Stad en Omgeving STEGEHAH s r Gouden huwelijksjubileum van het echtpaar Klaassen-Brouwer Brandweren uit zeven gemeenten oefenden weer in Schagen Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Dr. J. Lever benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit „Succes" na prachtige strijd H.R.C. in de Topfinale tegen Kees de Ruiter legde(ondanks warmte) 196 caramboles op tafel Bruigom werkte een halve eeuw op de Werf Bruid stamt uit familie van typografen Eerste bouwput wordt op diepte gebracht Ook elders vorderingen Helderse postduiven op weg naar Sint Vincent Terugvlucht van 1100 Km. Toelatingsexamens aan het gemeentelijk lyceum Zuinigheid met water dringend geboden Opmerkelijke carrière van oud-stadgenoot Tafeltenniscompetitie HPSV ten einde Plaatselijk basketball- tournooi beëindigd 6-4 voor Wieringer elftal Spanning steeg in de laatste minuten ten top Zege wankelde bij felle tegenaanvallen Callantsoog Geen kampeerterrein Groote Keeten aan Biljart-grootmeester op Texel Onbegrijpelijk weinig belangstelling Tussen Haaks en Kuifje Toelatingsexamen RH BS Spuitgasten hadden een drukke avond DONDERDAG 3 JULI 1952 Er wordt in alle stilte een beetje feest gevierd in de woning van het echtpaar J. KlaassenBrouwer, Sluisdijkstraat 34. Daar is wel reden voor, want het is vandaag een halve eeuw geleden dat Jan Klaassen, een 23-jarige scheepmaker op de Rijkswerf, en Gezina Brouwer als een getrouwd paar het Raadhuis op het Dijkje verlieten. Zo'n gouden huwelijksjubileum is toch een oprechte dank zegging waard, maar de gezondheidstoestand van de overigens zeer vitale bruid Iaat geen al te uitbundige feestviering toe. Zij ondervindt nog altijd de gevolgen van een zware operatie onder het lin keroog, die de thans 72-jarige Gezina Klaassen-Broirver moest ondergaan toen zij in 1942 geëvacueerd waren in Sneek. Knappe chirurgen in Gronirjgen hebben haar „voor de dood weggehaald", zoals dat heet. De ingreep is prachtig gelukt, maar heeft toch veel van haar krach ten gevergd. De zorgen, die toen haar man en de beide kinderen hebben ge drukt, zal het gezin Klaassen niet spoe dig vergeten. De bruigom ziet terug op een bijna vijftig jaar lange werkzaamheid op de Rijkswerf. Toen hij twaalf jaar oud was, ging hij voor het eerst door de Werfpoort. De heer Klaassen is nog altijd zijn moeder dankbaar, die hem de Burgeravondschool liet aflopen. Daardoor kreeg hij een streepje voor op vele collega's. Hij werd comman deur en had het al tot baas in de scheepmakerij gebracht, toen hij in 1940 - na nog enige maanden de last van de Duitse bezetters te hebben onder vonden om gezondheidsredenen werd gepensionneerd. De heer Klaassen, die het toezicht had over de schuilkelders op de werf en een leidende functie had bij de werfbrandweer, herinnert zich dat hij na het bombardement, waarbij het Marinehospitaal in brand geraakte, de wrange vruchten van een al te gro te krachtsinspanning heeft geplukt. Zo kon hij de vijftig jaren op de Rijks werf niet meer vol maken. De heer Klaassen denkt nog met dankbaarheid terugaan de prettige geest waarin hij gedurende zoveel jaren in de scheepma- kerij heeft kunnen werken. Het echtpaar woont nu al bijna veer- De havenwerken Door de directie Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat is het op diep te brengen van de nieuwe haven in de eerste bouwput opgedragen aan de gebr. Prins te Sliedrecht. Ingenieurs en ambtenaren van de Rijkswaterstaat zijn ter hoogte van de Visafslag begonnen met de voorberei dende werkzaamheden, in casu het verrichten van metingen en lodingen, voor de aanleg van de Zuidelijke brug over de Buitenhaven. Voorts worden goede vorderingen gemaakt met de vernieuwing van de steiger langs het Nieuwediep aan de zijde van de Atjehloods. Hier zijn reeds enige honderden ku bieke meters grond verzet nadat de oude houten steiger met de meerpa len is verwijderd. Men is al begonnen met het storten van beton voor de fundering van de nieuwe damwa/id. Ook een aantal Helderse postduiven- liefhebbers neemt deel aan het Natio nale concours, dat aan het eind van deze week wordt georganiseerd door de Algemene Nederlandse Bond van Postduivenhouders, in samenwerking met de Concourscommissie te Eindho ven. De duiven zijn reeds onderweg en zullen Vrijdagmorgen worden ge lost te Sint Vincent in Zuid-Frankrijk, nabij de Spaanse grens. Insiders weten de zwaarte van een dergelijke vlucht, die in de meeste ge vallen zware verliezen tot gevolg heeft. De Helderse deelnemers, die tot de vaste vliegers op Sint Vincent mo gen worden gerekend, hebben echter wel vertrouwen in hun kleine gevleu gelde athleten, die de lange weg van elfhonderd kilometer zonder landkaart en andere hulpmiddelen moeten afleg gen. Wij vernamen, dat de duivenhou- ders C. Kos, A. Koorn, P. Bontes, J. Zoon Jr., mevr. Jolen, P. Manshanden, het duo Hengsdijk-Giezen en de heer Blauwboer uit Breezand hun vogels aan dit Nationale concours laten deelne men. De volgende jongens en meisjes zijn geslaagd voor het dezer dagen afgeno men toelatingsexamen aan het Ge meentelijk Lyceum: Hessel C. Bakker, Rudolf Bakker, Dirkje de Beurs, de nijs van den Blink, Jan Boerdijk, Ali- da Boogaard, Alexander Borsboom, Willem Boxma, Cornelis Bremer, Al- bert Bruijn, Willem B. Cruijff, Jan Dunselman, Helena J. Gorter, Marjo- lijn Govers, Edna Hofman, Derk van der Houwen, Pieter J. van der Hou wen, Carl R. Kauwoh, Frederika J. A. Kerstiens, Jacob S. Keijser, Arina G. J. Kiljan, Reinout E. Kleinveld, Ge- rard C. van der Kooi, Louis H. Kra mer, Jan W. Laan, Jan W. A. Lange- rak, Arend J. Luders, Hendrik G. van Manen, Hannelore van Markesteijn, Alexandra Meert, Tineke van Meerten, Lena Moen, Bernardus A. Mooiman. Sonja C. Mutters, Stijnus L. B. Over hand, Jan Padt, Detje Plaatsman, Ja cob W. Post, Wilhelmina J. Quak, All- da M. Reints, Elisabeth Schakel, Tho mas Schrauen, Gozen G. Stins, Elisa beth Verstegen. IJtje Visser, Bertha B. I. van der Weel, Martin Winkler, Bernhard C. Zoetelief en Henk van Zon. tig jaar in de Sluisdijkstraat. „Ik zou hier niet meer vandaan willen," zei ons de bruid. Zij vertelde ons nog, dat haar familie een flinke bijd/ige aan de ty pografie heeft geleverd. Haar grootva der was typograaf, haar vader en haar broer eveneens terwijl op het ogenblik haar zoon en een kleinzoon dit familie voorbeeld volgen. Deze zoon heeft nog een zoon, terwijl de getrouwde dochter van het gouden bruidspaar drie dochters heeft. Eén daarvan is inmiddels zelf al ge trouwd. Ligt het niet in de lijn, dat het eerste achterkleinkind een meisje wordt? En zou de eerste achterkleinzoon misschien ook het drukkersvak kiezen? Maar dat zijn dingen, die op het ogen blik nog in het duister van de toekomst verborgen liggen. Daaraan wordt waar schijnlijk op ..eze blijde dag, die zoveel reden tot terugzien geeft, trouwens niet eens gedacht. Het zal niet nodig zün, uitvoerig toe te lichten dat het warme en droge weer van de laatste tüd niet bepaald een gunstige invloed op de water voorziening kan hebben. Ons drink water wordt immers onttrokken aan de duinen, die op het ogenblik lelijk aan het uitdrogen zijn. Het gemeentelijke waterleidingbe drijf doet al het mogelijke om de wa tervoorziening zo lang en zo goed mo gelijk in stand te houden. Het kan daarin alleen slagen, wanneer de ver bruikers het hunne daartoe .bijdragen. Alle overbodig geplas mst water moet worden vermeden, anders lopen we de kans dat de kraan over weinige da gen helemaal niets meer geeft. Wanneer blijkt, dat het publiek des ondanks verzuimt, de uiterste zuinig heid te betrachten en dus geen drinkwater verspilt door tuintjes te besproeien, trottoirs te schrobben en dergelijke zal men moeten over gaan tot een aanmerkelijke verlaging, van de druk op het leidingwater. La"- ten wij hopen, dat een dergelijke voor de hele burgerij onplezierige maatre gel niet behoeft te wrden genmen. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propae- deutisch examen voor electrotechnisch ingenieur de heren J. C. Dito en C. Kramer, beiden uit Den Helder. De heer F. Walboom alhier legde met goed gevolg het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur af. Onze oud-stadgenoot dr J. Lever, die op 10 November 1950 als lector werd verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is thans door de Vereniging voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag benoemd tot hoogleraar in de wis- en natuurkundige faculteit dezer universiteit. Prof. Lever blijft het leer vak biologie doceren. De datum, waarop hij zijn inaugurele rede zal uitspreken, is nog niet vastgesteld. houdt deze werkgroep zich bezig met de studie van de werkzaamheid der klieren me interne secretie, waartoe ook de schildklier behoort. Naast zijn dissertatie verschenen vele andere publicaties van zijn hand. In samenwerking met prof. dr H. Dooyeweerd schreef hij bijvoorbeeld een drietal artikelen in „Philosophia Reformata" onder de titel „Rondom het biologisch soortbegrip". Voorts pu bliceerde dr Lever in „Geloof en we tenschap" een artikel over het onder werp „Geloof en wetenschap bij Ly- senko". In laatstgenoemd artikel be sprak dr Lever o.a. de geestelijke ach tergrond van het denken van deze Rus sische geleerde. Met het uitspreken van een openba re les over „Het soortbegrip en de le vende structuren" ving dr Lever op 10 November 1950 zijn lectoraat aan de Vrije Universiteit aan. Prof. Lever werd in 1922 te Gronin gen geboren. Al vroeg vertrok hij met zijn ouders naar Den Helder, waar zijn vader thans nog hoofd is van de Christ. opleidingsschool aan de Madoerastraat. Het middelbaar onderwijs genoot prof. Lever aan de Rijks HBS hier ter ste de. Hij deed met succes zijn eindexa men in 1939 en ging toen in Utrecht verder studeren in de plant- en dier kunde. In 1946 slaagde hij voor zijn doctoraal examen en werd hij benoemd tot assistent in het laboratorium van prof. dr. Chr. P. Raven. Hij was reeds hoofdassistent, toen hij op 13 Maart 1950 cum laude promoveerde op het proefschrift: „Onderzoekingen betref fende de schildkierstructuur". Promo tor was prof. dr Van Oordt. Bij zijn voorbereidende studie heeft de promo vendus vleel profijt kunnen trekken van zijn practische arbeid als morpho- loog bij een werkgroep voor Endocri nologie van het instituut voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onder zoek. Zoals de naam reeds aanduidt Het eerste team van de Marine In ventaris Dienst is als kampioen tevoor schijn getreden uit de tafeltenniscom petitie, die gedurende de afgelopen maanden door de Politie-sportvereni- ging werd georganiseerd. De tweede prijs ging naar de Mare chaussee, de derde naar HPSV, de vierde naar Helder, de vijfde naar De- bo, de zesde naar Élgawa en de zeven de naar Openbare werken. Namens de organisatoren heeft de heer J. Sinjewel Dinsdagavond in het ontspanningslo kaal van de HPSV deze prijzen uitge reikt. De heer en mevrouw Sinjewel gaven daarna op verzoek nog enige op hoog peil staand demonstratiespel ten beste. In de loop van de avond werd mede- Vanavond de erewedstrijden Op het tegelveld bij het HRC-terrCin aan de Sportlaan werden gisteravond de laatste wedstrijden in het plaatsé- lijke baskeJball-tournooi gespeeld. Om zeven uur trad het eerste team van FAC aan tegen het tweede team van dezelfdg vereniging. Deze wedstr'J die ging om de derde en vierde prjjs eindigde met 166 in het voordeel van FAC 1. Vervolgens werd om de eerste en de tweede prijs gestreden tussen de damesploegen van HCSC en Marmag. De marinemagazijnen werden met 104 op de tweede plaats gerangeerd. De herenwedstrijd tussert HAV 2 en KVH 2, die pas begon om kwart voor negen, toen het al aardig schemerig werd, eindigde in een 114 overwin ning voor de athleten, die hiermede de eerste prijs in hun groep verwier ven. De prijzen worden uitgereikt door de heren Terlouw, voorzitter van de afdeling Basketball van FAC. De voorzitter van de Helderse Bas ketball-Organisatie, de heer B. H. Na het zeer eervolle gelijke spel, Zaterdagavond in Den Helder tegen HRC, bleef Succes in de return-match, Woensdagavond op eigen terrein gespeeld, opnieuw in haar geduchte vorm door dc bezoekers thans gedecideerd met 6—4 te kloppen. Nadat de rust met 40 voor Succes was ingegaan, kwam de thuis club zelfs op 50, voordat een, tot op dat moment volslagen uitgerangeerd IIRC oWn „nefhal. Een tactische club zelfs op 50, vooruai CCI1, 1U(> "jl unv Hiviuvu» aan bod kwam. Succes speelde waarlijk een keurige party voetbal. Een fout was het van de Successers, na deze veilig lijkende voorsprong, een ver dedigende houding aan te nemen. HRC wist daardoor op 54 te komen, zodat de spanning ten top steeg. Maar in dc laatste seconden maakte Cor Rotgans aan -s-j- jnogmaals te passeren: 64. Dat be- - - -jvpld rli alle onzekerheid een einde, door Kramer nogmaals ie passeren, v tekent, dat Succes doorbekert en Zondagavond, naar verluidt, op eigen veld de strijd mag aanbinden tegen het Zaanse OSV. dat met Zaandijk, Helder en Volendam om het begeerde kleinood nog een vinger in de pap houdt. Voor de cup maakte Succes een zeer eervol resultaat, om in deze topfinale door te dringen. Reeds onmiddellijk na de aftrap werd duidelijk, dat een geladen Succes haar huid duur zou verkopen. T.elkens flit sten de Succes-aanvallen, met aan het hoofd de uiterst snelle en schotvaar- dige midvoor Bos, weg. Onvermoeibaar werkten de Successers. Zonder H.R.C. de kans te geven in haar veld te ko» men. Het middenveld werd volkomen beheerst, dank zij het prima werk van Mulder en Heijerman. Het wekte daar om geen verwondering, dat Succes spoedig het doel vond. Een prachtige voorzet van Han Rotgans werd na acht minuten door Bos uitstekend afge werkt: 10. In dezelfde minuut ging Hogesteger resoluut door met een op gevangen bal. Hij werkte het leer langs enkele tevergeefs toespringende tegen standers en gaf keurig op tijd door naar Van Goor, die feilloos doelpuntte: 20. Ook rechtsbuiten Rotgans was H. Swart te snel af en scoorde onhoud baar: 30. Nog voor de rust nam de Benjamin, Hogesteger, het vierde doel punt voor zijn rekening, zonder dat H.R.C. ook maar ergens kans had ge had een woordje mee te spreken. De verdediging kon zich slechts met grote moeite de bewegelijke Succes-aanval, die prachtig werd gestuwd door de Hiddenlinie. van het lijf houden. Meer malen moest ten koste van een corner worden weggewerkt. De Succes-verde diging had tot dat moment geen moeite met de H.R.C.-voorhoede gehad. Ook na de hervatting ging Succes aanvan kelijk op de ingeslagen weg voort. Bos maakte er daartoe door linksbuiten Cor Rotgans in staat gesteld 50 van. Weliswaar kon Niestad daarna bij een scrimmage het Succesdoel vinden (51), maar Succes voelde zich zeker Men verlegde het zwaartepunt naar de verdediging, hetgeen beslist onjuist was. H.R.C. kreeg daardoor de kans het initiatief over te nemen. Bij een opeen hoping van spelers werd in het be ruchte gebied door een Successer hands gemaakt. Heres benutte de toegestane strafschop (5—2). H.R.C. bleef nu in de aanval. Uit een toegestane vrije schop schoot Heres wederom raak (53). Wel trachtte Succes het accent van de wedstrijd te verleggen, maar Heres maakte toch acht minuten voor het einde zijn derde goal (54). Het zag er naar uit, dat Succes toch nog voor de druk, die het ver opgedrongen H. R.C. uitoefende, zou moeten bezwijken. Fijn voetbal was het niet meer, maar de spanning steeg met de seconde. F#>- kele ogenblikken voor het einde ech ter stelden Cor Rotgans en II. Swart aan de spits van een snelle uitval, de zege veilig. De spanning brak met een geweldig schot, waarnaar keeper Kra mer vergeefs uitviel. Het doelpunt werd met een uitbundig vreugdegehuil van het zeer talrijke publiek verwelkomd. B(j het gemeentebestuur van Cal. lansoog is bericht binnen gekomen, dat Gedeputeerde Staten het besluit van de raad tot het aankopen van terreinen aan de Groote Keeten met dc bedoeling daar een kampeerterrein te stichten waarop ettelijke Nederlanders een pret tige vacantie zouden kunnen doorbren. gen, niet hebben goedgekeurd. Zoals men zich uit de uitvoerige pu. blicaties die we destijds aan deze zaak hebben gewijd, zal herinneren, betrof het hier het plan om verschillendeter. reinen uit te geven aan mensen, die op deze plaatsen zomerhuisjes wilden zet ten. Er bestond voor dit plan, waar- voor burgemeester Correljé zich ten zeerste heeft beijverd, grote belang, stelling. Gedeputeerde Staten hebben ln nun besluit echter overwogen, dat het in richten van een terrein op de bedoelde plaats een te groot gevaar voor de in standhouding van de zeewering zou opleveren en het algemeen belang daardoor zou kunnen worden geschaad. Hoewel burgemeester Correljé over deze gang van zaken natuurlijk teleur gesteld was, bleek hij voor het argu ment van Ged. Staten toch een open oog te hebben. In de eerstvolgende vergadering van de raad van Cajlants. oog zal deze kwestie opnieuw bespro ken worden en laten we hopen, dat men er in zal slagen een oplossing te vinden, die alle partijen bevredigt. De koop die de gemeente destijds met de N.V. Zwanenwater heeft gesloten, zal tengevolge van het besluit van Ged. Staten dus niet doorgaan. Met driftige pasjes, de ogen gericht op de ballen, danste Kees de Ruiter om de tafel heen, volkomen geconcen treerd. Zijn keu aaide de ballen zonder dat ze merkbaar van plaats verander den, vijf, zes, zeven maal. Even een trekstootje of een massee en weer lig gen de ballen als een trosje kersen aan steeltjes, rond en glanzend bijeen. Langzaam schuiven ze gedrieën op, langs de lijn. Bij honderd hoort de bil- gedeeld, dat de HPSV in September opnieuw een tournooi hoopt te organi- Percels, bedankte FAC tenslotte voor seren. De deelnemende teams zullen dan in twee klassen, A en B, worden ondergebracht. Gegadigden kunnen zich nu reeds opgeven bij de heer J. G. Schipdam van de HPSV, afdeling tafeltennis, te bereiken op het hoofd bureau van politie. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 683 kg bot, 75 kg garnalen, 44 kg geep, 291 kg kaan, 211 kg kabel jauw, 11270 kg horsmakreel, 84 kg ma kreel, 92 kg muiets, 40 kg rog, 1233 kg schar, 13699 kg schol, 295 kg pieter man, 68 kg poon, 1007 kg tar.bot, 14220 kg tong, 3163 kg wijting, 11 kg zalm, 1 kreeft. Hr. Ms. „A 904", die als Hr. Ms. „HY 4" op 1 September 1946 in dienst kwam bij de afdeling Hydrografie van het ministerie van Marine, is op de Rijkswerf ingericht voor het opsporen van wrakken en heeft gisteren een proefvaart gemaakt. Ook de mijnenveger Hr Ms. „Urk" van het R-type heeft gisteren proefge- varen en is daarna weer naar het Bas sin gegaan. Het is morgen hoog water om 1.51 en 14.31 uur, en laag water r«1 9.37 en 22.17 uur. De temperatuur v;«* het zeewater was 18.8 graden Celsius Voor het toelatingsexamen van de eerste klasse der Rijks HBS zijn ge slaagd: Rob Adriaanse, Eddy Alkema, Dick Bakker, Atie de Beurs, Jan Blan ken, Ina Bijlsma, Ineke Damen, Simon Dros, Piet Duyn, Dick de Graaf, Piet Greeuw, Hans de Groote, Gerard Ha- ger, Theo Hoogerheide, Nico de Jong Boers, Cornelia van Keulen, Henny Keyser, Jan van Koeverden Brouwer, Kees List, Ellen Loen, Heins Mander- feld, Rinus Manuels, Leo van der Markt; Magda Moens; Jan de Neeve; Nienke Eijkman; Rob Pesie, Pummy Quist; René Rosseel; Frans Sluijters, Anton Swaters, Eelko Tammes, Maar ten Visser, Catharina Vossenberg, Si mon de Vries, Leo Weesing, Otlo van Willigenburg, Robby Pieter, Guus Berkhout, Pieter Bussemaker, Jaap Wiggers. de wijze, waarop deze vereniging het tournooi had georganiseerd Vanavond worden op het tegelveld aan de Sportlaan de erewedstrijdèri van de kampioensploegen van HAV en KVH gespeeld. VOOR de tweede maal in dit jaar is er gisteravond in Schagen een oefening van de brandweren uit Schagen en omgeving gehouden in het kader van de burgerlijke verdediging. Tussen half acht en half tien loeiden voortdurend de sirene's op de rode wagens, die zo snel mogelijk vanaf de Loet via de Gedempte Gracht naar de Laurlestraat moesten rijden. Daar werd de eigenlijke oefening gehouden. Met water uit de Lauriesloot moesten drie klosjes van achter het Oudeslot opgestelde palen worden gespoten. Het ging er dus om van vrij grote afstand water te krijgen en dat over drie stralen te verdelen. gisteravond weer een vrije avond op voor de gemeenschap. De oefeningen werden bijgewoond door burgemeester Wognum van Scha gen, burgemeester mr Mijnlieff \üm Anna Paulowna, burgemeester Correljé van Callantsoog en burgemeester Ba ken van Winkel en Nieuwe Niedorp. Ook de hoofdinspecteur van het brand weerwezen, de heer Feres, gaf van zijn belangstelling blijk. De leiding berustte weer bij de heer P. Mulder uit Scha gen, die dit gedeelte van de burger lijke verdediging onder zijn hoede heeft. Het algemeen hoofd, de heer D. J. Doets uit Anna Paulowna, kon zich eveneens overtuigen van de ernst, waarmee ook weer tijdens deze oefe ning werd gewerkt. Hr. Ms. sleepboot en bergings vaartuig „Hercules" is gisteren naar IJmuiden vertrokken in verband met de opleiding van duikerspersoneel dér Koninklijke Marine. De overigens nogal eenvoudige oefe ning trok uiteraard de nodige belang stelling van Schagen's bevolking. Ach tereenvolgens kwamen de spuiten van Sint Maarten, Harenkarspel, Breezand, Nieuwe Niedorp, Callantsoog, Zijpe, Anna Paulowna en Schagen in actie. Het doel werd steeds bereikt, al zat het de ene ploeg wel eens wat meer mee dan de andere. Als- het eens heel erg tegenliep waren de sarcastische opmerkingen van de toeschouwers natuurlijk niet van de lucht. Maar iedereen zal het er wel over eens zijn, dat de ploegen hun uiterste best deden om tot een zo goed moge lijk resultaat te komen. De taak van de spuitgasten is immers niet zo een voudig. Er moet voortdurend worden geoefend en de mannen offerden ook Daar heeft een trekker trek in (Advertentie, tng. Med.1 103. Stap voor stap en telkens dek king zoekend achter een pilaar of een paar kisten of vaten, liep Jimmy door de kelderruimte. Hij spitste zijn oren om elk geluidje te kunnen opvangen.. Plotseling bleef hij als aan de grond ge nageld staan! Hij hoorde heel duidelijk iets. Zacht fluisterende stemmen en schuifelende voetstappen. ..Daar komen ze aan", mompelde hij. „Als ik nu maar wist hoeveel het er zijn.." Toen weer klonk plotseling een schelle kreet, er gens vlak in zijn buurt. „Dirruk! Dir- ruk!" schreeuwde iemand. „Kijk uit je doppen. Hij zit hier vlak in de buurt. Als je licht maakt, kan je 'm zo zien staan!" Daér schrok Jimmy toch wel een beetje van. Het was de stem van juffrouw Wabbel. Maar in paniek raak te Jimmy er niet van. D'r op of d'r on der, dacht hij en deed op goed geluk een sprong naar de plaats waar hij meende, dat de verraderlijke vrouw zich bevondEn meteen had hij haar te pakken. Ze probeerde nog een gil te geven, maar dat lukte niet meer. Jim- my's grote hand sloot haar mond. Met zijn vrije arm lichtte hij haar van de grond en met de weduwe Wabbel on der zijn arm zette hij 't op een lopen. iartvirtuoos zelfs het applaus van het t» trekstoten die de toeschouwers in verrukking biengen haal. M heUvoor hij het hebben wil. Ais na 196 caramboles de bal enige milimeters te zacht wordt gespeeld, gaat er een zucht van spijt hoorbaar op. Het was een uitnemend idee van de Texelse Biljartvereniging om zo on geveer het beste wat ons land op bil- iartgebied heeft, naar het eiland te doen komen, om de Texelaars daarvan te doen genieten. Jammer was, dat er -alweer - zo weinig toeschouwers waren. Uit het feit dat er m geen ho tel of café 's avonds een biljart onoe- zet is, zou men kunnen anenien dater zeer veel liefhebbers voor deze edeio soort zijn. Misschien was de afkeei van de warmte groter dan hun enthou- ciasme voor de sport. N. de Graaf en J. Hooyberg trokken zich er niets van aan en opendenda avond met een partij van 200 libre. Hoewel het als kijkspel aanvankelijk aardig was, vooral Hooyberg wasgoed op dreef, zakte het peil met het ver- strijken van de tijd, zodat uiteindelijk De Graaf toch nog met de winst ging strijken, waarbij hij Hooybmrg op li» liet staan. Moyenne 6.25 en 5.46, hoog ste series 22 en 23. Toen Kees de Ruiter en J. rees» zich voor de demonstratie klaar maak ten, ging het publiek er eens goed voor zitten. De twee poedels waarmee De Ruiter opende, vielen helemaal niet in de smaak. Feeke begon met twee klei ne series van 5 en 8. Toen begon de Brabander het biljart te erkennen. Eerst voorzichtig en aarzelend, maar naarmate hij zich zekerder voelde, groeide het tempo. Fyn spel Steeds driftiger bewoog de keutop en de arbiter had soms moeite met hel snelle tellen. Op 115 mis op een trek- stoot- Feeke bouwde secuur en dege lijk met soms moeizame stoten een se rie van 32 op. In zijn vierde beurt mis te De Ruiter een ijseiijke driebander en kon Feeke nu met fijn spel a la lig- ne een serie van 61 opbouwen. Toen liet De Ruiter zijn klasse zien en legde een flonkerende serie van 196 op tafel. Feeke, begrijpelijk in een moeilijke positie, in de schaduw van de grootmeester, scoorde cén caram bole, waarna zijn tegenstander met een serie van 85 zijn vierhonderd caram boles vol maakte. Een warm applaus beloonde hem. Twee partijen driebanden als toe gift: De Ruiter—P. de Graaf Jr. 2515, moyenne 0.833 en 0.500, hoogste serie voor beiden 5. J. Feeke en J. Hooy berg 15—12, moyenne 0.681 en 0.545, hoogste serie 4 en 3. KLEIDUrVENWEDSTRIJD. De wisselbeker, die door de Texelse Jagersvereniging beschikbaar is ge steld voor de beste „kleiduivenschut- ter" en die momenteel in handen is van M. P. Reuvers, krijgt a.s. Zater dag weer gelegenheid van (tijdelijke) eigenaar te wisselen. Dan wordt n.1. voor de derde maal het jaarlijkse schietfeest gehouden. En wel °P „Mont Rosa". Vanaf half drie kunt ge daar onze Texelse jagers zien mik ken op hoogvliegers, op laag- en dwarsvliegers, op doubletten en op de lopende (blikken) haas, die plotseling tussen twee pakken stro te voorschijn schiet. De stropers mogen ook mee doen. TEXEL-DE MOK 3—2. Woensdagavond streed een elftal van de op De Mok gelegerde Marine tegen een combinatie van spelers van ui Y' Texel- En dat het menens was, bleek uit de stand vóór de rust, die n.1. 2I in het voordeel van De Mok was. Maar daarna bleek, dat de Texe laars de langste adem hadden; de 2—1 achterstand wisten zij door een tweede doelpunt van Bert Jullens en een vol- ireifer van Ben Beumkes in een 3— voorsprong om te zetten. En met deze stand eindigde de sportieve wedstrijd. VW-UITVOERING. Donderdag a.s. speelt „Het Klein roneel uit Oudeschild onder auspi- en van de VVV in de „Oranjeboom een klucht van Jan Timmer, getiteld- "^n vr*end komt terug".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2