan de rege- ringscensuur voorleggen. De uitgevers van de liberale bladen El Espectador" en „El Tiempo" heb ben laten weten, dat zij hun bladen Dinsdag niet zullen laten verschijnen, als het decreet niet wordt ingetrokken. Britse bank weigerde een Perzische wissel De Britse Midlands-Bank heeft ver klaard, een verzoek namens de Perzi sche regering, tot uitbetaling van 1.900 Pond Sterling aan prof. Henri Rolin, die het Perzische standpunt inzake de oliekwestie voor het Internationaal Ge rechtshof heeft verdedigd, in welwil lende overweging te zullen nemen. Te voren had de bank geweigerd, meer dan 2000 Pond Sterling aan Rolin uit te betalen op een door de Perzische bank uitgeschreven wissel. Hiertegen had de Perzische regering bij Engeland geprotesteerd. Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea heeft m een boodschap aan de Nationale Vergadering verklaard, dat hij niet langer kan wachten met de ontbinding van de vergadering. Hij zei- de vastbesloten te zijn het parlement binnen twee of drie dagen te ontbin den Hij zeide tot dit besluit te zijn gekomen, omdat de Vergadering er niet in is geslaagd een compromis tot stand te brengen inzake de amende menten op de grondwet. De zestig bij de voorlezing van de boodschap aan wezige leden, die alle aan de zijde van Rhee staan, toonden hun instemming met zijn boodschap. Aan Oostzijde van zonegiens De drie Westelijke hoge commissa rissen in Duitsland hebben Maandag opnieuw geprotesteerd bij het hoofd van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, tegen het sluiten van de zonegrens. In de nota zeggen zij, dat het Russische antwoord op hun eer ste protest van 29 Mei slechts zeer ten dele verband houdt met de aan de Oostduitse zijde van de grens genomen maatregelen. Zij wijzen het Russische argument, dat de Bondsrepubliek een dertig kilo meter brede strook langs de zonegrens heeft afgesloten, van de hand. Volgens hen betreft de Westduitse wet, die ge neraal Tsjoeikof in dit verband ge noemd heeft, alleen de instelling van een gemotoriseerde afdeling van de grenspolitie en het afbakenen van het operatiegebied van deze troepen. Ook óe argumentering van generaal Tsjoei kof, dat afsluiting van de zonegrens noodzakelijk was teneinde Oostduits- land tegen „spionnen, tweedrachtzaai ers, smokkelaars, terroristen en sabo teur" te beschermen, wordt als „onaan nemelijk" van de hand gewezen. Kleine successen van Franse strijdkrachten Het Franse opperbevel in Indo-China deelt mee, dat de activiteit van de Vietminh toeneemt ten Noorden van Hue, waar de opstandelingen Franse posten bestoken. Tevens wordt melding gemaakt van verscheidene aanvallen van Frans-Viet- namese vloot-eenheden op de kust van Annam, waarbij een honderdtal jon ken geladen met rijst en zout voor de Vietminh tot zinken werd gebracht. Bij de operatie „Tourbillon' werden tus sen 25 en 29 Juni in Zuid-Vietnam door Frans-Vietnamese strijdkrachten ter sterkte van drie bataljons 5.000 sam pans met rijst vernield en grote hoe veelheden oorlogstuig buitgemaakt. De opstandelingen verloren hier 39 doden en 29 gevangenen. Aan Ffans-Vietna- mese zijde is één man gedood en wer den 41 militairen gewond. Gistermorgen is de D-trein van Keu len naar Berlijn bij Neuss (Rijnland) met een gecharterde trein, die op weg was naar Solingen, in botsing gekomen. De locomotief van de D-trein en twee wagons van de extra trein kantelden. Zevenendertig personen werden niet ernstig gewond. Zondag is de eerste partijcandidaat voor het Presidentschap der V. S. of ficieel aangewezen. Het is Stuart Ham- blon, de zingende cowboy uit Califor- nië, die de „Partij voor drooglegging" zal leiden. Snuivet-apparaat ceslacen? Volgens de militaire medewerker van de „Daily Herald" kan het snuiver-ap paraat, dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blijven, thans op kilometers afstand door een nieuw soort radar, dat in Engeland ontdekt is, opgespoord worden Dit betekent, dat dit apparaat, „de basis van het Sow- jetrussische plan voor de bouw van de grootste onderzeevloot, die ooit be staan heeft", thans geslagen is, aldus de „Daily Herald". De zuimqste en de sterkste De Britse vliegtuigbouwmaatschap pij „Bristol" heeft enkele gegevens ge publiceerd over een nieuwe turbine straalmotor, de „Olympus". Het vermo gen van deze motor is dertig procent groter dan dat van de „Sapphire", tot nog toe de krachtigste motor ter we reld, aldus deze maatschappij. Men verwacht, dat de „Olympus", die op merkelijk weinig brandstof verbruikt, de motor zal worden voor super- straalbommenwerpers en passagiers vliegtuigen op de lange afstand en met een groter snelheid dan het geluid. De Amerikaanse „Wright Aeronauti- cal Corporation" had met steun van de Amerikaanse regering om vergunning verzocht voor de bouw van deze mo tor, enkele maanden na de eerste proefdemonstratie. Naar thans is be kend gemaakt heeft „Wright" in Octo- ber 1950 de productierechten gekregen. Amerika zal Engeland op de hoogte stellen van de ervaringen bij de pro ductie. Naar de Canadese pers meldt zal het Zweedse schip „Stockholm", thans eigendom van de Zweden-Amerika lijn, vermoedelijk door de regering van Is raël worden aangekocht. Aan boord van het 14.000 ton metende schip bevindt zich de heer M. De Leon namens de re gering van Israël, die het schip moet onderzoeken met het oog op een even tuele aankoop. Inmiddels is in Noorwe gen een nieuw schip van het type Stockholm voor de Zweden-Amerika lijn in aanbouw. Israël bezit thans 30 schepen, waar van 4 uitgerust voor het vervoer van passagiers. Iraël wenst zijn handels vloot uit te breiden. GULDEN NOTEERDE IN LONDEN LAGER Maandag zijn de rechtstreekse trans acties in guldens begonnen tussen Ne derlandse en Londense banken. Op de wisselmarkt te Londen weerspiegelde de hervatting van de handel zich in een daling van de gulden. De slotnote ring was 10.62 per Pond Sterling tegen Zaterdag bij slot 10.58%. T")E nieuwste aanwinst van de koopvaardijvloot van de Ver. Staten ten is de enorme luxe „liner" „United States", dat wij op deze foto zien. Het grote schip, dat opvalt door zijn bijzonder fraaie lijn, ligt thans in de haven van New York. Op Donderdag 3 Juli zal het voor de eerste maal uitvaren voor de reis naar Europa, be stemming Southampton. De commandant wil het snelheidsrecord voor de „oversteek" trachten te breken en zodoende de befaamde „blauwe wimpel" afhandig maken van het schip, dat het sinds vele jaren gerechtigd is te voeren, het Britse passagiersschip „Queen Elisabeth". De „United States" kan tweeduizend passagiers ver voeren en heeft een bemanning van duizend koppen. In oorlogstijd kan het worden verbouwd voor het vervoer van een volledig gewapende divisie. 2. „H'm, veel staat er niet over die bandieten in" riep Moeder teleurge steld uit". Alleen, dat ze in voorarrest zitten en zo spoedig mogelijk voorge leid zullen worden". „Nu ze moge.n nog wel oppassen met die twee", Pim schudde met een eigenwijs gezicht zijn hoofd. Die Billie en Kareltje zijn geen gewone huis-, tuin-, en keuken bandieten. Hemeltje nee, ik zie ze oeet in staat om alsnog te ontsnappen", Ach jongen, je leest te veel sensatie verhaaltjes", verklaarde Moeder kort en bondig. „Zoals van die Dolle Dirk of hoe die man heten mag. En hou r/t op met je voorspellingen, want ie zou me werkelijk nog hang maken. Dl», rendorp is altijd een rustig dorp ge weest en ik zou niet graag ergens an ders wonen. Het is alleen jammer, aat ons huis nu langzamerhand te Klein wordt. Ik zou graag een iets grotere woning willen hebben, nu jullie ook groter worden, maar voorlopig zal dat wel een vrome wens blijven". Moeder zuchtte even, maar haar gezicht klaar de al gauw weer op. „Kom, laat ik niet mopperen, we hebben in ieder geval geen last van inwoning en dat is ook al een heel ding in deze tijd". Maar Moeder neusde toch, zoals ze elk» avond deed, de advertenties door. OP OOSTDUITS GEBIED Sowjetrussische manschappen hebben gisteren twee Britse soldaten te Staa- ken aan de Westberlijnse grens gearres teerd. Een woordvoerder van het Brit se leger verklaarde, dat de soldaten zich volgens berichten van Duitse ooggetui gen op het moment van hun arrestatie op Oostberlijns gebied bevonden. Hij zei, dat de grens daar slecht is aangege ven en vergissingen zich gemakkelijk kunnen voordoen. Krachtens een vier- mogendhedenovereenkomst is het Wes telijke geallieerde onderdanen verboden Oostduits gebied te betreden. Britse le- gerautoriteiten hebben de Russen om inlichtingen ov r de twee soldaten ge vraagd. De Westduitse regering heeft Maan dag een beroep gedaan op de Westduit sers voor hulpverlening aan Oostduit sers die in de afgelopen maand als ge volg van de Oostduitse evacuatiemaat regelen in het grensgebied naar het Westen zijn gevlucht. In een door de voorzitters van alle grote partijen, waaronder de soc.- dem. partij, ondertekende oproep wor den alle West-Duitsers aangespoord giften in geld of natura te zenden of de overheid mededeling te doen omtrent woonruimte, die zij ter beschikking wil len stellen van de vluchtelingen. De V.S. en Uruguay hebben gisteren een verdrag voor wederzijdse verdedi ging getekend. Er zijn geen bijzonder heden bekend, doch het verdrag komt overeen met overeenkomsten, die de V.S. met andere Latijns-Amerikaanse landen heeft gesloten. Verwacht wordt, dat de bekrachtiging ervan in het con gres van Uruguay sterke tegenkanting zal ondervinden van de nationalistische en communistische oppositie. Het Jordaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de correspondent van het Amerikaanse weekblad „Time", James Bell, geen ver lof zal krijgen Jordanië binnen te ko men. In een door het kabinet van de premier uitgegeven bevel is verklaard, dat Bell Jordanië heeft aangevallen en de goede naam van het land in een re cent artikel in „Time" heeft geschaad. FEUILLETON DOOR De letterkundige Dirk Coster te Delft wordt Maandag 7 Juli 65 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal hij die dag 's middags ten stadhuize te Delft worden gehuldigd. „Zou 't lang duren? Het is heel be langrijk". „Ongeveer een kwartier, juffrouw „Dan zal ik nog wel eens bellen". „Wat doe je?" vroeg Heather, toen Barbara weer in de zitkamer kwam. „Ik wil Benny Jackson zien te be- reiken" „Staat hij niet in de telefoongids?" „Jammer genoeg niet". „Als ze er vandoor zijn, zul je ze niet te pakken krijgen. Vermoedelijk zijn ze nu op weg naar Gertna Green (de plaats in Schotland, waar krachtens een oud privilege huwelijken zonder veel formaliteiten gesloten kunnen worden), merkte Heather met een wrange glimlach op. ,,'t Zou jammer voor Joan zijn, wanneer ze in dezelfde trein terecht kwam als moeder". Barbara schudde het hoofd. „Ik denk niet, dat hij haar naar Gretna Green zal brengen." „Ik dacht, dat daar weggelopen paar- tles konden trouwen". Barbara antwoordde niet, maar keek op de klok. Vijf, tien, vijftien minu ten. Andermaal nam ze de telefoon op en nu kreeg ze Lucie aan het toestel. „Lucie, herinner jij je nog dat feestje bij Dulcie?" „Natuurlijk, wat zou dat?" „Daar was ook een zekere Benny Jackson. Zou jij oor mij ook te we ten kunnen komen, waar hij woont?" „Kindlief, dat acht ik al heel on waarschijnlijk. Dulcie kende amper de helft van haar gasten persoonlijk". „Kun je 't haar in elk geval niet vragen? Asjeblieft, Lucie, het is van groot belang." Lucie beloofde het en zei toen: ,,'t Klinkt alles nogal geheimzinnig. Waarom wil je het adres van die Jack son hebben?" „Dat zal ik je wel vertellen als ik bij je kom. Maar wil je nu proberen, 't zo gauw mogelijk te krijgen?" „Over een paar minuten bel ik je wel weer op". „Hoe weet je vriendin Lucie waar je Benny kunt vinden?" vroeg Heather. „Zij weet het niet, maar een van de meisjes in haar revue kent hem". Terwijl ze op de telefoon wachtten, zei Heather somber: „Een ellendige dag, nietwaar?" „Ja, zeker geen beste". „Vind je niet, dat de sherry, gister avond door moeder opengetrokken, ons zou opvrolijken? Ze zei, dat ik die elke avond moest drinken. Dr. Risling had haar verteld, dat het goed voor mij zou zijn." Barbara haalde de sherry en vulde twee glazen. „Op goed nieuws van vader", zei Heather. „En op Joan's behouden thuiskomst" „Op.... op Jinks en mij", hernam Heather met trillende onderlip. Ik kan maar niet begrijpen", ging ze even later voort, „waarom hij zo veranderlijk is. We hebben zelfs geen ruzietje gehad". „Alles zal wel in orde komen, daar ben ik zeker van", zei Barbara. Op dit ogenblik ging de telefoonbei en Barbara haastte zich te antwoorden. „Barbara, je spreekt met Lucie. Ik heb dat adres, hoor: Broad Mansions 43. Genoteerd?" „Ja, Broad Mansions 43, hartelijk dank, Lucie". „Geen dank". Dulcie vroeg, waarom je in vredesnaam dat adres wilde heb ben. Hij heeft al een vriendinnetje, zijn vrouw nog daargelaten." „Dat vertel ik je later wel eens", zei Barbara, de telefoon ophangend. Bij Heather teruggekomen, vroeg ze haar: „Vind je 't erg, een poosje alleen te zijn?" „O, neen, zeker niet". „Zal ik Janet vragen, je eten op een blad hier te brengen?" „Ik geloof niet, dat ik trek heb. En jij dan?" „Als ik terugkom, eet ik wel wat. Maar ik moet nu weg, kindlief". Meteen snelde ze naar haar mantel. Juist toen ze haar hoed uit de garde robe haalde, ging de voordeurbel. Ze riep Janet toe, dat zij wel zou open doen en snelde met kloppend hart er heen. Als Joan nu toch eens thuiskwam! Of was het misschien Bryan, die regel recht hierheen was gekomen omdat hij op zijn club gehoord had, dat zijn moe der hem zocht? Noch Joan, noch Bryan, maar Jinks stond op de vloermat „Hallo", zei hij, „waar ga jij naar toe?" Barbara wist niet wat te zeggen. Op dit ogenblik kon ze Jinks' gezelschap niet verdragen. „Ik ging juist uit", antwoordde ze vaag. „maar Heather is hier. Ze is in de 'itkamer en zal blij zijn, je te zien". „Maar ik wil niet naar Heather. Ik ben vanavond voor jou gekomen. Luis ter verbreek elke afspraak of wat dan ook en ga met mij ergens eten. Kom, Barbara, Ik heb je heus wat belangrijks te zeggen". „Er is nu geen tijd voor, Jinks". Zijn gezicht versomberde. „Goed dan, ik zal het je niqt weer vragen, maar ik dacht, d,at na alles wat we voor elkaar hebben betekend. Achter zich hoorde Barbara een snel Ingehouden zucht. Zich vlug omwen dend zag ze Heather, zwaar op haar stok leunend en met doodsbleek ge zicht. Toen Heather de bel had ge hoord, had ze ook zo gauw mogelijk willen weten wie daar was en had ze zich overeind gesleept. Beurtelings keek ze naar Jinks en dan naar Barbara. Met de hand over 't voorhoofd strij kend, vroeg ze bevend: „Wat bedoel je, Jinks?" „Ik had het je moeten vertellen, Heather," antwoordde hij aarzelend. „Barbara en ik, wij...." Meer hoorde ze niet. Barbara, die haar gadesloeg en zich al had afge vraagd, of dit alles soms een nacht merrie was, zag haar neerstorten. In een oogwenk was Jinks bij haar. Hij tilde haar zachtjes op en droeg haar naar de divan in de zitkamer. Ze had de ogen gesloten en haar gezicht was askleurig. „Ze is flauw gevallen," riep hij. „Heb je brandewijn, Barbara? Hoe komt het zo? Toch niet om jou, jou en. Ook Barbara trachtte zich zelf wijs te maken dat het onmogelijk kon. Het kón niet, het mocht niet. „De laatste tijd was ze minder goed," zei ze wei felend. „En vanavond heeft ze gehoord, dat haar vader misschien ernstig ziek is. Mevrouw Melrose is daarom naar Schotland gegaan. Hier is de brande wijn, Jinks...." Jinks hield de drank bij Heather's bleke lippen. Haar oogleden bewogen en ze stamelde: „Jinks.., o Jinks maar verloor toen weer het bewust zijn. (Wordt vervolgd) De Australische minister van bui tenlandse zaken, Menzies» heuft bij zijn vertrek naar zijn land te San Fran- cisco, verklaard, dat Amerik*/ Aus tralië en Nieuw-Zeeland in ,'ustus in Honolulu bijeen zullen Ij, orn een organisatie voor wederzij L«e ver dediging van het Zuidwestelijke deel van de Stille Oceaan in het leven te roepen. Bijzonderheden zullen misschien nog vandaag in Washington gepubliceerd worden. De leiding van de communistische partij in West-Duitsland heeft Zondag „een laatste waarschuwing" gericht tot de hoofdredacteuren van de partijpers. „De communistische pers zo wordt gezegd heeft haar leidinggevende taak bij het scheppen van een grote va derlandse eweging ten gunste van een vredesverdrag en tegen het algemene oorlogsverdrag niet vervuld". Dit ver zuim was het gevolg van het feit, dat de band tussen de partijleiding en de verantwoordelijke hoofdredacteuren verslapt was en van het gebrek aan contact van de communistische redac teuren met de massa. LABOURMOTIE IN LAGERHUIS VERWORPEN. In het Britse Lagerhuis is Maandag avond met een meerderheid van 27 stemmen een motie van de Labour- oppositie over de stijgende kosten van levensonderhoud verworpen. De ach tergrond van het gevoerde debat werd gevormd door de looneisen van drie millioen arbeiders-machinisten, mijn werkers en arbeiders op scheepswer ven. U znl't 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln aw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wjjze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpluetjes. (Advertentie. Ing. Med.» AMBONESE GELUKWENSEN VOOR VORSTELIJK HUIS Een deputatie van zes Ambonezen is gisteren op het paleis Soestdijk ont vangen om ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard aan de vorsteli. ke familie haar gelukwensen aan te bieden. De Ambonese woonoorden in Noord uit Ambonnese woonoorden in Noord- Holland, te weten „De Coehoorn" te Muiden en „Almere" te Huizen. Zij bo den namens de Ambonese bloemen aan in de kleuren van de Ambonese vlag, alsmede drie enveloppen met ge lukwensen. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1: Om de zeven jaar; ca. 35000 kg. verf; 2. 64 km., gerekend van kust tot kust; 3. Wordt gezegd van ongehuwde meis jes, die de leeftijd van 30 jaar berei ken; 4. Uitval (inz. oorlog); licht» avondmantel zonder mouwen; kaartje waarop men tijdens een schouwburg bezoek het gebouw een ogenblik mag verlaten; 5. Alpenbes, in Nederland in 't wild voorkor.iend, soort ribes. Ook Canadese Junibes of rotsmispel; 6. Ge stofzuigerd; 7. Oost West, Thuis Best; Hoge bomen vangen veel wind; Eind goed, al goed; Wie wind zaait, zal storm oogsten; 8. Een doodlopende, blinde straat of steeg; 9. Brabangonne; 10. Evenwel, nochtans. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLB Horizontaal: 1. Erato; 5. marge; 9. rol; 10. mem; 12 oef; 13. omen; 14. zelf; 15 Sam; 16. met; 18. ree; 19. in: 20. honen; 22. i.c.; 23. Let; 24. Les- 26. hor; 27. gom; 29. sou; 31. bes; 33! O.T.; 35 sloor; 37. he; 38. bijt; 40. kas; 41. pon; 42. ogen; 43 Norg; 44. lel- 45 pet; 47. Ede; 4P dreef; 49. tanen. Verticaal: 1. erosie; 2. roman; 3. Alem; 4. o.m.; 5. m.m.; 6. roer; 7. gelei- 8. effect; 11. Edon; 16 mot; 17. tel- 20* 2L neRer: 23' los' 25 s o u-: 28! koljold; 30. ulk; 31. bos; 32. lengen; 34. tijger; 36. oase: 37. horde; 39. tele; 41 poen 45 p.f46 t.t.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5