Westelijk antwoord aan heeft vertraging Rusland Langdurige vergaderingen van A.R., C.H. en K.V.P. Twee werven bouwen duikboten naar geheel nieuw beginsel Tankschip „Aspheron" reeds door de Russen overgenomen Zuidkoreaanse volk zal zelf zijn president mogen kiezen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Door Bonn verlangde wijzigingen eisen voortgezette besprekingen Ontslag verleend aan Willem Vogt NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN CAIRO EN ALEXANDRIE Spanje zal Britse wapens krijgen Grotere snelheid en aanvalskracht dan schip van oud model Zaterdag 5 Juli 1952 77e Jaargang No. 11456 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Adenauer maakte scène op Peiersberg Parijs is zeer geschokt Communisten in Japan lokken botsingen uit Evacuaties in Hongarije r Zal„United States "Blauwe Wimpel veroveren? Met ingang van gisteren Moordenaars tot vijftien jaar veroordeeld Kabinetsformateur streeft naar een brede basis Gelijk aantal zetels voor P.v.d.A. en K.V.P. De Denen in moeilijkheden De Sowjetunie leverde staal, ijzer en hout „Het lijkt wel of Zuid-Korea een politiestaat is" De Nationale Vergadering bezweek voor Rhee Willen Noordelijken een stap terug doen? Weerbericht Oost-Duitsland werktaan herbewapening Eerlang nieuw contact met Engeland Engelse regering staat export toe Explosie op een coaster Revolutionnair idee van Nederlandse ingenieur Geen concurrentie van atoomboot verwacht Geschil over delegatie van Texas niet opgelost Rep. verkiezingsprogram in grote trekken gereed Twee leden van Labour wensen verlaging Zestig jaar getrouwd eTÏÏrS De »5' Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 nu t TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 CR is vertraging gekomen in de verzending van de Westelijke nota aan Moskou, waarin een antwoord wordt gegeven op het Russische voorstel tot het houden van een vier-mogendhedenconferentie inzake de eenheid van Duitsland. Aan vankelijk zou het stuk heden worden overhandigd. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft echter dezer dagen enige bezwaren ingebracht, welke gisteren te Parijs door vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn besproken. Blijkbaar is men daarmee niet gereed gekomen. Er wordt althans aangenomen, dat aanvullende besprekingen nodig zullen zijn, voor en aleer de tekst zal zijn voltooid. In Frankrijk is men over deze gang van zaken zeer ont steld. Wet iegen revolutionnaire activiteit goedgekeurd In een zestal plaatsen in Japan is het Vrijdag tot botsingen tussen linkse be togers en de politie gekomen. Te Osaka dreef de politie een groep van vijfhon derd demonstranten met behulp van traangas uiteen. De ongeregeldheden volgden op een bijeenkomst van links- georiënteerden, waarop Japanners, die onlangs uit Rusland en communistisch China zijn teruggekeerd, van hun erva ringen vertelden. 34 politiemannen wer den gewond, 19 personen werden aan gehouden. Te Kawasaki nabij Yokohama liep een politieagent ernstige brandwonden op tengevolge van een brandbom, die in zijn wachthuisje werd geworpen. Alle politietroepen zijn gealarmeerd met het oog op eventuele pogingen van commu nistische zijde om een Koreaanse „vijf de colonne" op te richten. Volgens de Japanse politie zijn de communisten van plan een gewapende opstand te be ginnen. Zij acht de communistische par tij hiervoor echter niet sterk genoeg, maar verwacht dat deze de herdenking van haar dertigjarig bestaan op 15 Juli zal aangrijpen voor een grootscheepse actie. De Japanse Kamer heeft Vrijdag het omstreden wetsontwerp van de regering in zake opstandige activiteit aangeno men De Senaat keurde het ontwerp Donderdag goed. Krachtens de wet wor den commissies ingesteld met de be voegdheid onderzoek in te stellen, ar restaties te doen verrichten en straf op te leggen. Enige honderden inwoners van Mis- kolc, een industriestad in het oosten van Hongarije, worden thans op korte termijn weggezonden naar elders in het land. Zij moeten het merendeel van hun bezittingen achterlaten. Soortgelij ke evacuaties worden uitgevoerd langs de Oostenrijkse en de Joegoslavische grens. De weggevoerden worden over gebracht naar werkkampen. MEN ziet daar namelijk het belang van de in het antwoord aangebrachte veranderingen hierin, dat zij op verzoek van de Bondskanselier zijn aangebracht. Dit spreekt te meer, wanneer men in aanmerking neemt, dat volgens berich ten uit betrouwbare Parijse kringen de kanselier Donderdag bij de Westelijke hoge commissarissen ongewoon heftig heeft geprotesteerd tegen het feit, dat hij over het Westelijk antwoord aan Moskou niet was geraadpleegd. Adenau er zou bijzonder bijtende critiek heb ben geuit tegen Frankrijk en dit land er van hebben beschuldigd, „het dic taat van Versailles" te willen herstellen. Hij zou hebben herhaald, dat een vier- mogendhedenconferentie de bekrachti ging van het EVG-verdrag slechts kan vertragen. Zijn toon zou officiële krin gen in Parijs hebben geschokt. Vele Franse waarnemers zien het in cident als 'n diplomatieke overwinning voor We$t-Duitsland. Zij menen, dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn, met Sowjet-Rusland over de Duitse kwestie te spreken, wanneer zij niet tegelijkertijd Bonn raadplegen. Adenau er zou een stormachtige scène op de Petersberg hebben gemaakt ten einde te bereiken, dat hij voortaan ook wordt ge hoord, wanneer er international* on derhandelingen moeten worden ge voerd. De wijzigingen, die op zijn verzoek in het Westelijk antwoord zijn aange bracht, zijn slechts van ondergeschikt belang geweest, zo zegt men in Parijs. Dit was minder gemakkelijk te weige ren dan een ingrijpende herziening. Het geen uiteraard zijn bedoeling was. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft gisteravond in zjjn vergadering in „Tivoii" te Utrecht besloten aan de heer W. Vogt, directeur van het om roepbedrijf dezer vereniging, ingevolge zijn verzoek met ingang van gisteren op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen, onder toekenning van pen sioen. De Almelose rechtbank heeft heden de Zutphenaren S. en Van S. ter zake van moord op de Zutphenaar B. veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf met af trek. Tegen hen was 20 jaar gevange nisstraf geëist. Het meisje M. uit Zut- phen tegen wie wegens medeplichtig heid anderhalf jaar met aftrek was ge- eist werd conform de eis veroordeeld. (Van onze pari. redacteur) Gistermiddag rond half twee kwam de A.R.-Tweede Kamerfractie onder voorzitterschap van dr Schouten in de Dr. Kuiperstichting bijeen ter bespre- king van de punten, welke aan de orde waren gesteld tijdens het gemeenschap pelijk overleg, dat dr Drees de dag tevoren had met de vier fractievoorzit ters. Tevens waren aanwezig prof, Ancma en mr Rip, rosp. voorzitter en secretaris van de A.R. Eerste Kamer- fractie. Gisteren is een spoedbijeenkomst van het Deense kabinet gehouden in ver band met het Amerikaanse protest te gen de levering van een in Denemar ken gebouwd tankschip aan de Sowjet- Unie. De minister-president, Erik Erik- seu, onderbrak zijn vacantie om naar Kopenhagen terug te keren voor de ka binetsbijeenkomst. In regeringskringen te Kopenhagen toont' men zich enigszins verbaasd over het Amerikaanse protest. Men denkt dat er aan de zaak weinig meer te doen zal zijn. Het betrokken tank schip zou reeds naar Rusland onderweg zijn geweest, als de Russen niet op het laatste moment om kleine wijzigingen hadden verzocht na de proefvaart. Het schip, genaamd „Aspheron", dat onge veer dertienduizend ton meet. is reeds door de Russen overgenomen. Men be schouwt het als vrijwel onmogelijk voor de Deénse regering om te eisen, dat men alsnog op de levering terug zal komen. Er is reeds een Russische be manning aan boord. Het bouwcontract voor de „Asphe ron" is volgens Deense functionarissen reeds in 1948 getekend, dit is drie jaar Het Amerikaanse passagiersschip United States", dat zijn eerste reis maakt, heeft op de eerste dag van zijn overtocht van Amerika naar Engeland een gemiddelde snelheid van 34,11 knopen gemaakt. Het Brit se schip „Queen Mary" won in 1938 de blauwe wimpel met een gemid delde snelheid van 31,69 knopen. Het zusterschip van de „Queen Ma ry" de „Queen Elisabeth" verlaat hier de haven van New York. De „United States" ligt nog rustig ge meerd aan de kade. De Zuidkoreaanse Nationale Vergadering, voor een deel door de politie het parlementsgebouw binnengebracht, heeft de vlag gestreken inzake het voorstel van president Syngman Rhee, om de president voortaan door het volk en niet door het parlement te laten kiezen. Met 163 tegen nul stemmen werd het voorstel van Rhee aangenomen. Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Nationale Vergadering besloot ook tot instelling van een parlement van twee Kamers. Nu is er slechts één. De voorzitter van de Assemblée zei vóór de stem ming, dat het er in deze omstandigheden veel op leek, dat Zuid-Korea een politie staat was. Een woordvoerder van president Rhee verklaarde, dat de president de andere bepalingen van het wetsontwerp een compromis dat ten doel heeft de politieke crisis op te lossen zal goedkeuren. Inmiddels woedt de strijd in centraal Korea voort. Donderdag hebben vlieg tuigen van de V.N. voor de vijfde maal raids uitgevoerd op electrische centra les in Noord-Koren. In Panmoendjon hebben de Noordelijken een kleine con cessie gedaan in de kwestie van de uit wisseling van krijgsgevangenen. De kern van het plan, waarover geheime besprekingen zullen worden gevoerd, is namelijk het wijzigen van de lijsten van krijgsgevangenen, om zodoende de re patriëring te vergemakkelijken. De Ver bondenen hopen, dat de Noordelijken nu bereid blijken om de namen van de communistische gevangenen, die niet willen repatriëren, van de lijsten te schrappen. Verwachting tot hedenavond: ZONNIG. Droog en zonnig weer. Matige tot krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Voornamelijk in het Zui den van het land warmer ZONDAG: Zon op 4.28. onder 21.00, maan op 20.50, onder 2.25. MAANDAG: Zon op 4.29 onder 21.00, maan op 21.32, onder 3.40. Honderden treinen verbouwd tot hospitaa/treinen De Westberlijnse „Commissie van vrije juristen", die over betrouwbare inlichtingen zegt te beschikken, heeft bekendgemaakt, dat men in Oost-Duits- land is begonnen aan een herbewape ningsprogramma, dat onder meer de aanleg van vliegvelden, de bouw van vliegtuigen, oorlogsschepen, duikboot- ba^es. bevoorradingsschepen en tanks omvat. Vice-premier Ulbricht heeft per soonlijk het toezicht op het programma. Op verschillende plaatsen, die uit in lichtingen bekend zijn geworden, bouwt men vliegvelden. Te Dammgarten, tus sen Rostock en Stralsund heeft een aan tel inwoners het veld moeten ruimen voor 3000 Russen, die het op die plaats aan te leggen vliegveld zullen beheren. De Lowafabriek te Cottbus produceert reeds 20 tanks per dag en de staalfabrie ken te Riesa, in Saksen, vervaardigen reeds lang pantserplaten. Enkele hon derden treinen worden of zijn reeds verbouwd tot hospitaaltreinen. De Oostenrijkse festivalstad Salz- burg zal met ingang van 19 Juli a.s. driemaal per week per KLM te berei ken zijn. Gisteren is in Cairo en Alexandrië de noodtoesland afgekondigd. De politie patrouilleert in de hoofdstraten en er is een groot aantal extra veiligheidsmaat regelen genomen. Overal heerst echter absolute kalmte, aldus deelt de politie mede. De nieuwe premier heeft een censor-generaal benoemd. Het is de mi nister van Binnenlandse Zaken, Hasjem Pasja. HU heeft aan de pers verklaard, dat de regering voornemens is de cen suur zodanig te verzachten, dat men het bestaan van een censuur nauwelUks kan vermoeden. Het huisarrest, dat Serag el Din Pasja was opgelegd, na de ongeregeldheden in Cairo op „Zwarte Zaterdag" is op geheven. De voormalige minister van Binnenlandse Zaken heeft premier Sir- ry Pasja bedankt voor zijn vrijlating en heeft het voornemen te kennen ge geven om „met vcaantie" naar Europa te gaan. Volgens gewoonlijk goed ingelichte Egyptische kringen is premier Sirry Pasja van plan spoedig met de Britse ambassade besprekingen te beginnen over de regeling van het Brits-Egypti sche geschil. Voorts wordt verwacht, dat de nieuwe minister van Binnenland se Zaken officieel contact zal opnemen met Soedanese leiders. voordat de Amerikaanse regering het wetsontwerp betreffende verbod van export van strategische goederen naar Oostelijke landen indiende. Het contract omvatte mede de bouw van nog een tankschip, dat nog niet klaar is, en van vijf koelschepen van welke er reeds twee te water zijn gelaten. In het contract is gestipuleerd, dat het benodigde staal en hout door de Sowjet-Unie zou worden geleverd. Vol gens de statistieken heeft Rusland in 1949 inderdaad ijzer en staal ter waar de van 1.6 millioen kronen en hout voor 18.2 millioen kronen naar Dene marken geëxporteerd. Alles omtrent dit contract is in de Deens-Russische han delsovereenkomst van 1948 gepubli ceerd. In Deense bladen schrijft men het Amerikaanse protest toe aan het optreden van een onlangs benoemde functionaris bij het Amerikaanse bu reau voor economische samenwerking te Kopenhagen. De Britse regering heeft besloten, de uitvoer van bepaalde wapenen naar Spanje toe te staan. Eerst zal echter worden voldaan aan de verplichtingen, welke Engeland ten aanzien van nei gemenebest en de NAVO op zich heeft genomen. Ook zal Spanje niet de mo dernste wapenen ontvangen, Britse fabrikanten hebben öe mede deling ontvangen, dat aan verzoeken om exportvergunningen in voorkomen de gevallen zal worden voldaan. Het Britse besluit heeft de bedoeling, de export te vergroten. De eerste zendin gen zullen bestaan uit vrachtauto's en radiopeilinrichtingen. Tengevolge van een explosie aan boord van een in aanbouw zijnde kust vaarder te Groningen is Vrijdag de 47- jarige ijzerwerker G. Hoogakker uit Groningen gedood. Anderhalf uur later begon in het ge bouw der Tweede Kamer een vergade ring van de C.H.-fractie onder leiding van de heer Tilanus; ook minister Staf was hierbij aanwezig. Elders in het zelfde gebouw presideerde prof. Rom- me, een K.V.P. fractievergadering, welke evenals de vorige keren ver sterkt met de bij een eventuele uitbrei ding van de Tweede Kamer te ver wachten nieuwe leden, bijeenkwam. Er ontbraken echter nog wel enige leden op het appèl. Alle fractievergaderingen duurden in eerste aanleg tot over half zeven, terwijl de K.V.P.-fractie na een schor sing van ruim een uur weer verder ging. Voor het overige kan van het for matiefront vrijwel geen nieuws worden vermeld. De formateur zelf heeft in afwachting van de op Maandagmorgen te houden bespreking zich geheel ont houden van alle formatie-aangelegen heden. Brede basis. DREES acht het op het ogenblik nog zinloos bepaalde uitspraken te doen: het is niet onmogelijk en even min zeker, dat overeenstemming zal worden bereikt. De woordvoerder van de formateur verklaarde wel nadruk kelijk, dat dr Drees, zcnls reeds uit de feiten kan worden afgeleid, bepaalde lijk streeft naar een kabinet op brede basis, zoals hij deze op dit ogenblik mogelijk en bereikbaar acht. Hierbij gaat de formateur uit van de samenwerkings-gedachte: samenwer king tussen werknemers, werkgevers en overheid. De meest harmonische op lossing zal in dit verband een vier- partijen-kabinet ziin, als politieke weer spiegeling van de samenwerking op maatschappelijk terrein, van de prot.- christeli.ike, de rooms-katholieke en de socialistische werknemers- en andere organisaties. Het is duidelijk, zo gaf men ons te verstaan, dat de V.V.D. in een dergelijke gedaehtengang weinig op haar plaats zou zijn. De woordvoerder van de formateur bleef het antwoord schuldig op de vraag, of er tijdens de Ronde tafel conferentie van de fractievoorzitters met dr Drees ook over andere zaken dan het program is gesproken. In dit verband merken wij op, dat in parle mentaire kringen algemeen wordt aan genomen. dat een gelijk aantal leden van de P.v.d.A. en van de K.V.P. in aanmerking zullen komen voor een mi nisterzetel. Wat de overige verdeling van ministerzetels betreft, hangt uiter aard alles af van de politieke samen stelling van het te formeren Kabinet. Tot slot kunnen wij nog mededelen, dat wij de indruk hebben gekregen, dat er tijdens de vergadering van de C.H.- fractie geen bijzondere moeilijkheden ziin gerezen: in A.R.-krinsen onthoudt men zich op het ogenblik van ieder commentaar. De president sverkiez'ma in de VS VOOR de Koninklijke Marine zUn op het ogenblik vier onderzeeboten in aan- bouw. Deze worden geconstrueerd volgens een volkomen nieuw beginsel, lot dusverre is steeds gebruikeiyk geweest, dat een dergeiyk schip werd afgeleid uit een enkele cyllnder, welke aan de einden werd „aangepunt' en dus de vorm van een grote sigaar kreeg. In dit lichaam werd de gehele apparatuur van het schip ondergebracht. De Nederlandse oud-marinc-ingenieur ir M. F. Gunning, die thans verbonden is aan de Verenigde Nederlandse Scheepsbouwbureaux, is bu het ont werpen van deze schepen van een revoluiionnaire gedachte uitgegaan. Inplaats van op één is het door hem samengestelde model op drie cylinders gebaseerd. Geen enkele mogendheid is nog in het bezit van een dergeiyk model duikboot. moest worden gebroken. Zijn idee werd door tal van instanties nauwkeurig on derzocht en ten slotte als juist aan vaard. De uitwerking ervan is opgedra gen aan de hoofdafdeling materieel van het ministerie van Marine. 1UEDERLAND heeft op het gebied van de duikbootbouw steeds een zeer goe de naam gehad, niet het minst door ie vermetele prestatie*' van onderzeeboten als de K XIII en de K XVIII, die geheel alleen tochten van tienduizenden kilo meters over de oceanen maakten. Ook het bekende snuiverapparaat, dat lang durige tochten onder water mogelijk maakt, is een Nederlandse vinding. De hoge eisen, welke tijdens de oor log aan de onderwaterschepen werden gesteld, brachten ir Gunning tot de ge dachte, dat met de oude sigaarvorm Het nieuwe type onderzeeboot bestaat van boven gezien uit een lange cylinuer met aan weerszyden schuin daaronde» twee iets kortere. ZU zijn alle drie aan de uiteinden toegespitst. Een tekening in doorsnede zou een driehoek te zien geven met in elke hoek een cirkel, de doorsnede van een cylinder. In de bo venste „koker" zUn de verblUven voor de bemanning en de bevelvoering on dergebracht, alsmede de bewapening De onderste kokers herbergen de die selmotoren voor de vaart boven water en de electromotoren en de batterUen voor de duiktochten. Door deze con structie wordt ruimte gewonnen en be zuinigd op gewicht en grootte. Als ge volg hiervan krygt het nieuwe type on derzeeboot een grotere snelheid. Deze gevoegd bij een uiterst moderne bewa pening maken dit schip tot een veel gevaarluker aanvalswapen dan de tot dusverre gebouwde typen. r\E bouwkosten van een duikboot be- dragen twaalf millioen gulden. Deze zouden veel hoger zijn, wanneer bij het traditionele type de aanvalskracht van het nieuwe model zou moeten worden verkregen. De boten worden gebouwd bij Wilton-Feyenoord en bij de Rotter damse Droogdokmaatschappij; elke maatschappij levert er twee. Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Gegevens over snelheid, bewapening e.d. zijn niet vrijgegeven. Vice-admiraal Stam, de vlagofficier materieel, die al deze bij zonderheden mededeelde, sprak voorts het vertrouwen uit, dat dit nieuwe type schip voorlopig geen concurrentie te duchten heeft van de door atoomkracht aangedreven onderzeeboten. HU meende dat het' nog menig jaar zal duren voor dat men met zulk een schip zal kun nen varen. De belangstelling voor de nieuwe Nederlandse boten Is in het bui tenland zeer groot. Het eerste exem plaar zal in 1955 gereed komen. Senator Taft heeft voorgesteld de delegatie van Texas naar de Nationale Conventie, waarover onenigheid was gerezen, te splitsen in 22 aanhangers van hemzelf en 16 van Eisenhower. Dit voorstel, dat was gesuggereerd door de oud-president Hoover, is aanvaard. Naar schatting heeft Taft 500 stemmen op zich verenigd, tegen Eisenhower 414. De meeste onderdelen van het Repu blikeinse verkiezingsprogram zijn gis teren in ruwe trekken gereed gekomen. Waarnemers hebben verklaard, dat in een bepaald onderdeel van het program ernstige critiek wordt geleverd op de Verenigde Naties, omdat deze in ge breke zijn gebleven, de leden van de V.N. aanwijzingen te geven voor meer hulp aan Amerika bij de oorlog op Korea. Het program zou verder meer militaire en economische hulp beloven aan de vrijheidslievende landen. Koninqin Elizabeths inkomen Twee linkse Labour-parlementsleden hebben aangekondigd pogingen te zul len doen om het voor koningin Eliza- beth voorgestelde inkomen van 475.000 pond sterling per jaar gehalveerd te krijgen. ZU willen verder bewerken, dat de Hertog van Edingburgh een jaar geld van slechts tienduizend pond krijgt inplaats van de voorgestelde veertigdui zend pond, en dat de extra negendui zend pond per jaar voor prinses Marga- ret indien zij gaat trouwen, wordt ge schrapt. Men verwacht niet, dat de amende menten van bedoelde twee Labourle- den, Hughes en Carmichael, succes zul- le".h^,ben- aandacht zal waar schijnlijk vooral gericht zijn op het voorstel van de Labourleiding tot in- perking van het hofceremonieel. Op Woensdag 16 Juli a.s. zal het echtpaar C. N. van der Hil-M dit hM r H.ardinxve'd herdenken'. da het zestie jaar geleden in het hu-

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1