Marine-personeel roeide en zeilde vier lange dagen op het IJselmeer De krant moet het stopsein heffen Gerard Worm Helderse vlet met twee jonge vissers spoorloos Maandagmorgen SEIZOEN OPRUIMING DE FILMS VAN DEZE WEEK Initiatief van schout bij nacht C. W. Slot werd een geslaagd experiment Jimmy Brownen de bende Po//e De reizen op 15 en 21 Juli volgeboekt H&gtT."m""' k°' DE EERSTE WATERV Oefening, wedstrijd en prestatietocht Herleeft de tijd der eerste Christenen? Bijeenkomst in de Palmstraat DE WITTE: „Moord aan de Seine" Blijspel in „Tivoli" EMIGRANTEN! De band van vertrouwen. Weest er tijdig bij! Tussen Haaks en Kuitje Prins Hendrik zocht vier uur tevergeefs Keizerstraat 60 9 uur IN HET KORT meVfSeh". mCt het b,ijspel "ECn ZATERDAG 12 JULI 1952 Twee en twintig B 2-sloepen van de Koninklijke Marine boden gisteren en de drie daaraan voorafgaande dagen telkenmale een boeiend schouwspel op de wöde watervlakte van het IJselmeer met hun stramme admiraal-zeilen, hun gezamenlijk overstag gaan en hun correcte in kicllinie varen. De sloepen hebben gedurende deze vier dagen deelgenomen aan een experiment. Een experiment overigens, dat, hoewel thans eerst de helft ervan ls uitgevoerd, straks ongetwij feld zal blijken volkomen verantwoord te zijn geweest. Voor de eerste maal werd op het IJselmeer namelijk een Watervierdaagse gehouden, op initiatief van de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, een oefening, een prestatietocht en tegelijkertijd een wedstrijd, waarbij de sloepenbemannin gen punten krijgen voor gehardheid, zeemanschap, wijze van zeilen, manoeu vreren, wijze van roeien, op- en aftuigen, kantheid en navigatie. HE sloepen werden tijdens deze vier- daagse oefening, welke onder lei ding stond van de luitenant ter zee der eerste klasse, jhr. J. A. Feith, eerste officier van de Artillerieschool, verge zeld door twee landingsvaartuigen, welke respectievelijk waren ingericht als eetzaal-keuken en als slaapgelegen heid, twee sleepboten van de marine, twee Y-vaartuigen van de Sea Rescue Service en het oefeh- en opleidings- vrartuig „Dorenbosch", aan boord waarvan zich de staf van de Water- vierdaagse bevond. Op deze schepen bevonden zich waarnemers, die nauw lettend de verrichtingen der zeilende en roeiende rivalen gadesloegen. De twee en twintig sloepen waren ver deeld in vier divisies en bemand met personeel van Hr Ms „Neptunus", Hr Ms „Hertog Hendrik", het Koninklijk Instituut voor de Marine, het Amphi- bisch oefenkamp der mariniers op Texel en de Asdic-school der Konink lijke Marine in Rotterdam. Dinsdagmorgen zijn de sloepen op getuigd en hebben NIeuwediep verla ten. Er werd gezeild tot voor de brug in de haven van Den Oever, waarna verder door de sluis werd geroeid. Voor dit roeien werd de normale zeil- bemanning van zeven uit andere sloe pen aangevuld tot een twaalf man sterke roeibemanning. Woensdagmor gen werd eerst gezwommen en weder om een half uur geroeid. Vervolgens gingen de sloepen voor dreg, werden opgetuigd en gingen onder zeil. Na loei-oefeningen beoosten Medemblik werd divisie-gewijs naar Enkhuizen gezeild, waar voor de nacht werd afge- Men verzoekt ons opneming van het volgende: Ongetwijfeld zullen velen zich de le zing herinneren, die de Zaanse organist Cor Kee onlangs in de Bethelkerk heeft gehouden over „Wuppertal". Geboeid heeft men toen geluisterd naar hetgeen hij vertelde over de wonderbaarlijke genezingen door gebed en handopleg ging, waarvan hij in verschillende bij eenkomsten in Wuppertal en omgeving getuige is geweest. Het is begrijpelijk, dat dergelijke dingen sterk tot de verbeelding van de mensen spreken. Minder spectaculair, maar zeker niet minder belangrijk, is het feit dat door de „Réveil-beweging" van Hermann Zaiss reeds vele honder den, ja duizenden mensen tot geeste lijke vernieuwing zijn gekomen. Men sen van allerlei rang en stand, rijk en arm, jong en oud, geleerden en eenvou- digen van geest, zij allen moesten ge tuigen dat zij één ding genten hadden. .Allen waren vermoeid en beladen door de zorgen en verkeerdheden in hun eigen leven, en nu getuigen zij dat zij als het ware zijn herboren door de werking van Gods geest. Eén van de naaste medewerkers van Hermann Zaiss komt op Dinsdagavond 15 Juli in Den Helder spreken. Het :s Karl Ernst Evertz uit Wuppertal-Solin- gen, die in het welwillend beschikbaar gestelde kerkgebouw aan de Palm straat een lezing hoopt te houden over „De grote werken Gods". De bijeen komst, die vrij toegankelijk is, wordt van half acht 'tot acht uur voorafgegean door een zangdienst. We hebben zo'n flauw vermoeden, dat de'firma Citroen een flink financieel aandeel heeft gehad in de productie van de Franse kei-van-een film „Iden- tité Judiciaire", die onder de Neder landse titel „Moord aan de Seine" in ons land in circulatie is gebracht en nu tot en met Maandagavond in de Witte bioscoop wordt vertoond. Het is al Citröën, wat in deze uitstekende po litiefilm de klok slaat, dus het gaat alle maal als de wind wanneer er auto's in het spel zijn. Maar ter zake. „Moord aan de Seine" is een bijzonder knappe opeenvolging van flitsen, die in een quasi improviserende en daardoor bij zonder bekoorlijke stijl het ophelde ren van pen geheimzinnige misdaad in beeld brengen. Vooral het tweede ge- déeltë, waarin de kluwen die in het eerste gedeelte bijna onontwarbaar is geworden, van scène tot scène wordt ontrold, verraadt de hand en 'de geest van een knap regisseur. Jacques Mer- canton hanteerde de camera met groot vakmanschap en Henri Jeanson schreef de geladen dialogen, terwijl Paul Mis- rgki he.t geheel voorzag van een sug gestieve muzikale achtergrond. De hoofdrol, van commissaris Basquier, wérd 'virtuoos gespeeld door Raymond Souplex en de misdadiger die ten slotte zim roemloos einde vond, door Jean Debucouft van de Comédie Frangaine. Ook dé vrouwelijke rollen werden zo danig bezet, dat de „thrOJ" in bijna geen enkele scène plaats maakte voor glamour". Mede door de scherpe type ringen van 'de sterk uiteenlopende ka rakters is „Moord aan de Seine niet alleèn een boeiende maar ook een inte' Tivoli-theater gaat van Maan dag- tot en met Woensdagavond „Le- gershow in Tokio", met o.a. Betty Grable. Ter gelegenheid van de Helderse feestweek geeft het ensemble Dick van Peursen uit Groningen morgen- avond in het Tivoli-theater een opvoe ring van het blijspel „Als je maar een verleden hebt". De medespelenden zijn o.a. Dick van Peursen Sr., Ko yan Sprinkhuysen. Mien van der Lugt Mei- sert en Hélène Vink. De tien opvoe ringen, die reeds ter gelegenheid van kermisvleringen in andere gemeenten werden gegeven, genoten een gunstig onthaal. ADVERTENTIE Voor AUSTRALIË, CANADA en NW. ZEELAND levert JAR1NO - RODEN de beste woningen Huisvesting kan worden verstrekt Modelwoning v. CANADA, Palt- zerweg 195, den Dolder, v. AUS- fRALlE/NW. ZEELAND bij fabriek LEEK (Gron.) te bezich tigen. Alle inl JARINO - RODEN iDr> (Advertentie, ing. Med.j meerd. Donderdag werd op dezelfde wijze doorgebracht. De bemanningen der sloepen zwommen, roeiden en zeil den en de critische waarnemers no teerden de punten. Na het admiraal- zeilen moesten de sloepen Donderdag avond midden op het IJselmeer in een perfecte cirkel om één der landings vaartuigen varen en zich vervolgens naar een verzamelpunt, anderhalve mijl uit de kust voor Edam, begeven. Er moest hierbij tegen een Westenwind worden opgekruist. Het gevolg was, dat er een groot verschil in de aan komsttijden der sloepen viel te bespeu ren: de eerste arriveerde om half één des nachts op het verzamelpunt, de laatste om half zeven gistermorgen. De leider van deze eerste Watervier daagse was van oordeel, dat het expe riment tot dusver uitstekend was ge slaagd, in het bijzonder op Donderdag en Vrijdag, toen er een goede wind woei. Jhr. Feith voegde er aan toe, dat hij veel van de oefening had geleerd en had ontdekt, dat zelfs de meest onwaarschijnlijke en meest onverwach te fouten mogelijk waren. De resultaten en het aantal verworven punten noem de hij over het algemeen echter guns tig. De leider van de Watervierdaagse meende, dat de eisen een volgende keer iets zwaarder zouden dienen te zijn, daar de oefening er vooral ook op was gericht, om de deelnemers te har den. Gistermiddag omstreeks zes uur hebben de bevlagde sloepen ten slotte hun vijf en zestig mijl lange prestatie tocht beëindigd en zijn afgemeerd bij het Marine Etablissement te Amster dam. Voordat de vermoeide beman ningen de Oranjesluizen binnenroel- den, boden zij eerst bij Fort PamDus nog een spectaculaire aanblik mét hun admiraal-zeilen in de wakkere wind. Het schutten in de sluizen vergde slechts weinig oponthoud. De sloepen zullen gedurende hot weekeinde te Amsterdam blijven en be mand met deelnemers, die nog niet hebben 'kunnen tonen wat zij waard zijn, vertrekken zij dan Dinsdagmorgen met bestemming Dén Helder, waar zij op Vrijdag 18 Juli worden verwacht, 's Avonds in de Marinecantine aan de Buitenhaven zal dan de prijsuitreiking plaats vinden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een volgende keer de deelneming aan deze piepjonge Watervierdaagse ook zal openstaan voor anderen dan het Mari nepersoneel. Hier moeten echter nog verscheidene moeilijkheden worden overwonnen. 111. Toen commissaris Kwabber- teen het rovershol was binnengedron gen, voelde hij zich toch niet helemaal op z'n gemak. Alles zag er zo sinister uit. Het gebouw had verschrikkelijk geladen van de ondergrondse ont ploffingen. De muren vertoonden die pe scheuren, de plafonds hingen half naar beneden, deuren zaten scheef in hun sponningen. De commissaris keex een beetje schichtig om zich heen. „Ik hoop nu maar, dat alle bendeleden beneden in de kelder zitten opgesloten en dat er niet ee". hl,er 'L ï!?ivoor bleven", bromde hij, terwijl hij zichtte een scheef hangende deur open duwde en scherp luister Lans hij meende toch iets te hloed zaam voelde de commissaris J ,de in de aderen stollenniet stemmen, hij hoorde mensen druk me: elkaar praten. Commissaris Zwabber teen had moeite een kreet te onder drukken. Hij draaidezich snel omi en ging er vandoor. Hij rende het nuis uit en half over zijn eigen voeten struikelend, draafde hij het rotspad af. Halverwege gekomen schreeuwde hij naar beneden: „Hee, meneer Brown. kom 'r is gauw. Er zit nog oen hele Troep boeven in het gebouw. Ik heb uw hulp nodig bij hun arrestatie!" Jimmy hoorde de commissaris wel schreeuwen, maar deed net alsof z'n neus bloedde. Rustig bleef hu op z'n grassprietje zuigen. „Hier heb ik op gewacht", bromde hij. rvE verwachting dat onze krantenreizen zich binnen betrekkelijk korte tijd In een grote mate van populariteit zouden verheugen, is bewaarheid.. Al naar ma de vacantietjjd nadert, beweegt de belangstelling zich in stijgende lijn en u» reeds moeten wjj de voor vele lezers teleurstellende mededeling doen, dat de dagtrip op 15 Juli a.s. naar Apeldoorn en de Hoge Veluwe als de vjeraaag Itijn- en Eifelreis op 21 Juli zijn volgeboekt. De animo hiervoor was zo g wij zelfs tot onze spijt een aantal mensen hebben moeten afwijzen. In dit verband mogen wij er nog eens cp wijzen wat er voor de komende weken op het programma staat en wel in de eerste plaats wat de meerdaag se reizen betreft. Op 28 Juli starten wij voor vier dagen naar België en Luxemburg en voor deze attractieve tocht, die U heen over Brussel en te rug over Valkenburg voert, is er nog een beperkt aantal plaatsen vrij. Voor een reissom van f 72.50, hotelverzor ging inbegrepen, biedt de krant U 4 onvergetelijke dagen. Voorts kunt U op 4 Augustus voor drie dagen mee naar Valkenburg en de Ardennen en op 11 Augustus volgt er een herhaling van onze vierdaagse tocht naar de Rijn en de Ëifel, waarvoor het tarief op 70 gulden is gesteld. Bij al deze reizen kunt u verzekerd zijn van een deskun dige leiding die er vaor zorgt dat de mooiste en meest interessante objecten in de route wordt opgenomen. Dit is overigens ook het geval met de dagtochten, die wij' organiseren. Op 28 Juli gaat üe reis naar Nijmegen en Berg en Dal, een bijzonder mooie natuurtocht die O.m. voert door het voormalige Duitse correctiegebied. Bij de reissom van 13 gulden is een rit met de bergspoor én kopje koffie en een diner inbegre pen, terwijl U in Berg en Dal nog ge legenheid hebt om kermis te maken met het mysterie van de Enterprise. En om deze korte opsomming te besluiten: op 4 Augustus stellen wij de gelegen heid open voor een dagtrip naar Rhe- nen en Arnhem, waar een boottocht op de Rijn aan is verbonden en natuurlijk het kopje koffie en diner. De reissom voor deze trip bedraagt 12 gulden. Loopt u eens even op het bureau van de krant aan. Men zal u hier gaarne noteren of met inlichtingen van dienst zijn. Er zijn nu reeds lezers die een tocht meemaakten en die voor de twee de of zelfs voor de derde Koer hebben geboekt. Dit moge als bewijs gelden, dat de krantenreizen gezellige reizen zijn en dat de verzorging niets te wen sen overlaat. (Adv. Ing. Med.) Het is morgen hoog water om 11.45 uur en laag water om 5.50 en 18.40 uur. Maandag is het hoog water om 0.35 en 12.30 uur, en laag water oip 6.30 en 19.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 18,6 graden Celsius. Sinds gistermiddag heerst ongerust heid over het lot van twee jonge, Hel derse visserslui, Willem Pronk en Evert Morien, die gistermorgen in alle vroegte met een vlet naar zee zfón ge gaan en nog steeds niet z(jn terugge keerd. De vletters hadden gistermorgen de vlet HD 29 van de dijk laten glijden met de bedoeling op makreel te gaan vis sen. Zij zouden voor de middag terug zijn, zodat de echtgenote van Willem Pronk ongerust werd toen haar man ook in de namiddag nog steeds niet was teruggekeerd. De reddingboot Prins Hendrik is gisteravond om tien minu ten over acht uitgevaren om naar de vlet te zoeken. Een speurtocht langs de westzijde van het Marsdiep had geen resultaat en ook de talrijke vissers, wier schepen werden gepraaid, hadden in zee geen vlet waargenomen. Toen omstreeks negen uur de melding bin nen kwam, dat de vlet om de L*5t was gezien, wendde de reddingboot de ste ven naar de Malzwin, maar ook hier werd niet gevonden. De waargeno men vlet bleek het scheepje van Van Dok te zijn. Te middernacht keerde de Prins Hendrik naar Den Helder terug. Daar ook inrgtwonnen informaties op Texel en Wieringen geen resultaat had den opgeleverd, en het dus zeer on waarschijnlijk is, dat de mannen daar te land zijn gekomen, wordt er voor een ongeluk gevreesd. Willem Pronk is één van het drietal, dat op 5 Juni de enige overlevende van de ramp op het Marsdiep heeft ge red. RECLAME LIET bestuur van de Hen- gelsportvereniging „Den Helder" is verbolgen op de firma Aplo in de Van Ga lenstraat. In de étalage van deze slijterij is een complete hengeluitrusting (inclusief waterlaarzen en zuidwester) uitgestald, geflankeerd en geïllustreerd door allerlei flessen geestrijk vocht. Mi- nutus moet onderschrijven, dat de firma Aplo hiermee een verband legt tussen de geneugten van de hengelsport en het nemen van „pieren- verschrikkertjes". Én hij kan er wel in komen, dat vele sportvissers hierdoor op hun teentjes zijn ge trapt. Met mij hebben vele hengelaars zich geërgerd over deze wijze van reclame, voeren. Zon deze zakenman nu werkelijk in de veron derstelling verkeren, dat de tegenwoordige sportvissers, waarvan er alleen al 65.000 georganiseerd zijn in de AI- aemene Nederlandse Henae- I aarsbond, hun uitrusting niet compleet achten zonder een flacon alcohol?" vraagt de heer H. J. van Wolferen van de hengelsnortvereni- ping. Deze reactie zal de firma Aplo niet hebben ver wacht. De ontwerper van de étalage kan volgens Mi nutus niet de bedoeling hebben gehad, de sportvis sers onaangenaam te tref fen. Welke zakenman gaat opzettelijk een negatieve reclame voeren? En boven dien kan men moeilijk ver langen, dat de firma Aplo het gebruiken van sterke drank als een onnette bezigheid beschouwt. Maar Minutus heeft begrepen dat de firma Aplo door deze uit stalling de harten van de sportvissers niet heeft ge wonnen, wat toch juist de bedoeling was. Laten onze hengelaars deae bedoeling voor de daad nemen en wijs gerig glimlachen over de buitenstaanders, die nog maar altijd schijnen te ge loven dat een sportvisser met water alleen niet geluk kig kan zijn. AFZETTING UET stukje over het bordje „Afgesloten wegens schietoefeningen" heeft Mi nutus in telefonisch contact gebracht met de luitenant ter zee der eerste klasse J. Doorenbos van de Artillerie- school. Deze officier beves tigde. dat sinds Maandag niemand meer wordt door gelaten, ook niet na de ver zekering dat men dicht on der de Ringmuur zal blijven. De mensen hebben het er zelf naar gemaakt. Terwijl de projectielen over hun hoofden vlogen, verga ten zij uit nieuwsgierigheid de nodige dekking in acht te nemen. Sommigen klau terden zelfs boven op de Ringmuur, in een roekeloos spel met hun leven. Minu tus geeft volmondig toe, dat het personeel van de Artil lerieschool niet als kinder meisje kan gaan spelen. Zo als steeds moeten de kwa den met de goeden lijden, en daarom zal Minutus die zich bescheidenlijk bij de goeden rekent voortaan zonder morren de Dijk mij den wanneer op „Erfprins" de artilleristen aan het oefenen zijn. Het heeft hem in ieder geval goed gedaan, dat zijn verzoek om een extra bordje bij Huisduinen niet vergeefs is geweest. De heer Doorenbos vertelde door de telefoon, dat sinds Donderdag zo'n bordje de argeloze wielrijders en wan delaars waarschuwt. Na mens deze allen een woord van hartelijke dank! WOMEN VIER films stonden op het programma voor cle laat ste bijeenkomst van de British Women's Club, maar wat doe je er aan, wanneer de man met de sleutel van de filmcabine spoorloos is? Minutus zeldzaam galant als immer heeft alle sleutels die hij had of maar kon lenen, geprobeerd, ech ter zonder resultaat. Hij moet zeggen: onze Dordtse slotenmakers weten van wanten. Zelfs een smid, die in Minutus' vriendenkring als een (handig maar vol komen eerlijk) inbreker be kend staat, zag er geen gat in. Tot eindelijk de slot bewaarder boven water kwam en de dames toch nog een paar films te zien kre gen. Een reportage over Londen in 1942 en een in teressante serie fitsen van het vorig jaar gehóuden Festival of Britain. De films over het na-oorlogse Londen en de Horse Guards houden de dames nu tegoed tot September, wanneer het seizoen wordt heropend. De presidente, mevr. De Blocq van Kuffeler, en de secre taresse. mevr. Van Oosten, vertelden Minutus tijdens het wachten op de sleutel, dat de onlangs gehouden bazar ook in financieel op zicht een groot succes is ge worden. Ruim tweehon derd gulden vloeide in de nog altijd wat magere club kas en ruim honderd gul den kon worden afgedragen aan de jonge Engelse kerk in Den Helder. De. Britjsh Women's Club werkt nu al ijverig aan de volgende bazar. GRASMAT VOLGENDE week wordt de grasmat van het Helder B-terrein onder handen genomen. In het clubblad worden alle trouwe Helder-werkers opgeroepen om Dinsdagavond om zéven uur het plan de campagne te velde te bespreken. Woensdag wil men full speed aan de slag, onder het motto „Vele handen maken licht werk". Minutus en zijn collega's uit de dag blad-journalistiek zijn ja loers op de heren, die het Helder-nieuws redigeren. „In verband met de vacan- tie van de drukkerij zal volgende week ons clubblad niet verschijnen", deelde zij in het laatste nummer aan hun lezerskring mede. De redactie-commissie heeft om de tijd te doden dui zend graszoden voor de •nieuwe grasmat gereser veerd, aldus vernam Minu tus aan de stamtafel. DIEFSTAL VROLIJKE Volendammers maken tijdens de feest week muziek. Om den brode wel te verstaan. Heel wat centen, stuivers en dubbeltjes moeten in het bakje klinken alvorens deze mensen een weekgeld bij elkaar hebben. Hun ver trouwen in de Helderse burgerij is echter lelijk ge schokt. Uit hun auto, waar mee zij van stad tot stad trekken, is gisteren vijf en twintig gulden gestolen. De opbrengst van misschien wel duizend kleine offertjes De dief heeft dat geld gau wer „verdiend" dan de mu zikanten. Minutus spreekt schande van zo'n daad. MINUTUS. gaat door met de Fantastische koopjes ZHERRY, het witte hondje uit „De dat miniatuur-theater bij de Posti 0Han(ter gemakkelijk op zijn voorpootjes als een'n?,1!n "i* zo op alle vier zijn onderdanen. Hij is dp trnvtwone hond vanFransky de clown, die Sherry non veelal ?etffP2el (Advertentie, Ing. Med.) J geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. r ahren/ort, Westgracht 9, telef. 2981, n1 Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150 (ook na zes uur), Het wekelijkse spreekuur van ..zedenopbouw" wordt vanmiddag van v er tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. 7T,*n k°t Tivoli-theater worden van- m adag om twee uur en vanavond orti nt uur de laatste voorstellingen van het variété Faveur gegeven. vaö"''^6* *°neelgezelschap „De Ooie aar komt vanavond in Casino voor vnT unü bate van het Trainersfonds nm iift worden morgen, te beginnen i n uur, schietwedstrijden gehou- laan P aan de Sport- .(wmJ" de kwartfinale van de wed- strijden om het Jubfleumkruls speelt een MiiT0rgeIL6v<md 0Tn zeven uur te gen Nieuwe Niedorp I. "ct P'an bestaat om Helder 2 op ftwfn fga,V?nd 19 Juli een oefenwed- Anna p\ubwna.Pelen tege" ZAP 1 r„-r D! heer J. van Bodegraven I® Dbma K/A'T 8es,aa«d v00«- het d" P oma Sterkstroommonteur. I

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2