Tsjo u En Lai protesteert tegen de luchtaanvallen op Mandsjoerije Provocaties scheppen een ernstige toestand" Rijnaak met 800 ton tarwe op IJsselmeer gezonken De woningnood oplossen blijft eerste regeringstaak Drie leerlingen van de Helderse Zeevaartschool aan dood ontsnapt Zesduizend wachtposten langs de grenzen en kusten der V.S. Protest van boeren SENATOR KEFAUVER HEEFT DE MEESTE STEMMEN Dr. Drees op zoek naar ministers Roemeense prins als stuntvlieger Maandag 14 Juli 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11463 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexelWieringen en Anna Paulowna De bombardementen op Pjongjang Uitbreiding van mond en klauwzeer in Frankrijk Einde „staal'-staking in de V.S. in zicht Eisenhower vraagt ontslag uit het leger Economische recessie in de Verenigde Staten In de /aren 1953 en 1954 S.E.D. PUBLICEERDE EEN PLAN VAN ACTIE Bemanning van zes personen in veiligheid Weerbericht Nauwer contact tussen Egyptische partijen Gezondheidstoestand van Eva Peron slechter BRAZILIAANSE DAKOTA VERONGELUKT Britse parlementsleden willen hogere salarissen HET NJ.PO. STELDE WEER VRAGEN Hun zeilsloep zonk op het woelige Marsdiep TweeTexelaars sprongen om te redden in zee Op hoede voor verrassende luchtaanvallen Vanaf heden 150000 vrijwilligers in actie TWEE TANKSCHEPEN IN BRAND BIJ CALIFORNIE Garantiefonds voor EBU Weer vrije vaart op de Donau in Oostenrijk Geneesmiddelvoor t 6 000- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 234S Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6 05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 rjE Chinese premier, Tsjou En Lai heeft een verklaring afgelegd, waarin hq w protesteert tegen Amerikaanse luchtaanvallen, die Vrijdag zouden zijn uit gevoerd in Mandsjoerije en waarbij twee personen zouden zijn gedood en zeven en veertig gewond. Tsjou En Lai zeide, dat de Ver. Staten „alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van de provocaties, welke een ernstige toestand in het Verre Oosten en een bedreiging van de vrede in Azië hebben geschapen moeten aanvaarden. Radio-Peking, die dit bericht uitzond, zeide, dat acht Ame rikaanse straaljagers Vrijdag de steden Loento en Antoeng aan de Mandsjoe- rijse zijde van de rivier Jaloe hebben gebombardeerd. TN een uitzending van de Noordkore- aanse radio is medegedeeld, dat bij de luchtaanvallen der geallieerden op Pjongjang Vrijdag tweeduizend men- mensen om het leven zijn gekomen en vierduizend personen zijn gewond. Ge neraal Copp Weyland, bevelhebber van de luchtmacht in het Verre Oosten, heeft Zaterdag verklaard, dat de be volking van de gebombardeerde Tegen bestrijdingsmaatregel monden klauwzeer Tijdens een te Linschoten gehouden spoedvergadering is door plaatselijke vertegenwoordigers van landbouworga nisaties uit de Stichting voor de Land bouw ernstige afkeuring uitgesproken over de door de regering aangekon digde maatregel het door mond- en klauwzeer aangetaste vee te doen af maken. De vergadering sprak er haar verontwaardiging over uit, dat de boe- renorganisaties over deze maatregel niet tevoren zijn geraadpleegd, laat staan ingelicht. Men voetl zich ge plaatst voor een voldongen feit. In ern stige twijfel werd getrokken of deze maatregel de bestrijding daadwerkelijk zal besfjoedigen. Besloten werd tot de Stichting van de Arbeid een adres te richten, waarin zal worden aangedron gen op intrekking van deze ingrijpende maatregel. Volgens een ambtenaar van het Fran se ministerie van landbouw breidt de mond- en klauwzeerepidemie in Frank rijk zich snel uit en is er een ernstig tekort aan entstof. Naar de zegsman verklaarde, zijn ongeveer negentigdui zend boerderijen in 86 van de 90 depar tementen aangetast. Alleen al in de periode van 15—30 Juni zijn er nieuwe gevallen geconstateerd op 38.194 tot dusver niet-aangetaste boerderijen. In Frankrijk is de huidige productie van entstof slechts toereikend voor de be handeling van vijf millioen stuks vee per jaar. Kort geleden zijn 4500 liter entstof uit Duitsland ingevoerd. Men verwacht binnenkort vijfduizend liter uit Denemarken. Naar de zegsman ech ter verklaarde, is dit slechts een klein gedeelte van hetgeen Frankrijk zou willen invoeren. Berichten uit Washington, dat rege ringsfunctionarissen accoord zijn ge gaan met een verhoging van de staai- prijzen met ongeveer vijf dollar per ton, hebben te Pittsburgh, het centrum van de staalindustrie, de hoop doen toe nemen, dat een regeling van de 41 dagen oude staking in zicht is. Waarne mers achten het waarschijnlijk, dat de nieuwe ontwikkeling het tempo der onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers zal versnellen. Naar te Washington verluidt, is de regering met een verhoging van de staalprijzen accoord gegaan teneinde de industrie in staat te stellen de lonen te verhogen, overeenkomstig de eisen van de vakbond. HEEFT GEORGESCU ZELFMOORD GEPLEEGD In Wenen aangekomen Roemeense vluchtelingen hebben verklaard, dat Georgescu, de vroegere Roemeense minister van Binnenlandse Zaken, in de gevangenis zelfmoord heeft ge pleegd. Volgens hen heeft de Roemeen se politieke politie talrijke arrestaties verricht. Noordkoreaanse steden, w.o. Pjong jang, meer dan voldoende was gewaar schuwd. Vóór de bombardementen werden duizenden pamfletten boven de sleden uitgestrooid met waarschu wingen. Ook de zender der Ver. Naties had waarschuwingen uitgezonden. Voo'.fs waren een maand tevoren foto's genomen en nauwkeurig bestude-erd om de burgerbevolking en de kampen der krijgsgevangenen der Ver. Naties te kunnen sparen. Tijdens de bestandsbesprekingen te Fanmoendjon, heeft de leider der com munistische delegatie medegedeeld, dat de bommen van de geallieerden in Pjongjang ook een kamp met krijgs gevangenen hebben getroffen. Er zou den doden en gewonden zijn. Dit kamp moet overigens één der kampen zijn, die 's nachts niet uit de lucht waar neembaar zijn door aanduiding met lichten, een feit, waarover het opper bevel der V.N. al eerder herhaaldelijk had geprotesteerd. De luchtmachtgroep „Verre Oosten" heeft medegedeeld, dat sinds het begin van de strijd in Korea 719 toestellen van de V.N. verloren zijn gegaan, waarvan 171 in luchtgevechten en de rest door luchtdoelgeschut. De verlie zen van de Noordelijken zouden 924 vliegtuigen bedragen. Conventie van de Democraten begint op 21 Juli Nu de strijd in het Republikeinse kamp om de benoeming van de offi ciële partijcandidaat voor het presi dentschap der Ver. Staten is beslist, be reidt men zich te Chicago voor op de conventie van de Democratische Partij die op 21 Juli zal beginnen. De Cl.O. verwacht: In een publicatie van zijn afdeling voor onderwijs en wetenschappelijk on derzoek deelt het grote Amerikaanse verbond van vakverenigingen, Congress of Industrial Organisations, mede, dat het in 1953 en 1954 een economische recessie in de V.S. waarschijnlijk acht. Het C.I.O. baseert deze voorspelling op de verwachting, dat de regeringsuit gaven voor de verdediging zullen ver minderen. Het merkt op, dat er thans geen grote achterstand is in df bevre diging van de vraag der verbruikers, zoals na afloop van de tweede wereld oorlog het geval was; en dat de ver bruikers thans niet zoals aan het einde van de oorlog over grote spaarsommen beschikken. De S.E.D. heeft in Oost-Berlijn gedu rende de afgelopen week een confe rentie gehouden en tot besluit een uit elf punten bestaand plan van actie ge publiceerd. Dit plan omvat ondermeer de versterking der Oostduitse veilig heid door instelling van een leger en de invoering van veiligheidsmaatrege len, en strijden voor de bevrijding van West-Duitsland van de bezetting en de regering van Bonn. Te Coonoor in India begint van daag de eerste internationale confe rentie over hondsdolheid, onder aus piciën van de wereldgezondheidsraad. Zondagmiddag om ongeveer twee uur Is op het IJsselmeer, ongeveer twaalf km van Lemmer, een grote K«naaK, geladen met circa 800 ton tarwe, ge zonken. Aan boord bevonden zien ze. personen, die allen in veiligheid zu" ge bracht. Twee sleepboten uj* Lemmer hebben nog getracht het schip, dat van Verwachting tot hedenavond. KOEL WEER Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot mati ge Westelijke wind. Koel weer. DINSDAG: Zon op 4.37. onder 20.53. Maan op 23.51, onder 15 23. Amsterdam op weg was naar Leeuwar den, te red/cn, maar het ging ten on der kort nadat ze bU de aak aankwa men. Het schip ligt bi) de z.g. Rotter damse Hoek en is zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Het ongeval werd in directe zin ver oorzaakt door het breken van een staaldraad, waarmee de aak was ver bonden aan de sleepboot „Leendert" De stuurinrichting van de aak raakte defect. Nadat de bemanning het anker had uitgeworpen, geraakte het schip vast en sloegen de luiken en de dek kleden door het ruwe weer stuk. De sleepboot nam vrouw en beide kinde ren van de schipper, de heer Van der Horst, aan boord. Hijzelf en twee ma trozen bleven aan boord om te trachten op de te t»ilp geroepen sleepboten. Die hulp kon niet meer baten. De drie mannen begaven zich in een vlet, die echter vlak bii de dijk van de Noord, oostpolder ook omsloeg. De manneg haalden een nat pak, maar konden zich vasthoudende aan de vlet, de ringdijk bereiken. De aak was verzekerd. Volgens de jongste onofficiële raming kan tot dusver geen der gegadigden op grond van de voorverkiezingen re kenen op de 616 stemmen, die nodig zijn voor de benoeming tot partijcan didaat. De stand is thans: 1. Senator Kefauver 252 stemmen; 2. Senator Rus- sell met 11714 stemmen; 3. de directeur van de M.S.A. Averell Harriman 101% sternen. Gouverneur Stevenson van Illinois, die president Truman als zijn opvolger zou wensen, hoewel hij zelf heeft verklaard, dat hij zich niet can- didaat wil stellen, heeft 54 stemmen. Zoals bekend heeft president Truman medegedeeld, dat hij zich niet herkies baar zal stellen. De op de Republikeinse conventie door Eisenhower verslagen Senator Taft heeft Zaterdag verklaard, dat hij in de toekomst niet meer zal streven naar het presidentschap. „Ik zal te oud zijn", voegde hij er aan toe. Generaal Eisenhower heeft ontslag genomen uit het leger. Hij heeft een militaire loop baan achter zich van veertig jaar. Leiders van Egyptische partijen heb ben gedurende dit weekend besprekin gen gehouden, die ten doel hebben de partijen nader tot elkaar te brengen met net oog op de zeer ernstige poli tieke situatie. De Egyptische begroting vertoont een tekort van meer dan vijf» tig millioen Egyptische ponden. Egyy te staat voorts aan de vooravond van besprekingen met de westelijke mo gendheden over een regeling van het BritsEgyptische geschil en de kwes tie van de verdediging van het Midden- Oosten. De kabinetsformateur, de heer W. Drees, heeft Zaterdag en Zondag een begin gemaakt met het polsen van de personen die in aanmerking komen voor de functie van minister. De affaire Westerling De rechter zal oordelen over graaf v. Rechteren In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Wagenaar iCPN) heeft de minister van justitie geantwoord, dat het gedrag van graaf Van Rechteren Limpurg, die kapitein Westerling behulpzaam is geweest bij zijn pogingen uit handen der politie te blijven, aan het oordeel van de straf rechter zal worden onderworpen. Volgens een Vrijdag te Buenos Aires uitgegeven medisch bulletin blijft de gezondheidstoestand van mevrouw Eva Peron „onveranderd". Haar echtgenoot, president Peron verscheen Vrijdag, evenals Donderdag niet op zijn kan toor. Dit versterkt in Buenos Aires het geloof, dat de toestand van me vrouw Peron achteruit gaat. Op 37 mijl ten Westen van Salvador stortte Vrijdagnacht een Braziliaanse militaire Dakota met negen en dertig personen aan boord in zee. Mijnenve gers voeren uit om hulp te bieden. Vol gens de laatste berichten ziin één en twintig personen gered, vijf vonden de dood en dertien personen worden nog vermist. De Labour-fractie in het Britse par lement heeft de regering verzocht stap pen te doen om het salaris van de par lementsleden, 1.000 pond (ongeveer 10.650 gulden) per jaar. tot 1250 pond te verhogen. De regering bestudeert de kwestie. Q^EDURENDE de lopende maand hebben enqueteurs en enquetri- ces van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen der bevolking gevraagd„Wat moet de regering volgens u in het komende jaar het eerst opknap pen?" Deze vraag is door het NIPO sinds de bevrijding ieder halfjaar aan het Nederlandse publiek ge steld. Ditmaal zijn de belangrijk ste antwoorden: 39% woningnood oplossen; 15% werkloosheid be strijden, werkgelegenheid schep pen; 12% lonen en prijzen in even wicht brengen, levenstandaard op voeren9% belastingen verlagen, sociale lasten verlagen; 5% pen sioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen e.d.; 2% betere sociale voorzieningen; 2% hogere levensstandaard voor de midden stand, kindertoeslag voor kleine zelfstandigen e.d.; 2% begroting in evenwicht brengen, minder ambtenaren e.d. en 2% voor vrede zorgen, oorlog voorkomen. Evenals in Maart 1952 staan de woningnood oplossen en de werk loosheid bestrijden bovenaan op de ranglijst. De woningnood op lossen is sinds de bevrijding steeds door de meeste mensen het meest urgent genoemd. De werk loosheid bestrijden, in Januari 1950 voor het eerst als meest urgente regeringstaak opgegeven (10%), bleef in de loop van 1951 lage percentages behouden om in Maart j.l. plotseling tot de tweede plaats op te klimmen met 20%. In Juli van dit jaar is dit probleem nog steeds nummer twee, nu met 15%. Drie leerlingen van de Zeevaart school, wier sloep op zee tussen Den Helder en Texel water maakte en zonk, hebben Zaterdag een avontuur meegemaakt, dat bun heugen zal. Zij waren 's morgens om 9 uur uit de ha ven in een sloep van de school met be stemming Oude Schild op Texel ver trokken en naderden tegen 12 uur reeds de kust van het eiland, toeni de zeil sloep water schepte en snel zonk. Op ongeveer 1500 meter van de kust zagen de drie jongens zich in het woelige water plotseling genoodzaakt te trach ten zwemmende de kust te bereiken. Ongeveer 150.000 vrijwilligers zullen vandaag de wacht gaan betrekken tegen een „Sowjetrussische luchtaanval", in gevolge het besluit der Ver. Staten om elk ogenblik waakzaam te zijn, sinds de inlichtingendiensten hebben ver klaard, dat de Sowjetunie lange- afstandsbommenwerpers heeft, die atoomhommen tot boven de Ver. Staten kunnen vervoeren. Er zullen zes duizend wachtposten langs de Amerikaanse kusten en gren zen worden ingericht, welke dag en nacht og haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waarschuwen, De ex-Roemeense vlieger officier Prins Constatin Cantacuzene vergastte het Engelse publiek te Newcastle bij een vliegfeest aldaar op dit stukje stuntvliegen. indien zij een vliegtuig van onbekende nationaliteit waarnemen. Volgens de Amerikaanse generale staf is Septem ber de „waarschijnlijkste maand voor een plotselinge aanval van vijandelijke strijdkrachten". President Truman heeft een oproep tot de Amerikaanse bevolking gericht om deeL te nemen aan het corps van vrijwilligers. Volgens Truman zijn er behalve de 150.000 vrijwilligers nog 350.000 nodig om de bewaking van de grenzen der Ver. Staten doeltreffend te doen zijn. Nabij Martinez in Californie raakten Zaterdag twee tankschepen in brand, doordat een pier, waar olie werd ge lost, vlam vatte. Minstens dertig per sonen werden gewond. De kapitein van een der schepen overleed door een hartaanval, toen zich een ontploffing op zijn schip voordeed. Twee personen worden nog vermist. De vlammen bereikten een hoogte van honderd meter en grote rookwol ken dreven over de baai van San Francisco. Men hoorde talrijke ont ploffingen. De ruim 10.000 ton meten de „Lompoc" slaagde er in de baai in te varen. Op dit schip werd het vuur na twee uur geblust. Het andere tank schip moest aan de kade blijven lig gen. Te Parijs is een overeenkomst on dertekend door vertegenwoordigers van de aangesloten landen tot instel ling van een garantiefonds van hon derd millioen dollars voor de Europese betalings-unie. De overeenkomst staat bekend als aanvullend protocol op ae overeenkomst inzake de E.B.U. en be paalt, dat de aangesloten landen on derling dit fonds bijeenbrengen, opdat de reserves van de E.B.U. nooit bene den de 100 millioen dollar zullen ko men. In het protocol is verder bepaald, dat de administratieve uitgaven der E.B.U. van omstreeks 200.000 dollar per jaar voortaan door de Unie uit eigen middelen betaald zullen worden in plaats van ten laste te komen van de begroting van de O.E.E.S. ALBANIË VERZOEKT TOELATING TOT DE V.N. Het Albanese telegraafschap meldt, dat de Albanese regering een telegram aan het secretariaat der V.N. heeft ge zonden, waarin zij verzoekt om toela ting van Albanië tót de V.N. Zoals ne- kend, besloot de Veiligheidsraad vori ge week, de behandeling van de ver zoeken om toelating van twintig lan den, waaronder Albanië, tot 2 Septem ber uit te stellen. Twee van hen, E. Palar uit Helmond en J. Vlens uit Alkmaar, slaagden er in zich tijdig van een in de sloep aanwe zig zwemvest te voorzien. De derde, J. Evelaar uit Rotterdam, was een bijzon der kundig lange-afstand zwemmer, die geen zwemvest nodig had, zoals later bleek. Toen Vlens, ondanks de zwem gordel, in moeilijkheden kwam te ver keren, slaagde Evelaar er n.1. in hem zwemmende te redden. Hij bracht deze drenkeling zonder hulp aan land. Intussen had men op de Texelse wal het ongeval bemerkt. Twee landarbei ders, de jeugdige gebroeders Meester, sprongen van de dijk gekleed te water en spoedden zich zwemmend naar Pa lar, die zich enige tijd had weten voort te bewegen in zijn reddingsgordel, maar op enkele honderden meters uit re kust de uitputting nabij was. Met ver eende krachten gelukte het hun Palar op het droge te brengen. De drie jongelui zijn Zondag met de „Dokter Wagemaker" van de Teso in Den Helder teruggekeerd. De omgeslagen sloep werd door de bemanning van de reddingboot „Prins Hendrik" gelicht, leeggeschept en op sleeptouw genomen naar Den Helder, waar de sleep Zaterdagavond om half tien aankwam. Na zeven taar Voor het eerst na zeven jaar hebben Zaterdag de passagiersboten van cie Oostenrijkse Donau-scheepvaartmaat- schappij „Stadt Wien" en „Johann Strauss" in Linz het anker gelicht voor een tocht naar Wenen. Daarmede is de scheepvaart op de Donau, die tot dus ver op enkele uitzonderingen na, zich tot het gedeelte tussen Linz en Regens burg moest beperken, met toestemming van de Russen in Oostenrijk ook voor het gedeelte door de Russische zone hervat. Reuter tekent hierbij aan, dat de Russische autoriteiten twee weken geleden toestemming hebben verleend tot het hervatten van het interzonale rivierverkeer. Bisschop Antonius van de ortho doxe kerk in Finland heeft geprotes teerd tegen de kroning van de achttien jarige Finse schoonheidskoningin Armi Kuusila te Long Eeach (V.S.) met een Russische keizerlijke huwelijkskroon, die aan het hof der tsaren is gebruikt. Zieke landbouwer liep er in De landbouwer B. te Beilen, die reeds geruime tijd ziek was, kreeg op een dag een schrijven, waarin een bezoek werd aange kondigd van de „professoren Mulder en Kruit". Zij bezaten een geneesmiddel, dat genezing voor de patiënt betekende. Op dit schrijven volgde een bezoek van een zekere Evert N. te Dwinge- loo, die het geneesmiddel in tabletvorm bij zich had. Het was voor f 50.— te koop en B. vloog er lustig in. Hij slikte de aspzrine, want anders was het niet. Het middel hielp evenwel niet en toen de patiënt daarover klaagde, wist Evert N. een veel beter middel, dat evenwel helemaal uit Tsjecho- slowakije moest worden gehaald. Het kostte daarom niet minder dan f 13.000.doch zo'n bedrag kon de man niet bijeen krijgen en zodoende werd volstaan met f 6.000.—. Vrijdag stond Evert N. uit Dwingeloo voor de Arrondisse mentsrechtbank te Assen terecht. Deze veroordeelde hem coniorm de eis tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1