Bondselftal niet opgewassen tegen Weens hogeschool voetbal Drie musketiers trokken het rapier Een 2-0 nederlaag omdat de ware aanvalsleider ontbrak Remy bezorgde Jean Dotto de tweede desillusie Eerste Kamer voor de laatste maal bijeengekomen KoAt BjeAleJh ABE, ABE. H Mommers, zonder Van Roessel, viel tegen De Russische athleien voor Helsinki Willem Vogi nam afscheid van AVRO-personeel FRANKRIJK LEIDT IN HET PLOEGENKLASSEMENT De acht van Pellenaars ongeschonden Crilisch afscheidswoord van mr Jonkman SLEEPBOOT IN ROTTERDAM Nederlandse Korea-strijders op de thuisreis Een jaar voorwaardelijk voor Eindhovense arts Aannemers herstellende zes woningen in Kethel Nieuw-Zeeland wacht op Nederlandse meisjes Weer 4500 gezinnen onder dak Vijfjarig kind verdronken Zes en vier jaar geëist wegens doodslag op baby Kraandrijver bij „Maurits" verongelukt WOENSDAG 9 JULI 1953 ET NEDERLANDSE BONDSELFTAL, in feite het Nederlandse elftal, heeft gisteravond In het Olympisch Stadion het hoofd moeten buigen voor elf Oos tenrijkse profs. Rapid, achttien maal Oostenrijks kampioen, was naar de hoofd stad gekomen om Biesbrouck en zijn mannen een 20 nederlaag te bezorgen. Ónze landgenoten waren niet opgewassen tegen het Weense hogeschool-voetbal en als de voorhoede van Rapid niet tot In het oneindige voor het heiligdom van Kraak had gecombineerd zou de uitslag waarschijnlijk nog ongunstiger voor on ze jongens zijn geweest. Nu konden Rinus Terlouw, Wiertz, Biesbrouck, Alberts maar vooral ook OdenthaJ steeds ingrijpen als de mathematisch zuivere passes zelfs tot in het strafschopgebied werden voortgezet. Het Nederlands elftal, dat voor ongeveer dertig duizend toeschouwers zijn generale hield voor Helsinki, heeft niet gefaald. De toekomstige oranje-eif speelden soms meer dan behoor lijk. Het is alleen maar zo jammer dat in de voorhoede, waar Mike Clavan, Piet van der Kuil en voor de rust Bennaars, individueel uitstekend spel lieten zien, de man ontbreekt die de aanvallen op de juiste manier kan afwerken. Wat deze wedstrijd vooral heeft ge leerd is dat Mommers nog geen twee de Abe Lenstra is en dat Van Melis nog steeds klasse te kort komt om op internationaal niveau al aanvalsleider te kunnen opereren. Het zou o.i. de kracht van het Nederlands elftal ten goede komen als de keuze-commissie terug zou komen op haar besluit Abe Lenstra en Van Roessel, als hij inder daad naar Italië gaat, uit de ploeg voor Helsinki te bannen. Het kon echter weieens zijn dat de heren van deze commissie die stap te zwaar zouden vinden. Dat de naam van de Friese voetbalvirtuoos nog steeds leeft bij de voetbalenthousiasten bleek wel uit het feit dat meer dan eens op de tribunes de overbekende yel „Abe, Abe Abe.." werd aangeheven als door slecht schie tende kansen om zeep werden geholpen. Van Melis te zwak. Zoals gezegd vonden wij in de voor hoede Van der Kuil en Clavan de bes te spelers. Van Melis kon zich slechts een enkele maal aan zijn schaduw, linksback Happel. onttrekken, maar gevaarlijk is de Eindhovenaar niet ge weest. Bennaars heeft als verbinding speler veel werk moeten verzetten. Voor Piet van der Kuil was dat ove rigens niet zo prettig. De VSV-er moest veelal alleen op d. rechtervleugel ope reren en daar Bram Wiertz in zijn aan vallende taak meestal schromelijk te kort schoot, kon Van der Kuil zich niet tenvolle ontplooien. Mommers, die in Willem II zo'n voortreffelijke speler is, konden wij niet bewonderen. Zonder zijn clubmakker 7an Roessel kan hij blijkbaar niet tot grote hoogten stij gen. Kraak liet bal glippen. Kraak hebben wij weieens betere ♦.'edstrijden zien spelen. Vóór de rust heeft de IJmuidenaar geen énkel wer kelijk schot behoeven te stoppen, maar toen bleek dat de Weners in de rust hun vacantiestemming kwijt waren ge raakt, is hij stevig aan de tand ge voeld. Bij het tweede doelpunt kort voor het einde gescoord, ging hij niet vrij uit. Van een nationale doelman verwachten wij niet dat hij een bal tussen zijn benen door laat glippen. Overigens heeft de - achterhoede, zo als gezegd, zeer behoorlijk stand kun nen houden, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat Terlouw en zijn mannen af en toe niet eens een steek lieten val len. Goede start- Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Rapid een overwinning tege moet ging. De Nederlandse linkervleu gel liep direct na fle aftrap langs de solide en trapvaste Weense verdedigers, waarvan vooral de beide backs Happel en Merkel lastige knapen waren. Een vliegend schot van de pittige Bennaars ging rakelings naast het doel van Musil en enkele minuten later kreeg Van der Kuil vlak achter elkaar twee behoor lijke scoringskansen. De eerste maal moest de Weense doelman zijn meer dan normale capaciteiten tonen en de tweede maal schampte een schot van de VSV-er af langs het lichaam vani een Oostenrijkse verdediger. Spoedig echter kwamen de gasten tot de ontdekking dat zij uit een ander vaatje moesten gaan tappen om te kunnen bewijzen dat zij niet voor niets het kampioenschap van Oostenrijk had den veroverd. Tijdens een ingewikkel de situatie, even buiten het strafschop gebied voor het Nederlandse doel, ver oorzaakte de in benauwdheid gebrach- Pehhaars hands. De Nederlandse verdediging trok een muurtje op voor ui y°or de geraffineerde Happel kende da* echter geen beletsel. Met een boogschot werd Kraak totaal ver- atÜ6? ,de kruising van paal en lat geen hulp had verleend zou de IJmui- naar kansloos zijn gepasseerd. Na de selectiewedstrijden te Kiev en os kou zijn de volgende athleten ze- r van een plaats in de Russische 7ii^m5lsc^e p'oe8 (achter hun namen meld)- seizoenprestaties ver doe0 m-: Sucharjew (10.4) en Tukarew (10.6 sec.); 200 m.: Sucharjew (21.4) en Tukarew (21.6); 400 m.: Pilaos (48.2) n snm W (48'5): 800 Tjewgan W«y un, Mod°i d-51.1); 1500 m.: nS (3-48.2) en Djelakurow (3.48.6); 5000 m.: Kasantzew (14.13.2) riJ°Po^ (14.16.0)10.000 m.: Anuf- riew (29.31.4) en Popow (29.50.0); 110 ^'hi, °rde"\ Popow (14.3) en Bulant- (Wi (14.3); 400 m. horden: Litujew j,- en Lunjew (52.2); hoogspringen: vprcr^ 5 m,) en Marmonow (1.90) d® ,sp.""fen: Grigorjew 7.30 m.) en An- nicc^i ^5 ^,281polsstokhoog: De- stancn0 1 en Knaswe (4.20); hink- ArJu Scherbakow (15.56) en s G5.10); discuswerpen; koS°. (51.68) en Grigalka (50.76) flltm en: Juri8alka (16.72) en Lipp (7ft,«>: speerwerpen; U. Scherbakow slini; en Kusnetsow <68.16)kogel- (5550) Dubenko (56'86) en Kanakl Kort vóór de rust had Musil echter evenmin over pech te klagen toen Cla van met een vliegend schot de bal te gen de binnenkant van de paal schoot. Na de thee waren de Oostenrijkers beslist sterker. Zij beheersten nu ook het middenveld en hun aanvallen na men in aantal en gevaar toe. Kennelijk had hun coach opdracht gegeven meer en sneller te schieten. Toch zou het nog 25 minuten duren voor dat de man aan het scorebord in actie moest ko men. Middenvoor Dienst had zich even los weten te maken van „kleefpleister" Terlouw en zijn diagonale pass was zo zuiver op maat dat linksbinnen Hanap- pi maar slechts een korte droge tik be hoefde te geven om zijn landgenoten tot de eerste vreugdedans te inspire ren. Na dit doelpunt moest Dienst zich door de jeugdspeler Mesarosch laten vervangen. De aanvalskracht van Ra pid werd hierdoor echter geenszins verminderd. Integendeel, onze verdedi gers werden daarna van het bekende kastje naar de muur gestuurd hetgeen tenslotte drie minuten voor 't einde tot het tweede en laatste doelpunt leidde. Doelman Musit, bedreigd door Van Melis, grijpt goed in. (Rechts Clavan ln het restaurant van de studio te Hilversum heeft de scheidende AVRO- directeur, de heer W. Vogt, afscheid genomen van het personeel van de om roepvereniging. De bijeenkomst had een besloten karakter en werd dan ook niet bijgewoond door het bestuur van de AVRO. De heer Vogt herhaalde zijn in Maastricht gesproken woorden: „Ik ga heen zonder bitterheid". Hij verkaarde zijn vertrek met te zeggen, dat hij als directeur niet meer de vrijheid bezat die hij meende te moeten hebben. De heer Vogt herinnerde aan de goe de jaren van vóór de oorlog en zeide te hopen, dat het de AVRO onder nieuwe leiding goed zou gaan. i In een gezapig tempo is de Tour-karavaan langs de Rivièra gereden, de Rivièra, waar een spiegelgladde Middellandse Zee de Franse kust kuste, waar de palmen nauwelijks bewogen in een zuchtje, dat eigenlijk zelfs die naam niet mocht voeren en waar de zon voor de zoveelste maal in deze Tour de Franco onbarm hartig brandde op de gebogen ruggen van de door vermoeidheid getekende rennersbent, die door de hitte niet van een voldoende nachtrust had kunnen ge nieten en thans met jaloerse blikken op de badende toeristen naar Aix en Pro- vence knikkebolde. Het zou een geanimeerd toertochtje geworden zijn, als niet drie man van de Franse nationale ploeg zich na 133 km. ten strijde hadden ge gord en dank zjj drie ere-plaatsen de Italiaanse squadra het leiderschap in het ploegenklitssement hadden ontfutseld. Na prachtig voorbereidend werk van de moedige regionaal Vivier, sprongen Dotto, Remy en Quentin in een felle eind sprint, waarby tegen aller verwachting in, Remy er een eer in stelde zijn ploeg maat Dotto, die veel beter staat in het algemeen klassement te kloppen. Daar mee gingen voor Jean Dotto de dertig seconden bonificiatie verloren, welke hem anders juist vóór Bartali in de algemene rangschikking zouden hebben geplaatst. verschillig en onder leiding van de Bel gen Close en Ockers werd er nu fel gejaagd. Aan de kop zaten de drie ren ners van de Franse nationale ploeg, na Vivier te hebben ingelopen, evenmin stil en het was vooral Dotto. die zich bijzonder onderscheidde als hij aan de kop lag: Hij reed dan ook door zijn ge boortestreek en werd overal aangemoe digd door de groepjes mensen langs de weg. Langzamerhand vergrootte het leidend kwartet zijn voorsprong, welke bij Brignole (157 km) iets meer dan 2V£ minuut bedroeg op het grote peloton, waarin Coppi, Serra, Fernandez en Rol land weer waren opgenomen. Vivlers Waterloo fE St. Maximim (176 km) was de voorsprong zes minuten, maar Vivier begon tekenen van vermoeidheid te geven, en toen Dotto voor de zoveel ste maal als koploper het tempo op voerde moest hij loslaten. Achter Quentin, Dotto en Remy reed hij, dap per volhouden, in zijn eentje door. Te Pourcieux (183 km) hadden de leiders ruim een minuut voorsprong op Vi vier en 7 min. 50 sec. op het grote peloton dat geen pogingen deed het verschil te verkleinen. Dotto, Remy en Quentin werden dus niet meer verontrust en arri veerden samen te Aix, waar Remy de sprint won. Vivier kwam vier minu ten later binnen, en pas 7Vi minuut na de eerste drie volgde het grote pe loton van ruim vijftig renners, met Sabbatini als winnaar van de sprint voor Lapebie en Ockers. Etappe-klassement Het klassement van de 13e etappe luidt: 1 .Remy (Fr.) 7.05.39 (bonificatie in begrepen); 2. Dotto (Fr.) 7.06.09 (boni ficatie inbegrepen); 3. Quentin (Fr.) A RME JEAN DOTTO! Maandag had Jan Nolten hem de illusie van een zege in zijn geboortestreek ontnomen en nauwelijks waren de tranen van spijt over deze tegenslag gedroogd, of zijn landgennoot Remy stoofde hem te gen alle regels van ploegleider Jean Bidot in dezelfde kool. De fraaie tweede plaats, welke hem ook nu ten deel viel, was maar een schamel sou laas voor de teleurstelling welke de kleine Tricolore werd bereid. De stem ming in de Franse ploeg zal er door de rebellie van Remy niet beter op ge worden zijn. De ruim drie minuten, welke Bidots team van de Italianen scheiden, schrompelen met de Pyrenee ën voor de boeg ineen tot een te ver waarlozen voorsprong. En de Nederlanders? Zij doken, na de opzienbarende prestatie van Jan Nolten in de twaalfde etappe, onder in hel grote peloton, dat niets voelde voor een harde strijd. De dertiende etappe van het vorige jaar, waarin onze équipe de koffers pakte, stond de jongens |nog levendig voor de geest. Zij namen geen risico en verzamelden de krachten voor dc zware bergetappe, welke vandaag rpeds te wachten staat. Nolten, Van Est, VVagtmans. Faanhof, Voorting en Roks kwamen met het peloton binnen en za gen zich ex aequeo op de achtste t.e.m. 61ste plaats gesteld. Alleen Van Brce- nen en Dekkers kwamen in moeilijkhe den. Tarzan worstelde dapper met een knaap van een inzinking en reeds vreesde men de eerste Nederlander te verliezen, toen Dekkers, die eveneens zyn heil zocht in de achterste gelede ren zijn ploeggenoot opzocht. Gedeelde smart is halve smart. Samen gingen de beide witte truien de moeilijkheden te lijf en zij konden ploegleider Pellenaars de. voldoening schenken, dat hij zijn achttal heden compleet naar de beroem de brug van Avignon kan sturen. De ontsnapping QM tien uur precies viel het startsein en gegroepeerd begon het peloton de klim naar het 350 meter hoger gelegen, schilderachtige dorpje Eze. Niemand dacht er voorlopig aan op avontuur te gaan. Bij de passage van Cannes (51 km) brachten de uitgeloofde premies enig leven in de brouwerij, doch spoe dig lag alles weer bij elkaar en moei zaam kroop de stoet voort over de prachtige weg langs de „grande bleue", die haar naam alle eer aandeed. Te Frejus (95 km) was de achterstand op het tijdschema al meer dan een half uur. Voor de controle- en bevoorra- dingspost van Le Luc (133 km) bereikt was, ging de Franse regionaal Vivier echter aan de haal en deze uitlooppo ging was beslissend. Het peloton scheen te willen reageren, maar de te genaanval liep dood, waarop Dotto, Quentin en Remy het nogmaals met zijn drieën probeerden. Zij reden zich los en gingen full speed achter de vluchte ling aan. Even later, in een meer berg achtig terrein, zetten ook Serra, Coppi, Fernandez en Rolland de achtervolging in. De ontsnapping van de man in de gele trui liet het peloton echter niet on- 7.06.39; 4. Vivier (WZWFr.) 7.10.42; 5. Sabbadini (WZWFr.) 7.14.05; 6. Lapebie (WZWFr.) z.t.; 7. Ockers (B.) z.t.; 8. t.e.m. 61 ex aequo het peloton, o.w. de Nederlanders Roks, Wagtmans, Faan hof, Voorting, Van Est en Nolten, in dezelfde tijd als Sabbadini: Van Bree- nen werd 78e in 7.33.40 en Dekkers 79e in 7.33.53. Algemeen klassement: Het alg. klassement ziet er als volgt uit: 1. Coppi (It.) 85.00.57; 2. Close (B.) 85.24.59; 3. Ruiz (Sp.) 85.26.23; 4. Ockers (B.) 85.26.24; 5. Magni (It.) 85.26.59; 6. Bartali (It.) 85.27.45; 7. Dotto (Fr.) 85. 28.34; 8. Carrea (It.) 85.31.13: 9. Robic (Fr.) 85.32.47; 10. Molineris (ZOFr.) 85. 34.45; 11. De Hertog (B.) 85.35.21; 12. Weilenmann (Zw.) 85.41.29; 13. Gela- bert (Sp.) 85.47.45; 14. Geminiani (Fr.) 85.52.59: 15. Lauredi (Fr.) 86.02.19; 20. Van Est (Ned.) 86.13.06; 21. Voorting (Ned.) 86.15.08; 22. Nolten (Ned.) 86.17. 16; 23. Wagtmans (Ned.) 86.19.34; 26. Roks (Ned.) 86.23.18; 64. Van Breenen (Ned.) 87.32.08; 71. Dekkers (Ned.) 87.40.04; 78 Taanhof (Ned.) 88.12.19. Ploegen-klassement Het ploegenklassement na de 13e etappe luidt: 1. Frankrijk 255.18.22; 2. Italië 255.21.57; 3. België 255.51.07; 4. Nederland 257.09.21; 5. Spanje 257.10.17; 6. ZOFrankrijk 257.20.40; 7. WZWFrank- rijk 258.36.42; 8. Zwitserland 258.55.28; 9. NOCFrankrijk 258.59.57: 10. Luxemburg 259.40.22; 11. Parijs 260.00.22; 12. Noord- Afrika 260.24.C6. (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag kwam de Eerste Ka mer gedurende ongeveer een half uur voor haar negen en veertigste en laat ste vergadering van het zittingsjaar 19511952 bijeen, teneinde over enkele nog resterende wetsontwerpen te stem men. Het wetsontwerp „Oorlogustraf- recht" werd aangenomen met 37 stem men voor en de stemmen van mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) en de drie communisten tegen. Laatstgenoemden stemden ook tegen de wetsontwerpen inzake de bescherming der burgerbe volking. Tot slot sprak de voorzitter, de heer Jonkman, een korte rede uit, waarin hij o.m. wees op de noodzakelijkheid bij voortduring paraat te zijn voor hoofdelijke stemmingen; dit mede in verband met eventuele verlaging van het quorum der Kamer. Voorts vroeg hij zich af, of een snelle behandeling dér begroting, gelijk dit jaar plaats vond, wel bevredigt en hij bepleitte voor de toekomst een vaststelling der begroting alleen in gemeen overleg met de Tweede Kamer, later gevolgd door Onder grote belangstelling stoomde gistermorgen de snelle Engelse sleep boot „Turmoil", welks naam over de gehele wereld bekend geworden is door de ramp met de „Flying Enter prise", de Roterdamse Parkhaven bin nen. Tot grote teleurstelling van de honderden Rotterdammers op de kade, verscheen stuurman Dancy, die des tijds kapitein Carlsen op zijn zinkend schip gezelschap kwam houden, niet aan dek. Hij behoort niet meer tot de bemanning van de „Turmoil". Hij heeft nu een vertegenwoordigende functie bij een vereniging van de Koopvaardij in Londen. Kapitein Par ker bevond zich wel aan boord en aan vankelijk verkoos hij een slaapje boven een gesprek met de journalisten die hem bestormden. De gezagvoerder was 24 uur aan één stuk in touw geweest. Toch stond hij de pers nog een ogen blikje toe. Kapitein Parker wist niets van de hartelijke ontvangst, die kapi tein Carlsen in Rotterdam ten deel was gevallen. Toen men sprak over de tal rijke onderscheidingen, die de gezag voerder van de „Flying Enterprise" had gekregen, antwoordde Parker, dat hem geen decoraties waren toegekend. „Ik heb ze voor mezelf ook niet nodig", zei hij. „Ik deed mijn plicht". Over de ramp met de „Flying Enter prise" kon Parker slechts weinig ver tellen. Hij was met zijn sleepboot bij het schip geweest, doch toen dit zonk was men weggevaren. De „Turmoil" had een Noors tankschip met averij naar Pernis gesleept. Een groep militairen van het Neder landse Detachement Verenigde Naties, hoofdzakelijk samengesteld uit perso neel dat op 21 Juli 1951 naar Korea vertrokken is, bevindt zich thans op thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt deze groep medio Augustus in Rotter dam verwacht. De Fransen, stapel op wielrennen, doen alles voor de Tour-renners om hun in de verzengende hitte afkoeling te bezorgen. Hier gooit een vrouw water naar Magni. JN KASSEL hebben Zondag ruim dui zend voormalige Nazi-functionaris sen een „niet-politieke" bijeenkomst gehouden, tijdens welke een resolutie werd aangenomen. Hierin doet men een beroep op de regering om „het aan de ex-geïnterneerden begane onrecht" on gedaan te maken en hen in staat te stellen actief mede te werken aan het welzijn van volk en vaderland. Nu ziet Theodoor de ons welbekende heer Christiansen, General der Flieger, nog niet met een collectcbusjc voor het zwakke kind lopen, maar er is toch veel mogelijk. In Los Angeles heeft een oud-gangster, die een glorievolle tijd als bankrover, dranksmokkelaar en kid napper achter dc rug had, besloten aan liefdadigheid te gaan doen. Hij heeft van zijn kapitaal een weeshuis laten zetten, waarin nu al tachtig kinderen zijn opgenomen. Onze weldoener mag echter zijn vaderlijke zorgen niet over de kinderen uitstrekken, want hij staat zelf nog onder curatele. In de Nederl. Staatscourant (tusser haak jes; het is lectuur waarin niemand iets slechts zal zoeken), treft Theodoor de volgende regelen aan: „Door Dirk Pooijer, wonende te Volendam, is tot H.M. de Koningin het verzoek gericht !ll!i!llll!IIIIIIIIIIIIIIIIHI! ter bekoming van vergunning voor zich zowel ais voor zijn minderjarige wettige nakomelingen tot het verande ren van dc geslachtsnaam „Pooijer" in die van „Mooijer". In een park te Washington is een lotusplant tot bloei lk heb ingeschreven op een „kran- tenreis" en geniet nü al in het vooruitzicht van een fijne vacantie.' gekomen, die gekweekt is uit zaad van vele duizenden jaren her. Het zaad werd in 1950 in Mandsjoerije gevonden door een Japanse paleontoloog. Het zaad werd eerst in een laboratorium tot ontkieming gebraht en later ge. piant. In Recklinghausen, in het Ruhrgebied, is een steekproef genomen die interessante uitslagen heeft opge leverd. Men heeft daar namelijk de burgers gevraagd of ze voor de instel ling van een luchtbeschermingsdienst waren. Zestig procent zei uit de grond van zijn hart: „Teüge!" De argumen ten van de weigeraars worden samen gevat in de overtuiging, dat luchtbe scherming gelijk staat met oorlog. Inbrekers, die een Frans kasteel had den bezocht, lieten daar een briefje achter, waarin zij aan de heer Markies hun verontschuldigingen aanboden, dat zij de zilveren lepels en vorken eerst aan het tafellaken haddon afgeveegd, alvorens ze mee te nemen. Ze raadden hem aan zijn slordige keukenmeid te ontslaan en in plaats van haar een ze kere juffrouw Anne Roubon te nemen, die voortreffelijk kon koken en veel vlijtiger was. Zij hoopten, aldus hun brief, de volgende keer niet weer zo'n vieze boel aan te treffen. een goedkeuring in gemeen overleg met de Eerste Kamer. Na nog de nadruk te hebben gelegd op het grote belang, dat de Eerste Ka mer bij een juist gebruik van de rech ten van initiatief en amendement door de Tweede Kamer heeft, bracht do heer Jonkman dank aan allen, met en door wie de Kamer haar werkzaamhe den heeft kunnen volbrengen. Namens de regering dankte minister Teulings de Kamer tenslotte voor de goede samenwerking en de door haar geoefende constructieve critiek, zonder welke een waarachtig democratisch be stel niet denkbaar is. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de vijftigjarige arts uit Eindhoven A. J. B„ veroordeeld tot één jaar voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. In dit arrest bevestigde het Hof het vonnis van de Utrechtse rechtbank van 11 Maart j.1. De procureur-generaal had oo 26 Juni tien maandengevangenis straf geëist. De arts werd veroordeeld wegens het Verstrekken van een bepaald soort ta bletten aan zijn broer, alsmede het toe dienen van een morfine-injectie, waar op de dood van de broer was gevolgd. De broer, die al gedurende tien jaar in een inrichting te Soest werd verpleegd, leed aan een longziekte, die hem vol gens de arts ondraaglijkste pijnen be zorgde. Toen deze broer gevraagd had hem een middel te verschaffen waar door een einde aan zijn lijden zou ko men, heeft B. daaraan gevolg gegeven. In het arrest werd o.m. nog gezegd, dat dit de eerste keer was, dat een der gelijk feit voor een Hof is behandeld, met name dat het slachtoffer een broer van de arts was. Gemeentebestuur verlangt deskundig onderzoek De zes woningen in het tuindorp Ke thel bij Schiedam welke Zondagavond tijdens een rukwind haar dak verluoren, zullen door de aannemers bij wijze van service worden hersteld. Dit herstel staat los van elke schuldvraag; de aan nemers ontkennen, dat zij een onvol doende kwaliteit werk zouden hebben opgeleverd. In overleg met de aannemers heeft het gemeentebestuur van Schiedam aan de voorzitter van de raad van arbitra ge in het bouwbedrijf verzocht een commissie van drie deskundigen te be noemen voor een onderzoek naar het gebeurde en ter voorlichting van- het gemeentebestuur en de aannemers. Mocht hier geen sprake zijn van on voldoende bouw, dan zal het gemeente bestuur van Schiedam krachtige stap pen ondernemen bij het departement van Volkshuisvesting en Wederopbouw, dat de bouwplannen goedkeurde. Dan blijkt immers dat er aan de plannen zelf het nodige haperde. De heer Bockett, hoofd van de immi gratiedienst in Nieuw-Zeeland, heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard, dat de regering van Nieuw-Zeeland gaarne zou zien. dat de Nederlandse meisjes, die thans slechts zeven procent van de emigre rende Nederlanders uitmaken, voort aan minstens zestig procent van het aantal emigranten zouden vormen. Vol gens de heer Bockett bestaat er in Nieuw-Zeeland een groot tekort aan meisjes voor specifiek vrouwelijke be roepen, als verpleegster en hulp in de huishouding. Hij verklaarde voorts, dat de Nederlandse meisjes bij de Ne derlandse mannelijke emigranten en ook bij de Nieuw-Zeelanders in hoog aanzien staan. Volgens het C.B.S. zijn in Mei j.1. 4381 woningen gereed gekomen, waar onder 174 duplexwoningen. Hierdoor is voor 4555 gezinnen woonruimte ge schapen. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 29 331 woningen opge leverd, waarvan 848 als duplexwoning werden gebouwd, zodat 21.179 gezinnen onderdak kwamen. Sinds de bevrijding zijn tot eind Mei van dit jaar 216.704 woningen gebouwd, waarvan 11.863 du plexwoningen, zodat voor 228.567 ge zinnen nieuwe woonruimte werd ge schapen. In Mei werd een begin ge maakt met de bouw van 6247 nieuwe woningen, waarvan 117 duplexwonin gen; op het eind van deze maand wa ren 46.431 woningen in aanbouw. Maandagavond is het vijfjarige zoon tje van de familie N., wonende in een woonark in de nieuwe haven te Deven ter, over boord geraakt en verdronken. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft tegen de 32- jarige kleermaker uit Amsterdam, J. H., zes jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen zijn 28-jarige buurvrouw H. W. B.-D. vier jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Beiden wegens mededader schap aan doodslag op een enkele uren oude baby, een jongetje, gepleegd op 5 Mei 1950. De 38-jarige kraanmachinist Th. H. Pustjens uit Roosteren is gistermorgen in het ketelhuis van de cokesfabriek Maurits te Geleen om het leven geko- men doordat hij met zijn hoofd be kneld raakte tussen.de kraan en de kraanbaan. Hij werd vrijwel op slag gedood Pustjens was gehuwd en had twee kinderen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3