JIU-JIÏSU HILDERING Franse geleerden deden een opzienbare ontdekking Juli-aanbieding koopkrachtige Lezers r Wetteen schoenen m c/eeeyzefekéaMe/ De Bierwacht heeft geen bier aan boord GERARD WORM Bestudeer dan het gezinsleven I L ONMISBAAR.. TEGEN DE SPRINGENDE PEST Liefdekreten moeten sprinkhanen doden De zee als massa-.va Nieuw middel tegen Bijbelse plaag" Friezen bedachten een betere naam igfr, AEG-MISHACmNe HELDERSE COURANT E. A. MEYER Banketbakkerij L. ELTE r STALLING TENTEN!! Woensdagavond 8 uur WEDSTRIJDEN Om een land te leren kennen ,,Cercle de Liaison Franco-Hollandais opgericht Fakkel dersamenwerking moet brandende blijven vo:r leder huisgezin is de Pfaff naaimachi ne. Zij naait, stopt en borduurt. Grote keuze. Lage prijzen. Alkmaar, Luttik-Oudorp 80 (Zaadmarkt), tel. 2975. Den Helder, Koningstraat 51, Tel. 2719. Van Haren volgt de mode op de voet en handhaaft zijn devies: het beste voor de laagste prijs. Daarom kopen wij thuis alle schoenen bij van Haren! AANGEBODEN 1 16 550.— Kampeerhuisje, gemeubi leerd. Butagas. Afmeting 4x2 550.— In de Pampa's van Zuid-Amerika zag een man vliegende sprinkhanen. Hij constateerde dat er onder de ver schillende zwermen een merkwaardige „verbinding" moest bestaan. Zodra na melijk de hoofdzwerm opsteeg, start ten van geheel andere, vaak verbor gen en vele kilometers hiervan ver wijderde plaatsen talrijke andere zwermen als marcherende kolonnes van een leger in de oorlog. De man sloeg dit herhaaldelijk gade; hij kwam tot de overtuiging, dat de verschillen de zwermen zich onder elkaar door bepaalde, voor de mens onverklaar bare signalen verstaanbaar moesten maken. Alleen op deze wijze kan het mogelijk zijn, dat alle sprinkhanen van heinde en ver zich kort na de start van de hoojdzwerm tot een geweldigs wolk verenigden. Maar wat voor sig nalen waren dat? r*EWONE geluiden konden het niet u zijn, daar deze onmogelijk op zulke grote afstanden hoorbaar zouden zijn. De Engelse natuurkundige Charles Darwin deze was namelijk de man, waarvan hier sprake is kon het raadsel niet oplossen, hij beschreef al leen zijn waarnemingen in zijn notities Deze notities waren voor een groep Franse geleerden aanleiding om het door Darwin opgeworpen probleem te onderzoeken. Daarbij deden ze de ont dekking, dat de sprinkhanen zich in derdaad onder elkaar verstaanbaar ma ken echter door middel van gelui den, die het menselijke oor niet meer waarneemt, door ultrageluidsgolven! Het geheim. \Y7AT wist men tot nog toe van de sprinkhanentaal? Omtrent de „mu zikaliteit" van deze insecten bestond geen twijfel. Het was bekend, dat som mige met hun vleugels „zongen", zoals de krekels, andere met hun bovendijen. Op deze wijze komen verschillende tonen en „gezangen" tot stand, waarbij de natuurkundigen duidelijk waarschu- wings-, lok- en liefdekreten beweerden te onderscheiden. De Franse onderzoe kers slaagden er nu met behulp van supergevoelige microfoons in te ont dekken. dat de stem van de wijfjes een duidelijk verschil vertoont met die van d mannetjes en dat bepaalde geluiden ongetwijfeld bepaalde reacties uitdruk ken, zoals biivoorbeeld de lokroep van de mannetjes, korte ultrageluidstonen, die nauwelijks een halve seconde duren en steeds herhaald worden. Nadat deze kreten op speciale geluidsbanden opge nomen en in sprinkhanengebieden uit gezonden werden, waar de zwermtijd zou beginnen, geraakten de zwermen inderdaad in een ongewone opwinding en bedaarden eerst weer. toen de hoofd zweren zich eindelijk gevormd had en de „echte" mannetjes hun lokroep be gonnen uit te stoten. Milliarden eieren CRGENS in de woestijn leggen de sprinkhanenwijfjes ieder jaar hun eieren. Milliarden eieren, die in hoog stens zes weken uitkomen, waarop de grond dan kilometers ver bedekt is met kleine springende diertjes, die iedere grashalm in de buurt opvreten. Zes weken later in deze tijd is het gehele land rondom één kale woes tenij geworden! heeft de Kleine springer zich in een gevleugelde sprinkhaan veranderd. Plotseling stij gen de zwermen op, brengen hele lan den in i alarmtjiestand en richten, on danks de modernste bestrijding met gifstoffen en vliegtuigen, met vlam menwerpers en bereden vernietigings brigaden, met ballonversperringen en vangkuilen, een schade aan, die vol gens de rapporten van de laatste inter nationale sprinkhanenconferentie in Rome meer dan 40 millioen dollar per jaar bedraagt! De strijd tegen de vlie gende dieren is bijna onmogelijk, daar millioenen steeds weer ontkomen. Een succesvolle bestrijding schijnt pas mo gelijk te zijn, als men erin slaagt de centrale broedplaatsen in de woestij nen tussen de Arabische landen en Reusachtige zwermen van sprink hanen hebben de landen van liet Midden-Oosten overvallen en bedreigen Transjordanië, Israël en Turkije. Ondanks het gebruik van gifstoffen en de hulp van speciale vliegtuigen kon men ook dit jaar de sprinkhanen-inva sie niet tegenhouden. Des te be langrijker is dan ook een op zienbarende ontdeking van Franse geleerden, waardoor bij practi- sche toepassing van aeze met hode de zee één enkele, gewel dige sprinkhanenval zal worden. I» dia radicaal te vernietigen. Maar wie zou alle plaatsen kunnen vinden, waai de woestijn zich opent, gende pest" uitbreekt" Bij het laatste sprinkhanenoffensief in Amerika werden de dieren iedere dag door een uit 25 machines bestaande luchtvloot met ieder 250 ton vergiftigde klei „gebombardeerd". Vergeefs, de zwerm trok onhoudbaar in Zuid-Oos telijke richting verder. Het „sprink- lianenverdedigingsministerie" in Lon den staat dan ook ieder jaar opnieuw voor het zelfde probleem in de strijd tegen de zwermende sprinkhanen wel Vaak het ergste te kunnen verhoeden, maar slechts zelden de catastrophe van geheel leeggevreten landstreken te kun nen verhinderen. Sinds de oprichting van deze instelling werden meer dan 100.000 zwermen in 30 landen bestre den; enkele van deze zwermen waren tot 100 kilometer lang en 3 kilometer breed en legden vaak in non-stop- vlucht duizenden kilometers af. Tegen zulke invasies bleven zelfs brandende olie en door vliegtuigen uitgesproeide Petroleum zonder uitwerking. Een geheel nieuwe weg willen nu de Franse geleerden inslaan met behulp Van hun ontdekking over de geheimen van de sprinkhanentaal. Ver weg op /pe gestationeerde schepen moeten door lokzenders de zwermen van hun eigenlijke route afbrengen en naar de "Pen zee dirigeren. Mochten deze proe ven op grotere schaal gelukken, dan zou in ieder geval de grootste schrik van de vliegende zwermen overwonnen zün. De Biet wacht, een instelling van het Centrale Brouwerijkantoor, begint al een bekend verschijnsel te worden, al bestaat er hier en daar nog wel eens verwarring over de functie, die de man op de motor met zijspan uitoefent. De Noordhollandse bierwachter, de heer J. C. Krul uit Oude Niedorp, wordt on derweg tenminste af en toe aangehou den met de vraag of hij misschien een paar flesjes bier heeft te verkopen, maar het enige wat hij in zijn zijspan meevoert is een ingenieus reinigings apparaat voor de tapinstallaties bij de verschillende horecabedrijven. De Frie zen hebben de bierwacht daarom eigen handig herdoopt in de „bierdokter" en |nderdaad is dit een naam, die beter het doel van deze instelling weergeeft. Iedere maand krijgt de caféhouder, die bil de Bierwacht is aangesloten, de reiniger voor de deur. Met de electri- sc'je pomp wordt schoon water en een reinigingsmiddel door het leidingen circuit gejaagd om de bierresten en de aanslag op de buizen te verwijderen, zodat er weer een helder glas bier ge tapt kan worden. Heeft ook U geprofiteerd van onze bijzondere Keizerstraat 60 Mt vetqetijkf'ruf kf'eit otrü 14/ Een prachtige machine; wast snel en brandschoon, 2 kg. was in max. 4 minuten 1 Mooie vorm; solide bouw; zorgvuldige en fraaie afwer king. Volkomen veiligt rd°,et%l 'y OO Uitwendig geheel geëmailleerd gemakkelijk schoon te houden, altijd fraai uiterlijk. 2. Roestvrij-stafen kuip en schoa* penrad in de bodem, waardooe Veel minder water nodig; bij een kleine was is t emmec zeepsop voldoende. Handige afvoerslang, afsluit baar met gummidop. 5. In- en uitschakelen met scha kelaar; geen vochtige handen aan het stopcontact. 6. Krachtige, lichtlopende, inklap* bare wringer. met1 wasnet 1 wasvork VERKRIJGBAAR IN ALLE GOEDE ZAKENI Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen- aantfj, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in WOENSDAG 2 JULI en DONDERDAG 3 JULI Middagtocht per luxe touringcar naar: SCHOORL-BERGEN en een bezoek aan de ALKMAARSE BRADERIE, gondelvaart, enz.) (modeshow, vuurwerk, Reiskosten 2.p. p. Vertrek 13.00 uur. REISBUREAU „De Komeet" Koningstr. 60. Tel. 2676. Loodsgr. 22. Tel. 2026. Violenstr. 60 Tel. 3223. MEDEDELING fcfiermede berichten wij U, dat wij vanaf heden onze zaak hebben overgedragen aan de heer E. A. MEYER Wij danken U voor het ver trouwen, dat wij zovele jaren van U hebben ondervonden en bevelen onze opvolger gaarne bij U aan. Hoogachtend, Banketbakkerij L. EL TE Mij refererende aan het bovenstaande hoop ik mij door een goede service en de vakkundige verwerking van uitsluitend prima grond stoffen uw vertrouwen waar dig te maken. Beleefd aanbevelend, Voor 5.— per seizoen kunt U Uw tent bij ons in een speciaal daarvoor ingerichte bergplaats In bewaring geven. BADPAVILJOEN „DEN HELDER a. ZEE" Strand Donkere Duinen. in hef amusementsbedrijf „CENTRAAL" Na afloop DANSEN tot 1 uur. Het Bestuur „WIE verre reizen doet, kan veel ver- halen", luidt een bekend gezegde en in onze tijd, waarin het reizen een enorme vlucht heeft genomen, wordt het de toerist voortdurend gemakkelij ker gemaakt zjjn indrukken van lan den en volkeren te verzamelen en zijn kennis op dit gebied te verrijken. Ech ter, in de meeste gevallen werkt men d lijst af van voorgeschreven beziens waardigheden en uitgestippelde tocht jes, doch zelden of nooit komt men in aanraking met het hart zelf van de be volking, zoals het leeft in het gezin, in de eigen sfeer. In Amerika liceft de „Federation of American YV'omen Organizations", waar bij 32.000 vrouwenverenigingen zijn aangesloten, met een ledenaantal van 6.200.000 vrouwen, het initiatief geno men, om hierin verandering te brengen 'o allereerst contact gezocht met I runkrijk. zodat leden bij een bezoek <*an dit land, ontvangen en geholpen unnen worden, dit laatste vooral inde Berinnen, om het Franse gezinsleven te 'eren kennen. Madame G. Jaudoin—Prom. echtge note van een Parijs' industrieel, werd verzocht zich te belasten met het stich- v? va'?. een dergelijke organisatie in Yankrijk. Door haar bemoeiingen werd „Union des Cercles francais de Liaison Internationale" te Parijs opge- 1 icht, een lichaam, dat reeds in twaalf steden van het land zijn vertak kingen heeft. Maar Mme Jaudoin ging noS verder: zij wilde een organisatie ombouwen, waarin ook andere landen ontrokken zouden kunnen worden. Zo hooft zij reeds binnen het jaar conlac- jon weten te leggen in Egypte, Grie konland, Libanon en Nederland. Mme Jaudoin—Prom werd in Ame rika tot „eerste moeder van Frankrijk" uitgeroepen en misschien is het in deze kwaliteit geweest, dat zij reeds een bezoek aan Nederland bracht om met Koningin Juliana, onze ..eerste moeder des vaderlands", te spreken over haar plannen. Naar aanleiding hiervan werd mevr. J. L. SeretSijthoff uitgenodigd een bijeenkomst van de „Cercle" te Parijs bij te wonen en ér te spreken overeen zaak, waarin vrouwen en moeders aller landen zich gewoonlijk verbonden voe len. namelijk over „de vrouw (in dit geval de Nederlandse vrouw) in de oorlog". Samenwerking. MEVROUW Seret, die gedurende haar verblijf te Parijs de gast was van onze ambassadeur en mevrouw Van Boetzelaer van Oosterhout, had bij het zich voorbereiden voor het houden van een dergelijke causerie meermalen het gevoel, alsof zi.i een kast opende, „die reeds lang gesloten was» Waarom eigenlijk die oude herinneringen weer op te roepen, na zoveel jaren" En daar op wist zij ..et antwoord: „Omdat het in de oorlog juist ons solidariteitsgevoel was, dat ons in staal stelde te tonen, wat wij waard waren! 0ok in déze tijd moeten wij ons bewust zijn van de noodzakelijkheid van samenwerking". WHhMluurdEel van het hoofdbestuur van de Europese Fe deralisten en van verschillende sociale verenigingen, zoals Pro Juventute, de Juliana Kinderbewaarplaatsen, enz. Ook heeft zij zitting in het dagelijks bestuur van het Comité ,,'s-Gravenhage ontvangt". „Een organisatie in Nederland, zoals de „Union" te Parijs hier zal zij de naam dragen van „Cercle de Liaison France—Hollandais" neernt echter een geheel op zich zelf staande plaats in, naast de reeds in enkele grote ste den (Amsterdam en Den Haagl be staande ontvangstcomité's en andere vrouwenverenigingen", zo zegt mevr. Seret, „maar zeer zeker zullen de vrou wen, die hierin zitting hebben of er lid van zijn, ons van grote dienst kunnen zijn. Zij behoren uit de aard der zaak reeds tot dat legertje van vrouwen, dat er naar streeft een (internationale) band te leggen door het leren kennen van elkanders leven en levenswijze, het uitwisselen van gedachten en erva ringen en het elkaar behulpzaam zijn. HE „Cercles" in Frankrijk werken zeer intensief en mevrouw Seret hoopt een zelfde activiteit te zullen kunnen ontwikkelen in ons land. Daar toe zijn vele contacten nodig met ver tegenwoordigsters uit diverse kringen en alle delen van het land. „De bedoe ling is, dat wanneer er bijvoorbeeld een Franse bloemenkweker of kweek ster naar Nederland komt, ik onmiddel lijk contact kan opnemen met iemand, die met dit vak goed op de hoogte is, die dus deze mensen kan „opvangen" en bereid is hun behulpzaam te zijn, hun eventueel introducties te verschaf- £-u of alleen maar eens bij zich thuis te ontvangen met een eenvoudig kopje thee, opdat zij een indruk krijgen van huiselijk leven en milieu. En zo zal het ook wederkerig voor de Nederlanders in Frankrijk moeten gaan. We zullen dus de beschikking moeten krijgen- over een behoorlijk aantal adressen van overal in het land We moeten dit „Liaisonwerk" systematisch opbouwen en uitbreiden. Het is belangrijk, niet alleen voor de propaganda voor eigen land, maar gezien in het licht van in ternationale samenwerking en vriend schap kan het een schrede zijn op de weg naar vrede en saamhorigheid". Tegen het eind van deze maand zal Mme Jaudoin ons land bezoeken. In Den Haag zal zgj op 1 Juli in Hotel De Mitte^ Brug spreken en het werk van de „Union" nader belichten, waarbjj zij uitgaat van het standpunt, dat het ver stevigen van onderling contact tussen vrouwen uit alle landen noodzakelijk is wil men trachten de „fakkel branden- de te houden" ten behoeve van de vrede en het welzijn der volkeren. MIMI RIJPSTRA—VERBEEK.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6