q Pim, Pani. Pom en de blauwe vaas j A LS HET HART SPREEKT...... Marktonderzoek moet de export voorafgaan Er zijn reeds talrijke exploratiereizen gemaakt Scheepvaartberichten Meisjes vielen vlak voor de tram Twee nieuwe commodores bij de luchtmacht Friezen werden ziek na het eten van schapenkaas MARKT BARNEVELD Oudste vlieger in het nieuwste vliegtuig KLM bestelt nog drie Super-Constellations Reijers ontwierp een koopvaardij-monument Zeepost voor Oost en West Scheepsbrand in de Rode Zee FRANSE POLITIEAGENTEN LANGER ONDER DIENST Voor opleiding tot officier en onderofficier Opnieuw overstromingen in Japan Ulbrichi populariseert de Duitse helden Grootscheepse actie tegen benden in Zuid-Celebes Smokkelaar door Duitse douane doodgeschoten Pieck spoort aan tot strijd tegen pacifisme Reeds 31 Tories tekenden motie tegen „Rode Deken" Westelijke protestnota aan generaal Tsjoeikof Westelijke commandanten spreken veto uit 1 RENEESHANN Goudkoorts in Brazilië Vijf jaar voor Marshall Twee man overboord van een Engels schip Het Radioprogramma \TUJDAG 11 JULI 1962 Nederlanders op buitenlandse voorposten (Van onze Haagse redacteur) |N de exportnota, die de minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, enige Ujd geleden aan de Staten-Ueneraal heeft overgelegd, betoogt de regering, dat het een levensbelang voor ons volk is, de uitvoer van goederen zo hoog mogelijk op te voeren. Als bijzondere wens voegt zy er aan toe, dat vooral geëxporteerd zal worden naar de landen buiten Europa. De Nederlandse industrie en de Nederlandse handel zijn zeker niet ongevoelig om aan deze wenk gevolg te geven, doch succes kan men pas met zijn export-politiek hebben, als een redelijke mate van zekerheid bestaat, dat het buitenland de Nederlandse goederen wenst. Bovendien zal men moeten weten, waar de beste kansen liggen. firma's 815 opdrachten werden ontvan gen. Op dit ogenblik zijn exploratie- reizen aan de gang in Canada en acht landen van het Nabije en Midden Oos ten. Ongetwijfeld kan 't marktonderzoek een belangrijke functie vervullen bij de verbetering van de Nederlandse exporti wat de spreiding der landen als de ver hoging van het exportvolume aangaat. pROTE ondernemingen met een wijd- vertakte organisatie, zoals bijvoor beeld Philips, houden zchi voortdurend zelfstandig bezig met marktonderzoek. Voor de kleinere bedrijven wordt dat een kostbare geschiedenis. Zij zijn het daarom, die vooral gebruik maken van de diensten, die het Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel hun in dit opzicht biedt. Het Cihan streeft er naar zoals de heer F. C. Driessen, hoofd van de afd. marktonderzoek van deze nauw met de overheid samenwerkende instelling, ons mededeelde het door hem verrichte marktonderzoek en het rapport daar over in alle opzichten aan te passen aan de eisen van de practjjk van het bedrijfsleven, hetgeen inhoudt, dat de uitgebrachte rapporten geen overbodige theoretische beschouwingen bevatten. Er Is op dit gebied reeds veel nuttig werk verricht. Menige onderneming, die aan het Cihan een scherp geformu leerde opdracht gaf, heeft men behoed voor vaak kostbare fouten. Verkeerd was het, wat een Nederlandse firma eens gedaan heeft, om een artikel on der het merk „Bulldog" naar Moham medaanse landen te sturen. Er werd niets van verkocht en de koelies wilden het niet eens vervoeren en wel, omdat de hond in die landen een onrein dier is. Buitenlandse reizen MAAR het Nabije Oosten zijn in de af- gelopen vijf jaar reeds vijf maal explorateurs uitgezonden, naar India en Pakistan driemaal, naar Ceylon één maal, naar Canada tweemaal, naar de Verenigde Staten viermaal, naar Australië en Nieuw Zeeland éénmaal, naar Afrika éénmaal en naar verschil lende Europese landen veertien maal. In totaal 37 reizen, waarbij voor 560 verdrijven met succes aanvallen van KOORTS. "O* KlfSPJN.H00WJK.elc c crwsAóPocpens (Aüverteijiio, mg Meu. Aagtedijk, Buenos Aires—New York, 9-7 van Santos naar Rio de Janeiro Alamak, R'dam—Perzische Golf, pass. 9-7 Finisterre naar Marseille Aldabl, 10-7 van Buenos Aires te R'dam Amsteldijk, New YorkR'dam, 9-7 te R'dam Am- stelland, Bahla—A'dam, 10-7 te St. Vin cent (KV) Amstelvaart, 9-7 van Three- rivers te A'dam Argos. 10-7 v.m. van Tel Avlv te Haifa Aagtekerk, Japan— R'dam, 13-7 te Aden verwacht Amstel- park, Baltlmore—Nederland. 9-7 te Ant werpen Blltar, Japan—R'dam, 10-7 van Manilla naar Cebu Bonaire, 9-7 van Demerara naar Paramaribo Breda, A' damValparaiso, 917 te Crlstobal Cal- tex Bengalls, R'dam—Singapore, pass. 9-7 Dover Caltex Utrecht, 10-7 van Sidon te R'dam Celebes, A'dam—Surabaja, 10-7 te Belawan verwacht Caltex Lel den, Sidon—R'dam, pass. 10-7 Gibraltar Congostroom, A'damW.-Afrlka, 10-7 te Lagos Delft, Chili—Hamburg, 9-7 van Coquimbo naar Chanaral Duivendijk, Pac. Kust—R'dam, 9-7 van Crlstobal naar Antwerpen Delfland, A'damBuenos Aires, 10-7 van Rio de Janeiro te San tos verwacht Gaasterland, A'dam Buenos Aires, pass. 9-7 St Pauls Rocks naar Reclfe Garoet, New York—R'dam, pass. 9-7 Kaap St Vincent naar Alexan- drie Farmsum, 10-7 van R'dam naar Hampton Roads Graveland, Paranagua —A'dam. 9-7 van Rio de Janeiro Hau- lerwijk, 10-7 van A'dam te R'dam He- lena, CrlstobalA'dam, pass. 9-7 Mona Passage naar Le Havre Hersilia, 9-7 te Oranjestad Indragoera, Makassar—R' dam, 10-7 te Surabaja Jagersfontein. A'dam—Z-Afrlka, 9-7 van Teneriffe naar Kaapstad Kieldrecht, Kobe—R'dam, 9-7 te Antwerpen Klipfontein, 10-7 van Antwerpen naar A'dam Lekkerkerk, 10-7 van Antwerpen te R'dam Loch Ryan, 9-7 van R'dam naar Vancouver Luna, 10-7 van Algiers te R'dam Lls- sekerk, R'damPerzische Golf. 9-7 ln Suezksnaal Meliskerk, R'damCalcutta, 9-7 ln Suezkanaal Molenkerk, A'dam— B*ira, 10-7 te Kaapstad verwacht Noordam, 11-7 17.30 uur aan de Hoek van Holland verwacht van New York naar R'dam Oranje, A'damIndonesië, 9-7 van Port Sald naar Suez Orion, 10-7 van A'dam te R'dam Oranje, A- dam—Indonesië, 9-7 te Port Sald Phroif- tis, SurabajaA'dam, pass. 10-7 Malta Prins Willem V, 9-7 van R'dam te Chl- cago Prins Alexander, 9-7 van R'dam haar Montreal Riouw, 9-7 van Mena el Ahmadl naar Khorramshar Ruys, JapanRio de Janeiro, 9-7 van Hongkong baar Manilla Sloterdyk, 9-7 van Sin gapore naar Tandjong Priok Stad Vlaar- dingen, 10-7 van R'dam te Wabana Soestdljk, Java—New York, 9-7 van Bos ton Stad Lelden, 9-7 van Montreal te R'dam Stentor. 11-7 van A'dam te Bar bados verwacht Singkep, 9-7 van A' dam naar Indonesië Stad Breda, 10-7 Van New Orleans te A'dam verwacht Stad Maastricht, 9-7 van Casablanca naar Vlaardingen Ternate. Makassar—-R' dam. pass. 9-7 Kaap Guardafui - To- worl, io-7 van Surabaja te Makassar ver wacht Veendam, 9-7 van R'dam te New York Waal, 10-7 van A'dam te K'dam Willem Ruys, Tandjong PriokR'dam, Pass. 9-7 Kaap Guardafui naar Suez Wlnsum, Casablanca—R'dam, pass. 9-7 Ouessant Utrecht, 9-7 van Bombay te Log Angelos. Vier jonge fneisjes reden gistermor gen op de fiets op het Frederik Hen drikplantsoen te Amsterdam, toen een tramstel van lijn 10 naderde. De meis jes maakten juist een verkeerde ma noeuvre, waardoor de sturen in elkaar grepen. Een van de meisjes viel vlak voor de baanschuiver van de eerste tramwagen en werd circa 15 meter meegesleurd. Wonder boven wionder bleek zij slechts enige schaafwonden te hebben opgelopen. Een tweede meisje was tegen de tram gevallen en kreeg eveneens zeer lichte verwondin gen. De twee vriendinnetjes en de be stuurder van de tram kregen door het gebeurde een shock. De vijf slachtof fers zijn naar i.et Wilhelmina gast huis overgebracht. De kolonels-vlieger-waarnemer J. H. van Giessen en J. L. Zegers, zijn be vorderd tot commodore bij de Neder landse luchtmacht. De rang van com modore is onlangs bij onze luchtmacht ingesteld. De rang ligt direct onder die van generaal-majoor. Commodore van Giessen was sous-chef van de lucht machtstaf; commodore Zegers was com mandant van de tactische luchtstrijd krachten. De beide opperofficieren zijn respectievelijk 49 en 55 jaar oud. Bei den hebben verschillende hoge militai re onderscheidingen. Bij verschillende personen in Bols- ward hebben zich ziekteverschijnselen voorgedaan, die deden denken aan ver giftiging. Deze verschijnselen waren opgetreden na het eten van schapen kaas. Met deze kaas was per auto ge vent. In Dokkum en Harlingen, waar ook met deze kaas was gevent, deden zich dezelfde verschijnselen voor. Het schijnt hier een vrij ongevaarlijk geval te betreffen. Door de grote hitte van de laatste dagen en het vervoer per auto van de kaasjes, moeten deze op een temperatuur zijn gekomen, die zeer bevorderlijk is voor de ontwikkeling van bepaalde bacteriën, die wel ziekte verschijnselen verwekken, maar die de smaak van de kaas niet aantasten. PLUIMVEEMARKT: Aanvóer ca 31.000 stuks. De handel in oude kippen was traag tegen lagere prijzen. De han del was daarentegen goed in jonge hanen: vooral witte jonge hanen wer den gevraagd. Prijzen: oude kippen f 1.75—f ^95, jonge hanen 22.35, 1ste kwaliteit wit te jonge hanen 2.40—2.70, NH blauwe kuikens 2.60—2.90, alles per kg, overi ge per stuk; oude hanen 34.50, tamme konijnen, jonge 1—2.50, oude 3—7.50, tamme jonge duiven 0.500.70. EIERMARKT: aanvoer ca 800.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen 16.40— 16.75, algemene prijs 16.55 per 100 stuks. Kiloprijs 2.71. Eierveiling Barneveld-Ede: Aanvoer ca 470.000 stuks. Handel traag. Prijzen: Kippeneieren van 55/60 gram 15.47— 16.35, kippeneieren van 60/65 gram 16.4216.7, kalkoeneieren 19, parel- hoendereieren 10.50, krielkipeieren 7.50 per 100 stuks. De Nederlandse luchtvaartpio nier, Marinus van Meel, een der eerste vliegers in ons land, steeg gisterochtend van Schiphol op in een door de heer Gerben Sonder- man, invlieger van de Fokker fabrieken, bestuurde Fokker S 14 vliegtuig, in casu één der modern ste jettrainers. De heer Van Meel leverde in 1913 het eerste vliegtuig aan de Nederlandse Militaire Luchtvaart. Het door hem zelf gebouwde toestel, dat de b{jnaam droeg „De Brik", haalde een maximum snelheid van 80 km per uur Gistermorgen vloog de heer Van Meel in het nieuwste voor de luchtmacht bestemde product met een snelheid van rond 600 km per uur. Na afloop van deze vlucht, waarover de 7 2-jarige zeer tevreden was, verklaarde hij: „Ik vloog vandaag bijna tien maal zo snel als 40 jaar geleden, mar ik voelde me minstens even rustig als toen". Voor uitbreiding vervoer van emigranten De K.L.M. heeft in overleg met de regering besloten haar vloot met nog drie Lockheed „super-constellations' uit te breiden. Dit besluit is genomen teneinde de capaciteit in verband met het steeds toenemende emigrantenvervoer naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada te vergroten. Deze drie „super constella- tions" zal de K.L.M. uit eigen middelen financieren. De toestellen zullen begin 1954 worden geleverd. In totaal heeft de K.L.M. thans bij de Lockheedfabrie- ken 13 super constellations toestellen in bestelling. De Stichting „Nationaal Monument Voor de Koopvaardij" heeft enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp voor het monument, dat in overleg met de gemeente Rot terdam aan de Nieuwe Maas zal komen. De Stichting heeft voor dit monument de beschikking over een bedrag van f 180.000. Van de zes thans ingezonden ontwerpen heeft de jury dat van de Amsterdamse beeldhouwer W. L. Reyers aanbevolen voor uitvoering. De jury acht dit ontwerp door zijn sym boliek van het met de ondergang be dreigde en toch niet verloren schip de meest zuivere uitdrukking van de ge stelde opgave. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië, ms Sumatra (17 Juli); Nieuw Guinea, ms Tosari (17 Juli); An tillen, ss Baarn (17 Juli); Suriname, ms Nestor. (23 Juli); Unie van Z.-Afrika en ZW-Afrika, ms Pretoria Castle (12 Juli); Canada, ss Grote Beer (14 Juli) en ms Noorddam (17 Juli); Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili, ss 17 De Octubre (18 Juli); Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (12 Juli). Het motorschip Slamat van de Kon. Rott. Lloyd is in de Rode Zee het Griekse schip Despina te hulp geko men, omdat dit in brand stond. De be manning is overgenomen en wordt naar Suez gebracht. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een wetsontwerp aange nomen, waarbij de militaire dienst van achttien tot vier-en-twintig maanden wordt verlengd voor politie-agcnten, brandweerlieden, gevangenbewaarders, douanebeambten en beambten voor de watervoorziening' en bosbouw. De minister van Defensie. Pleven. heeft er op gewezen, dat het leger een tekort heeft aan officieren en onder officieren. De wet heeft ten doel candi- daten van de openbare diensten een extra-opleiding te geven, waardoor zij officieren en onder-officieren kunnen worden. De kwestie van de uitbreiding van de algemene dienstplicht tot twee jaar wordt nog besproken. De regering heeft totnogtoe geen wetsontwerp over deze kwestie ingediend. Vijftig doden en vermisten Tengevolge van overstromingen zijn in midden- en West-Japan in de afge lopen drie dagen van zware regenval tenminste 27 personen om het leven gekomen, 51 mensen liepen verwon dingen op en 23 worden vermist. Tot dusver zijn 51 bruggen wegge slagen en ongeveer 14.000 huizen on dergelopen. In het betrokken gebied liggen de steden Hirosjima, Osaka en Kyoto. Weerdeskundigen hebben voor speld, dat de regenperiode spoedig zal eindigen. "Walter Ulbricht, secretaris-generaal der communistische partij in Oost- Duitsland en vice premier van het onder Sowjet-toezicht staande deel van Duitsland, heeft op een partijcon ferentie een geheel nieuwe Duitse vorm van geschiedschrijving aanbe volen. Volgens Ulbricht moest er meer aandacht geschonken worden aan de werken van Marx, Engels, Lenin en Stalin. De Germanen en de helden uit de Pruisische bevrijdingsoorlogen dienden eveneens als voorbeelden voor de huidige bevrijdingsstrijd ge steld te worden. Personen als vorst Bluecher, Van Lützow en Theodor Koerner verdienden „een grotere waar dering dan hun door de geschiedschrij vers van de monarchisten en de repu bliek van Weimar werd toegedacht", aldus Ulbricht. De Germanen, zo voeg de de premier eraan toe, die in het Tentoburgerwoud de Romeinen ver sloegen, behoorden gepopulariseerd te worden, „omdat zij de bevrijding van hun land dienden". Ook de ijveraars voor de vereniging van Duitsland, zo als Scharnhorst, Fichte, Gneisenau, Stein en Jahn, dienden belicht te wor den, zonder echter hun „reactionnaire denkbeelden te verzwijgen". - Tweehonderdelf leden van de bende van Kahar Muzakkar, die in Zuid Ce lebes reeds jaren lang leider is van een opstandige beweging tegen de re publiek Indonesia, zijn gedood bij de eerste acties van het leger in het ge bied van Palopo. De verliezen van het leger bedroegen 34 man. Tegen Muzakkar wordt thans een zuiverings-operatie gevoerd op dezelf de wijze ais tegen mr. dr. Soumokil, die in de Zuid Molukken verzet biedt tegen de R.I. Muzakkar zou beschikken over 3000 man en duizend vuurwape nen. U do r, 'f garandeert Alleen echt mei blauw - - OO. ietiket op iedere kam! (Advertentie. Ing. Med.) 93. Door het harde rukken en trek ken van Billie en Kareltje was de vaas gebroken en de bankbiljetten van de bestolen bakker rolden naar buiten. Juist op dat ogenblik was Pim door de rijen heengedrongen. Met één sprong zat hij boven op Billie en rukte hem de donkere bril van het gezicht „Als ik het niet dacht, mijn vriend Bil lie", zei hij zachtjes. De overrompelde Billie was niet in staat een woord uit te brengen. En toen pakte Pim het rolletje bankbiljetten op, dat door een papiertje en een klemmetje bij elkaar gehouden werd. „Als dat het geld van Bakker Boliemeijer niet is, mag ik een boon worden", mompelde hij zachtjes en bekeek het papiertje dat om de bank biljetten heengevouwen was. „Ja, kijk maar, zijn naam staat er op. Het is een papiertje uit zijn eigen bakkerij". Opge wonden begonnen alle toeschouwers on der elkaar te spreken. Het geld van bakker Boliemeijer was terecht en het had in de blauwe vaas gezeten. En hier tussen hen zaten de twee dader» van de overval. Maar Billie was niet van plan om zich zo maar gevangen te laten nemen. „En wie zou me hier tegen willen houden hè", brulde hij, terwijl hij zijn mouwen opstroopte. „Wie zou me tegen willen houden? Die verkoop ik net zo'n watjekou als die dienaar der wet daar!" Angstig mompelend week het publiek achteruit. Ze waren alle maal een beetje bang voor de woeste Billie en niemand verlangde er naar om door een stevige opstopper van de woesteling neergeveld te worden. In de nacht van Woensdag op Don derdag is aan de Duits-Belgische grens bij Walheim. ten Zuid-Westen van Aken, een-jeugdige smokkelaar door een Duitse douanebeambte doodgescho ten. De identiteit van de jongen is nog niet vastgesteld, aangezien hij geen pa pieren bij zich had. Zeer waarschijnlijk is het een Duitser. De jongen had drie kilo koffie bij zich. De Oostduitse president Pieck heeft op de conferentie van de SED de Oost duitse communisten aangespoord het „verlammende" pacifisme de kop in te drukken en het land voor te bereiden op snelle herbewapening. „Indien de oorlogstokers overtuigd zijn, dat zij dank het pacifisme geen tegenstand zullen ontmoeten, zullen zij toeslaan", aldus Pieck. Andere sprekers steunden Pieck in zijn oproep tot een krijgshaftiger houding tegen over het Westen. 31 Conservatieve afgevaardigden van het Engelse Lagerhuis hebben thans de motie getekend, die Woensdag is in gediend en waarin het ontslag van de „Rode Deken" van Canterbury, dr Hewlett Johnson, wordt geëist naar aanleiding van zijn persconferentie waarin hij de communistische verkla ring over het gebruik van bacteriolo gische wapens door de Amerikanen op Korea gesteund heeft. De Westelijke geallieerde hoge com missie heeft op verzoek van de Duitse Bondsregering een krachtig protest ge zonden aan de opperbevelhebber der Sowjet-Russische bezettingstroepen. In de protestnota wordt de opheffing van de beperkingen voor het interzonale verkeer verzocht. De Westelijke commandanten van Berlijn hebben hun veto uitgesproken over het besluit van de Westberlijnse senaat om aan de Westberlijnse zijde versperringen aan te brengen op de toegangswegen naar de Russische zone. FEUILLETON VvvkXXllV-AVVi DOOR 67) Over dat „nieuwe vriendinnetje" koes terde ze niet veel zorgen: dat zou wel geen ernstige bevlieging zijn: misschien wilde hij zichzelf er mee wijs maken, dat zij, Barbara, niets meer voor hem betekende! Maar dat hij nu zo gauw weg zou gaan.... Terwijl Heather haar grote nieuws vertelde, verliet Barbara de kamer. Ten slotte was dit een familie-aangelegen heid en ze behoorde er feitelijk niet bij. Reden om deze avond hier te blijven had ze dus niet. Ze hoorde Jinks bellen en Janet gaan opendoen, vervolgens de vrolijke stem van Heather in de hall: .Jinks, jongen, ik heb het hun verteld! Ze zijn er heel biy mee!" De zitkamerdeur sloot zich achter hen Hun stemmen, hun hartelijk gelach drongen tot Barbara door, terwijl ze troosteloos in haar kamer stond en zich afvroeg, of het erg mal zou staan, als ze voor de rest van de avond uitging. In de grond der zaak begreep ze echter wel, dat zoiets moeilijk gaan zou. Hea ther zou er verdriet over hebben en wat erger was zich waarschijnlijk inbeelden, dat zij, Barbara, was ver dwenen. omdat de verloving haar toch te machtig was geworden. Barbara liep naar het venster, trok de gordijnen weg en keek naar buiten in de kalmte van een vroege zomer avond. Ze wist nu. dat ze op Bryan ver liefd was. ja, dat ze hem liefhad op een manier, waarmee haar vroegere ge negenheid voor Jinks niet in de verste verte kon wedijveren. Waarom was ze zich dit niet eerder bewust geweest? Waarom had ze het risico gelopen, hem te verliezen toen hij haar nog zo kort geleden had gevraagd, of ze zijn vrouw wilde worden? Terwijl ze stond te turen, zag ze een taxi voor de ingang van het flatgebouw stilhouden. Haar hart sloeg vlugger, maar vastberaden keerde zij zich om en liep de kamer weer in. Ze moest zich nu niet belachelijk maken, al was 't maar in eigen ogen! Hoeveel mensen woon den er niet in dit enorme blok, waar natuurlijk telkens en telkens weer taxi's voor stilhielden. En dan.... Bryan was immers uit met een ander meisje. Zijn moeder had het nog daareven gezegd. Bryan Niettemin.... daar opende iemand de deur met een sleutel, gingen vlugge voetstappen de hall door en de zit kamer binnen. Ze hoorde Heather een vreugdekreet slaken. „Bryan, hoe heerlijk! Maar moeder zei toch...." De deur ging weer dicht en Barbara kon niets meer verstaan. Ze bleef wach ten, bevend van het hoofd tot de voe ten. Wat zou er nu gebeuren? Hij zou horen, dat He'ather en Jinks verloofd waren. Zou hij de kamer hebben rond gekeken en gevraagd: „Is Barbara niet hier?" Och, misschien had hij het niet eens opgemerkt. Ja, dat was meer dan waarschijnlijk. Waarom zou hij ook? Na hun laatste ontmoeting was hij onge twijfeld bij zichzelf tot de conclusie ge komen, dat hij geen belang in haar stelde. Ja, maar waarom was hij dan hier? Het antwoord was gemakkelijk te geven: Dat „nieuwe vriendinnetje" had hem ongetwijfeld de bons gegeven. Hij zou op zijn club zeker de boodschap hebben gekregen, dat ze niet kwam en toen was hij maar bij de familie komen eten. Ten slotte zou hij nog slechts kort in Londen blijven. Er werd op de deur geklopt en ze keerde zich haastig om. „Hallo", zei Bryan, die naar binnen trad en de deur achter zich sloot. Barbara keek hem aan. „Hallo", zei ze wat onzeker. En toen: „Ik dacht niet, dat je vanavond hier zou komen." „Dat was ook niet mijn plan, maar per slot van rekening vond ik toch, dat ik niet mocht wegblijven", „Ja, dat begrijp ik". „Begrijp je dat heus?" „Wel, je moeder heeft gezegd, dat je binnenkort uit Engeland vertrekt. En nu zul je, denk ik, zoveel mogelijk van je tijd bij hen willen zijn". Hij kwam naderbij en keek haar aan. „Ik wil zoveel mogelijk bij jou zijn. TenzijPlotseling legde hij de han den op haar schouders. „Barbara, ik hoorde daareven, dat Jinks met Heather gaat trouwen". „En?" „Nu, ik vroeg me af, of jij met mij zou willen trouwen en mee naar Zuid- Afrika gaan". Een ogenblik was Barbara niet in staat te antwoorden. Haar hart bonsde hevig. Zie daar nu wat ze meer dan wat ook ter wereld had begeerd, maar hij had het haar anders gevraagd dan ze verwacht had. „Ik dacht zo", ging hij voort, „dat je misschien zo vlug mogelijk zou willen trouwen". Ze staarde hem enigszins verwilderd aar). „Bryan, ik begrijp je niet, Waarom vraag je me dit?" „Ik zou denken, dat die vraag tame lijk overbodig was", antwoordde hij hartstochtelijk. „Ik vraag je dit, omdat ik zóveel van je houd, dat ik je vrolijk en dankbaar zal trouwen zelfs als je me vertelt, dat je alleen „ja" zegt, omdat je uit Engeland weg wilt". Langzamerhand werd het haar duide lijk. Nog steeds bonsde haar hart, maar ze was nu zeker van zichzelf. „Je bedoelt eigenlijk, dat je medelij den met me hebt. Je gelooft, dat Jinks me heeft laten schieten., dat ik nog altijd op hem verliefd ben". Er verscheen een licht in zijn ogen maar het verdween dadelijk weer. „Nu, dat is immers zo, nietwaar?" Als afdoend antwoord wierp ze zich in zijn armen. „Neen, jongelief, dat is niet zo". Haar dicht omklemd houdend, zei hij moeilijk: „Barbara, ik moet dit even verwerken, zeker weten. Ik heb altijd gedacht „Ik ook....", viel ze hem snel ln de rede. „Je zei immers, dat ik op Jinks verliefd was, nietwaar? Nu. dat was ik niet, tenminste niet zo als ik het nu op jou ben. Precies zoals hij nooit van mij heeft gehouden op de manier, waarop hij nu van Heather houdt. Toen je gis teravond ons zo onverwacht overviel, waren we juist tot die slotsom ge komen". Ze richtte het hoofd naar hem op en zag in zijn ogen een blik, die haar bloed sneller deed vloeien. Toen hij bukte om haar te kussen wist ze, dat ze eindelijk het geluk had gevonden. Alles was nu zoals het wezen moest. Zij zou met Bryan trouwen, Jinks met Heather en Joan ging naar Amerika. Kolonel en mevrouw Melrose zouden tot Lawnside weer vrij kwam, een tijdlang gaan logeren in een rustig landelijk hotelle tje en de kolonel was heus weer beter. Kortom, ze hoopte nu maar dat, precies als in de sprookjes, ze allen lang en gelukkig zouden leven. EINDE Uit alle delen van het Amazonege bied zijn goudzoekers, ongeveer 5000 in getal, op weg naar de Rio Jari, waar volgens berichten rijke goud aders zijn ontdekt. De autoriteiten van de staat Para en het gebied Amara noemen de uit tocht van gelukzoekers gevaarlijk voor de economie, aangezien vele boeren en mijnwerkers, door de goudkoorts aangetast, zich op weg hebben begeven naar het nieuwe goudland. In Belem zijn de gevolgen van de goudkoorts reeds merkbaar: de goud- koers is hier gezakt van 40 tot 32 30 cruzeiros per gram en de nachtelijke rust van de stad wordt verstoord door de uitspattingen van enkele gelukkige goudzoekers, die hun aan de Rio Jari „gevonden" millioenen zo snel moge lijk uitgeven. t William Marshall, een radiotelegra fist van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken, is Donderdag schuldig bevonden aan het verstrekken van ver trouwelijke inlichtingen aan de Russen en het opschrijven van inlichtingen, die voor de vijand van nut kunnen zijn. De jury, die deze uitspraak heeft ge daan, vroeg echter de uiterste clemen tie voor Marshall, daar zij van gevoe* len was, dat hij misleid is. Het vonnf; luidt: vijf jaar gevangenisstraf. Van het Britse schip „British War- rior" zijn gisteravond twee man over boord geslagen. Het schip is bij het lichtschip Huil voor anker gegaan. Men vermoedt, dat de drenkelingen zullen trachten naar Grimsby te zwemmen. Steve Nelson, de vroegere voor zitter van de communistische partij van West-Pennsylvania, is tot 20 jaar gevangenisstraf veroojgieeld wegens overtredingen van de staatswet tegen opruiende activiteit. ZATERDAG 12 JULI 1952. HILVERSUM I, 402 m. 7.— VARA 10 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20 24.— VARA. VARA: 7.— Nieuws. 7.18 Gramofoon- muziek. 8— Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor da huisvrouw. 9— Gramofoonmuziek. VPRO: ..Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Strijktrio. 12— Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12 3-3 Lichte muziek. 13— Nieuws. 13.15 Dans muziek. 13.50 Gramofoonmuziek, 14.25 „Onze vacantie hun brood", klank beeld. 14.35 Streekuitzending. 15— Ama teursprogramma. 15.30 Boekbespreking. 15-45 Gramofoonmuziek. 16.15 „Van da wieg tot het graf", causerie. 16.3o" Kamer orkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18— Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Accordeonmuziek. 18.45 Gra mofoonmuziek. 19— Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cau serie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20— Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma, 21— Socialistisch commentaar. 21.15 Strijksextet en soliste. 21.45 Voordracht. 22.05 GramoAionmuziek. 22.40 Lichte muziek. 23.— Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3024.Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.24— KRO KRO: 7Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.Voor de hulsvrouw. 9 35 Gramofoonmuziek. 10— Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11— Voor dé zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12— Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13— Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusements muziek. 13.45 Franse chansons. 14 Boekbespreking. 14.10 Klein orkest en soliste. 14.30 Dameskoor. 14.55 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Omroep orkest en solisten. 16.20 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 16.50 Voor de leugd 18— Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18 40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19— Gramofoonmu ziek. 19.15 Ronde van Frankrijk. 19 25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualiteiten. 20.Nieuws en weerberichten. 20 08 „Heiligen gaan naar de Hel". 20.18 .Xlcht- baken", causerie. 20.38 Gramofoonmu ziek. 21.— Cabaret. 21.40 Operettemuziek, 22.30 .Wij luiden de Zondag ln". 23.— Nieuws ln Esperanto. 23.22—24— Gramo foonmuziek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5