Duizend padvinderleiders bijeen aan het kampvuur J V.C. behield (na verlenging) kans op het Jubileumkruis Nfeuws van het eiland Texel Optreden van de Texelse amateurs werd een teleurstelling Het IJmuider visserijbedrijf in 1951 Motorclub Texel orqaniseerde leuke fiets- en bromfietswedstrijd Koempoelan op de Lunterse heide Karweiijes-heHjesvormen kapitaal Speciale koerier naar Soestdijk Goede wedsfrijd tegen Zeevogels uit Egmond Experiment verdient Breezand Feestelijke bijeenkomst E.H.B.O.-ers echter herhaling GLIMLACHJE Stijgende vangsten en besommingen tegenover ongekend hoge bedrijfskosten Positie trawlervloot moeilijk MARKTBERICHTEN De jeugd is meer heer in het verkeer Besommingen IJmuiden Concertgebouw-concert voor niet-Amsterdammers Anna Paulowna Maatregelen tegen niet- geoorloofd schoolverzuim Urk Burgerlijke stand DINSDAG 1 JULI 1953 QVER de Goudsberg viel de nacht. Nog hing de lucht van een warme dag onder dennen en sparren, toen een felle lichtstraal van een filmprojector in dit iniddernachtciyk uur door het duister schoot. Hoog boven de Lunterse bossen, op een enorm projectiedock verscheen Gary Grant.Duizend leiders en leidsters van de Nederlandse padvinders waren Zaterdag naar de Goudsberg gekomen, om het jaarlijkse feest van vriendschap mee te maken, dat de „Koempoelan" elk jaar weer is; doch bovenal, om zich te bezinnen op hun taak van leiderschap. Dit laatste hebben zjj gedaan met de modernste middelen. Doof de vertoning van de Amerikaanse film „Er kan nog meer bij!" hebben de leiders en leidsters kunnen zien, hoe de verhouding moet zijn tussen gezin en jeugdbeweging en tevens hoe beiden elkaar moeten aanpassen. Het was iets geheel nieuws, deze bioscoop in de open lucht; het was echter één van de hoogtepunten van deze N.P.V.-koempoelan. 7ATERDAGMIDDAG werd de koem- poelan stijlvol geopend met het hij sen van de vlag en het voorlezen van de Padvinderswet. Hoofdcommissaris, mr J. Ravesloot, sprak het welkomst woord en begroette speciaal de buiten landse gasten, o.a. uit België en Duits land er was een groep van kolonel Wilson, voorzitter van het Internatio naal Bureau uit Londen en de vele autoriteiten en vertegenwoordigers van Nederlandse jeugdorganisaties. Een telegram aan H.M. de Koningin bracht tot uitdrukking, de verbondenheid van de padvindersbeweging met het Oranje huis. Een speciale koerier ging Zondag naar paleis Soestdijk en overhandigde de jarige Prins Bernhard, de konink lijke commissaris der N.P.V., een feli citatie-register, door alle duizend lei ders en leidsters getekend. Vele kleintjes maken één grote. AAN de hoofdcommissaris, mr Ravc- sloot, werd een cheque overhandigd, groot f 23.325,62, zijnde het deel van de opbrengst van de actie „Een Heitje voor 'n Karweitje", dat het N.H.K. o.a. zal besteden voor de uitzending van gebrekkige Nederlandse padvinders naar de „Agoon" in België. De eerste avond luisterden de aan wezigen naar een inleiding van gene raal majoor H. J. J. W. Dürst-Britt, bevelhebber 4e Militaire Afdeling, over „Leiderschap". Hoewel hier een stra teeg, een militair aan het woord bleek, gaf hij de padvindersleiders toch ook enkele practische wenken mee. „De taak van de leider is er niet alleen een van verzorging, van training, van voor beeld, van bevelen geven: zijn taak raakt evenzeer 't denken van zijn men sen: hij is een gids, een leidsman. De jeugd moet worden voorgelicht, wat het doel is van hun leven," aldus de gene raal, die besloot met Montgomery's woorden in de Ridderzaal, „De jeugd van onze volkeren moet worden opge voed met het besef, dat zij een taak heeft in de toekomst en dat deze toe komst mede verantwoordelijkheid heeft te dragen; en dat de eerste verantwoor delijkheid van ieder mens op de eerste plaats jegens God ligt en vervolgens jegens zijn land." DE vriendschap en vreugde van deze koempoelan werd het beste gevoeld in de grote kampvuurkring, waar loods- schipper Vink uit Katwijk zich ont popte als een uitstekend kampvuurlei der. Er werd goed gezongen en geac teerd in een stijl, dip men helaas .naar al te weinig aan Nederlandse kampvu ren aantreft. Het Zondagmorgenprogramma was wat ernstiger van toon. Een wijdings- dienst en een tiental „Sessions", waar in verschillende facetten van het spel van verkennen werden belicht. Wonderlijke tonelen speelden zich daarna af, toen op de groene grasmat van het Trogveld pantomine-theaters verrezen en een deel van de aanwezi gen zich uitdoste als Pierlots, schone koningen, sportmaniakken en jungle bewoners. Alkmaarders brachten een Mow- gli-pantomine en maakten het daarmee hun vrienden niet gemakke lijk. Akela Van Dongen en hopman Nieuwenhuis, die met dertig leiders uit het Alkmaarse district naar Lun- teren waren gekomen, waren best te spreken over deze koempoelan. Zij vonden de bijeenkomst geslaagd en hoopten, dat de velen, die thuis waren gebleven, de kans zouden waarnemen, de film „Er kan nog meer bij" te gaan zien. Er was enthoüsiame, er was geest en duizend, met nieuwe idealen bezielde leiders en leidster, schaarden zich dan ook Zondagmiddag voor het laatst rond de vlaggemast, waar de hoofd commissaris afscheid van hen nam, met een „Tot het volgende jaar". wii >p aoorreis naar zijn land gejotograjeeruuu boord van een Italiaans passagiersschip in Venetië. Zondagavond speelde JVC 1 voor het Jubileumkruis tegen Zeevogels 1 uit Egmond aan de Hoef. JVC won de toss en speelde met de laagstaande zon in de rug. Van het begin af werd een flink tem po ingezet. De bal werd vlug over en waer gespeeld. Het samenspel van Zeevogels was beter dan dat van JVC, maar JVC wist de aanvallen van Zee vogels telkens af te breken. Het back- stel van JVC werkte alles weg en voor de rust kreeg de keeper van JVC wei nig gevaarlijk werk. Opeens een door braak van JVC. de bal kwam bij Jan Blaauboer, de linksbuiten, een mooie Op de feestelijke bijeenkomst van de EHBO, afd. Anna Paulowna, werden door de voorzitter, de heer W. de Jong, in het bijzonder welkom geheten de leden van de zusterafdelingen Den Hel der, Julianadorp en Den Oever, dokter Veenis en gezin en zuster Molemaker. Burgemeester Mijnlieff en het hoofd van de luchtbescherming en de brand weer, de heer Doets, zonden bericht van verhindering. In zijn notulen maakte de heer Vaas gewag van het geringe aantal oud-cursisten, dat op de vorige bijeenkomst aanwezig was. Ge regelde oefening is toch nodig om een goede EHBO-er te 'orden en te blij ven. Mevr. Roozelaar, die met mevr. Paardek'oper afgevaardigde was, bracht verslag uit over de districtsvergadering, gehouden ter gelegenheid van het vier de lustrum der afd. Hilversum. Daar was veel te leren geweest van de wed strijden. Op 24 Mei bezochten twee be stuursleden de vergadering te Alkmaar, deelde de voorzitter mede. Dokter Vee nis reikte hierna aan de pas geslaagde cursisten de diploma's uit. Zelf mocht hij, voor de vele moeite die hij zich ook voor de: e curus weer getroostte, een bureaulamp en briefopener in ont vangst nemen. De zusters Blees en Molemaker kregen een electrische strijkbout en elk een briefopener, en mevr. Veenis bloemen en een schaal met fruit. Aan dokter Betting uit Den Helder, die inmiddels ook ter vergade ring was gekomen, werd dank gebracht voor het afnemen van het examen. Ook op dezq avond waren niet veel oud-cur sisten aanwezig, hetgeen dokter Veenis betreurde. De grote afstanden konden geen belemmering lijn, merkte hij op, want dat waren zij ook niet voor het cursusbezoek. Mevr. Veenis en de kin deren zongen, begeleid door dokter Veenis, het door hem gemaakte EHBO- lied. Het laatste couplet werd door allen gezamenlijk gezongen. Er bestaan plan nen ook een afd. op te richten van de R.K. bond voor EHBO. Dokter Veenis zal voor de dan te organiseren cursus als docent optreden. Verder komt er nog een herhalingscursus, die door de oud-cursisten gevolgd moet worden om verlenging van hun diploma te verkrij gen. Met de 25 pas-geslaagden is het totaal aantal gediplomeerden thans 70. Het doel dat de Ned. Ver. EHBO zich stelt is 1 gediplomeerde op 100 inwo ners. Dat Is dus hier vrijwel bereikt. Het gemeentebestuur heeft een subsi die toegezegd, die aanzienlijk hoger is dan die van verleden jaar. Natuurlijk is de afd. daar zeer dankbaar voor. Om de gasten een veel tiid kostende be stuursverkiezing te besparen, werd deze naar een volgende vergadering verschoven en nadat nog enige vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter het offic'ële gedeelte van de avond en volgde een gezellig samenzijn. Niettemin zou het jammer zijn, als het experiment niet meer werd her haald. Het zou dan slechts wenselijk zijn, dat de adspirant-deelnemers eerst hun nummers voor e en kleine jury brachten. Een kleine schifting zou te vens het „vermoorden" van liederen en het optreden van „vette potjes" kunnen tegengaan. Ook kon er dan wat meer lijn in de gehele avond komen. Ditmaal werd het einde, als een soort apotheose bedoeld, min of meer rommelig, waar toe de uitgelatenheid van enkele jonge lui het nodige bijdroeg. Van de vele zangstemmen beviel ons Joop de Knecht het beste, wat natuurlijk geen wonder was, want dit was een geschoolde stem; de begeleiding was echter geen succes. „De Spotvogel" van mej. De Mees ter oogstte eveneens een dankbaar ap plaus. Voor „Kleine Louise" was haar stem niet toereikend. Verdere zangers en zangeressen laten we liever buiten beschouwing. De verdienste van het „ensemble Gerrit Smidt" was. dat het met verve enige vlotte nummertjes voor het voetlicht bracht. Van de ac cordeonisten had Gerrit Keyser het meeste succes, mede doordat zijn popu laire wijsjes uitnodigden tot communi- ty-singing. Het verste sloeg de geïmproviseerde applausmeter uit bij het optreden van de kleine Zwan, die frank en vrij ach ter de hoge microfoon, haar verhaaltje vertelde en later nog een liedje zong. Leendert Kuiper is met zijn sprekende pop Bartje steeds van de partij en hij wordt altijd graag gehoord. De TESO kreeg enkele prikken, die bij het pu bliek weerklank vonden, maar dat mag Bartje toch niet verleiden om teveel persoonlijk te worden. Verfrissend waren de vlotte dansen van de Volksdansgroep Texel en het is zeker nuttig dat deze gezonde ontspan ning hier eens gedemonstreerd is. De conference werd op de bekende manier verzorgd door J. Roeper. Wel bleek soms de pointe wat moeilijk te vinden. Ten slotte nog een vraag: zou het niet meer in de lijn van een „amateur avond" zijn, geen entree te heffen? "Im mers als er betaald moet worden, moet men aan het programma ook eisen kun nen stellen. HANDBAL; DE KOOG—G.D.S. 2 4—4 Aan De Koog wist G.D.S. 2 een pun tje te veroveren in een spannende en sportieve strijd. Door vlug samenspel wist G.D.S. voor de rust een 20 voor sprong te verkrijgen. Maar toen, na de rust, De Koog na fel doorzetten hét gat had gevonden met behulp van een strafcorner, slaagde de thuisclub erin dè achterstand om te zetten in een 3-2 voorsprong Maar de vreugde was niet van lange duur, want een snelle uit val van de bezoeksters bracht de par tijen weer in evenwicht. Nadat beide doelverdedigsters nog eenmaal gepas seerd waren, kon G.D.S. naar Den Burg terugkeren met 5 punten uit 5 wed strijden. BEKERWEDSTRIJDEN VAN S.V.C. Zaterdag liet S.V. De Koog verstek gaan en kwam Oosterend goedkoop aan de overwinning. De gastheren en orga nisatoren verloren in een spannende strijd van Tex. Boys met 20. Bij een temperatuur, die slechts tot zwemmen nodigde, versloeg Zondag Texel 2 het Zuidelijkste dorp, Den Hoorn, met 4-1. Ook De Koog won van deze ploeg en wel met 21. Blijft nu nog te spelen de finale tus sen Texel 2 en Tex. Boys. Waarschijn lijk zal deze derby op een avond wor den gespeeld, teneinde publiek en spe lers tegejr zonnesteek te behoeden. voorzet en met een prachtige kopbal maakte de middenvoor van JVC het eerste, doelpunt. Vóór de rust kreeg de Zeevogelskeeper nog heel wat gevaar lijke schoten te verwerken, maar dit was hem wel toevertrouwd en de stand bleef tot de rust 1—0. Na de rust wist Zeevogels al vrij spoedig de stand op 11 te brengen, toen de bal onder de vallende JVC- keeper in het doel belandde. Maar JVC begreep dat er gewonnen moest worden. J. Gortzak kreeg de .bal, bracht hem netjes op, gaf op tijd af aan de linksbuiten, deze zorgde voor een afgemeten voorzet en de midden voor had de bal voor het inschieten 2—1. -1 1 Toen kwam Zeevogels weer aan bod. Neyens, oud Z. A. P.-speler, gaf de bal door aan de vrijstaande Huiberts die de stand weer op gelijke voet (22) bracht. Met deze stand kwam het ein de: Er moest echter verlengd worden, 2 x 7;4 minuut, om uit te maken, wie in de volgende ronde komt. JVC gooide er nog een schepje op. Een geweldige scrimmage voor het Zeevogelsdoel ontstond. De bal werd enige malen ingeschoten, maar telkens zat er een been in de weg. Eindelijk bleek er toch nog een gaatje open en daarvan maakte Jan Blaauboer gebruik om het winnende doelpunt te maken. Hiermee kwam het einde van deze spannende wed strijd. JVC is dus nog niet uitgekruist. Het verslag van de Haarlemse Ka mer van Koophandel en Fabrieken be vat interessante gegevens over het IJmuidens Visserijbedrijf in 1951. Wij ontlenen er het volgende aan: De IJmuider vloot, voor zover actief aan de visserij deelnemend, bestond aan het einde van 1951 uit 22 stoom trawlers (vorig jaar 27), 14 motortraw lers (13), 7 motorloggers (8), 43 motor- kotters en botters (40), terwijl voorts nog 52 roeiboten (46) voor de visserij waren ingeschreven. Van de trawlers zijn 17 stoom- en 8 motortrawlers geëigend voor bevis sing, zowel van de Noordzee als van verder af gelegen visgronden; 5 stoom- en 6 motortrawlers zijn van een uitslui tend voor de Noordzee geschikt type. Het merendeel der reeds sinds enke le jaren opgelegde kusttrawlervloot erd in 1951 op grond van gestegen schrootprijzen voor de sloop ver kocht. Thans zijn nog elf stoom trawlers opgelegd: het merendeel hiervan zal te zijner tijd waarschijnlijk eenzelfde bestemming krijger). Voor 't rederijbedrijf valt het te betreuren, dat de traditionele plaats van de kust- stoomtrawlervloot.^als aanvoerder van platvis door de na-oorlogse ontwikke ling voor hem geheel verloren is ge gaan; vooral de buitengewone stijging van de kolenprijs (1939 9.75. 1945 g 24.1951 61.60 per ton), die een zo overheersende betekenis heeft voor de bedrijfskosten van stoomtrawlers, heeft de exploitatie dezer schepen on mogelijk gemaakt; hun plaats is in de eerste plaats ingenomen door 'n ge moderniseerde, van sterke motoren voorziene, motorkottervloot. De trawlervloot heeft zich ook in 1951 in de eerste plaats toegelegd op vanggebieden in de Noordzee; ruime makreelvangsten in het voorjaar wa ren oorzaak, dat verschillende schepen, die anders de IJslandse wateren zou den hebben opgezocht, thans op de Noordzee bleven en op deze wijze de grote risico's, aan de uitoefening der visserij in verre wateren verbonden, konden vermijden. Toch werden nog 40 reizen naar IJsland Lofoten, Beren eiland, Barentszee en Engelse west kust gemaakt, veelal echter met te leurstellende resultaten. Beperkte gelegenheid tot aanvoer in Engelse havens rechtstreeks van de visgronden bleef bestaan, uit welken hoofde 67 reizen op de Engelse markt werden gemaakt. Een proefneming met markten in Schotland kan als niet ge slaagd worden beschouwd. Een aantal dezer reizen op Engeland werd ge maakt ter verlichting van de situatie in de IJmuider haven tijdens het ha ringseizoen, waar tengevolge van de grote aanvoeren vaak meerdere dagen op lossing moest worden gewacht. Voor makreel werd door vrijwillige samenwerking van de betrokken rede rijen wederom een opvangregeling in gesteld., krachtens welke belangrijke hoeveelheden makreel, die de gestelde ZWAAG, 30 Juni 1952. „Bangert en Omstreken". Vr. aardappelen 3.60— 14.40; sjalotten 2223; spinazie 19—23; postelein 1318; uien 1; bieten 1039; rode kool 7—13; slabonen 95—1.36; snij bonen 90—1.27 tuinbonen 1528; dop erwten 47—52; peulen 40—1.43; toma ten 16—70; waspeen 20; bospeen 8—25; rabarber 1322; andijvie 1224; sla 2.10—14.80- bloemkool 8—27; komkom mers 13—35; perziken 1—26; aardbeien 45—1.28; frambozen 49—1.16; pruimen 3 —9 pers tuk, 52—1,16 per kg; Prolefic 3277; kruisbessen 1158; groene kruisbessen 27; zwarte bessen 60 63. HEM, 28 Juni 1952. „Zuiderkogge". 87.000 kg aardappelen, grove Schot 11.80, middel 10—11.40, kleine 8,80— 9,60. kriel 3.90—5.60: Doré 14—16.40; Rode Schot 14.40—14.80. HEM, 30 Juni 1952. „Zuiderkogge". Schotse, grove 12,10, middelbaar 911, kleine 9.80—10.80, kriel 4.60—5.60; bloemkool 8—20; sla 9,60—13; bospeen 1016; waspeen 1823; pedlen 7888; slabonen 1.25—1.35; bossjalotten 8—10: perziken 415 aardbeien 561.15; rode bessen 4158; knolbieten 1620. dan kan ik meteen effe die kom een beurt geven Goot het vorige week van de regen en waren er toch nog een 25 jongelui, die met alle geweld wilden starten, nu straalde een hete zon aan een smette loze lucht en ondanks de zware con currentie van onze onvolprezen stran den, stonden toch een kleine vijftig fiet sers en brom-entliousiasten om twee uur bij het Centraal Bureau aan de Waalderweg. De 24 km die door de fietsers moest worden afgelegd met een gemiddelde van 12 km, bood in de jeugdafdeling (tot 15 jaar) aan Kees Ran de minste moeilijkheden. Met slechts 5 strafpun- ten veroverde hij de eerste prijs. Tweede werd M Kortenhoeve mei 8 strafounten en derde W. Crisnigt met 9 strafp. Boven 15 jaar was de volg orde: 1 C. Tollenaar; 2. J. Lok: 3 A"- nie v. d. Meer. met respectievelijk 13. 19 en 22 strafp. Bij de bromfietsen maakte Kees Ze- ffers slechts één strafpunt een presta tie! Nummer twee was ,T. Wilte en drie P. Wuis, met 11 en 18 strafo De brom mers legden met een gemiddelde vajn twintig km een afstand af van 39 km Opmerkeliik was. dat de ipnfdige rijders veel minder verkeersfouten maakten dan de ouderen De verkeers- les=en op de soMleti be«innen vrucht/ af t,e wernen Natuurlijk lp"t het grap oiee geval, dat twee kleine meisic trotc en fier hun rechterhand uitstaken en tegelijk een sierlijke bocht naar' geen gewicht in de links maakten, schaal. Van de tijdcontróle hadden vele jon gens nog geen kaas gegeten. Zij fiet sten in razend tempo hun traject en bleven toen enkele honderden meters voor de finish in het gras liegen tot de tijd van aankomst er zou ziin. Toen al deze snuggere knapen tussen twintig en dertig strafpunten opgelopen bleken te hebben, snapten zij er niets meer van. Een voor deelnemers en organisatoren onnrettiee ervaring was dat weer en kele piilen (uitsluitend in Den Burg) door onvriendeliike handen waren om gedraaid. De danpere daders maakten zirh iilings uit de voeten. In elk geval is de Motorclub zo te vreden over het behaalde resultaat, dat medio of eind Augustus een herhaling kan worden verwacht. BOUW DTTPi EX-WONINGEN AANBESTEED Gistermiddag werden voor de Wo ningbouwvereniging door architect P. de Graaf aanbesteed twee duolex- woningen te Oostccnd. De laagste in schrijvers waren: W. D Bakker, tim mer- en metselwerk ƒ21346,D J Roeper, schilderwerk 1438,J. Ag- ter, loodgieterswerk f 1949.50, M. Bak ker, electrieiteit f 568, Totaal 25.201.50. Eveneens twee duplexwomngen te Oudeschild. waarvan de laagste in- 'ohrijvers waren: W. D. Bakker, tim mer- en metselwerk ƒ22.289, D. J. ^oeoer. schHHprwPTlc f 1438.>T O^lc, oodgieterswerk 1930,M. Bakker, dectriciteit 568, WOGNUM, 30 Juni 1952. Vr. aard appelen 9,7011,70, grof 9,4011,10, drielingen 5.107,10; kriel 3.705,60; Rode Eerstelingen 13,7014,20, grof 13 13,20; Doré 1213,70; bospeen 1014; slabonen 108122; rode bessen 26— 57; rode kool 1214; aardbeien 69 109; sjalotten 12—13; perziken 419; sla 7,3010,10; waspeen 814; peulen 7180; knolbieten 28,3031,10; kom kommer 2427; bloemkool 1028; to maten 5172; rabarber 1314. BLOKKER, 30 Juni 1952. Vroege aardappelen 412; Rode Schotse 5,30 14.60; spinazie 36; rode kool 7,50 10,20; snijbonen 90—96; tuinbonen 18— 22; peulen 9298; tomaten 42—70; waspeen 1315; sla 912.80; bloem kool 1525; perziken 10^-22; aardbeien 781,15; frambozen 89—1.10; pruimen 991.17 per kg, 29 per stuk; Fran- kenthaler 2.48; rode bessen 4563; Pro lefic 51—60; kruisbessen 5665; 'zwarte bessen 6065; kersen 4675. OBDAM, 30 Juni 1952. 26.000 kg grote aardappelen 10,10—10.80; - aardap pelen met een put 9,30—9,60; 8500 kg grove aardappelen 11,2011,70; 1000 kg drielingen 6,80—8,30; 100 kg kriel 4; 1000 kg Rode Schotten 13,60; 18 stuks bloemkool 25,10. MEDEMBLIK, 30 Juni 1952. 115.000 kg aardappelen; grote muizen 10.50 11.60, grove 9.7012, drielingen 9.50 11.40, kriel 4—5.40; grote Rode Muizen 15.2015.60; BI. Eigenheimers 15.60; kl. Blanke Eigenheimers 8.30; rode bieten 30. VISSERIJBERICHT MEDEMBLIK Aanvoer aan de gemeente-afslag in de week van 23 tot 29 Juni: 225 pond fuikaal 1.581.18; 831 pond lijnaal 1.52 —1.12; 1830 pond kuilaal 1.16—0.94; 74 pond bot 0.600.38; 266 pond baars 0.92 0.80; 135 pond snoekbaars 0.900.78; 1050 pond blei 0.060.04; 90 pond kar per 0.25; 8 pond snoek 0.80; prijzen per pond; 6620 kg nest 5.00 per 100 kg. De besommingen van Maandag wa ren: trawlers: IJm 10 14.200, 1 traw ler 23.920; loggers Sch 7 4730, KW 24 4850, 104 2130, 41 3500, 141 5940, 84 2060, 57 4660, 17 1980, 16 2440, 166 2670, 19 1910, 107 f 2140, 26 2290, 155 2000, 108 1910, 125 2260, 7 7590, 40 5920, 37 3860, 123 6640; kotters: KW 77 1450, 94 1600, 53 1400, 133 1460, 34 f 2310, 27 1200, 30 1470, 210 2.000, IJM 230 1300, 11 1820, 276 1080, 23 1070, AD 18 1870, 16 2180, RO 29 1270, WR 33 2100. OMTREK Zaterdagavond om kwart over acht geeft het Concertge bouworkest een concert voor niet-Am- sterdammers. Onder leiding van diri gent F. E R. Fricsay wordt een drie tal werken van Beethoven en Schubert uitgevoerd, w,o. het eerste pianocon cert van Beethoven. Soliste is de jonge Nederlandse pianiste Marjo Tal. minimumprijs niet konden behalen, voor gezamenlijke rekening werden diepgevroren of aan vismeelfabrieken werden afgeleverd; de hieruit ontsta ne diepvriesvoorraden konden in de loop van het jaar zij het niet tot be vredigende prijzen worden geruimd. Goed haringseizoen Een zo grote mate van overeenstem ming ten aanzien van de haring kon niet worden bereikt; hier moest wor den volstaan met het stellen van een minimumprijs en aflevering van over schotten aan vismeelfabrieken. Oe ha ringvangsten waren ruim, zodat grote hoeveelheden aan de vismeelfabrieken toevloeiden. Waar de Overheid wegens de hieraan verbonden deviezen-belan gen blijk gaf van belangstelling voor de binnenlandse vismeelproductie en de hieraan verbonden levering van grondstoffen, terwijl bovendien de bij de vismeelbereiding verkregen haring olie een behoorlijk prijsniveau behield, kon door de vismeelfabrieken 'n naar omstandigheden redelijke, hoewel de kostprijs niet benaderende, prijs voor de grondstof worden betaald. Het haring- seizoen kan aan ook in het algemeen als geslaagd worden beschouwd. Dit haringseizoen is bovendien verlengd, doordat enige schepen dit jaar na oe- ëindiging der haringvangst op de Noordzee overgegaan zijn tot uitoefe ning der haringvisserij in het Kanaal, een voorbeeld, dat wellicht in volgen de jaren op ruimere schaal navolging zal vinden en voor de toekomst van belang kan zijn. Export teleurstellend Teleurstellend was zeer zeker de ha ringexport, waarvan die naar Tsjecho» Slowakije een verdere aanzienlijke da ling toont, terwijl het contingent voor West-Duitsland wederom te laat af kwam om voor het trawlerseizoen nog van betekenis te zijn. De ingebruikstelling van de rondvis- fileermachine bij de door samenwer king van reders en groothandelaren tot stand gekomen N.V. Rehaco had plaats in bijzijn van vele genodigden; door het gebrke aan rondvis heeft de machine in het eerste jaar niet volle dig zijn nut kunnen bewijzen; het ma chinepark van deze N.V. werd verder uitgebreid met enige machines voor het fileren van haring en makreel, die daarna in zodanige toestand aan de ro kerijen kan worden afgeleverd, dat de consument slechts een velletje op zijn bord overhoudt; dit product zal onge twijfeld de belangstelling van het pu bliek winnen. Steen des aanstoots Voor de havenarbeiders van het vis serijbedrijf kwam op grond van een Beschikking van het College van Rijksbemiddelaars met ingang van 14 Mei 1951 een geheel gewijzigde loon regeling tot stand, op grond waarvan het loon niet meer een percentage der besomming uitmaakt, doch wordt be paald op grond van de hoeveelheid ge loste vis. De financiële uitkomsten dezer regeling zijn voor de werkne mers zeker niet onbevredigend. Voor de werkgever is mét de nieuwe loon regeling de steen des aanstoots van de zoodvisverstrekking in de vishallen weggenomen. Uitgezien dient te wor den naar middelen tot verbetering van de wijze van lossing, waarbij nog te weinig van moderne hulpmiddelen wordt gebruik gemaakt. De arbeidsvoorwaarden van de vis sers ondervonden geen belangrijke wij zigingen. Een kortdurende staking der trawleropvarenden had in September plaats na een arbitrale uitspraak inza ke een op zich zelf weinig belangrijk geschilpunt, welke uitspraak niet de goedkeuring van een bepaalde werk nemersorganisatie kon wegdragen. De zeer grote haringvangsten van einde September veroorzaakten een hiervoor reeds aangestipte opeenho ping van schepen in de haven, waar voor enige noodmaatregelen moesten worden getroffen, die wederom niet de instemming van dezelfde zijde konden verkrijgen, tengevolge waarvan de meeste trawlers enkele weken kwa men stil te liggen. Hoge bedrijfskosten Vergeleken met voorgaande jaren vertoonden de besommingen per zee dag een stijgende tendenz, terwijl ook de vangsten in het algemeen enige verbetering tonen. Echter tonen ook de bedrijfskosten eenzelfde tendenz: de prijzen van vele der benodigde mate rialen zijn tot ongekende hoogte ge stegen. Hoezeer het ook nu het bedrijf moeilijk valt het hoofd boven water te houden blijkt wel uit het feit, dat een rederij het gehele jaar niet aan het bedrijf deelnam en twee goede schpen gschikt voor IJslandvisserij, heeft op gelegd. Aanvoer en opbrengst De aanvoer aan de Rijksvisafslag be droeg vorig jaar ongeveer 70 millioen kg., waarvan 29 millioen verse haring, tegen resp. 59 millioen kg. en 32 mil lioen in 1950. De opbrengst tegen vorig jaar tot f 28 millioen, tegen f 22.114.077 in 1950. Door een nieuwe pölitie-verordening is het thans mogelijk, dat leerlingen van de lagere scholen, die ongeoorloofd verzuim plegen door arbeid te ver richten op he. land of in bollenschuren, door de politie naar school kunnen worden gebracht. De werkgever zal in dat geval verbaliseerd worden en de vader aansprakelijk gesteld voor het verzuim. Geboren: Jacob, zoon van Jelle Hakvoort en Lubbertje Romkes. Gehuwd: Jacob de Boer en Truitje van Veen. Overleden: Evert Hakvoort. oud 66 j. VISSERIJBERICHT URK, 28 Juni 1951 Zaterdag werd door 140 vaartuigen aangevoerd: 7440 FCal ifllP1}"/, y®-1'22: 1339 pond 0 9(1 79 nm"i «li* pond snoekbaars 0,90, 79 pond rode baar 0,95; priizen per pond; 502 bakken nest, rriis 2 85 per bak van 37«/a kg.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7